BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2017 Vuelta a España

September 8, Stage 19: Caso - Gijón

Back to 2017 Vuelta a España

Stage 19, Friday, September 8: Caso - Gijón, 149.7 km

Stage 19 map & profile | Stage 19 photos

Thomas de Gendt

Thomas de Gendt leads the front group across the line.

Rated ascents:

The race: Here's the organizer's telling of the day's racing.

With a route designed for attackers, Thomas De Gendt (Lotto Soudal) enjoyed stage 19 of La Vuelta 2017 to snatch a third stage win on Grand Tours after the ones he already claimed on the Tour de France and Giro d'Italia. Always aggressive, the Belgian baroudeur took part in a 27 man breakaway and eventually dominated his companions in the streets of Gijon. Chris Froome (Team Sky) controlled the move from another never-tiring attacker, Alberto Contador (Trek-Segafredo), to make sure he'll tackle the infamous stage to the Angliru with the red jersey on his shoulders.

The 161 riders who finished stage 18 of La Vuelta 2017 also tackled stage 19 from Caso. Parque Natural de Redes. Edward Theuns (Trek-Segafredo), Juanjo Lobato (LottoNL-Jumbo) and Laurens De Vreese (Astana) launched the first attack and were quickly joined by 16 riders, including the wearers of the Polka dot jersey, Davide Villella (Cannondale-Drapac), and the Green jersey, Matteo Trentin (Quick-Step Floors). The first climb of the day saw a counter-attack go after them with Romain Bardet (AG2R-La Mondiale). After 60km, 27 riders were leading the way.

The peloton let them go and the gap rose up to 17'40” after 120km. Astana, leader of the team classification, then decided to up the tempo while attacks were tearing the breakaway in pieces. 33km away from the finish line, Ivan Garcia Cortina went alone. He built a 1' lead on the way to the last climb of the day but Romain Bardet joined him at the summit, with 15km to go.

First Nicolas Roche and Rui Costa, then Jarlinson Pantano, Floris De Tier, Bob Jungels, Dani Navarro and Thomas De Gendt caught them on the rundown to Gijon, where De Gendt dominated the sprint. The downhill also allowed the bunch to get back to Alberto Contador (Trek-Segafredo) with 2.5km to go after another attack from the Spanish climber. Chris Froome (Team Sky) retains the red jersey on the eve of the climb up the mighty Alto de l'Angliru.

Complete results:

Stage 19 photos

149.7 kilometers raced at an average speed of 41.628 km/hr

1 DE GENDT Thomas LOTTO-SOUDAL 3hr 35min 46sec
2 PANTANO Jarlinson TREK-SEGAFREDO s.t.
3 GARCIA CORTINA Ivan BAHRAIN-MERIDA s.t.
4 FARIA DA COSTA Rui Alberto UAE TEAM EMIRATES s.t.
5 DE TIER Floris LOTTO NL-JUMBO s.t.
6 JUNGELS Bob QUICK-STEP FLOORS s.t.
7 BARDET Romain AG2R-LA MONDIALE s.t.
8 ROCHE Nicolas BMC s.t.
9 NAVARRO Daniel COFIDIS s.t.
10 BOUWMAN Koen LOTTO NL-JUMBO @ 45sec
11 CLARKE Simon CANNONDALE-DRAPAC s.t.
12 BUCHMANN Emanuel BORA-HANSGROHE s.t.
13 PEDRERO Antonio MOVISTAR + 00' 49''
14 TRENTIN Matteo QUICK-STEP FLOORS + 02' 40''
15 ROJAS José Joaquin MOVISTAR s.t.
16 DE VREESE LAURENS ASTANA s.t.
17 MOHORIC Matej UAE TEAM EMIRATES s.t.
18 TOLHOEK Antwan LOTTO NL-JUMBO s.t.
19 ARROYO David CAJA RURAL-SEGUROS RGA + 02' 45''
20 LOBATO Juan José LOTTO NL-JUMBO + 04' 48''
21 VILLELLA Davide CANNONDALE-DRAPAC + 05' 32''
22 OSORIO Juan Felipe MANZANA POSTOBON + 11' 06''
23 DUVAL Julien AG2R-LA MONDIALE + 11' 27''
24 LOPEZ GARCIA David SKY + 12' 15''
25 PUCCIO Salvatore SKY s.t.
26 MOSCON Gianni SKY s.t.
27 POELS Wout SKY s.t.
28 NIEVE Mikel SKY s.t.
29 FROOME Christopher SKY s.t.
30 NIBALI Vincenzo BAHRAIN-MERIDA s.t.
31 PELLIZOTTI Franco BAHRAIN-MERIDA s.t.
32 STETINA Peter TREK-SEGAFREDO s.t.
33 THEUNS Edward TREK-SEGAFREDO s.t.
34 KRUIJSWIJK Steven LOTTO NL-JUMBO s.t.
35 DE LA CRUZ David QUICK-STEP FLOORS s.t.
36 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB s.t.
37 ARU Fabio ASTANA s.t.
38 CONTADOR Alberto TREK-SEGAFREDO s.t.
39 ZAKARIN Ilnur KATUSHA-ALPECIN s.t.
40 ROSON GARCIA Jaime CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
41 WOODS Michael CANNONDALE-DRAPAC s.t.
42 HAIG Jack ORICA-SCOTT s.t.
43 CHAVES Johan Esteban ORICA-SCOTT s.t.
44 PARDILLA Sergio CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
45 MORENO Daniel MOVISTAR s.t.
46 MEINTJES Louis UAE TEAM EMIRATES s.t.
47 ANTON Igor DIMENSION DATA s.t.
48 LOPEZ Miguel Angel ASTANA s.t.
49 VAN GARDEREN Tejay BMC s.t.
50 MAS NICOLAU Enric QUICK-STEP FLOORS s.t.
51 VERONA Carlos ORICA-SCOTT s.t.
52 BILBAO Pello ASTANA s.t.
53 HAGA Chad TEAM SUNWEB s.t.
54 ANDERSEN Søren Kragh TEAM SUNWEB s.t.
55 DE CLERCQ Bart LOTTO-SOUDAL + 13' 25''
56 AGUIRRE Hernan Ricardo MANZANA POSTOBON s.t.
57 SUAZA ABernardo Albeiro MANZANA POSTOBON s.t.
58 ARMEE Sander LOTTO-SOUDAL s.t.
59 MAS BONET Luis Guillermo CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
60 VISCONTI Giovanni BAHRAIN-MERIDA s.t.
61 MATE MARDONES Luis Angel COFIDIS s.t.
62 VILELA Ricardo MANZANA POSTOBON s.t.
63 BONNAFOND Guillaume COFIDIS + 14' 47''
64 ROUX Anthony FDJ s.t.
65 FERRARI BARCELO Fabricio CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
66 LUDVIGSSON Tobias FDJ s.t.
67 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES + 16' 02''
68 ROSSETTO Stéphane COFIDIS s.t.
69 VENTOSO Francisco Jose BMC + 16' 51''
70 SCHULTZ Nicholas CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
71 JANSE VAN RENSBURG Jacques DIMENSION DATA s.t.
72 BEWLEY Sam ORICA-SCOTT s.t.
73 BOL Jetse MANZANA POSTOBON s.t.
74 DE KORT Koen TREK-SEGAFREDO s.t.
75 HOELGAARD Daniel FDJ s.t.
76 CHEVRIER Clément AG2R-LA MONDIALE s.t.
77 EIKING Odd Christian FDJ s.t.
78 BERNARD Julien TREK-SEGAFREDO s.t.
79 MORTON Lachlan David DIMENSION DATA s.t.
80 LOSADA ALGUACIL Alberto KATUSHA-ALPECIN s.t.
81 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR s.t.
82 RUBIO HERNANDEZ Diego CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
83 TERPSTRA Niki QUICK-STEP FLOORS s.t.
84 DOMBROWSKI Joseph Lloyd CANNONDALE-DRAPAC s.t.
85 HOULE Hugo AG2R-LA MONDIALE s.t.
86 SAEZ BENITO Hector CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
87 BLYTHE Adam AQUA BLUE SPORT s.t.
88 AGNOLI Valerio BAHRAIN-MERIDA s.t.
89 DENIFL Stefan AQUA BLUE SPORT s.t.
90 HERNANDEZ Jesus Alberto TREK-SEGAFREDO s.t.
91 ROSA Diego SKY s.t.
92 DE MARCHI Alessandro BMC s.t.
93 CAPECCHI Eros QUICK-STEP FLOORS s.t.
94 ALAPHILIPPE Julian QUICK-STEP FLOORS + 17' 06''
95 HANSEN Adam James LOTTO-SOUDAL + 19' 33''
96 NIEMIEC Przemyslaw UAE TEAM EMIRATES s.t.
97 VLIEGEN Loic BMC s.t.
98 POLJANSKI Pawel BORA-HANSGROHE s.t.
99 PFINGSTEN Christoph BORA-HANSGROHE s.t.
100 WALLAYS Jelle LOTTO-SOUDAL s.t.
101 OLIVIER Daan LOTTO NL-JUMBO s.t.
102 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO-SOUDAL s.t.
103 CLARKE William CANNONDALE-DRAPAC s.t.
104 TURGIS Anthony COFIDIS s.t.
105 MAJKA Rafal BORA-HANSGROHE s.t.
106 HANSEN Lasse Norman AQUA BLUE SPORT s.t.
107 SKUJINS TOMS CANNONDALE-DRAPAC s.t.
108 MERTZ Rémy LOTTO-SOUDAL s.t.
109 COURTEILLE ARNAUD FDJ s.t.
110 REIS Rafael CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
111 GATE Aaron AQUA BLUE SPORT s.t.
112 DUNNE Conor AQUA BLUE SPORT s.t.
113 CHRISTIAN Mark AQUA BLUE SPORT s.t.
114 HALLER Marco KATUSHA-ALPECIN s.t.
115 KONRAD Patrick BORA-HANSGROHE s.t.
116 NIELSEN Magnus Cort ORICA-SCOTT s.t.
117 MORKOV Michael KATUSHA-ALPECIN s.t.
118 CARUSO Damiano BMC s.t.
119 MANZIN Lorrenzo FDJ s.t.
120 GOUGEARD Alexis AG2R-LA MONDIALE s.t.
121 KREDER Michel AQUA BLUE SPORT s.t.
122 SOLER GIMENEZ Marc MOVISTAR s.t.
123 IRIZAR Markel TREK-SEGAFREDO s.t.
124 PEREZ Anthony COFIDIS s.t.
125 DECLERCQ Tim QUICK-STEP FLOORS s.t.
126 LAMPAERT Yves QUICK-STEP FLOORS s.t.
127 KNEES Christian SKY s.t.
128 TAARAMÄE Rein KATUSHA-ALPECIN s.t.
129 STANNARD Ian SKY s.t.
130 NOVAK Domen BAHRAIN-MERIDA s.t.
131 SCULLY Tom CANNONDALE-DRAPAC s.t.
132 CANTY Brendan CANNONDALE-DRAPAC s.t.
133 FRÖHLINGER Johannes TEAM SUNWEB s.t.
134 HAMILTON Christopher TEAM SUNWEB s.t.
135 MAISON Jérémy FDJ s.t.
136 ATAPUMA Jhon Darwin UAE TEAM EMIRATES s.t.
137 SCHILLINGER Andreas BORA-HANSGROHE s.t.
138 SCHWARZMANN Michael BORA-HANSGROHE s.t.
139 CHERNETSKI Sergei ASTANA s.t.
140 LUTSENKO Alexey ASTANA s.t.
141 YATES Adam ORICA-SCOTT s.t.
142 JUUL-JENSEN Christopher ORICA-SCOTT s.t.
143 YATES Simon ORICA-SCOTT s.t.
144 VANBILSEN KENNETH COFIDIS s.t.
145 KONING Peter AQUA BLUE SPORT s.t.
146 CARAPAZ RICHARD ANTONIO MOVISTAR s.t.
147 BOHORQUEZ Hernando MANZANA POSTOBON s.t.
148 VAN ASBROECK Tom CANNONDALE-DRAPAC s.t.
149 REYES ORTEGA Aldemar MANZANA POSTOBON s.t.
150 SANCHEZ Luis León ASTANA s.t.
151 BOARO Manuele BAHRAIN-MERIDA s.t.
152 BELKOV Maxim KATUSHA-ALPECIN s.t.
153 NIBALI Antonio BAHRAIN-MERIDA s.t.
154 ZURLO Federico UAE TEAM EMIRATES s.t.
155 MODOLO Sacha UAE TEAM EMIRATES s.t.
156 MOLANO Juan Sebastian MANZANA POSTOBON + 20' 28''
157 ORJUELA Fernando MANZANA POSTOBON s.t.
158 STALNOV Nikita ASTANA + 22' 24''
159 LINDEMAN Bert Jan LOTTO NL-JUMBO + 23' 04''
160 CLEMENT Stef LOTTO NL-JUMBO + 24' 32''

GC after Stage 19:

3,089 kilometers raced so far at an average speed of 40.718 km/hr

1 FROOME Christopher SKY 75hr 51min 51sec
2 NIBALI Vincenzo BAHRAIN-MERIDA @ 1min 37sec
3 KELDERMAN Wilco TEAM SUNWEB + 02' 17''
4 ZAKARIN Ilnur KATUSHA-ALPECIN + 02' 29''
5 CONTADOR Alberto TREK-SEGAFREDO + 03' 34''
6 LOPEZ Miguel Angel ASTANA + 05' 16''
7 WOODS Michael CANNONDALE-DRAPAC + 06' 33''
8 ARU Fabio ASTANA s.t.
9 POELS Wout SKY + 06' 47''
10 KRUIJSWIJK Steven LOTTO NL-JUMBO + 10' 26''
11 DE LA CRUZ David QUICK-STEP FLOORS + 10' 31''
12 CHAVES Johan Esteban ORICA-SCOTT + 11' 57''
13 VAN GARDEREN Tejay BMC + 12' 06''
14 MEINTJES Louis UAE TEAM EMIRATES + 13' 32''
15 ROCHE Nicolas BMC + 14' 54''
16 PARDILLA Sergio CAJA RURAL-SEGUROS RGA + 15' 41''
17 NIEVE Mikel SKY + 25' 14''
18 BARDET Romain AG2R-LA MONDIALE + 29' 55''
19 MORENO Daniel MOVISTAR + 32' 21''
20 ARMEE Sander LOTTO-SOUDAL + 49' 25''
21 ATAPUMA Jhon Darwin UAE TEAM EMIRATES + 52' 03''
22 HAIG Jack ORICA-SCOTT + 55' 12''
23 ROJAS José Joaquin MOVISTAR + 58' 46''
24 BILBAO Pello ASTANA + 01h 00' 36''
25 CLEMENT Stef LOTTO NL-JUMBO + 01h 05' 14''
26 ROSON Jaime CAJA RURAL-SEGUROS RGA + 01h 08' 12''
27 MATE Luis Angel COFIDIS + 01h 08' 32''
28 PELLIZOTTI Franco BAHRAIN-MERIDA + 01h 12' 00''
29 TOLHOEK Antwan LOTTO NL-JUMBO + 01h 13' 25''
30 MOSCON Gianni SKY + 01h 18' 01''
31 MOHORIC Matej UAE TEAM EMIRATES + 01h 20' 14''
32 PANTANO Jarlinson TREK-SEGAFREDO + 01h 20' 33''
33 SANCHEZ Luis León ASTANA + 01h 21' 42''
34 ANTON HERNANDEZ Igor DIMENSION DATA + 01h 24' 33''
35 STETINA Peter TREK-SEGAFREDO + 01h 25' 34''
36 YATES Adam ORICA-SCOTT + 01h 26' 07''
37 FARIA DA COSTA Rui Alberto UAE TEAM EMIRATES + 01h 37' 38''
38 AGUIRRE Hernan Ricardo MANZANA POSTOBON + 01h 37' 57''
39 JUNGELS Bob QUICK-STEP FLOORS + 01h 38' 06''
40 CARAPAZ RICHARD ANTONIO MOVISTAR + 01h 42' 12''
41 DE CLERCQ Bart LOTTO-SOUDAL + 01h 44' 25''
42 POLANC Jan UAE TEAM EMIRATES + 01h 44' 30''
43 MAJKA Rafal BORA-HANSGROHE + 01h 45' 41''
44 REYES Aldemar MANZANA POSTOBON + 01h 48' 09''
45 BOUWMAN Koen LOTTO NL-JUMBO + 01h 48' 19''
46 VISCONTI Giovanni BAHRAIN-MERIDA + 01h 57' 04''
47 OLIVEIRA Nelson MOVISTAR + 01h 57' 32''
48 YATES Simon ORICA-SCOTT + 01h 58' 24''
49 SUAZA Bernardo Albeiro MANZANA POSTOBON + 02h 08' 55''
50 EIKING Odd Christian FDJ + 02h 09' 45''
51 ROUX Anthony FDJ + 02h 13' 07''
52 PEDRERO Antonio MOVISTAR + 02h 14' 34''
53 SOLER GIMENEZ Marc MOVISTAR + 02h 14' 41''
54 VILELA Ricardo MANZANA POSTOBON + 02h 15' 27''
55 DE GENDT Thomas LOTTO-SOUDAL + 02h 16' 34''
56 ROSSETTO Stéphane COFIDIS + 02h 19' 15''
57 FERRARI Fabricio CAJA RURAL-SEGUROS RGA + 02h 19' 50''
58 CHEVRIER Clément AG2R-LA MONDIALE + 02h 22' 56''
59 OLIVIER Daan LOTTO NL-JUMBO + 02h 24' 01''
60 DE TIER Floris LOTTO NL-JUMBO + 02h 24' 07''
61 MARCZYNSKI Tomasz LOTTO-SOUDAL + 02h 25' 08''
62 LUDVIGSSON Tobias FDJ + 02h 25' 36''
63 HERNANDEZ Jesus Alberto TREK-SEGAFREDO + 02h 26' 38''
64 ROSA Diego SKY + 02h 27' 03''
65 DENIFL Stefan AQUA BLUE SPORT + 02h 30' 32''
66 DE MARCHI Alessandro BMC + 02h 32' 37''
67 MAISON Jérémy FDJ + 02h 34' 23''
68 BUCHMANN Emanuel BORA-HANSGROHE + 02h 35' 28''
69 ALAPHILIPPE Julian QUICK-STEP FLOORS + 02h 36' 36''
70 BOL Jetse MANZANA POSTOBON + 02h 41' 17''
71 CLARKE Simon CANNONDALE-DRAPAC + 02h 42' 23''
72 AGNOLI Valerio BAHRAIN-MERIDA + 02h 42' 30''
73 LOSADA Alberto KATUSHA-ALPECIN + 02h 45' 50''
74 LUTSENKO Alexey ASTANA + 02h 46' 29''
75 DE KORT Koen TREK-SEGAFREDO + 02h 47' 20''
76 LOPEZ GARCIA David SKY + 02h 47' 22''
77 PUCCIO Salvatore SKY + 02h 47' 23''
78 VERONA Carlos ORICA-SCOTT + 02h 48' 47''
79 POLJANSKI Pawel BORA-HANSGROHE + 02h 51' 01''
80 TRENTIN Matteo QUICK-STEP FLOORS + 02h 52' 27''
81 MAS NICOLAU Enric QUICK-STEP FLOORS + 02h 54' 16''
82 JANSE VAN RENSBURG Jacques DIMENSION DATA + 02h 56' 13''
83 MAS BONET Luis Guillermo CAJA RURAL-SEGUROS RGA + 02h 56' 47''
84 PEREZ Anthony COFIDIS + 02h 57' 24''
85 NAVARRO Daniel COFIDIS + 02h 57' 38''
86 SAEZ BENITO Hector CAJA RURAL-SEGUROS RGA + 02h 59' 49''
87 BERNARD Julien TREK-SEGAFREDO + 03h 02' 07''
88 OSORIO Juan Felipe MANZANA POSTOBON + 03h 04' 43''
89 ARROYO David CAJA RURAL-SEGUROS RGA + 03h 05' 09''
90 MORTON Lachlan David DIMENSION DATA + 03h 05' 45''
91 NIEMIEC Przemyslaw UAE TEAM EMIRATES + 03h 05' 48''
92 BONNAFOND Guillaume COFIDIS + 03h 06' 24''
93 THEUNS Edward TREK-SEGAFREDO + 03h 08' 03''
94 VILLELLA Davide CANNONDALE-DRAPAC + 03h 11' 34''
95 BOHORQUEZ Hernando MANZANA POSTOBON + 03h 14' 27''
96 CHERNETSKI Sergei ASTANA + 03h 14' 58''
97 HANSEN Adam James LOTTO-SOUDAL + 03h 19' 11''
98 DOMBROWSKI Joseph Lloyd CANNONDALE-DRAPAC + 03h 20' 05''
99 KONRAD Patrick BORA-HANSGROHE + 03h 20' 40''
100 VENTOSO Francisco Jose BMC + 03h 21' 53''
101 GOUGEARD Alexis AG2R-LA MONDIALE + 03h 23' 12''
102 NIBALI Antonio BAHRAIN-MERIDA + 03h 25' 43''
103 CAPECCHI Eros QUICK-STEP FLOORS + 03h 25' 53''
104 COURTEILLE ARNAUD FDJ + 03h 26' 35''
105 NOVAK Domen BAHRAIN-MERIDA + 03h 28' 37''
106 GARCIA CORTINA Ivan BAHRAIN-MERIDA + 03h 29' 56''
107 CANTY Brendan CANNONDALE-DRAPAC + 03h 31' 13''
108 HAGA Chad TEAM SUNWEB + 03h 31' 15''
109 DUVAL Julien AG2R-LA MONDIALE + 03h 31' 33''
110 LINDEMAN Bert Jan LOTTO NL-JUMBO + 03h 31' 41''
111 LOBATO Juan José LOTTO NL-JUMBO + 03h 35' 34''
112 CARUSO Damiano BMC + 03h 36' 41''
113 HOULE Hugo AG2R-LA MONDIALE + 03h 37' 33''
114 JUUL-JENSEN Christopher ORICA-SCOTT + 03h 38' 18''
115 ANDERSEN Søren Kragh TEAM SUNWEB + 03h 39' 01''
116 VLIEGEN Loic BMC + 03h 39' 27''
117 BOARO Manuele BAHRAIN-MERIDA + 03h 41' 11''
118 IRIZAR Markel TREK-SEGAFREDO + 03h 41' 58''
119 HALLER Marco KATUSHA-ALPECIN + 03h 43' 47''
120 FRÖHLINGER Johannes TEAM SUNWEB + 03h 44' 03''
121 DE VREESE LAURENS ASTANA + 03h 46' 05''
122 SKUJINS TOMS CANNONDALE-DRAPAC + 03h 46' 30''
123 SCHULTZ Nicholas CAJA RURAL-SEGUROS RGA + 03h 48' 21''
124 TURGIS Anthony COFIDIS + 03h 49' 16''
125 DECLERCQ Tim QUICK-STEP FLOORS + 03h 51' 45''
126 NIELSEN Magnus Cort ORICA-SCOTT + 03h 51' 54''
127 KREDER Michel AQUA BLUE SPORT + 03h 52' 38''
128 HAMILTON Christopher TEAM SUNWEB + 03h 53' 18''
129 KNEES Christian SKY + 03h 54' 55''
130 HOELGAARD Daniel FDJ + 03h 55' 21''
131 RUBIO HERNANDEZ Diego CAJA RURAL-SEGUROS RGA + 03h 59' 13''
132 TERPSTRA Niki QUICK-STEP FLOORS + 04h 00' 23''
133 BELKOV Maxim KATUSHA-ALPECIN + 04h 02' 29''
134 REIS Rafael CAJA RURAL-SEGUROS RGA + 04h 03' 46''
135 VAN ASBROECK Tom CANNONDALE-DRAPAC + 04h 04' 16''
136 MODOLO Sacha UAE TEAM EMIRATES + 04h 04' 20''
137 ORJUELA Fernando MANZANA POSTOBON + 04h 05' 27''
138 MORKOV Michael KATUSHA-ALPECIN + 04h 06' 20''
139 LAMPAERT Yves QUICK-STEP FLOORS + 04h 06' 48''
140 CHRISTIAN Mark AQUA BLUE SPORT + 04h 13' 57''
141 GATE Aaron AQUA BLUE SPORT + 04h 14' 38''
142 STALNOV Nikita ASTANA + 04h 15' 51''
143 PFINGSTEN Christoph BORA-HANSGROHE + 04h 15' 55''
144 SCHILLINGER Andreas BORA-HANSGROHE + 04h 17' 30''
145 KONING Peter AQUA BLUE SPORT + 04h 18' 05''
146 VANBILSEN KENNETH COFIDIS + 04h 18' 06''
147 TAARAMÄE Rein KATUSHA-ALPECIN + 04h 19' 04''
148 STANNARD Ian SKY + 04h 19' 52''
149 HANSEN Lasse Norman AQUA BLUE SPORT + 04h 20' 20''
150 ZURLO Federico UAE TEAM EMIRATES + 04h 23' 45''
151 BEWLEY Sam ORICA-SCOTT + 04h 25' 02''
152 MERTZ Rémy LOTTO-SOUDAL + 04h 27' 23''
153 MOLANO Juan Sebastian MANZANA POSTOBON + 04h 28' 00''
154 SCULLY Tom CANNONDALE-DRAPAC + 04h 29' 57''
155 WALLAYS Jelle LOTTO-SOUDAL + 04h 31' 17''
156 BLYTHE Adam AQUA BLUE SPORT + 04h 31' 27''
157 SCHWARZMANN Michael BORA-HANSGROHE + 04h 34' 22''
158 CLARKE William CANNONDALE-DRAPAC + 04h 35' 42''
159 MANZIN Lorrenzo FDJ + 04h 35' 52''
160 DUNNE Conor AQUA BLUE SPORT + 04h 47' 32''

Stage 19 map & profile

Vuelta stage 19 map

Vuelta stage 19 map

Stage 19 profile

Stage 19 profile

Stage 19 photos by Fotoreporter Sirotti:

Thomas de Gendt

Thomas de Gendt beats Jarlinson Pantano to win stage 19.

Thomas de Gendt

The stage is indeed, de Gendt's

Chris Froome and Vincenzo Niabli

Chris Froome and Vincenzo Nibali finish

Giovanni Visconti

Giovanni Visconti (Bahrain-Merida) finishes about a minute behind the Froome group.

Thomas de Gendt

Stage winner Thomas de Gendt

Chris froome

Chris Froome has two more stages to go.

Back to 2017 Vuelta a España