BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, Volume 1 Cycles BiKyle Nalini custom clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1973 Tour de France

June 30 - July 22

Results, stages with running GC, map, videos and photos

Map of the 1973 Tour de France

1973 Tour de France Route Map

| 1972 Tour | 1974 Tour | Tour de France database | Quick Facts | Final GC | Stage Results with Running GC | Photos from the 1973 Tour de France | Videos of the 1973 Tour |


1973 Tour de France Quick Facts:

4140.4 km raced at an average speed of 33.918 km/hr

132 starters and 87 classified finishers

After winning both the Vuelta and the Giro in 1973, Eddy Merckx chose not to defend his Tour title.

Luis Ocaña effectively won the 1973 Tour on the cobbles of stage three when he left his major challengers more than two minutes behind. He sealed the deal in the brutal eighth stage with its four massive climbs where he and José-Manuel Fuente fought so hard the next finisher, Mariano Martinez, came in seven minutes later.


Complete Final 1973 Tour de France General Classification:

  1. Luis Ocaña (Bic): 122hr 25min 34sec
  2. Bernard Thévenet (Peugeot-BP) @ 15min 51sec
  3. José-Manuel Fuente (KAS) @ 17min 15sec
  4. Joop Zoetemelk (Gitane-Frigécrème) @ 26min 22sec
  5. Lucien van Impe (Sonolor) @ 30min 20sec
  6. Herman Van Springel (Rokado) @ 32min 1sec
  7. Michel Périn (Gan-Mercier) @ 33min 2sec
  8. Joaquim Agostinho (Bic) @ 35min 51sec
  9. Vicente López-Carril (KAS) @ 36min 18sec
  10. Régis Ovion (Peugeot-BP) @ 36min 59sec
  11. Raymond Delisle (Peugeot-BP) @ 37min 43sec
  12. Mariano Martinez (Gan-Mercier) @ 40min 49sec
  13. Pedro Torres (Las Casera-Bahamontes) @ 47min 30sec
  14. José Catieau (Bic) @ 49min 12sec
  15. Antonio Martos (KAS) @ 49min 20sec
  16. Antoon Houbrechts (Rokado) @ 49min 38sec
  17. Lucien Aimar (De Kova-Lejeune) @ 49min 54sec
  18. Fernando Mendes (Carpenter-Shimano-Flandria) @ 51min 22sec
  19. Leif Mortensen (Bic) @ 52min 18sec
  20. Francisco Galdos (KAS) @ 53min 5sec
  21. Bernard Labourdette (Bic) @ 1hr 4min 49sec
  22. Jean-Pierre Danguillaume (Peugeot-BP) @ 1hr 8min 41sec
  23. Luis Zubero (KAS) @ 1hr 18min 49sec
  24. Ronald Dewitte (Carpenter-Shimano-Flandria) @ 1hr 19min 18sec
  25. Luis Balague (Las Casera-Bahamontes) @ 1hr 20min 11sec
  26. René Grelin (Gan-Mercier) @ 1hr 20min 33sec
  27. Jean-Claude Genty (Bic) @ 1hr 21min 6sec
  28. Roland Berland (Bic) @ 1hr 22min 7sec
  29. Santiago Lazcano (KAS) @ 1hr 25min 27sec
  30. Pierre Martelozzo (Peugeot-BP) @ 1hr 27min 51sec
  31. Alain Santy (Bic) @ 1hr 29min 19sec
  32. Johnny Schleck (Bic) @ 1hr 34min 19sec
  33. José Martins (Canada Dry-Gazelle) @ 1he 34min 36sec
  34. Michel Pollentier (Carpenter-Shimano-Flandria) @ 1hr 36min 3sec
  35. Raymond Martin (Gitane-Frigécrème) @ 1hr 36min 10sec
  36. Charly Rouxel (Peugeot-BP) @ 1hr 47min 42sec
  37. Jurgen Tschan (Peugeot-BP) @ 1hr 49min 20sec
  38. Damaso Torres (La Casera-Bahamontes) @ 1hr 49min 23sec
  39. Jesus Manzaneque (La Casera-Bahamontes) @ 1hr 51min 40sec
  40. Antonio Menedez (KAS) @ 1hr 55min 58sec
  41. Carlos Melero (KAS) @ 1hr 58min 7sec
  42. Ferdinand Julien (Gitane-Frigécrème) @ 2hr 1min 12sec
  43. Barry Hoban (Gan-Mercier) @ 2hr 3min 0sec
  44. Marcel Boishardy (De Kova-Lejeune) @ 2hr 3min 38sec
  45. Herculano Oliveira (Canada Dry-Gazelle) @ 2hr 5min 13sec
  46. Jean-Pierre Genet (Gan-Mercier) @ 2hr 7min 14sec
  47. José-Antonio González (KAS) @ 2hr 8min 7sec
  48. Claude Tollet (Sonolor) @ 2hr 9min 4sec
  49. Jean-Claude Largeau (Gitane-Frigécrème) @ 2hr 9min 22sec
  50. José Grande (KAS) @ 2hr 9min 40sec
  51. Michel Roques (Sonolor) @ 2hr 10min 41sec
  52. Albert Van Vlierberghe (Rokado) @ 2hr 13min 2sec
  53. Sylvain Vasseur (Bic) @ 2hr 13min 56sec
  54. Jesus Esperanza (La Casera-Bahamontes) @ 2hr 14min 49sec
  55. Daniel Ducreux (Carpenter-Shimano-Flandria) @ 2hr 15min 21sec
  56. Robert Bouloux (Peugeot-BP) @ 2hr 15min 55sec
  57. Michael Wright (Gitane-Frigécrème) @ 2hr 23min 21sec
  58. Christian Blain (De Kova-Lejeune) @ 2hr 23min 35sec
  59. Gerard Vianen (Gitane-Frigécrème) @ 2hr 24min 21sec
  60. Willy Teirlinck (Sonolor) @ 2hr 24min 44sec
  61. Gérard Besnard (Sonolor) @ 2hr 28min 25sec
  62. Jean-Jacques Sanquer (Carpenter-Shimano-Flandria) @ 2hr 29min 5sec
  63. Alain Nogues (Gitane-Frigécrème) @ 2hr 33min 41sec
  64. Joaquim Andrade (Gitane-Frigécrème) @ 2hr 34min 7sec
  65. Walter Godefroot (Carpenter-Shimano-Flandria) @ 2hr 34min 49sec
  66. Gustaaf Van Roosbroeck (Rokado) @ 2hr 38min 2sec
  67. Charly Grosskost (Gan-Mercier) @ 2hr 38min 43sec
  68. Jacques Esclassan (Peueot-BP) @ 2hr 42min 3sec
  69. André Mollet (Peugeot-BP) @ 2hr 43min 5sec
  70. Theo Van Der Leeuw (Canada Dry-Gazelle) @ 2hr 43min 38sec
  71. Jacques Botherel (Sonolor) @ 2hr 45min 45sec
  72. Marc Demeyer (Carpenter-Shimano-Flandria) @ 2hr 46min 8sec
  73. Francis Campaner (Gitane-Frigécrème) @ 2hr 47min 21sec
  74. Wilfried David (Carpenter-Shimano-Flandria) @ 2hr 50min 33sec
  75. Jan Krekels (Canada Dry-Gazelle) @ 2hr 54min 39sec
  76. Jacques Mourioux (Gan-Mercier) @ 2hr 59min 21sec
  77. Guy Santy (Bic) @ 3hr 1min 19sec
  78. Raymond Riotte (Sonolor) @ 3hr 4min 24sec
  79. Gérard Moneyron (Gan-Mercier) @ 3hr 5min 20sec
  80. Robert Mintkiewicz (Sonolor) @ 3hr 7min 58sec
  81. Alf Gaida (Rokado) @ 3hr 12min 23sec
  82. Régis Delépine (Gan-Mercier) @ 3hr 14min 21sec
  83. Charles Genthon (De Kova-Lejeune) @ 3hr 42min 20sec
  84. Noël Geneste (De Kova-Lejeune) @ 4hr 17min 31sec
  85. Jean-Claude Baud (De Kova-Lejeune) @ 4hr 33min 9sec
  86. Jean-Claude Boucher (De Kova-Lejeune) @ 4hr 36min 56sec
  87. Jacques Hochart (De Kova-Lejeune) @ 4hr 51min 9sec

Climbers' Competition:

  1. Pedro Torres (La Casera-Bahamontes) : 225 points
  2. José-Manuel Fuente (KAS): 216
  3. Luis Ocaña (Bic): 192
  4. Bernard Thévenet (Peugeot-BP): 119
  5. Lucien Van Impe (Sonolor): 107
  6. Joop Zoetemelk (Gitane-Frigécrème): 83
  7. Vicente Lopez-Carril (KAS): 80
  8. Joaquim Agostinho (Bic): 46
  9. Francisco Galdos (KAS): 46
  10. Mariano Martinez (Gan-Mercier): 38

Points Competition:

  1. Herman Van Springel (Rokado): 187 points
  2. Joop Zoetemelk (Gitane-Frigécrème): 168
  3. Luis Ocaña (Bic): 145
  4. Bernard Thévenet (Peugeot-BP): 139
  5. Walter Godefroot (Carpenter-Shimano-Flandria): 139
  6. Barry Hoban (Gan-Mercier): 110
  7. Gerard Vianen (Gitane-Frigécrème): 110
  8. Lucien Van Impe (Sonolor): 109
  9. Mariano Martinez (Gan-Mercier): 89
  10. Jacques Esclassan (Peugeot-BP): 89

Team GC:

  1. Bic: 369hr 31min 55sec
  2. Peugeot-BP @ 20min 23sec
  3. KAS @ 20min 42sec
  4. Gan-Mercier @ 23min 4sec
  5. Rokado @ 1hr 40min 42sec
  6. Sonolor @ 1hr 45min 45sec
  7. Gitane-Frigécrème @ 1hr 58min 57sec
  8. La Casera-Bahamontes @ 2hr 1min 50sec
  9. Carpenter-Shimano-Flandria @ 2hr 9min 21sec
  10. De Kova-Leujeune @ ?
  11. Canada Dry-Gazelle @ ?

Stage results with running GC:

Prologue: Saturday, June 30, Scheveningen (Netherlands) 7.1 km Individual Time trial

  1. Joop Zoetemelk: 9min 58.37sec
  2. Raymond Poulidor @ 1sec
  3. Jesus Manzaneque s.t.
  4. Herman Van Springel s.t.
  5. Luis Ocaña @ 2sec
  6. Georges Pintens s.t.
  7. Yves Hézard @ 4sec
  8. Charly Grosskost @ 5sec
  9. José-Luis Viejo s.t.
  10. Cyrille Guimard @ 7sec

GC after Prologue: Places and times same as prologue results

Stage 1A: Sunday, July 1, Scheveningen - Rotterdam, 84 km

  1. Willy Tierlinck: 1hr 47min 44sec
  2. Willy De Geest s.t.
  3. Robert Montkiewicz s.t.
  4. Jurgen Tschan s.t.
  5. Alain Nogues s.t.
  6. Gérard Vianen s.t.
  7. Leif Mortensen s.t.
  8. Antonio Menendez s.t.
  9. Ludo Delcroix s.t.
  10. Sylvain Vasseur s.t.

GC after Stage 1A:

  1. Willy Tierlinck: 1hr 57min 51sec
  2. Gérard Vianen @ 6sec
  3. Willy De Geest s.t.
  4. Alain Nogues @ 11sec
  5. Jurgen Tschan @ 14sec
  6. Leif Mortensen @ 16sec
  7. Gustaaf Van Cauter @ 17sec
  8. Tino Tabak @ 17sec
  9. Ludo Delcroix @ 20sec
  10. Carlos Melero @ 24sec

Stage 1B: Sunday, July 1, Rotterdam - St. Niklaas (Belgium), 137.5 km

  1. José Catieau: 3hr 33min 41sec
  2. Herman Van Springel @ 1sec
  3. Gonzalo Aja @ 2min 12sec
  4. Michel Périn s.t.
  5. Mat De Koning @ 2min 17sec
  6. Gustaaf Van Roosbroeck @ 2min 24sec
  7. Albert Van Vliergerghe s.t.
  8. Frans Verbeeck s.t.
  9. Barry Hoban s.t.
  10. Marc De Meyer s.t.

GC after Stage 1B:

  1. Herman Van Springel: 5hr 32min 8sec
  2. José Catieau @ 30sec
  3. Willy Tierlinck @ 1min 48sec
  4. Willy De Geest @ 1min 50sec
  5. Gérard Vianen @ 1min 54sec
  6. Alain Nogues @ 1min 59sec
  7. Jurgen Tschan @ 2min 2sec
  8. Leif Mortensen @ 2min 4sec
  9. Gustaaf Van Cauter @ 2min 5sec
  10. Tino Tabak @ 2min 6sec

Stage 2A: Monday, July 2, St. Niklaas 12.4 km Team Time Trial

Time was calculated by adding up the times of the first five riders of each team. Stage was for Team GC, times were not applied to individual GC.

  1. Watney-Maes: 1hr 12min 29sec
  2. Peugeot-BP @ 44sec
  3. KAS @ 52sec
  4. Rokado s.t.
  5. Bic @ 59sec
  6. Carpenter-Shimano-Flandira @ 1min 24sec
  7. Gitane-Frigicreme @ 1min 47sec
  8. Sonolor @ 1min 48sec
  9. La Casera-Bahamontes @ 2min 44sec
  10. Gan-Mercier @ 3min 10sec
  11. Canada Dry-Gazelle @ 3min 25sec
  12. De Kova-Lejeune @ 7min 51sec

GC after Stage 2A:

  1. Herman Van Springel: 5hr 32min 8sec
  2. José Catieau @ 30sec
  3. Willy Tierlinck @ 1min 48sec
  4. Willy De Geest @ 1min 50sec
  5. Gérard Vianen @ 1min 54sec
  6. Alain Nogues @ 1min 59sec
  7. Jurgen Tschan @ 2min 2sec
  8. Leif Mortensen @ 2min 4sec
  9. Gustaaf Van Cauter @ 2min 5sec
  10. Tino Tabak @ 2min 6sec

Stage 2B: Monday, July 2, St. Niklaas - Roubaix, 138 km

  1. Eddy Verstreaten: 3hr 34min 49sec
  2. Gérard Vianen @ 7sec
  3. Fernando Mendes s.t.
  4. Michel Périn s.t.
  5. Charly Rouxel s.t.
  6. Régis Delépine s.t.
  7. Walter Godefroot @ 24sec
  8. Jacques Mourioux s.t.
  9. Cyrille Guimard s.t.
  10. Jan Krekels s.t.

GC after Stage 2B:

  1. Herman Van Springel: 9hr 7min 21sec
  2. José Catieau @ 30sec
  3. Gérard Vianen @ 1min 27sec
  4. Willy Tierlinck @ 1min 44sec
  5. Willy De Geest @ 1min 50sec
  6. Jurgen Tschan @ 1min 56sec
  7. Eddy Verstraeten @ 1min 58sec
  8. Alain Nogues @ 1min 59sec
  9. Leif Mortensen @ 2min 4sec
  10. Gustaaf Van Cauter @ 2min 5sec

Stage 3: Tuesday, July 3, Roubaix - Reims, 226 km

  1. Cyrille Guimard: 5hr 41min 54sec
  2. Gustaaf Van Roosbeck s.t.
  3. Jacques Mourioux s.t.
  4. Régis Delépine s.t.
  5. Juan Zurano s.t.
  6. Willy De Geest s.t.
  7. Leif Mortensen s.t.
  8. Luis Ocaña s.t.
  9. José Catieau s.t.
  10. Frans Verbeeck @ 2min 34sec

GC after Stage 3:

  1. José Catieau: 14hr 49min 45sec
  2. Willy De Geest @ 1min 16sec
  3. Leif Mortensen @ 1min 34sec
  4. Cyrill Guimard @ 1min 43sec
  5. Luis Ocaña @ 1min 59sec
  6. Herman Van Springel @ 2min 4sec
  7. Juan Zurano @ 2min 27sec
  8. Gustaaf Van Roosbroeck @ 2min 31sec
  9. Régis Delépine @ 2min 35sec

Stage 4: Wednesday, July 4, Reims - Nancy, 214 km

  1. Joop Zoetemelk: 6hr 9min 42sec
  2. Frans Verbeeck s.t.
  3. Herman Van Springel @ 1sec
  4. Lucien van Impe s.t.
  5. Raymond Poulidor s.t.
  6. Roger Gilson @ 9sec
  7. José-Luis Viejo s.t.
  8. Charly Rouxel @ 12sec
  9. Willy Van Neste s.t.
  10. Cyrille Guimard s.t.

GC after Stage 4:

  1. José Catieau: 20hr 59min 39sec
  2. Willy De Geest @ 1min 16sec
  3. Leif Mortensen @ 1min 34sec
  4. Cyrille Guimard @ 1min 41sec
  5. Herman Van Springel @ 1min 48sec
  6. Luis Ocaña @ 1min 59sec
  7. Juan Zurano @ 2min 27sec
  8. Gustaaf Van Roosbroeck @ 2min 50sec
  9. Jacques Mourioux @ 3min 13sec
  10. Régis Delépine @ 3min 36sec

Stage 5: Thursday, July 5, Nancy - Mulhouse, 188 km

Major ascents: Schlucht, Grand Ballon, Silberloch

  1. Walter Godefroot: 5hr 12min 19sec
  2. Cyrille Guimard s.t.
  3. Jan Krekels s.t.
  4. Gustaaf Van Roosbroeck s.t.
  5. Frans Verbeeck s.t.
  6. Herman Van Springel s.t.
  7. Willy Tierlinck s.t.
  8. Mariano Martinez s.t.
  9. Gérard Vianen (5hr 12min 15sec) Times were taken at the entry to the velodrome.
  10. Roger Gilson s.t. as Godefroot

GC after Stage 5:

  1. José Catieau: 26hr 11min 58sec
  2. Willy De Geest @ 1min 16sec
  3. Leif Mortensen @ 1min 34sec
  4. Cyrille Guimard @ 1min 37sec
  5. Herman Van Springel @ 1min 48sec
  6. Luis Ocaña @ 1min 59sec
  7. Juan Zurano @ 2min 27sec
  8. Gustaaf Van Roosbroeck @ 2min 50sec
  9. Régis Delépine @ 3min 36sec
  10. Joop Zoetemelk @ 4min 4sec

Stage 6: Friday, July 6, Belfort - Divonne les Bains, 244.5 km

Major ascent: Les Rousses

  1. Jean-Pierre Danguillaume: 6hr 53min 2sec
  2. Walter Godefroot @ 6sec
  3. Barry Hoban s.t.
  4. Frans Verbeeck s.t.
  5. Herman Van Springel s.t.
  6. Gustaaf Van Roosbroeck s.t.
  7. Gérard Vianen s.t.
  8. Michael Wright s.t.
  9. Walter Planckaert s.t.
  10. Roger Gilson s.t.

GC after Stage 6:

  1. José Catieau: 33hr 5min 6sec
  2. Willy De Geest @ 1min 16sec
  3. Leif Mortensen @ 1min 34sec
  4. Herman Van Springel @ 1min 48sec
  5. Luis Ocaña @ 1min 59sec
  6. Juan Zurano @ 2min 27sec
  7. Gustaaf Van Roosbroeck @ 2min 50sec
  8. Joop Zoetemelk @ 4min 4sec
  9. Raymond Poulidor @ 4min 21sec
  10. Fernando Mendes @ 4min 25sec

Stage 7A: Sunday, July 8, Divone les Bains - Aspro Gaillard, 86.5 km

Major ascent: Solève

  1. Luis Ocaña: 2hr 20min 39sec
  2. Mariano Martinez @ 53sec
  3. Lucien van Impe s.t.
  4. Bernard Thévenet s.t.
  5. Pedro Torres s.t.
  6. Joop Zoetemelk s.t.
  7. José-Manuel Fuente s.t.
  8. Francisco Galdos s.t.
  9. Raymond Delisle s.t.
  10. Régis Ovion @ 1min 12sec

GC after Stage 7A:

  1. Luis Ocaña: 35hr 27min 44sec
  2. José Catieau @ 44sec
  3. Herman Van Springel @ 2min 20sec
  4. Leif Mortensen @ 2min 46sec
  5. Joop Zoetemelk @ 2min 58sec
  6. Lucien van Impe @ 3min 22sec
  7. Bernard Thévevet @ 3min 32sec
  8. Juan Zurano @ 3min 39sec
  9. Joaquim Agostinho @ 3min 55sec
  10. Willy De Geest @ 4min 15sec
  11. Raymond Poulidor @ 4min 45sec

Stage 7B: Sunday, July 8, Asprol Gaillard - Méribel les Allues, 150.5 km

Major ascents: Tamié and hilltop finish at Méribel les Allues

  1. Bernard Thévenet: 4hr 44min 30sec
  2. Joop Zoetemelk @ 8sec
  3. José-Manuel Fuente @ 10sec
  4. Lucien van Impe @ 12sec
  5. Luis Ocaña @ 15sec
  6. Herman Van Springel @ 50sec
  7. Francisco Galdos @ 54sec
  8. Mariano Martinez @ 1min 25sec
  9. Raymond Delisle @ 1min 49sec
  10. Régis Ovion s.t.

GC after Stage 7B:

  1. Luis Ocaña: 40hr 12min 29sec
  2. Joop Zoetemelk @ 2min 51sec
  3. Herman Van Springel @ 2min 55sec
  4. Bernard Thévenet @ 3min 17sec
  5. Lucien van Impe @ 3min 19sec
  6. Leif Mortensen @ 6min 14sec
  7. Raymond Poulidor @ 6min 24sec
  8. Raymond Delisle @ 6min 38sec
  9. José Catieau @ 7min 4sec
  10. Michel Périn @ 7min 24sec

Stage 8: Monday, July 9, Moutiers - Les Orres, 237.5 km

Major ascents: Madeleine, Galibier, Izoard and hilltop finish at Les Orres

  1. Luis Ocaña: 7hr 55min 47sec
  2. José-Manuel Fuente @ 58sec
  3. Mariano Martinez @ 6min 57sec
  4. Bernard Thévenet @ 6min 59sec
  5. Michel Périn @ 12min 33sec
  6. Joop Zoetemelk @ 20min 24sec
  7. Raymond Delisle s.t.
  8. Herman Van Springel s.t.
  9. Vicente López-Carril s.t.
  10. René Grelin s.t.

GC after Stage 8:

  1. Luis Ocaña: 48hr 8min 16sec
  2. José-Manuel Fuente @ 9min 8sec
  3. Bernard Thévenet @ 10min 16sec
  4. Michel Périn @ 19min 57sec
  5. Joop zoetemelk @ 23min 15sec
  6. Herman Van Springel @ 23min 20sec
  7. Lucien van Impe @ 23min 44sec
  8. Leif Mortensen @ 26min 39sec
  9. Raymond Poulidor @ 26min 55sec
  10. Raymond Delisle @ 27min 3sec

Stage 9: Tuesday, July 10, Embrun - Nice, 234.5 km

Major ascents: Cayolle, Valberg, St. Martin, Turini, Chateauneuf

  1. Vicente López-Carril: 8hr 20min 29sec
  2. Frans Verbeeck @ 8min 50sec
  3. Jean-Pierre Danguillaume s.t.
  4. Herman Van Springel s.t.
  5. Gérard Vianen s.t.
  6. Charly Rouxel s.t.
  7. Ronny De Witte s.t.
  8. Fernando Mendes s.t.
  9. Joop Zoetemelk s.t.
  10. Mariano Martinez s.t.

GC after Stage 9:

  1. Luis Ocaña: 56hr 37min 35sec
  2. José-Mauel Fuente @ 9min 8sec
  3. Bernard Thévenet @ 10min 16sec
  4. Michel Périn @ 19min 57sec
  5. Joop Zoetemelk @ 23min 15sec
  6. Herman Van Springel @ 23min 20sec
  7. Lucien van Impe @ 23min 40sec
  8. Vicente López-Carril @ 24min 12sec
  9. Leif Mortensen @ 26min 39sec
  10. Raymond Poulidor @ 26min 55sec

Stage 10: Wednesday, July 11, Nice - Aubagne, 222.5 km

Major ascents: St. Arnoux, Espigoulier

  1. Michael Wright: 7hr 18min 34sec
  2. José-Antonio Gonzalez-Linares s.t.
  3. Charly Rouxel s.t.
  4. José Catieau s.t.
  5. Fernando Mendes @ 36sec
  6. Joaquim Agostinho @ 1min 59sec
  7. Willy Van Neste s.t.
  8. Michel Pollentier s.t.
  9. René Grelin s.t.
  10. Pedro Torres s.t.

GC after Stage 10:

  1. Luis Ocaña: 63hr 58min 45sec
  2. José-Manuel Fuente @ 9min 8sec
  3. Bernard Thévenet @ 10min 16sec
  4. Michel Périn @ 19min 57sec
  5. Joop Zoetemelk @ 23min 15sec
  6. Herman Van Springel @ 23min 20sec
  7. Lucien van Impe @ 23min 40sec
  8. Vicente López-Carril @ 24min 12sec
  9. Raymond Poulidor @ 26min 18sec
  10. Leif Mortensen @ 26min 39sec

Stage 11: Thursday, July 12, Montpellier - Argelès sure Mer, 238 km

Times were taken at the entry to the velodrome

  1. Barry Hoban: 7hr 45min 21sec
  2. Jacques Esclassan s.t.
  3. Gustaaf Van Roosbroeck s.t.
  4. Régis Delépine s.t.
  5. Walter Godefroot (7hr 45min 10sec)
  6. Gérard Vianen s.t.
  7. Jan Krekels (7hr 45min 10sec)
  8. Gérard Besnard (7hr 45min 10sec)
  9. Willy Tierlinck s.t.
  10. Frans Verbeeck s.t.

GC after Stage 11:

  1. Luis Ocaña: 71hr 44min 6sec
  2. José-Manuel Fuente @ 9min 8sec
  3. Bernard Thévenet @ 10min 16sec
  4. Michel Périn @ 19min 57sec
  5. Herman Van Springel @ 23min 9sec
  6. Joop Zoetemelk @ 23min 9sec
  7. Lucien van Impe @ 23min 40sec
  8. Vicente López-Carril @ 24min 12sec
  9. Raymond Poulidor @ 26min 18sec
  10. Leif Mortensen @ 26min 39sec

Stage 12A: Friday, July 13, Perpignan - Thuir 28.3 km Individual Time Trial

  1. Luis Ocaña: 37min 24sec
  2. Raymond Poulidor @ 30sec
  3. Joaquim Agostinho @ 33sec
  4. José-Antonio Gonzalez-Linares @ 1min 2sec
  5. Jesus Manzaneque @ 1min 3sec
  6. Charly Grosskost @ 1min 4sec
  7. Herman Van Springel @ 1min 26sec
  8. Bernard Thévenet @ 1min 29sec
  9. Joop Zoetemelk @ 1min 32sec
  10. Fernando Mendes @ 1min 36sec

GC after Stage 12A:

  1. Luis Ocaña: 72hr 21min 30sec
  2. José-Mauel Fuente @ 10min 47sec
  3. Bernard Thévenet @ 11min 45sec
  4. Michel Périn @ 22min 26sec
  5. Herman Van Springel @ 24min 35sec
  6. Joop Zoetemelk @ 24min 47sec
  7. Lucien van Impe @ 26min 1sec
  8. Raymond Poulidor @ 26min 48sec
  9. Vicente López-Carril @ 27min 43sec
  10. Leif Mortensen @ 29min 10sec

Stage 12B: Friday, July 13, Thuir - Pyrénées 200

Major ascent: Hilltop finish at Pyrénées 2000

  1. Lucien van Impe: 2hr 35min 2sec
  2. Joop Zoetemelk @ 20sec
  3. Luis Ocaña @ 21sec
  4. José-Manuel Fuente @ 23sec
  5. Herman Van Springel @ 32sec
  6. Mariano Martinez @ 34sec
  7. Joaquim Agostinho s.t.
  8. Pedro Torres s.t.
  9. Francisco Galdos s.t.
  10. Georges Pintens s.t.

GC after Stage 12B:

  1. Luis Ocaña: 74hr 56min 53sec
  2. José-Manuek Fuente @ 10min 49sec
  3. Bernard Thévenet @ 11min 58sec
  4. Michel Périn @ 22min 39sec
  5. Joop Zoetemelk @ 24min 42sec
  6. Herman Van Springel @ 24min 46sec
  7. Lucien van Impe @ 25min 40sec
  8. Raymond Poulidor @ 27min 1sec
  9. Vicente López-Carril @ 27min 56sec
  10. Joaquim Agostinho @ 30min 11sec

Stage 13: Sunday, July 15, Bourg Madame - Luchon, 235 km

Major ascents: Puymorens, Portet d'Aspet, Mente, Portillon

  1. Luis Ocaña: 6hr 51min 50sec
  2. Joop Zoetemelk @ 15sec
  3. Michel Pollentier @ 3min 34sec
  4. Lucien van Impe s.t.
  5. Bernard Thévenet s.t.
  6. Herman Van Springel @ 4min 7sec
  7. Pedro Torres s.t.
  8. Mariano Martinez s.t.
  9. Régis Ovion s.t.
  10. Lucien Aimar s.t.

GC after Stage 13:

  1. Luis Ocaña: 81hr 48min 39sec
  2. José-Manuel Fuente @ 14min 56sec
  3. Bernard Thévenet @ 15min 32sec
  4. Joop Zoetemelk @ 24min 57sec
  5. Herman Van Springel @ 28min 53sec
  6. Michel Périn @ 29min 8sec
  7. Lucien van Impe @ 29min 14sec
  8. Vicente López-Carril @ 32min 3sec
  9. Joaquimn Agostinho @ 34min 18sec
  10. Raymond Delisle @ 34min 56secn

Stage 14: Monday, July 16, Luchon - Pau, 227.5 km

Major ascents: Aspin, Tourmalet, Soulor

  1. Pedro Torres: 7hr 10min 41sec
  2. Régis Ovion @ 1min 9sec
  3. Michel Périn @ 1min 11sec
  4. Luis Balague s.t.
  5. Michel Pollentier @ 2min 11sec
  6. Antoon Houbrechts s.t.
  7. Jean-Pierre Danguillaume @ 2min 15sec
  8. Herman Van Springel @ 3min 7sec
  9. Joop Zoetemelk s.t.
  10. Mariano Martinez s.t.

GC after Stage 14:

  1. Luis Ocaña: 89hr 2min 31sec
  2. José-Manuel Fuente @ 14min 56sec
  3. Bernard Thévenet @ 15min 32sec
  4. Joop Zoetemelk @ 24min 57sec
  5. Michel Périn @ 27min 12sec
  6. Herman Van Springel @ 28min 53sec
  7. Lucien Van Impe @ 29min 14sec
  8. Vicente López-Carril @ 32min 3sec
  9. Régis Ovion @ 34min 4sec
  10. Joaquim Agostinho @ 34min 18sec

Stage 15: Tuesday, July 17, Pau - Fleurance, 137 km

  1. Wilfried David: 3hr 44min 34sec
  2. Marc Demeyer @ 18sec
  3. Gérard Vianen s.t.
  4. André Mollet s.t.
  5. Jean-Pierre Genet s.t.
  6. Ronny De Witte s.t.
  7. Jesus Esperanza s.t.
  8. Raymond Riotte @ 24sec
  9. Jacques Esclassan @ 29sec
  10. Herman Van Springel s.t.

GC after Stage 15:

  1. Luis Ocaña: 92hr 47min 34sec
  2. José-Manuel Fuente @ 14min 56sec
  3. Bernard Thévenet @ 15min 32sec
  4. Joop Zoetemelk @ 24min 57sec
  5. Michel Périn @ 27min 12sec
  6. Herman Van Springel @ 28min 53sec
  7. Lucien van Impe @ 29min 14sec
  8. Vicent López-Carril @ 32min 3sec
  9. Régis Ovion @ 34min 4sec
  10. Joaquim Agostinho @ 34min 18sec

Stage 16A: Wednesday, July 18, Fleurance - Bordeaux, 210 km

  1. Walter Godefroot: 6hr 23min 50sec
  2. Jacques Esclassan s.t.
  3. Daniel Ducreux s.t.
  4. Gustaaf Van Roosbroeck s.t.
  5. Christian Blain s.t.
  6. Charly Grosskost s.t.
  7. Mariano Martinez s.t.
  8. Herman Van Springel s.t.
  9. Régis Delépine s.t.
  10. Marc De Meyer s.t.

GC after Stage 16A:

  1. Luis Ocaña: 99hr 11min 24sec
  2. José-Manuel Fuente @ 14min 56sec
  3. Bernard Thévenet @ 15min 32sec
  4. Joop Zoetemelk @ 24min 57sec
  5. Michel Périn @ 27min 12sec
  6. Herman Van Springel @ 28min 53sec
  7. Lucien van Impe @ 29min 14sec
  8. Vicente López-Carril @ 32min 3sec
  9. Régis Ovion @ 33min 58sec
  10. Joaquim Agostinho @ 34min 18sec

Stage 16B: Wednesday July 18, Bordeaux 12.4 km Individual Time Trial

  1. Joaquim Agostinho: 16min 23sec
  2. Bernard Thévenet @ 1sec
  3. Joop Zoetemelk @ 3sec
  4. Luis Ocaña @ 12sec
  5. José-Antonio Gonzalez-Linares @ 15sec
  6. Jesus Manzaneque @ 17sec
  7. Charly Grosskost @ 20sec
  8. Pedro Torres @ 25sec
  9. Lucien van Impe s.t.
  10. Herman Van Springel @ 26sec

GC after Stage 16B:

  1. Luis Ocaña: 99hr 27min 59sec
  2. Bernard Thévenet @ 15min 21sec
  3. José-Manuel Fuente @ 15min 22sec
  4. Joop Zoetemelk @ 24min 48sec
  5. Michel Périn @ 27min 50sec
  6. Herman Van Springel @ 29min 7sec
  7. Lucien van Impe @ 29min 7sec
  8. Vicente López-Carril @ 32min 53sec
  9. Joaquim Agostniho @ 34min 6sec
  10. Régis Ovion @ 34min 22sec

Stage 17: Thursday, July 19, Sainte Foy la Grande - Brive la Gaillarde, 248 km

  1. Claude Tollet: 6hr 34min 45sec
  2. Rolland Berland s.t.
  3. Fernando Mendes s.t.
  4. Barry Hoban @ 4min 27sec
  5. Régis Delépine s.t.
  6. Jacques Mourioux s.t.
  7. Walter Godefroot s.t.
  8. Marc De Meyer s.t.
  9. Jan Krekels s.t.
  10. Herman Van Springel s.t.

GC after Stage 17:

  1. Luis Ocaña: 106hr 7min 11sec
  2. Bernard Thévenet @ 15min 21sec
  3. José-Manuel Fuente @ 15min 22sec
  4. Joop Zoetemelk @ 24min 48sec
  5. Michel Périn @ 27min 50sec
  6. Herman Van Springel @ 29min 7sec
  7. Lucien van Impe @ 29min 27sec
  8. Vicente López-Carril @ 32min 53sec
  9. Joaquim Agostinho @ 34min 6sec
  10. Régis Ovion @ 34min 22sec

Stage 18: Friday, July 20, Brive la Gaillard - Puy de Dôme, 216.5 km

Major ascent: hilltop finish at Puy de Dôme

  1. Luis Ocaña: 6hr 36min 21sec
  2. Lucien van Impe @ 4sec
  3. Bernard Thévenet @ 20sec
  4. José-Manuel Fuente @ 34sec
  5. Joop Zoetemelk @ 53sec
  6. Raymond Delisle @ 54sec
  7. Joaquim Agostinho @ 55sec
  8. Francisco Galdos @ 1min 2sec
  9. Pedro Torres @ 1min 19sec
  10. Régis Ovion @ 1min 22sec

GC after Stage 18:

  1. Luis Ocaña: 112hr 43min 32sec
  2. Bernard Thévenet @ 15min 41sec
  3. José-Manuel Fuente @ 15min 56sec
  4. Joop Zoetemelk @ 25min 41sec
  5. Lucien van Impe @ 29min 27sec
  6. Herman Van Springel @ 30min 55sec
  7. Michel Périn @ 31min 11sec
  8. Vicente López-Carril @ 34min 25sec
  9. Joaquim Agostinho @ 35min 1sec
  10. Régis Ovion @ 35min 44sec

Stage 19: Saturday, July 21, Bourges - Versailles, 233.5 km

  1. Barry Hoban: 6hr 59min 28sec
  2. Jacques Mourioux s.t.
  3. Daniel Ducreux s.t.
  4. Jan Krekels s.t.
  5. Jacques Esclassan s.t.
  6. Gérard Vianen s.t.
  7. Van Vlerberghe s.t.
  8. Walter Godefroot s.t.
  9. Gérard Besnard s.t.
  10. Régis Delépine s.t.

GC after Stage 19:

  1. Luis Ocaña:119hr 43min 0sec
  2. Bernard Thévenet @ 15min 41sec
  3. José-Manuel Fuente @ 15min 56sec
  4. Joop Zoetemelk @ 25min 41sec
  5. Lucien van Impe @ 29min 27sec
  6. Herman Van Springel @ 30min 55sec
  7. Michel Périn @ 31min 11sec
  8. Vicente López-Carril @ 34min 25sec
  9. Joaquim Agostinho @ 35min 1sec
  10. Régis Ovion @ 35min 44sec

Stage 20A: Sunday, July 22, Versailles 16 km Individual Time Trial

  1. Luis Ocaña: 20min 57sec
  2. Bernard Thévenet @ 25sec
  3. Joop Zoetemelk @ 41sec
  4. Joaquim Agostinho @ 50sec
  5. Lucien van Impe @ 53sec
  6. Charly Grosskost @ 56sec
  7. Jesus Manzaneque @ 1min 5sec
  8. Herman Van Springel @ 1min 6sec
  9. Régis Ovion @ 1min 15sec
  10. Jean-Claude Genty @ 1min 18sec

GC after Stage 20A:

  1. Luis Ocaña: 120hr 3min 57sec
  2. Bernard Thévenet @ 16min 6sec
  3. José-Manuel Fuente @ 17min 15sec
  4. Joop Zoetemelk @ 26min 22sec
  5. Lucien van Impe @ 30min 20sec
  6. Herman Van Springel @ 32min 1sec
  7. Michel Périn @ 33min 2sec
  8. Joaquim Agostinho @ 35min 51sec
  9. Vicente López-Carril @ 36min 18sec
  10. Régis Ovion @ 36min 59sec

Stage 20B, final Stage: Sunday, July 22, Versailles - Paris, 89 km

  1. Bernard Thévenet: 2hr 21min 37sec
  2. Walter Godefroot s.t.
  3. Jan Krekels s.t.
  4. Jacques Esclassan s.t.
  5. Régis Ovion s.t.
  6. Charly Rouxel s.t.
  7. Daniel Ducreux s.t.
  8. Gérard Vianen s.t.
  9. Lucien Aimar s.t.
  10. Alfred Gaida s.t.

Complete Final 1973 Tour de France General Classification


Photos from the 1973 Tour de France:

Charly Grosskost alone and away on the col de la Schlucht. He was also first over the Grand Ballon and the Silberloch. He was caught and finished 104th.

Stage 8: Ocaña leads a stubborn Fuente who refuses to share the work.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stage 13: Ocaña riding alone to a stage win in Luchon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Videos of the 1973 Tour de France

Scenes of José-Manuel Fuente racing

Stage 3: Tuesday, July 3, Roubaix - Reims, 226 km. No sound.