BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, Volume 1 Bianchi-Milano clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1959 Tour de France

June 25 - July 18

Results, stages with running GC and photos

1958 Tour | 1960 Tour | Tour de France database | 1959 Tour quick facts | Final 1959 Tour General Classification | Stage results with runnning GC | Photos from the 1959 Tour de France |


Quick Facts:

The 1959 Tour was ridden by national and regional teams. Amid a complex and sordid rivalry within the French teams, Federico Bahamontes became the first Spanish winner of the Tour. This was the last Tour for Both Jean Robic and Louison Bobet. Bobet retired at the summit of the Iseran in stage 18.

Number of stages 22
Number of riders starting   120
Number of riders finishing 65
Distance 4391 km
Average speed 35.474 km/hr  

 

Top three finishers 1. Federico Bahamontes
2. Henry Anglade
3. Jacques Anquetil
Yellow jerseys André Darrigade, Robert Cazala, Eddy Pauwels, Michel Vermeulin, Jos Hoevenaers, Eddy Pauwels, Federico Bahamontes
Best sprinter André Darrigade
Best climber Federico Bahamontes
Best team Belgium

Complete 1959 Tour de France Final General Classification

Federico Bahamontes (Spain) 123hr 46min 45sec
2 Henry Anglade (France-Centre-Midi) @ 4min 1sec
3 Jacques Anquetil (France) @ 5min 5sec
4 Roger Rivière (France) @ 5min 17sec
5 François Mahé (France-West South-West) @ 8min 22sec
6 (tie) Ercole Baldini (Italy) @ 10min 18sec
6 (tie) Jean Andriaenssens (Belgium) s.t.
8 Jos Hoevenaers (Belgium) @ 11min 2sec
9 Gérard Saint (France-West South-West) @ 17min 40sec
10 Jean Brankart (Belgium) @ 20min 38sec
11 Eddy Pauwels (Belgium) @ 22min 20sec
12 Charly Gaul (Holland-Lux) @ 23min 59sec
13 Louis Bergaud (France-Centre-Midi) @ 36min 54drv
14 Fernando Manzaneque (Spain) @ 57min 29sec
15 Jean Dotto (France-Centre-Midi) @ 1hr 4sec
16 André Darrigade (France) @ 1hr 3min 1sec
17 Jozef Planckaert (Belgium) @ 1hr 5min
18 Lothar Friedrich (Swiss-Germany) @ 1hr 11min 51sec
19 Brian Robinson (International) @ 1hr 12min 11sec
20 Michel Vermeulin (France-Paris North-East) @ 1hr 16min 10sec
21 Rolf Graf (Swiss-Germany) @ 1hr 19min 32sec
22 Michel Van Aerde (Belgium) @ 1hr 19min 35sec
23 Armand Desmet (Belgium) @ 1hr 23min 7sec
24 Joseph Thomin (France-West South-West) @ 1hr 33min 34sec
25 Marcel Janssens (Belgium) @ 1hr 40min 39sec
26 Marcel Queheille (France-West South-West) @ 1hr 42min 22sec
27 Piet Damen (Holland-Lux) @ 1hr 42min 26sec
28 Raphaël Géminiani (France) @ 1hr 43min 57sec
29 Raymond Hoorelbeke (France-Paris North-East) @ 1hr 44min 35sec
30 Michele Gismondi (Italy) @ 1hr 45min 19sec
31 Fred De Bruyne (Belgium) @ 1hr 48min 50sec
32 Robert Cazala (France) @ 1hr 49min 59sec
33 Marcel Ernzer (Holland-Lux) @ 1hr 50min 33sec
34 Jean Forestier (France-Centre-Midi) @ 1hr 50min 45sec
35 Jean Graczyk (France) @ 1hr 56min 50sec
36 Ernesto Bono (Italy) @ 1hr 57min 48sec
37 Victor Sutton (International) @ 1hr 58min 34sec
38 Aurelio Cestari (Italy) @ 1hr 59min 31sec
39 Emmanuel Busto (France-Centre-Midi) @ 1hr 59min 37sec
40 Julio San Emeterio (Spain) @ 2hr 1min 51sec
41 Adolf Christian (International) @ 2hr 6min 10sec
42 Nello Fabbri (Italy) @ 2hr 7min 29sec
43 Carmelo Morales (Spain) @ 2hr 8min 43sec
44 Fernand Picot (France-West South-West) @ 2hr 11min 49sec
45 Aldo Bolzan (Holland-Lux) @ 2hr 15min 20sec
46 Félix Lebuhotel (France-West South-West) @ 2hr 17min 6sec
47 José Gomez Del Moral (Spain) @ 2hr 19min 21sec
48 Valentin Huot (France-Centre-Midi) @ 2hr 21min
49 Frans Reitz (Swiss-Germany) @ 2hr 22min 22sec
50 Jaap Kersten (Holland-Lux) @ 2hr 24min 38sec
51 Marcel Rohrbach (France-Centre-Midi) @ 2hr 25min 13sec
52 Arigo Padovan (Italy) @ 2hr 25min 48sec
53 Martin Van Geneugden (Belgium) @ 2hr 26min 21sec
54 Edouard Delberghe (France-Paris North-East) @ 2hr 26min 32sec
55 Ernst Traxel (Swiss-Germany) @ 2hr 33min 18sec
56 Joseph Groussard (France-West South-West) @ 2hr 33min 36sec
57 Waldemaro Bartolozzi (Italy) @ 2hr 35min 7sec
58 Juan Campillo (Spain) @ 2hr 35min 9sec
59 Louis Rostollan (France-Centre-Midi) @ 2hr 38min 40sec
60 Pierino Baffi (Italy) @ 2hr 44min 8sec
61 Camille Buysse (Belgium) @ 2hr 46min 36sec
62 Tino Sabbadini (France-West South-West) @ 2hr 53min 15sec
63 Max Bleneau (France-West South-West) @ 2hr 54min 28sec
64 Dino Bruni (Italy) @ 3hr 5min 13sec
65 Louis Bisilliat (France-Centre-Midi) @ 3hr 12min 35sec

Final Team General Classification

Belgium 372hr 2min 13sec
2 France 372hr 33min 38sec
3 France-Centre-Midi 373hr 1min 14sec
4 France-West South-West 373hr 19min 51sec
5 Spain 374hr 19min 35sec
6 Italy 375hr 13min 40sec
7 Holland-Luxembourg 375hr 17min 13sec
8 Switzerland-Germany   376hr 14min
9 International 376hr 37min 10sec
10   France-Paris North-East 376hr 47min 32sec

Climbers' Competition:

  1. Federico Bahamontes (Spain): 73 points
  2. Charly Gaul (Holland-Lux): 68
  3. Gérard Saint (France-West South-West): 65

Points (Sprinter) Competition:

André Darrigade 613 points  
2 Gérard Saint 524
3 Jacques Anquetil 503
4 (tie) Charly Gaul 425
4 (tie) Federico Bahamontes 425
6 Rolf Graf 394
7 Roger Rivière 390
8 Jos Hoevenaers 387
9 Henry Anglade 383
10 Michel Van Aerde 366
11 Ercole Baldini 315
12 Brian Robinson 314
13 Dino Bruni 301
14 Martin Van Geneugden 296
15 Arigo Padovan 273
16 Jean Graczyk 266
17 François Mahé 247
18 Michel Vermeulin 227
19 Jean Brankart 218
20 Jean Andriaenssens 208

Stage Results with Running GC:

Stage 1: Thursday, June 25, Mulhouse - Metz, 238 km

  1. André Darrigade: 5hr 33min 45sec
  2. Daan De Groot s.t.
  3. Orphée Meneghini s.t.
  4. Pierino Baffi s.t.
  5. Jos Hoevenaers s.t.
  6. Piet Van Est s.t.
  7. Jaap Kersten s.t.
  8. Jean Graczyk s.t.
  9. Nello Fabbri s.t.
  10. Abraham Kool s.t.

GC after Stage 1:

  1. André Darrigade: 5hr 33min 45sec
  2. Daan De Groot @ 30sec
  3. Orphée Meneghini @ 1min
  4. Pierino Baffi s.t.
  5. Jos Hoevenaers s.t.
  6. Piet Van Est s.t.
  7. Jaap Kersten s.t.
  8. Jean Graczyk s.t.
  9. Nello Fabbri s.t.
  10. Abrahman Kool s.t.

Stage 2: Friday, June 26, Metz - Namur, 240 km

  1. Vito Favero: 6hr 25min 2sec
  2. Jean Gainche s.t.
  3. Michel Dejouhannet s.t.
  4. Roger Rivière s.t.
  5. Martin Van Geneugden s.t.
  6. Brian Robinson s.t.
  7. Jacques Anquetil s.t.
  8. Ercole Baldini s.t.
  9. Federico Bahamontes s.t.
  10. Seamus Elliott s.t.

GC after Stage 2:

  1. André Darrigade: 11hr 58min
  2. Daan De Groot 2 31sec
  3. Federico Bahamontes @ 47sec
  4. Jean Graczyk @ 1min 1sec
  5. Nello Fabbri s.t.
  6. Bernard Gauthier s.t.
  7. Piet Van Est @ 1min 6sec
  8. Fred De Bruyne s.t.
  9. Rolf Graf s.t.
  10. Louis Bergaud s.t.

Stage 3: Saturday, June 27, Namur - Roubaix: 217 km

  1. Robert Cazala: 6hr 11min 4sec
  2. Jean-Claude Annaert s.t.
  3. Max Schellemberg s.t.
  4. Fernand Picot s.t.
  5. Jean Stablinski s.t.
  6. Armand Desmet s.t.
  7. Antonio Baptista s.t.
  8. Michel Vermeulin s.t.
  9. Bernard Gauthier s.t.
  10. Eddy Pauwels s.t.

GC after Stage 3:

  1. Robert Cazala: 18hr 9min 38sec
  2. Bernard Gauthier @ 27sec
  3. Michel Vermeulin @ 1min 42sec
  4. Jean-Claude Annaert @ 1mn 45sec
  5. Fernand Picot @ 1min 56sec
  6. Max Schellemberg s.t.
  7. Armand Desmet @ 2min 1sec
  8. Eddy Pauwels @ 2min 15sec
  9. Jean Stablinski @ 2min 28sec
  10. Antonio Baptista @ 3min 27sec

Stage 4: Sunday, June 28, Roubaix - Rouen, 230 km

  1. Dino Bruni: 6hr 10min 36sec
  2. Michel Van Aerde s.t.
  3. Arigo Padovan @ 6sec
  4. Roberto Falaschi s.t.
  5. Armand Desmet s.t.
  6. Gerrit Voorting s.t.
  7. Piet Van Est s.t.
  8. Michel Dejouhannet s.t.
  9. André Darrigade s.t.
  10. Juan Campillo s.t.

GC after Stage 4:

  1. Robert Cazala: 24hr 50min 20sec
  2. Bernard Gauthier @ 27sec
  3. Michel Vermeulin @ 1min 42sec
  4. Jean-Claude Annaert @ 1min 45sec
  5. Fernand Picot @ 1min 56sec
  6. Mac Schellemberg s.t.
  7. Armand Desmet @ 2min 1sec
  8. Eddy Pauwels @ 2min 15sec
  9. Jean Stablinski @ 2mn 28sec
  10. Antonio Baptista @ 3min 27sec

Stage 5: Monday, June 29, Rouen - Rennes, 286 km

  1. Jean Graczyk: 8hr 6min 36sec
  2. André Darrigade s.t.
  3. Vito Favero s.t.
  4. Jos Hoevenaers s.t.
  5. Pierino Baffi s.t.
  6. Piet De Jongh s.t.
  7. Francis Pipelin s.t.
  8. Jésus Galdeano s.t.
  9. René Privat s.t.
  10. Pierre Everaert s.t.

GC after stage 5:

  1. Robert Cazala: 32hr 59min 14sec
  2. Bernard Gauthier @ 27sec
  3. Michel Vermeulin @ 1min 42sec
  4. Jean-Claude Annaert 2 1min 45sec
  5. Fernand Picot @ 1min 56sec
  6. Max Schellemberg s.t.
  7. Armand Desmet @ 2min 1sec
  8. Eddy Pauwels @ 2min 15sec
  9. Jean Stablinski @ 2mn 28sec
  10. Antonio Baptista @ 3min 27sec

Stage 6: Tuesday, June 30, Blain - Nantes 43.5 km Individual Time Trial

  1. Roger Rivière: 56min 46sec
  2. Ercole Baldini @ 23sec
  3. Jacques Anquetil @ 58sec
  4. Rolf Graf @ 1min 5sec
  5. Gérard Saint @ 1min 12sec
  6. Charly Gaul @ 1min 36sec
  7. Jean Brankart @ 2min 1sec
  8. Henry Anglade @ 2min 11sec
  9. Ernesto Bono @ 2min 57sec
  10. Federico Bahamontes @ 2min 58sec

GC after Stage 6:

  1. Robert Cazala: 33hr 59min 45sec
  2. Bernard Gauthier @ 1min 27sec
  3. Jean-Claude Annaert @ 2min 11sec
  4. Michel Vermeulin @ 2min 12sec
  5. Armand Desmet @ 3min 29sec
  6. Max Schellemberg @ 4min 2sec
  7. Eddy Pauwels @ 4min 23sec
  8. Fernand Picot s.t.
  9. Jean Stablinski @ 6min 26sec
  10. Antonio Baptista @ 7min 4sec

Stage 7: Wednesday, July 1, Nantes - La Rochelle, 190 km

  1. Roger Hassenforder: 4hr 22min 44sec
  2. Martin Van Geneugden s.t.
  3. Tino Sabbadini s.t.
  4. Gerrit Voorting s.t.
  5. Pierino Baffi s.t.
  6. Brian Robinson s.t.
  7. Jan Adriaenssens s.t.
  8. Max Bleneau s.t.
  9. Jaap Kersten s.t.
  10. Arne Jonsson s.t.

GC after Stage 7:

  1. Robert Cazala: 38hr 27min 17sec
  2. Bernard Gauthier @ 1min 27sec
  3. Jean-Claude Annaert @ 2min 11sec
  4. Michel Vermeulin @ 2min 12sec
  5. Armand Desmet @ 3min 29sec
  6. Max Schellemberg @ 4min 2sec
  7. Eddy Pauwels @ 4min 23sec
  8. Fernand Picot s.t.
  9. Jean Stablinski @ 6min 26sec
  10. Henry Anglade @ 6min 45sec

Stage 8: Thursday, July 2, La Rochelle - Bordeaux, 201 km

  1. Michel Dejouhannet: 4hr 53min 16sec
  2. Jean Stablinski s.t.
  3. Seamus Elliott s.t.
  4. Jean Forestier s.t.
  5. Martin Van Den Borgh s.t.
  6. Fernando Manzaneque s.t.
  7. Jan Adriaenssens s.t.
  8. Albert Bouvet s.t.
  9. Stéphan Lach s.t.
  10. Tino Sabbadini @ 1min 27sec

GC after stage 8:

  1. Robert Cazala: 43hr 22min 4sec
  2. Bernard Gauthier @ 1min 27sec
  3. Jean-Claude Annaert @ 2min 11sec
  4. Michel Vermeulin @ 2min 12sec
  5. Armand Desmet 2 3min 29sec
  6. Max Shellemberg @ 4min 2sec
  7. Eddy Pauwels @ 4min 23sec
  8. Fernand Picot s.t.
  9. Jean Stablinski @ 4min 25sec
  10. Henry Anglade @ 6min 45sec

Stage 9: Friday, July 3, Bordeaux - Bayonne, 207 km

  1. Marcel Queheille: 5hr 19min 17sec
  2. Fernando Manzaneque @ 1min 27sec
  3. Nello Fabbri s.t.
  4. Jos Hoevenaers s.t.
  5. Jean Graczyk s.t.
  6. Henry Anglade s.t.
  7. Jacques Anquetil s.t.
  8. Michel Van Aerde s.t.
  9. Federico Bahamontes s.t.
  10. Roger Rivière s.t.

GC after Stage 9:

  1. Eddy Pauwels: 48hr 48min 27sec
  2. Robert Cazala @ 1min 46sec
  3. Henry Anglade @ 2min 22sec
  4. Bernard Gauthier @ 3min 13sec
  5. Jan Adrianssens @ 3min 22sec
  6. Jos Hoevenaers @ 3min 32sec
  7. Roger Rivière @ 3min 38sec
  8. Jean-Claude Annaert @ 3min 57sec
  9. Michel Vermeulin @ 3min 58sec
  10. Pierino Baffi @ 4min 21sec

Stage 10: Sunday, July 5, Bayonne - Bagnères de Bigorre, 235 km

Major ascent: Tourmalet

  1. Marcel Janssens: 6hr 23min 33sec
  2. René Privat s.t.
  3. François Mahé s.t.
  4. Michel Vermeulin s.t.
  5. Armand Desmet s.t.
  6. Gérard Saint @ 1mn 56sec
  7. Jos Hoevenaers @ 2min 48sec
  8. Ernesto Bono @ 4min 44sec
  9. René Marigil @ 4min 45sec
  10. Bernard Gauthier @ 7min 35sec

GC after Stage 10:

  1. Michel Vermeulin: 55hr 15min 58sec
  2. Armand Desmet @ 1min 17sec
  3. Jos Hoevenaers @ 2min 22sec
  4. Marcel Janssens @ 6min 47sec
  5. Bernard Gauthier @ 6min 50sec
  6. Ernesto Bono @ 9min 36sec
  7. Gérard Saint @ 10min 18sec
  8. Eddy Pauwels @ 10min 52sec
  9. Henry Anglade @ 10min 57sec
  10. François Mahé @ 11min 24sec

Stage 11: Monday, July 6, Bagnères de Bigorre - St. Gaudens, 119 km

Major ascents: Aspin, Peyresourde

  1. André Darrigade: 3hr 19min
  2. Gérard Saint s.t.
  3. Louison Bobet s.t.
  4. Jacques Anquetil s.t.
  5. Michel Vermeulin s.t.
  6. Jos Hoevenaers s.t.
  7. Rolf Graf s.t.
  8. Armand Desmet s.t.
  9. Raymond Hoorelbeke s.t.
  10. Valentin Huot s.t.

GC after stage 11:

  1. Michel Vermeulin: 58hr 35min 28sec
  2. Armand Desmet @ 1min 17sec
  3. Jos Hoevenaers @ 2min 22sec
  4. Gérard Saint @ 9min 48sec
  5. Henry Anglade @ 10min 57sec
  6. François Mahé @ 11min 24sec
  7. Roger Rivière @ 12min 13sec
  8. Ercole Baldini @ 13min 4sec
  9. Federico Bahamontes @ 13min 18sec
  10. Charly Gaul @ 13min 25sec

Stage 12: Tuesday, July 7, St. Gaudens - Albi, 184 km

  1. Rolf Graf: 4hr 25min 36sec
  2. Michel Vermeulin s.t.
  3. Seamus Elliott @ 46sec
  4. André Darrigade @ 56sec
  5. Tino Sabbadini s.t.
  6. Joseph Groussard s.t.
  7. Emmanuel Plattner s.t.
  8. Jean Gainche s.t.
  9. Michel Van Aerde s.t.
  10. Brian Robinson s.t.
  11. Adolf Christian s.t.
  12. Abraham Kool s.t.

GC after Stage 12:

  1. Michel Vermeulin: 63hr 34sec
  2. Armand Desmet @ 2min 43sec
  3. Jos Hoevenaers @ 3min 48sec
  4. Gérard Saint @ 11min 14sec
  5. Henry Anglade @ 12min 23sec
  6. François Mahé 2 12min 50sec
  7. Roger Rivière @ 13min 39sec
  8. Ercole Baldini @ 14min 30sec
  9. Federico Bahamontes @ 14min 44sec
  10. Charly Gaul @ 14min 51sec

Stage 13: Wednesday, July 8, Albi - Aurillac, 219 km

Major ascent: Montsalvy

  1. Henry Anglade: 6hr 12min 19sec
  2. Jacques Anquetil s.t.
  3. Federico Bahamontes s.t.
  4. Brian Robinson s.t.
  5. Jan Adriaenssens @ 5sec
  6. François Mahé s.t.
  7. Ercole Baldini @ 10sec
  8. Jos Hoevenaers @ 3min 52sec
  9. Fernando Manzaneque s.t.
  10. Louis Bergaud s.t.
  11. Eddy Pauwels s.t.
  12. Roger Rivière s.t.
  13. Jean Brankart s.t.
  14. Jean Dotto @ 11min 4sec
  15. Emmauel Busto @ 13min 39sec
  16. Charly Gaul @ 20min 40sec
  17. Louison Bobet @ 20min 40sec
  18. René Privat @ 20min 40sec
  19. Jozef Planckaert s.t.
  20. André Darrigade @ 22min 39sec

GC after Stage 13:

  1. Jos Hoevenaers: 69hr 20min 33sec
  2. Henry Anglade @ 3min 43sec
  3. François Mahé @ 5min 15sec
  4. Ercole Baldini @ 7min
  5. Federico Bahamontes @ 7min 4sec
  6. Jacques Anquetil @ 7min 27sec
  7. Jan Adriaenssens @ 7min 58sec
  8. Roger Rivière @ 9min 51sec
  9. Brian Robinson @ 12min 5sec
  10. Eddy Pauwels @ 12min1 3sec

Stage 14: Thursday, July 9, Aurillac - Clermont Ferrand, 231 km

Major ascents: Puy Mary (Pas de Pérol), La Roche Vendeix, Diane

  1. André Le Dissez: 7hr 3min 31sec
  2. Gérard Saint @ 14sec
  3. Fernand Picot @ 3min 2sec
  4. Michel Van Aerde s.t.
  5. Raphaël Géminiani s.t.
  6. Marcel Queheille s.t.
  7. Emmanuel Busto s.t.
  8. Jean Forestier @ 3min 4sec
  9. Eddy Pauwels @ 3min 8sec
  10. Stéphan Lach @ 4min 44sec
  11. Jozef Planckaert @ 10min 7sec
  12. Aurelio Cestari @ 14min 15sec

GC after Stage 14:

  1. Jos Hoevenaers: 76hr 39min 16sec
  2. Eddy Pauwels @ 9sec
  3. Henry Anglade @ 3min 43sec
  4. François Mahé @ 5min 15sec
  5. Ercole Baldini @ 7min
  6. Federico Bahamontes @ 7min 4sec
  7. Jacques Anquetil @ 7min 27sec
  8. Jan Adriaenssens @ 7min 58sec
  9. Roger Rivière @ 9min 51sec
  10. Michle Vermeulin @ 14min 41sec

Stage 15: Friday, July 10, Clermont Ferrand - Puy de Dôme 12.5 km Individual Time Trial

Major ascent: Puy de Dôme

  1. Federico Bahamontes: 36min 15sec
  2. Charly Gaul @ 1min 26sec
  3. Henry Anglade @ 3min
  4. Roger Rivière @ 3min 37sec
  5. Jacques Anquetil @ 3min 41sec
  6. Jean Brankart @ 3min 59sec
  7. Gérard Saint @ 4min 1sec
  8. Valentin Huot @ 4in 17sec
  9. François Mahé @ 4min 35sec
  10. Jan Adriaenssens @ 4min 40sec

GC after Stage 15:

  1. Jos Hoevenaers: 77hr 21min 31sec
  2. Federico Bahamontes 2 4sec
  3. Eddy Pauwels @ 40sec
  4. Henry Anglade @ 43sec
  5. François Mahé @ 3min 50sec
  6. Jacques Anquetil @ 5min 8sec
  7. Jan Adriaenssens @ 6min 38sec
  8. Ercole Baldini @ 7min 19sec
  9. Roger Rivière @ 7min 28sec
  10. Michel Vermeulin @ 15min 3sec

Stage 16: Saturday, July 11, Clermont Ferrand - St. Etienne, 210 km

  1. Dino Bruni: 6hr 25min 29sec
  2. Rolf Graf s.t.
  3. Eddy Pauwels s.t.
  4. Martin Van Geneugden @ 36sec
  5. André Darrigade s.t.
  6. Joseph Thomin s.t.
  7. Gérard Saint s.t.
  8. Marcel Rohrbach s.t.
  9. Michele Gismondi @ 46sec
  10. Félix Lebuhotel s.t.

GC after Stage 16:

  1. Eddy Pauwels: 83hr 47min 40sec
  2. Jose Hoevenaers @ 6sec
  3. Federico Bahamontes @ 10sec
  4. Henry Anglade @ 49sec
  5. François Mahé @ 3min 56sec
  6. Jacques Anquetil @ 5min1 4sec
  7. Jan Adriaenssens @ 6min 44sec
  8. Ercole Baldini @ 7min 25sec
  9. Roger Rivière @ 7min34sec
  10. Michel Vermeulin @ 15min 9sec

Stage 17: Monday, July 13, St. Etienne - Grenoble, 197 km

Major ascents: Grand Bois, Romevere

  1. Charly Gaul: 5hr 37min 16sec
  2. Federico Bahamontes s.t.
  3. Jean Graczyk @ 3min 33sec
  4. André Darrigade @ 3min 42sec
  5. Piet Damen s.t.
  6. Michel Van Aerde s.t.
  7. Arigo Padovan s.t.
  8. Joseph Thomin s.t.
  9. Joseph Groussard s.t.
  10. Marcel Ernzer s.t.
  11. Brian Robinson s.t.
  12. Armand Desmet s.t.

GC after Stage 17:

  1. Federico Bahamontes: 89hr 24min 36sec
  2. Eddy Pauwels @ 4mn 2sec
  3. Jos Hoevenaers @ 4min 8sec
  4. Henry Anglade @ 4min 51sec
  5. François Mahé @ 7min 58sec
  6. Jacques Anquetil @ 9min 16sec
  7. Jan Adriaenssens @ 10min 46sec
  8. Ercole Baldini @ 11min 27sec
  9. Roger Rivière @ 11min 36sec
  10. Michel Vermeulin @ 19min 11sec

Stage 18: Tuesday, July 14, Grenoble - St. Vincent d'Aoste, 243 km

Major ascents: Galibier, Iseran, Petit St. Bernard

  1. Ercole Baldini: 7hr 48min 43sec
  2. Charly Gaul s.t.
  3. Gérard Saint s.t.
  4. Henry Anglade s.t.
  5. Michele Gismondi s.t.
  6. Adolf Christian s.t.
  7. Brian Robinson @ 47sec
  8. Jacques Anquetil s.t.
  9. Jean Brankart s.t.
  10. Roger Rivière s.t.

GC after stage 18:

  1. Federico Bahamontes: 97hr 14min 6sec
  2. Henry Anglade @ 4min4sec
  3. François Mahé @ 7min 58sec
  4. Jacques Anquetil @ 9min 16sec
  5. Ercole Baldini @ 9min 40sec
  6. Jos Hoevenaers @ 10min 30sec
  7. Jan Adriaenssens @ 10min 46sec
  8. Roger Rivière @ 11min 36sec
  9. Eddy Pauwels @ 19min 4sec
  10. Charly Gaul @ 21min 26sec

Stage 19: Wednesday, July 15, St. Vincent d'Aoste - Annecy, 251 km

Major ascents: Grand St. Bernard, Forclaz, Montets, Forclaz

  1. Rolf Graf: 8hr 33min 31sec
  2. Gérard Saint @ 4min 15sec
  3. Charly Gaul @ 4min 54sec
  4. Federico Bahamontes s.t.
  5. Jean Brankart @ 5min 52sec
  6. Piet Damen s.t.
  7. Eddy Pauwels s.t.
  8. Jos Hoevenaers s.t.
  9. François Mahé s.t.
  10. Jacques Anquetil s.t.

GC after Stage 19:

  1. Federico Bahamontes: 105hr 52min 31sec
  2. Henry Anglade @ 5min 40sec
  3. François Mahé @ 8min 56sec
  4. Jacques Anquetil @ 10min 14sec
  5. Ercole Baldini @ 11min 16sec
  6. Jos Hoevenaers @ 11min 28sec
  7. Jan Adriaenssens @ 11min 44sec
  8. Roger Rivière @ 12mn 34sec
  9. Eddy Pauwels @ 20min 2sec
  10. Gérard Saint @ 20min 19sec
  11. Charly Gaul @ 21min 26sec

Stage 20: Thursday, July 16, Annecy - Chalon sur Saône, 202 km

  1. Brian Robinson: 5hr 52min 21sec
  2. Arigo Padovan @ 20min 6sec
  3. André Darrigade s.t.
  4. Robert Cazala s.t.
  5. Martin Van Geneugden s.t.
  6. Félix Lebuhotel s.t.
  7. Michel Van Aerde s.t.
  8. Jacques Anquetil s.t.
  9. Camille Buysse s.t.
  10. Piet Damen s.t.

GC after Stage 20:

  1. Federico Bahamontes: 112hr 4min 58sec
  2. Henry Anglade @ 5min 40sec
  3. François Mahé @ 8min 56sec
  4. Jacques Anquetil @ 10min 14sec
  5. Ercole Baldini @ 11min 16sec
  6. Jos Hoevenaers @ 11min 28sec
  7. Jan Adriaenssens @ 11min 44sec
  8. Roger Rivière @ 12min 34sec
  9. Eddy Pauwels @ 20min 2sec
  10. Gérard Saint @ 20min 19sec

Stage 21: Friday, July 17, Seurre - Dijon 69.2 km Individual Time Trial

  1. Roger Rivière: 1hr 39min 38sec
  2. Jacques Anquetil @ 1min 38sec
  3. Gérard Saint @ 3min 38sec
  4. Jean Brankart @ 3min 57sec
  5. Henry Anglade @ 4min 38sec
  6. Jan Adriaenssens @ 4min 51sec
  7. Ercole Baldini @ 5min 19sec
  8. François Mahé @ 5min 43sec
  9. Jos Hoevenaers @ 5min 51sec
  10. Fred De Bruyne @ 5min 55sec

GC after stage 21:

  1. Federico Bahamontes: 113hr 50min 53sec
  2. Henry Anglade @ 4min 1sec
  3. Jacques Anquetil @ 5min 5sec
  4. Roger Rivière @ 5min 17sec
  5. François Mahé @ 8min 22sec
  6. Ercole Baldini @ 10min 18sec
  7. Jan Adriaenssens s.t.
  8. Jos Hoevenaers @ 11min 2sec
  9. Gérard Saint @ 17min 40sec
  10. Jean Brankart @ 20min 38sec

Stage 22 (Final Stage): Saturday, July 18, Dijon - Paris, 331 km

  1. Joseph Groussard: 9hr 55min 52sec
  2. Arigo Padovan s.t.
  3. Dino Bruni s.t.
  4. Jos Hoevenaers s.t.
  5. André Darrigade s.t.
  6. Michel Van Aerde s.t.
  7. Martin Van Geneugden s.t.
  8. Marcel Ernzer s.t.
  9. Camille Buysse s.t.
  10. Fernand Picot s.t.

Final 1959 Tour de France General Classification


Photos from the 1959 Tour de France:

Stage 15: Federico Bahamontes riding in his upright style.

Stage 17: The 2 greatest climbers of their time, and perhaps of all time, Bahamontes and Gaul, away. Gaul will win the stage and Bahamontes will take the Yellow Jersey..