BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2017 Tour d'Azerbaidjan (2.1)

6th edition: May 3 - May 7, 2017

Tour d'Azerbaidjan podium history | 2016 edition |
Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5


Sunday, May 7: 5th and final stage, Baku - Baku, 158 km

Stage 5 map

Krists Nielands

Krists Nielands wins the final stage

The race: Here's the organizer's telling of the final stage.

Israel Cycling Academy takes second stage victory while Synergy Baku Cycling Project wins home race for first time

At the end of the fifth and final stage of the 2017 Tour d'Azerbaidjan, Krists Neilands (Israel Cycling Academy) managed to hold off a charging peloton to take an impressive solo victory in Baku. In the fight for the overall there was no change as race leader Kirill Pozdnyakov (Synergy Baku Cycling Project) finished in the peloton to take a home GC victory for his team.

With four hard stages in their legs, the peloton took off in a sunny Baku for the final stage of the Tour d'Azerbaidjan. After 89km of racing the parcours entered the Baku Circuit for five laps of 14km, including a 3rd category climb at the iconic Flame Towers.

Right from the start a group took off for today's breakaway: a group of six riders including Kohei Uchima (Nippo - Vini Fantini), Remy Di Grégorio (Delko Marseille Provence Ktm), Ryu Suzuki (Bridgestone Anchor Cycling Team), Nils Friedl (Hrinkow Advarics Cycleang), Lubos Malovec (Dukla Banska Bystrica) and Emils Liepins (Rietumu Banka - Riga). The six managed to gain a maximum advantage of 3'15", but behind the race was controlled very well by the Synergy Baku Cycling Project.

The gap to the leaders dropped gradually as the riders entered the Baku Circuit, at which point the escape split into two groups. Going into the final lap and a half the last two riders out front were caught by the peloton and that was the moment Krists Neilands (Israel Cycling Academy) took off in pursuit of stage victory. With an impressive solo effort, he took the stage win 21" in front of the peloton which was left sprinting for second place behind. Ahmet Orken (Torku Sekerspor) was the fastest of those from the bunch, just in front of Edwin Avila (Team Illuminate) who secured the green Points jersey in this Tour d'Azerbaidjan.

Kirill Pozdnyakov (Synergy Baku Cycling Project) defended his blue GC jersey and the red KOM jersey with success, and as an added extra he received the jersey for Best Azeri rider. The magenta Young jersey was successfully held by John Anderson Rodriguez Salazar (Delko Marseille Provence KTM). The best team at this year's Tour d'Azerbaidjan is Kolss Cycling Team who finished with four riders in the top ten.

Complete results:

158 kilometers raced at an average speed of 40.524 km/hr

1 NEILANDS Krists Israel Cycling Academy 03h53'56''
2 ORKEN Ahmet Torku Sekerspor 21''
3 AVILA Edwin Team Illuminate s.t.
4 BERTAZZO Liam Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
5 BOIVIN Guillaume Israel Cycling Academy s.t.
6 NIKITIN Matvey Astana City s.t.
7 DE NEGRI Pier Paolo Nippo-Vini Fantini s.t.
8 ARISTI GARDOKI Mikel Delko Marseille Provence s.t.
9 DICKEY Ansel CCB Velotooler s.t.
10 RÄIM Mihkel Israel Cycling Academy s.t.
11 BALYKIN Ivan Torku Sekerspor s.t.
12 PORSEV Alexander Gazprom-Rusvelo s.t.
13 GIOUX Romain Novo Nordisk s.t.
14 MUGERLI Matej Amplatz-BMC s.t.
15 KULYK Andriy Kolss Cycling s.t.
16 VASYLYUK Andriy Kolss Cycling s.t.
17 VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy s.t.
18 BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club s.t.
19 PANASSENKO Nikita Astana City s.t.
20 VORGANOV Eduard Minsk Cycling Club s.t.
21 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Delko Marseille Provence s.t.
22 KONONENKO Mykhaylo Kolss Cycling s.t.
23 AKHMETOV Galym Astana City s.t.
24 SAHBAOUI Soufiane Vib Bikes s.t.
25 BUTS Vitaliy Kolss Cycling s.t.
26 PAULUS Dennis Hrinkow Advarics s.t.
27 HATSUYAMA Sho Bridgestone Anchor s.t.
28 MAGER Christian Sauerland NRW s.t.
29 CECCHIN Alberto Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
30 PERRY Benjamin Israel Cycling Academy s.t.
31 OVECHKIN Artem Gazprom-Rusvelo s.t.
32 RODRIGUEZ John Anderson Delko Marseille Provence s.t.
33 TURRIN Alex Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
34 PERNSTEINER Hermann Amplatz-BMC s.t.
35 BAJC Andi Amplatz-BMC s.t.
36 BAKIRCI Nazim Torku Sekerspor s.t.
37 POLIVODA Oleksandr Kolss Cycling s.t.
38 ARSLANOV Ildar Gazprom-Rusvelo s.t.
39 SANTAROMITA Ivan Nippo-Vini Fantini s.t.
40 CHIRICO Luca Torku Sekerspor s.t.
41 NAKANE Hideto Nippo-Vini Fantini s.t.
42 CANECKY Marek Amplatz-BMC s.t.
43 DIAZ Daniel Delko Marseille Provence s.t.
44 DI GREGORIO Remy Delko Marseille Provence s.t.
45 NISHIZONO Ryota Bridgestone Anchor s.t.
46 ITO Masakazu Nippo-Vini Fantini s.t.
47 PRONSKIY Vadim Astana City s.t.
48 PELLAUD Simon Team Illuminate s.t.
49 POZDNYAKOV Kirill Synergy Baku s.t.
50 EASTER Griffin Team Illuminate 48''
51 DRAPERI Matteo Wilier Triestina-Selle Italia 59''
52 PIPER Cameron Team Illuminate 01'43''
53 MAKHCHOUN Mounir Vib Bikes s.t.
54 RUBENIS Klavs Rietumu Banka-Riga s.t.
55 KOROŠEC Rok Amplatz-BMC 01'48''
56 BEARD Cameron CCB Velotooler 04'00''
57 JABRAYILOV Samir Synergy Baku 05'15''
58 KAMSTRA Brian Novo Nordisk s.t.
59 LUCHSHENKO Sergey Astana City s.t.
60 ASADOV Elchin Synergy Baku s.t.
61 KULIMBETOV Nurbolat Astana City s.t.
62 SCHWEIZER Christoph Sauerland NRW 05'18''
63 GAUGL Florian Hrinkow Advarics s.t.
64 LAGKUTI Sergiy Kolss Cycling s.t.
65 POLI Umberto Novo Nordisk s.t.
66 KUBOKI Kazushige Nippo-Vini Fantini s.t.
67 HÄRTIG Jonas Sauerland NRW s.t.
68 TYBOR Patrik Dukla Banska Bystrica s.t.
69 AKDILEK Ahmet Torku Sekerspor s.t.
70 LIEPINS Emils Rietumu Banka-Riga 06'18''
71 BECIS Armands Rietumu Banka-Riga s.t.
72 ALIZADA Elgun Synergy Baku 08'14''
73 INTRA Felix Sauerland NRW s.t.
74 CLANCY Stephen Novo Nordisk s.t.
75 RUMAC Josip Synergy Baku s.t.
76 SAGIV Guy Israel Cycling Academy s.t.
77 PELIKÁN János Zsombor Amplatz-BMC s.t.
78 NEAGOS Bradley Team Illuminate s.t.
79 MÜLLER Viktor Sauerland NRW s.t.
80 MONSALVE Yonnatta Qinghai Tianyoude s.t.
81 ASANOV Enver Synergy Baku s.t.
82 RYBALKIN Aleksei Gazprom-Rusvelo s.t.
83 PALCAK Jozef Dukla Banska Bystrica s.t.
84 MAHDAR Martin Dukla Banska Bystrica s.t.
85 IVASHKIN Anton Minsk Cycling Club s.t.
86 CULLY Jan Andrej Dukla Banska Bystrica s.t.
87 MALOVEC Lubos Dukla Banska Bystrica s.t.
88 MONIER Damien Bridgestone Anchor s.t.
89 WALZEL Andreas Hrinkow Advarics s.t.
90 UCHIMA Kohei Nippo-Vini Fantini s.t.
91 SUZUKI Ryu Bridgestone Anchor s.t.
92 DE MARCHI Mattia Hrinkow Advarics 08'26''
93 ALAWI Sayed Ahmed Vib Bikes 15'20''
94 SMALL Cory CCB Velotooler 18'16''
95 HARRIS John CCB Velotooler s.t.
96 BARKUN Dzianis Qinghai Tianyoude 18'29''
97 WANG Jiancai Qinghai Tianyoude 24'06''

Final GC after Stage 5:

834.5 kilometers raced at an average speed of 41.432 km/hr

1 POZDNYAKOV Kirill Synergy Baku 20h10'08''
2 PERNSTEINER Hermann Amplatz-BMC 46''
3 POLIVODA Oleksandr Kolss Cycling 01'12''
4 KONONENKO Mykhaylo Kolss Cycling 01'16''
5 VORGANOV Eduard Minsk Cycling Club 01'28''
6 VASYLYUK Andriy Kolss Cycling s.t.
7 VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy 01'49''
8 OVECHKIN Artem Gazprom-Rusvelo 02'09''
9 NAKANE Hideto Nippo-Vini Fantini 02'15''
10 BUTS Vitaliy Kolss Cycling 02'29''
11 BAKIRCI Nazim Torku Sekerspor 02'52''
12 PERRY Benjamin Israel Cycling Academy 03'11''
13 AVILA Edwin Team Illuminate 03'42''
14 ARSLANOV Ildar Gazprom-Rusvelo 03'44''
15 TURRIN Alex Wilier Triestina-Selle Italia 03'47''
16 DI GREGORIO Remy Delko Marseille Provence 05'00''
17 DE NEGRI Pier Paolo Nippo-Vini Fantini 05'33''
18 SANTAROMITA Ivan Nippo-Vini Fantini s.t.
19 HATSUYAMA Sho Bridgestone Anchorm s.t.
20 CHIRICO Luca Torku Sekerspor 05'38''
21 PAULUS Dennis Hrinkow Advarics 05'42''
22 NIKITIN Matvey Astana City 05'46''
23 NEILANDS Krists Israel Cycling Academy 06'12''
24 RODRIGUEZ John Anderson Delko Marseille Provence 12'18''
25 LUCHSHENKO Sergey Astana City 12'43''
26 PRONSKIY Vadim Astana City 13'27''
27 ITO Masakazu Nippo-Vini Fantini 14'07''
28 MAGER Christian Sauerland NRWy & 14'18''
29 BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club 14'37''
30 CANECKY Marek Amplatz-BMC 16'23''
31 MUGERLI Matej Amplatz-BMC 18'15''
32 BEARD Cameron CCB Velotooler 18'35''
33 MONSALVE Yonnatta Qinghai Tianyoudem 19'00''
34 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Delko Marseille Provence 23'10''
35 PANASSENKO Nikita Astana City 23'25''
36 SAHBAOUI Soufiane Vib Bikes 23'29''
37 EASTER Griffin Team Illuminate 23'52''
38 NISHIZONO Ryota Bridgestone Anchorm 25'21''
39 INTRA Felix Sauerland NRWy & 25'49''
40 AKHMETOV Galym Astana City 27'52''
41 ASADOV Elchin Synergy Baku 28'15''
42 DIAZ Daniel Delko Marseille Provence 29'35''
43 DRAPERI Matteo Wilier Triestina-Selle Italia 30'19''
44 BERTAZZO Liam Wilier Triestina-Selle Italia 30'22''
45 PORSEV Alexander Gazprom-Rusvelo 30'32''
46 PELLAUD Simon Team Illuminate 30'36''
47 ORKEN Ahmet Torku Sekerspor 30'37''
48 BALYKIN Ivan Torku Sekerspor 31'22''
49 PIPER Cameron Team Illuminate 31'23''
50 MONIER Damien Bridgestone Anchorm 31'25''
51 MAKHCHOUN Mounir Vib Bikes 32'49''
52 CECCHIN Alberto Wilier Triestina-Selle Italia 33'31''
53 RYBALKIN Aleksei Gazprom-Rusvelo 33'56''
54 BAJC Andi Amplatz-BMC 35'52''
55 BOIVIN Guillaume Israel Cycling Academy 37'34''
56 RUMAC Josip Synergy Baku 38'25''
57 RÄIM Mihkel Israel Cycling Academy 39'04''
58 GAUGL Florian Hrinkow Advarics 41'45''
59 LIEPINS Emils Rietumu Banka-Riga 44'56''
60 ARISTI GARDOKI Mikel Delko Marseille Provence 46'15''
61 KULYK Andriy Kolss Cycling 47'40''
62 KOROŠEC Rok Amplatz-BMC 49'04''
63 RUBENIS Klavs Rietumu Banka-Riga 52'19''
64 GIOUX Romain Novo Nordisk 54'27''
65 DICKEY Ansel CCB Velotooler 54'50''
66 ALIZADA Elgun Synergy Baku 55'30''
67 IVASHKIN Anton Minsk Cycling Club 55'33''
68 JABRAYILOV Samir Synergy Baku 55'37''
69 KAMSTRA Brian Novo Nordisk 55'51''
70 TYBOR Patrik Dukla Banska Bystrica 55'54''
71 KUBOKI Kazushige Nippo-Vini Fantini 58'04''
72 WALZEL Andreas Hrinkow Advarics 58'50''
73 MALOVEC Lubos Dukla Banska Bystrica s.t.
74 MÜLLER Viktor Sauerland NRWy & 59'14''
75 SUZUKI Ryu Bridgestone Anchorm 59'21''
76 KULIMBETOV Nurbolat Astana City 01h00'13''
77 SAGIV Guy Israel Cycling Academy 01h00'17''
78 UCHIMA Kohei Nippo-Vini Fantini s.t.
79 AKDILEK Ahmet Torku Sekerspor 01h00'38''
80 BECIS Armands Rietumu Banka-Riga 01h00'42''
81 MAHDAR Martin Dukla Banska Bystrica 01h01'14''
82 CLANCY Stephen Novo Nordisk s.t.
83 PALCAK Jozef Dukla Banska Bystrica s.t.
84 POLI Umberto Novo Nordisk 01h01'21''
85 DE MARCHI Mattia Hrinkow Advarics 01h02'45''
86 LAGKUTI Sergiy Kolss Cycling 01h02'58''
87 ASANOV Enver Synergy Baku 01h03'34''
88 NEAGOS Bradley Team Illuminate 01h04'17''
89 CULLY Jan Andrej Dukla Banska Bystrica 01h04'38''
90 HÄRTIG Jonas Sauerland NRWy & 01h05'18''
91 PELIKÁN János Zsombor Amplatz-BMC 01h06'48''
92 SCHWEIZER Christoph Sauerland NRWy & 01h07'41''
93 ALAWI Sayed Ahmed Vib Bikes 01h08'10''
94 SMALL Cory CCB Velotooler 01h08'52''
95 BARKUN Dzianis Qinghai Tianyoudem 01h09'05''
96 HARRIS John CCB Velotooler 01h13'41''
97 WANG Jiancai Qinghai Tianyoudem 01h27'58''

Stage 5 map:

Stage 5 map


Saturday, May 6: Stage 4, Gabala – Pirgulu, 164 km

Stage 4 map

Edwin Avila

Edwin Avila wins stage four

The race: Here's the organizer's telling of the day's racing.

Edwin Avila (Team Illuminate) has won stage 4 of the Tour d'Azerbaidjan after an impressive breakaway effort, followed by a strong finishing sprint. Besides the stage victory, Avila also assumes the lead in the green Points' jersey competition ahead of tomorrow's final stage. In the GC battle, the queen stage was always under control for the Synergy Baku Cycling Project team, who successfully defended the blue leader's jersey of Kirill Pozdnyakov.

After yesterday's chaotic final which saw six crashes in total, the peloton of 115 riders took off in Gabala for the queen stage of the race from Gabala to Pirgulu. With a high pace and some climbs in the beginning of the race, the results of the crashes were visible with abandons in the first hour of the race.

After some attacks of smaller groups that never gained more then a few seconds on the peloton, with 65km to race a breakaway was formed by three riders: Jan Andrej Cully (Dukla Banska Bystrica), Manabu Ishibashi (Bridgestone Anchor) and initiator Simon Pellaud (Team Iluminate). The three worked well together, building a maximum gap of 4'45". In the chase behind the peloton broke in two and several riders were dropped as the pace increased when climbing the final climbs of the stage.

The final of the stage would decide the stage win and most probably the overall general classification, as riders tackled two final climbs - a 1st category and HC category to finish. The three leaders were eventually caught at the top of the first classified climb of the day by a group of chasers, with the first KOM points of the stage going to Ishibashi. After the descent, going into the final 30km, the four chasers - Ildar Arslanov (Gazprom-RusVelo), Alex Turrin (Wilier Triestina - Selle Italia), John Anderson Rodriguez Salazar (Delko Marseille Provence KTM) and Edwin Avila (Team Illuminate) - dropped the three leaders and built a lead of 1'35" on the reduced peloton.

Going into the final 20km and at the start of the final climb the four leaders had an advantage of 2'20" on GC leader Pozdnyakov. On the climb proper, the peloton started to splinter, and the four leaders were able to hold their gap to a select chase group that included Pozdnyakov. In the final sprint it was Avila who gave Team Illuminate a deserved win after the team's coordinated efforts and attacking display on the day.

Complete Results:

1 Edwin Alcibiades AVILA Team Illuminate 4hr 2min 1sec
2 Ildar ARSLANOV Gazprom-Rusvelo @ 2sec
3 Alex TURRIN Wilier Triestina-Selle Italia @ 5sec
4 JOHN ANDERSON RODRIGUEZ Delko Marseille Provence @ 9sec
5 Vadim PRONSKIY Astana City +1:18
6 REMY DI GREGORIO Delko Marseille Provence s.t.
7 Kiryll POZDNYAKOV Synergy Baku s.t.
8 Hermann PERNSTEINER Amplatz-BMC s.t.
9 Artem OVECHKIN Gazprom-Rusvelo +1:40
10 Ivan SANTAROMITA Nippo-Vini Fantini +1:46
11 Hideto NAKANE Nippo-Vini Fantini s.t.
12 Pier Paolo DE NEGRI Nippo-Vini Fantini +1:51
13 Luca CHIRICO Torku Sekerspor s.t.
14 Christian Mager Sauerland NRW s.t.
15 Matteo DRAPERI Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
16 Mykhaylo KONONENKO Kolss Cycling s.t.
17 Oleksandr POLIVODA Kolss Cycling s.t.
18 Sho HATSUYAMA Bridgestone Anchor s.t.
19 Aleksei RYBALKIN Gazprom-Rusvelo +1:56
20 Andriy VASYLYUK Kolss Cycling +2:00
21 Dennis PAULUS Hrinkow Advarics s.t.
22 Eduard VORGANOV Minsk Cycling s.t.
23 Vitaliy BUTS Kolss Cycling s.t.
24 Matvey NIKITIN Astana City +2:04
25 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Delko Marseille Provence +2:20
26 Ryota NISHIZONO Bridgestone Anchor s.t.
27 Nazim BAKIRCI Torku Sekerspor +2:23
28 Dennis VAN WINDEN Israel Cycling Academy +2:24
29 Cameron BEARD CCB Velotooler +2:28
30 Stanislau BAZHKOU Minsk Cycling s.t.
31 Soufiane SAHBAOUI VIB Bikes +2:42
32 Benjamin PERRY Israel Cycling Academy s.t.
33 Damien MONIER Bridgestone Anchor s.t.
34 Krists NEILANDS Israel Cycling Academy +2:51
35 Daniel DIAZ Delko Marseille Provence +3:18
36 Felix INTRA Sauerland NRW +5:51
37 Cameron PIPER Team Illuminate +5:54
38 Matej MUGERLI Amplatz-BMC +6:10
39 Ivan BALYKIN Torku Sekerspor +7:15
40 Sergey LUCHSHENKO Astana City +7:20
41 Jonathan MONSALVE Qinghai Tianyoude s.t.
42 Mounir MAKHCHOUN VIB Bikes s.t.
43 Masakazu ITO Nippo-Vini Fantini +7:28
44 Elchin ASADOV Synergy Baku +11:16
45 Galym AKHMETOV Astana City s.t.
46 Nikita PANASSENKO Astana City s.t.
47 Griffin EASTER Team Illuminate s.t.
48 Alberto CECCHIN Wilier Triestina-Selle Italia +12:41
49 Andi BAJC Amplatz-BMC s.t.
50 Florian GAUGL Hrinkow Advarics s.t.
51 Marek CANECKY Amplatz-BMC s.t.
52 Manabu ISHIBASHI Bridgestone Anchor +14:27
53 Simon PELLAUD Team Illuminate +18:08
54 Liam BERTAZZO Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
55 Guillaume BOIVIN Israel Cycling Academy +25:25
56 Mikel ARISTI GARDOKI Delko Marseille Provence s.t.
57 Jan Andrej CULLY Dukla Banska Bystrica s.t.
58 Josip RUMAC Synergy Baku +26:50
59 Elgun ALIZADA Synergy Baku s.t.
60 Nils FRIEDL Hrinkow Advarics s.t.
61 Andriy KULYK Kolss Cycling s.t.
62 Christoph SCHWEIZER Sauerland NRW s.t.
63 Ansel DICKEY CCB Velotooler s.t.
64 Yauhen SOBAL Minsk Cycling s.t.
65 Ahmet ORKEN Torku Sekerspor s.t.
66 Brian KAMSTRA Novo Nordisk s.t.
67 Andreas WALZEL Hrinkow Advarics s.t.
68 Daniele COLLI Qinghai Tianyoude s.t.
69 Jiancai WANG Qinghai Tianyoude s.t.
70 Mirko TROSINO Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
71 Sayed Ahmed ALAWI VIB Bikes s.t.
72 Peeter PRUUS Rietumu Banka s.t.
73 John HARRIS CCB Velotooler s.t.
74 Umberto POLI Novo Nordisk s.t.
75 Romain GIOUX Novo Nordisk s.t.
76 Anton IVASHKIN Minsk Cycling s.t.
77 Luca Felix HAPPKE Sauerland NRW s.t.
78 Martin MAHDAR Dukla Banska Bystrica s.t.
79 Emils LIEPINS Rietumu Banka s.t.
80 Dzianis BARKUN Qinghai Tianyoude s.t.
81 Victor MÜLLER Sauerland NRW s.t.
82 Timothy MITCHELL CCB Velotooler s.t.
83 Sergiy LAGKUTI Kolss Cycling s.t.
84 Klavs RUBENIS Rietumu Banka s.t.
85 Nurbolat KULIMBETOV Astana City s.t.
86 Armands BECIS Rietumu Banka s.t.
87 Ahmet AKDYLEK Torku Sekerspor s.t.
88 Bradley NEAGOS Team Illuminate s.t.
89 Xiaoyong DONG Qinghai Tianyoude s.t.
90 Guy SAGIV Israel Cycling Academy s.t.
91 Benjamin GIRAUD Delko Marseille Provence s.t.
92 Mihkel RÄIM Israel Cycling Academy s.t.
93 Cory SMALL CCB Velotooler s.t.
94 Kazushige KUBOKI Nippo-Vini Fantini s.t.
95 Jozef PALCAK Dukla Banska Bystrica s.t.
96 Patrik TYBOR Dukla Banska Bystrica s.t.
97 Rok KOROŠEC Amplatz-BMC s.t.
98 Eriks Toms GAVARS Rietumu Banka s.t.
99 Stephen CLANCY Novo Nordisk s.t.
100 János Zsombor PELIKÁN Amplatz-BMC s.t.
101 Lubos MALOVEC Dukla Banska Bystrica s.t.
102 Jin OKUBO Bridgestone Anchor s.t.
103 Martin HARING Dukla Banska Bystrica s.t.
104 Jonas HÄRTIG Sauerland NRW s.t.
105 Alexander PORSEV Gazprom-Rusvelo s.t.
106 Kohei UCHIMA Nippo-Vini Fantini s.t.
107 Enver ASANOV Synergy Baku s.t.
108 Igor BOEV Gazprom-Rusvelo s.t.
109 Connor MCCUTCHEON Team Illuminate s.t.
110 Mattia DE MARCHI Hrinkow Advarics s.t.
111 Samir JABRAYILOV Synergy Baku s.t.
112 Ryu SUZUKI Bridgestone Anchor s.t.

GC after stage 4:

1 Kiryll POZDNYAKOV Synergy Baku 16hr 15min 51sec
2 Hermann PERNSTEINER Amplatz-BMC @ 46sec
3 Oleksandr POLIVODA Kolss Cycling +1:12
4 Mykhaylo KONONENKO Kolss Cycling +1:16
5 Eduard VORGANOV Minsk Cycling +1:28
6 Andriy VASYLYUK Kolss Cycling s.t.
7 Dennis VAN WINDEN Israel Cycling Academy +1:49
8 Artem OVECHKIN Gazprom-Rusvelo +2:09
9 Hideto NAKANE Nippo-Vini Fantini +2:15
10 Vitaliy BUTS Kolss Cycling +2:29
11 Nazim BAKIRCI Torku Sekerspor +2:52
12 Benjamin PERRY Israel Cycling Academy +3:11
13 Edwin Alcibiades AVILA Team Illuminate +3:42
14 Ildar ARSLANOV Gazprom-Rusvelo +3:44
15 Alex TURRIN Wilier Triestina-Selle Italia +3:47
16 REMY DI GREGORIO Delko Marseille Provence +5:00
17 Pier Paolo DE NEGRI Nippo-Vini Fantini +5:33
18 Ivan SANTAROMITA Nippo-Vini Fantini +5:33
19 Sho HATSUYAMA Bridgestone Anchor s.t.
20 Luca CHIRICO Torku Sekerspor +5:38
21 Dennis PAULUS Hrinkow Advarics +5:42
22 Matvey NIKITIN Astana City +5:46
23 Krists NEILANDS Israel Cycling Academy +6:33
24 Sergey LUCHSHENKO Astana City +7:49
25 Jonathan MONSALVE Qinghai Tianyoude +11:07
26 JOHN ANDERSON RODRIGUEZ Delko Marseille Provence +12:18
27 Vadim PRONSKIY Astana City +13:27
28 Masakazu ITO Nippo-Vini Fantini +14:07
29 Christian Mager Sauerland NRW +14:18
30 Stanislau BAZHKOU Minsk Cycling +14:37
31 Cameron BEARD CCB Velotooler +14:56
32 Marek CANECKY Amplatz-BMC +16:23
33 Felix INTRA Sauerland NRW +17:56
34 Matej MUGERLI Amplatz-BMC +18:15
35 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Delko Marseille Provence +23:10
36 Elchin ASADOV Synergy Baku +23:21
37 Nikita PANASSENKO Astana City +23:25
38 Griffin EASTER Team Illuminate s.t.
39 Soufiane SAHBAOUI VIB Bikes +23:29
40 Damien MONIER Bridgestone Anchor +23:32
41 Ryota NISHIZONO Bridgestone Anchor +25:21
42 Aleksei RYBALKIN Gazprom-Rusvelo +26:03
43 Galym AKHMETOV Astana City +27:52
44 Daniel DIAZ Delko Marseille Provence +29:35
45 Matteo DRAPERI Wilier Triestina-Selle Italia +29:41
46 Cameron PIPER Team Illuminate +30:01
47 Liam BERTAZZO Wilier Triestina-Selle Italia +30:22
48 Josip RUMAC Synergy Baku +30:32
49 Alexander PORSEV Gazprom-Rusvelo s.t.
50 Simon PELLAUD Team Illuminate +30:36
51 Ahmet ORKEN Torku Sekerspor +30:37
52 Ivan BALYKIN Torku Sekerspor +31:22
53 Mounir MAKHCHOUN VIB Bikes +31:27
54 Alberto CECCHIN Wilier Triestina-Selle Italia +33:31
55 Andi BAJC Amplatz-BMC +35:52
56 Florian GAUGL Hrinkow Advarics +36:48
57 Guillaume BOIVIN Israel Cycling Academy +37:34
58 Manabu ISHIBASHI Bridgestone Anchor +38:34
59 Emils LIEPINS Rietumu Banka +38:59
60 Peeter PRUUS Rietumu Banka s.t.
61 Yauhen SOBAL Minsk Cycling s.t.
62 Igor BOEV Gazprom-Rusvelo s.t.
63 Mihkel RÄIM Israel Cycling Academy +39:04
64 Connor MCCUTCHEON Team Illuminate +42:57
65 Mikel ARISTI GARDOKI Delko Marseille Provence +46:15
66 Elgun ALIZADA Synergy Baku +47:37
67 Rok KOROŠEC Amplatz-BMC s.t.
68 Andriy KULYK Kolss Cycling +47:40
69 Benjamin GIRAUD Delko Marseille Provence s.t.
70 Anton IVASHKIN Minsk Cycling s.t.
71 Jin OKUBO Bridgestone Anchor +49:51
72 Samir JABRAYILOV Synergy Baku +50:43
73 Brian KAMSTRA Novo Nordisk +50:57
74 Patrik TYBOR Dukla Banska Bystrica s.t.
75 Dzianis BARKUN Qinghai Tianyoude s.t.
76 Klavs RUBENIS Rietumu Banka s.t.
77 Andreas WALZEL Hrinkow Advarics s.t.
78 Martin HARING Dukla Banska Bystrica s.t.
79 Lubos MALOVEC Dukla Banska Bystrica s.t.
80 Cory SMALL CCB Velotooler s.t.
81 Victor MÜLLER Sauerland NRW +51:21
82 Ryu SUZUKI Bridgestone Anchor +51:28
83 Guy SAGIV Israel Cycling Academy +52:24
84 Kohei UCHIMA Nippo-Vini Fantini s.t.
85 Kazushige KUBOKI Nippo-Vini Fantini +53:07
86 Nils FRIEDL Hrinkow Advarics +53:11
87 Sayed Ahmed ALAWI VIB Bikes s.t.
88 Martin MAHDAR Dukla Banska Bystrica +53:21
89 Stephen CLANCY Novo Nordisk s.t.
90 Jozef PALCAK Dukla Banska Bystrica s.t.
91 Romain GIOUX Novo Nordisk +54:27
92 Daniele COLLI Qinghai Tianyoude +54:40
93 Mattia DE MARCHI Hrinkow Advarics s.t.
94 Armands BECIS Rietumu Banka +54:45
95 Ansel DICKEY CCB Velotooler +54:50
96 Timothy MITCHELL CCB Velotooler s.t.
97 Nurbolat KULIMBETOV Astana City +55:19
98 Luca Felix HAPPKE Sauerland NRW s.t.
99 Mirko TROSINO Wilier Triestina-Selle Italia +55:24
100 Ahmet AKDYLEK Torku Sekerspor +55:41
101 Xiaoyong DONG Qinghai Tianyoude s.t.
102 Enver ASANOV Synergy Baku s.t.
103 John HARRIS CCB Velotooler +55:46
104 Bradley NEAGOS Team Illuminate +56:24
105 Umberto POLI Novo Nordisk s.t.
106 Jan Andrej CULLY Dukla Banska Bystrica +56:45
107 Eriks Toms GAVARS Rietumu Banka +57:34
108 Sergiy LAGKUTI Kolss Cycling +58:01
109 János Zsombor PELIKÁN Amplatz-BMC +58:55
110 Jonas HÄRTIG Sauerland NRW +1:00:21
111 Christoph SCHWEIZER Sauerland NRW +1:02:44
112 Jiancai WANG Qinghai Tianyoude +1:04:13

Stage 4 map:

Stage 4 map


Friday, May 5: Stage 3, Gabala - Gabala, 177 km

Stage 3 map

Matej Mugerli

Matej Mugerli wins stage 3

The race: Here's the organizer's race report.

Gabala, 05.05.2017 - Matej Mugerli (Amplatz - BMC) has won the third stage of the Tour d'Azerbaidjan after a chaotic final with crashes in the peloton. The ex-Synergy Baku rider was the fastest from a small group that managed to avoid any of the several crashes in the final kilometers of the stage. Points jersey wearer Mihkel Räim (Israel Cycling Academy) finished second, while KOM leader Vitaliy Buts (Kolss Cycling Team) came third. Kirill Pozdnyakov (Synergy Baku Cycling Project) remains in the blue leader's jersey, with a 39 seconds advantage.

In rainy and cloudy weather conditions the 115-strong peloton rolled out from Gabala for the 177.2km third stage, that would bring them from Gabala to Sheki and then back to Gabala for an uphill finish. After several attacks right from the start, a group of five riders formed the break that would stay clear for much of the stage.

Daniel Diaz (Delko Marseille Provence KTM), Christoph Schweizer (Team Sauerland NRW P/b Henley & Partners), Jan Andrej Cully (Dukla Banska), Eriks Tom Gavars (Rietumu Banka - Riga) and Ryota Nishizono (Bridgestone Anchor) built a maximum advantage of 5' over the peloton. In the heavy weather conditions, the peloton looked quite relaxed, but going into the final 50km they picked up the chase and the gap started to drop.

Looking to profit from his day out front, Schweitzer took maximum points at the two intermediate sprints from the breakaway. With 20km to go the leaders still had an advantage of 55" over the chasing peloton, but were down to four - including added firepower from Janos Pelikan (Amplatz - BMC) who bridged across the gap.

Diaz, Schweizer, Nishizono and Pelikan were working well together, maintaining their 55" advantage heading into the finale, but the peloton had its sights set on a sprint finish and in the final 10km the race came back together. On the run in to the finish the chaos unfolded, seeing several crashes affect the race and a final group of just 32 riders sprinted for the stage win, from which Mugerli came through as the strongest rider on the day.

Complete results:

1 Matej MUGERLI Amplatz-BMC 4:20:32
2 Mihkel RÄIM Israel Cycling Academy s.t.
3 Vitaliy BUTS Kolss Cycling s.t.
4 Pier Paolo DE NEGRI Nippo-Vini Fantini s.t.
5 Alex TURRIN Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
6 Edwin Alcibiades AVILA Team Illuminate s.t.
7 Christian Mager Sauerland NRW s.t.
8 Matvey NIKITIN Astana City s.t.
9 Stanislau BAZHKOU Minsk Cycling s.t.
10 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Delko Marseille Provence s.t.
11 Marek CANECKY Amplatz-BMC s.t.
12 JOHN ANDERSON RODRIGUEZ Delko Marseille Provence s.t.
13 Eduard VORGANOV Minsk Cycling s.t.
14 Kiryll POZDNYAKOV Synergy Baku s.t.
15 Josip RUMAC Synergy Baku s.t.
16 REMY DI GREGORIO Delko Marseille Provence s.t.
17 Ivan SANTAROMITA Nippo-Vini Fantini s.t.
18 Soufiane SAHBAOUI VIB Bikes s.t.
19 Mykhaylo KONONENKO Kolss Cycling s.t.
20 Oleksandr POLIVODA Kolss Cycling s.t.
21 Ahmet ORKEN Torku Sekerspor s.t.
22 Nazim BAKIRCI Torku Sekerspor s.t.
23 Patrik TYBOR Dukla Banska Bystrica s.t.
24 Felix INTRA Sauerland NRW s.t.
25 Luca CHIRICO Torku Sekerspor s.t.
26 Sho HATSUYAMA Bridgestone Anchor s.t.
27 Artem OVECHKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
28 Masakazu ITO Nippo-Vini Fantini s.t.
29 Hermann PERNSTEINER Amplatz-BMC s.t.
30 Hideto NAKANE Nippo-Vini Fantini s.t.
31 Benjamin PERRY Israel Cycling Academy s.t.
32 Liam BERTAZZO Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
33 Dennis PAULUS Hrinkow Advarics s.t.
34 Sergey LUCHSHENKO Astana City s.t.
35 Dennis VAN WINDEN Israel Cycling Academy s.t.
36 Florian GAUGL Hrinkow Advarics s.t.
37 Brian KAMSTRA Novo Nordisk s.t.
38 Yauhen SOBAL Minsk Cycling s.t.
39 Lubos MALOVEC Dukla Banska Bystrica s.t.
40 Guillaume BOIVIN Israel Cycling Academy s.t.
41 Peeter PRUUS Rietumu Banka s.t.
42 Cameron BEARD CCB Velotooler s.t.
43 Nikita PANASSENKO Astana City s.t.
44 Anton IVASHKIN Minsk Cycling s.t.
45 Manabu ISHIBASHI Bridgestone Anchor s.t.
46 Krists NEILANDS Israel Cycling Academy s.t.
47 Ivan BALYKIN Torku Sekerspor s.t.
48 Jonathan MONSALVE Qinghai Tianyoude s.t.
49 Martin HARING Dukla Banska Bystrica s.t.
50 Griffin EASTER Team Illuminate s.t.
51 Mikel ARISTI GARDOKI Delko Marseille Provence s.t.
52 Aleksei RYBALKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
53 Cameron PIPER Team Illuminate s.t.
54 Alberto CECCHIN Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
55 Damien MONIER Bridgestone Anchor s.t.
56 Elgun ALIZADA Synergy Baku s.t.
57 Dzianis BARKUN Qinghai Tianyoude s.t.
58 Andreas WALZEL Hrinkow Advarics s.t.
59 Cory SMALL CCB Velotooler s.t.
60 Rok KOROŠEC Amplatz-BMC s.t.
61 Victor MÜLLER Sauerland NRW s.t.
62 Elchin ASADOV Synergy Baku s.t.
63 Andriy KULYK Kolss Cycling s.t.
64 Klavs RUBENIS Rietumu Banka s.t.
65 Emils LIEPINS Rietumu Banka s.t.
66 Benjamin GIRAUD Delko Marseille Provence s.t.
67 Andriy VASYLYUK Kolss Cycling s.t.
68 Vadim PRONSKIY Astana City s.t.
69 Ildar ARSLANOV Gazprom-Rusvelo s.t.
70 Mounir MAKHCHOUN VIB Bikes s.t.
71 Ryota NISHIZONO Bridgestone Anchor +2:11
72 Jin OKUBO Bridgestone Anchor s.t.
73 Nils FRIEDL Hrinkow Advarics +2:14
74 Sayed Ahmed ALAWI VIB Bikes s.t.
75 Jozef PALCAK Dukla Banska Bystrica +2:24
76 Martin MAHDAR Dukla Banska Bystrica s.t.
77 Andi BAJC Amplatz-BMC s.t.
78 Stephen CLANCY Novo Nordisk s.t.
79 Samir JABRAYILOV Synergy Baku +3:06
80 Dominik HRINKOW Hrinkow Advarics +3:28
81 Alexander PORSEV Gazprom-Rusvelo +3:30
82 Romain GIOUX Novo Nordisk s.t.
83 Daniele COLLI Qinghai Tianyoude +3:43
84 Mattia DE MARCHI Hrinkow Advarics s.t.
85 Matteo DRAPERI Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
86 Antti SIZKO CCB Velotooler +3:48
87 Ryu SUZUKI Bridgestone Anchor s.t.
88 Armands BECIS Rietumu Banka s.t.
89 Jonas HÄRTIG Sauerland NRW +3:52
90 Connor MCCUTCHEON Team Illuminate +3:53
91 Timothy MITCHELL CCB Velotooler s.t.
92 Ansel DICKEY CCB Velotooler s.t.
93 Igor BOEV Gazprom-Rusvelo +4:05
94 Luca Felix HAPPKE Sauerland NRW +4:22
95 Galym AKHMETOV Astana City s.t.
96 Nurbolat KULIMBETOV Astana City s.t.
97 Mirko TROSINO Wilier Triestina-Selle Italia +4:27
98 John HARRIS CCB Velotooler +4:29
99 Guy SAGIV Israel Cycling Academy +4:44
100 Enver ASANOV Synergy Baku s.t.
101 Xiaoyong DONG Qinghai Tianyoude s.t.
102 Ahmet AKDYLEK Torku Sekerspor s.t.
103 Kohei UCHIMA Nippo-Vini Fantini s.t.
104 Bradley NEAGOS Team Illuminate +5:27
105 Quentin VALOGNES Novo Nordisk s.t.
106 Jiancai WANG Qinghai Tianyoude s.t.
107 Umberto POLI Novo Nordisk s.t.
108 Kazushige KUBOKI Nippo-Vini Fantini s.t.
109 Daniel DIAZ Delko Marseille Provence s.t.
110 Eriks Toms GAVARS Rietumu Banka +6:37
111 Sergiy LAGKUTI Kolss Cycling +7:04
112 Jan Andrej CULLY Dukla Banska Bystrica +7:13
113 János Zsombor PELIKÁN Amplatz-BMC +7:58
114 Simon PELLAUD Team Illuminate +8:46
115 Christoph SCHWEIZER Sauerland NRW +11:47

GC after stage 3:

1 Kiryll POZDNYAKOV Synergy Baku 12:12:32
2 Oleksandr POLIVODA Kolss Cycling 39
3 Mykhaylo KONONENKO Kolss Cycling 43
4 Dennis VAN WINDEN Israel Cycling Academy s.t.
5 Eduard VORGANOV Minsk Cycling 46
6 Hermann PERNSTEINER Amplatz-BMC s.t.
7 Andriy VASYLYUK Kolss Cycling s.t.
8 Vitaliy BUTS Kolss Cycling +1:47
9 Nazim BAKIRCI Torku Sekerspor s.t.
10 Artem OVECHKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
11 Hideto NAKANE Nippo-Vini Fantini s.t.
12 Sergey LUCHSHENKO Astana City s.t.
13 Benjamin PERRY Israel Cycling Academy s.t.
14 Pier Paolo DE NEGRI Nippo-Vini Fantini +5:00
15 Edwin Alcibiades AVILA Team Illuminate s.t.
16 Alex TURRIN Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
17 Matvey NIKITIN Astana City s.t.
18 Marek CANECKY Amplatz-BMC s.t.
19 Josip RUMAC Synergy Baku s.t.
20 REMY DI GREGORIO Delko Marseille Provence s.t.
21 Krists NEILANDS Israel Cycling Academy s.t.
22 Dennis PAULUS Hrinkow Advarics s.t.
23 Ildar ARSLANOV Gazprom-Rusvelo s.t.
24 Sho HATSUYAMA Bridgestone Anchor s.t.
25 Ahmet ORKEN Torku Sekerspor +5:05
26 Ivan SANTAROMITA Nippo-Vini Fantini s.t.
27 Jonathan MONSALVE Qinghai Tianyoude s.t.
28 Luca CHIRICO Torku Sekerspor s.t.
29 Masakazu ITO Nippo-Vini Fantini +7:57
30 Alexander PORSEV Gazprom-Rusvelo +8:30
31 Matej MUGERLI Amplatz-BMC +13:23
32 Felix INTRA Sauerland NRW s.t.
33 Elchin ASADOV Synergy Baku s.t.
34 Guillaume BOIVIN Israel Cycling Academy +13:27
35 Nikita PANASSENKO Astana City s.t.
36 Emils LIEPINS Rietumu Banka s.t.
37 JOHN ANDERSON RODRIGUEZ Delko Marseille Provence s.t.
38 Stanislau BAZHKOU Minsk Cycling s.t.
39 Peeter PRUUS Rietumu Banka s.t.
40 Griffin EASTER Team Illuminate s.t.
41 Yauhen SOBAL Minsk Cycling s.t.
42 Vadim PRONSKIY Astana City s.t.
43 Mihkel RÄIM Israel Cycling Academy +13:32
44 Liam BERTAZZO Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
45 Christian Mager Sauerland NRW +13:45
46 Simon PELLAUD Team Illuminate +13:46
47 Cameron BEARD CCB Velotooler s.t.
48 Connor MCCUTCHEON Team Illuminate +17:25
49 Igor BOEV Gazprom-Rusvelo +17:32
50 Galym AKHMETOV Astana City +17:54
51 Soufiane SAHBAOUI VIB Bikes +22:05
52 Rok KOROŠEC Amplatz-BMC s.t.
53 Elgun ALIZADA Synergy Baku s.t.
54 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Delko Marseille Provence +22:08
55 Mikel ARISTI GARDOKI Delko Marseille Provence s.t.
56 Andriy KULYK Kolss Cycling s.t.
57 Benjamin GIRAUD Delko Marseille Provence s.t.
58 Alberto CECCHIN Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
59 Damien MONIER Bridgestone Anchor s.t.
60 Anton IVASHKIN Minsk Cycling s.t.
61 Jin OKUBO Bridgestone Anchor +24:19
62 Ryota NISHIZONO Bridgestone Anchor s.t.
63 Andi BAJC Amplatz-BMC +24:29
64 Samir JABRAYILOV Synergy Baku +25:11
65 Brian KAMSTRA Novo Nordisk +25:25
66 Mounir MAKHCHOUN VIB Bikes s.t.
67 Cameron PIPER Team Illuminate s.t.
68 Patrik TYBOR Dukla Banska Bystrica s.t.
69 Ivan BALYKIN Torku Sekerspor s.t.
70 Aleksei RYBALKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
71 Dzianis BARKUN Qinghai Tianyoude s.t.
72 Klavs RUBENIS Rietumu Banka s.t.
73 Martin HARING Dukla Banska Bystrica s.t.
74 Andreas WALZEL Hrinkow Advarics s.t.
75 Florian GAUGL Hrinkow Advarics s.t.
76 Lubos MALOVEC Dukla Banska Bystrica s.t.
77 Cory SMALL CCB Velotooler s.t.
78 Manabu ISHIBASHI Bridgestone Anchor s.t.
79 Dominik HRINKOW Hrinkow Advarics +25:33
80 Victor MÜLLER Sauerland NRW +25:49
81 Ryu SUZUKI Bridgestone Anchor +25:56
82 Guy SAGIV Israel Cycling Academy +26:52
83 Kohei UCHIMA Nippo-Vini Fantini s.t.
84 Kazushige KUBOKI Nippo-Vini Fantini +27:35
85 Daniel DIAZ Delko Marseille Provence s.t.
86 Nils FRIEDL Hrinkow Advarics +27:39
87 Sayed Ahmed ALAWI VIB Bikes s.t.
88 Martin MAHDAR Dukla Banska Bystrica +27:49
89 Stephen CLANCY Novo Nordisk s.t.
90 Jozef PALCAK Dukla Banska Bystrica s.t.
91 Romain GIOUX Novo Nordisk +28:55
92 Daniele COLLI Qinghai Tianyoude +29:08
93 Mattia DE MARCHI Hrinkow Advarics s.t.
94 Matteo DRAPERI Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
95 Armands BECIS Rietumu Banka +29:13
96 Antti SIZKO CCB Velotooler s.t.
97 Ansel DICKEY CCB Velotooler +29:18
98 Timothy MITCHELL CCB Velotooler s.t.
99 Nurbolat KULIMBETOV Astana City +29:47
100 Luca Felix HAPPKE Sauerland NRW s.t.
101 Mirko TROSINO Wilier Triestina-Selle Italia +29:52
102 Ahmet AKDYLEK Torku Sekerspor +30:09
103 Xiaoyong DONG Qinghai Tianyoude s.t.
104 Enver ASANOV Synergy Baku s.t.
105 John HARRIS CCB Velotooler +30:14
106 Bradley NEAGOS Team Illuminate +30:52
107 Umberto POLI Novo Nordisk s.t.
108 Quentin VALOGNES Novo Nordisk +31:12
109 Eriks Toms GAVARS Rietumu Banka +32:02
110 Sergiy LAGKUTI Kolss Cycling +32:29
111 Jan Andrej CULLY Dukla Banska Bystrica +32:38
112 János Zsombor PELIKÁN Amplatz-BMC +33:23
113 Jonas HÄRTIG Sauerland NRW +34:49
114 Christoph SCHWEIZER Sauerland NRW +37:12
115 Jiancai WANG Qinghai Tianyoude +38:41

Stage 3 map:

Stage 3 map


Thursday, May 4: Stage 2, Baku – Ismayilli, 187 km

Stage 2 map

Kirill Pozdnyakov

Kirill Pozdnyakov gets an impressive solo win

The race: Here's the organizer's race report.

Ismayilli, 04.05.2017 - After an impressive solo effort in the final 15km of today's stage, Kirill Pozdnyakov (Synergy Baku Cycling Project) did the double in winning both the stage and taking the race lead of the Tour d'Azerbaidjan. Second and third place went to riders from a chasing group of seven: Oleksandr Polivoda (Kolss Cycling Team) and Dennis Van Winden (Israel Cycling Academy) respectively. There was no change in the KOM classification, with Vitaliy Buts (Kolss Cycling Team) scoring enough points to keep hold of the red jersey, while Pozdnyakov also took the lead in the points classification, with second place Mihkel Räim (Israel Cycling Academy) wearing green tomorrow.

The second stage would bring the international peloton from Baku to Ismayilli, covering a parcours with three climbs and two intermediate sprints that promised to be an interesting race like past years. After a fast start which saw attack after attack, a large group of 27 riders managed to break clear of the peloton over the first climb. Several crashes in the front group saw their number reduced to 20 riders at the front of the race.

After the first mountain and towards the first intermediate sprint the peloton almost caught the breakaway, the advantage dropping to just 35". However, the peloton slowed and the group now down to 18 riders, extended their advantage to over 2'. On the second climb of the day the group split in two, resulting in two small lead groups and one large chase group behind.

The man in the mountain's jersey, Vitaliy Buts (Kolss Cycling Team), was in the first group and managed to take maximum points at the first two KOMs, comforting his lead in the red jersey competition. On the final climb the leaders came back together, but again multiple attacks followed.

After the final KOM, which saw Pozdnyakov take maximum points, and the following decent, a group of 12 riders split off the front. They built a maximum advantage of 4'30", before Pozdnyakov escaped from the breakaway with less than 20km to race.

In the final 15km Pozdnyakov built his advantage from 10" to 40", taking a fine solo finish in Ismayilli ahead of a chase group of seven riders.

Complete results:

1 Kiryll POZDNYAKOV Synergy Baku 4hr 47min 49sec
2 Oleksandr POLIVODA Kolss Cycling @ 39sec
3 Dennis VAN WINDEN Israel Cycling Academy @ 43sec
4 Mykhaylo KONONENKO Kolss Cycling s.t.
5 Eduard VORGANOV Minsk Cycling @ 46sec
6 Andriy VASYLYUK Kolss Cycling s.t.
7 Hermann PERNSTEINER Amplatz-BMC s.t.
8 Vitaliy BUTS Kolss Cycling +1:47
9 Nazim BAKIRCI Torku Sekerspor s.t.
10 Sergey LUCHSHENKO Astana City s.t.
11 Benjamin PERRY Israel Cycling Academy s.t.
12 Hideto NAKANE Nippo-Vini Fantini s.t.
13 Artem OVECHKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
14 Josip RUMAC Synergy Baku +5:00
15 Alexander PORSEV Gazprom-Rusvelo s.t.
16 Edwin Alcibiades AVILA Team Illuminate s.t.
17 Krists NEILANDS Israel Cycling Academy s.t.
18 Ildar ARSLANOV Gazprom-Rusvelo s.t.
19 Pier Paolo DE NEGRI Nippo-Vini Fantini s.t.
20 Matvey NIKITIN Astana City s.t.
21 Alex TURRIN Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
22 Simon PELLAUD Team Illuminate s.t.
23 Marek CANECKY Amplatz-BMC s.t.
24 REMY DI GREGORIO Delko Marseille Provence s.t.
25 Dennis PAULUS Hrinkow Advarics s.t.
26 Ivan SANTAROMITA Nippo-Vini Fantini +5:05
27 Luca CHIRICO Torku Sekerspor s.t.
28 Ahmet ORKEN Torku Sekerspor s.t.
29 Jonathan MONSALVE Qinghai Tianyoude s.t.
30 Sho HATSUYAMA Bridgestone Anchor +6:05
31 Masakazu ITO Nippo-Vini Fantini +7:57
32 Elchin ASADOV Synergy Baku +13:23
33 Matej MUGERLI Amplatz-BMC s.t.
34 Felix INTRA Sauerland NRW s.t.
35 Cameron BEARD CCB Velotooler +13:26
36 Guillaume BOIVIN Israel Cycling Academy +13:27
37 Emils LIEPINS Rietumu Banka s.t.
38 Griffin EASTER Team Illuminate s.t.
39 Vadim PRONSKIY Astana City s.t.
40 Nikita PANASSENKO Astana City s.t.
41 JOHN ANDERSON RODRIGUEZ Delko Marseille Provence s.t.
42 Peeter PRUUS Rietumu Banka s.t.
43 Igor BOEV Gazprom-Rusvelo s.t.
44 Stanislau BAZHKOU Minsk Cycling s.t.
45 Yauhen SOBAL Minsk Cycling s.t.
46 Hamid POURHASHEMI Tabriz Shahrdary +13:32
47 Galym AKHMETOV Astana City s.t.
48 Connor MCCUTCHEON Team Illuminate s.t.
49 Liam BERTAZZO Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
50 Mihkel RÄIM Israel Cycling Academy s.t.
51 Christian Mager Sauerland NRW +13:45
52 Samir JABRAYILOV Synergy Baku +22:05
53 Soufiane SAHBAOUI VIB Bikes s.t.
54 Elgun ALIZADA Synergy Baku s.t.
55 Saeid SAFARZADEH Tabriz Shahrdary s.t.
56 Andi BAJC Amplatz-BMC s.t.
57 Rok KOROŠEC Amplatz-BMC s.t.
58 Dominik HRINKOW Hrinkow Advarics s.t.
59 Guy SAGIV Israel Cycling Academy +22:08
60 Benjamin GIRAUD Delko Marseille Provence s.t.
61 Kazushige KUBOKI Nippo-Vini Fantini s.t.
62 Mikel ARISTI GARDOKI Delko Marseille Provence s.t.
63 Alberto CECCHIN Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
64 Jin OKUBO Bridgestone Anchor s.t.
65 Daniel DIAZ Delko Marseille Provence s.t.
66 Andriy KULYK Kolss Cycling s.t.
67 Jiancai WANG Qinghai Tianyoude s.t.
68 Anton IVASHKIN Minsk Cycling s.t.
69 Ryota NISHIZONO Bridgestone Anchor s.t.
70 Kohei UCHIMA Nippo-Vini Fantini s.t.
71 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Delko Marseille Provence s.t.
72 Damien MONIER Bridgestone Anchor s.t.
73 Ryu SUZUKI Bridgestone Anchor s.t.
74 Cameron PIPER Team Illuminate +25:25
75 Nils FRIEDL Hrinkow Advarics s.t.
76 Luca Felix HAPPKE Sauerland NRW s.t.
77 Antti SIZKO CCB Velotooler s.t.
78 Enver ASANOV Synergy Baku s.t.
79 Bradley NEAGOS Team Illuminate s.t.
80 Mounir MAKHCHOUN VIB Bikes s.t.
81 Klavs RUBENIS Rietumu Banka s.t.
82 Ivan BALYKIN Torku Sekerspor s.t.
83 Eriks Toms GAVARS Rietumu Banka s.t.
84 Stephen CLANCY Novo Nordisk s.t.
85 Brian KAMSTRA Novo Nordisk s.t.
86 Christoph SCHWEIZER Sauerland NRW s.t.
87 Timothy MITCHELL CCB Velotooler s.t.
88 Mirko TROSINO Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
89 Aleksei RYBALKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
90 Matteo DRAPERI Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
91 Umberto POLI Novo Nordisk s.t.
92 János Zsombor PELIKÁN Amplatz-BMC s.t.
93 Romain GIOUX Novo Nordisk s.t.
94 Jan Andrej CULLY Dukla Banska Bystrica s.t.
95 Daniele COLLI Qinghai Tianyoude s.t.
96 Quentin VALOGNES Novo Nordisk s.t.
97 Dzianis BARKUN Qinghai Tianyoude s.t.
98 Ansel DICKEY CCB Velotooler s.t.
99 Cory SMALL CCB Velotooler s.t.
100 Xiaoyong DONG Qinghai Tianyoude s.t.
101 Sergiy LAGKUTI Kolss Cycling s.t.
102 Nurbolat KULIMBETOV Astana City s.t.
103 Andreas WALZEL Hrinkow Advarics s.t.
104 Armands BECIS Rietumu Banka s.t.
105 Jozef PALCAK Dukla Banska Bystrica s.t.
106 Sayed Ahmed ALAWI VIB Bikes s.t.
107 Ahmet AKDYLEK Torku Sekerspor s.t.
108 John HARRIS CCB Velotooler s.t.
109 Martin MAHDAR Dukla Banska Bystrica s.t.
110 Martin HARING Dukla Banska Bystrica s.t.
111 Manabu ISHIBASHI Bridgestone Anchor s.t.
112 Patrik TYBOR Dukla Banska Bystrica s.t.
113 Jonas HÄRTIG Sauerland NRW s.t.
114 Florian GAUGL Hrinkow Advarics s.t.
115 Lubos MALOVEC Dukla Banska Bystrica s.t.
116 Mattia DE MARCHI Hrinkow Advarics s.t.
117 Victor MÜLLER Sauerland NRW s.t.

GC after stage 2:

1 Kiryll POZDNYAKOV Synergy Baku 7hr 52min 0sec
2 Oleksandr POLIVODA Kolss Cycling @ 39sec
3 Mykhaylo KONONENKO Kolss Cycling @ 43sec
4 Dennis VAN WINDEN Israel Cycling Academy s.t.
5 Eduard VORGANOV Minsk Cycling @ 46sec
6 Hermann PERNSTEINER Amplatz-BMC s.t.
7 Andriy VASYLYUK Kolss Cycling s.t.
8 Nazim BAKIRCI Torku Sekerspor +1:47
9 Vitaliy BUTS Kolss Cycling s.t.
10 Artem OVECHKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
11 Hideto NAKANE Nippo-Vini Fantini s.t.
12 Sergey LUCHSHENKO Astana City s.t.
13 Benjamin PERRY Israel Cycling Academy s.t.
14 Edwin Alcibiades AVILA Team Illuminate +5:00
15 Pier Paolo DE NEGRI Nippo-Vini Fantini s.t.
16 Alexander PORSEV Gazprom-Rusvelo s.t.
17 Simon PELLAUD Team Illuminate s.t.
18 Alex TURRIN Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
19 Matvey NIKITIN Astana City s.t.
20 Marek CANECKY Amplatz-BMC s.t.
21 Krists NEILANDS Israel Cycling Academy s.t.
22 Josip RUMAC Synergy Baku s.t.
23 Ildar ARSLANOV Gazprom-Rusvelo s.t.
24 REMY DI GREGORIO Delko Marseille Provence s.t.
25 Dennis PAULUS Hrinkow Advarics s.t.
26 Ahmet ORKEN Torku Sekerspor +5:05
27 Ivan SANTAROMITA Nippo-Vini Fantini s.t.
28 Jonathan MONSALVE Qinghai Tianyoude s.t.
29 Luca CHIRICO Torku Sekerspor s.t.
30 Sho HATSUYAMA Bridgestone Anchor +6:05
31 Masakazu ITO Nippo-Vini Fantini +7:57
32 Matej MUGERLI Amplatz-BMC +13:23
33 Felix INTRA Sauerland NRW s.t.
34 Elchin ASADOV Synergy Baku s.t.
35 Cameron BEARD CCB Velotooler +13:26
36 Emils LIEPINS Rietumu Banka +13:27
37 Nikita PANASSENKO Astana City s.t.
38 Guillaume BOIVIN Israel Cycling Academy s.t.
39 Griffin EASTER Team Illuminate s.t.
40 Peeter PRUUS Rietumu Banka s.t.
41 JOHN ANDERSON RODRIGUEZ Delko Marseille Provence s.t.
42 Stanislau BAZHKOU Minsk Cycling s.t.
43 Igor BOEV Gazprom-Rusvelo s.t.
44 Vadim PRONSKIY Astana City s.t.
45 Yauhen SOBAL Minsk Cycling s.t.
46 Mihkel RÄIM Israel Cycling Academy +13:32
47 Liam BERTAZZO Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
48 Galym AKHMETOV Astana City s.t.
49 Hamid POURHASHEMI Tabriz Shahrdary s.t.
50 Connor MCCUTCHEON Team Illuminate s.t.
51 Christian Mager Sauerland NRW +13:45
52 Rok KOROŠEC Amplatz-BMC +22:05
53 Soufiane SAHBAOUI VIB Bikes s.t.
54 Elgun ALIZADA Synergy Baku s.t.
55 Andi BAJC Amplatz-BMC s.t.
56 Samir JABRAYILOV Synergy Baku s.t.
57 Saeid SAFARZADEH Tabriz Shahrdary s.t.
58 Dominik HRINKOW Hrinkow Advarics s.t.
59 Benjamin GIRAUD Delko Marseille Provence +22:08
60 Andriy KULYK Kolss Cycling s.t.
61 Mikel ARISTI GARDOKI Delko Marseille Provence s.t.
62 Ryu SUZUKI Bridgestone Anchor s.t.
63 Kazushige KUBOKI Nippo-Vini Fantini s.t.
64 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Delko Marseille Provence s.t.
65 Alberto CECCHIN Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
66 Guy SAGIV Israel Cycling Academy s.t.
67 Damien MONIER Bridgestone Anchor s.t.
68 Jin OKUBO Bridgestone Anchor s.t.
69 Daniel DIAZ Delko Marseille Provence s.t.
70 Anton IVASHKIN Minsk Cycling s.t.
71 Ryota NISHIZONO Bridgestone Anchor s.t.
72 Kohei UCHIMA Nippo-Vini Fantini s.t.
73 Mounir MAKHCHOUN VIB Bikes +25:25
74 Christoph SCHWEIZER Sauerland NRW s.t.
75 Daniele COLLI Qinghai Tianyoude s.t.
76 Romain GIOUX Novo Nordisk s.t.
77 Brian KAMSTRA Novo Nordisk s.t.
78 János Zsombor PELIKÁN Amplatz-BMC s.t.
79 Nurbolat KULIMBETOV Astana City s.t.
80 Cameron PIPER Team Illuminate s.t.
81 Ansel DICKEY CCB Velotooler s.t.
82 Bradley NEAGOS Team Illuminate s.t.
83 Quentin VALOGNES Novo Nordisk s.t.
84 Ahmet AKDYLEK Torku Sekerspor s.t.
85 Armands BECIS Rietumu Banka s.t.
86 Ivan BALYKIN Torku Sekerspor s.t.
87 Aleksei RYBALKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
88 Umberto POLI Novo Nordisk s.t.
89 John HARRIS CCB Velotooler s.t.
90 Luca Felix HAPPKE Sauerland NRW s.t.
91 Klavs RUBENIS Rietumu Banka s.t.
92 Dzianis BARKUN Qinghai Tianyoude s.t.
93 Patrik TYBOR Dukla Banska Bystrica s.t.
94 Mattia DE MARCHI Hrinkow Advarics s.t.
95 Nils FRIEDL Hrinkow Advarics s.t.
96 Antti SIZKO CCB Velotooler s.t.
97 Eriks Toms GAVARS Rietumu Banka s.t.
98 Xiaoyong DONG Qinghai Tianyoude s.t.
99 Enver ASANOV Synergy Baku s.t.
100 Andreas WALZEL Hrinkow Advarics s.t.
101 Martin HARING Dukla Banska Bystrica s.t.
102 Sayed Ahmed ALAWI VIB Bikes s.t.
103 Timothy MITCHELL CCB Velotooler s.t.
104 Matteo DRAPERI Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
105 Jan Andrej CULLY Dukla Banska Bystrica s.t.
106 Sergiy LAGKUTI Kolss Cycling s.t.
107 Stephen CLANCY Novo Nordisk s.t.
108 Martin MAHDAR Dukla Banska Bystrica s.t.
109 Mirko TROSINO Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
110 Jozef PALCAK Dukla Banska Bystrica s.t.
111 Cory SMALL CCB Velotooler s.t.
112 Lubos MALOVEC Dukla Banska Bystrica s.t.
113 Florian GAUGL Hrinkow Advarics s.t.
114 Manabu ISHIBASHI Bridgestone Anchor s.t.
115 Victor MÜLLER Sauerland NRW +25:49
116 Jonas HÄRTIG Sauerland NRW +30:57
117 Jiancai WANG Qinghai Tianyoude +33:14

Stage 2 map:

Azerbaidjan stage 2 map


Wednesday, May 3: Stage 1, Baku - Sumgayit, 150 km

Stage 1 map

Mihkel Raim

Mihkel Raim (dark blue jersey, center) gets the win

The race: Here's the organizer's telling of the day's racing.

Mihkel Räim (Israel Cycling Academy) has won the opening stage bunch sprint at the Tour d’Azerbaidjan, crossing the finish line in Sumgayit just ahead of Emils Liepins (Rietumu Banka - Riga) and Pier Paolo De Negri (Nippo - Vini Fantini). The win also sees Räim take hold of the first leader’s jersey of the race.

It was a tough opening day for the riders at the Tour d'Azerbaidjan with a fierce fight for the day's breakaway seeing nothing stick. That meant the first and only KOM points of the day were raced for by the peloton, with Vitaliy Buts (Kolss Cycling Team) taking maximum points. His reward, the first red Mountain jersey of the race.

Crosswinds also made for a hard and fast race, and shortly after entering Sumgayit, where the riders took on five town centre laps, a five-man escape group formed taking a maximum lead of 2'40". With the sprinters' teams keen to make the most of today's opportunity, the break was eventually reeled back in, and going into the final lap the peloton caught the last remaining rider out front and the teams got ready for the final sprint.

There was still time for several late attacks as riders tried to jump the sprinters, but no one was able to break free from the bunch. In the final sprint Nippo - Vini Fantini took control, but it was the Estonian sprinter Mikel Räim (Israel Cycling Academy) who came through strongest on the day after an explosive finish.

After three years of competing at the Tour d'Azerbaidjan, it is the first stage win and the first GC-jersey for Mihkel Räim.

Complete Results:

1 Mihkel RÄIM Israel Cycling Academy 3hr 4min 11sec
2 Emils LIEPINS Rietumu Banka-Riga s.t.
3 Pier Paolo DE NEGRI Nippo-Vini Fantini s.t.
4 Andriy KULYK Kolss Cycling s.t.
5 Edwin Alcibiades AVILA Team Illuminate s.t.
6 Liam BERTAZZO Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
7 Rok KOROŠEC Amplatz-BMC s.t.
8 Alexander PORSEV Gazprom-Rusvelo s.t.
9 Benjamin GIRAUD Delko Marseille Provence s.t.
10 Daniele COLLI Qinghai Tianyoude Cycling s.t.
11 Eduard VORGANOV Minsk Cycling s.t.
12 Ryu SUZUKI Bridgestone Anchor s.t.
13 Christoph SCHWEIZER Sauerland NRW s.t.
14 Mehdi BENHAMOUDA Novo Nordisk s.t.
15 Nurbolat KULIMBETOV Astana City s.t.
16 Mounir MAKHCHOUN VIB Bikes s.t.
17 Romain GIOUX Novo Nordisk s.t.
18 Galym AKHMETOV Astana City s.t.
19 Mikel ARISTI GARDOKI Delko Marseille Provence s.t.
20 Nikita PANASSENKO Astana City s.t.
21 Soufiane SAHBAOUI VIB Bikes s.t.
22 Simon PELLAUD Team Illuminate s.t.
23 Ansel DICKEY CCB Velotooler s.t.
24 Matej MUGERLI Amplatz-BMC s.t.
25 János Zsombor PELIKÁN Amplatz-BMC s.t.
26 Guillaume BOIVIN Israel Cycling Academy s.t.
27 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Delko Marseille Provence s.t.
28 Nazim BAKIRCI Torku Sekerspor s.t.
29 Ahmet ORKEN Torku Sekerspor s.t.
30 Elgun ALIZADA Synergy Baku s.t.
31 Brian KAMSTRA Novo Nordisk s.t.
32 Ahmet AKDYLEK Torku Sekerspor s.t.
33 Kazushige KUBOKI Nippo-Vini Fantini s.t.
34 Alex TURRIN Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
35 Marek CANECKY Amplatz-BMC s.t.
36 Matvey NIKITIN Astana City s.t.
37 Vitaliy BUTS Kolss Cycling s.t.
38 Quentin VALOGNES Novo Nordisk s.t.
39 Armands BECIS Rietumu Banka-Riga s.t.
40 Rafael ANDRIATO Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
41 Felix INTRA Sauerland NRW s.t.
42 Alberto CECCHIN Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
43 Christian Mager Sauerland NRW s.t.
44 Cameron PIPER Team Illuminate s.t.
45 Mattia DE MARCHI Hrinkow Advarics s.t.
46 Krists NEILANDS Israel Cycling Academy s.t.
47 John HARRIS CCB Velotooler s.t.
48 Ildar ARSLANOV Gazprom-Rusvelo s.t.
49 Patrik TYBOR Dukla Banska Bystrica s.t.
50 Bradley NEAGOS Team Illuminate s.t.
51 Andi BAJC Amplatz-BMC s.t.
52 Josip RUMAC Synergy Baku s.t.
53 Peeter PRUUS Rietumu Banka-Riga s.t.
54 REMY DI GREGORIO Delko Marseille Provence s.t.
55 Griffin EASTER Team Illuminate s.t.
56 Artem OVECHKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
57 Aleksei RYBALKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
58 Saad ALSAADI VIB Bikes s.t.
59 Umberto POLI Novo Nordisk s.t.
60 Hermann PERNSTEINER Amplatz-BMC s.t.
61 JOHN ANDERSON RODRIGUEZ Delko Marseille Provence s.t.
62 Masakazu ITO Nippo-Vini Fantini s.t.
63 Ivan BALYKIN Torku Sekerspor s.t.
64 Dzianis BARKUN Qinghai Tianyoude Cycling s.t.
65 Ivan SANTAROMITA Nippo-Vini Fantini s.t.
66 Hideto NAKANE Nippo-Vini Fantini s.t.
67 Jonathan MONSALVE Qinghai Tianyoude Cycling s.t.
68 Samir JABRAYILOV Synergy Baku s.t.
69 Stanislau BAZHKOU Minsk Cycling s.t.
70 Mykhaylo KONONENKO Kolss Cycling s.t.
71 Dennis PAULUS Hrinkow Advarics s.t.
72 Igor BOEV Gazprom-Rusvelo s.t.
73 Mirsamad POURSEYEDIGOLAKHOUR Tabriz Shahrdary s.t.
74 Sergey LUCHSHENKO Astana City s.t.
75 Dennis VAN WINDEN Israel Cycling Academy s.t.
76 Damien MONIER Bridgestone Anchor s.t.
77 Guy SAGIV Israel Cycling Academy s.t.
78 Benjamin PERRY Israel Cycling Academy s.t.
79 Klavs RUBENIS Rietumu Banka-Riga s.t.
80 Martin HARING Dukla Banska Bystrica s.t.
81 Luca Felix HAPPKE Sauerland NRW s.t.
82 Mustafa SAYAR Torku Sekerspor s.t.
83 Cameron BEARD CCB Velotooler s.t.
84 Mohammed ALSHBIL VIB Bikes s.t.
85 Xiaoyong DONG Qinghai Tianyoude Cycling s.t.
86 Sayed Ahmed ALAWI VIB Bikes s.t.
87 Andreas WALZEL Hrinkow Advarics s.t.
88 Nils FRIEDL Hrinkow Advarics s.t.
89 Antti SIZKO CCB Velotooler s.t.
90 Andriy VASYLYUK Kolss Cycling s.t.
91 Daniel DIAZ Delko Marseille Provence s.t.
92 Jin OKUBO Bridgestone Anchor s.t.
93 Luca CHIRICO Torku Sekerspor s.t.
94 Oleksandr POLIVODA Kolss Cycling s.t.
95 Martin MAHDAR Dukla Banska Bystrica s.t.
96 Sergiy LAGKUTI Kolss Cycling s.t.
97 Kiryll POZDNYAKOV Synergy Baku s.t.
98 Hamid POURHASHEMI Tabriz Shahrdary s.t.
99 Vadim PRONSKIY Astana City s.t.
100 Elchin ASADOV Synergy Baku s.t.
101 Eriks Toms GAVARS Rietumu Banka-Riga s.t.
102 Lubos MALOVEC Dukla Banska Bystrica s.t.
103 Jan Andrej CULLY Dukla Banska Bystrica s.t.
104 Matteo DRAPERI Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
105 Saeid SAFARZADEH Tabriz Shahrdary s.t.
106 Florian GAUGL Hrinkow Advarics s.t.
107 Timothy MITCHELL CCB Velotooler s.t.
108 Dominik HRINKOW Hrinkow Advarics s.t.
109 Enver ASANOV Synergy Baku s.t.
110 Jozef PALCAK Dukla Banska Bystrica s.t.
111 Esmail CHAICHI Tabriz Shahrdary s.t.
112 Yauhen SOBAL Minsk Cycling s.t.
113 Anton IVASHKIN Minsk Cycling s.t.
114 Ryota NISHIZONO Bridgestone Anchor s.t.
115 Ghader MIZBANI IRANAGH Tabriz Shahrdary s.t.
116 Vahid GHAFFARI Tabriz Shahrdary s.t.
117 Sho HATSUYAMA Bridgestone Anchor s.t.
118 Cory SMALL CCB Velotooler s.t.
119 Mirko TROSINO Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
120 Stephen CLANCY Novo Nordisk s.t.
121 Kohei UCHIMA Nippo-Vini Fantini s.t.
122 Connor MCCUTCHEON Team Illuminate s.t.
123 Manabu ISHIBASHI Bridgestone Anchor s.t.
124 Kirill SVESHNIKOV Gazprom-Rusvelo 21
125 Victor MÜLLER Sauerland NRW 24
126 Deins KANEPEJS Rietumu Banka-Riga 49
127 Oleksandr GOLOVASH Minsk Cycling +1:16
128 Jonas HÄRTIG Sauerland NRW +5:32
129 Mansoor JAWAD VIB Bikes s.t.
130 Jiancai WANG Qinghai Tianyoude Cycling +11:06

GC after Stage 1:

1 Mihkel RÄIM Israel Cycling Academy 3hr 4min 11sec
2 Emils LIEPINS Rietumu Banka-Riga s.t.
3 Pier Paolo DE NEGRI Nippo-Vini Fantini s.t.
4 Andriy KULYK Kolss Cycling s.t.
5 Edwin Alcibiades AVILA Team Illuminate s.t.
6 Liam BERTAZZO Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
7 Rok KOROŠEC Amplatz-BMC s.t.
8 Alexander PORSEV Gazprom-Rusvelo s.t.
9 Benjamin GIRAUD Delko Marseille Provence s.t.
10 Daniele COLLI Qinghai Tianyoude Cycling s.t.
11 Eduard VORGANOV Minsk Cycling s.t.
12 Ryu SUZUKI Bridgestone Anchor s.t.
13 Christoph SCHWEIZER Sauerland NRW s.t.
14 Mehdi BENHAMOUDA Novo Nordisk s.t.
15 Nurbolat KULIMBETOV Astana City s.t.
16 Mounir MAKHCHOUN VIB Bikes s.t.
17 Romain GIOUX Novo Nordisk s.t.
18 Galym AKHMETOV Astana City s.t.
19 Mikel ARISTI GARDOKI Delko Marseille Provence s.t.
20 Nikita PANASSENKO Astana City s.t.
21 Soufiane SAHBAOUI VIB Bikes s.t.
22 Simon PELLAUD Team Illuminate s.t.
23 Ansel DICKEY CCB Velotooler s.t.
24 Matej MUGERLI Amplatz-BMC s.t.
25 János Zsombor PELIKÁN Amplatz-BMC s.t.
26 Guillaume BOIVIN Israel Cycling Academy s.t.
27 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Delko Marseille Provence s.t.
28 Nazim BAKIRCI Torku Sekerspor s.t.
29 Ahmet ORKEN Torku Sekerspor s.t.
30 Elgun ALIZADA Synergy Baku s.t.
31 Brian KAMSTRA Novo Nordisk s.t.
32 Ahmet AKDYLEK Torku Sekerspor s.t.
33 Kazushige KUBOKI Nippo-Vini Fantini s.t.
34 Alex TURRIN Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
35 Marek CANECKY Amplatz-BMC s.t.
36 Matvey NIKITIN Astana City s.t.
37 Vitaliy BUTS Kolss Cycling s.t.
38 Quentin VALOGNES Novo Nordisk s.t.
39 Armands BECIS Rietumu Banka-Riga s.t.
40 Rafael ANDRIATO Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
41 Felix INTRA Sauerland NRW s.t.
42 Alberto CECCHIN Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
43 Christian Mager Sauerland NRW s.t.
44 Cameron PIPER Team Illuminate s.t.
45 Mattia DE MARCHI Hrinkow Advarics s.t.
46 Krists NEILANDS Israel Cycling Academy s.t.
47 John HARRIS CCB Velotooler s.t.
48 Ildar ARSLANOV Gazprom-Rusvelo s.t.
49 Patrik TYBOR Dukla Banska Bystrica s.t.
50 Bradley NEAGOS Team Illuminate s.t.
51 Andi BAJC Amplatz-BMC s.t.
52 Josip RUMAC Synergy Baku s.t.
53 Peeter PRUUS Rietumu Banka-Riga s.t.
54 REMY DI GREGORIO Delko Marseille Provence s.t.
55 Griffin EASTER Team Illuminate s.t.
56 Artem OVECHKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
57 Aleksei RYBALKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
58 Saad ALSAADI VIB Bikes s.t.
59 Umberto POLI Novo Nordisk s.t.
60 Hermann PERNSTEINER Amplatz-BMC s.t.
61 JOHN ANDERSON RODRIGUEZ Delko Marseille Provence s.t.
62 Masakazu ITO Nippo-Vini Fantini s.t.
63 Ivan BALYKIN Torku Sekerspor s.t.
64 Dzianis BARKUN Qinghai Tianyoude Cycling s.t.
65 Ivan SANTAROMITA Nippo-Vini Fantini s.t.
66 Hideto NAKANE Nippo-Vini Fantini s.t.
67 Jonathan MONSALVE Qinghai Tianyoude Cycling s.t.
68 Samir JABRAYILOV Synergy Baku s.t.
69 Stanislau BAZHKOU Minsk Cycling s.t.
70 Mykhaylo KONONENKO Kolss Cycling s.t.
71 Dennis PAULUS Hrinkow Advarics s.t.
72 Igor BOEV Gazprom-Rusvelo s.t.
73 Mirsamad POURSEYEDIGOLAKHOUR Tabriz Shahrdary s.t.
74 Sergey LUCHSHENKO Astana City s.t.
75 Dennis VAN WINDEN Israel Cycling Academy s.t.
76 Damien MONIER Bridgestone Anchor s.t.
77 Guy SAGIV Israel Cycling Academy s.t.
78 Benjamin PERRY Israel Cycling Academy s.t.
79 Klavs RUBENIS Rietumu Banka-Riga s.t.
80 Martin HARING Dukla Banska Bystrica s.t.
81 Luca Felix HAPPKE Sauerland NRW s.t.
82 Mustafa SAYAR Torku Sekerspor s.t.
83 Cameron BEARD CCB Velotooler s.t.
84 Mohammed ALSHBIL VIB Bikes s.t.
85 Xiaoyong DONG Qinghai Tianyoude Cycling s.t.
86 Sayed Ahmed ALAWI VIB Bikes s.t.
87 Andreas WALZEL Hrinkow Advarics s.t.
88 Nils FRIEDL Hrinkow Advarics s.t.
89 Antti SIZKO CCB Velotooler s.t.
90 Andriy VASYLYUK Kolss Cycling s.t.
91 Daniel DIAZ Delko Marseille Provence s.t.
92 Jin OKUBO Bridgestone Anchor s.t.
93 Luca CHIRICO Torku Sekerspor s.t.
94 Oleksandr POLIVODA Kolss Cycling s.t.
95 Martin MAHDAR Dukla Banska Bystrica s.t.
96 Sergiy LAGKUTI Kolss Cycling s.t.
97 Kiryll POZDNYAKOV Synergy Baku s.t.
98 Hamid POURHASHEMI Tabriz Shahrdary s.t.
99 Vadim PRONSKIY Astana City s.t.
100 Elchin ASADOV Synergy Baku s.t.
101 Eriks Toms GAVARS Rietumu Banka-Riga s.t.
102 Lubos MALOVEC Dukla Banska Bystrica s.t.
103 Jan Andrej CULLY Dukla Banska Bystrica s.t.
104 Matteo DRAPERI Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
105 Saeid SAFARZADEH Tabriz Shahrdary s.t.
106 Florian GAUGL Hrinkow Advarics s.t.
107 Timothy MITCHELL CCB Velotooler s.t.
108 Dominik HRINKOW Hrinkow Advarics s.t.
109 Enver ASANOV Synergy Baku s.t.
110 Jozef PALCAK Dukla Banska Bystrica s.t.
111 Esmail CHAICHI Tabriz Shahrdary s.t.
112 Yauhen SOBAL Minsk Cycling s.t.
113 Anton IVASHKIN Minsk Cycling s.t.
114 Ryota NISHIZONO Bridgestone Anchor s.t.
115 Ghader MIZBANI IRANAGH Tabriz Shahrdary s.t.
116 Vahid GHAFFARI Tabriz Shahrdary s.t.
117 Sho HATSUYAMA Bridgestone Anchor s.t.
118 Cory SMALL CCB Velotooler s.t.
119 Mirko TROSINO Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
120 Stephen CLANCY Novo Nordisk s.t.
121 Kohei UCHIMA Nippo-Vini Fantini s.t.
122 Connor MCCUTCHEON Team Illuminate s.t.
123 Manabu ISHIBASHI Bridgestone Anchor s.t.
124 Kirill SVESHNIKOV Gazprom-Rusvelo 21
125 Victor MÜLLER Sauerland NRW 24
126 Deins KANEPEJS Rietumu Banka-Riga 49
127 Oleksandr GOLOVASH Minsk Cycling +1:16
128 Jonas HÄRTIG Sauerland NRW +5:32
129 Mansoor JAWAD VIB Bikes s.t.
130 Jiancai WANG Qinghai Tianyoude Cycling +11:06

Stage 1 map:

Azerbaidjan Tour stage 1 map