BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Cycling's World Championships: The Inside Story Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2014 Giro del Trentino (2.1), Italy

Stage 3 results

38th edition: April 22 - April 25, 2014

Back to 2014 Giro del Trentino |

Thursday, April 24: Stage 3, Mori - Roncone, 184.4 km

Stage 3 course map and profile

Cadel Evans wins stage 3

The Race: Though Team Sky displayed ambitions as it led up the early slopes of the final climb to Roncone, race leader Cadel Evans and Ag2r climber Domenico Pozzovivo imposed their will on the race.

The two took off as the ascent rose to a 15% gradient, but Evans had no desire to share the glory with Pozzovivo. Displaying excellent form, he dropped the Italian and soloed the final kilometer to extend his GC lead to 45 seconds.

Pozzovivo's efforts paid off for him as well. He is now in second place as the race goes to its final day on Friday with a hilltop finish at the legendary Monte Bondone.

Cadel Evans

Cadel Evans salutes the crowd after consolidating his lead.

Complete Results:

Winner's average speed: 38.997 km/hr

1 Cadel Evans BMC RACING TEAM 4hr 43min 43sec
2 Domenico Pozzovivo AG2R LA MONDIALE @ 3 seconds
3 Mikel Landa Meana ASTANA PRO TEAM 9
4 Michele Scarponi ASTANA PRO TEAM 18
5 Igor Anton MOVISTAR TEAM 20
6 Francesco Bongiorno BARDIANI CSF 25
7 Fabio Aru ASTANA PRO TEAM  
8 Tiago Machado TEAM NETAPP-ENDURA  
9 Louis Meintjes MTN-QHUBEKA 27
10 Fabio Andres Duarte COLOMBIA 28
11 Franco Pelizzotti ANDRONI GIOCATTOLI 30
12 Przemyslaw Niemiec LAMPRE-MERIDA 34
13 Edoardo Zardini BARDIANI CSF 45
14 George Bennett CANNONDALE 51
15 Kanstantsin Siutsou TEAM SKY 53
16 Eros Capecchi MOVISTAR TEAM 57
17 Philip Deignan TEAM SKY  
18 Hubert Dupont AG2R LA MONDIALE 1'02
19 Matteo Rabottini NERI SOTTOLI 1'07
20 David De La Cruz TEAM NETAPP-ENDURA 1'12
21 Marek Rutkiewicz CCC POLSAT POLKOWICE  
22 Mauro Finetto NERI SOTTOLI 1'14
23 Steve Morabito BMC RACING TEAM 1'16
24 Diego Rosa ANDRONI GIOCATTOLI 1'18
25 Sergey Lagutin RUSVELO 1'19
26 Jacques Janse Van Rensburg MTN-QHUBEKA 1'21
27 Yonder Godoy ANDRONI GIOCATTOLI 1'28
28 Ivan Basso CANNONDALE 1'29
29 Ilnur Zakarin RUSVELO  
30 Marcos Garcia CAJA RURAL-SEGUROS RGA 1'42
31 Ruben Fernandez CAJA RURAL-SEGUROS RGA  
32 Jackson Rodriguez ANDRONI GIOCATTOLI  
33 Winner Anacona LAMPRE-MERIDA 1'47
34 Patrick Facchini ANDRONI GIOCATTOLI 1'49
35 Artem Ovechkin RUSVELO 1'57
36 Amets Txurruka CAJA RURAL-SEGUROS RGA 2'05
37 Cristiano Salerno CANNONDALE 2'12
38 Jarlinson Pantano COLOMBIA 2'20
39 Yonattah Monsalve NERI SOTTOLI 2'26
40 Francesco Failli NERI SOTTOLI 2'46
41 Emanuele Sella ANDRONI GIOCATTOLI  
42 Alessio Taliani ANDRONI GIOCATTOLI 2'49
43 Lukasz Owsian CCC POLSAT POLKOWICE  
44 José Pimenta Costa Mendes TEAM NETAPP-ENDURA 3'07
45 Leopold Konig TEAM NETAPP-ENDURA 3'15
46 Maxime Bouet AG2R LA MONDIALE  
47 Valerio Agnoli ASTANA PRO TEAM  
48 Moreno Moser CANNONDALE 3'17
49 Bradley Wiggins TEAM SKY  
50 Stefano Pirazzi BARDIANI CSF  
51 Brent Bookwalter BMC RACING TEAM 3'40
52 Andrey Zeits ASTANA PRO TEAM 3'47
53 Dario Cataldo TEAM SKY 3'50
54 Sergio Pardilla Bellon MTN-QHUBEKA  
55 Sylvester Szmyd MOVISTAR TEAM 4'09
56 Omar Fraile CAJA RURAL-SEGUROS RGA 4'18
57 Paolo Tiralongo ASTANA PRO TEAM 4'23
58 Bartosz Huzarski TEAM NETAPP-ENDURA 4'31
59 Antonio Piedra Perez CAJA RURAL-SEGUROS RGA 4'43
60 Mateusz Taciak CCC POLSAT POLKOWICE 4'52
61 Angelo Pagani BARDIANI CSF 5'23
62 Damiano Caruso CANNONDALE  
63 Julian Quintero Carlos COLOMBIA 5'31
64 Julien Berard AG2R LA MONDIALE 9'30
65 Adriano Malori MOVISTAR TEAM 11'17
66 Julian Kern AG2R LA MONDIALE 14'18
67 Rodolfo Serpa Jose LAMPRE-MERIDA 14'20
68 Yannick Eijssen BMC RACING TEAM 14'55
69 Antonio Molina CAJA RURAL-SEGUROS RGA 16'18
70 Alex Dowsett MOVISTAR TEAM  
71 Gang Xu LAMPRE-MERIDA  
72 Dayer Uberne Quintana  MOVISTAR TEAM  
73 Sergey Klimov RUSVELO  
74 Jaroslaw Marycz CCC POLSAT POLKOWICE 16'23
75 Sergey Firsanov RUSVELO 16'24
76 Esteban Arango Juan COLOMBIA 16'25
77 Bartlomiej Matysiak CCC POLSAT POLKOWICE 16'27
78 Fredrik Kessiakoff ASTANA PRO TEAM  
79 Andrei Solomennikov RUSVELO  
80 Adrian Honkisz CCC POLSAT POLKOWICE  
81 Maciej Paterski CCC POLSAT POLKOWICE  
82 Cesare Benedetti TEAM NETAPP-ENDURA  
83 Evan Huffman ASTANA PRO TEAM  
84 Daniel Teklehaimanot MTN-QHUBEKA  
85 Salvatore Puccio TEAM SKY  
86 Alexander Serov RUSVELO  
87 Gianfranco Zilioli ANDRONI GIOCATTOLI  
88 Valerio Conti LAMPRE-MERIDA  
89 Adrien Niyonshuti MTN-QHUBEKA  
90 Enrico Battaglin BARDIANI CSF  
91 Ian Boswell TEAM SKY  
92 Jim Songezo MTN-QHUBEKA 16'36
93 Stefano Locatelli BARDIANI CSF 16'39
94 Patrick Gretsch AG2R LA MONDIALE  
95 Fabio Duque Leonardo COLOMBIA  
96 Daniel Oss BMC RACING TEAM 16'47
97 Josef Cerny CCC POLSAT POLKOWICE 17'16
98 Iker Camano Ortuzar TEAM NETAPP-ENDURA 17'36
99 Fabio Taborre NERI SOTTOLI 17'39
100 Donato De Ieso BARDIANI CSF 19'34
101 Ramon Domene Reyes CAJA RURAL-SEGUROS RGA 22'16
102 Samuele Conti NERI SOTTOLI 23'04
103 Luca Dodi LAMPRE-MERIDA 23'07
104 Artur Ershov RUSVELO 23'07
105 Rick Zabel BMC RACING TEAM 23'44
106 Blel Kadri AG2R LA MONDIALE  
107 Sebastian Lander BMC RACING TEAM  
108 Martin Kohler BMC RACING TEAM  
109 Scott Thwaites TEAM NETAPP-ENDURA  
110 Duber Quintero Artunduaga COLOMBIA  
111 Enrique Sanz MOVISTAR TEAM  
112 Fernando Grijalba CAJA RURAL-SEGUROS RGA  
113 Elia Favilli LAMPRE-MERIDA  
114 Luigi Miletta NERI SOTTOLI  
115 Hugo Houle AG2R LA MONDIALE  
116 Giovanni Visconti MOVISTAR TEAM  
117 Giorgio Cecchinel NERI SOTTOLI 23'53

GC after Stage 3:

362.3 km raced so far at an average speed of 38.551 km/hr

1 Cadel Evans BMC RACING TEAM 9hr 23min 43sec
2 Domenico Pozzovivo AG2R LA MONDIALE @ 45 seconds
3 Tiago Machado TEAM NETAPP - ENDURA 59
4 Igor Anton MOVISTAR TEAM 1'01
5 Fabio Aru ASTANA PRO TEAM  
6 Przemyslaw Niemiec LAMPRE-MERIDA  
7 Andres Duarte Fabio COLOMBIA  
8 Edoardo Zardini BARDIANI CSF 1'04
9 Michele Scarponi ASTANA PRO TEAM 1'06
10 Francesco Bongiorno BARDIANI CSF 1'32
11 Franco Pelizzotti ANDRONI GIOCATTOLI 1'36
12 Kanstantsin Siutsou TEAM SKY 1'43
13 Louis Meintjes MTN - QHUBEKA  
14 George Bennett CANNONDALE 1'50
15 Steve Morabito BMC RACING TEAM 2'02
16 Eros Capecchi MOVISTAR TEAM 2'13
17 Hubert Dupont AG2R LA MONDIALE 2'22
18 Mikel Landa Meana ASTANA PRO TEAM 2'23
19 Philip Deignan TEAM SKY 2'28
20 Matteo Rabottini NERI SOTTOLI 2'39
21 Mauro Finetto NERI SOTTOLI 2'42
22 Winner Anacona LAMPRE-MERIDA 2'50
23 David De La Cruz TEAM NETAPP - ENDURA 2'54
24 Ilnur Zakarin RUSVELO  
25 Ruben Fernandez CAJA RURAL - SEGUROS RGA 3'06
26 Jacques Janse Van Rensburg MTN - QHUBEKA 3'10
27 Diego Rosa ANDRONI GIOCATTOLI 3'14
28 Ivan Basso CANNONDALE 3'22
29 Artem Ovechkin RUSVELO 3'27
30 Marek Rutkiewicz CCC POLSAT POLKOWICE 3'28
31 Sergey Lagutin RUSVELO 3'40
32 Yonder Godoy ANDRONI GIOCATTOLI 3'44
33 Jarlinson Pantano COLOMBIA 4'09
34 Patrick Facchini ANDRONI GIOCATTOLI 4'16
35 José Pimenta Costa Mendes TEAM NETAPP - ENDURA 4'21
36 Yonattah Monsalve NERI SOTTOLI 4'31
37 Marcos Garcia CAJA RURAL - SEGUROS RGA 4'49
38 Amets Txurruka CAJA RURAL - SEGUROS RGA 5'04
39 Valerio Agnoli ASTANA PRO TEAM 5'14
40 Omar Fraile CAJA RURAL - SEGUROS RGA 5'23
41 Sergio Pardilla MTN - QHUBEKA 5'37
42 Bradley Wiggins TEAM SKY 6'03
43 Emanuele Sella ANDRONI GIOCATTOLI 6'16
44 Stefano Pirazzi BARDIANI CSF 6'24
45 Sylvester Szmyd MOVISTAR TEAM 6'50
46 Dario Cataldo TEAM SKY 7'20
47 Angelo Pagani BARDIANI CSF  
48 Francesco Failli NERI SOTTOLI 7'31
49 Lukasz Owsian CCC POLSAT POLKOWICE 7'32
50 Alessio Taliani ANDRONI GIOCATTOLI 7'45
51 Leopold Konig TEAM NETAPP - ENDURA 7'49
52 Mateusz Taciak CCC POLSAT POLKOWICE 8'11
53 Paolo Tiralongo ASTANA PRO TEAM 8'42
54 Brent Bookwalter BMC RACING TEAM 9'08
55 Moreno Moser CANNONDALE 9'23
56 Jackson Rodriguez ANDRONI GIOCATTOLI  
57 Cristiano Salerno CANNONDALE 9'26
58 Andrey Zeits ASTANA PRO TEAM 9'45
59 Bartosz Huzarski TEAM NETAPP - ENDURA 10'29
60 Maxime Bouet AG2R LA MONDIALE 11'07
61 Julian Quintero Carlos COLOMBIA 13'42
62 Antonio Piedra Perez CAJA RURAL - SEGUROS RGA 14'26
63 Damiano Caruso CANNONDALE 14'41
64 Adriano Malori MOVISTAR TEAM 19'33
65 Valerio Conti LAMPRE-MERIDA 21'13
66 Gianfranco Zilioli ANDRONI GIOCATTOLI  
67 Fabio Taborre NERI SOTTOLI 21'28
68 Ian Boswell TEAM SKY 21'59
69 Stefano Locatelli BARDIANI CSF 22'10
70 Iker Camano TEAM NETAPP - ENDURA 23'31
71 Daniel Teklehaimanot MTN - QHUBEKA 23'37
72 Gang Xu LAMPRE-MERIDA 23'45
73 Rodolfo Serpa Perez Jose LAMPRE-MERIDA 23'48
74 Cesare Benedetti TEAM NETAPP - ENDURA 23'50
75 Julien Berard AG2R LA MONDIALE 24'03
76 Bartlomiej Matysiak CCC POLSAT POLKOWICE 24'11
77 Uberne Quintana Dayer MOVISTAR TEAM 24'43
78 Donato De Ieso BARDIANI CSF 25'05
79 Enrico Battaglin BARDIANI CSF 25'22
80 Alex Dowsett MOVISTAR TEAM 25'35
81 Adrian Honkisz CCC POLSAT POLKOWICE 25'37
82 Salvatore Puccio TEAM SKY 25'41
83 Fredrik Kessiakoff ASTANA PRO TEAM 25'51
84 Evan Huffman ASTANA PRO TEAM  
85 Antonio Molina CAJA RURAL - SEGUROS RGA 26'03
86 Adrien Niyonshuti MTN - QHUBEKA 26'08
87 Yannick Eijssen BMC RACING TEAM 26'37
88 Jaroslaw Marycz CCC POLSAT POLKOWICE 26'52
89 Sergey Firsanov RUSVELO 27'29
90 Esteban Arango Juan COLOMBIA 27'38
91 Daniel Oss BMC RACING TEAM 28'27
92 Alexander Serov RUSVELO 28'30
93 Maciej Paterski CCC POLSAT POLKOWICE 28'35
94 Julian Kern AG2R LA MONDIALE 28'43
95 Fabio Duque Leonardo COLOMBIA 29'16
96 Sergey Klimov RUSVELO 29'20
97 Josef Cerny CCC POLSAT POLKOWICE 29'30
98 Jim Songezo MTN - QHUBEKA 30'42
99 Patrick Gretsch AG2R LA MONDIALE 30'58
100 Andrei Solomennikov RUSVELO 30'59
101 Samuele Conti NERI SOTTOLI 31'34
102 Luca Dodi LAMPRE-MERIDA 32'05
103 Giorgio Cecchinel NERI SOTTOLI 32'15
104 Ramon Domene Reyes CAJA RURAL - SEGUROS RGA 32'57
105 Luigi Miletta NERI SOTTOLI 33'17
106 Artur Ershov RUSVELO 34'14
107 Fernando Grijalba CAJA RURAL - SEGUROS RGA 34'23
108 Enrique Sanz MOVISTAR TEAM 35'38
109 Elia Favilli LAMPRE-MERIDA 35'47
110 Scott Thwaites TEAM NETAPP - ENDURA 35'48
111 Duber Quintero COLOMBIA 37'01
112 Hugo Houle AG2R LA MONDIALE 38'04
113 Giovanni Visconti MOVISTAR TEAM 43'10
114 Rick Zabel BMC RACING TEAM 44'44
115 Martin Kohler BMC RACING TEAM 44'56
116 Blel Kadri AG2R LA MONDIALE 45'31
117 Sebastian Lander BMC RACING TEAM 47'26

Stage 3 course map and profile:

Stage 3 map

Stage 3 course map

Stage 3 profile

Stage 3 profile

Back to 2014 Giro del Trentino |