BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Cycling's World Championships: The Inside Story Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2014 Giro del Trentino (2.1), Italy

Stage 2 results

38th edition: April 22 - April 25, 2014

Back to 2014 Giro del Trentino |

Wednesday, April 22: Stage 2, Limone sul Garde - San Giacomo di Brentonico, 164.5 km

Stage 2 map and profile |

Stage 2 finish

The Race: It was a long haul up the final climb to the finish at San Giacomo di Brentonico, but Edoardo Zanini wasn't daunted. He took off from a late break and built a nice lead at the end. So nice, in fact, that he came within 9 seconds of taking over the GC.

It was expected that Cadel Evans, whose BMC squad won the team time trial yesterday, would take over the lead after today's hilly stage. But he had to buckle down and chase Zardini to prevent the Bardiani-CSF rider from succeeding in swiping the lead for himself.

Indeed, Cadel Evans is now the GC leader now.

Cadel Evans

Cadel Evans in the leader's jersey.

Complete Results:

Winner's average speed: 37.154 km/hr

1 Edoardo Zardini BARDIANI CSF 4hr 25min 39sec
2 Przemyslaw Niemiec LAMPRE-MERIDA @ 19 seconds
3 Fabio Andres Duarte COLOMBIA
4 Cadel Evans BMC RACING TEAM
5 Domenico Pozzovivo AG2R LA MONDIALE 23
6 Fabio Aru ASTANA PRO TEAM 26
7 Franco Pelizzotti ANDRONI GIOCATTOLI VENE 36
8 Omar Fraile Matarranza CAJA RURAL - SEGUROS RG
9 Igor Anton Hernandez MOVISTAR TEAM 38
10 Tiago Machado TEAM NETAPP - ENDURA
11 Francesco Bongiorno BARDIANI CSF
12 Michele Scarponi ASTANA PRO TEAM
13 Winner Anacona Gomez LAMPRE-MERIDA 49
14 Kanstantsin Siutsou TEAM SKY 50
15 Louis Meintjes MTN - QHUBEKA 55
16 Ruben Fernandez CAJA RURAL - SEGUROS RG
17 Hubert Dupont AG2R LA MONDIALE
18 Mikel Landa Meana ASTANA PRO TEAM
19 George Bennett CANNONDALE
20 Steve Morabito BMC RACING TEAM
21 Mauro Finetto NERI SOTTOLI 1'09
22 Ilnur Zakarin RUSVELO 1'13
23 Matteo Rabottini NERI SOTTOLI
24 Eros Capecchi MOVISTAR TEAM
25 Sergey Lagutin RUSVELO 1'18
26 José Pimenta Costa Mendes TEAM NETAPP - ENDURA
27 Artem Ovechkin RUSVELO
28 Diego Rosa ANDRONI GIOCATTOLI VENE 1'26
29 Sergio Pardilla Bellon MTN - QHUBEKA
30 Jacques Janse Van Rensburg MTN - QHUBEKA 1'28
31 Angelo Pagani BARDIANI CSF
32 Philip Deignan TEAM SKY 1'31
33 Jarlinson Pantano COLOMBIA
34 Yonder Godoy ANDRONI GIOCATTOLI VENE 1'46
35 David De La Cruz Melgarejo TEAM NETAPP - ENDURA
36 Yonattah Monsalve NERI SOTTOLI
37 Valerio Agnoli ASTANA PRO TEAM 1'49
38 Ivan Basso CANNONDALE
39 Patrick Facchini ANDRONI GIOCATTOLI VENE 1'57
40 Marek Rutkiewicz CCC POLSAT POLKOWICE 1'59
41 Amets Txurruka CAJA RURAL - SEGUROS RG 2'30
42 Sylvester Szmyd MOVISTAR TEAM 2'38
43 Davide Formolo CANNONDALE
44 Stefano Pirazzi BARDIANI CSF
45 Marcos Garcia CAJA RURAL - SEGUROS RG
46 Bradley Wiggins TEAM SKY 2'46
47 Emanuele Sella ANDRONI GIOCATTOLI VENE 3'00
48 Mateusz Taciak CCC POLSAT POLKOWICE 3'02
49 Dario Cataldo TEAM SKY 3'30
50 Fabio Taborre NERI SOTTOLI 3'30
51 Paolo Tiralongo ASTANA PRO TEAM 4'09
52 Francesco Failli NERI SOTTOLI 4'26
53 Gianfranco Zilioli ANDRONI GIOCATTOLI VENE 4'26
54 Alessio Taliani ANDRONI GIOCATTOLI VENE
55 Lukasz Owsian CCC POLSAT POLKOWICE
56 Ian Boswell TEAM SKY
57 Valerio Conti LAMPRE-MERIDA 4'32
58 Leopold Konig TEAM NETAPP - ENDURA 4'38
59 Donato De Ieso BARDIANI CSF 5'02
60 Stefano Locatelli BARDIANI CSF
61 Andrey Zeits ASTANA PRO TEAM 5'37
62 Brent Bookwalter BMC RACING TEAM
63 Iker Camano Ortuzar TEAM NETAPP - ENDURA 5'59
64 Moreno Moser CANNONDALE 6'02
65 Bartosz Huzarski TEAM NETAPP - ENDURA
66 Cristiano Salerno CANNONDALE 6'14
67 Adrian Honkisz CCC POLSAT POLKOWICE 6'20
68 Dayer Uberne Quintana Rojas  MOVISTAR TEAM 6'49
69 Daniel Teklehaimanot MTN - QHUBEKA
70 Gang Xu LAMPRE-MERIDA 6'55
71 Jackson Rodriguez ANDRONI GIOCATTOLI VENE 7'11
72 Cesare Benedetti TEAM NETAPP - ENDURA 7'27
73 Bartlomiej Matysiak CCC POLSAT POLKOWICE
74 Maxime Bouet AG2R LA MONDIALE
75 Antonio Molina CAJA RURAL - SEGUROS RG 7'37
76 Samuele Conti NERI SOTTOLI 7'41
77 Julian Quintero Carlos COLOMBIA 7'53
78 Giorgio Cecchinel NERI SOTTOLI 8'03
79 Adriano Malori MOVISTAR TEAM 8'13
80 Enrico Battaglin BARDIANI CSF 8'13
81 Luca Dodi LAMPRE-MERIDA 8'18
82 Rodolfo Serpa Perez Jose LAMPRE-MERIDA 9'14
83 Antonio Piedra Perez CAJA RURAL - SEGUROS RG
84 Salvatore Puccio TEAM SKY
85 Damiano Caruso CANNONDALE
86 Fredrik Kessiakoff   ASTANA PRO TEAM
87 Evan Huffman ASTANA PRO TEAM
88 Luigi Miletta NERI SOTTOLI
89 Alex Dowsett MOVISTAR TEAM
90 Adrien Niyonshuti MTN - QHUBEKA 9'20
91 Fernando Grijalba CAJA RURAL - SEGUROS RG 9'59
92 Jaroslaw Marycz CCC POLSAT POLKOWICE 10'12
93 Ramon Domene Reyes CAJA RURAL - SEGUROS RG
94 Sergey Firsanov RUSVELO 10'53
95 Sergey Klimov RUSVELO
96 Artur Ershov RUSVELO 10'55
97 Juan Esteban Arango  COLOMBIA
98 Scott Thwaites TEAM NETAPP - ENDURA 11'30
99 Daniel Oss BMC RACING TEAM 11'49
100 Elia Favilli LAMPRE-MERIDA
101 Roberto Ferrari LAMPRE-MERIDA
102 Maciej Paterski CCC POLSAT POLKOWICE 11'51
103 Enrique Sanz MOVISTAR TEAM
104 Josef Cerny CCC POLSAT POLKOWICE
105 Andrei Solomennikov RUSVELO
106 Yannick Eijssen BMC RACING TEAM
107 Jim Songezo MTN - QHUBEKA
108 Alexander Serov RUSVELO
109 Duber Quintero Artunduaga COLOMBIA 12'19
110 Fabio Duque Leonardo COLOMBIA
111 Patrick Gretsch AG2R LA MONDIALE 13'54
112 Julian Kern AG2R LA MONDIALE
113 Julien Berard AG2R LA MONDIALE 13'55
114 Hugo Houle AG2R LA MONDIALE
115 Giovanni Visconti MOVISTAR TEAM 19'23
116 Rick Zabel BMC RACING TEAM 21'09
117 Blel Kadri AG2R LA MONDIALE
118 Martin Kohler BMC RACING TEAM
119 Sebastian Lander BMC RACING TEAM
120 Fabio Sabatini CANNONDALE 21'12
121 Elia Viviani CANNONDALE 21'22

GC after Stage 2:

1 Cadel Evans BMC RACING TEAM 4hr 40min 10sec
2 Edoardo Zardini BARDIANI CSF @ 9 seconds
3 Przemyslaw Niemiec LAMPRE-MERIDA 17
4 Fabio Andres Duarte  COLOMBIA 23
5 Tiago Machado TEAM NETAPP - ENDURA 24
6 Fabio Aru ASTANA PRO TEAM 26
7 Igor Anton Hernandez MOVISTAR TEAM 31
8 Steve Morabito BMC RACING TEAM 36
9 Michele Scarponi ASTANA PRO TEAM 38
10 Domenico Pozzovivo AG2R LA MONDIALE
11 Kanstantsin Siutsou TEAM SKY 40
12 George Bennett CANNONDALE 49
13 Winner Anacona Gomez LAMPRE-MERIDA 53
14 Omar Fraile CAJA RURAL - SEGUROS RG 55
15 Franco Pelizzotti ANDRONI GIOCATTOLI VENE 56
16 Francesco Bongiorno BARDIANI CSF 57
17 José Pimenta Costa Mendes TEAM NETAPP - ENDURA 1'04
18 Eros Capecchi MOVISTAR TEAM 1'06
19 Louis Meintjes MTN - QHUBEKA
20 Hubert Dupont AG2R LA MONDIALE 1'10
21 Ruben Fernandez CAJA RURAL - SEGUROS RG 1'14
22 Ilnur Zakarin RUSVELO 1'15
23 Mauro Finetto NERI SOTTOLI 1'18
24 Artem Ovechkin RUSVELO 1'20
25 Philip Deignan TEAM SKY 1'21
26 Matteo Rabottini NERI SOTTOLI 1'22
27 David De La Cruz TEAM NETAPP - ENDURA 1'32
28 Sergio Pardilla Bellon MTN - QHUBEKA 1'37
29 Jarlinson Pantano COLOMBIA
30 Jacques Janse Van Rensburg MTN - QHUBEKA
31 Ivan Basso CANNONDALE 1'43
32 Diego Rosa ANDRONI GIOCATTOLI VENE 1'46
33 Angelo Pagani BARDIANI CSF 1'47
34 Valerio Agnoli ASTANA PRO TEAM 1'49
35 Yonattah Monsalve NERI SOTTOLI 1'55
36 Marek Rutkiewicz CCC POLSAT POLKOWICE 2'06
37 Yonder Godoy ANDRONI GIOCATTOLI VENE
38 Mikel Landa Meana ASTANA PRO TEAM 2'08
39 Sergey Lagutin RUSVELO 2'11
40 Patrick Facchini ANDRONI GIOCATTOLI VENE 2'17
41 Sylvester Szmyd MOVISTAR TEAM 2'31
42 Davide Formolo CANNONDALE 2'32
43 Bradley Wiggins TEAM SKY 2'36
44 Amets Txurruka CAJA RURAL - SEGUROS RG 2'49
45 Stefano Pirazzi BARDIANI CSF 2'57
46 Marcos Garcia CAJA RURAL - SEGUROS RG
47 Mateusz Taciak CCC POLSAT POLKOWICE 3'09
48 Dario Cataldo TEAM SKY 3'20
49 Emanuele Sella ANDRONI GIOCATTOLI VENE
50 Fabio Taborre NERI SOTTOLI 3'39
51 Paolo Tiralongo ASTANA PRO TEAM 4'09
52 Leopold Konig TEAM NETAPP - ENDURA 4'24
53 Lukasz Owsian CCC POLSAT POLKOWICE 4'33
54 Francesco Failli NERI SOTTOLI 4'35
55 Valerio Conti LAMPRE-MERIDA 4'36
56 Alessio Taliani ANDRONI GIOCATTOLI VENE 4'46
57 Gianfranco Zilioli ANDRONI GIOCATTOLI VENE
58 Brent Bookwalter BMC RACING TEAM 5'18
59 Donato De Ieso BARDIANI CSF 5'21
60 Stefano Locatelli BARDIANI CSF
61 Ian Boswell TEAM SKY 5'22
62 Iker Camano Ortuzar TEAM NETAPP - ENDURA 5'45
63 Bartosz Huzarski TEAM NETAPP - ENDURA 5'48
64 Andrey Zeits ASTANA PRO TEAM 5'48
65 Moreno Moser CANNONDALE 5'56
66 Daniel Teklehaimanot MTN - QHUBEKA 7'00
67 Cristiano Salerno CANNONDALE 7'04
68 Cesare Benedetti TEAM NETAPP - ENDURA 7'13
69 Gang Xu LAMPRE-MERIDA 7'17
70 Jackson Rodriguez ANDRONI GIOCATTOLI VENE 7'31
71 Bartlomiej Matysiak CCC POLSAT POLKOWICE 7'34
72 Maxime Bouet AG2R LA MONDIALE 7'42
73 Julian Quintero Carlos COLOMBIA 8'01
74 Adriano Malori MOVISTAR TEAM 8'06
75 Giorgio Cecchinel NERI SOTTOLI 8'12
76 Dayer Uberne Quintana  MOVISTAR TEAM 8'15
77 Samuele Conti NERI SOTTOLI 8'20
78 Enrico Battaglin BARDIANI CSF 8'45
79 Luca Dodi LAMPRE-MERIDA 8'48
80 Adrian Honkisz CCC POLSAT POLKOWICE 9'00
81 Salvatore Puccio TEAM SKY 9'04
82 Alex Dowsett MOVISTAR TEAM 9'07
83 Damiano Caruso CANNONDALE 9'08
84 Fredrik Kessiakoff ASTANA PRO TEAM 9'14
85 Evan Huffman ASTANA PRO TEAM
86 Jose Rodolfo Serpa  LAMPRE-MERIDA 9'18
87 Luigi Miletta NERI SOTTOLI 9'23
88 Adrien Niyonshuti MTN - QHUBEKA 9'31
89 Antonio Piedra Perez CAJA RURAL - SEGUROS RG 9'33
90 Antonio Molina CAJA RURAL - SEGUROS RG 9'35
91 Jaroslaw Marycz CCC POLSAT POLKOWICE 10'19
92 Fernando Grijalba CAJA RURAL - SEGUROS RG 10'29
93 Ramon Domene Reyes CAJA RURAL - SEGUROS RG 10'31
94 Sergey Firsanov RUSVELO 10'55
95 Artur Ershov RUSVELO 10'57
96 Esteban Arango Juan COLOMBIA 11'03
97 Daniel Oss BMC RACING TEAM 11'30
98 Yannick Eijssen BMC RACING TEAM 11'32
99 Enrique Sanz MOVISTAR TEAM 11'44
100 Elia Favilli LAMPRE-MERIDA 11'53
101 Roberto Ferrari LAMPRE-MERIDA
102 Alexander Serov RUSVELO
103 Scott Thwaites TEAM NETAPP - ENDURA 11'54
104 Maciej Paterski CCC POLSAT POLKOWICE 11'58
105 Josef Cerny CCC POLSAT POLKOWICE 12'04
106 Leonardo Fabio Duque  COLOMBIA 12'27
107 Sergey Klimov RUSVELO 12'52
108 Duber Quintero COLOMBIA 13'07
109 Jim Songezo MTN - QHUBEKA 13'56
110 Patrick Gretsch AG2R LA MONDIALE 14'09
111 Hugo Houle AG2R LA MONDIALE 14'10
112 Julian Kern AG2R LA MONDIALE 14'15
113 Andrei Solomennikov RUSVELO 14'22
114 Julien Berard AG2R LA MONDIALE 14'23
115 Giovanni Visconti MOVISTAR TEAM 19'16
116 Rick Zabel BMC RACING TEAM 20'50
117 Martin Kohler BMC RACING TEAM 21'02
118 Elia Viviani CANNONDALE 21'16
119 Blel Kadri AG2R LA MONDIALE 21'37
120 Fabio Sabatini CANNONDALE 22'02
121 Sebastian Lander BMC RACING TEAM 23'32

Stage 2 map and profile:

Stage 2 map

Stage 2 map

Stage 2 profile

Stage 2 profile

Back to 2014 Giro del Trentino |