BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2011 Tour de Romandie (Pro Tour), Switzerland

Results: April 26 - May 1

Tour de Romandie podium history | 2010 edition |

Prologue | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5


Sunday, May 1: 5th and Final Stage, Champagne - Geneva, 164.6 km

Stage 5 finish

  1. Ben Swift (Sky) 3hr 50min 51sec. 42.781 km/hr
  2. Davide Vigano (Leopard-Trek) s.t.
  3. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
  4. Fabio Sabatini (Liquigas) s.t.
  5. Enrico Gasparotto (Astana) s.t.
  6. Fumiyuki Beppu (Radio Shack) s.t.
  7. Tony Martin (HTC-Highroad) s.t.
  8. Nicolas Roche (Ag2r) s.t.
  9. Yukiya Arashiro (Europcar) s.t.
  10. Enrique Sanz (Movistar) s.t.
  11. Alan Perez (Euskaltel) s.t.
  12. Mikael Cherel (Ag2r) s.t.
  13. Tiziano Dall'Antonia (Liquigas) s.t.
  14. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  15. Rob Ruijgh (Vacansoleil) s.t.
  16. Rui Faria da Costa (Movistar) s.t.
  17. Christopher Sutton (Sky) s.t.
  18. Jesus Herrada (Movistar) s.t.
  19. Aliaksandr Kuschynski (Katusha) s.t.
  20. Marco Pinotti (HTC-Highroad) s.t.
  21. Janez Brajkovic (Radio Shack) s.t.
  22. Francis de Greef (Omega Pharma-Lotto) s.t.
  23. Pieter Weening (Rabobank) s.t.
  24. Matthew Wilson (Garmin-Cervelo) s.t.
  25. Gorka Verdugo (Euskaltel) s.t.
  26. Cadel Evans (BMC) s.t.

Final GC after Stage 5:

  1. Cadel Evans (BMC) 16hr 51min 49sec. 694.5 km raced at an average speed of 41.183 km/hr
  2. Tony Martin (HTC-Highroad) @ 18sec
  3. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 19sec
  4. Marco Pinotti (HTC-Highroad) @ 31sec
  5. Benat Intxausti (Movistar) @ 41sec
  6. Pieter Weening (Rabobank) @ 51sec
  7. Janez Brajkovic (Radio Shack) @ 52sec
  8. Pavel Brutt (Katusha) @ 58sec
  9. Andre Talansky (Garmin-Cervelo) @ 59sec
  10. David Millar (Garmin-Cervelo) @ 1min
  11. Linus Gerdemann (Leopard-Trek) @ 1min 6sec
  12. David Lopez Garcia (Movistar) @ 1min 9sec
  13. Steve Mrabito (BMC) @ 1min 11sec
  14. Denis Menchov (Geox) @ 1min 16sec
  15. Christopher Froome (Sky) @ 1min 18sec
  16. Damiano Cunego (Lampre) @ 1min 20sec
  17. Gorka Verdugo (Euskaltel) s.t.
  18. Rui Faria da Costa (Movistar) @ 1min 22sec
  19. Marcel Wyss (Geox) @ 1min 24sec
  20. Thomas Danielson (Garmin-Cervelo) s.t.
  21. Simon Spilak (Lampre) @ 1min 30sec
  22. Lieuwe Westra (Vacansoleil) @ 1min 42sec
  23. Oliver Zaugg (Leopard-Trek) @ 1min 50sec
  24. Thomas Rohregger (Leopard-Trek) @ 1min 55sec
  25. Dario David Cioni (Sky) @ 2min 7sec

Saturday, April 30: Stage 4, Aubonne - Signal de Bougy 20.1 km Individual Time Trial

David Zabriskie

  1. David Zabriskie (Garmin-Cervelo) 27min 57sec
  2. Richie Porte (Saxo) @ 2sec
  3. Lieuwe Westra (Vacansoleil) @ 14sec
  4. Bradley Wiggins (Sky) @ 18sec
  5. Tony Martin (HTC-Highroad) @ 27sec
  6. Andrew Talansky (Garmin-Cervelo) @ 42sec
  7. Steven Kruijswijk (Rabobank) @ 43sec
  8. Cadel Evans (BMC) @ 45sec
  9. Jonathan Castroviejo (Euskaltel) @ 49sec
  10. Linus Gerdemann (Leopard-Trek) @ 54sec
  11. David Lelay (Ag2r) @ 57sec
  12. Stef Clement (Rabobank) @ 1min
  13. Vladimir Karpets (Katusha) @ 1min 2sec
  14. Marco Pinotti (HTC-Highroad) @ 1min 3sec
  15. Christophe Kern (Europcar) @ 1min 3sec
  16. Roman Kreuziger (Astana) s.t.
  17. Jean-Christophe Peraud (Ag2r)@ 1min 6sec
  18. David Millar (Garmin-Cervelo) @ 1min 7sec
  19. Cameron Meyer (Garmin-Cervelo) s.t.
  20. Alexandr Pliuschin (Katusha) @ 1min 9sec
  21. Bart De Clercq (Omega Pharma-Lotto) @ 1min 13sec
  22. Alexandre Vionokourov (Astana) @ 1min 14sec
  23. Artem Ovechkin (Katusha) @ 1min 15sec
  24. Benat Intxausti (Movistar) @ 1min 17sec
  25. Jurgen Van De Walle (Omega Pharma-Lotto) @ 1min 19sec

GC after Stage 4:

  1. Cadel Evans (BMC) 13hr 0min 8sec. 529.9 km ridden so far at at an average speed of 40.711 km/hr
  2. Tony Martin (HTC-Highroad) @ 18sec
  3. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 19sec
  4. Marco Pinotti (HTC-Highroad) @ 31sec
  5. Benat Intxausti (Movistar) @ 41sec
  6. Pieter Weening (Rabobank) @ 51sec
  7. Janez Brajkovic (Radio Shack) @ 52sec
  8. Pavel Brutt (Katusha) @ 58sec
  9. Andrew Talansky (Garmin-Cervelo) @ 59sec
  10. David Millar (Garmin-Cervelo) @ 1min
  11. Linus Gerdemann (Leopard-Trek) @ 1min 6sec
  12. David Lopez Garcia (Movistar) @ 1min 9sec
  13. Steve Morabito (BMC) @ 1min 11sec
  14. Denis Menchov (Geox) @ 1min 16sec
  15. Christopher Froome (Sky) @ 1min 18sec
  16. Damiano Cunego (Lampre) @ 1min 20sec
  17. Gorka Verdugo (Euskaltel) s.t.
  18. Rui Faria da Costa (Movistar) @ 1min 22sec
  19. Marcel Wyss (Geox) @ 1min 24sec
  20. Thomas Danielson (Garmin-Cervelo) s.t.
  21. Simon Spilak (Lampre) @ 1min 30sec
  22. Lieuwe Westra (Vacansoleil) @ 1min 42sec
  23. Oliver Zaugg (Leopard-Trek) @ 1min 50sec
  24. Thomas Rohregger (Leopard-Trek) @ 1min 55sec
  25. John Gadret (Ag2r) @ 1min 58sec

Friday, April 29: Stage 3, Thierrens - Neuch√Ętel, 165.7 km

Stage 3 finish

  1. Alexandre Vinokourov (Astana) 3hr 47min 55sec. 43.621 km/hr
  2. Mikael Cherel (Ag2r) s.t.
  3. Tony Martin (HTC-Highroad) s.t.
  4. Ben Swift (Sky) s.t.
  5. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
  6. Davide Vigano (Leopard-Trek) s.t.
  7. Geoffroy Lequatre (Radio Shack) s.t.
  8. Alan Perez (Euskaltel) s.t.
  9. Manuele mori (Mapre) s.t.
  10. Rob Ruijgh (Vacansoleil) s.t.
  11. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  12. Andrew Talansky (Garmin-Cervelo) s.t.
  13. Cadel Evans (BMC) s.t.
  14. Nicolas Roche (Ag2r) s.t.
  15. Enrico Gasparotto (Astana) s.t.
  16. David Loosli (Lampre) s.t.
  17. Ivan Velasco Murillo (Euskaltel) s.t.
  18. Jerome Cousin (Europcar) s.t.
  19. Amets Txurruka (Euskaltel) s.t.
  20. Kevin Seeldraeyers (Quick Step) s.t.
  21. Pavel Brutt (Katusha) s.t.
  22. Mauricio Ardila (Geox) s.t.
  23. Kevin de Weert (Quick Step) s.t.
  24. Francis de Greef (Omega Pharma-Lotto) s.t.
  25. Marc de Maar (Quick step) s.t.

GC after Stage 3:

  1. Pavel Brutt (Katusha) 12hr 31min 34sec. 509.8 km raced so far at an average speed of 40.699 km/h
  2. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 32sec
  3. Damiano Cunego (Lampre) @ 38sec
  4. Cadel Evans (BMC) @ 42sec
  5. Gorka Verdugo (Euskaltel) @ 46sec
  6. Steve Morabito (BMC) @ 50sec
  7. Benat Intxausti (Movistar) @ 51sec
  8. Oliver Zaugg (Leopard-Trek) s.t.
  9. Pieter Weening (Rabobank) s.t.
  10. Thomas Rohregger (Leopard-Trek) @ 52sec
  11. Marcel Wyss (Geox) s.t.
  12. Simon Spilak (Lampre) @ 53sec
  13. David Lopez Garcia (Movistar) s.t.
  14. Thomas Danielson (Garmin-Cervelo) s.t.
  15. Marco Pinotti (HTC-Highroad) @ 55sec
  16. Christopher Froome (Sky) @ 56sec
  17. Janez Brajkovic (Radio Shack) @ 58sec
  18. Peter Stetina (Garmin-Cervelo) @ 1min 3sec
  19. Denis Menchov (Geox) s.t.
  20. John Gadret (Ag2r) s.t.
  21. Tony Martin (HTC-Columbia) @ 1min 18sec
  22. David Millar (Garmin-Cervelo) @ 1min 20sec
  23. Rui Faria da Costa (Movistar) @ 2min 21sec
  24. Dario David Cioni (Sky) @ 1min 27sec
  25. Linus Gerdemann (Leopard-Trek) @ 1min 39sec

Thursday, April 28: Stage 2, Romont - Romont, 171.8 km

Stage 2 finish

  1. Damiano Cunego (Lampre) 4hr 10min 53sec. 41.086 km/hr
  2. Cadel Evans (BMC) @ 2sec
  3. Alexandre Vinokourov (Astana) s.t.
  4. Rui Alberto Faria da Costa (Movistar) s.t.
  5. David Lopez Garcia (Movistar) s.t.
  6. Benat Intxausti (Movistar) s.t.
  7. Andrew Talansky (Garmin-Cervelo) s.t.
  8. Tony Martin (HTC-Highroad) s.t.
  9. Denis Menchov (Geox) s.t.
  10. Pieter Weening (Rabobank) s.t.
  11. Christopher Froome (Sky) s.t.
  12. Marcel Wyss (Geox) s.t.
  13. David Millar (Garmin-Cervelo) s.t.
  14. Gorka Verdugo (Euskaltel) s.t.
  15. Peter Stetina (Garmin-Cervelo) s.t.
  16. Janez Brajkovic (Radio Shack) s.t.
  17. Marco Pinotti (HTC-Highroad) s.t.
  18. Steve Morabito (BMC) s.t.
  19. Cyril Gautier (Europcar) s.t.
  20. Thomas Rohregger (Leopard-Trek) s.t.
  21. John Gadret (Ag2r) s.t.
  22. Simon Spilak (Lampre) s.t.
  23. Thomas Danielson (Garmin-Cervelo) s.t.
  24. Sylvester Szmyd (Liquigas) s.t.
  25. Oliver Zaugg (Leopard-Trek) s.t.

GC after Stage 2:

  1. Pavel Brutt (Katusha) 8hr 43min 39sec. 344.1 km raced so far at an average speed of 39.427 km/hr
  2. Damiano Cunego (Lampre) @ 38sec
  3. Cadel Evans (BMC) @ 42sec
  4. Alexandre Vinokourov (Astana) s.t.
  5. Gorka Verdugo (Euskaltel) @ 46sec
  6. Steve Morabito (BMC) @ 50sec
  7. Benat Intxausti (Movistar) @ 51sec
  8. Oliver Zaugg (Leopard-Trek) s.t.
  9. Pieter Weening (Rabobank) s.t.
  10. Thomas Rohregger (Leopard-Trek) @ 52sec
  11. Marcel Wyss (Geox) s.t.
  12. Simon Spilak (Lampre) @ 53sec
  13. David Lopez Garcia (Movistar) s.t.
  14. Thomas Danielson (Garmin-Cervelo) s.t.
  15. Marco Pinotti (HTC-Highroad) @ 55sec
  16. Christopher Froome (Sky) @ 56sec
  17. Janez Brajkovic (Radio Shack) @ 58secv
  18. Peter Stetina (Garmin-Cervelo) @ 1min 3sec
  19. Denis Menchov (Geox) s.t.
  20. John Gadret (Ag2r) s.t.
  21. David Millar (Garmin-Cervelo) @ 1min 20sec
  22. Rui Alberto Faria da Costa (Movistar) @ 1min 21sec
  23. Oleksandr Kvachuk (Lampre) @ 1min 22sec
  24. Tony Martin (HTC-Highroad) s.t.
  25. Dario David Cioni (Sky) @ 1min 27sec

Wednesday, April 27: Stage 1, Martigny - Leysin, 169.3 km

Stage 1 finish

  1. Pavel Brutt (Katusha) 4hr 27min 41sec. 37.947 km/hr
  2. Oleksandr Kvachuk (Lampre) @ 56sec
  3. Branislau Samoilau (Movistar) @ 1min 15sec
  4. Jack Bobridge (Garmin-Cervelo) @ 1min 23sec
  5. Damiano Cunego @ 1min 59sec
  6. Benat Intxausti (Movistar) @ 2min 1sec
  7. Cadel Evans (BMC) @ 2min 3sec
  8. Christopher Froome (Sky) @ 2min 5sec
  9. David Lopez Garcia (Movistar) s.t.
  10. Simon Spilak (Lampre) s.t.
  11. Alexandre Vinokourov (Astana) s.t.
  12. Oliver Zaugg (Leopard-Trek) s.t.
  13. Thomas Rohregger (Leopard-Trek) s.t.
  14. Denis Menchov (Geox) s.t.
  15. Pieter Weening (Rabobank) s.t.
  16. Marcel Wyss (Geox) s.t.
  17. Marco Pinotti (HTC-Highroad) s.t.
  18. Janez Brajkovic (Radio Shack) s.t.
  19. Thomas Danielson (Garmin-Cervelo) s.t.
  20. John Gadret (Ag2r) s.t.
  21. Steve Morabito (BMC) s.t.
  22. Peter Stetina (Garmin-Cervelo) s.t.
  23. Verdugo Marcotegui (Euskaltel) s.t.
  24. Faria da Costa (Movistar) s.t.
  25. Andrew Talansky (Garmin-Cervelo) s.t.

GC after Stage 1:

  1. Pavel Brutt (Katusha) 4hr 31min 26sec
  2. Oleksandr Kvachuk (Lampre @ 1min
  3. Branislau Samoilau (Movistar) @ 1min 22sec
  4. Jack Bobridge (Garmin-Cervelo) @ 1min 31sec
  5. Alexnadre Vinokourov (Astana) @ 2min 4sec
  6. Verdugo Marcotegui (Euskaltel) s.t.
  7. Cadel Evans (BMC) @ 2min 6sec
  8. Steve Morabito (BMC) @ 2min 8sec
  9. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  10. Benat Intxausti (Movistar) @ 2min 9sec
  11. Oliver Zaugg (Leopard-Trek) s.t.
  12. Pieter Weening (Rabobank) s.t.
  13. Thomas Rohregger (Leopard-Trek) @ 2min 10sec
  14. Marcel Wyss (Geox) s.t.
  15. Simon Spilak (Lampre) @ 2min 11sec
  16. David Lopez Garcia (Movistar) s.t.
  17. Thomas Danielson (Garmin-Cervelo) s.t.
  18. Marco Pinotti (HTC-Highroad) @ 2min 13sec
  19. Chirstopher Froome (Sky) @ 2min 14sec
  20. Janez Brajkovic (Radio Shack) @ 2min 16sec
  21. Peter Stetina (Garmin-Cervelo) @ 2min 21sec
  22. Denis Menchov (Geox) s.t.
  23. John Gadret (Ag2r) s.t.
  24. Dario David Cioni (Sky) @ 2min 31sec
  25. Matthias Brandle (Geox) @ 2min 35sec

Tuesday, April 26: Martigny 3.5 km Prologue Time Trial

Results:

Castroviejo

  1. Jonathan Castroviejo (Euskaltel) 3min 40sec. 49.091 km/hr
  2. Taylor Phinney (BMC) s.t.
  3. Leigh Howard (HTC-Highroad) @ 1sec
  4. Geoffruy Lequatre (Radio shack) @ 2sec
  5. David Millar (Garmin-Cervelo) s.t.
  6. Dennis Van Winden (Rabobank) @ 3sec
  7. Patrick Gretsch (HTC-Highroad) s.t.
  8. Mark Renshaw (HTC-Highroad) @ 4sec
  9. Alexandre Vinokourov (Astana) s.t.
  10. Daniele Bennati (Leopard-Trek) s.t.
  11. Gorka Verdugo (Euskaltel) s.t.
  12. Vladimir Gusev (Katusha) @ 5sec
  13. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  14. Rick Flens (Rabobank) s.t.
  15. Richie Porte (Saxo) @ 6sec
  16. Lieuwe Westra (Vacansoleil) s.t.
  17. Adam Blythe (Omega Pharma-Lotto) @ 7sec
  18. Matthias Brandle (Geox) s.t.
  19. Tom Stamsnijder (Leopard-Trek) s.t.
  20. Haimar Zubeldia (Radio Shack) s.t.
  21. David Lelay (Ag2r) s.t.
  22. Marc de Maar (Quick Step) s.t.
  23. Sebastien Rosseler (Radio Shack) @ 8sec
  24. Steve Morabito (BMC) s.t.
  25. Cadel Evans (BMC) s.t.