BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2002 Tour de Langkawi (2.3)

February 1 - February 10, Malaysia

Tour de Langkawi podium history

Sunday, February 10: 10th and Final Stage, Kuala Lumpur Criterium, 12 laps of 6.3 km (75.6 km).

1. Graeme Brown (Panaria) 1hr 41min 50sec. 44.54 km/hr
2. Daniele Galli (Alexia) s.t.
3. Robert Hunter (Mapei) s.t.
4. Moreno Di Biase (Mobilvetta) s.t.
5. Andrea Tafi (Mapei) s.t.

Final GC:

1. Hernan Dario Munoz (Selle Italia) 30hr 3min 31sec. 1310.6 km ridden at an average speed of 43.614 km/hr
2. Robert Hunter (Mapei) @ 36sec
3. David George (South Africa) @ 1min 52sec
4. Rene Jorgensen (Fakta) @ 3min 50sec
5. Mikael Pichon (Bonjour) @ 4min 42sec
6. David Canada (Mapei) @ 5min
7. Artour Babaitsev (Nurnberger) @ 5min 29sec
8. Paolo Lanfranchi (Index-Alexia) @ 5min 56sec
9. Ruber Marin (Selle Italia) @ 6min 43sec
10. Stive Vermaut (Lotto-Adecco) @ 7min 11sec
11. Kyrylo Pospyeyev (Acqua & Sapone) @ 7min 22sec
12. Daniel Spence (South Africa) @ 7min 36sec
13. Ryder Hesjedal (Canada) @ 7min 40sec
14. Charles Wegelius (Mapei) @ 7min 53sec
15. Tonton Susanto (Telekom-Malaysia) @ 10min 9sec
16. Nathan O'Neill (Panaria) @ 12min 7sec
17. Rodney Green (South Africa) @ 13min 12sec
18. Dominique Parras (ITeamNova) @ 13min 42sec
19. Furtunato Baliani (Selle Italia) @ 15min 13sec
20. Shinichi Fukushima (Japan) @ 16min 35sec

Saturday, February 9: Stage 9, Kuala Lumpur - Genting Highlands, 133.7 km.

1. Hernan Dario Munoz (Selle Italia) 3hr 39min 43sec
2. David George (Team South Africa) @ 4sec
3. Ruben Alveiro Marin (Selle Italia) @ 1min 25sec

GC after Stage 9:

1. Hernan Dario Munoz (Selle Italia) 28hr 41min 41sec
2. Robert Hunter (Mapei) @ 41sec
3. David George (Team South Africa) @ 1min 52sec

Friday, February 8: Stage 8, Port Dickson - Petaling Jaya, 95.5 km.

1. Antonio Salamone (Alexia) 1hr 57min 50sec
2. Andris Nauduzs (Selle Italia) s.t.
3. Dirk Schumann (Nurnberger) s.t.

GC after Stage 8:

1. Robert Hunter (Mapei) 24hr 4omin 9sec
2. Hernan Dario Munoz (Selle Italia) @ 1min 59sec
3. Mickael Pichon (Bonjour) @ 2min 10sec

Thursday, February 7: Stage 7, Kluang - Tampin, 196.7 km.

1. Moreno Di Biase (Mobilvetta) 4hr 35min 6sec
2. Daniele Galli (Alexia) s.t.
3. Robert Hunter (Mapei) s.t.

GC after 7th stage:

1. Robert Hunter (Mapei) 22hr 42min 19sec
2. Hernan Dario Munoz (Selle Italia) @ 1min 59sec
3. Mickael Pichon (Bonjour) @ 2min 10sec

Wednesday, February 6: Stage 6, Muar - Johar Bahru, 172 km.

1. Graeme Brown (Panaria) 3hr 39min 27sec
2. Robert Hunter (Mapei) s.t.
3. Hendrik Van Djik (Collstrop) s.t.

GC after Stage 6:

1. Robert Hunter (Mapei) 18hr 7min 17sec
2. Hernan Dario Munoz (Selle Italia) @ 1min 55sec
3. Mickael Pichon (Bonjour) @ 2min 6sec

Tuesday, February 5: Stage 5, Bangi - Malacca, 127.7 km.

1. Robert Hunter (Mapei) 2hr 48min 58sec
2. Antonio Salomone (Alexia) s.t.
3. Kam-Po Wong (Telekom Malaysia) s.t.

GC after Stage 5

1. Robert Hunter (Mapei) 14hr 27min 56sec
2. Hernan Dario Munoz (Selle Italia) @ 1min 49sec
3. Mickael Pichon (Bonjour) @ 2min

Monday, February 4: Stage 4, Tapah - Bontong, 176 km.

1. Moreno Di Biase (Mobilvetta) 4hr 16min 3sec
2. Robert Hunter (Mapei) s.t.
3. Frederic Amorison (Lotto) s.t.

A 13 man break finished 2 minutes ahead of the field

GC after Stage 4:

1. Robert Hunter (Mapei) 11hr 39min 8sec
2. Hernan Dario Munoz (Selle Italia) @ 1min 39sec
3. Luca Scinto (Mapei) @ 1min 39sec

Sunday, February 3: Stage 3, Lumut - Ipoh, 129.6 km.

1. Enrico Degano (Panaria) 2hr 38min 44sec
2. Graeme Brown (Panaria) s.t.
3. Mario Traversoni (Mobilvetta) s.t.

Graeme Miller says the pace was crazy from the gun despite the heat (40c) and high humidity (80%).

GC after Stage 3:

1. Robert Hunter (Mapei) 7hr 23min 11sec
2. Eric Wohlberg (Canada) @ 55sec
3. Artour Babaitsev (Nurnberger) @ 56sec

Saturday, February 2: Stage 2, Klang - Sitiawan, 183.5 km.

1. Robert Hunter (Mapei) 4hr 19min 40sec
2. Antonio Salamone (Alexia) s.t.
3. Andrea Tafi (Mapei) s.t.

GC after Stage 2:

1. Robert Hunter (Mapei) 4hr 44min 27sec
2. Eric Wohlberg (Canada) @ 55sec
3. Artour Babaitsev (Nurnberger) @ 56sec

Friday, February 1: Stage 1, Putrajaya 20.3 Individual Time Trial.

1. Robert Hunter (Mapei) 24min 57sec
2. Nathan O'Neill (Panaria) @ 43sec
3. Eric Wohlberg (Canada) @ 45sec