BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Olympics' 50 Craziest Stories Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2009 Tour Down Under (Pro Tour)

January 18 - January 25

Tour Down Under podium history

Sunday, January 25: 6th and Final Stage, Adelaide City Council Circuit, 90 km.

1. Francesco Chicchi (Liquigas) 1hr 42min. 52.94 km/hr
2. Robbie McEwen (Katusha) s.t.
3. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
4. Gregory Henderson (Columbia) s.t.
5. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
6. Tom Leezer (Rabobank) s.t.
7. Willem Stroetinga (Milram) s.t.
8. Guillaume Blot (Cofidis) s.t.
9. Jacopo Guanieri (Liquigas) s.t.
10. Martin Elmiger (Ag2R) s.t.
32. Allan Davis (Quick Step) s.t.
71. Lance Armstrong (Astana) s.t.

Final GC after Stage 6:

1. Allan Davis (Quick Step) 19hr 26min 59sec. 802 km ridden at an average speed of 41.234 km/hr
2. Stuart O'Grady (Saxo Bank) @ 25sec
3. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) @ 30sec
4. Martin Elmiger (Ag2R) s.t.
5. Wesley Sulzberger (FDJ) @ 37sec
6. Michael Rogers (Columbia) @ 38sec
7. Matthew Wilson (UniSA) @ 39sec
8. Mauro Santambrogio (Lampre) @ 40sec
9. Jussi Veikkanen (FDJ) s.t.
10. Mickael Cherel (FDJ) s.t.
11. Ryder Hesjedal (Garmin-Slipstream) s.t.
12. Luis Leon Sanchez (Caisse d'Epargne) s.t.
13. George Hincapie (Columbia) s.t.
14. Nicolas Roche (Ag2r) @ 44sec
15. Mathieu Perget (Caisse d'Epargne) s.t.
16. Matthew Lloyd (Silence-Lotto) s.t.
17. Jens Voigt (Saxo)@ 45sec
18. Markel Irizar (Euskaltel) @ 46sec
19. Thomas Rohregger (Milram) @ 49sec
20. Jeremy Roy (FDJ) s.t.
29. Lance Armstrong (Astana) s.t.

Saturday, January 24: Stage 5, Snapper Point - Willunga, 148 km.

1. Allan Davis (Quick Step) 3hr 28min 33sec. 42.579 km/hr
2. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
3. Martin Elmiger (Ag2R) s.t.
4. Stuart O'Grady (Saxo Bank) s.t.
5. Jeremy Roy (FDJ) s.t.
6. Laurent Lefevre (Bbox Bouygues Telecom) s.t.
7. Wesley Sulzberger (FDJ) s.t.
8. Ryder Hesjedal (Garmin-Slipstream) s.t.
9. Matthew Lloyd (Silence-Lotto) s.t.
10. Julien El Fares (Cofidis) s.t.
23. Lance Armstrong (Astana) s.t.

GC after Stage 5

1. Allan Davis (Quick Step) 17hr 44min 59sec
2. Stuart O'Grady (Saxo Bank) @ 25sec
3. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) @ 30sec
4. Martin Elmiger (Ag2R) s.t.
5. Michael Rogers (Columbia) @ 38sec
6. Matthew Wilson (UniSA) @ 39sec
7. Mauro Santambrogio (Lampre) @ 40sec
8. Jussi Veikkanen (FDJ) s.t.
9. Mickael Cherel (FDJ) s.t.
10. Ryder Hesjedal (Garmin-Slipstream) s.t.
11. George Hincapie (Columbia) s.t.
29. Lance Armstrong (Astana) @ 49sec

Friday, January 23: Stage 4, Burnside Village - Angston, 143 km.

1. Allan Davis (Quick Step) 3hr 29min 35sec. 40.937 km/hr
2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
3. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
4. Stuart O'Grady (Saxo Bank) s.t.
5. Mark Renshaw (Columbia) s.t.
6. Tom Leezer (Rabobank) s.t.
7. Davide Vigano (Fuji) s.t.
8. Jussi Veikkanen (FDJ) s.t.
9. Robbie McEwen (Katusha) s.t.
10. Sebastien Hinault (Ag2R) s.t.
47. Lance Armstrong (Astana) s.t.

GC after Stage 4

1. Allan Davis (Quick Step) 14hr 16min 36sec
2. Graeme Brown (Rabobank) @ 4sec
3. Stuart O'Grady (Saxo Bank) @ 15sec
4. Martin Elmiger (Ag2R) @ 24sec
5. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) @ 26sec
6. Michael Rogers (Columbia) @ 28sec
7. Matthew Wilson (UniSA) @ 29sec
8. Mauro Santambrogio (Lampre) @ 30sec
9. Jussi Veikkanen (FDJ) s.t.
10. Mickael Cherel (FDJ) s.t.
38. Lance Armstrong (Astana) @ 39sec

Thursday, January 22: Stage 3, Unley - Victor Harbor, 136 km.

1. Graeme Brown (Rabobank) 3hr 15min 35sec. 41.721 km/hr
2. Allan Davis (Quick Step) s.t.
3. Stuart O'Grady (Saxo Bank) s.t.
4. George Hincapie (Columbia) s.t.
5. Luis Leon Sanchez (Caisse d'Epargne) s.t.
6. Martin Elmiger (Ag2R) s.t.
7. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
8. Alexandre Pichot (Bbox Bouygues Telecom) s.t.
9. Mauro Santambrogio (Lampre) s.t.
10. Mickael Cherel (FDJ) s.t.
32. Lance Armstrong (Astana) s.t.
Both Andre Greipel and Baden Cooke crashed out early in the stage.

GC after Stage 3:

1. Allan Davis (Quick Step) 10hr 47min 11sec
2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
3. Stuart O'Grady (Saxo Bank) @ 5sec
4. Martin Elmiger (Ag2R) @ 14sec
5. Michael Rogers (Columbia) @ 18sec
6. Mathew Wilson (UniSA) @ 19sec
7. Mauro Santambrogio (Lampre) @ 20sec
8. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
9. Ryder Hesjedal (Gamin-Slipstream) s.t.
10. Jussi Veikkanen (FDJ) s.t.
39. Lance Armstrong (Astana) @ 29sec

Wednesday, January 21: Stage 2, Hahndorf - Stirling, 145 km.

1. Allan Davis (Quick Step) 3hr 46min 25sec. 38.424 kph
2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
3. Martin Elmiger (Ag2R) @ 2sec
4. Stuart O'Grady (Saxo Bank) s.t.
5. George Hincapie (Columbia) @ 4sec
6. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
7. Mauro Santambrogio (Lampre) s.t.
8. Tom Leezer (Rabobank) s.t.
9. Mickael Buffaz (Cofidis) s.t.
10. Andre Greipel (Columbia) s.t.
45. Lance Armstrong @ 13sec

GC after Stage 2:

1. Allan Davis (Quick Step) 7hr 31min 42sec
2. Andre Greipel (Columbia) @ 3sec
3. Graeme Brown (Rabobank) @ 4sec
4. Stuart O'Grady (Saxo Bank) @ 8 sec
5. Baden Cooke (UniSA) s.t.
6. Martin Elmiger (Ag2R) s.t.
7. Mauro Santambrogio (Lampre) @ 14sec
8. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
9. Jussi Veikkanen (FDJ) s.t.
10. Ryder Hesjedal (Garmin-Slipstream) s.t.
68. Lance Armstrong (Astana) @ 23sec

Tuesday, January 20: Stage 1, Norwood - Mawson Lakes, 140 km.

1. Andre Greipel (Columbia) 3hr 45min 27sec
2. Baden Cooke (UniSA) s.t.
3. Stuart O'Grady (Saxo Bank) s.t.
4. Robbie McEwen (Katusha) s.t.
5. Jacopo Guarnieri (Liquigas) s.t.
6. Allan Davis (Quick Step) s.t.
7. Willem Stroetinga (Milram) s.t.
8. Timothy Gudsell (FDJ) s.t.
9. Luca Barla (Milram) s.t.
10. Andrea Grendene (Lampre) s.t.
120. Lance Armstrong (Astana) s.t.

GC after Stage 1.

1. Andre Greipel (Columbia) 3hr 45min 16sec
2. Baden Cooke (UniSA) @ 5sec
3. Oliver Kaisen (Silence-Lotto) s.t.
4. Stuart O'Grady (Saxo Bank) @ 7sec
5. Andoni Lafuente (Euskaltel) s.t.
6. William Walker (Fuji) @ 10sec
7. Robbie McEwen (Katusha) @ 11sec
8. Jacopo Guarnieri (Liquigas) s.t.
9. Allan Davis (Quick Step) s.t.
10. Willem Stroetinga (Milram) s.t.
120. Lance Armstrong (Astana) s.t.

Sunday, January 18: Cancer Council Classic, 51 km. 30 x 1.7 km laps

1. Robbie McEwen (Katusha) 1hr 4min 32sec
2. Wim Stroetinga (Milram) s.t.
3. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
4. Andre Greipel (Columbia) s.t.
5. Jose Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
6. Allan Davis (Quick Step) s.t.
7. Baden Cooke (UniSA) s.t.
8. Francesco Chicci (Liquigas) s.t.
9. Hilton Clarke (Fuji) @ 1sec
10. Chris Sutten (Garmin-Slipstream) s.t.
64. Lance Armstrong (Astana) @ 23sec