BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2015 Tour du Doubs-Conseil Général
(1.1), France

30th edition: September 13, 2015

Tour du Doubs podium history | 2016 edition

Les Fins - Pontarlier, 177.0 kilometers

Complete results:

177.0 kilometers raced at an average speed of 40.721 km/hr

1 SEPULVEDA Eduardo BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 4:20:48
2 LOUBET Julien MARSEILLE 13 KTM 0:00:29
3 MOLARD Rudy COFIDIS s.t.
4 COMBAUD Romain L'ARMEE DE TERRE s.t.
5 ANTOMARCHI Julien ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
6 GOUAULT Pierre AUBER 93 0:00:52
7 DERNIES Tom WALLONIE-BRUXELLES s.t.
8 MAINARD Jérôme L'ARMEE DE TERRE s.t.
9 GENIEZ Alexandre FDJ 0:01:00
10 GUILLEMOIS Romain EUROPCAR s.t.
11 BONNAMOUR Franck FRANCE-U23 0:01:11
12 LIENHARD Fabian SWITZERLAND-U23 0:01:24
13 LAUBER Edouard FRANCE-U23 s.t.
14 PINOT Thibaut FDJ 0:02:45
15 LATOUR Pierre-Roger AG2R-LA MONDIALE s.t.
16 LEDANOIS Kevin FRANCE-U23 0:02:53
17 LEVARLET Guillaume AUBER 93 s.t.
18 PLANCKAERT Baptiste ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:03:04
19 BOHLI Tom SWITZERLAND-U23 s.t.
20 FEDRIGO Pierrick BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
21 DUPONT Hubert AG2R-LA MONDIALE s.t.
22 EDET Nicolas COFIDIS s.t.
23 BIDARD François AG2R-LA MONDIALE s.t.
24 MULLER Patrick SWITZERLAND-U23 s.t.
25 VIMPERE Théo AUBER 93 s.t.
26 BRAVO Garikoitz MURIAS-TALDEA s.t.
27 MARTIN Guillaume FRANCE-U23 s.t.
28 HIVERT Jonathan BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 0:03:18
29 BOUHANNI Nacer COFIDIS 0:03:29
30 TURGIS Anthony COFIDIS 0:03:32
31 FERASSE Thibault FRANCE-U23 0:03:42
32 GUYOT Romain EUROPCAR s.t.
33 DI GREGORIO Rémy MARSEILLE 13 KTM s.t.
34 TXOPERENA Beñat MURIAS-TALDEA s.t.
35 PAILLOT Yoann MARSEILLE 13 KTM s.t.
36 BIZKARRA Mikel MURIAS-TALDEA s.t.
37 BAGUES Aritz MURIAS-TALDEA s.t.
38 WARNIER Antoine WALLONIE-BRUXELLES 0:03:52
39 TORTELIER Etienne L'ARMEE DE TERRE s.t.
40 THALMANN Roland ROTH-SKODA 0:03:58
41 HABEAUX Gregory WALLONIE-BRUXELLES s.t.
42 DEL PINO Jesus BURGOS-BH s.t.
43 SPENGLER Lukas SWITZERLAND-U23 0:04:04
44 JAUN Lukas ROTH-SKODA 0:04:12
45 KNIPP Niels SWITZERLAND-U23 s.t.
46 MARTINEZ Yannick EUROPCAR 0:04:13
47 PERAUD Jean Christophe AG2R-LA MONDIALE 0:04:18
48 JAUREGUI Quentin AG2R-LA MONDIALE 0:04:39
49 MEDEREL Maxime EUROPCAR s.t.
50 GRELLIER Fabien FRANCE-U23 s.t.
51 RAYMACKERS Cedric DIFFERDANGE-LOSCH 0:05:02
52 SOLE VALL Arnau BURGOS-BH s.t.
53 VINCENT Leo ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
54 WERTZ Thomas WALLONIE-BRUXELLES s.t.
55 FRIESECKE Gian SWITZERLAND-U23 s.t.
56 DELFOSSE Sébastien WALLONIE-BRUXELLES s.t.
57 TEKLEHAYMANOT Temesgen ROTH-SKODA s.t.
58 GUAY Julien AUBER 93 s.t.
59 DAMUSEAU Thomas ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
60 BIDEAU Jean-Marc BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
61 COENEN Johan DIFFERDANGE-LOSCH 0:05:10
62 LOVASSY Krisztian DIFFERDANGE-LOSCH 0:05:11
63 TURGIS Jimmy ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
64 MERINO Igor BURGOS-BH s.t.
65 LAPORTE Christophe COFIDIS 0:06:05
66 PACHER Quentin L'ARMEE DE TERRE s.t.
67 PAGE Dylan ROTH-SKODA s.t.
68 SCHIR Théry SWITZERLAND-U23 s.t.
69 GERARD Arnaud BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
70 PEREIRA Florent AG2R-LA MONDIALE 0:06:28
71 GESBERT Elie FDJ s.t.
72 DOUBEY Fabien FDJ 0:07:05
73 KRAINER Taruia EUROPCAR 0:07:25
74 JEROME Vincent EUROPCAR s.t.
75 FONSECA Armindo BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
76 BRUN Frédéric BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
77 TRONET Steven AUBER 93 s.t.
78 SELLIER Simon EUROPCAR s.t.
79 BOUVRY Dieter ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
80 VANTOMME Maxime ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
81 BRUNGGER Nico ROTH-SKODA s.t.
82 SISKEVICIUS Evaldas MARSEILLE 13 KTM s.t.
83 EL FARES Julien MARSEILLE 13 KTM s.t.
84 SAINT MARTIN Clément MARSEILLE 13 KTM s.t.
85 PESTIAUX Loic WALLONIE-BRUXELLES s.t.
86 GESLIN Anthony FDJ 0:07:56
87 DUMOULIN Samuel AG2R-LA MONDIALE s.t.
88 JAKIN Alo AUBER 93 s.t.
89 RENAULT Maxime AUBER 93 s.t.
90 INSAUSTI Jon Ander MURIAS-TALDEA s.t.
91 DENZ Nico AG2R-LA MONDIALE s.t.
92 HOFSTETTER Hugo FRANCE-U23 s.t.
93 FOURNIER Marc FRANCE-U23 s.t.
94 BELDA GARCIA David BURGOS-BH s.t.
95 DUVAL Julien L'ARMEE DE TERRE 0:08:58
96 PERICHON Pierre-Luc BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
97 BARBAS Yoann L'ARMEE DE TERRE s.t.
98 MALDONADO Anthony AUBER 93 0:09:38
99 ROY Jérémy FDJ 0:10:07
100 VAN STAEYEN Michael COFIDIS 0:14:16
101 VAN BILSEN Kenneth COFIDIS s.t.