BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia: Volume 1 Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2020 Paris-Camembert Lepetit (1.1), France

81st Edition: Tuesday, Sept 22, 2020

Paris-Camembert Lepetit podium history | 2019 edition

Pont Audemer - Livarot, 195.0 km

Dirian Godon

Paris-Camembert finish line. Photo: Paris-Camembert 1 Ouest France

Weather at the finish city of Livarot at 1:30 PM, local time: 22C (72F), cloudy, with the wind from the west at 8 km/hr (5 mph). There is a 20% chance of rain.

The race: Winner Dorian Godon's Ag2r La Mondiale's team sent me this:

Dorian Godon: "Happy to raise my arms in victory"

“After two wins racing prologues (Boucles de la Mayenne 2018-2019), I am happy to raise my arms in a road race for the first time among the professionals.
I've been feeling good for a few weeks now, but both at the Tour du
Poitou-Charentes and the Grand Prix d’Isbergues, the courses were not selective enough to make the difference in order avoid a mass sprint.

Today the tactical game started fifty kilometers from the finish to get into the breakaway. Ten kilometers from the finish on the last climb, we managed to separate ourselves finally from the pack. And from that point I never worried about the peloton. This victory is good for morale before riding for the first time the Flèche Wallonne (September 30) and Liège-Bastogne-Liège (October 4)."

Andrea Vendrame took 4th place in the race just 8” behind Dorian Godon.

The number: 5

Dorian Godon’s victory, his first in a road race, is the fifth for the AG2R LA MONDIALE team this season. Here are the riders who have raised their arms this season before him:

Benoît Cosnefroy: Grand Prix de la Marseillaise - Etoile de Bessèges - Fourth stage of the Route d'Occitanie

Nans Peters: Eighth stage of the Tour de France

The news: Leading the team classification for the Coupe de France

Thanks to Dorian Godon’s victory at Paris-Camembert (one year after Benoît Cosnefroy won the same race), we have consolidated our first place in the general team classification of the Coupe de France (55 points). In the individual classification, Dorian Godon makes his appearance in third place, while
Benoît Cosnefroy is sixth. Both riders are credited with 50 points.

Complete Results:

195 kilometers raced at an average speed of 44.371 km/hr

1 GODON Dorian Ag2r La Mondiale 4hr 23min 41sec
2 LAMMERTINK Maurits Circus-Wanty Gobert s.t.
3 BOUHANNI Nacer Arkea-Samsic @ 8sec
4 VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale s.t.
5 GROSU Eduard Michael Nippo-Delko Provence s.t.
6 MOZZATO Luca B&B Hotels-Vital Concept s.t.
7 KUZNETSOV Viacheslav Gazprom-Rusvelo s.t.
8 MALDONADO Anthony St Michel-Auber 93 s.t.
9 ZINGLE Axel Nippo-Delko Provence s.t.
10 WIRTGEN Tom Wallonie Bruxelles s.t.
11 LIENHARD Fabian Groupama-FDJ s.t.
12 CENTRONE Ivan Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole s.t.
13 HVIDEBERG Jonas Iversby Uno-X Norwegian Development s.t.
14 MAURELET Flavien St Michel-Auber 93 s.t.
15 LEMOINE Cyril Cofidis s.t.
16 VELASCO Simone Gazprom-Rusvelo s.t.
17 SUTTER Joel Wallonie Bruxelles s.t.
18 GUGLIELMI Simon Groupama-FDJ s.t.
19 DOUBEY Fabien Circus-Wanty Gobert s.t.
20 BAGIOLI Nicola Androni Giocattoli-Sidermec s.t.
21 FERRON Valentin Total Direct Energie s.t.
22 CANOLA Marco Gazprom-Rusvelo s.t.
23 HOELGAARD Markus Uno-X Norwegian Development s.t.
24 GIRMAY HAILU Biniam Nippo-Delko Provence s.t.
25 SLAGTER Tom-Jelte B&B Hotels-Vital Concept 13
26 SCHÖNBERGER Sebastian B&B Hotels-Vital Concept s.t.
27 HIVERT Jonathan Total Direct Energie s.t.
28 PELIKAN János Androni Giocattoli-Sidermec s.t.
29 AASVOLD Kristian Riwal Readynez s.t.
30 ROSSETTO Stéphane Cofidis s.t.
31 BIDARD François Ag2r La Mondiale s.t.
32 DELAPLACE Anthony Arkea-Samsic 19
33 GOUGEARD Alexis Ag2r La Mondiale s.t.
34 CHERNETSKI Sergei Gazprom-Rusvelo s.t.
35 NEKRASOV Denis Gazprom-Rusvelo s.t.
36 SHALUNOV Evgeny Gazprom-Rusvelo 22
37 LEDANOIS Kévin Arkea-Samsic 25
38 VENCHIARUTTI Nicola Androni Giocattoli-Sidermec 58
39 IDJOUADIENE Pierre Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole s.t.
40 BELLICAUD Jérémy Circus-Wanty Gobert s.t.
41 COTE Pier Andre Rally Cycling s.t.
42 COMBAUD Romain Nippo-Delko Provence s.t.
43 FINE Eddy Cofidis s.t.
44 NAKANE Hideto Nippo-Delko Provence s.t.
45 PAASSCHENS Mathijs Wallonie Bruxelles s.t.
46 BERHANE Natnael Cofidis s.t.
47 PRUDHOMME Nicolas Cofidis s.t.
48 BRUNEL Alexys Groupama-FDJ s.t.
49 GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale s.t.
50 TOUZÉ Damien Cofidis s.t.
51 HARDY Romain Arkea-Samsic s.t.
52 STEWART Jake Groupama-FDJ s.t.
53 CARPENTER Robin Rally Cycling s.t.
54 EIKING Odd Christian Circus-Wanty Gobert 1:08
55 JOYCE Colin Rally Cycling s.t.
56 CHEVRIER Clément Ag2r La Mondiale 1:12
57 LEVASSEUR Jordan Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole 1:16
58 REX Laurenz Wallonie Bruxelles s.t.
59 PLANET Charles Novo Nordisk s.t.
60 DE KLEIJN Arvid Riwal Readynez 1:20
61 KREDER Wesley Circus-Wanty Gobert 1:32
62 LOUVEL Matis Arkea-Samsic 2:22
63 DUVAL Julien Ag2r La Mondiale s.t.
64 JENSEN August Riwal Readynez 2:38
65 SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development 2:59
66 SIMON Julien Total Direct Energie 4:25
67 GAILLARD Marlon Total Direct Energie s.t.
68 LE BON Johan B&B Hotels-Vital Concept s.t.
69 PICHON Laurent Arkea-Samsic s.t.
70 PERON Andrea Novo Nordisk s.t.
71 LEVEAU Jérémy Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole s.t.
72 SISKEVICIUS Evaldas Nippo-Delko Provence s.t.
73 NÕMMELA Aksel Wallonie Bruxelles s.t.
74 VINCENT Léo Groupama-FDJ s.t.
75 HINDSGAUL MADSEN Jacob Uno-X Norwegian Development 6:28
76 BRAND Sam Novo Nordisk 8:14
77 LOZANO RIBA David Novo Nordisk s.t.
78 KONGSTAD Tobias Riwal Readynez s.t.
79 HAVIK Piotr Riwal Readynez 9:02
80 ZUKOWSKY Nickolas Rally Cycling s.t.
81 OURSELIN Paul Total Direct Energie 11:10
82 CABOT Jérémy Total Direct Energie s.t.
83 VIEL Mattia Androni Giocattoli-Sidermec 12:20
84 PACIONI Luca Androni Giocattoli-Sidermec s.t.
85 DAL CIN Matteo Rally Cycling s.t.
86 DELACROIX Théo Circus-Wanty Gobert s.t.
87 BASSETT Stephen Rally Cycling s.t.
88 GUILLONNET Adrien St Michel-Auber 93 s.t.
89 HUREL Tony St Michel-Auber 93 s.t.