BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2018 Primus Classic Impanis-Van Petegem (HC), Belgium

21st edition: Saturday, September 15, 2018

Primus Classic Impanis-Van Petegem podium history | 2017 edition

Brakel - Haacht, 193 km

Taco van der Hoorn

Taco van der Hoorn wins in Haacht.

Complete results:

193 kilometers raced at an average speed of 43.306 km/hr

1 VAN DER HOORN Taco Roompot-Nederlandse Loterij 4hr 27min 24sec
2 DUIJN Huub Veranda's Willems-Crelan s.t.
3 FRISON Frederik Lotto-Soudal s.t.
4 DE GENDT Aimé Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
5 GUERREIRO Ruben Trek-Segafredo @ 3sec
6 DUPONT Timothy Wanty-Groupe Gobert 0:06
7 MANZIN Lorrenzo Vital Concept s.t.
8 PHILIPSEN Jasper Hagens Berman Axeon s.t.
9 OLIVEIRA Rui Hagens Berman Axeon s.t.
10 JENSEN August Israel Cycling Academy s.t.
11 VAN SCHIP Jan-Willem Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
12 BUDDING Martijn Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
13 VAN GENECHTEN Jonas Vital Concept s.t.
14 VAN AVERMAET Greg BMC s.t.
15 ISTA Kevyn WB-Aqua Protect-Veranclassic s.t.
16 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
17 VAN HOECKE Gijs LottoNL-Jumbo s.t.
18 BACKAERT Frederik Wanty-Groupe Gobert s.t.
19 DE BUYST Jasper Lotto-Soudal s.t.
20 WELTEN Bram Fortuneo-Samsic s.t.
21 VAN KEIRSBULCK Guillaume Wanty-Groupe Gobert s.t.
22 GROENEWEGEN Dylan LottoNL-Jumbo s.t.
23 BOUDAT Thomas Direct Energie s.t.
24 DEBUSSCHERE Jens Lotto-Soudal s.t.
25 WOUTERS Enzo Lotto-Soudal s.t.
26 SIEBERG Marcel Lotto-Soudal s.t.
27 WIPPERT Wouter Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
28 HAAS Nathan Katusha-Alpecin s.t.
29 CARDIS Romain Direct Energie s.t.
30 VAN VUCHELEN Tom AGO-Aqua Service s.t.
31 LAMB Ross T.Palm-Pole Continental s.t.
32 VAN GOMPEL Mathias Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
33 DRUCKER Jempy BMC s.t.
34 STEELS Stijn Veranda's Willems-Crelan s.t.
35 KREDER Wesley Wanty-Groupe Gobert s.t.
36 BOHLI Tom BMC s.t.
37 FARAZIJN Maxime Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
38 STASSEN Julien WB-Aqua Protect-Veranclassic s.t.
39 VANTOMME Maxime WB-Aqua Protect-Veranclassic s.t.
40 SEFA Ylber Tarteletto-Isorex 0:11
41 ROELANDTS Jürgen BMC s.t.
42 SEYE Guillaume Veranda's Willems-Crelan s.t.
43 DEWULF Stan Lotto-Soudal s.t.
44 GARRISON Ian Hagens Berman Axeon s.t.
45 VERMELTFOORT Coen Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
46 KEUKELEIRE Jens Lotto-Soudal s.t.
47 VLIEGEN Loïc BMC s.t.
48 BIERMANS Jenthe Katusha-Alpecin s.t.
49 REYNAERTS Wim Cibel-Cebon s.t.
50 WYSS Danilo BMC s.t.
51 LEWIS Adam T.Palm-Pole Continental s.t.
52 DE ROOZE Niels Tarteletto-Isorex s.t.
53 CANT Jelle Tarteletto-Isorex s.t.
54 DIELEMAN Michiel Cibel-Cebon s.t.
55 ALAFACI Eugenio Trek-Segafredo s.t.
56 VAN BREUSSEGEM Elias Veranda's Willems-Crelan s.t.
57 SCHREURS Hamish Israel Cycling Academy s.t.
58 ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon s.t.
59 AASVOLD Kristian Team Coop s.t.
60 VAN GOETHEM Brian Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
61 VAN HOOYDONCK Nathan BMC 0:21
62 WALSH Edward T.Palm-Pole Continental s.t.
63 NAULEAU Bryan Direct Energie s.t.
64 COUSIN Jérôme Direct Energie s.t.
65 DECLERCQ Benjamin Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
66 LECROQ Jérémy Vital Concept s.t.
67 VANSPEYBROUCK Pieter Wanty-Groupe Gobert 0:24
68 ALMEIDA João Hagens Berman Axeon 0:31
69 DEVOLDER Stijn Veranda's Willems-Crelan s.t.
70 ROBEET Ludovic WB-Aqua Protect-Veranclassic s.t.
71 GÉRARD Arnaud Fortuneo-Samsic s.t.
72 SAGIV Guy Israel Cycling Academy s.t.
73 TEUGELS Lennert Cibel-Cebon 0:34
74 DE BACKER Bert Vital Concept 0:40
75 VAN EMDEN Jos LottoNL-Jumbo 0:45
76 LAUK Karl Patrick Fortuneo-Samsic s.t.
77 CARISEY Clément Israel Cycling Academy s.t.
78 BROWN Jonny Hagens Berman Axeon s.t.
79 DEGENKOLB John Trek-Segafredo 1:10
80 TORRES Sergio Tarteletto-Isorex 1:19
81 MARTENS Paul LottoNL-Jumbo s.t.
82 PETIT Tomas T.Palm-Pole Continental s.t.
83 BENDIXEN Louis Team Coop s.t.
84 TOLHOEK Antwan LottoNL-Jumbo s.t.
85 LUKKEDAHL Øivind Team Coop s.t.
86 REZA Kévin Vital Concept 1:23
87 STRAKHOV Dmitry Katusha-Alpecin 1:58
88 DE SY Vincent T.Palm-Pole Continental s.t.
89 DANIEL Maxime Fortuneo-Samsic s.t.
90 RUSSO Clément Fortuneo-Samsic s.t.
91 COBBAERT Robby Cibel-Cebon s.t.
92 SKUJIŅŠ Toms Trek-Segafredo 2:27
93 DE WINTER Ludwig WB-Aqua Protect-Veranclassic 2:40
94 DE WINTER Gordon AGO-Aqua Service s.t.
95 DOPCHIE Felix AGO-Aqua Service s.t.
96 PESTIAUX Yann AGO-Aqua Service s.t.
97 DELFOSSE Sébastien WB-Aqua Protect-Veranclassic s.t.
98 LEYSEN Senne Veranda's Willems-Crelan s.t.
99 MORICE Julien Vital Concept s.t.
100 JANSSENS Jimmy Cibel-Cebon s.t.
101 GAILLARD Marlon Direct Energie 3:14
102 CORNU Jérémy Direct Energie s.t.
103 KIRSCH Alex WB-Aqua Protect-Veranclassic s.t.
104 JARRIER Benoît Fortuneo-Samsic s.t.
105 VACHON Florian Fortuneo-Samsic s.t.
106 PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen-Baloise 3:28
107 PLANCKAERT Baptiste Katusha-Alpecin s.t.
108 PASQUALON Andrea Wanty-Groupe Gobert 4:16
109 PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 5:09
110 TANKINK Bram LottoNL-Jumbo s.t.
111 SMIT Willie Katusha-Alpecin 7:15
112 TRONDSEN Trond Team Coop s.t.
113 DE GROOTE Arne Tarteletto-Isorex 7:54
114 BOUCHER David Tarteletto-Isorex s.t.
115 MUSIIENKO Bohdan Lviv Cycling Team s.t.
116 EG Niklas Trek-Segafredo s.t.
117 WAGNER Robert LottoNL-Jumbo s.t.
118 HJEMSAETER Olav Team Coop s.t.
119 DE KETELE Kenny Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
120 ARIMONT Charlie AGO-Aqua Service s.t.
121 NIJSSEN Kenny Katusha-Alpecin s.t.
122 D'HEYGERE Gil Veranda's Willems-Crelan s.t.
123 RICE Michael Hagens Berman Axeon s.t.
124 DE JONGHE Kevin Tarteletto-Isorex s.t.
125 TASSET Marvin AGO-Aqua Service 7:58
126 ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy s.t.
127 PETIT Adrien Direct Energie s.t.
128 VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot-Nederlandse Loterij s.t.