BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Nalini clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2015 GP Costa degli Etruschi (1.1), Italy

20th edition: Sunday, February 8, 2015

GP Costa degli Etruschi podium history | 2014 edition | 2016 edition

2015 GP Etruschi map

2015 GP Etruschi route

Saturday, February 8, San Vincenzo - Donoratico, 190.6 km

Complete Results:

Winner's average speed: 42.439 km/hr

1 BELLETTI Manuel SOUTHEAST 4hr 29mi 28sec
2 VIGANO Davide TEAM IDEA 2010 ASD st
3 BONIFAZIO Niccolo LAMPRE st
4 DOWNING Russell CULT ENERGY PRO CYCLING st
5 COLBRELLI Sonny BARDIANI CSF st
6 GATTO Oscar ANDRONI GIOCATTOLI st
7 CONSONNI Siomone NAZIONALE AZZURRA st
8 MARTINELLI Davide NAZIONALE AZZURRA st
9 REDA Francesco TEAM IDEA 2010 ASD st
10 PETILLI Simone UNIEURO WILIER st
11 SANTORO Antonio MG.KVIS-VEGA st
12 MUHLBERGER Gregor TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS st
13 GAFFURINI Nicola MG.KVIS-VEGA st
14 TORRES Rodolfo  Andre COLOMBIA st
15 KVASINA Matija TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS st
16 GROSSSCHARTNER Felix TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS st
17 PONZI Simone SOUTHEAST st
18 KIRSCH Alex CULT ENERGY PRO CYCLING st
19 ARSLANOV Ildar RUSVELO st
20 CUNEGO Damiano NIPPO - VINI FANTINI st
21 ZILIOLI Gianfranco ANDRONI GIOCATTOLI st
22 NIEMIEC Przemyslaw LAMPRE st
23 TALIANI Alessio ANDRONI GIOCATTOLI st
24 SELLA Emanuele ANDRONI GIOCATTOLI st
25 GAVAZZI Francesco SOUTHEAST @ 9sec
26 CONTI Valerio LAMPRE @ 11sec
27 MALAGUTI Alessandro NIPPO - VINI FANTINI @ 13sec
28 STORTONI Simone ANDRONI GIOCATTOLI @ 1sec
29 BARBIN Enrico BARDIANI CSF @ 2sec
30 ANDREETTA Simone BARDIANI CSF @ 23sec
31 WEGMANN Fabian CULT ENERGY PRO CYCLING @ 27sec
32 BONGIORNO Francesco Manuel BARDIANI CSF @ 46sec
33 GULDHAMMER Rasmus CULT ENERGY PRO CYCLING @ 53sec
34 D'URBANO Marco GM CYCLING TEAM @ 1min 16sec
35 BANDIERA Marco ANDRONI GIOCATTOLI st
36 KRIZEK Matthias TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS @ 1min 30sec
37 NARDELLI Stefano UNIEURO WILIER @ 1min 42sec
38 VERONA Stefano NAZIONALE AZZURRA st
39 BALYKIN Ivan RUSVELO st
40 RABITSCH Stephan TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS st
41 DI FRANCESCO Gian Marco MG.KVIS-VEGA st
42 SPREAFICO Matteo TEAM IDEA 2010 ASD @ 2min 19sec
43 GROSU Eduard Michael NIPPO - VINI FANTINI st
44 MARTÍNEZ Daniel COLOMBIA st
45 SARMIENTO  Cayeta COLOMBIA st
46 IGNATENKO Petr RUSVELO st
47 GARBY Marc TEAM IDEA 2010 ASD st
48 ZARDINI Edoardo BARDIANI CSF st
49 TECCHIO Marco UNIEURO WILIER st
50 CAVASIN Daniele GM CYCLING TEAM st
51 MAIKIN Roman RUSVELO st
52 TABORRE Fabio ANDRONI GIOCATTOLI st
53 LEMARCHAND Romain CULT ENERGY PRO CYCLING st
54 CHINELLO Fabio UNIEURO WILIER st
55 ZANGERLE Joel CULT ENERGY PRO CYCLING st
56 GOGL Michael TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS st
57 GOLCER Jure TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS st
58 TONELLI Alessandro BARDIANI CSF @ 3min 10sec
59 CHIRICO Luca BARDIANI CSF st
60 BALLERINI Davide UNIEURO WILIER st
61 CARBONI Giovanni UNIEURO WILIER st
62 ZELLER Lukas TEAM FELBERMAYR SIMPLON WELS st
63 MILOS Borisavljevic ROTH - SKODA st
64 FAVILLI Elia SOUTHEAST st
65 VALENCIA Juan Pablo COLOMBIA @ 4min 5sec
66 KISERLOVSKI Emanuel MERIDIANA KAMEN TEAM st
67 PETTITI Alessandro TEAM IDEA 2010 ASD st
68 BANI Eugenio AMORE & VITA - SELLE SMP st
69 ROTONDI Matteo GM CYCLING TEAM @ 5min 2sec
70 MORI Manuele LAMPRE st
71 SVENDGAARD  Michael Carbel CULT ENERGY PRO CYCLING st
72 STASH Mamyr RUSVELO st
73 PETACCHI Alessandro SOUTHEAST st
74 MALUCELLI Matteo TEAM IDEA 2010 ASD st
75 GIAMPAOLO Moreno MG.KVIS-VEGA st
76 DURASEK Kristijan LAMPRE st
77 MUFFOLINI Luca MG.KVIS-VEGA st
78 FERRAROTTI Alessandro Mario GM CYCLING TEAM st
79 GAZZARA Michele MG.KVIS-VEGA st
80 NYCH Artem RUSVELO st
81 MALTAR Bruno MERIDIANA KAMEN TEAM @ 5min 37"sec
82 RÓZSA Balázs UTENSILNORD @ 6min 16sec
83 SIPOS Zoltan UTENSILNORD st
84 MÓRICZ Dániel UTENSILNORD st
85 PELIKÁN János UTENSILNORD st
86 TIZZA Marco TEAM IDEA 2010 ASD @ 7min 10sec
87 CAPPELLI Luca TEAM IDEA 2010 ASD st
88 CECCHIN Alberto ROTH - SKODA st
89 STAMEGNA Sebastian GM CYCLING TEAM st
90 PEDERSEN Mads CULT ENERGY PRO CYCLING st
91 BOTTURA Alessio ROTH - SKODA @ 8min16sec
92 BOEV Igor RUSVELO st
93 FAIETA Emiliano MG.KVIS-VEGA st