BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2007 Giro D'Italia

90th edition: May 12 - June 3, 2007

Results, stages with running GC, maps, stage profiles and photos

2006 Giro | 2008 Giro | Giro d'Italia database | Final GC | Stages with results and running GC


Complete Final 2007 Giro d'Italia General Classification:

3,489 kilometers ridden at an average speed of 37.52 km/hr

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 92hr 59min 39sec
  2. Andy Schleck (CSC) @ 1min 55sec
  3. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 2min 25sec
  4. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 3min 15sec
  5. Damiano Cunego (Lampre) @ 3min 49sec
  6. Riccardo Riccò (Saunier Duval) @ 7min
  7. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 8min 34sec
  8. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 10min 14sec
  9. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 10min 44sec
  10. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 11min 58sec
  11. Emanuele Sella (Panaria) @ 13min 8sec
  12. Paolo Savoldelli (Astana) @ 13min 30sec
  13. Ivan Ramiro Parra (Cofidis) @ 14min 48sec
  14. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) @ 17min 40sec
  15. Francisco Javier Vila (Lampre) @ 19min 13sec
  16. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 19min 39sec
  17. Domenico Pozzovivo (Panaria) @ 23min 55sec
  18. Marco Pinotti (T-Mobile) @ 30min 18sec
  19. Vincenzo Nibali (Liquigas) @ 31min 42sec
  20. Mario Aerts (Predictor-Lotto) @ 32min 48sec
  21. Andrey Mizourov (Astana) @ 33min 28sec
  22. Branislau Samoilau (Acqua & Sapone) @ 34min 19sec
  23. Massimo Codol (Acqua & Sapone) @ 40min 16sec
  24. Fortunato Baliani (Panaria) @ 40min 45sec
  25. Hubert Dupont (Ag2r) @ 44min 53sec
  26. Paolo Tiralongo @ 51min 43sec
  27. Pietro Caucchioli (Credit Agricole) @ 54min 6sec
  28. Sylvester Szmyd (Lampre) @ 1hr 2min 55sec
  29. Bingen Fernandez (Cofidis) @ 1hr 4min 49sec
  30. Yoann Le Boulanger (Bouygues Telecom) @ 1hr 6min 16sec
  31. Luca Mazzanti (Panaria) @ 1hr 6min 52sec
  32. Aitor Perez (Caisse d'Epargne) s.t.
  33. Dario David Cioni (Predictor-lotto) @ 1hr 8min 15sec
  34. Mauro Facci (Quick Step) @ 1hr 8min 55sec
  35. Andrea Noè (Liquigas) @ 1hr 9min 22sec
  36. Luis Felipe Laverde (Panaria) @ 1hr 10min 2sec
  37. Marco Marzano (Lampre) @ 1hr 11min 30sec
  38. Iban Mayo (Saunier Duval) @ 1hr 12min 1sec
  39. José Luis rubiera (Discovery) @ 1hr 14min 46sec
  40. Julio Perez Cuapio (Panaria) @ 1hr 16min 5sec
  41. Paolo Bettini (Quick Step) @ 1hr 16min 34sec
  42. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) @ 1hr 18min 3sec
  43. Francis Mourey (FDJ) @ 1hr 23min 9sec
  44. Jussi Veikkanen (FDJ) @ 1hr 23min 27sec
  45. Olivier Bonnaire (Bouygues Telecom) @ 1hr 26min 41sec
  46. Amaël Moinard (Cofidis) @ 1hr 26min 47sec
  47. Rinaldo Nocentini (Ag2r) @ 1hr 30min 11sec
  48. Michael Rasmussen (Rabobank) @ 1hr 31min 51sec
  49. Volodymyr Bileka (Discovery) @ 2hr 32min 40sec
  50. Axel Merckx (T-Mobile) @ 1hr 32min 56sec
  51. Dmitriy Muravyev (Astana) @ 1hr 33min 46sec
  52. Josep Jufre (Predictor-Lotto) @ 1hr 34min 59sec
  53. Carl Naibo (Ag2r) @ 1hr 35min 6sec
  54. Matthias Russ (Gerolsteiner) @ 1hr 36min 51sec
  55. Salvatore Commesso (Tinkoff) @ 1hr 39min 46sec
  56. Hubert Schwab (Quick Step) @ 1hr 40min 49sec
  57. William Walker (Rabobank) @ 1hr 42min 56sec
  58. David Zabriskie (CSC) @ 1hr 49min 31sec
  59. David Canada (Saunier duval) @ 1hr 50min 8sec
  60. Alberto Losada (Caisse d'Epargne) @ 1hr 50min 33sec
  61. Matthew Lloyd (Predictor-Lotto) @ 1hr 51min 34sec
  62. Kurt-Asle Arvesen (CSC) @ 1hr 51min 43sec
  63. Alessandro Spezialetti (Liquigas) @ 1hr 52min 29sec
  64. Lorenzo Bernucci (T-Mobile) @ 1hr 52min 44sec
  65. Vladimir Miholjevic (Liquigas) @ 1hr 53min 16sec
  66. Frédéric Bessy (Cofidis) @ 1hr 54min 10sec
  67. Mauricio Alberto Ardila (Rabobank) @ 1hr 56min 13sec
  68. Markel Irizar (Euskaltel) @ 1hr 58min 39sec
  69. Volodymir Gustov CSC) @ 2hr 2min 31sec
  70. Koos Moerenhout (Rabobank) @ 2hr 5min 4sec
  71. Yuriy Krivtsov (Ag2r) @ 2hr 7min 23sec
  72. Christian Knees (Milram) @ 2hr 7min 52sec
  73. Pavel Padrnos (Discovery) @ 2hr 9min 1sec
  74. Jurgen Van den Broeck (Predictor-Lotto) @ 2hr 9min 24sec
  75. Lilian Jégou (FDJ) @ 2hr 9min 38sec
  76. Iban Velasco (Euskaltel) @ 2hr 10min 24sec
  77. Giovanni Visconti (Quick Step) @ 2hr 10min 29sec
  78. Gorazd Stangelj (Lampre) @ 2hr 11min 53sec
  79. Frantisek Rabon (T-Mobile) @ 2hr 13min 5sec
  80. Angel Gomez (Saunier Duval) @ 2hr 15min 36sec
  81. Addy Engels (Quick Step) @ 2hr 16min 21sec
  82. Christophe Riblon (Ag2r) @ 2hr 16min 55sec
  83. Steve Morabito (Astana) @ 2hr 17min 8sec
  84. Laszlo Bodrogi (Credit Agricole) @ 2hr 18min 5sec
  85. Andrei Kunitski (Acqua & Sapone) @ 2hr 18min 56sec
  86. Daniele Contrini (Tinkoff) @ 2hr 22min 48sec
  87. Pavel Brutt (Tinkoff @ 2hr 23min 41sec
  88. Nicolas Crosbie (Bouygues Telecom) @ 2r 25min 17sec
  89. Eric Berthou (Caisse d'Epargne) @ 2hr 27min 9sec
  90. Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone) @ 2hr 27min 21sec
  91. Mathieu Perget (Caisse d'Epargne) @ 2hr 27min 39sec
  92. Maximiliano Richeze (Panaria) @ 2hr 28min 21sec
  93. Julian Dean (Credit Agricole) @ 2hr 29min 49sec
  94. Matteo Tosatto (Quick Step) @ 2hr 30min 4sec
  95. Andrea Pagoto (Panaria) @ 2hr 30min 15sec
  96. Jurgen van Goolen (Discovery) @ 2hr 31min 45sec
  97. Enrico Gasparotto (Liquigas) @ 2hr 35min 31sec
  98. Assan Bazayev (Astana) @ 2hr 37min 23sec
  99. Benoît Joachim (Astana) @ 2hr 39min 47sec
  100. Dmitriy Kozontchouk (Rabobank) @ 2hr 40min 4sec
  101. Leonardo Scarselli (Quick Step) @ 2hr 40min 49sec
  102. Ricardo Serrano (Tinkoff) @ 2hr 41min 10sec
  103. Hervé Duclos-Lassalle (Cofidis) @ 2hr 42min 39sec
  104. Alessandro Petacchi (Milram) @ 2hr 43min 24sec
  105. Matthew White (Discovery) @ 2hr 43min 51sec
  106. Alexandre Usov (Ag2r) @ 2hr 44min 31sec
  107. Alessandro Vanotti (Liquigas) @ 2hr 48min 42sec
  108. Lloyd Mondory (Ag2r) @ 2hr 49min 53sec
  109. Mirco Lorenzetto (Milram) @ 2hr 51min 2sec
  110. Steven Cummings (Discovery) @ 2hr 52min 46sec
  111. Dario Andriotto (Acqua & Sapone) @ 2hr 54min 15sec
  112. Laurent Mangel (Ag2r) @ 2hr 55min 3sec
  113. Alessandro Cortinovis (Milram) @ 2hr 56min 15sec
  114. Chirstophe Kern (Credit Agricole) @ 2hr 57min 2sec
  115. Brett Lancaster (Milram) @ 2hr 57min 4sec
  116. Angelo Furlan (Credit Agricole) @ 2hr 58min 55sec
  117. Raivis Belovosciks (Saunier Duval) @ 2hr 59min 2sec
  118. Maxim Gourov (Astana) @ 3hr 0min 58sec
  119. Franck Renier (Bouygues Telecom) @ 3hr 4min 5sec
  120. Matti Breschel (CSC) @ 3hr 4min 7sec
  121. Pedro Horillo (Rabobank) @ 3hr 7min 12sec
  122. Thomas Fothen (Gerolsteiner) @ 3hr 7min 57sec
  123. Nicolas Roche (Credit Agricole) 2 3hr 8min 17sec
  124. Arnaud Gérard (FDJ) @ 3hr 9min 18sec
  125. Alexandre Pichot (Bouygues Telecom) @ 3hr 9min 35sec
  126. Mickaël Buffaz (Cofidis) @ 3hr 10min 16sec
  127. Nick Gates (Predictor-Lotto) @ 3hr 15min 12sec
  128. Mikhail Ignatiev (Tinkoff) @ 3hr 15min 57sec
  129. Pierre Drancourt (Bourgues Telecom) @ 3hr 16min 54sec
  130. Martin Müller (Milram) @ 3hr 17min 7sec
  131. Fabian Patanchon (FDJ) @ 3hr 19min 57sec
  132. Tristan Valentin (Cofidis) @ 3hr 20min 46sec
  133. Nikolai Trusov (Tinkoff) @ 3hr 20min 50sec
  134. Stefano Zanini (Predictor-Lotto) @ 3hr 24min 22sec
  135. Sven Krauss (Gerolsteiner) @ 3hr 29min 27sec
  136. Koldo Fernandez (Euskaltel) @ 3hr 32min 56sec
  137. Aaron Olson (T-Mobile) @ 3hr 33min 6sec
  138. Elio Aggiano (Tinkoff) @ 3hr 33min 17sec
  139. Matteo Bono (Lampre) @ 3hr 33min 37sec
  140. Anton Luengo (Euskaltel) @ 3hr 34min 17sec
  141. Oscar Gatto (Gerolsteiner) @ 3hr 41min 39sec

Points

  1. Alessandro Petacchi (Milram): 185 points
  2. Danilo Di Luca (Liquigas): 130
  3. Paolo Bettini (Quick Step): 120
  4. Maximiliano Richeze (Panaria): 107
  5. Leonardo Piepoli (Saunier duval): 93

Climbers' Competition

  1. Leonardo Piepoli (Saunier Duval): 79 points
  2. Fortunato Balliani (Panaria) : 46
  3. Danilo Di Luca (Liquigas): 45
  4. Gilberto Simoni (Saunier duval): 41
  5. Riccaro Riccò (Saunier Duval): 36

Young Rider

  1. Andy Schleck (CSC) 93hr 1min 34sec
  2. Riccardo Riccò (Saunier Duval) @ 5min 5sec
  3. Domenico Pozzovivo (Panaria) @ 22min 0sec
  4. Vincenzo Nibali (Liquigas) @ 29min 47sec
  5. Branislau Samoilau (Acqua & Sapone) @ 32min 24sec

Team Classification (Fast Team):

  1. Saunier Duval: 278hr 11min 31sec
  2. Liquigas @ 3min 53sec
  3. Lampre @ 6min 6sec
  4. Astana @ 6min 56sec
  5. Panaria @ 10min 15sec

Team Points (Super Team):

  1. Lampre: 408 points
  2. Liquigas: 364
  3. Panaria: 359
  4. Saunier Duval: 336
  5. Astana: 287

Giro 2007 stages and results:

Stage 1: Saturday, May 12, CAPRERA - LA MADDALENA (team time trial), 25.6 km

Liquigas riding to victory in stage 1

Results:

  1. Liquigas: 33min 38sec
  2. Astana @ 13sec
  3. CSC @ 30sec
  4. Lampre @ 42sec
  5. Discovery @ 49sec
  6. Acqua & Sapone @ 1min 2sec
  7. Tinkoff @ 1min 4sec
  8. Crédit Agricole @ 1min 13sec
  9. Caisse d'Epargne @ 1min 23sec
  10. Saunier Duval @ 1min 25sec

GC after Stage 1:

  1. Enrico Gasparotto (Liquigas) 33min 38sec
  2. Danilo Di Luca (Liquigas) s.t.
  3. Vincenzo Nibali (Liquigas) s.t.
  4. Franco Pellizotti (Liquigas) s.t.
  5. Andrea Noè (Liquigas) s.t.
  6. Charles Wegelius (Liquigas) s.t.
  7. Alessandro Vanotti (Lqiquigas) @ 2sec
  8. Paolo Savoldelli (Astana) @ 13sec
  9. Eddy Mazzoleni (Astana) s.t.
  10. Andrey Mizurov (Astana) s.t.

Route of the stage 1 team time trial on the island of Sardinia

Route 1 elevation


Stage 2: Sunday, May 13, TEMPIO PAUSANIA - BOSA, 205 km

Major climb: At km 156.8, Villanova Moneleone, elevation 612 meters, 18.4 km long. Average gradient of 3.4% and a maximum of 8%

Results:

  1. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) 5hr 7min 13sec
  2. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
  3. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.
  4. Assan Bazayev (Astana) s.t.
  5. Maximiliano Richeze (Panaria) s.t.
  6. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
  7. José Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
  8. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
  9. Lorenzo Bernucci (T-Mobile) s.t.
  10. George Hincapie (Discovery) s.t.

GC after stage 2:

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 5hr 4min 51sec
  2. Enrico Gasparotto (Liquigas) s.t.
  3. Vincenzo Nibali (Liquigas) s.t.
  4. Charles Wegelius (Liquigas) s.t.
  5. Andrea Noè (Liquigas) s.t.
  6. Franco Pellizotti (Liquigas) s.t.
  7. Paolo Savoldelli (Astana) @ 13sec
  8. Andrey Muravyev (Astana) s.t.
  9. Eddy Mazzoleni (Astana) s.t.
  10. Sergei Yakovlev (Astana) s.t.

Stage 2 route, still on the island of Sardinia

Stage 2 elevation.


Stage 3: Monday, May 14, BARUMINI - CAGLIARI, 181 km

Results:

  1. Alessandro Petacchi (Milram) 4hr 22min 57sec
  2. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
  3. Maximiliano Richeze (Panaria) s.t.
  4. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) s.t.
  5. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
  6. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
  7. Lloyd Mondory (Ag2R) s.t.
  8. Enrico Gasparotto (Liquigas) s.t.
  9. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
  10. Volodymyr Bileka (Discovery) s.t.

GC after Stage 3:

  1. Enrico Gasparotto (Liquigas) 4hr 22min 57sec
  2. Danilo Di Luca (Lquigas) s.t.
  3. Andrea Noè (Liquigas) s.t.
  4. Franco Pellizotti (Liquigas) s.t.
  5. Vincenzo Nibali (Liquigas) s.t.
  6. Charles Wegelius (Liquigas) s.t.
  7. Paolo Savoldelli (Astana) @ 13sec
  8. Eddy Mazzoleni (Astan) s.t.
  9. Andrey Mizourov (Astana) s.t.
  10. Dmitriy Muravyev (Astana) s.t.

Stage 3 route, this is the last stage on the island of Sardinia. Tomorrow is a transfer and rest day.

Stage 3 elevation.


Rest Day: Tuesday, May 15


Stage 4: Wednesday, May 16, SALERNO - MONTEVERGINE DI MERCOGLIANO (hill-top finish), 153 km

Major climbs:

Picco San Angelo, elevation 470 meters
Montevergine di Mercogliano, 17 km @ 5% average gradient with a maximum of 10%, near the middle of the climb. Elevation, 1,260 meters

Results:

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 4hr 22min 42sec
  2. Riccardo Riccò (Saunier Duval) s.t.
  3. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  4. Andy Schleck (CSC) @ 3sec
  5. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
  6. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 6sec
  7. Luca Mazzanti (Panaria) s.t.
  8. David Arroyo Duran (Casiise d'Epargne) @ 7sec
  9. Emanuele Sella (Panaria) @ 13sec
  10. David Zabriskie (CSC) s.t.

GC after Stage 4:

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 14hr 26min 10sec
  2. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 26sec
  3. Andrea Noè (Liquigas) @ 35sec
  4. Vincenzo Nibali (Liquigas) s.t.
  5. Andy Schleck (CSC) @ 53sec
  6. Damiano Cunego (Lampre) @ 54sec
  7. David Zabriskie (CSC) @ 1min 3sec
  8. Paolo Savoldelli (Astana) @ 1min 7sec
  9. Eddy Mazzoleni (Astana) s.t.
  10. Andrey Mizourov (Astana) s.t.

Stage 4 route map and elevation guide.


Stage 5: Thursday, May 17, TEANO - FRASCATI, 173 km

Major climb: Cantoniera Macere, elevation 327 meters

Results:

  1. Robert Forster (Gerolsteiner) 4hr 17min 2sec
  2. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
  3. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.
  4. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
  5. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) s.t.
  6. Aliaksandr Usau (Ag2R) s.t.
  7. Maximilian Richeze (Panaria) s.t.
  8. Alexandre Pichot (Bouygues Telecom) s.t.
  9. Juan Jose Haedo (CSC) s.t.
  10. Oscar Gatto (Gerolsteiner) s.t.

GC after Stage 5:

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 18hr 43min 12sec
  2. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 26sec
  3. Andrea Noè (Liquigas) @ 35sec
  4. Vincenzo Nibali (Liquigas) s.t.
  5. Andy Schleck (CSC) @ 53sec
  6. Damiano Cunego (Lampre) @ 54sec
  7. David Zabriskie (CSC) @ 1min 3sec
  8. Paolo Savoldelli (Astana) @ 1min 7sec
  9. Eddy Mazzoleni (Astana) s.t.
  10. Andrey Mizourov (Astana) s.t.

Stage 5 map and elevation guide.


Stage 6: Friday, May 18, TIVOLI - SPOLETO, 177 km

Major climbs:

Monte Terminillo (Sella di Leonessa) 21 km @ 6% average gradient, elevation 1,894 meters
Forca Capistrello: 1,211 meters
Forca di Cerro: 734 meters

Results:

  1. Luis Felipe Laverde (Panaria) 4hr 58min 23sec
  2. Marco Pinotti (T-Mobile) s.t.
  3. Christophe Kern (Credit Agricole) @ 1min 30sec
  4. Hubert Schwab (Quick Step) @ 1min 34sec
  5. Daniele Contrini (Tinkoff) @ 3min 45sec
  6. Fortunato Baliani (Panaria) @ 6min 55sec
  7. Alesandro Petacchi (Milram) @ 7min 9sec
  8. Aliaksandr Usau (Ag2R) s.t.
  9. Giuspppe Palumbo (Astana) s.t.
  10. Yuriy Krivtsov (Ag2R) s.t.

GC after Stage 6:

  1. Marco Pinotti (T-Mobile) 23hr 44min 32sec
  2. Hubert Schwab (Quick Step) @ 3min 30sec
  3. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 4min 12sec
  4. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 4min 38sec
  5. Andrea Noè (Liquigas) @ 4min 47sec
  6. Vincenzo Nibali (Liquigas) s.t.
  7. Luis Felipe Laverde (Panaria) @ 4min 49sec
  8. Andy Schleck (CSC) @ 5min 5sec
  9. Damiano Cunego (Lampre) @ 5min 6sec
  10. David Zabriskie (CSC) @ 5min 15sec

Stage 6 route map and elevation.


Stage 7: Saturday, May 19, SPOLETO - SCARPERIA, 254 km

Major climb: Valico Croce a Mori, elevation 955 meters

Results:

  1. Alessandro Petacchi (Milram) 6hr 14min 44sec. 40.668 km/hr
  2. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
  3. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
  4. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
  5. José Joaquin Rojas s.t.
  6. Aliaksandr Usau (Ag2R) s.t.
  7. Maximilian Richeze (Panaria) s.t.
  8. Enrico Gasparotto (Liquigas) s.t.
  9. Assan Bazayev (Astana) s.t.
  10. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.

GC after Stage 7:

  1. Marco Pinotti (T-Mobile) 29hr 59min 16sec
  2. Hubert Schwab (Quick Step) @ 3min 30sec
  3. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 4min 12sec
  4. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 4min 38sec
  5. Andrea Noè (Liquigas) @ 4min 47sec
  6. Vincenzo Nibali (Liquigas) s.t.
  7. Luis Felipe Laverde (Panaria) @ 4min 49sec
  8. Andy Schleck (CSC) @ 5min 5sec
  9. Damiano Cunego (Lampre) @ 5min 6sec
  10. David Zabriskie (CSC) @ 5min 15sec

Stage 7, the longest stage of the 2007 Giro, map and elevation.


Stage 8: Sunday, May 20, BARBERINO DI MUGELLO - FIORANO MODENESE, 200 km

Major climbs:

Passo della Futa: 13.1 km long, elevation 903 meters. 5.1% average gradient with a maximum of 11%.

Sestola: Elevation 1,020 meters, 6.7 km long with an average gradient of 6.2% and a maximum of 10%

Results:

A break of 22 got away and rolled in with a 4min 19sec gap on the field.

  1. Kurt-Asle Arvesen (CSC) 4hr 49min 59sec
  2. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
  3. Assan Bazayev (Astana) s.t.
  4. Evgeni Petrov (Tinkoff) s.t.
  5. Dionisio Galparsoro (Euskaltel) s.t.
  6. George Hincapie (Discovery) s.t.
  7. Alessandro Spezialetti (Liquigas) st.t.
  8. Rinaldo Nocentini (Ag2R) s.t.
  9. Emanuele Sella (Panaria) s.t.
  10. David Arroyo (Caisse d'Epargne) s.t.

GC after Stage 8:

  1. Marco Pinotti (T-Mobile) 34hr 48min 34sec
  2. Andrea Noè (Liquigas) @ 28sec
  3. Serguei Yakovlev (Astana) @ 54sec
  4. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 1min 6sec
  5. Francisco Javier Vila (Lampre) @ 1min 10sec
  6. José Luis Rubiera (Discovery) @ 1min 36sec
  7. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 1min 43sec
  8. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 1min 51sec
  9. Dario David Cioni (Predictor-Lotto) @ 2min 13sec
  10. Alexandr Arekeev (Acqua & Sapone) @ 2min 17sec

Stage 8 map and elevation


Stage 9: Monday, May 21: REGGIO NELL'EMILIA - LIDO DI CAMAIORE, 177 km

Major climb: Passo del Cerreto, elevation 1,261 meters, 12.3 km long with an average gradient of 5% and a patch of 10%.

Results:

  1. Danilo Napolitano (Lampre) 4hr 57min 8sec. 35.471 km/hr
  2. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) s.t.
  3. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.
  4. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
  5. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
  6. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
  7. Maximilian Richeze (Panaria) s.t.
  8. Hervé Duclos-Lassale (Cofidis) s.t.
  9. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
  10. Juan José Haedo (CSC) s.t.

GC after Stage 9:

  1. Marco Pinotti (T-Mobile) 39hr 45min 42sec
  2. Andrea Noè (Liquigas) @ 28sec
  3. Serguei Yakovlev (Astana) @ 54sec
  4. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 1min 6sec
  5. Francisco Javier Vila (Lampre) @ 1min 10sec
  6. José Luis Rubiera (Discovery) @ 1min 36sec
  7. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 1min 43sec
  8. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 1min 51sec
  9. Dario David Cioni (Predictor-Lotto) @ 2min 13sec
  10. Alexandr Arekeev (Acqua & Sapone) @ 2min 17sec

Stage 9 route map and elevation.


Stage 10: Tuesday, May 22, LIDO DI CAMAIORE - SANTUARIO NOSTRA SIGNORA DELLA GUARDIA (Hill-top finish), 250 km

Major climbs:

Passo della Biscia: elevation 890 meters, 16.3 km long, 3.3% average gradient with a maximum of 11%

Campi: 4.3 km long, 392 meter elevation, 8.0% average gradient with a maximum of 12%

Santuario Nostra Signora della Guardia: 9km @ 7.8% average gradient with maximum of 14%. Elevation 760 meters.

Results:

  1. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) 6hr 19min 7sec. 39.407 km/hr
  2. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 18sec
  3. Andy Schleck (CSC) @ 27sec
  4. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 32sec
  5. Riccardo Riccò (Saunier Duval) @ 41sec
  6. Paolo Savoldelli (Astana) s.t.
  7. Damiano Cunego (Lampre) @ 43sec
  8. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 45sec
  9. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 52sec
  10. Andrea Noè (Liquigas) s.t.

GC after Stage 10:

  1. Andrea Noè (Liquigas) 46hr 6min 9sec
  2. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 1min 8sec
  3. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 1min 15sec
  4. Francisco Vila (Lampre) @ 1min 38sec
  5. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 1min 48sec
  6. Emanuele Sella (Panaria) @ 2min 4sec
  7. Serguei Yakovlev (Astana) @ 2min 6sec
  8. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 2min 58sec
  9. Marco Pinotti (T-Mobile) @ 3min 11sec
  10. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 3min 22sec

Map and elevation of stage 10. The Giro really starts today.


Stage 11: Wednesday, May 23, SERRAVALLE SCRIVIA - PINEROLO, 198 km

Results:

  1. Alessandro Petacchi (Milram) 5hr 46min 59sec. 34.237 km/hr
  2. Gabriele Balducci (Astana) s.t.
  3. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) s.t.
  4. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
  5. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
  6. Angelo Furlan (Credit Agricole) s.t.
  7. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
  8. Aliaksandr Usau (Ag2R) s.t.
  9. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
  10. Enrico Gasparotto (Liquigas) s.t.

GC after Stage 11:

  1. Andrea Noè (Liquigas) 51hr 53min 8sec
  2. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 1min 8sec
  3. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 1min 15sec
  4. Francisco Vila (Lampre) @ 1min 38sec
  5. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 1min 48sec
  6. Emanuele Sella (Panaria) @ 2min 4sec
  7. Serguei Yakovlev (Astana) @ 2min 6sec
  8. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 2min 58sec
  9. Marco Pinotti (T-Mobile) @ 3min 11sec
  10. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 3min 22sec

Stage 11 route map and elevation guide.


Stage 12: Thursday, May 24, SCALENGHE - BRIANÇON (France), 163 km

Major climbs:

Colle Dell'Agnello, 21.3 km @ 6.8% average gradient. At 2,744 meters elevation, highest point of the Giro, or the "Cima Coppi"

Col d'Izoard, 14.15 km. Most of the second half is about 9% with 2 patches of 14% gradient. Elevation 2,360 meters.

Stage 12: You can see a bit of Leonardo Piepoli's shoulder (yellow) in the upper right hand corner. He's followed by Simoni, Di Luca, Mazzoleni, Cunego and Schleck. You can barely see the red Acqua & Sapone jersey of Garzelli behind Cunego.

Results:

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 4hr 46min 39sec. 34.118 km/hr
  2. Gilberto Simoni (Saunier Duval) s.t.
  3. Andy Schleck (CSC) @ 7sec
  4. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 15sec
  5. Damiano Cunego (Lampre) @ 19sec
  6. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 2min 17sec
  7. Yoann Le Boulenger (Bouygues Telecom) @ 2min 33sc
  8. Riccardo Riccò (Saunier Duval) s.t.
  9. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 2min 38sec

GC after Stage 12:

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 56hr 42min 25sec
  2. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 1min 3sec
  3. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 1min 16sec
  4. Andy Schleck (CSC) @ 1min 25sec
  5. Francisco Vila (Lampre) @ 1min 39sec
  6. Damiano Cunego (Lampre) @ 2min 10sec
  7. Emanuele Sella (Panaria) @ 2min 14sec
  8. Gilberto Simoni (Saunier duval) @ 2min 34sec
  9. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 2min 48sec
  10. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 3min 28sec
Stage 12 route map and elevation guide.

Stage 13: Friday, May 25, BIELLA - SANTUARIO DI OROPA (individual hill-climb time trial), 12.6 km.

Santuario di Oropa: 5.8% average gradient with a maximum of 13%. Elevation 1,135 meters.

The Stage 13 time trial was only Marzio Bruseghin's second professional victory.

Results:

  1. Marzio Bruseghin (Lampre) 28min 55sec. 26.144 km/hr
  2. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) @ 1sec
  3. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 8sec
  4. David Zabriskie (CSC) @ 19sec
  5. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 22sec
  6. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 29sec
  7. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 31sec
  8. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 33sec
  9. Damiano Cunego (Lampre) @ 38sec
  10. Andy Schleck (CSC) @ 40sec

GC after Stage 13

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 57hr 11min 28sec
  2. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 55sec
  3. Andy Schleck (CSC) @ 1min 57sec
  4. Damiano Cunego (Lampre) @ 2min 40sec
  5. Francisco Vila (Lampre) @ 2min 44sec
  6. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 2min 51sec
  7. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 3min 11sec
  8. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 3min 32sec
  9. Emanuele Sella (Panaria) @ 3min 52sec
  10. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 3min 53sec

Stage 13 route map and elevation guide.


Stage 14: Saturday, May 26, CANTU - BERGAMO, 192 km

Major climbs:

Passo di San Marco: 26.15 km @ 6.7% average gradient and a maximum of 12%. Elevation 1,985 meters.

La Trinita-Dossena: elevation 984 meters, 9.4 km long. 6.4% average gradient with a maximum of 12%.

Results:

  1. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) 4hr 58min 34sec. 38.584 km/hr
  2. Gilberto Simoni (Saunier Duval) s.t.
  3. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
  4. Fortunato Baliani (Panaria) s.t.
  5. Eddy Mazzoleni (Astana) s.t.
  6. Paolo Savoldelli (Astana) s.t.
  7. Ivan Parra (Cofidis) s.t.
  8. Danilo Di Luica (Liquigas) @ 38sec
  9. Riccardo Ricco (Saunier duval) s.t.
  10. Marzio Bruseghin (Lampre) s.t.
  11. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  12. David Arroyo (Caisse d'Epargne) s.t.
  13. Emanuele Sella (Panaria) s.t.

GC after Stage 14:

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 62hr 10min 40sec
  2. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 55sec
  3. Andy Schleck (CSC) @ 1min 57sec
  4. Damiano Cunego (Lampre) @ 2min 40sec
  5. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 2min 42sec
  6. Francisco Vila (Lampre) @ 2min 44sec
  7. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 2min 51sec
  8. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 3min 11sec
  9. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 3min 15sec
  10. Emanuele Sella (Panaria) @ 3min 52sec
  11. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 5min 24sec
  12. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 5min 26sec

Stage 14 route map and elevation guide.


Stage 15: Sunday, May 27, TRENTO - TRE CIME DI LAVAREDO (hilltop finish), 184 km

Major climbs:

Passo di San Pellegrino: 11.6 km @ 6.4% average gradient and a maximum of 14%. Elevation 1,18 meters.

Passo Giau: 9.8 km, about 9% average gradient with a patch of 14%. Elevation 2,236 meters.

Passo Tre Croci: 7.9 km @ 7.2 %. Elevation 1,805 meters.

Tre Cime di Lavaredo: The 7 kilometers are 12.2 percent with a patch of 18% gradient. Elevation 2,230 meters.

On the Tre Cime di Lavaredo Riccò leads Parra, Pieplo and Perez-Cuapio (hidden).

Results:

  1. Riccardo Riccò (Saunier Duval) 5hr 47min 22sec. 31.781 km/hr
  2. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) s.t.
  3. Ivan Ramiro Parra (Cofidis) @ 10sec
  4. Julio Perez Cuapio (Panaria) @ 32sec
  5. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 1min 29sec
  6. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 2min 53sec
  7. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 3min 30sec
  8. Damiano Cunego (Lampre) @ 3min 36sec
  9. Andy Schleck (CSC) @ 3min 52sec
  10. Emanuele Sella (Panaria) @ 6min 3sec

GC after Stage 15:

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 68hr 55sec
  2. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 1min 51sec
  3. Andy Schleck (CSC) @ 2min 56sec
  4. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 3min 19sec
  5. Damiano Cunego (Lampre) @ 3min 23sec
  6. Riccardo Riccò (Saunier Duval) @ 3min 39sec
  7. David Arroyo (Caisse D'Epargne) @ 6min 5sec
  8. Emanuele Sella (Panaria) @ 7min 2sec
  9. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 7min 29sec
  10. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 9min 29sec

Stage 15 route map and elevation guide


Rest Day, Monday, May 28


Stage 16: Tuesday, May 29, AGORDO (Dolomiti Stars) - LIENZ (Austria), 189 km

Major climbs:

Passo di Campolongo, Elevation 1,875 meters.

Bannberg; 1,262 meters

Results:

The pack let a series of breaks get away and came in 8 minutes behind Garzelli. There was no change to the top 10 GC.

  1. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) 5hr 34min 7sec. 33.940 km/hr
  2. Laurent Mangel (Ag2R) @ 1min 1sec
  3. Ricardo Serrano (Tinkoff) s.t.
  4. José Luis Rubiera (Discovery) s.t.
  5. Pietro Caucchioli (Credit Agricole) s.t.
  6. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) s.t.
  7. Savatore Commesso (Tinkoff) @ 2min 29sec
  8. Giovanni Visconti (Quick Step) s.t.
  9. Assan Bazayev (Astana) s.t.
  10. Lorenzo Bernucci (T-Mobile) s.t.

GC after Stage 16:

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 73hr 43min 12sec
  2. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 1min 51sec
  3. Andy Schleck (CSC) @ 2min 56sec
  4. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 3min 19sec
  5. Damiano Cunego (Lampre) @ 3min 23sec
  6. Riccardo Riccò (Saunier Duval) @ 3min 39sec
  7. David Arroyo (Caisse D'Epargne) @ 6min 5sec
  8. Emanuele Sella (Panaria) @ 7min 2sec
  9. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 7min 29sec
  10. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 9min 29sec

Stage 16 route map and elevation guide.


Stage 17: Wednesday, May 30, LIENZ (Austria) - MONTE ZONCOLAN (hill top finish), 142 km

Major climbs:

 
Passo di Monte Croce Comelico: Elevation 1,636 meters
Tualis: 887 meters
Monte Zoncolan: 10.1 km with 1,200 meters of elevation gain. Average gradient of 11.9% with a maximum of 22%. Elevation 1,730 meters.

Results:

  1. Gilberto Simoni (Saunier duval) 3hr 51min 52sec. 36.748 km/hr
  2. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) s.t.
  3. Andy Schleck (CSC) @ 7sec
  4. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 31sec
  5. Damiano Cunego (Lampre) @ 37sec
  6. Massimo Codol (Astana) @ 58sec
  7. Julio Perez Cuapio (Panaria) @ 1min 19sec
  8. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 1min 40sec
  9. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 1min 57sec
  10. Ivan Parra (Cofidis) @ 2min 2sec
  11. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 2min 26sec

GC after Stage 17:

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 77hr 35min 35sec
  2. Andy Schleck (CSC) @ 2min 24sec
  3. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 2min 28sec
  4. Damiano Cunego (Lampre) @ 3min 29sec
  5. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 3min 36sec
  6. Riccardo Riccò (Saunier Duval) @ 5min 19sec
  7. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 10min
  8. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 10min 25sec
  9. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 10min 39sec
  10. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 10min 55sec

Stage 17 route map and elevation guide.


Stage 18: Thursday, May 31, UDINE - RIESE PIO X, 203 km

Results:

  1. Alessandro Petacchi (Milram) 4hr 32min 51sec
  2. Maximiliano Richeze (Panaria) s.t.
  3. Matti Breschel (CSC) s.t.
  4. Thomas Fothen (Gerolsteiner) s.t.
  5. Oscar Gatto (Gerolsteiner) s.t.
  6. Nicolas Trusov (Tinkoff) s.t.
  7. Alexnadre Pichot (Bouygues Telecom) s.t.
  8. Stefano Zanini (Predictor-Lotto) s.t.
  9. Julian Dean (Credit Agricole) s.t.
  10. Hervé Duvlos-Lassale s.t.

GC after Stage 18:

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 82hr 8min 26sec
  2. Andy Schleck (CSC) @ 2min 24sec
  3. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 2min 28sec
  4. Damiano Cunego (Lampre) @ 3min 29sec
  5. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 3min 46sec
  6. Riccardo Riccò (Saunier Duval) @ 5min 19sec
  7. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 10min
  8. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 10min 25sec
  9. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 10min 39sec
  10. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 10min 55sec

Stage 18 route map and elevation guide


Stage 19: Friday, June 1, TREVISO - COMANO TERME, 179 km

Major climbs:

Pian delle Fugazze, elevation 1,162 meters
Ballino: 755 meters

Results:

  1. Iban Mayo (Saunier Duval) 4hr 34min 49sec. 38.862 km/hr
  2. Giovanni Visconti (Quick Step) @ 43sec
  3. Marco Marzano (Lampre) @ 1min 4sec
  4. Michael Rasmussen (Rabobank) @ 1min 8sec
  5. Evgeni Petrov (Tinkoff) s.t.
  6. Mario Aerts (Predictor-Lotto) @ 2min 54sec
  7. Lorenzo Bernucci (T-Mobile) @ 2min 58sec
  8. Maximilian Richeze (Panaria) @ 3min 13sec
  9. Lilian Jegou (FDJ) s.t.
  10. Josep Jufre (Predictor-Lotto) s.t.

GC after stage 19:

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 86hr 46min 28sec
  2. Andy Schleck (CSC) @ 2min 24sec
  3. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 2min 28sec
  4. Damiano Cunego (Lampre) @ 3min 29sec
  5. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 3min 46sec
  6. Riccardo Riccò (Saunier Duval) @ 5min 19sec
  7. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 8min 20sec
  8. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 10min
  9. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 10min 39sec
  10. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 10min 55sec

Stage 19 route map and elevation guide


Stage 20: Saturday, June 2, BARDOLINO - VERONA (individual time trial), 43 km

Results:

  1. Paolo Savoldelli (Astana) 52min 20sec. 42.299 km/hr
  2. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 36sec
  3. David Zabriskie (CSC) @ 38sec
  4. Laszlo Bodrogi (Credit Agricole) @ 1min 8sec
  5. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 1min 16sec
  6. Andy Schleck (CSC) @ 1min 28sec
  7. Vincenzo Nibili (Liquigas) @ 1min 44sec
  8. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 1min 57sec
  9. Mikhail Ignatiev (Tinkoff) @ 2min 1sec
  10. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 2min 2sec

GC after Stage 20:

  1. Danilo Di Luca (Liquigas) 87hr 40min 45sec
  2. Andy Schleck (CSC) @ 1min 55sec
  3. Eddy Mazzoleni (Astana) @ 2min 25sec
  4. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 3min 15sec
  5. Damiano Cunego (Lampre) @ 3min 49sec
  6. Riccardo Riccò (Saunier Duval) @ 7min
  7. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 8min 34sec
  8. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 10min 14sec
  9. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 10min 44sec
  10. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 11min 58sec

Stage 20 route map and elevation guide


Final Stage, Number 21: Sunday, June 3 VESTONE - MILANO, 185 km

Major climb: Passo Tre Termini, elevation 701 meters

Results:

  1. Alessandro Petacchi (Milram) 5hr 18min 54sec. 34.807 km/hr
  2. Maximilian Richeze (Panaria) s.t.
  3. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
  4. Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone) s.t.
  5. Stefano Zanini (Predictor-Lotto) s.t.
  6. Lloyd Mondory (Ag2R) s.t.
  7. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
  8. Oscar Gatto (Gerolsteiner) s.t.
  9. Thomas Fothen (Gerolsteiner) s.t.
  10. Matti Breschel (CSC) s.t.

Complete Final 2007 Giro d'Italia General Classification:

Stage 21, the final stage, route map and elevation guide.