BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

Tour de France: the Inside Story Cycles BiKyle South Salem Cycleworks Mondonico frames CycleItalia cycling tours Selle San Marco saddles Advertise with us! Smart Cycles Schwab Cycles

 

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2006 Giro d'Italia

89th edition: May 6 - May 28

2005 Giro | 2007 Giro | Giro d'Italia database | 2006 Giro statistics | Final GC | Stage results with running GC maps and photos |Teams and riders with backnumbers | Predictions


2006 Giro route map and statistics:

2006 Giro route map

Stages: 21 (Stage 21 is divided into two half-stages)
Total kilometers: 3.553.2
Average stage length: 169.2 km
Stage types:
Flat or undulating: 10
Medium mountains: 4
Mountains 4
Hilltop finishes: 5
Individual time trial:3
Team time trials: 1
Kilometers of individual time trials: 67.2
kilometers of team trialing: 38
Rest days: 2


Complete Final 2006 Giro d'Italia General Classification:

  1. Ivan Basso (CSC) 91hr 33min 36sec. 38.54 km/hr
  2. José Enrique Gutierrez (Phonak) @ 9min 18sec
  3. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 11min 59sec
  4. Damiano Cunego (Lampre) @ 18min 16sec
  5. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 19min 22sec
  6. Sandy Casar (FDJ) @ 23min 53sec
  7. Juan Manuel Garate (Quick Step) @ 24min 26sec
  8. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 25min 57sec
  9. Victor Hugo Pena (Phonak) @ 26min 27sec
  10. Francisco J. Vila (Lampre) @ 27min 34sec
  11. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) @ 28min 0sec
  12. Giampaolo Caruso (Liberty Seguros) @ 28min 17sec
  13. José Luis Rubiera (Discovery) @ 28min 30sec
  14. Patrice Halgand (Credit Agricole) @ 35min 15sec
  15. Paolo Tiralongo (Lampre) @ 40min 16sec
  16. Ivan Ramiro Para (Cofidis) @ 46min 56sec
  17. Wim van Huffel (Davitamon-Lotto) @ 48min 25sec
  18. Unai Osa (Liberty Seguros) @ 48min 52sec
  19. Sylvester Szmyd (Lampre) @ 49min 47sec
  20. Luca Mazzanti (Panaria) @ 50min 43sec
  21. Sergio Ghisalberti (Milram) @ 53min 31sec
  22. Manuel Beltran (Discovery) @ 54min 23sec
  23. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 58min 50sec
  24. José Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) @ 1hr 0min 11sec
  25. Marzio Bruseghin (Lampre) @ 1hr 0min 51sec
  26. Emanuele Sella (Panaria) @ 1hr 2min 32sec
  27. Alexandre Botcharov (Credit Agricole) @ 1hr 2min 39sec
  28. Francisco Perez (Caise d'Epargne) @ 1hr 2min 5sec
  29. Josep Jufre (Davitamon-otto) @ 1hr 6min 16sec
  30. Guido Trentin (Saunier duval) @ 1hr 13min 2sec
  31. José Serpa (Selle Italia) @ 1hr 14min 51sec
  32. Hubert Dupont (Ag2r) @ 1hr 15min 48sec
  33. Maxime monfort (Cofidis) @ 1hr 16min 23sec
  34. Tadej Valjavec (Lampre) @ 1hr 18min 5sec
  35. Iker Flores (Euskaltel) @ 1hr 18min 28sec
  36. Joan Horrach (Caisse d'Epargne) @ 1hr 23min 31sec
  37. Jens Voigt (CSC) @ 1hr 24min 7sec
  38. Andrea Noè (Liquigas) @ 1hr 26min 18sec
  39. Vladimir Efimkon (Caisse d'Epargne) @ 1hr 26min 35sec
  40. David Lopez Garzia (Euskaltel) @ 1hr 26min 40sec
  41. Francesco Bellotti (Credit Agricole) @ 1hr 26min 42sec
  42. Julio Perez Cuapio (Panaria) @ 1hr 27min 0sec
  43. Carlos Sastre (CSC) @ 1hr 29min 14sec
  44. Nicolas Vogondy (Credit Agricole) @ 1hr 31min 17sec
  45. Johan Tschopp (Phonak) @ 1hr 32min 1sec
  46. Fortunato Baliani (Panaria) @ 1hr 32min 19sec
  47. Leonardo Duque (Cofidis) @ 1hr 32min 50sec
  48. Steve Zampieri (Phonak) @ 1hr 41min 45sec
  49. Luis Filipe Laverde (Panaria) @ 1hr 43min 11sec
  50. Laurent Lefevre (Bouygues telecom) @ 1hr 46min 58sec
  51. Jörg Ludewig (T-Mobile) @ 1hr 47min 12sec
  52. Inigo Cuesta (CSC) @ 1hr 48min 8sec
  53. Theo Eltink (Rabobank) @ 1hr 48min 47sec
  54. Inigo Chaurreau (Ag2r) @ 1hr 50min 38sec
  55. Grischa Niermann (Rabobank) @ 1hr 50min 38sec
  56. Paolo Bettini (Quick Step) @ 1hr 52min 38sec
  57. Evgeni Petrov (Lampre) @ 1hr 57min 19sec
  58. Charles Wegelius (Liquigas) @ 1hr 59min 19sec
  59. Gorazd Stengelj (Lampre) @ 2hr 3min 26sec
  60. Marco Pinotti (Saunier Duval) @ 2hr 4min 45sec
  61. Raffaele Illiano (Selle Italia) @ 2hr 5min 47sec
  62. Volodymir Gustov (CSC) @ 2hr 10min 21sec
  63. Fabio Sacchi (Milram) @ 2hr 11min 47sec
  64. Stef Clement (Bouygues Telecom) @ 2hr 12min 55sec
  65. Scott Davic (T-Mobile) @ 2hr 13min 42sec
  66. Gustav Erik Larsson (FDJ) @ 2hr 14min 31sec
  67. Pavel Padrnos (Discovery) @ 2hr 19min 55sec
  68. José Luis Carrasco (Caisse d'Epargne) @ 2hr 20min 24sec
  69. Alessandro Vanotti (Milram) @ 2hr 22min 55sec
  70. Jussi Veikkanen (FDJ) @ 2hr 23min 7sec
  71. Alexandr Kolobnev (Rabobank) @ 2hr 23min 12sec
  72. Matthias Kessler (T-Mobile) @ 2hr 23min 28sec
  73. Christian Knees (Milram) @ 2hr 24min 14sec
  74. Matthias Russ (Gerolsteiner) @ 2hr 26min 54sec
  75. Jurgen Van de Walle (Quick Step) @ 2hr 29min 33sec
  76. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 2hr 31min 59sec
  77. Nicki Sorensen (CSC) @ 2hr 32min 11sec
  78. Andrea Moletta (Gerolsteiner) @ 2hr 32min 31sec
  79. Sylvain Calzati (Ag2r) @ 2hr 34min 23sec
  80. Martin Elmiger (Phonak) @ 2hr 34min 54sec
  81. Imanol Erviti (Caisse d'Epargne) @ 2hr 35min 25sec
  82. Javier Ramirez (Liberty Seguros) @ 2hr 37min 8sec
  83. Benoit Joachim (Discovery) @ 2hr 38min 41sec
  84. Addy Engels (Quick Step) @ 2hr 39min 39sec
  85. Torsten Hiekmann (Gerolsteiner) @ 2hr 40min 23sec
  86. Dario David Cioni (Liquigas) @ 2hr 40min 40sec
  87. Ruben Lobato (Saunier Duval) @ 2hr 41min 57sec
  88. Manuele Mori (Saunier Duval) @ 2hr 42min 58sec
  89. Viatcheslav Ekimov (Discovery Channel) @ 2hr 43min 19sec
  90. Markel Irizar (Euskaltel) @ 2hr 48min 28sec
  91. Daniel Navarro (Liberty Seguros) @ 2hr 49min 24sec
  92. Bobby Julich (CSC) @ 2hr 50min 32sec
  93. Alessandro Spezialetti (Liquigas) @ 2hr 54min 13sec
  94. Grégory Rast (phonak) @ 2hr 56mi 22sec
  95. Mikel Pradera (Caisse d'Epargne) @ 2hr 56min 52sec
  96. Michael Blaudzun (CSC) @ 2hr 57min 48sec
  97. Sven Kraus (Gerolsteiner) @ 2hr 57min 58sec
  98. Mauricio Alberto Ardila (Rabobank) @ 2hr 58min 32sec
  99. Benoit Poilvet (Credit Agricole) @ 3hr 3min 44sec
  100. Yannick Talabardon (Credit Agricole) @ 23hr 6min 3sec
  101. Carlos Da Cruz (FDJ) @ 3hr 7min 1sec
  102. Matthew White (Discovery) @ 3hr 7min 26sec
  103. Miguel Angel Rubiano (Panaria) @ 3hr 12min 4sec
  104. Renaud Dion (Ag2r) @ 3hr 13min 4sec
  105. Alessandro Cortinovis (Milram) @ 3hr 17min 9sec
  106. Gabriele Missaglia (Selle Italia) @ 3hr 18min 7sec
  107. Patrick Calgani (Liquigas) @ 3hr 19min 42sec
  108. Angel Gomez Gomez (Saunier Duval) @ 3hr 19min 58sec
  109. Santo Anza (Selle Italia) @ 3hr 20min 0sec
  110. Anton Luengo (Euskaltel) @ 3hr 23min 9sec
  111. William Bonnet (Credit Agricole) @ 3hr 25min 34sec
  112. Amaël Moinard (Cofidis) @ 3hr 26min 4sec
  113. Jonathan Patrick McCarty (Phonak) @ 3hr 26min 5sec
  114. Yuriy Krivtsov (Ag2r) @ 3hr 26min 16sec
  115. Olivier Bonnaire (Bouygues Telecom) @ 3hr 26min 54sec
  116. Arnaud Labbe (Bouygues Telecom) @ 3hr 26min 59sec
  117. Giovanni Lombardi (CSC) @ 3hr 28min 10sec
  118. José Cayetano (Caisse d'Epargne) @ 3hr 29min 33sec
  119. Yoann Le Boulanger (Bouygues Telecom) @ 3hr 32min 3sec
  120. Leonardo Scarselli (Quick Step) @ 3hr 34min 9sec
  121. Cyrille Monnerais (FDJ) @ 3hr 35min 9sec
  122. Rémi Pauriol (Credit Agricole) @ 3hr 37min 2sec
  123. Bert Roesems (Davitamon-Lotto) @ 3hr 38min 28sec
  124. Koen De Kort (Liberty Seguros) @ 3hr 39min 26sec
  125. Marc De Maar (Rabobank) @ 3hr 41min 12sec
  126. Paolo Fornaciari (Lampre) @ 3hr 41min 51sec
  127. Christophe Edaleine (Credit Agricole) @ 3hr 42min 25sec
  128. Ivan Mayoz (Euskaltel) @ 3hr 43min 0sec
  129. Mickael Delage (FDJ) @ 3hr 43min 21sec
  130. Alberto Ongarato (Milram) @3hr 44min 30sec
  131. Nick Gates (Davitamon-lotto) @ 3hr 46min 29sec
  132. Olaf Pollack (T-Mobile) @ 3hr 46min 51sec
  133. Jan Kuyckx (Davitamon-Lotto) @ 3hr 50min 9sec
  134. José Antonio Garrido (Quick Step) @ 3hr 53min 47sec
  135. Jason McCartney (Discovery) @ 3hr 54min 2sec
  136. Mathew Hayman (Rabobank) @ 3hr 55min 54sec
  137. Elia Rigotto (Milram) @ 3hr 56min 21sec
  138. Axel Maximiliano Richeze (Panaria) @ 3hr 57min 1sec
  139. Robert Forster (Gerolsteiner) @ 3hr 59min 34sec
  140. Preben Van Hecke (Davitamon-Lotto) @ 4hr 0min 58sec
  141. Davide Bramati (Quick Step) @ 4hr 2min 0sec
  142. Sergiy Matveyev (Panaria) @ 4hr 2min 8sec
  143. Arnaud Gerard (FDJ) @ 4hr 5min 5sec
  144. Benat Albizuri Aransolo @ 4hr 5min 49sec
  145. Henk Vogels (Davitamon-Lotto) @ 4hr 6min 16sec
  146. Dario Andriotto (Liquigas) @ 4hr 7min 54sec
  147. Frantisek Rabon (T-Mobile) @ 4hr 8min 16sec
  148. Aaron Olson (Saunier Duval) @ 4hr 16min 23sec
  149. Yohann Gene (Bouygues Telecom) @ 4hr 20min 55sec
  150. Carl Naibo (Ag2r) @ 4hr 34min 42sec

Points Classification:

  1. Paolo Bettini (Quick Step): 169 points
  2. Ivan Basso (CSC): 158
  3. José Enrique Gutierrez (Phonak): 132
  4. Olaf Pollack (T-Mobile): 104
  5. Paolo Savoldelli (Discovery): 95

Climbers' Competition:

  1. Juan Manuel Garate (Quick Step): 64 points
  2. Ivan Basso (CSC): 56
  3. Fortunato Baliani (Panaria): 52
  4. José Enrique Gutierrez (Phonak): 27
  5. Sandy Casar (FDJ): 23

Team Classification (Fast Team):

  1. Phonak: 274hr 21min 31sec
  2. Lampre @ 7min 36sec
  3. Discovery @ 16min 5sec
  4. Saunier Duval @ 29min 37sec
  5. Panaria @ 53min 6sec

Team Points (Super Team):

  1. Phonak: 323 points
  2. Sunier Duval: 298
  3. Panaria: 270
  4. Gerolsteiner: 262
  5. Lampre: 260

Stage results with running GC, maps and photos:

Thursday, April 4; Friday, April 5: Photos from the the April 4 team presentation in Liege, Belgium and the Friday, and the April 5 press conference



Saturday, May 6: Stage 1, Seraing 6.2 km Individual time trial
Rated Climb: Seraing (158 meters)


Paolo Savoldelli is the first Maglia Rosa of the 2006 Giro

More photos from the stage 1 time trial.

Results:
1. Paolo Savoldelli (Discovery) 7min 50sec. 47.489 km/hr
2. Bradley McGee (FDJ) @ 11sec
3. Jose Guetierez (Phonak) @ 13sec
4. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) s.t.
5. Serhiy Honchar (T-Mobile) @ 15sec
6. Francisco Perez Sanchez (Illes Balears) @ 16sec
7. Jose Ivan Gutierez (Illes Balears) s.t.
8. Michael Rogers (T-Mobile) @ 17sec
9. Davide Rebellin (GErolsteiner) @ 18sec
10. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 19sec
13. Ivan Basso (CSC) @ 23sec
15. Damiano Cunego (Lampre) @ 25sec
16. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 26sec
66. Bobby Julich (CSC) @ 45sec
80. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 49sec


Map and elevation of Stage 1 individual time trial.


Sunday, May 7: Stage 2, Mons - Charleroi/Marcinelle (Belgium), 197 km.

Climb: Silenrieux (256 meters)




A break that was eventually brought back for a mass romp at the end. An obviously tired Gabriele Missaglia does his turn at the front.

More photos from stage 2, including the sprint finish.

Results:
1. Robbie McEwen (Davitamon-Lotto) 4hr 51min 40sec. 41.142 km/hr
2. Olaf Pollack (T-Mobile) s.t.
3. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
4. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.
5. Leonardo Duque (Cofidis) s.t.
6. Tomas Vaitkus (Ag2R) s.t.
7. Alberto Loddo (Selle Italia) s.t.
8. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
9. Axel Richeze (Panaria) s.t.
10. Graeme Brown (Rabobank) s.t.

GC after Stage 2, No change to top 10:
1. Paolo Savoldelli (Discovery) 4hr 49min 30sec
2. Bradley McGee (FDJ) @ 11sec
3. Jose Guetierez (Phonak) @ 13sec
4. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) s.t.
5. Serhiy Honchar (T-Mobile) @ 15sec
6. Francisco Perez Sanchez (Illes Balears) @ 16sec
7. Jose Ivan Gutierez (Illes Balears) s.t.
8. Michael Rogers (T-Mobile) @ 17sec
9. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 18sec
10. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 19sec

Savoldelli leads in all of the other jersey competitions, Purple, Green and Blue.

Points:
Paolo Savoldelli: 33 points
Robbie McEwen:25
Bradley McGee: 23

Mountain:
Paolo Savoldelli: 3 points
Arnaud Labbe: 3
Bradley McGee: 2


Map and elevation of Stage 2


Monday, May 8: Stage 3, Perwez - Namur, 202 km. The finish has a 5% gradient..

Climbs:
Evrehailles (252 meters)
Cote d'Ahin (147 meters)

Schumacher gets the stage win and the Maglia Rosa.

More stage 3 photos

Results: Petacchi crashed, breaking his kneecap. He's out of the Giro.
1. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) 5hr 14min 41sec. 39.086 km/hr
2. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 2sec
3. David Rebellin (Gerolsteiner) @ 6sec
4. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
5. Philippe Gilbert (FDJ) s.t.
6. Jens Voigt (CSC) s.t.
7. Andrea Moletta (Gerlsteiner) s.t.
8. Jose Ivan Gutierrez (Illes Balears) s.t.
9. Paolo Savoldelli (Discovery) s.t.
10. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 9sec

GC after Stage 3:
1. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) 10hr 14min 4sec
2. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 13sec
3. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 23sec
4. Jose Ivan Gutierrez (Illes Balears) @ 29sec
5. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 31sec
6. Serhiy Honchar (T-Mobile) s.t.
7. Bradley McGee (FDJ) s.t.
8. Francisco Perez Sanchez (Illes Balears) @ 32sec
9. José Enrique Gurierrez (Phonak) @ 33sec
10. Michael Rogers (T-Mobile) @ 37sec
11. Tom Danielson (Discovery) @ 37sec

Climber:
1. Moises Aldape 5 points
2. Amael Moinard 5
3. Paolo Savoldelli 3


Points:

1. Stefan Schumacher 45 points
2. Paolo Savoldelli 40
3. Paolo Bettini 30

Stage 3 route map and elevation.


Tuesday, May 9: Stage 4, Wanze - Hotton, Belgium. 193 km

Climbs:
Cote de Wanne (492 meters)
Stavelot-La Haute Leuèè (504 meters)

More photos from stage 4.

Results:
1. Robbie McEwen (Davitamon-Lotto) 4hr 38min 51sec. 41.527 km/hr
2. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
3. Alberto Loddo (Milram) s.t.
4. Axel Richeze (Panaria) s.t.
5. Olaf Pollack (T-Mobile) s.t.
6. Mirco Lorenzetto (Milram) s.t.
7. Philippe Gilbert (FDJ) s.t.
8. Tomas Vaitkus (Ag2R) s.t.
9. Koldo Fernandez (Euskaltel) .t.
10. Sebastien Chavanel (Bouygues Telecom) s.t.


GC after Stage 4. The only change to the top 10 was that Bettini's 12-second time bonus for second place moved him up to 10th place:
1. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) 14hr 52min 55sec
2. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 13sec
3. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 23sec
4. Jose Ivan Gutierrez (Illes Balears) @ 29sec
5. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 31sec
6. Serhiy Honchar (T-Mobile) s.t.
7. Bradley McGee (FDJ) s.t.
8. Francisco Perez Sanchez (Illes Balears) @ 32sec
9. Jose Enrique Gurierrez (Phonak) @ 33sec
10. Paolo Bettini (Quick Step) 35sec


Climber:
1. Sandy Casar 6 points
2. Moises Aldape 5
3. Amael Moinard 5


Points:
1. Robbie McEwen 50 points
2. Paolo Bettini 50
3. Stefan Schumacher 45



Map and elevation of stage 4


Wednesday May 10: Rest Day


Thursday, May 11: Stage 5, Piacenza - Cremona (team time trial), 35 km

More photos from stage 5

Results:
1. CSC 36min 56sec. 56.859 km/hr
2. T-MOBILE @ 1sec
3. DISCOVERY @ 39sec
4. LIQUIGAS @ 42sec
5. FDJ @ 1min
6. GERLSTEINER @ 1min 3sec
7. QUICKSTEP s.t.
8. LAMPRE @ 1min 4sec
9. PHONAK @ 1min 4sec
10. CREDIT AGRICOLE @1min 7sec
11. DAVITAMON - LOTTO @ 1min 8sec
12. MILRAM @ 1min 13sec
13. ILLES BALEARS @ 1min 14sec
14. RABOBANK @ 1min 18sec
15. AG2R @ 1min 22sec
16. BOUYGUES TELECOM @ 1min 23sec
17. LIBERTY SEGUROS @ 1min 25sec
18. SAUNIER DUVAL @ 1min 26sec
19. COFIDIS @ 1min 34sec
20. SELLE ITALIA @ 1min 37sec
21. PANARIA @ 1min 41sec
22. EUSKALTEL @ 1min 56sec


GC after Stage 5:
1. Serhiy Honchar (T-Mobile) 15hr 30min 23sec
2. Jens Voigt (CSC) @ 6sec
3. Michael Rogers (T-Mobile) s.t.
4. Olaf Pollack (T-Mobile) @ 10sec
5. Ivan Basso (CSC) @ 11sec
6. Paolo Savoldelli (Discovery) @20sec
7. Nicki Sorensen (CSC) @ 29sec
8. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 31sec
9. Bobby Julich (CSC) @ 33sec
10. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 38sec
12. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 49sec
25. Damiano Cunego (Lampre) @ 1min 17sec
26. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 1min 20sec
52. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 1min 56sec
103. Jose Rujano (Selle Italia) @ 2min 46sec


Climber's competition:
1. Sandy Casar 6 points
2. Amael Moinard 5
3. Moises Aldape 5


Points:
1. Robbie McEwen 50 points
2. Paolo Bettini 50
3. Stefan Schumacher 45

Stage 5 team time trial map and elevation


Friday, May 12: Stage 6, Busseto - Forlì, 227 km

More photos from stage 6

Results:
1. Robbie McEwen (Davitamon-Lotto) 5hr 24min 13sec. 42.749 km/hr
2. Olaf Pollack (T-Mobile) s.t.
3. Tomas Vaitkus (Ag2R) s.t.
4. Leonardo Duque (Cofidis) s.t.
5. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
6. Fabrizio Guidi (Phonak) s.t.
7. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
8. Elia Rigotto (Milram) s.t.
9. Axel Richeze (Panaria) s.t.
10. Manuele Mori (Saunier Duval) s.t.


GC after Stage 6:
1. Olaf Pollack (T-Mobile) 20hr 54min 34sec
2. Serhiy Honchar (T-Mobile) @ 2sec
3. Jens Voigt (CSC) @ 8sec
4. Michael Rogers (T-Mobile) s.t.
5. Ivan Basso (CSC) @ 13sec
6. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 22sec
7. Nicki Sorensen (CSC) @ 31sec
8. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 33sec
9. Bobby Julich (CSC) @ 35sec
10. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 40sec

Stage 6 map and elevation


Saturday, May 13: Stage 7, Cesena - Saltara, 236 km

Climbs:
San Marino (645 meters)
Monte Catria (1,460 meters) This climb has a patch of 18% gradient.
Monte delle Cesane (628 meters)

More photos from stage 7

Results: Di Luca had trouble on the longest stage of this year's Giro. The terrain of the region (Le Marche) is very hilly and was a good test of the riders' fitness. Verbrugghe was away in a break most of the race and then took a flyer on the uphill finish.


1. Rik Verbrugghe (Cofidis) 6hr 42min 15sec. 35.201 km/hr
2. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 14sec
3. Luca Mazzanti (Panaria) s.t.
4. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) s.t.
5. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 16sec
6. Ivan Basso (CSC) s.t.
7. Serhiy Honchar (T-Mobile) s.t.
8. Gilberto Simoni (Saunier Duval) s.t.
9. Laurent Lefevre (Bouygues Telecom) @ 20sec
10. Michele Scarponi (Liberty Seguros) s.t.
11. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
22. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 34sec
35. Jose Rujano (Selle Italia) @ 1min 3sec
36. Jan Ullrich (T-Mobile) s.t.

GC after Stage 7:
1. Serhiy Honchar (T-Mobile) 27hr 37min 7sec
2. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 6sec
3. Ivan Basso (CSC) @ 11sec
4. Michael Rogers (T-Mobile) @ 32sec
5. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 54sec
6. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 56sec
7. Tom Danielson (Discovery) @ 57sec
8. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 1min 3sec
9. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 1min 7sec
10. Jens Voigt (CSC) @ 1min 9sec
11. Damiano Cunego (Lampre) @ 1min 21sec
20. Gilberto Simoni (Saunie Duval) @ 1min 21sec
22. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 2min 7sec

Climbers; Competition:
1. Staf Scheirlinckx: 13 points
2. Juan Manuel Garate: 9
3. Sandy Casar: 7

Points:
1. Robbie McEwen: 75 points
2. Paolo Bettini: 63
3. Paolo Savoldelli: 60

Stage 7 map and elevation. Note the hilltop finish.


Sunday, May 14: Stage 8, Civitanova Marche - Maielletta/Passo Lanciano, 171 km

Climb: Maielletta-Passo Lanciano (hilltop finish, 1,294 meters. The final climb is 12.33 km long with 1,030 meters of elevation gain. The average gradient is 8.4% but early in the climb there is a nasty 13% patch.

More stage 8 photos

Results:
1. Ivan Basso (CSC) 4hr 4min 19sec. 41.994 km/hr
2. Damiano Cunego (Lampre) @ 30sec
3. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) s.t.
4. Giampaolo Caruso (Liberty Seguros) @ 45sec
5. Luca Mazzanti (Panaria) @ 1min 9sec
6. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) @ 1min 15sec
7. Gilbero Simoni (Saunier Duval) s.t.
8. Danilo Di Lica (Liquigas) @ 1min 32sec
9. Jose Rujano (Selle Italia) @ 1min 50sec
10. Julio Perez Cuapio (Panaria) @ 1min 52sec
15. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 2min 20sec
19. Serhiy Honchar (T-Mobile) @ 2min 34sec
95. Jan Ullrich (T-Mobile) @ 16min 4sec

GC after Stage 8:
1. Ivan Basso (CSC) 31hr 41min 17sec
2. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 1min 34sec
3. Damiano Cunego (Lampre) @ 1min 48sec
4. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 2min 35sec
5. Serhiy Honchar (T-Mobile) @ 2min 43sec
6. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 2min 48sec
7. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 3min 20sec
8. Giampaolo Caruso (Liberty Seguros) @ 3min 23sec
9. Tom Danielson (Discovery) @ 3min 31sec
10. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 3min 39sec

Climbers' competition:
1. Ivan Basso: 15 points
2. Staf Scheirlinckx: 13
3. Damiano Cunego: 10

Points:
1. Robbie McEwen: 75 points
2. Paolo Bettini: 63
3. Paolo Savoldelli: 61

 

Stage 8 map and elevation


Monday, May 15: Stage 9, Francavilla al Mare-Termoli, 127 km

Climb: Palata (520 meters)

Results:
1. Tomas Vaitkus (Ag2R) 3hr 5min 13sec. 42.760 km/hr
2. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
3. Olaf Pollack (T-Mobile) s.t.
4. Robbie McEwen (Davitamon-Lotto) s.t.
5. Philippe Gilbert (FDJ) s.t.
6. Alexandre Botcharov (Credit Agricole) s.t.
7. Manuele Mori (Saunier duval) s.t.
8. Axel Richeze (Panaria) s.t.
9. Leonardo Duque (Cofidis) s.t.
10. Alessandro Spezialetti (Liquigas) s.t.

GC after Stage 9:
1. Ivan Basso (CSC) 34hr 46min 30sec
2. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 1min 34sec
3. Damiano Cunego (Lampre) @ 1min 48sec
4. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 2min 35sec
5. Serhiy Honchar (T-Mobile) @ 2min 43sec
6. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 2min 48sec
7. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 3min 20sec
8. Giampaolo Caruso (Liberty Seguros) @ 3min 23sec
9. Tom Danielson (Discovery) @ 3min 31sec
10. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 3min 39sec

Climbers' Competition:
1. Ivan Basso: 15 points
2. Staf Scheirlinckx: 13
3. Damiano Cunego 10

Points:
1. Robbie McEwen: 89 points
2. Paolo Bettini: 83
3. Olaf Pollack 68

Map and elevation of stage 9


Tuesday, May 16: Stage 10, Termoli - Peschici, 187 km

Climb: Monte S. Angelo (796 meters)

Results:
1. Franco Pellizotti (Liquigas) 4hr 39min 47sec. 40.745 km/hr
2. Vladimir Efemkin (Illes Balears) s.t.
3. Sergey Yakovlev (Liberty Seguros) @ 2sec
4. Herbert Dupont (Ag2R) s.t.
5. Theo Elkink (Rabobank) @ 3sec
6. Jose Luis Carrasco (Illes Balears) s.t.
7. Marco Pinotti (Saunier Duval) @ 5sec
8. Sven Krauss (Gerolsteiner) s.t.
9. Alexandr Kolobnev (Rabobank) s.t.
10. Joan Horrach (Illes Balears) @ 8sec

GC after Stage 10:
1. Ivan Basso (CSC) 39hr 29min 40sec
2. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 1min 34sec
3. Damiano Cunego (Lampre) @ 1min 48sec
4. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 2min 5sec
5. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 2min 35sec
6. Serhiy Honchar (T-Mobile) @ 2min 43sec
7. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 2min 48sec
8. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 3min 20sec
9. Giampaolo Caruso (Liberty Seguros) @ 3min 23sec
10. Tom Danielson (Discovery) @ 3min 31sec

Climbers' competition:
1. Ivan Basso: 15 points
2. Staf Scheirlinckx: 13
3. Damiano Cunego 10

Points:
1. Robbie McEwen: 89 points
2. Paolo Bettini: 83
3. Olaf Pollack 68

Stage 10 map and elevation


Wednesday, May 17: Rest Day

Stages 7 through 10 had some notable abandons:
Davide Rebellin, broken rib from stage 10 crash
Bradley McGee, sciatic probelms from crash earlier in the season
Cristian Moreni
Greame Brown
Koldo Fernandez
If no more abandonments are announced, there should be 184 riders on the line for the time trial in Pontadera (near Pisa) on Thursday.


Thursday, May 18: Stage 11, Pontedera-Pontedera (individual time trial), 50 km.

The moment just before Ivan Basso (in pink) caught 2004 Giro winner Damiano Cunego.

More stage 11 photos

Results:
1. Jan Ullrich (T-Mobile) 58min 48sec. 51.020 km/hr
2. Ivan Basso (CSC) @ 28sec
3. Marco Pinotti (Saunier Duval) @ 1min 1sec
4. Serhiy Honchar (T-Mobile) @ 1min 9sec
5. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 1min 19sec
6. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 1min 42sec
7. Jens Voigt (CSC) @ 2min 12sec
8. Gustav Erik Larsson (FDJ) @ 2min 22sec
9. Dario David Cioni (Liquigas) @ 2min 24sec
10. Viatcheslav Ekimov (Discovery) @ 2min 27sec
11. Tom Danielson (Discovery) @ 2min 35sec
30. Jose Rujano (Selle Italia) @ 4min 15sec
33. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 4min 21sec
55. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 5min 13sec
71. Damiano Cunego (Lampre) @ 5min 34sec

GC after stage 11:
1. Ivan Basso (CSC) 40hr 28min 56sec
2. Jose Enrigue Gutierrez (Phonak) @ 2min 48sec
3. Serhiy Honchar (T-Mobile) @ 3min 24sec
4. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 3min 26sec
5. Tom Danielson (Discovery) @ 5min 38sec
6. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 6min 37sec
7. Victor Hugo Pena (Phonak) @ 6min 54sec
8. Damiano Cunego (Lampre) @ 6min 54sec
9. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 7min 13sec
10. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 7min 33sec


Climbers' compeition:
1. Ivan Basso: 15 points
2. Staf Scheirlinckx: 13
3. Damiano Cunego 10

Points:
1. Robbie McEwen: 89 points
2. Paolo Bettini: 83
3. Paolo Savoldelli 73

Stage 11 map and elevation


Friday, May 19: Stage 12, Livorno - Sestri Levante, 169 km

More stage 12 pictures

Results:
1. Joan Horrach (Illes Balears) 3hr 55min 53sec. 42.987 km/hr
2. Addy Engels (Quick Step) @ 5sec
3. Emanuele Sella (Panaria) s.t.
4. Manuele Mori (Saunier Duval) s.t.
5. Fortunato Baliani (Panaria) s.t.
6. Wladimir Belli (Selle Italia) s.t.
7. Sven Krauss (Gerolsteiner) @ 1min 3sec
8. Alberto Ongarato (Milram) s.t.
9. Joerg Ludewig (T-Mobile) s.t.
10. Manuel Beltran (Discovery) s.t.

GC after Stage 12:
1. Ivan Basso (CSC) 44hr 31min 52sec
2. Jose Enrique Gurtierrez (Phonak) @ 2min 48sec
3. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 3min 26sec
4. Emanuele Sella (Panaria) @ 4min 21sec
5. Wladimir Belli Selle Italia) @ 5min 31sec
6. Tom Danielson (Discovery) @ 5min 38sec
7. Manuel Beltran (Discovery) @ 6min 36sec
8. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 6min 37sec
9. Victor Hugo Pena (Phonak) @ 6min 54sec
10. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
11. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 7min 13sec
12. Danilo Di Luca (Lquigas) @ 7min 33sec


Climbers' competition:
1. Ivan Basso: 15 points
2. Staf Scheirlinckx: 13
3. Damiano Cunego: 10


Points:
1. Robbie McEwen: 89 points
2. Paolo Bettini: 86
3. Paolo Savoldelli: 73

Stage 12 map and elevation. The Bassa climb at kilometer 103 has a patch of 12% gradient


Saturday, May 20: Stage 13, Alessandria - La Thuile, 216 km

Climb: Colle San Carlo, 10.52 km long with 1,031 meters of elevation gain. It averages 9.8% but in the first kilometer there is a 14% section and at km 3 there is a touch of 15%.

Notable did-not-start or abandons: Robbie McEwen, Michael Rogers, Tomas Vaitkus, Marcos Serrano and Jose Rujano

More photos from stage 13

Results:
1. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) 5hr 21min 12sec. 40.348 km/hr
2. Ivan Basso (CSC) @ 44sec
3. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 1min 19sec
4. Gilberto Simoni (Saunier Duval) s.t.
5. Michele Scarponi (Liberty Seguros) @ 2min 9sec
6. Franco Pellizotti (Liquigas) s.t.
7. John Gadret (Ag2R) @ 2min 13sec
8. Julio Perez Cuapio (Panaria) @ 2min 18sec
9. Damiano Cunego (Lampre) @ 2min 36sec
10 Paolo Savoldelli (Discovery) s.t.

GC after stage 13:
1. Ivan Basso (CSC) 49hr 53min 36sec
2. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 3min 27sec
3. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 5min 30sec
4. Wladimir Belli (Selle Italia) @ 7min 35sec
5. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 8min
6. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 8min 14sec
7. Tom Danielson (Discovery) @ 8min 35sec
8. Damiano Cunego (Lampre) @ 8min 58sec
9. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 10min 36sec
10. Victor Hugo Pena (Phonak) @ 11min 12sec

Climbers' competition:
1. Ivan Basso: 21 points
2. Staf Scheirlinckx: 13
3. Jose Enrique Gutierrez:13

Points:
1. Paolo Bettini: 86
2. Paolo Savoldelli 79
3. Ivan Basso: 78

Map and elevation of stage 13.


Sunday, May 21: Stage 14, Aosta - Domodossola, 223 km

Climbs
Colle San Bernardo (1,875 meters)

Passo del Sempione/Simplon Pass: 2,005 meters. 20 km long with 1,324 meters of elevation gain. It has an average gradient of 6.6% with a maximum of 12% at km 6.

More pictures from stage 14

Results: A break of non-contenders went clear on the San Bernardo and that was it. Paolo Bettini won the field sprint when he came in 12th @ 7min 44sec. Sandy Casar was the best-placed member of the break and moved to 6th in the GC.
1. Luis Felipe Laverde (Panaria) 5hr 27min 5sec
2. Franceisco Perez Sanchez (Illes Balears) s.t.
3. Paolo Tiralongo (Lampre) @ 7sec
4. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) s.t.
5. Raffaele Illiano (Milram) s.t.
6. Fortunato Baliani (Panaria) s.t.
7. Sandy Casar (FDJ) s.t.
8. Iker Flores (Euskaltel) s.t.
9. Steve Zampieri (Phonak) s.t.
10. Johann Tschopp (Phonak) s.t.

GC after Stage 14:
1. Ivan Basso (CSC) 55hr 28min 25sec
2. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 3min 27sec
3. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 5min 30sec
4. Wladimir Belli (Selle Italia) @ 7min 35sec
5. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 8min
6. Sandy Casar (FDJ) @ 8min 1sec
7. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 8min 14sec
8. Tom Danielson (Discovery) @ 8min 35sec
9. Damiano Cunego (Lampre) @ 8min 58sec
10. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 10min 36sec
11. Victor Hugo Pena (Phonak) @ 11min 12sec

Climber's competition:
1. Fortunato Baliani: 24points
2. Sandy Casar: 23
3. Ivan Basso: 21

Points:
1. Paolo Bettini: 90 points
2. Paolo Savoldelli: 79
3. Ivan Basso: 78

Stage 14 map and elevation.


Monday, May 22: Stage 15, Mergozzo - Brescia, 190 km

Results:
1. Paolo Bettini (Quick Step) 4hr 15min 42sec. 44.583 km/hr
2. Olaf Pollack (T-Mobile) s.t.
3. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
4. Henk Vogels (Davitamon-Lotto) s.t.
5. Axel Richeze (Panaria) s.t.
6. Fabrizio Guidi (Phonak) s.t.
7. Leonardo Duque (Cofidis) s.t.
8. Alberto Loddo (Milram) s.t.
9. Carlos Da Cruz (FDJ) s.t.
10. Gorazd Stangelj (Lampre) s.t.

GC after Stage 15:
1. Ivan Basso (CSC) 59hr 44min 7sec
2. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 3min 27sec
3. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 5min 30sec
4. Wladimir Belli (Selle Italia) @ 7min 35sec
5. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 8min
6. Sandy Casar (FDJ) @ 8min 1sec
7. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 8min 14sec
8. Tom Danielson (Discovery) @ 8min 35sec
9. Damiano Cunego (Lampre) @ 8min 58sec
10. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 10min 36sec
11. Victor Hugo Pena (Phonak) @ 11min 12sec

Climbers' competition:
1. Fortunato Baliani: 24 points
2. Sandy Casar: 23
3. Ivan Basso: 21

Points:
1. Paolo Bettini: 115 points
2. Olaf Pollack: 88
3. Paolo Savoldelli: 79
4. Ivan Basso: 78

Map and elevation of stage 15. Pan flat and the last sprinter's stage until Milan.


Tuesday, May 23: Stage 16, Rovato - Trento/Monte Bondone, 173 km

Climb:

Monte Bondone: hilltop finish, 1,650 meters. The climb is 17.47 km long with 1,372 meters of elevation gain. Average gradient is 7.9% but around the end of the first kilometer there is a patch of 13%.

Results:
1. Ivan Basso (CSC) 4hr 51min 30sec. 34.579 km/hr
2. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 1min 26sec
3. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) @ 1min 37sec
4. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) s.t.
5. John Gadret (Ag2R) @ 2min 40sec
6. Julio Perez Cuapio (Panaria) @ 2min 45sec
7. Wladimir Belli (Selle Italia) @ 3min 12sec
8. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 3min 25sec
9. Giampaolo Caruso (Liberty SEguras) @ 3min 27sec
10. David Lopez Garcia (Euskaltel) s.t.

GC after Stage 16:
1. Ivan Basso (CSC) 64hr 35min 17sec
2. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 5min 24sec
3. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 9min 17sec
4. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 9min 34sec
5. Wladimir Belli (Selle Italia) @ 11min 7sec
6. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 11min 59sec
7. Sandy Casar (FDJ) @ 12min 40sec
8. Damiano Cunego (Lampre) @ 13min 35sec
9. Victor Hugo Pena (Phonak) @ 14min 59sec
10. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 15min 18sec

Climber's competition:
1. Ivan Basso: 36 points
2. Fortunato Baliani: 26
3. Sanday Casar: 23

Points:
1. Paolo Bettini: 121 points
2. Ivan Basso: 103
3. Jose Enrique Gutierrez: 90

Elevation and map of stage 16


Wednesday, May 24: Stage 17, Termeno - Plan de Corones, 133 km

Climbs:
Passo delle Erbe (1,987 meters). Ascent cancelled.

Plan de Corones (hilltop finish, 2,273 meters). 16.9 km long with 1,261 meters of elevation gain. It averages 7.5% but in the final kilometer, where it is unpaved, it has a section of 24% gradient.

Stage news: The finish line is being moved about 5 km down the mountain so that the riders won't have to climb in mud, freezing mud at that. They'll end at the top of the Furcia Pass. The stage is now about 120 km long.
The riders, unhappy with today's route, delayed the start of the stage. Now, because of the weather, the riders will not go over the Passo delle Erbe. Given the very, very cold and wet weather, that would have been a horrible descent. They are still scheduled to go to the top of the Plan de Corones, which reports say is now a muddy dirt road. I'll bet they shorten the finish as well. The route now is 126 km long.

More stage 17 photos

Results:
1. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) 3hr 21min 26sec. 34.254 km/hr
2. Ivan Basso (CSC) s.t.
3. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 15sec
4. Franco Pelizotti (Liquigas) @ 19sec
5. Julio Perez Cuapio (Panaria) @ 28sec
6. John Gadret (Ag2R) @ 37sec
7. Damiano Cunego (Lampre) @ 41sec
8. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 48sec
9. Sergio Ghisalberti (Milram) @ 58sec
10. Giampaolo Caruso (Liberty Seguros) s.t.
16. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 1min 29sec

GC after Stage 17:
1. Ivan Basso (CSC) 67hr 56min 31sec
2. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 5min 43sec
3. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 10min 34sec
4. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 10min 58sec
5. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 12min 30sec
6. Wladimir Belli (Selle Italia) @ 13min
7. Sandy Casar (FDJ) @ 14min 6sec
8. Damiano Cunego (Lampre) @ 14min 48sec
9. Victor Hugo Pena (Phonak) @ 16min 40sec
10. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 17min 48sec

Stage 17 elevation and map. The dotted section on the final ascent on the elevation map is unpaved and approaches 24%.


Thursday, May 25: Stage 18, Sillian - Gemona del Friuli, 207 km

Climbs:
Monte Croce Carnico (1,360 meters)

Cuel di Forcia (884 meters)

More stage 18 photos

Results:
1. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) 5hr 31min 33sec. 37.460 km/hr
2. Marzio Bruseghin (Lampre) s.t.
3. Jose Gutierrez (Illes Balears) s.t.
4. David Lopez Garcia (Euskaltel) @ 2sec
5. Charles Wegelius (Liquigas) @ 7sec
6. Paolo Bettini (Quick Step) @ 2min 13sec
7. Alberto Ongarato (Milram) s.t.
8. Mathew White (Discovery) s.t.
9. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) s.t.
10. Paolo Tiralongo (Lampre) s.t.

GC after stage 18:
1. Ivan Basso (CSC) 73hr 30min 47sec
2. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 5min 43sec
3. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 10min 34sec
4. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 10min 58sec
5. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 12min 30sec
6. Wladimir Belli (Selle Italia) @ 13min
7. Sandy Casar (FDJ) @ 14min 6sec
8. Damiano Cunego (Lampre) @ 14min 48sec
9. Victor Hugo Pena (Phonak) @ 16min 40sec
10. Jose Luis Rubiera (Discovery) @ 17min 48sec

Climber's competition:
1. Ivan Basso: 46 points
2. Leonardo Piepoli: 31
3. Fortunato Baliani: 26
4. Sandy Casar: 23

Points:
1. Paolo Bettini: 139
2. Ivan Basso: 123
3. Jose Enrique Gutierrez: 113

Map and elevation of stage 18


Friday, May 26: Stage 19, Pordenone - Passo di San Pellegrino, 221 km

Climbs:
Forcella Staulanza (1,773 meters)
Passo Fedaia (2,057 meters)
Passo Pordoi (2,239 meters)
Passo di San Pellegrino (hilltop finish, 1,918 meters).

More photos from stage 19

Results:
1. Juan Manuel Garate (Quick Step), 7hr 13min 36sec, 30.581 km/hr
2. Jens Voigt (CSC) @ 4sec
3. Francisco J. Vila (Lampre) @ 1min 21sec
4. Tadej Valjavec (Lampre) @ 1min 55sec
5. Emanuele Sella (Panaria) @ 2min 6sec
6. Ivan Ramiro Parra (Cofidis) s.t.
7. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 2min 15sec
8. Ivan Basso (CSC) s.t.
9. Johann Tschopp (Phonak) s.t.
10. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 2min 19sec
12. Damiano Cunego (Lampre) @ 2min 40sec
16. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 4min 16sec
18. Tom Danielson (Discovery) s.t.

GC after Stage 19:
1. Ivan Basso (CSC), 80 hr 46min 38sec
2. Jose Enrique Gutierrez (Phonak) @ 6min 7sec
3. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 10min 34sec
4. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 12min 59sec
5. Damiano Cunego (Lampre) @ 15min 13 sec
6. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 15min 26sec
7. Sandy Casar (FDJ) @ 16min 7sec
8. Juan Manuel Garate (Quick Step) @ 16min 40sec
9. Wladimir Belli (Selle Italia) @ 17min 23sec
10. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 18min 31sec

Map and elevation of stage 19


Saturday, May 27: Stage 20, Trento - Aprica, 212 km

Climbs:
Passo del Tonale (1,883 meters),
Passo Gavia (Cima Coppi, highest point in the Giro, 2,618 meters),
Passo del Mortirolo (1,854 meters)



Results:

  1. Ivan Basso (CSC) 6hr 51min 15sec
  2. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 1min 17sec
  3. Damiano Cunego (Lampre) @ 2min 51sec
  4. José Enrique Gutierrez (Phonak) s.t.
  5. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 6min 3sec
  6. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) s.t.
  7. Sandy Casar (FDJ) @ 7min 26sec
  8. Juan Manuel Garate (Quick Step) s.t.
  9. Victor Hugo Pena (Phonak) s.t.
  10. Giampaolo Caruso (Liberty Seguros) s.t.

GC after Stage 20:

  1. Ivan Basso (CSC) 87hr 37min 33sec
  2. José Enrique Gutierrez (Phonak) @ 9min 18sec
  3. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 11min 59sec
  4. Damiano Cunego (Lampre) @ 18min 16sec
  5. Paolo Savoldelli (Discovery) @ 19min 22sec
  6. Sandy Casar (FDJ) @ 23min 53sec
  7. Juan Manuel Garate (Quick Step) @ 24min 26sec
  8. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 25min 57sec
  9. Victor Hugo Pena (Phonak) @ 26min 27sec
  10. Francisco J. Vila Errandonea (Lampre) @ 27min 34sec

Map and elevation of stage 20.


Sunday, May 28: 21st and Final Stage: Museo Del Ghisallo- Milano, 140 km.

More stage 21 photos

Results:
1. Robert Forster (Gerolsteiner) 3hr 56min 3sec. 35.585 km/hr
2. Axel Richeze (Panaria) s.t.
3. Olaf Pollack (T-Mobile) s.t.
4. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
5. Leonardo Duque (Cofidis) s.t.
6. Elia Rigotto (Milram) s.t.
7. Yuriy Krivtsov (Ag2R) s.t.
8. Sven Krauss (Gerolsteiner) s.t.
9. Renaud Dion (Ag2R) s.t.
10. Koen De Kort (Liberty Seguros) s.t.

Complete Final 2006 Giro d'Italia General Classification

Stage 21 map and elevation


Predictions:

Our fearless crew of experts are starting to send in their prognostications for the Giro.


Franco Bitossi: 147 pro victories including 1968 Tour de France points Jersey:
Pink Jersey: 1st Basso, 2nd Cunego, 3rd Simoni.
Sprinter: Petacchi (even though I am not sure if Petacchi will be able to finish the Giro).
Climber: Rujano

Pietro Piazzalunga: Legendary mechanic to Gimondi, Argentin, Motta. Ballarini, etc:
I believe that Simoni will win the Giro. His manger Algeri put a very good team together for him and he is a tough man. Then Cunego and Basso. I think Basso cares more for the Tour.
Sprinter: Petacchi.
Climber: Rujano.

Antonio Mondonico:
Pink Jersey: 1st Damiano Cunego, 2nd Jan Ullrich, 3rd Ivan Basso
Sprinter: A tossup between Alessandro Petacchi and Bradley McGee
Climber: Impossible to predict betwen Basso, Simoni and Cunego. Rujano doesn't seem to have properly prepared for this year.