BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

Tour de France: the Inside Story. Buy the book! Cycles BiKyle Albabici Italian Cycling South Salem Cycleworks Mondonico frames CycleItalia cycling tours Selle San Marco saddles Advertise with us! Smart Cycles Schwab Cycles

 

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1996 Giro d'Italia

79th edition: May 18- June 9

Results, stages with running GC and photos

1997 Giro | 1995 Giro | Giro d'Italia Database | 1996 Giro Quick Facts | 1996 Giro d'Italia Final GC | Stage results with running GC | The Story of the 1996 Giro d'Italia |

map of 1996 Giro d'Italia


1996 Giro Quick Facts:

3,990 kilometers raced at an average speed of 37.88 km/hr

162 starters and 98 classified finishers

1996 was the centenary year for both the Olympics and La Gazzetta dello Sport, the sports daily that has run the Giro since its inception in 1909. To celebrate both anniversaries, the Giro started in Greece before transferring to Italy for the 4th stage.

The first two weeks were unchallenging, but the 13th stage was very hilly and that's when Pavel Tonkov took the lead. He lost it for a day after the only time trial, but the next day in the mountains he retook the lead for good.


1996 Giro d'Italia Complete Final General Classification:

  1. Pavel Tonkov (Panaria-Vinavil) : 105hr 20min 23sec
  2. Enrico Zaina (Carrera) @ 2min 43sec
  3. Abraham Olano (Mapei-GB) @ 2min 57sec
  4. Piotr Ugrumov (Roslotto-ZG Mobili) @ 3min 0sec
  5. Ivan Gotti (Gewiss-Playbus) @ 3min 36sec
  6. Davide Rebellin (Polti) @ 9min 15sec
  7. Stefano Faustini (AKI-Gipiemme) @ 10min 38sec
  8. Aleksandr Shefer (Scrigno-Blue Storm) @ 11min 22sec
  9. Jean-Cyril Robin (Festina) @ 13min 4sec
  10. Evgeni Berzin (Gewiss-Playbus) @ 14min 41sec
  11. Hernan Buenahora (Kelme-Artiach) @ 18min 2sec
  12. Beat Zberg (Carrera) @ 20min 13sec
  13. Andrei Teteriouk (AKI-Gipiemme) @ 25min 8sec
  14. Joona Laukka (Festina) @ 26min 44sec
  15. Paolo Lanfranchi (Mapei-GB) @ 25min 56sec
  16. Wladimir Poulnikov (TVM-Farm Frites) @ 27min 11sec
  17. Felix Manuel Garcia (Festina) @ 29min 17sec
  18. Bruno Cenghialta (Gewiss-Playbus) @ 29min 21sec
  19. Gianni Faresin (Panaria-Vinavil) @ 34mn 1sec
  20. Zenon Jaskula (Brescialat) @ 37min 15sec
  21. Manuel Fernandez (Mapei-GB) @ 37min 55sec
  22. Giuseppe Guerini (Polti) @ 39min 13sec
  23. Oscar Pellicioli (Carrera) @ 42min 10sec
  24. Nelson Rodriguez (Sella Italia-Magniflex) @ 42min 22ec
  25. Carlo Finco (MG-Technogym) @ 49min 6sec
  26. Giuseppe Di Grande (Mapei-GB) @ 59min 49sec
  27. Nicolay Bo Larsen (Amore & Vita-Galatron) @ 1hr 1min 2sec
  28. Manuel Beltran (Mapei-GB) @ 1hr 3min 22sec
  29. Gianni Bugno (MG-Technogym) @ 1hr 5min 0sec
  30. Alexandre Gontchenkov (Roslotto-ZG Mobili) @ 1hr 5min 24sec
  31. Francesco Casagrande (Saeco) @ 1hr 7min 56sec
  32. Fausto Dotti (Brescialat) @ 1hr 8min 15sec
  33. Marco Zen (Roslotto-ZG Mobili) @ 1hr 16min 58sec
  34. Marco Della Vedova (Brescialat) @ 1hr 24min 9sec
  35. Rodolfo Massi (Refin-Mobilvetta) @ 1hr 24min 13sec
  36. Wladimir Belli (Panaria-Vinavil) @ 1hr 24min 20sec
  37. Andrea Noè (Mapei-GB) @ 1hr 24min 41sec
  38. Leonardo Piepoli (Refin-Mobilvetta) @ 1hr 25min 4sec
  39. Amilcare Tronca (Scrigno-Blue Storm) @ 1hr 27min 46sec
  40. Marco Vergnani (Amore & Vita-Galatron) @ 1hr 35min 31sec
  41. Stefano Checchin (Carrera) @ 1hr 42min 44sec
  42. Laurent Roux (TVM-Farm Frites) @ 1hr 42min 56sec
  43. Franco Vona (AKI-Gipiemme) @ 1hr 44min 13sec
  44. Marco Saligari (MG-Technogym) @ 1hr 52min 11sec
  45. Serguei Ouslamine (Refin-Mobilvetta) @ 1hr 52min 16sec
  46. Mariano Piccoli (Brescialat) @ 1hr 52min 44sec
  47. Zbigniew Spruch (Panaria-Vinavil) @ 1hr 54min 33sec
  48. Massimo Donati (Saeco) @ 1hr 56min 14sec
  49. Filippo Simeoni (Carrera) @ 1hr 56min 26sec
  50. Heinz Imboden (Refin-Mobilvetta) @ 1hr 58min 59sec
  51. Celio Roncancio (Selle Italia-Magniflex) @ 2hr 4min 7sec
  52. Fabrizio Bontempi (Brescialat) @ 2hr 12min 54sec
  53. Andrea Patuelli (Amore & Vita-Galatron) @ 2hr 13min 28sec
  54. Denis Zanette (AKI-Gipiemme) @ 2hr 15min 43sec
  55. Stéphane Petilleau (TVM-Farm Frites) @ 2hr 17min 52sec
  56. Nicola Loda (MG-Technogym) @ 2hr 18min 10sec
  57. Gabriele Missaglia (Panaria-Vinavil) @ 2hr 18min 28sec
  58. Sergio Barbero (Carrera) @ 2hr 20min 21sec
  59. Dirk Baldinger (Polti) @ 2hr 21min 40sec
  60. Cristian Gasperoni (Scrigno-Blue Storm) @ 2hr 21min 40sec
  61. José Luis Sanchez (Kelme-Artiach) @ 2hr 25min 33sec
  62. Fabrizio Guidi (Scrigno-Blue Storm) @ 2hr 26min 1sec
  63. Roberto Petito (Saeco) @ 2hr 26min 12sec
  64. Mauro Bettin (Refin-Mobilvetta) @ 2hr 26min 43sec
  65. Devide Casarotto (Scrigno-Blue Storm) @ 2hr 27min 54sec
  66. Roberto Caruso (Selle Italia-Magniflex) @ 2hr 28min 29sec
  67. Davide Perona (Gewiss-Playbus) @ 2hr 29min 11sec
  68. Marco Serpellini (Panaria-Vinavil) @ 2hr 32min 48sec
  69. Viatcheslav Djavanian (Roslotto-ZG Mobili) @ 2hr 33min 22sec
  70. Alexei Sivakov (Roslotto-ZG Mobili) @ 2hr 33min 38sec
  71. Davide Bramati (Panaria-Vinavil) @ 2hr 33min 46sec
  72. Ignacio Garcia Camacho (Kelme-Artiach) @ 2hr 34min 59sec
  73. Alessio Galletti (Panaria-Vinvil) @ 2hr 35min 22sec
  74. José Manuel Uria (MX-Onda) @ 2hr 35min 47sec
  75. Ermanno Brignoli (Gewiss-Playbus) @ 2hr 38min 27sec
  76. Stephen Hodge (Festina) @ 2hr 40min 35sec
  77. Serguei Outschakov (Polti) @ 2hr 41min 25sec
  78. Quintino Rodrigues (Kelme-Artiach) @ 2hr 43min 22sec
  79. Andriano Baffi (Mapei-GB) @ 2hr 47min 14sec
  80. Bruno Boscardin (Festina) @ 2hr 49min 0sec
  81. Marco Velo (Brescialat) @ 2hr 49min 45sec
  82. Alvaro Sierra (Selle Italia-Magniflex) @ 2hr 51min 19sec
  83. Cristian Salvato (Refin-Mobilvetta) @ 2hr 53min 12sec
  84. Dario Frigo (Saeco) @ 2hr 53min 12sec
  85. José Angel Vidal (Kelme-Artiach) @ 2hr 54min 23sec
  86. Mario Manzoni (Roslotto-ZG Mobili) @ 2hr 57min 12sec
  87. Filippo Casagrande (Scrigno-Blue Storm) @ 2hr 57min 14sec
  88. Marco Milesi (Brescialat) @ 3hr 36min 0sec
  89. Marco Artunghi (Carrera) @ 3hr 3min 37sec
  90. Roberto Pelliconi (Amore & Vita-Galatron) @ 3hr 5min 8sec
  91. Giuseppe Calcaterra (Saeco) @ 3hr 13min 11sec
  92. Giovanni Lombardi (Polti) @ 3hr 16min 6sec
  93. Andrea Brognara (Gewiss-Playbus) @ 3hr 16min 49sec
  94. Riccardo Forconi (Amore & Vita-Galatron) @ 3hr 17min 34sec
  95. Mario Scirea (Saeco) @ 2hr 19min 46sec
  96. Lars-Kristian Johnsen (TVM-Farm Frites) @ 3hr 36min 25sec
  97. Claus-Michael Möller (MX-Onda) @ 3hr 37min 59sec
  98. Francisco Javier Cerezo (MX-Onda) @ 3hr 43min 20sec

Points Classification:

  1. Fabrizio Guidi (Scrigno-Blue Storm): 235 points
  2. Giovanni Lombardi (Polti): 130
  3. Enrico Zaina (Carrera): 120
  4. Davide Rebellin (Polti): 114
  5. Pavel Tonkov (Panaria-Vinavil): 110

Climbers' Competition:

  1. Mariano Piccoli (Brescialat): 69 points
  2. Pavel Tonkov (Panaria-Vinavil): 37
  3. Ivan Gotti (Gewiss-Playbus): 36
  4. Enrico Zaina (Carrera): 33
  5. Piotr Ugrumov (Roslotto-ZG Mobili): 29

Intergiro:

  1. Fabrizio Guidi (Scrigno-Blue Storm): 59hr 36min 45sec
  2. Fabrizio Bontempi (Brescialat)@ 15sec
  3. Mauro Bettin (Refin-Mobilvetta) @ 1min 37sec
  4. Davide Bramati (Panaria-Vinavil) @ 2min 13sec
  5. Abraham Olano (Mapei-GB) @ 2min 40sec

Team Classification:

  1. Carrera: 316hr 40hr 46sec
  2. Mapei-GB @ 2min 33sec
  3. Gewiss-Playbus @ 8min 21sec
  4. Festina @ 16min 37sec
  5. Polti @ 53min 13sec

1996 Giro stage results with running GC:

First three stages were held in Greece.

Saturday, May 18: Stage 1, Athens - Athens, 170 km

Ascent: Agios Stefanos

  1. Silvio Martinello: 4hr 2min 58sec
  2. Fabrizio Guidi s.t.
  3. Stefano Zanini s.t.
  4. Zbigniew Spruch s.t.
  5. Mario Traversoni s.t.
  6. Glenn Magnusson s.t.
  7. Giovanni Lombardi s.t.
  8. Adriano Baffi s.t.
  9. Mirko Rossato s.t.
  10. Marco Vergnani s.t.

GC after Stage 1:

  1. Silvio Martinello: 4hr 2min 46sec
  2. Fabrizio Guidi @ 4sec
  3. Daniele Contrini @ 6sec
  4. Stefano Zanini @8sec
  5. Fabrizio Bontempi s.t.
  6. Mirko Rossato @ 10sec
  7. Zbigniew Spruch @ 12sec
  8. Mario Travrsoni s.t.
  9. Glenn Magnusson s.t.
  10. Giovanni Lombardi s.t.

Sunday, May 19: Stage 2, Elefsina - Nafpaktos, 235 km

Ascents: Kaza, Arahova

  1. Glenn Magnusson: 6hr 39min 46sec
  2. Stefano Zanini s.t.
  3. Angel Edo s.t.
  4. Mario Manzoni s.t.
  5. Mario Traversoni s t.
  6. Giovanni Lombardi s.t.
  7. Gabriele Missaglia
  8. Fabrizio Guidi s.t.
  9. Mirko Rossato s.t.
  10. Martin Van Steen s.t.

GC after Stage 2:

  1. Silvio Martinello: 10hr 42min 26sec
  2. Stefano Zanini @ 4sec
  3. Glenn Magnusson @ 6sec
  4. Fabrizio Guidi @ 10sec
  5. Fabrizio Bontempi s.t.
  6. Daniele Contrini @ 12sec
  7. Angel Edo @ 14sec
  8. Mirko Rossato @ 16sec
  9. Mario Traversoni @ 18sec
  10. Giovanni Lombardi s.t.

Monday, May 20: Stage 3, Messolongi - Ioanina, 188 km

Ascent: Pente Pigazia

  1. Giovanni Lombardi: 4hr 52min 42sec
  2. Stefano Zanini s.t.
  3. Silvio Martinello s.t.
  4. Angel Edo s.t.
  5. Fabrizio Guidi s.t.
  6. Marco Vergnani s.t.
  7. Dimitri Konyshev s.t.
  8. Denis Zanette s.t.
  9. Mario Manzoni s.t.
  10. Gabriele Missaglia s.t.

GC after Stage 3:

  1. Stefano Zanini: 15hr 37min 4sec
  2. Silvio Martinello s.t.
  3. Giovanni Lombardi @ 4sec
  4. Fabrizio Guidi @ 14sec
  5. Fabrizio Bontempi s.t.
  6. Angel Edo @ 18sec
  7. Djamolidine Abdoujaparov s.t.
  8. Davide Bramati @ 20sec
  9. Mario Traversoni @ 22sec
  10. Mario Manzoni s.t.

Tuesday: May 21: Rest day and transfer to Italy (giorno di riposo)

Wednesday, May 22: Stage 4, Ostuni - Ostuni, 147 km

Ascents: Bivio di Caranna x 4

  1. Mario Cipollini: 3hr 31min 39sec
  2. Silvio Martinello s.t.
  3. Fabrizio Guidi s.t.
  4. Mario Manzoni s.t.
  5. Gianluca Bortolami s.t.
  6. Zbigniew Spruch s.t.
  7. Davide Rebellin s.t.
  8. Mariano Piccoli s.t.
  9. Beat Zberg s.t.
  10. Marco Vergnani s.t.

GC after stage 4:

  1. Silvio Martinello: 19hr 8min 35sec
  2. Stefano Zanini @ 6sec
  3. Fabrizio Guidi @ 12sec
  4. Fabrizio Bontempi @ 18sec
  5. Angel Edo @ 26sec
  6. Davide Bramati @ 28sec
  7. Mario Manzoni @ 30sec
  8. Zbigniew Spruch s.t.
  9. Marco Vergnani s.t.
  10. Gianluca Bortolami s.t.

Thursday, May 23: Stage 5, Metaponto - Crotone, 196 km

  1. Angel Edo: 5hr 1min 59sec
  2. Massimo Strazzer s.t.
  3. Silvio Martinello s.t.
  4. Giovanni Lombardi s.t.
  5. Adriano Baffi s.t.
  6. Mario Travesoni s.t.
  7. Denis Zanette s.t.
  8. Gabriele Missaglia s.t.
  9. Stefano Casagranda s.t.
  10. Zbigniew Spruch s.t.

GC after stage 5:

  1. Silvio Martinello: 24hr 10min 24sec
  2. Stefano Zanini @ 16sec
  3. Fabrizio Guidi @ 22sec
  4. Angel Edo @ 24sec
  5. Fabrizio Bontempi s.t.
  6. Davide Bramati @ 38sec
  7. Mario Manzoni @ 40sec
  8. Zbigniew Spruch s.t.
  9. Gabriele Missaglia s.t.
  10. Denis Zanette s.t.

Friday, May 24: Stage 6, Crotone - Catanzaro, 179 km

Ascents: Trepido Sottano, Torrione Morello, Fossato Serralta, Cantanzaro

  1. Pascal Hervé: 4hr 29min 45sec
  2. Roberto Petito @ 4sec
  3. Francesco Casagrande @ 12sec
  4. Davide Rebellin s.t.
  5. Leonardo Piepoli s.t.
  6. Evgeni Berzin s.t.
  7. Enrico Zaina s.t.
  8. Alexandre Gontchenkov s.t.
  9. Abraham Olano s.t.
  10. Giorgio Furlan s.t.

GC after Stage 6:

  1. Pascal Hervé: 28hr 40min 37sec
  2. Fabrizio Guidi @ 6sec
  3. Roberto Petito @ 8sec
  4. Fabrizio Bontempi @ 17sec`
  5. Francesco Casagrande @ 20sec
  6. Marco Vergnani @ 24sec
  7. Davide Rebellin s.t.
  8. Mariano Piccoli s.t.
  9. Leonardo Piepoli s.t.
  10. Alexander Gontchenkov s.t.

Saturday, May 25: Stage 7, Amantea - Monte Sirino, 164 km

Ascents: Passo la Colla, Monte Sirino

  1. Davide Rebellin: 4hr 30min 35sec
  2. Pavel Tonkov s.t.
  3. Stefano Faustini s.t.
  4. Leonardo Piepoli @ 4sec
  5. Piotr Ugrumov @ 6sec
  6. Ivan Gotti @ 8sec
  7. Giuseppe Guerini @ 12sec
  8. Francesco Casagrande s.t.
  9. Evgeni Berzin @ 14sec
  10. Georg Totschnig @ 17sec

GC after Stage 7:

  1. Davide Rebellin: 33hr 11min 35sec
  2. Pavel Tonkov @ 4sec
  3. Stefano Faustini @ 8sec
  4. Leonardo Piepoli @ 16sec
  5. Piotr Ugrumov @ 18sec
  6. Francesco Casagrande @ 20sec
  7. Ivan Gotti s.t.
  8. Giuseppe Guerini @ 24sec
  9. Pascal Hervé @ 26sec
  10. Evgeni Berzin s.t.

Sunday, May 26: Stage 8, Polla (Vallo di Diano) - Napoli, 135 km

Ascent: Lo Scorzo

  1. Mario Cipollini: 3hr 4min 34sec
  2. Fabrizio Guidi s.t.
  3. Giovanni Lombardi s.t.
  4. Silvio Martinello s.t.
  5. Djamolidine Abdoujaparov s.t.
  6. Adriano Baffi s.t.
  7. Marco Sepellini s.t.
  8. Mirko Rossato s.t.
  9. Martin Van Steen s.t.
  10. Denis Zanette s.t.

GC after Stage 8:

  1. Davide Rebellin: 36hr 15min 58sec
  2. Pavel Tonkov @ 4sec
  3. Stefano Faustini @ 8sec
  4. Leonardo Piepoli @ 16sec
  5. Piotr Ugrumov @ 18sec
  6. Francesco Casagrande @ 20sec
  7. Ivan Gotti s.t.
  8. Giuseppe Guerini @ 24sec
  9. Pascal Hervé @ 26sec
  10. Evgeni Berzin s.t.

Monday, May 27: Stage 9, Napoli - Fiuggi, 184 km

Ascents: Valico San Nicola, Monte Fumone

  1. Enrico Zaina: 4hr 24min 48sec
  2. Fabrizio Guidi @ 4sec
  3. Zbigniew Spruch s.t.
  4. Davide Rebellin s.t.
  5. Marco Vergnani s.t.
  6. Francesco Casagrande s.t.
  7. Evgeni Berzin s.t.
  8. Mariano Piccoli s.t.
  9. Stefano Faustini s.t.
  10. Pascal Hervé

GC after Stage 9:

  1. Davide Rebellin: 40hr 40min 50sec
  2. Pavel Tonkov @ 4sec
  3. Stefano Faustini @ 8sec
  4. Enrico Zaina @ 13sec
  5. Leonardo Piepoli @ 16sec
  6. Piotr Ugrumov @ 18sec
  7. Francesco Casagrande @ 20sec
  8. Ivan Gotti s.t.
  9. Pascal Hervé @ 26sec
  10. Evgeni Berzin s.t.

Tuesday, May 28: Stage 10, Arezzo - Prato, 164 km

Ascents: Salita di Caiano, Passo della Consuma, Monte Acuto, Schignano di Vaiano

  1. Rodolfo Massi: 3hr 56min 38sec
  2. Giorgio Furlan @ 4sec
  3. Francesco Casagrande s.t.
  4. Claudio Chiappucci s.t.
  5. Abraham Olano s.t.
  6. Enrico Zaina s.t.
  7. Alexandre Gontchenkov s.t.
  8. Gianni Faresin s.t.
  9. Manuel Fernandez Gines s.t.
  10. Beat Zberg s.t.

GC after Stage 10:

  1. Davide Rebellin: 44hr 37min 32sec
  2. Pavel Tonkov @ 4sec
  3. Stefano Faustini @ 8sec
  4. Enrico Zaina @ 13sec
  5. Francesco Casagrande @ 16sec
  6. Leonardo Piepoli s.t.
  7. Piotr Ugrumov @ 18sec
  8. Ivan Gotti @ 20sec
  9. Pascal Hervé @ 26sec
  10. Evgeni Berzin s.t.

Wednesday, May 29: Stage 11, Prato - Marina di Massa, 130 km

Ascents: Monte di Quiesa, Salita della Foce

  1. Mario Cipollini: 2hr 51min 48sec. 45.402 km/hr
  2. Djamolidine Abdoujaparov s.t.
  3. Silvio Martinello s.t.
  4. Denis Zanette s.t.
  5. Mario Traversoni s.t.
  6. Zbigniew Spruch s.t.
  7. Marco Vergnani s.t.
  8. Gabirele Missaglia s.t.
  9. Glenn Magnusson s.t.
  10. Fausto Dotti s.t.

GC after Stage 11:

  1. Davide Rebellin: 47hr 29min 20sec
  2. Pavel Tonkov @ 4sec
  3. Stefano Faustini @ 8sec
  4. Enrico Zaina @ 13sec
  5. Francesco Casagrande @ 16sec
  6. Leonardo Piepoli s.t.
  7. Piotr Ugrumov @ 18sec
  8. Ivan Gotti @ 20sec
  9. Pascal Hervé @ 26sec
  10. Evgeni Berzin s.t.

Thursday, May 30: Stage 12, Aulla - Loano, 195 km

Ascents: Passo del Bracco, La Ruta

  1. Fabiano Fontanelli: 4hr 38min 44sec
  2. Gabriele Missaglia s.t.
  3. Fabrizio Guidi s.t.
  4. Denis Zanette s.t.
  5. Davide Casarotto @ 2sec
  6. Mariano Piccoli @ 3sec
  7. Mario Traversoni s.t.
  8. Michelangelo Cauz s.t.
  9. Daniele Contrini s.t.
  10. Glenn Magnusson s.t.

GC after stage 12:

  1. Davide Rebellin: 52hr 8min 7sec
  2. Pavel Tonkov @ 4sec
  3. Stefano Faustini @ 8sec
  4. Enrico Zaina @ 13sec
  5. Francesco Casagrande @ 16sec
  6. Leonardo Piepoli s.t.
  7. Piotr Ugrumov @ 28sec
  8. Ivan Gotti @ 20sec
  9. Pascal Hervé @ 26sec
  10. Evgeny Berzin s.t.

Friday, May 31: Stage 13, Loano - Pratonevoso, 115 km

Pavel Tonkov wins at Pratonevoso

Pavel Tonkov wins stage 13 in Pratonevoso

Ascents: Colle San Bernardo, Colla di Casotto, San Giacomo di Roburent, Pratonevoso

  1. Pavel Tonkov: 3hr 13min 23sec. 36.68 km/hr
  2. Piotr Ugrumov @ 2sec
  3. Enrico Zaina @ 21sec
  4. Davide Rebellin @ 33sec
  5. Hernana Buenahora s.t.
  6. Abraham Olano s.t.
  7. Ivan Gotti @ 36sec
  8. Aleksandr Shefer s.t.
  9. Joona Laukka s.t.
  10. Jean-Cyril Robin @ 41sec
  11. Stefano Faustini @ 51sec
  12. Evgeni Berzin @ 57sec
  13. Claudio Chiappucci s.t.
  14. Paolo Lanfranchi s.t.
  15. Wladimir Belli s.t.
  16. Beat Zberg s.t.
  17. Bruno Cenghialta @ 1min 9sec
  18. Felix Manuel Garcia @ 1min 23sec
  19. Manuel Fernandez Gines s.t.
  20. Michele Laddomada @ 1min 30sec

GC after Stage 13:

  1. Pavel Tonkov: 55hr 21min 22sec
  2. Piotr Ugrumov @ 20sec
  3. Enrico Zaina @ 38sec
  4. Davide Rebellin @ 41sec
  5. Ivan Gotti @ 1min 1sec
  6. Stefano Faustini @ 1min 7sec
  7. Abraham Olano @ 1min 31sec
  8. Evgeni Berzin s.t.
  9. Wladimir Belli @ 1min 40sec
  10. Hernan Buenahora @ 1min 48sec

Saturday, June 1: Stage 14: Santuario di Vicoforte - Briançon (France), 202 km

Pavel Tonkov in pink

Pavel Tonkov in pink

Ascents: Maddalena, Col de Vars, Col d'Izoard

  1. Pascal Richard: 5hr 57min 48sec. 33.874 km/hr
  2. Claudio Chiappucci @ 43sec
  3. Abraham Olano @ 45sec
  4. Pascal Hervé s.t.
  5. Piotr Ugrumov s.t.
  6. Enrico Zaina s.t.
  7. Pavel Tonkov s.t.
  8. Davide Rebellin @ 48sec
  9. Hernan Buenahora @ 55sec
  10. Evgeni Berzin s.t.

GC after Stage 14:

  1. Pavel Tonkov: 61hr 19min 55sec
  2. Piotr Ugrumov @ 20sec
  3. Enrico Zaina @ 38sec
  4. Davide Rebellin @ 44sec
  5. Ivan Gotti @ 1min 14sec
  6. Stefano Faustini @ 1min 17sec
  7. Abraham Olano @ 1min 27sec
  8. Evgeni Berzin @ 1min 41sec
  9. Hernan Buenahora @ 1min 58sec
  10. Claudio Chiappucci @ 2min 2sec

Sunday, June 2: Stage 15: Briançon (France) - Aosta, 235 km

Ascent: Col de Montgenèvre

  1. Gianni Bugno: 5hr 48min 6sec. 40.50 km/hr
  2. Francesco Casagrande s.t.
  3. Serguei Ouslamine s.t.
  4. Manuel Beltran s.t.
  5. Alexei Sivakov s.t.
  6. Carlo Finco @ 3sec
  7. Marco Milesi @ 2min 46sec
  8. Mariano Piccoli s.t.
  9. Claudio Chiappucci @ 2min 52sec
  10. Stefano Faustini s.t.

GC after Stage 15:

  1. Pavel Tonkov: 67hr 10min 55sec
  2. Piotr Ugrumov @ 20sec
  3. Enrico Zaina @ 38sec
  4. Davide Rebellin @ 44sec
  5. Ivan Gotti @ 1min 14sec
  6. Stefano Faustini @ 1min 15sec
  7. Abraham Olano @ 1min 27sec
  8. Evgeni Berzin @ 1min 41sec
  9. Hernan Buenahora @ 1min 58sec
  10. Claudio Chiappucci @ 2min 0sec

Monday, June 3: Stage 16, Aosta - Lausanne (Switzerland), 180 km

Ascents: Passo di Gran San Bernardo, Sommet Savigny

  1. Alexandre Gontchenkov: 4hr 47min 30sec. 37.565 km/hr
  2. Heinz Imboden @ 20sec
  3. Felice Puttini s.t.
  4. Francesco Casagrande @ 1min 8sec
  5. Denis Zanette s.t.
  6. Filippo Simeoni @ 1min 15sec
  7. Marco Saligari @ 1min 26sec
  8. Zenon Jaskula s.t.
  9. Davide Casarotto @ 1min 41sec
  10. Oscar Pellicioli @ 2min 0sec

GC after Stage 16:

  1. Pavel Tonkov: 72hr 1min 34sec
  2. Piotr Ugrumov @ 20sec
  3. Enrico Zaina @ 38sec
  4. Davide Rebellin @ 44sec
  5. Ivan Gotti @ 1min 14sec
  6. Stefano Faustini @ 1min 15sec
  7. Abraham Olano @ 1min 27sec
  8. Evgeni Berzin @ 1min 41sec
  9. Claudio Chiappucci @ 2min 0sec
  10. Aleksandr Shefer @ 2min 10sec

Tuesday, June 4: Stage 17, Lausanne (Switzerland) - Biella, 236 km

Ascent: Passo di Gran San Bernardo

  1. Nicolay Bo Larsen: 5hr 46min 58sec. 40.811 km/hr
  2. Laurent Roux s.t.
  3. Sergio Barbero @ 16min 2sec
  4. Marco Della Vedova @ 16min 2sec
  5. Amilcare Tronca s.t.
  6. Andrei Teteriouk @ 16min 24sec
  7. Zbigniew Spruch @ 16min 26sec
  8. Dirk Baldinger s.t.
  9. Fabrizio Guidi s.t.
  10. Gabriele Missaglia s.t.

GC after Stage 17:

  1. Pavel Tonkov: 78hr 4min 58sec
  2. Piotr Ugrumov @ 20sec
  3. Enrico Zaina @ 38sec
  4. Davide Rebellin @ 44sec
  5. Ivan Gotti @ 1min 14sec
  6. Stefano Faustini @ 1min 15sec
  7. Abraham Olano @ 1min 27sec
  8. Evgeni Berzin @ 1min 41sec
  9. Claudio Chiappucci @ 2min 0sec
  10. Aleksandr Shefer @ 2min 10sec

Wednesday, June 5: Stage 18, Meda - Vicenza, 216 km

  1. Mario Cipollini: 6hr 7min 58sec. 35.221 km/hr
  2. Giovanni Lombardi s.t.
  3. Zbigniew Spruch s.t.
  4. Fabrizio Guidi s.t.
  5. Davide Casarotto s.t.
  6. Denis Zanette s.t.
  7. Gabriele Missaglia s.t.
  8. Fabrizio Bontempi s.t.
  9. Mario Manzoni s.t.
  10. Roberto Pelliconi s.t.

GC after Stage 18:

  1. Pavel Tonkov: 84hr 12min 56sec
  2. Piotr Ugrumov @ 20sec
  3. Enrico Zaina @ 38sec
  4. Davide Rebellin @ 44sec
  5. Ivan Gotti @ 1min 14sec
  6. Stefano Faustini @ 1min 15sec
  7. Abraham Olano @ 1min 27sec
  8. Evgeni Berzin @ 1mn 41sec
  9. Claudio Chiappucci @ 2min 0sec
  10. Aleksandr Shefer @ 2min 10sec

Thursday, June 6: Stage 19, Vicenza - Marostica 62 km individual time trial (cronometro)

Ascent: Salita della Rosina

  1. Evgeni Berzin: 1hr 13min 59sec. 50.282 km/hr
  2. Abraham Olano @ 1sec
  3. Alexandre Gontchenkov @ 46sec
  4. Pavel Tonkov @ 1min 27sec
  5. Stefano Faustini @ 2min 24sec
  6. Carlo Finco @ 3min 2sec
  7. Piotr Ugrumov @ 3min 5sec
  8. Davide Rebellin @ 3min 20sec
  9. Zenn Jaskula @ 3min 24sec
  10. Enrico Zaina @ 3min 47sec
  11. Denis Zanette @ 3min 58sec
  12. Bruno Boscardin @ 4min 1sec
  13. Andrei Teteriouk s.t.
  14. Aleksandr Shefer s.t.
  15. Ivan Gotti @ 4min 22sec
  16. Bruno Cenghialta @ 4min 23sec
  17. Cristian Dario Salvato @ 4min 24sec
  18. Gianni Faresin @ 4min 49sec
  19. Francesco Casagrande @ 5min 0sec
  20. Beat Zberg @ 5min 11sec

GC after Stage 19:

  1. Pavel Tonkov: 85hr 28min 22sec
  2. Abraham Olano @ 1sec
  3. Evgeni Berzin @ 14sec
  4. Piotr Ugrumov @ 1min 58sec
  5. Stefano Faustini @ 2min 12sec
  6. Davide Rebellin @ 2min 37sec
  7. Enrico Zaina @ 2min 58sec
  8. Ivan Gotti @ 4min 9sec
  9. Aleksandr Shefer @ 4min 44sec
  10. Claudio Chiappucci @ 6min 19sec

Friday, June 7: Stage 20, Marostica - Passo Pordoi, 220 km

Ascents: Passo Menghen, Passo Pordoi, Passo Fedaia, Passo Pordoi

  1. Enrico Zaina: 7hr 12min 40sec. 30.508 km
  2. Ivan Gotti @ 47sec
  3. Gianni Bugno @ 1min 4sec
  4. Abraham Olano s.t.
  5. Pavel Tonkov @ 1min 5sec
  6. Piotr Ugrumov @ 1min 20sec
  7. Jean-Cyril Robin @ 1min 32sec
  8. Davide Rebellin @ 2min 7sec
  9. Aleksandr Shefer s.t.
  10. Oscar Pellicioli @ 3min 28sec
  11. Beat Zberg @ 3min 33sec
  12. Paolo Lanfranchi @ 3min 40sec
  13. Marco Della Vedova s.t.
  14. Giuseppe Di Grande @ 3min 43sec
  15. Joona Laukka s.t.
  16. Felix Manuel Garcia s.t.
  17. Stefano Faustini @ 3min 55sec
  18. Evgeni Berzin @ 4min 36sec
  19. Hernan Buenahora s.t.
  20. Wladimir Poulnikov s.t.

GC after Stage 20:

  1. Abraham Olano: 92hr 42min 7sec
  2. Pavel Tonkov @ .46sec
  3. Enrico Zaina @ 1min 41sec
  4. Piotr Ugrumov @ 2min 2sec
  5. Davide Rebellin @ 3min 39sec
  6. Ivan Gotti @ 3min 43sec
  7. Evgeni Berzin @ 3min 45sec
  8. Stefano Faustini @ 5min 2sec
  9. Aleksandr Shefer @ 5min 46sec
  10. Jean-Cyril Robin @ 7min 18sec

Saturday, June 8: Stage 21, Cavalese - Aprica, 250 km

Pavel Tonkov wins the Giro

Pavel Tonkov wins the 1996 Giro

Ascents: Passo Mendola, Passo Tonale, Passo di Gavia, Passo di Mortirolo, Aprica

  1. Ivan Gotti: 7hr 55min 0sec. 31.579 km/hr
  2. Pavel Tonkov @ 3sec
  3. Piotr Ugrumov @ 57sec
  4. Endrico Zaina s.t.
  5. Abraham Olano @ 2min 52sec
  6. Giuseppe Guerini @ 5min31sec
  7. Jean-Cyril Robin s.t.
  8. Paolo Lanfranchi s.t.
  9. Davide Rebellin s.t.
  10. Stefano Faustini s.t.
  11. Hernan Buenbahora s.t.
  12. Aleksandr Shefer s.t.
  13. Leonardo Piepoli @ 5min 36sec
  14. Beat Zberg @ 10min 51sec
  15. Nelson Rodriguez s.t.
  16. Andrei Teteriouk s.t.
  17. Gianni Faresin s.t.
  18. Nicolay Bo Larsen s.t.
  19. Vladimir Poulnikov s.t.
  20. Felix Manuel Garcia s.t.

GC after Stage 21:

  1. Pavel Tonkov: 100hr 37min 2sec
  2. Enrico Zaina @ 2min 43sec
  3. Abraham Olano @ 2min 57sec
  4. Piotr Ugrumov @ 3min 0sec
  5. Ivan Gotti @ 3min 36sec
  6. Davide Rebellin @ 9min 15sec
  7. Stefano Faustini @ 10min 38sec
  8. Aleksandr Shefer @ 11min 22sec
  9. Jean-Cyril Robin @ 12min 54sec
  10. Evgeni Berzin @ 14min 41sec

Sunday, June 9: 22nd and Final Stage, Sondrio - Milano, 176 km

  1. Serguei Outschakov: 4hr 43min 4sec
  2. Alexei Sivikov s.t.
  3. Andrei Teteriouk s.t.
  4. Nicola Loda s.t.
  5. Mario Scirea s.t.
  6. Adriano Baffi @ 17sec
  7. Mario Manzoni s.t.
  8. Mariano Piccoli s.t.
  9. Davide Bramati s.t.
  10. Roberto Pelliconi s.t.

1996 Giro d'Italia Complete Final General Classification