BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, volume one Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1999 Clásica de San Sebastián, Spain

19th edition, August 7, 1999
Complete Results

Classica San Sebastian podium history | 2000 edition | 1998 edition

August 7, 1999: San Sebastian - San Sebastian, 230 km.

Francesco Casagrande

Winner Francesco Casagrande on the tough Alto de Jaizkibel ascent near the finish. Sirotti photo

Complete Results:

194 starters, 148 classified finishers

230 kilometers raced at an average speed of 43.742 km/hr

1 Francesco Casagrande  Vini Caldirola-Sidermec 5hr 15min 29sec
2 Rik Verbrugghe  Lotto-Mobistar @ 43sec
3 Giuliano Figueras  Mapei-Quick Step s.t.
4 Andrei Tchmil  Lotto-Mobistar s.t.
5 Salvatore Commesso  Saeco-Cannondale s.t.
6 Francisco Mancebo  Banesto s.t.
7 Erik Dekker  Rabobank s.t.
8 Maximilian Sciandri  La Française des Jeux s.t.
9 Michael Boogerd  Rabobank s.t.
10 Massimiliano Mori  Saeco-Cannondale s.t.
11 Paolo Bettini  Mapei-Quick Step s.t.
12 Laurent Dufaux  Saeco-Cannondale s.t.
13 Alberto Elli  Team Deutsche Telekom s.t.
14 Marco Fincato  Mercatone Uno-Bianchi s.t.
15 Roberto Petito  Saeco-Cannondale s.t.
16 Gianni Faresin  Mapei-Quick Step s.t.
17 Sergio Barbero  Mercatone Uno-Bianchi s.t.
18 Haimar Zubeldia  Euskaltel-Euskadi s.t.
19 Mario Aerts  Lotto-Mobistar s.t.
20 Felix Manuel Garcia  Festina-Lotus s.t.
21 Stéphane Heulot  La Française des Jeux s.t.
22 Aitor Osa  Banesto s.t.
23 Jean-Cyril Robin  La Française des Jeux s.t.
24 Pavel Tonkov  Mapei-Quick Step s.t.
25 Abraham Olano  ONCE-Deutsche Bank s.t.
26 Kurt Van de Wouwer  Lotto-Mobistar s.t.
27 Richard Virenque  Team Polti s.t.
28 Roberto Heras  Kelme-Costa Blanca s.t.
29 Massimo Donati  Vini Caldirola-Sidermec s.t.
30 Frankie Andreu  US Postal Service 3' 11"
32 Christophe Oriol  Casino-Ag2R s.t.
33 Álvaro González  Vitalicio Seguros s.t.
34 Alessandro Baronti  Cantina Tollo-Alexia Alluminio 3' 14"
35 Dimitri Konyshev  Mercatone Uno-Bianchi s.t.
36 Ivan Basso  Riso Scotti-Vinavil s.t.
37 Sergei Ivanov  TVM-Farm Frites s.t.
38 Jon Odriozola  Banesto s.t.
39 Flavio Zandarin  Riso Scotti-Vinavil s.t.
40 Marco Serpellini  Lampre-Daikin s.t.
41 Viatcheslav Ekimov  Amica Chips-Costa de Almeria s.t.
42 Beat Zberg  Rabobank s.t.
43 Marco Velo  Mercatone Uno-Bianchi s.t.
44 Udo Bölts  Team Deutsche Telekom s.t.
45 Marco Pinotti  Lampre-Daikin s.t.
46 Bart Voskamp  TVM-Farm Frites s.t.
47 Serguei Outschakov  TVM-Farm Frites s.t.
48 Geert Verheyen  Lotto-Mobistar s.t.
49 Marcello Siboni  Mercatone Uno-Bianchi s.t.
50 Frederic Bessy  Casino-Ag2R s.t.
51 Elia Aggiano  Vitalicio Seguros s.t.
52 Georg Totschnig  Team Deutsche Telekom s.t.
53 Giuseppe Guerini  Team Deutsche Telekom s.t.
54 Christophe Mengin  La Française des Jeux s.t.
55 Christophe Rinero  Cofidis s.t.
56 Gianluca Valoti  Team Polti s.t.
57 Michel Lafis  TVM-Farm Frites s.t.
58 Alexandre Chefer  Riso Scotti-Vinavil s.t.
59 David Canada  ONCE-Deutsche Bank s.t.
60 Christian Vandevelde  US Postal Service s.t.
61 Massimiliano Lelli  Cofidis s.t.
62 Fabian Jeker  Festina-Lotus s.t.
63 Luca Mazzanti  Cantina Tollo-Alexia Alluminio s.t.
64 Jan Boven  Rabobank s.t.
65 Jose-Miguel Elizburu  Fuenlabrada s.t.
66 David Delrieu  Casino-Ag2R s.t.
67 Peter Farazijn  Cofidis s.t.
68 José Vicente García  Banesto s.t.
69 Daniel Atienza  Team Polti s.t.
70 Fernando Escartín  Kelme-Costa Blanca s.t.
71 Daniele Nardello  Mapei-Quick Step s.t.
72 Alex Zülle  Banesto s.t.
73 José María Jiménez  Banesto s.t.
74 David Etxebarria  ONCE-Deutsche Bank s.t.
75 Inigo Chaurreau  Euskaltel-Euskadi 7' 17"
76 Benoit Joachim  US Postal Service s.t.
77 Simone Borgheresi  Mercatone Uno-Bianchi s.t.
78 David García  Vitalicio Seguros s.t.
79 Alberto Lopez  Euskaltel-Euskadi s.t.
80 Marty Jemison  US Postal Service s.t.
81 Olivier Perraudeau  Crédit Agricole s.t.
82 Alain Turicchia  Riso Scotti-Vinavil s.t.
83 Ludo Dierckxsens  Lampre-Daikin s.t.
84 Steve De Wolf  Cofidis s.t.
85 Laurent Brochard  Festina-Lotus 9' 53"
86 Pedro Diaz Lobato  Fuenlabrada s.t.
87 Igor González de G.  Vitalicio Seguros s.t.
88 José Ramón Uriarte  Festina-Lotus s.t.
89 Unai Etxebarria  Euskaltel-Euskadi s.t.
90 Gianluca Sironi  Vini Caldirola-Sidermec 12' 31"
91 Stefan Rüttimann  Vini Caldirola-Sidermec s.t.
92 Alessandro Pozzi  Amica Chips-Costa de Almeria s.t.
93 Mauro Gianetti  Vini Caldirola-Sidermec s.t.
94 Marco Gili  Amica Chips-Costa de Almeria s.t.
95 Paolo Bossoni  Cantina Tollo-Alexia Alluminio s.t.
96 Bradley McGee  La Française des Jeux s.t.
97 Cédric Vasseur  Crédit Agricole s.t.
98 Koen Beeckman  Lotto-Mobistar s.t.
99 Mauro Zanetti  Vini Caldirola-Sidermec s.t.
100 Stefano Verziagi  Fuenlabrada s.t.
101 Christopher Jenner  Crédit Agricole s.t.
102 Mikel Zarrabeitia  ONCE-Deutsche Bank s.t.
103 Miguel Ángel Perdiguero  ONCE-Deutsche Bank s.t.
104 Paul Van Hyfte  Lotto-Mobistar s.t.
105 Lauri Aus  Casino-Ag2R s.t.
106 Serhiy Honchar  Vini Caldirola-Sidermec s.t.
107 Christophe Moreau  Festina-Lotus s.t.
108 Gilles Maignan  Casino-Ag2R s.t.
109 Carlo-Marino Bianchi  Riso Scotti-Vinavil s.t.
110 Guiseppe Palumbo  Riso Scotti-Vinavil s.t.
111 Roberto Laiseka  Euskaltel-Euskadi s.t.
112 Leonardo Guidi  Team Polti s.t.
113 Wladimir Belli  Festina-Lotus s.t.
114 Mikel Pradera  Euskaltel-Euskadi s.t.
115 Inigo Gonzalez  Vitalicio Seguros s.t.
116 Stefano Casagranda  Amica Chips-Costa de Almeria s.t.
117 Fabio Roscioli  Amica Chips-Costa de Almeria s.t.
118 Andrea Peron  ONCE-Deutsche Bank s.t.
119 Jaime Hernandez  Festina-Lotus s.t.
120 Santiago Blanco  Vitalicio Seguros s.t.
121 Denis Zanette  Team Polti s.t.
122 Jose Manuel Uria  Kelme-Costa Blanca s.t.
123 Jose Angel Vidal  Kelme-Costa Blanca s.t.
124 Alexandre Vinokourov  Casino-Ag2R s.t.
125 Andrei Zintchenko  Vitalicio Seguros s.t.
126 Claude Lamour  Cofidis s.t.
127 Maarten Den Bakker  Rabobank s.t.
128 Jens Voigt  Crédit Agricole s.t.
129 Tyler Hamilton  US Postal Service s.t.
130 Germano Pierdomenico  Cantina Tollo-Alexia Alluminio s.t.
131 George Hincapie  US Postal Service s.t.
132 Massimo Giunti  Cantina Tollo-Alexia Alluminio s.t.
133 Danilo Di Luca  Cantina Tollo-Alexia Alluminio s.t.
134 Massimo Podenzana  Mercatone Uno-Bianchi s.t.
135 Johan Museeuw  Mapei-Quick Step s.t.
136 Stefano Garzelli  Mercatone Uno-Bianchi s.t.
137 Eugeni Berzin  Amica Chips-Costa de Almeria s.t.
138 Sergej Smetanine  Vitalicio Seguros s.t.
139 Jonathan Vaughters  US Postal Service s.t.
140 Jörg Jaksche  Team Deutsche Telekom s.t.
141 Armin Meier  Saeco-Cannondale s.t.
142 Oscar Camenzind  Lampre-Daikin s.t.
143 Mariano Piccoli  Lampre-Daikin s.t.
144 Christian Salvato  Team Polti 15' 39"
145 Fabrizio Guidi  Team Polti s.t.
146 Enrico Cassani  Team Polti 15' 41"
147 Andrei Kivilev  Festina-Lotus s.t.
148 Isaac Villanueva  Fuenlabrada 19' 15"
DNF Carlos Ramon Golbano  Amica Chips-Costa de Almeria
DNF Simone Mori  Amica Chips-Costa de Almeria
DNF Leonardo Piepoli  Banesto
DNF Cesar Solaun  Banesto
DNF Gianpaolo Mondini  Cantina Tollo-Alexia Alluminio
DNF Laurent Desbiens  Cofidis
DNF Thierry Loder  Cofidis
DNF Frank Vandenbroucke  Cofidis
DNF Anthony Langella  Crédit Agricole
DNF Frédéric Moncassin  Crédit Agricole
DNF Stuart O'Grady  Crédit Agricole
DNF Henk Vogels  Crédit Agricole
DNF Joseba Beloki  Euskaltel-Euskadi
DNF Angel Castresan  Euskaltel-Euskadi
DNF Matias Cagiga  Fuenlabrada
DNF Pedro Jimenez  Fuenlabrada
DNF Saul Morales  Fuenlabrada
DNF Victor-Manuel Moratilla  Fuenlabrada
DNF Santiago Botero  Kelme-Costa Blanca
DNF Francisco Cabello  Kelme-Costa Blanca
DNF José Jaime González  Kelme-Costa Blanca
DNF José Luis Rubiera  Kelme-Costa Blanca
DNF Franck Perque  La Française des Jeux
DNF Jean-Michel Tessier  La Française des Jeux
DNF Simone Bertoletti  Lampre-Daikin
DNF Pavel Padrnos  Lampre-Daikin
DNF Johan Verstrepen  Lampre-Daikin
DNF Peter Wuyts  Lotto-Mobistar
DNF Manuel Fernández  Mapei-Quick Step
DNF Paolo Lanfranchi  Mapei-Quick Step
DNF Íñigo Cuesta  ONCE-Deutsche Bank
DNF Carlos Sastre  ONCE-Deutsche Bank
DNF Patrick Jonker  Rabobank
DNF Marc Lotz  Rabobank
DNF Léon van Bon  Rabobank
DNF Mauro Bartoli  Riso Scotti-Vinavil
DNF Mirko Lauria  Riso Scotti-Vinavil
DNF Alessandro Guerra  Saeco-Cannondale
DNF Paolo Savoldelli  Saeco-Cannondale
DNF Francesco Secchiari  Saeco-Cannondale
DNF Jan Ullrich  Team Deutsche Telekom
DNF Steven De Jongh  TVM-Farm Frites
DNF Tristan Hoffman  TVM-Farm Frites
DNF Andreas Klier  TVM-Farm Frites
DNF Michel Lafis  TVM-Farm Frites
DNF Peter Van Petegem  TVM-Farm Frites
DNF Lance Armstrong  US Postal Service
DNF Matthew White  Vini Caldirola-Sidermec