BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling historyBikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history
Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1976 Giro d'Italia

59th edition: May 21 - June 9

Results, stages with running GC & photos

1975 Giro | 1977 Giro | Giro d'Italia Database | 1976 Giro Quick Facts | 1976 Giro d'Italia Final GC | Stage results with running GC | 1976 Giro d'Italia photos

1976 Giro d'Italia race map

Map of the 1976 Giro d'Italia


1976 Giro Quick Facts:

4161 km raced at an average speed of 34.683 km/hr

120 starters and 86 classified finishers

This was Eddy Merckx's last Giro.

Johan de Muynck would probably have won the 1976 Giro, but complex politics within his Brooklyn team deprived him of support.

A crash while descending a mountain in the 21st stage left de Muynck unable to defend his slim lead in the final time trial.

Felice Gimondi, enjoying a renaissance late in his career, had been staying close to de Muynck.

With a good ride in the time trial, he won his third Giro.

Plato's Apology with an introduction, telling who Socrates was and how he came to be on trial for his life before his fellow Athenians is available as an audiobook here.


1976 Giro d'Italia Complete Final General Classification:

  1. Felice Gimondi (Bianchi) 119hr 58min 15sec
  2. Johan de Muynck (Brooklyn) @ 19sec
  3. Fausto Bertoglio (Jolly Cermaica) @ 49sec
  4. Francesco Moser (Sanson) @ 1min 7sec
  5. Giambattista Baronchelli (SCIC) @ 1min 35sec
  6. Wladimiro Panizza (SCIC) @ 2min 35sec
  7. Alfio Vandi (Magniflex) @ 4min 7sec
  8. Eddy Merckx (Molteni) @ 7min 40sec
  9. Walter Riccomi (SCIC) @ 8min 49sec
  10. Juan Pujol (KAS) @ 8min 50sec
  11. Giancarlo Bellini (Brooklyn) @ 13min 52sec
  12. Roberto Poggiali (Sanson) @ 15min 19sec
  13. Fabrizio Fabbri (Bianchi) @ 17min 28sec
  14. Julian Andiano (Teka) @ 18min 1sec
  15. Antoon Houbrechts (Bianchi) @ 20min 18sec
  16. Italo Zilioli (Furzi-Vibor) @ 21min 33sec
  17. Fernando Mendes (Teka) @ 23min 29sec
  18. Francisco Galdós (KAS) @ 26min 16sec
  19. Arnaldo Caverzasi (SCIC) @ 29min 50sec
  20. Giuseppe Perletto (Magniflex) @ 32min 56sec
  21. Andrés Oliva (KAS) @ 34min 15sec
  22. Claudio Bortolotto (Sanson) @ 36min 9sec
  23. Giacinto Santambrogio (Bianchi) s.t.
  24. Ruggero Gialdini (Magniflex) @ 36min 39sec
  25. Enrico Guadrini (Zona-Santini) @ 37min 6sec
  26. Joseph Bruyère (Molteni) @ 44min 42sec
  27. Edward Janssens (Molteni) @ 48min 8sec
  28. Miguel-Maria Lasa (SCIC) @ 48min 54sec
  29. Jos De Schoenmaecker (Molteni) @ 48min 56sec
  30. Renato Marchetti (Sandon) @ 52min 10sec
  31. Armando Lora (Magniflex) @ 52min 13sec
  32. Carlos Ocana (KAS) @ 53min 41sec
  33. Simone Fraccaro (Jolly Ceramica) @ 53min 35sec
  34. Giovanni Cavalcanti (Bianchi) @ 55min 1sec
  35. Donato Giuliani (Jolly Ceramica) @ 55min 50sec
  36. Joseph Borguet (Molteni) @ 56min 29sec
  37. Jorgen Marcussen (Furzi-Vibor) @ 56min 33sec
  38. Ventura Diaz (Teka) @ 58min 27sec
  39. Leone Pizzini (G.B.C.) @ 59min 26sec
  40. Pasquale Pugliese (Zonca-Santini) @ 1hr 0min 2sec
  41. Glauco Santoni (Magniflex) @ 1hr 2min 18sec
  42. Antonio Prieto (Teka) @ 1hr 6min 48sec
  43. Wilmo Francioni (Magniflex) @ 1hr 9min 11sec
  44. Gary Clively (Magniflex) @ 1hr 9min 34sec
  45. Sigfrido Fontanelli (Sanson) @ 1hr 13min 42sec
  46. Attilio Rota (SCIC) @ 1hr 17min 42sec
  47. Davide Boifava (Furzi-Vibor) @ 1hr 17min 51sec
  48. Antonio Martos (KAS) @ 1hr 19min 32sec
  49. Manuel Esparza (Teka) @ 1hr 21min 52sec
  50. Ueli Sutter (Zonca-Santini) @ 1hr 23min 19sec
  51. Adriano Pella (Zonca-Santini) @ 1hr 27min 28sec
  52. Andrés Gandarias (Teka) @ 1hr 34min 31sec
  53. Ludo Delcroix (Molteni) @ 1hr 36min 55sec
  54. Luciano Rossignoli (Sanson) @ 1hr 50min 19sec
  55. Alessio Antonini (Jolly Ceramica) @ 1hr 50min 31sec
  56. Alfredo Chinetti (Jolly Ceramica) @ 1hr 52min 15sec
  57. Knut Knudsen (Jolly Ceramica) @ 1hr 54min 42sec
  58. Wilhelm Singer (Bianchi) @ 1hr 55min 17sec
  59. Sebastian Pozo (KAS) @ 1hr 58minn33sec
  60. Giancarlo Tartoni (Magniflex) @ 2hr 1min 15sec
  61. Giuseppe Rodella (Furzi-Vibor) @ 2hr 5min 45sec
  62. Roberto Sorlini (Sanson) @ 2hr 5min 50sec
  63. Luigi Venturato (Zonca-Santini) @ 2hr 7min 35sec
  64. Enrico Paolini (SCIC) @ 2hr 11min 56sec
  65. Marcello Osler (Brooklyn) @ 2hr 12min 47sec
  66. Willy De Geest (Brooklyn) @ 2hr 14min 9sec
  67. José Grande (SCIC) @ 2hr 14min 38sec
  68. Pierino Gavazzi (Jolly Ceramica) @ 2hr 15min 29sec
  69. Phil Edwards (Sanson) @ 2hr 21min 40sec
  70. Rocco Gatta (G.B.C.) @ 2hr 25min 5sec
  71. Frans van Looy (Molteni) @ 2hr 29min 57sec
  72. Mauro Simonetti (Sanson) @ 2hr 30min 3sec
  73. Aldo Parecchini (Brooklyn) @ 2hr 34min 18sec
  74. Alex van Linden (Bianchi) @ 2hr 36min 24sec
  75. Sandro Quintarelli (Jolly Ceramica) @ 2hr 44min 13sec
  76. Karel Rottiers (Molteni) @ 2hr 45min 54sec
  77. Piero Spinelli (Zonca-Santini) @ 2hr 48min 56sec
  78. Tullio Rossi (Furzi-Vibor) @ 2hr 50min 57sec
  79. Giancarlo Polidori (G.B.C.) @ 2hr 52min 7sec
  80. Alberto Caiumi (Zona-Santini) @ 2hr 57min 37sec
  81. Daniele Tinchella (Magniflex) @ 3hr 0min 21sec
  82. Cees Bal (Molteni) @ 3hr 1min 36sec
  83. Luigi Casteletti (Bianchi) @ 3hr 3min 15sec
  84. Marino Basso (Furzi-Vibor) @ 3hr 6min 49sec
  85. Pietro Algeri (Furzi-Vibor) @ 3hr 11min 35sec
  86. Antonio Colpo (Furzi-Vibor) @ 3hr 25min 26sec

Climbers' Competition:

  1. Andrés Oliva (KAS): 535 points
  2. Andrés Gandarias (Teka) : 390
  3. Francesco Moser (Sanson): 270
  4. Fabrizio Fabbri (Bianchi): 210
  5. Wladimiro Panizza (SCIC): 195

Points Competition:

  1. Francesco Moser (Sanson): 272 points
  2. Eddy Merckx (Molteni): 149
  3. Felice Gimondi (Bianchi): 143
  4. Pierino Gavazzi (Jolly Ceramica): 122
  5. Enrico Paolini (SCIC): 110

Young Rider

  1. Alfio Vandi (Magniflex) 120hr 2min 22sec
  2. Juan Pujol (KAS) @ 4min 43sec
  3. Ruggero Gialdini (Magniflex) @ 32min 32sec

Team Classification winner: Brooklyn

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Dirty Feet South Salem Cycleworks frames Shade Vise sunglass holder Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Advertise with us!


Content continues below the ads.

Dirty Feet South Salem Cycleworks frames Shade Vise sunglass holder

1976 Giro stage results with running GC:

Friday, May 21: Prologue (sometimes called Stage 1A), 64-kilometer Giro di Catania

  1. Patrick Sercu: 1hr 34min 8sec
  2. Roger de Vlaeminck s.t.
  3. Frans van Looy s.t.
  4. Alessio Antonini s.t.
  5. Rik van Linden s.t.
  6. Francesco Moser s.t.
  7. Knut Knudsen s.t.
  8. Enrico Paolini s.t.
  9. Daniele Tinchella s.t.
  10. Giancarlo Polidori s.t.

Friday, May 21: Stage 1 (sometimes called Stage 1B) , Catania - Siracusa, 80 km

  1. Patrick Sercu: 2hr 27min 1sec
  2. Rik van Linden s.t.
  3. Roger de Vlaeminck s.t.
  4. Enrico Paolini s.t.
  5. Pierino Gavazzi s.t.
  6. Franco Bitossi s.t.
  7. Frans van Looy s.t.
  8. Francesco Moser s.t.
  9. Luciano Rossignoli s.t.
  10. Gabriele Mugnaini s.t.

GC after stage 1:

  1. Patrick Sercu: 4hr 1min 9sec
  2. Roger de Vlaeminck s.t.
  3. Rik van Linden s.t.
  4. Frans van Looy s.t.
  5. Enrico Paolini s.t.
  6. Francesco Moser s.t.
  7. Daniele Tinchella s.t.
  8. Gabriele Mugnaini s.t.
  9. Alfio Vandi s.t.
  10. Armando Lora s.t.

Saturday, May 22: Stage 2, Siracusa - Caltanissetta, 210 km

  1. Roger de Vlaeminck: 6hr 40min 38sec
  2. Pierino Gavazzi s.t.
  3. Francesco Moser s.t.
  4. Enrico Paolini s.t.
  5. Patrick Sercu s.t.
  6. Franco Bitossi s.t.
  7. Rik van Linden s.t.
  8. Eddy Merckx s.t.
  9. Sebastian Pozo s.t.
  10. Ole Ritter s.t.

GC after stage 2:

  1. Roger de Vlaeminck: 10hr 41min 47sec
  2. Patrick Sercu s.t.
  3. Rik van Linden s.t.
  4. Enrico Paolini s.t.
  5. Francesco Moser s.t.
  6. Alfio Vandi s.t.
  7. Frans van Looy s.t.
  8. Giambattista Baronchelli s.t.
  9. Sigfrido Fontanelli s.t.
  10. Felice Gimondi s.t.

Sunday, May 23: Stage 3, Caltanissetta - Palermo, 163 km

Major ascent: Pellegrino

  1. Rik van Linden: 5hr 11min 10sec
  2. Patrick Sercu s.t.
  3. Roger de Vlaeminck s.t.
  4. Enrico Paolini s.t.
  5. Pierino Gavazzi s.t.
  6. Francesco Moser s.t.
  7. Alessio Antonini s.t.
  8. Franco Bitossi s.t.
  9. Luciano Rossignoli s.t.
  10. Arnaldo Caverzasi s.t.

GC after Stage 3:

  1. Patrick Sercu: 15hr 52min 57sec
  2. Roger de Vlaeminck s.t.
  3. Rik van Linden s.t.
  4. Enrico Paolini s.t.
  5. Francesco Moser s.t.
  6. Frans van Looy s.t.
  7. Alfio Vandi s.t.
  8. Giambattista Baronchelli s.t.
  9. Sigfrido Fontanelli s.t.
  10. Armando Lora s.t.

Monday, May 24: Stage 4, Cefalù - Messina, 192 km

Major ascent: San Rizzo

  1. Francesco Moser @ 4hr 57min 26sec
  2. Roger de Vlaeminck s.t.
  3. Miguel-Maria Lasa s.t.
  4. Giambattista Baronchelli s.t.
  5. Felice Gimondi s.t.
  6. Claudio Bortolotto s.t.
  7. Eddy Merckx s.t.
  8. Alfredi Chinetti s.t.
  9. Julian Andiano s.t.
  10. Alfio Vandi s.t.

GC after stage 4:

  1. Roger de Vlaeminck: 20hr 50min 23sec
  2. Francesco Moser s.t.
  3. Giambattista Baronchelli s.t.
  4. Alfio Vandi s.t.
  5. Felice Gimondi s.t.
  6. Alfredo Chinetti s.t.
  7. Claudio Bortolotto s.t.
  8. Joseph Bruyère s.t.
  9. Miguel-Maria Lasa, Roland Salm @ 16sec

Tuesday, May 25: Stage 5, Reggio Calabria - Cosenza, 220 km

Major ascent: Acquabona

  1. Roger de Vlaeminck: 6hr 34min 20sec
  2. Bruno Vicino s.t.
  3. Eddy Merckx s.t.
  4. Enrico Paolini s.t.
  5. Alfredo Chinetti s.t.
  6. Willy de Geest s.t.
  7. Roland Salm s.t.
  8. Alessio Antonini s.t.
  9. Claudio Bartolotto s.t.
  10. Joaquim Agostinho s.t.

GC after Stage 5:

  1. Roger de Vlaeminck: 27hr 24min 43sec
  2. Francesco Moser s.t.
  3. Giambattista Baronchelli s.t.
  4. Alfio Vandi s.t.
  5. Alfredo Chinetti s.t.
  6. Claudio Bortolotto s.t.
  7. Felice Gimondi s.t.
  8. Joseph Bruyère s.t.
  9. Roland Salm, Miguel-Maria Lasa @ 16sec

Wednesday, May 26: Stage 6, Cosenza - Matera, 207 km

  1. Johan de Muynck: 5hr 44min 2sec
  2. Roger de Vlaeminck @ 21sec
  3. Rik van Linden s.t.
  4. Frans van Looy s.t.
  5. Giacinto Santambrogio s.t.
  6. Sebastian Pozo s.t.
  7. Pierino Gavazzi s.t.
  8. Francesco Moser s.t.
  9. Claudio Bortolotto s.t.
  10. Bruno Vicino s.t.

GC after Stage 6:

  1. Johan de Muynck: 33hr 9min 1sec
  2. Roger de Vlaeminck, Francesco Moser, Alfio Vandi, Giambattista Baronchelli, Alfredo Chinetti, Claudio Bortolotto, Felice Gimondi, Joseph Bruyère @ 5sec
  3. Fausto Bertoglio @ 21sec

Thursday, May 27: Stage 7, Ostuni 37 km individual time trial

  1. Francesco Moser: 50min 19sec
  2. Felice Gimondi @ 7sec
  3. Knut Knudsen @ 25sec
  4. Ole Ritter @ 39sec
  5. Roland Salm @ 43sec
  6. Johan de Muynck @ 45sec
  7. Eddy Merckx @ 55sec
  8. Roger de Vlaeminck @ 1min 1sec
  9. Jorgen Marcussen s.t.
  10. Wladimiro Panizza @ 1min 13sec

GC after Stage 7:

  1. Francesco Moser: 33hr 59min 25sec
  2. Felice Gimondi @ 7sec
  3. Johan de Muynck @ 40sec
  4. Roland Salm @ 59sec
  5. Roger de Vlaeminck @ 1min 1sec
  6. Eddy Merckx @ 1min 11sec
  7. Wladimiro Panizza @ 1min 29sec
  8. Joseph Bruyère @ 1min 33sec
  9. Giancarlo Bellini @ 1min 38sec
  10. Giambattista Baronchelli @ 1min 41sec

Friday, May 28: Stage 8, Selva di Fasano - Lago di Laceno, 256 km

  1. Roger de Vlaeminck: 7hr 46min 52sec
  2. Eddy Merckx s.t.
  3. Felice Gimondi s.t.
  4. Fausto Bertoglio s.t.
  5. Giovanni Battaglin s.t.
  6. Alfio Vandi s.t.
  7. Andrés Oliva s.t.
  8. Wladimiro Panizza s.t.
  9. Giambattista Baronchelli s.t.
  10. Gary Clively s.t.

GC after Stage 8:

  1. Felice Gimondi: 41hr 46hr 24sec
  2. Johan de Muynck @ 33sec
  3. Francesco Moser @ 52sec
  4. Roger de Vlaeminck @ 53sec
  5. Eddy Merckx @ 1min 4sec
  6. Wladimiro Panizza @ 1min 22sec
  7. Giancarlo Bellini @ 1min 31sec
  8. Giambattista Baronchelli @ 1min 34sec
  9. Fausto Bertoglio, Joaquin Agostinho @ 1min 40sec

Saturday, May 29: Stage 9, Bagnoli Irpino - Roccaraso, 204 km

Major ascents: Macerone, Rionero Sannitico, Roccaraso

  1. Fabrizio Fabbri: 5hr 42min 43sec
  2. Arnaldo Caverzasi s.t.
  3. Jose de Schoenmaecker @ 1min 52sec
  4. Waldimiro Panizza @ 4min 17sec
  5. Eddy Merckx @ 4min 27sec
  6. Roger de Vlaeminck s.t.
  7. Giancarlo Bellini s.t.
  8. Giovanni Battaglin s.t.
  9. Felice Gimondi s.t.
  10. Francesco Moser s.t.

GC after stage 9:

  1. Felice Gimondi: 47hr 33min 34sec
  2. Johan de Muynck @ 44sec
  3. Francesco Moser @ 52sec
  4. Roger de Vlaeminck @ 54sec
  5. Eddy Merckx @ 1min 4sec
  6. Wladimiro Panizza @ 1min 12sec
  7. Giancarlo Bellini @ 1min 31sec
  8. Giambattista Baronchelli @ 1min 24sec
  9. Faustoi Bertoglio @ 1min 40sec
  10. Giovanni Battaglin @ 1min 43sec

Sunday, May 30: Stage 10, Roccaraso - Terni, 203 km

  1. Patrick Sercu: 5hr 21min 7sec
  2. Marino Basso s.t.
  3. Rik van Linden s.t.
  4. Roger de Vlaeminck s.t.
  5. Bruno Vicino s.t.
  6. Pierino Gavazzi s.t.
  7. Giancarlo Polidori s.t.
  8. Daniele Tinchella s.t.
  9. Alessio Antonini s.t.
  10. Enrico Paolini s.t.

GC after Stage 10:

  1. Felice Gimondi: 52hr 54min 41sec
  2. Johan de Muynck @ 44sec
  3. Francesco Moser @ 52sec
  4. Roger de Vlaeminck @ 54sec
  5. Eddy Merckx @ 1min 4sec
  6. Waldimiro Panizza @ 1min 12sec
  7. Giancarlo Bellini @ 1min 31sec
  8. Giambattista Baroncheli @ 1min 34sec
  9. Fausto Bertoglio @ 1min 40sec
  10. Giovanni Battaglin @ 1min 43sec

Monday, May 31: Stage 11, Terni - Gabicce, 222 km

  1. Antonio Menendez: 5hr 35min 47sec
  2. Rik van Linden @ 12min 47sec
  3. Roger de Vlaeminck s.t.
  4. Enrico Paolini s.t.
  5. Eddy Merckx s.t.
  6. Tullio Rossi s.t.
  7. Pierino Gavazzi s.t.
  8. Bruno Vicino s.t.
  9. Roland Salm s.t.
  10. Francesco Moser s.t.

GC after Stage 11:

  1. Felice Gimondi: 58hr 43min 15sec
  2. Johan de Muynck 2 44sec
  3. Francesco Moser @ 52sec
  4. Roger de Vlaeminck @ 43sec
  5. Eddy Merckx @ 1min 4sec
  6. Wladimiro Panizza @ 1min 12sec
  7. Giancarlo Bellini @ 1min 31sec
  8. Giambattista Baronchelli @ 1min 34sec
  9. Fausto Bertoglio @ 1min 34sec
  10. Giovanni Battaglin @ 1min 43sec

Tuesday, June 1: Stage 12, Gabicce - Poretta Terme, 215 km

Major ascent: Futa

  1. Sigfrido Fontanelli, 6hr 37min 29sec
  2. Wilmo Francioni @ 16sec
  3. Francesco Moser @ 2min 10sec
  4. Roger de Vlaeminck s.t.
  5. Bruno Vicino s.t.
  6. Ronald de Witte s.t.
  7. Luciano Rossignoli s.t.
  8. Fabrizio Fabbri s.t.
  9. Bernard Draux s.t.
  10. Giambattista Baronchelli s.t.

GC after Stage 12:

  1. Felice Gimondi: 65hr 22min 54sec
  2. Johan de Muynck @ 44sec
  3. Francesco Moser @ 52sec
  4. Roger de Vlaeminck @ 54sec
  5. Eddy Merckx @ 1min 4sec
  6. Wladimiro Panizza @ 1min 12sec
  7. Giancarlo Bellini @ 1min 31sec
  8. Giambattista Baronchelli @ 1min 34sec
  9. Fausto Bertoglio @ 1min 40sec
  10. Giovanni Battaglin @ 1min 43sec

Wednesday, June 2: Stage 13, Porretta Terme - Il Ciocco, 146 km

Major ascents: Prunetta, Abetone, Radici, Il Ciocco

  1. Ronald de Witte: 4hr 29min 5sec
  2. Wladimiro Panizza @ 2sec
  3. Giambattista Baronchelli s.t.
  4. Fausto Bertoglio @ 3sec
  5. Johan de Muynck @ 9sec
  6. José Nazabal s.t.
  7. Giuseppe Perletto @ 33sec
  8. Juan Pujol s.t.
  9. Roger de Vlaeminck @ 37sec
  10. Felice Gimondi s.t.

GC after Stage 13:

  1. Felice Gimondi: 69hr 52min 36sec
  2. Johan de Muynck @ 16sec
  3. Wladimiro Panizza @ 37sec
  4. Roger de Vlaeminck @ 54sec
  5. Giambattista Baronchelli @ 59sec
  6. Fausto Bertoglio @ 1min 6sec
  7. Francesco Moser 2 1min 9sec
  8. Ronald de Witte @ 1min 16sec
  9. Eddy Merckx @ 1min 23sec
  10. Giancarlo Bellini @ 1min 39sec

Thursday, June 3: Stage 14, Il Ciocco - Varazze, 227 km

Major ascents: Carpinelli, Bracco

  1. Francesco Moser: 6hr 29min 5sec
  2. Miguel-Maria Lasa @ 2sec
  3. Patrick Sercu @ 4sec
  4. Marino Basso s.t.
  5. Rik van Linden s.t.
  6. Alessio Antonini s.t.
  7. Roger de Vlaeminck s.t.
  8. Frans van Looy s.t.
  9. Bruno Vicino s.t.
  10. Pierino Gavazzi s.t.

GC after Stage 14:

  1. Felice Gimondi: 76hr 21min 45sec
  2. Johan de Muynck @ 16sec
  3. Wladimiro Panizza @ 37sec
  4. Roger de Vlaeminck @ 54sec
  5. Giambattista Baronchelli 2 59sec
  6. Francesco Moser @ 1min 5sec
  7. Fausto Bertoglio 2 1min 6sec
  8. Ronald de Witte @ 1min 16sec
  9. Eddy Merckx @ 1min 23sec
  10. Giancarlo Bellini @ 1min 39sec

Friday, June 4: Rest Day (giorno di riposo)

Saturday, June 5: Stage 15, Varazze - Ozegna, 216 km

Major ascent: Cadibona

  1. Rik van Linden: 6hr 4min 24sec
  2. Patrick Sercu s.t.
  3. Marino Basso s.t.
  4. Pierino Gavazzi s.t.
  5. Roger de Vlaeminck s.t.
  6. Francesco Moser s.t.
  7. Giancarlo Polidori s.t.
  8. Aldo Parecchini s.t.
  9. Enrico Paolini s.t.
  10. Marcello Osler s.t.

GC after Stage 15:

  1. Felice Gimondi: 82hr 26min 9sec
  2. Johan de Muynck 2 16sec
  3. Wladimiro Panizza @ 37sec
  4. Roger de Vlaeminck @ 54sec
  5. Giambattista Baronchelli @ 59sec
  6. Francesco Moser @ 1min 5sec
  7. Fausto Bertoglio @ 1min 6sec
  8. Ronald de Witte @ 1min 16sec
  9. Eddy Merckx @ 1min 23sec
  10. Giancarlo Bellini @ 1min 39sec

Sunday, June 6: Stage 16, Castellamonte - Arosio, 258 km

Major ascent: Ghisallo x 2

  1. Roger de Vlaeminck: 7hr 16min 5sec
  2. Felice Gimondi s.t.
  3. Francesco Moser s.t.
  4. Gary Clively s.t.
  5. Marcello Bergamo s.t.
  6. Eddy Merckx s.t.
  7. Giambattista Baronchelli s.t.
  8. Caudio Bortolotto s.t.
  9. Wladimiro Panizza s.t.
  10. Simone Fraccaro s.t.

GC after Stage 16:

  1. Felice Gimondi: 89hr 42min 14sec
  2. Johan de Muynck @ 16sec
  3. Wladimiro Panizza @ 37sec
  4. Roger de Vlaeminck @ 54sec
  5. Giambattista Baronchelli @ 59sec
  6. Francesco moser @ 1min 5sec
  7. Fausto Bertoglio @ 1min 6sec
  8. Ronald de Witte @ 1min 16sec
  9. Eddy Merckx @ 1min 23sec
  10. Giancarlo Bellini @ 1min 39sec

Monday, June 7: Stage 17, Ariosio - Verona, 196 km

  1. Ercole Gualazzini: 4hr 52min 16sec
  2. Daniele Tinchella s.t.
  3. Rik van Linden s.t.
  4. Alessio Antonini s.t.
  5. Francesco Moser s.t.
  6. Frans van Looy s.t.
  7. Pietro Algeri s.t.
  8. Phil Edwards s.t.
  9. Sandro Quintarelli s.t.
  10. Tullio Rossi s.t.

GC after Stage 17:

  1. Felice Gimondi: 94hr 34min 30sec
  2. Johan de Muynck @ 16sec
  3. Wladimiro Panizza @ 37sec
  4. Roger de Vlaeminck @ 54sec
  5. Giambattista Baronchelli @ 58sec
  6. Francesco Moser @ 1min 5sec
  7. Fausto Bertoglio @ 1min 6sec
  8. Ronald de Witte @ 1min 16sec
  9. Eddy Merckx @ 1min 23sec
  10. Giancarlo Bellini @ 2min 45sec

Tuesday, June 8: Stage 18, Verona - Longarone, 174 km

  1. Simone Fraccaro: 4hr 59min 8sec
  2. Miguel-Maria Lasa @ 13sec
  3. Marino Basso s.t.
  4. Roger de Vlaeminck s.t.
  5. Pierino Gavazzi s.t.
  6. Enrico Paolini s.t.
  7. Alex van Linden s.t.
  8. Alessio Antonini s.t.
  9. Daniele Tinchella s.t.
  10. Giancarlo Polidori s.t.

GC after Stage 18:

  1. Felice Gimondi: 99hr 33min 51sec
  2. Johan de Muynck @ 16sec
  3. Wladimiro Panizza @ 37sec
  4. Roger de Vlaeminck @ 54sec
  5. Giambattista Baronchelli @ 59sec
  6. Francesco Moser @ 1min 5sec
  7. Fausto Bertoglio @ 1min 6sec
  8. Ronald de Witte @ 1min 16sec
  9. Eddy Merckx @ 1min 23sec
  10. Giancarlo Bellini @ 2min 45sec

Wednesday, June 9: Stage 19, Longarone - Torri del Vajolet, 132 km

Major ascents: Staulanza, Santa Lucia, Falzarego, Gardena, Sella, Torri del Vajolet

  1. Andrés Gandarias: 4hr 25min 59sec
  2. Fausto Bertoglio @ 1min 7sec
  3. Johan de Muynck @ 1min 25sec
  4. Felice Gimondi @ 2min4sec
  5. Walter Riccomi @ 2in 10sec
  6. Ronald de Witte @ 2min 13sec
  7. Enrico Guadrini @ 2min 15sec
  8. José Nazabal s.t.
  9. Francesco Moser @ 2min 29sec
  10. Eddy Merckx @ 2min 44sec

GC after Stage 19:

  1. Johan de Muynck: 104hr 1min 31sec
  2. Felice Gimondi @ 25sec
  3. Fausto Bertoglio @ 32sec
  4. Ronald de Witte @ 1min 48sec
  5. Francesco Moser @ 1min 53sec
  6. Giambattista Baronchelli @ 2min 2sec
  7. Eddy Merckx @ 2min 26sec
  8. Wladimiro Panizza @ 2min 52sec
  9. José Nazabal @ 3min 28sec
  10. Alfio Vandi @ 4min 19sec

Thursday, June 10: Stage 20, Vigo di Fassa - Terme di Comano, 170 km

Major ascents: Manghen, Bondone

  1. Luciano Conati: 5hr 13min 38sec
  2. Enrico Guadrini @ 1sec
  3. Arnaldo Caverzasi @ 1min 58sec
  4. Francesco Moser s.t.
  5. Felice Gimondi s.t.
  6. Johan de Muynck s.t.
  7. Giacinto Santambrogio s.t.
  8. Alfio Vandi s.t.
  9. Fausto Bertoglio s.t.
  10. Walter Riccomi s.t.

GC after Stage 20:

  1. Johan de Muynck: 109hr 17min 7sec
  2. Felice Gimondi @ 25sec
  3. Fausto Bertoglio @ 32sec
  4. Francesco Moser @ 1min 53sec
  5. Giambattista Baronchelli @ 2min 2sec
  6. Wladimiro Panizza @ 2min 52sec
  7. Alfio Vandi @ 4min 19sec
  8. Walter Riccomi @ 7min 40sec
  9. Juan Pujol @ 8min 13sec
  10. Eddy Merckx @ 8min 25sec

Friday, June 11: Stage 21, Terme di Comano - Bergamo, 238 km

Major ascents: Croce Domini, Gallo, Zambla, Selvino

  1. Felice Gimondi: 7hr 44min 53sec
  2. Eddy Merckx s.t.
  3. Giambattista Baronchelli s.t.
  4. Francesco Moser s.t.
  5. Waldimiro Panizza s.t.
  6. Manuel Esparza s.t.
  7. Italo Zilioli s.t.
  8. Alfio Vandi s.t.
  9. Johan de Muynck s.t.
  10. Fabrizio Fabbri s.t.

GC after Stage 21:

  1. Johan de Muynck: 117hr 2min 0sec
  2. Felice Gimondi @ 25sec
  3. Fausto Bertoglio @ 32sec
  4. Francesco Moser @ 1min 53sec
  5. Giambattista Baronchelli @ 2min 2sec
  6. Wladimiro Panizza @ 2min 52sec
  7. Alfio Vandi @ 4min 19sec
  8. Walter Riccomi @ 7min 40sec
  9. Juan Pujol @ 8min 13sec
  10. Eddy Merckx @ 8min 25sec

Saturday, June 12: Stage 22 (sometimes called stage 22A), Brianza 28 km individual time trial

  1. Joseph Bruyère 35min 21sec
  2. Jogen Marcussen @ 19sec
  3. Francesco Moser @ 22sec
  4. Eddy Merckx @ 23sec
  5. Giambattista Baronchelli @ 41sec
  6. Felice Gimondi @ 43sec
  7. Wladimiro Panizza @ 51sec
  8. Alfio Vandi @ 56sec
  9. Davide Boifava @ 1min 11sec
  10. Karel Rottiers @ 1min 16sec
  11. Fausto Bertoglio @ 1min 25sec
  12. Johan de Muynck @ 1min 27sec

GC after Stage 22:

  1. Felice Gimondi: 117hr 38min 59sec
  2. Johan de Muynck @ 19sec
  3. Fausto Bertoglio @ 49sec
  4. Francesco Moser @ 1min 7sec
  5. Giambattista Baronchelli @ 1min 35sec
  6. Waldimiro Panizza @ 2min 35sec
  7. Alfio Vandi @ 4min 7sec
  8. Eddy Merckx @ 7min 40sec
  9. Walter Riccomi @ 8min 49sec
  10. Juan Pujol @ 8min 50sec

Saturday, June 12: Epilogue (sometimes called stage 22B), 106 km Giro di Milano

  1. Daniele Tinchella: 2hr 19min 46sec
  2. Francesco Moser s.t.
  3. Marino Basso s.t.
  4. Pierino Gavazzi s.t.
  5. Frans van Looy s.t.
  6. Giancarlo Polidori s.t.
  7. Eddy Merckx s.t.
  8. Alfredo Chinetti s.t.
  9. Enrico Paolini s.t.
  10. Aldo Parecchini s.t.

1976 Giro d'Italia complete final General Classification


Content continues below the ads.

Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles

1976 Giro d'Italia photos

Felice Gimondi in pink

Felice Gimondi in pink

Felice Gimondi in stage 19

Stage 19, Felice Gimondi climbs the Torri del Vajolet

Roger de Vlaeminck

Behind Gimondi is Roger de Vlaeminck

Eddy Merckx

Eddy Merckx at the start of a mountain stage


Content continues below the ads.

Advertise with us!