BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour of Flanders: The Inside Story South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

Vuelta a España, 2006
August 26 - September 17

Sunday, September 17: 21st and Final Stage, Madrid-Madrid, 142.2 km.

1. Erik Zabel (Milram) 3hr 40min 47sec
2. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
3. Aurelien Clerc (Phnak) s.t.
4. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
5. Stuart O'Grady (CSC) s.t.

Final 2006 Vuelta GC:

1. Alexandre Vinokourov (Astana) 81hr 23min 7sec
2. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 1min 12sec
3. Andrey Kashechkin (Astana) @ 3min 12sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 35sec
5. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 6min 51sec
6. Tom Danielson (Discovery) @ 8min 9sec
7. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 8min 26sec
8. Vladimir Karpets (Illes Balears) @ 10min 36sec
9. Manuel Beltran (Discovery) @ 10min 47sec
10. Luis Perez (Cofidis) @ 11min 32sec

Saturday, September 16: Stage 20, Rivas Futura - Rivas Vaciamadrid 27.5 Kms individual time trial.

1. Alexandre Vinokourov (Astana) 33min 39sec
2. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 4sec
3. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 19sec
4. Laszlo Bodrogi (Credit Agricole) @ 26sec
5. Vladimir Karpets (Illes Balears) @ 30sec
6. Stuart O'Grady (CSC) @ 32sec
7. Carlos Sastre (CSC) @ 44sec

GC after Stage 20:

1. Alexandre Vinokourov (Astana) 77hr 42min 17sec
2. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 1min 12sec
3. Andrey Kashechkin (Astana) @ 3min 12sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 35sec
5. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 6min 56sec
6. Tom Danielson (Discovery) @ 8min 9sec

Friday, September 15: Stage 19, Jaén - Ciudad Real 195 Kms.

1. Jose Luis Arrieta (Ag2R) 5hr 30min 14sec
2. Dimitriy Fofonov (Credit Agricole) s.t.
3. David Loosli (Lampre) @ 2sec
4. Lars Ytting Bak (CSC) @ 9sec
5. Vladimir Gusev (Discovery) @ 30sec

GC after stage 19:

1. Alexandre Vinokourov (Astana) 77hr 8min 38sec
2. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 53sec
3. Andrey Kashechkin (Astana) @ 2min 26sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 2min 51sec
5. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 5min 6sec
6. Tom Danielson (Discovery) @ 7min 5sec

Thursday, September 14: stage 18, Granada - Sierra de la Pandera 153.1 Kms. Hilltop finish. Last mountain stage of this Vuelta.

The results of a perfect day's racing for Astana. Kashechkin takes the stage and Vinokourov solidifies his lead.

1. Andrey Kashechkin (Astana) 3hr 57min 39sec
2. Alexandre Vinokourov (Astana) s.t.
3. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 30sec
4. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 32sec
5. Leonardo Piepoli (Saunier duval) @ 35sec

GC after stage 18:

1. Alexandre Vinokourov (Astana) 71hr 27min 8sec
2. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 53sec
3. Andrey Kashechkin (Astana) @ 2min 26sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 2min 51sec
5. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 5min 6sec
6. Tom Danielson (Discovery) @ 7min 5sec

Wednesday, September 13: Stage 17: Adra - Granada, 166.7 km.

1. Tom Donielson (Discovery) 4hr 9min 55sec
2. Alexandre Vinokourov (Astana) s.t.
3. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 1min 10se
4. Andrey Kashechkin (Astana) @ 1min 39sec
5. Carlos Sastre (CSC) s.t.
8. Alejandro Valverde (Illes Balears) s.t.

GC after Stage 17:

1. Alexandre Vinokourov (Astana) 67hr 29min 41sec
2. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 9sec
3. Carlos Sastre (CSC) @ 1min 51sec
4. Andrey Kashechkin (Astana) @ 2min 14sec
5. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 4min 32sec
6. Tom Danielson (Discovery) @ 6min 7sec

Tuesday, September 12: Stage 16, Almería - Observatorio Astronómico de Calar Alto 145 Kms..

Eight riders did not start. Many want to prepare for the coming World Championships: Michael Boogerd, Fabian Cancellara, Cyril Dessel, Xavier Florencio, Bernhard Eisel, René Haselbacher, Luca Paolini and Alessandro Petacchi. Petacchi broke his hand hitting the Lampre team bus in frustration after doing badly in the stage 15 bunch sprint.

1. Igor Anton (Euskaltel) 4hr 29min 42sec
2. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 23sec
3. Alexandre Vinokourov (Astana) s.t.
4. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
5. Carlos Sastre (CSC) @ 28sec
6. Tom Danielson (Discovery) @ 36sec

GC after Stage 16:

1. Alejandro Valverde (Illes Balears) 63hr 18min 16sec
2. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 1min 42sec
3. Carlos Sastre (CSC) s.t.
4. Andrey Kashechkin (Astana) @ 2min 5sec
5. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 4min 23sec

Monday, September 11: Rest Day

Sunday, September 10: Stage 15: Motilla del Palancar - Factoría Ford (Almussafes) 175 Kms.

Davide Rebellin (Gerolsteiner) did not start.

Easy to see where the wind's coming from in this picture of today's Vuelta stage.

1. Robert Forster (Gerolsteiner) 4hr 24min 55sec
2. Stuart O'Grady (CSC) s.t.
3. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
4. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
5. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.

GC after Stage 15:

1. Alejandro Valverde (Illes Balears) 58hr 48min 23sec
2. Andrey Kashechkin (Astana) @ 48sec
3. Carlos Sastre (CSC) @ 1min 25sec
4. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 1min 38sec
5. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 2min 23sec

Saturday, September 9: Stage 14: Cuenca 33.2 km Individual Time Trial.

1. David Millar (Saunier Duval) 40min 54sec. 48.704 km/hr
2. Fabian Cancellara (CSC) @ 1sec
3. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 5sec
4. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 13sec
5. Andrey Kashechkin (Astana) @ 26sec

GC after Stage 14:

1. Alejandro Valverde (Illes Balears) 54hr 23min 28sec
2. Andrey Kashechkin (Astana) @ 48sec
3. Carlos Sastre (CSC) @ 1min 25sec
4. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 1min 38sec
5. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 2min 6sec

Friday, September 8: Stage 13: Guadalajara - Cuenca, 180 km.

Race leader Valverde (in golden jersey) forces Bettini (in Italian champion's tricolor) to dig a bit.

1. Samuel Sanchez (Euskaltel) 4hr 3min 43sec
2. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
3. Alejandro Valverde (Illes Balears) s.t.
4. Luca Paolini (Liquigas) s.t.
5. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
6. Danilo Di Luca (Liquigas) s.t.

GC after stage 13:

1. Alejandro Valverde (Illes Balears) 53hr 42min 21sec
2. Andrey Kashechkin (Astana) @ 35sec
3. Carlos Sastre (CSC) @ 52sec
4. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 1min 4sec
5. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 1min 46sec

Thursday, September 7: Stage 12, Aranda de Duero - Guadalajara, 169.3 km.

1. Luca Paolini (Liquigas) 3hr 35min 7sec. 47.220 km/hr
2. Bart Bockx (Davitamon-Lotto) @ 5sec
3. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
4. Vladimir Gusev (Discovery) @ 8sec
5. David Arroyo (Illes Balears) s.t.

GC after stage 12:

1. Alejandro Valverde (Illes Balears) 41hr 19min 9sec
2. Andrey Kashechkin (Astana) @ 27sec
3. Carlos Sastre (CSC) @ 44sec
4. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 56sec
5. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 1min 38sec

Wednesday, September 6: Stage 11, Torrelavega - Burgos, 173.6 km.

1. Egoi Martinez (Discovery) 4hr 20min 32sec
2. Inigo Landeluze (Euskaltel) @ 55sec
3. Volodymir Gustov (CSC) s.t.
4. Thor Hushovd (Credit Agricole) @ 3min 35sec
5. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.

GC after stage 11:

1. Alejandro Valverde (Illes Balears) 41hr 19min 9sec
2. Andrey Kashechkin (Astana) @ 27sec
3. Carlos Sastre (CSC) @ 44sec
4. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 56sec
5. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 1min 38sec

Tuesday, September 5: Stage 10: Avilés - Museo de Altamira (Santillana del Mar) 190 Kms.

1. Sergio Paulinho (Astana) 4hr 33min 44sec. 43.684 km/hr
2. Davide Rebellin (Gerolsteiner) @ 2sec
3. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) s.t.
4. Vladimir Karpets (Illes Balears) @ 6sec
5. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) @ 7sec

GC after stage 10:

1. Alejandro Valverde (Illes Balears) 41hr 19min 9sec
2. Andrey Kashechkin (Astana) @ 27sec
3. Carlos Sastre (CSC) @ 44sec
4. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 56sec
5. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 1min 38sec

Sunday, September 3: Stage 9: A Fonsagrada - Alto de La Cobertoria, 207,4 Kms. The Vuelta's queen stage, relentless high mountains with a hilltop finish.

1. Alexandre Vinokourov (Astana) 5hr 50min 43sec
2. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 16sec
3. Andrey Kashechkin (Astana) @ 21sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 43sec
5. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) s.t.
13. Janez Brajkovic (Discovery) @ 2min 14sec

GC after Stage 9:

1. Alejandro Valverde (Illes Balears) 36hr 41min 31sec
2. Andrey Kashechkin (Astana) @ 27sec
3. Carlos Sastre (CSC) @ 44sec
4. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier duval) @ 56sec
5. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 1min 38sec
6. Janez Brajkovic (Discovery) @ 2min 5sec

Saturday, September 2: Stage 8, Ponferrada - Lugo, 181.6 km.

1. Alexandre Vinokourov (Astana) 4hr 2min 11sec
2. Ruggero Marzoli (Lampre) @ 1sec
3. Uros Murn (Phonak) s.t.
4. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
5. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
6. Erik Zabel (Milram) s.t.

GC after Stage 8:

1. Janez Brajkovic (Discovery) 30hr 50min 39sec
2. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 5sec
3. Carlos Sastre (CSC) @ 10sec
4. Jose Angel Gomez archante (Saunier Duval) @ 22sec
5. Andrey Kashechkin (Astana) @ 23sec

Friday, September 1: Stage 7: León - Alto de El Morredero (Ponferrada), 154.2 Kms. Hilltop finish.

1. Alejandro Valverde (Illes Balears) 4hr 1min 5sec
2. Carlos Sastre (CSC) @ 4sec
3. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier duval) @ 6sec
4. Janez Brajkovic (Discovery) @ 7sec
5. Manuel Beltran (Discovery) s.t.
6. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 12sec

GC after Stage 7:

1. Janez Brajkovic (Discovery) 26hr 48min 27sec
2. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 5sec
3. Carlos Sastre (CSC) @ 10sec
4. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 22sec
5. Andrey Kashechkin (Astana) @ 23sec

Thursday, August 31: Stage 6: Zamora - León, 177 Kms.

1. Thor Hushovd (Credit Agricole) 4hr 9min 10sec
2. Andre Greipel (T-Mobile) s.t.
3. Erik Zabel (Milram) s.t.
4. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.
5. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.

GC after Stage 6:

1. Danilo Di Luca (Liquigas) 22hr 47min 11sec
2. Janez Brajkovic (Discovery) @ 4sec
3. Andrey Kashechkin (Astana) @ 18sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 29sec
5. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 35sec
6. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 36sec
7. Manuel Beltran (Discovery) @ 55sec
8. Tom Danielson (Discovery) @ 58sec

Wednesday, August 30: Stage 5: Plasencia - Estación de Esquí La Covatilla (Béjar), 178 Kms. Hilltop finish.

1. Danilo Di Luca (Liquigas) 5hr 2min 25sec
2. Janez Brajkovic (Discovery) s.t.
3. Andrey Kashechkin (Astana) @ 7sec
4. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 15sec
5. Carlos Sastre (CSC) @ 22sec
6. Alejandro Valverde (Illes Balears) s.t.
7. Ruggero Marzoli (Lampre) @ 36sec
8. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 39sec
11. Tom Danielson (Discovery) @ 42sec
21. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 2min 13sec

GC after Stage 5:

1. Danilo Di Luca (Liquigas) 18hr 37min 56sec
2. Janez Brajkovic (Discovery) @ 4sec
3. Andrey Kashechkin (Astana) @ 18sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 29sec
5. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 35sec
6. Alejandro Valverde (Illes Balears) @ 36sec
7. Manuel Beltran (Discovery) @ 55sec
8. Tom Danielson (Discovery) @ 58sec

Tuesday, August 29: Stage 4, Almendralejo - Cáceres, 135 Kms..

1. Erik Zabel (Milram) 3hr 24min 46sec
2. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
3. Jean-Patrick Nazon (Ag2R) s.t.
4. Stuart O'Grady (CSC) s.t.
5. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) s.t.

GC after Stage 4:

1. Thor Hushovd (Credit Agricole) 13hr 34min 59sec
2. Erik Zabel (Milram) @ 7sec
3. Paolo Bettini (Quick Step) @ 24sec
4. Stuart O'Grady (CSC) @ 19sec
5. Lars Ytting Bak (CSC) s.t.

Monday, August 28: Stage 3, Córdoba - Almendralejo, 219 Kms.

1. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) 5hr 43min 45sec
2. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
3. Stuart O'Grady (CSC) s.t.
4. Erik Zabel (Milram) s.t.
5. Robbie McEwen (Davitamon-Lotto) s.t.

GC after Stage 3:

1. Thor Hushovd (Credit Agricole) 10hr 10min 33sec
2. Stuart O'Grady (CSC) @ 11sec
3. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) @ 12sec
4. Paolo Bettini (Quick Step) @ 14sec
5. Kurt-Asle Arvesen (CSC) @ 19sec

Sunday, August 27: Stage 2, Malaga - Cordoba, 167 km.

1. Paolo Bettini (Quick Step) 4hr 19min 31sec
2. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
3. Luca Paolini (Liquigas) s.t.
4. Robbie McEwen (Davitamon-Lotto) s.t.
5. Uros Murn (Phonak) s.t.

GC after Stage 2:

1. Thor Hushovd (Credit Agricole) 4hr 27min
2. Paolo Bettini (Quick Step) @ 2sec
3. Stuart O'Grady (CSC) @ 7sec
4. Lars Ytting Bak (CSC) s.t.
5. Kurt-Asle Arvesen (CSC) s.t.

Saturday, August 26: Stage 1, Malaga 7.3 km Team Time Trial.

1. CSC: 7min 36sec
2. Illes Balears @ 7sec
3. Milram @ 8sec
4. Discovery @ 9sec
5. T-Mobile @ 11sec
6. Astana @ 12sec
7. Saunier Duval @ 13sec

GC after Stage 1:

1. Carlos Sastre (CSC) @ 7min 36sec
2. Lars Ytting Bak (CSC) s.t.
3. Nicki Sorensen (CSC) s.t.
4. Marcus Lugqvist (CSC) s.t.
5. Stuart O'Grady (CSC) s.t.