BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, Volume 1 Bianchi-Milano clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2007 Tour de France

July 7 - July 29

Results, map, stages with runnning GC, photos

2006 Tour | 2008 Tour | Tour de France Database | 2007 Tour Quick Facts | 2007 Tour de France Complete Final GC | Stage results with running GC | Route details |

Prologue|Stage 1|Stage 2|Stage 3|Stage 4|Stage 5|Stage 6|Stage 7|Stage 8|Rest Day 1|Stage 9|Stage 10|Stage 11|Stage 12|Stage 13|Stage 14|Stage 15|Rest Day 2|Stage 16|Stage 17|Stage 18|Stage 19|Stage 20|



2007 Tour Quick Facts:

189 starters and 141 classified finishers.

3569.9 km raced at an average speed of 39.226 km/hr

Alexandre Vinokourov of Astana and Cristian Moreni of Cofidis were positive for dope, causing their teams to withdraw. Michael Rasmussen was leading the Tour but was forced to abandon when news surfaced that he had missed several out-of-competition drug tests. With Rasmussen gone, the way was open for Contador to win the Tour.

The 31-second podium spread was the closest in Tour history.


Complete Final 2007 Tour de France General Classification:

  1. Alberto Contador (Discovery) 91hr 0min 26sec
  2. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 23sec
  3. Levi Leipheimer (Discovery) @ 31sec
  4. Carlos Sastre (CSC) @ 7min 8sec
  5. Haimar Zubeldia (Euskaltel) @ 8min 17sec
  6. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 11min 37sec
  7. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 12min 18sec
  8. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 12min 25sec
  9. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 14min 14sec
  10. Oscar Pereiro (Caisse d'Epargne) @ 14min 25sec
  11. Mauricio Soler (Barloworld) @ 16min 51sec
  12. Michael Boogerd (Rabobank) @ 21min 15sec
  13. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 21min 49sec
  14. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) @ 24min 15sec
  15. Chris Horner (Predictor-Lotto) @ 25min 19sec
  16. Iban Mayo (Saunier Duval) @ 27min 9sec
  17. Frank Schleck (CSC) @ 31min 48sec
  18. Manuel Beltran (Liquigas) @ 24min 14sec
  19. Tadej Valjavec (Lampre) @ 27min 8sec
  20. Juan José Cobo (Saunier Duval) @ 27min 14sec
  21. Juan Manuel Garate (Quck Step) @ 28min 16sec
  22. José Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) @ 45min 42sec
  23. Amets Txurruka (Euskaltel) @ 49min 34sec
  24. George Hincapie (Discovery) @ 54min 50sec
  25. Christian Vande Velde (CSC) @ 55min 50sec
  26. Dmitriy Fofonov (Credit Agricole) @ 56min 23sec
  27. Stéphane Goubert (Ag2r) @ 1hr 6min 30sec
  28. Jens Voigt (CSC) @ 1hr 8min 22sec
  29. Francisco Javier Vila (Lampre) @ 1hr 9min 37sec
  30. Patrice Halgand (Credit Agricole)
  31. Bernhard Kohl (Gerolsteiner) @ 1hr 13min 27sec
  32. Kanstantisin Sivtsov (Barloworld) @ 1hr 15min 16sec
  33. Alexandre Botcharov (Credit agricole) @ 1hr 22min 25sec
  34. Markus Fothen (Gerolsteiner) @ 1hr 30min 12sec
  35. Thomas Dekker (Rabobank) @ 1hr 30min 34sec
  36. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 1hr 30min 47sec
  37. Christopher Moreau (Ag2r) @ 1hr 33min 6sec
  38. Vladimir Gusev (Discovery) @ 1hr 33min 50sec
  39. Moises Duenas Nevado (Agritubel) @ 1hr 36min 33sec
  40. Bram Tankink (Quick Step) @ 1hr 36min 44sec
  41. Marzio Bruseghin (Lampre) s.t.
  42. Carlos Barredo (Quick Step) @ 1hr 36min 46sec
  43. Iñigo Landaluze (Euskaltel) @ 1hr 36min 50sec
  44. Ludovic Turpin (Ag2r) @ 1hr 44min 54sec
  45. Charles Wegelius (Liquigas) @ 1hr 46min 25sec
  46. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) @ 1hr 52min 19sec
  47. Christian Knees (Milram) @ 1hr 53min 23sec
  48. Gorka Verdugo (Euskaltel) @ 1hr 53min 32sec
  49. David de la Fuente (Saunier Duval) @ 1hr 54min 50sec
  50. Ruben Perez (Euskaltel) @ 1hr 56min 15sec
  51. Iñigo Cuesta (CSC) @ 1hr 58min 45sec
  52. José Luis Arrieta (Ag2r) @ 2hr 0min 7sec
  53. Iker Camano (Saunier Duval) @ 2hr 5min 17sec
  54. John Gadret (Ag2r) @ 2hr 6min 50sec
  55. Cédric Vasseur (Quick Step) @ 2hr 8min 14sec
  56. Dario David Cioni (Predictor-Lotto) @ 2hr 10min 42sec
  57. Nicolas Portal (CAisse d'Epargne) @ 2hr 15min 14sec
  58. Laurent Lefevre (Bouygues Telecom) @ 2hr 15min 17sec
  59. Michael Albasini (Liquigas) @ 2hr 18min 35sec
  60. Fabian Wegmann (Gerolsteiner) @ 2hr 19min 36sec
  61. Egoi Martinez (Discovery) @ 2hr 20min 16sec
  62. Axel Merckx (T-Mobile) @ 2hr 21min 0sec
  63. Johan Van Summeren (Predictor-Lotto) @ 2hr 21min 57sec
  64. Thomas Lövkvist (FDJ) @ 2hr 22min 50sec
  65. Sergio Paulinho (Discovery) @ 2hr 23min 31sec
  66. Thomas Voeckler (Bouygues Telecom) @ 2hr 24min 34sec
  67. Kurt-Asle Arvesen (CSC) @ 2hr 24min 36sec
  68. Jérôme Pineau (Bouygues Telecom) @ 2hr 24min 59sec
  69. David Millar (Saunier Duval) @ 2hr 32min 7sec
  70. Mario Aerts (Predictor-Lotto) @ 2hr 32min 58sec
  71. Sandy Casar (FDJ) @ 2hr 33min 46sec
  72. Francisco Perez (Caisse d'Epargne) @ 2hr 37min 25sec
  73. Frederik Willems (Liquigas) @ 2hr 37min 30sec
  74. Martin Elmiger (Ag2r) @ 2hr 37min 41sec
  75. Andriy Grivko (Milram) @ 2hr 41min 41sec
  76. Kjell Carlström (Liquigas) @ 2hr 39min 34sec
  77. Christophe Rinero (Saunier Duval) @ 2hr 40min 59sec
  78. Andriy Grivko (Milram) @ 2hr 41min 41sec
  79. Erik Zabel (Milram) @ 2hr 42min 28sec
  80. Juan Miguel Mercado (Agritubel) @ 2hr 44min 27sec
  81. Ronny Scholz (Gerolsteiner) @ 2hr 44min 39sec
  82. Jorge Azanza (Euskaltel) @ 2hr 50min 30sec
  83. Benoît Vaugrenard (FDJ) @ 2hr 50min 54sec
  84. Pierrick Fedrigo (Bouygues Telecom) @ 2hr 53min 42sec
  85. Juan Antonio Flecha (Rabobank) @ 2hr 55min 58sec
  86. Grischa Niermann (Rabobank) @ 2hr 56min 9sec
  87. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 2hr 56min 30sec
  88. Alessandro Ballan (Lampre) @ 2hr 57min 5sec
  89. Aleksandr Kuchynski (Liquigas) @ 2hr 58min 46sec
  90. Iñaki Isasi (Euskaltel) @ 2hr 59min 37sec
  91. José Vicente Garcia Acosta (Caisse d'Epargne) @ 3hr 0min 38sec
  92. Nicolas Vogondy (Agritubel) @ 3hr 0min 50sec
  93. Johann Tschopp (Bouygues Telecom) @ 3hr 7min 19sec
  94. Simon Gerrans (Ag2r) @ 3hr 9min 19sec
  95. Paolo Bossoni (Lampre) @ 3hr 9min 56sec
  96. Daniele Righi (Lampre) @ 3hr 10min 35sec
  97. Lilian Jégou (FDJ) @ 3hr 14min 11sec
  98. Anthony Geslin (Bouygues Telecom) @ 3hr 14min 15sec
  99. Alexander Efimkin (Barloworld) @ 3hr 14min 19sec
  100. Fabian Cancellara (CSC) @ 3hr 15min 48sec
  101. Murilo Fischer (Liquigas) @ 3hr 16min 8sec
  102. Freddy Bichot (Agritubel) @ 3hr 16min 58sec
  103. David Cañada (Saunier Duval) @ 3hr 17min 19sec
  104. Sébastien Rosseler (Quick Step) @ 3hr 18min 25sec
  105. Bert Grabswch (T-Mobile) @ 3hr 18min 58sec
  106. Félix Rafael Cardenas (Barloworld) s.t.
  107. Julian Dean (Credit Agricole) @ 3hr 21min 57sec
  108. Matteo Tosatto (Quick Step) @ 3hr 22min 14sec
  109. William Bonnet (Credit Agricole) @ 3hr 22min 59sec
  110. Leif Hoste (Predictor Lotto) @ 3hr 23min 2sec
  111. Giampaolo Cheula (Barloworld) @ 3hr 23min 11sec
  112. Mathieu Ladagnous (FDJ) @ 3hr 23min 17sec
  113. Manuel Quinziato (Liquigas) @ 3hr 23min 42sec
  114. Nicolas Jalabert (Agritubel) @ 3hr 24min 2sec
  115. Benjamin Noval (Discovery) @ 3hr 24min 13sec
  116. Ralf Grabsch (Milram) @ 3hr 24min 35sec
  117. Mickael Delage (FDJ) @ 3hr 24min 46sec
  118. Robert Hunter (Barloworld) @ 3hr 26min 12sec
  119. Tom Boonen (Quick Step) @ 3hr 26min 19sec
  120. Marcel Sieberg (Milram) @ 3hr 26min 48sec
  121. Bernhard Eisel (T-Mobile) @ 3hr 26min 57sec
  122. Alessandro Cortinovis (Milram) @ 3hr 27min 4sec
  123. Steven De Jongh (Quick Step) @ 3hr 27min 45sec
  124. Paolo Longo Borghini (Barloworld) @ 3hr 27min 48sec
  125. Benoît Salmon (Agritubel) @ 3hr 28min 59sec
  126. Claudio Corioni (Lampre) @ 3hr 29min 26sec
  127. Marcus Burghardt (T-Mobile) @ 3hr 29min 37sec
  128. Pieter Weening (Rabobank) @ 3hr 31min 49sec
  129. Heinrich Haussler (Gerolsteiner) @ 3hr 32min 30sec
  130. Sébastien Chavanel (FDJ) @ 3hr 35min 25sec
  131. Enrico Poitschke (Milram) @ 3hr 35min 28sec
  132. Sébastien Hinault (Credit Agricole) @ 3hr 35min 37sec
  133. Peter Wrolich (Gerolsteiner) @ 3hr 36min 5sec
  134. Bram de Groot (Rabobank) 2 3hr 37min 46sec
  135. Robert Förster (Gerolsteiner) @ 3hr 40min 10sec
  136. Anthony Charteau (Credit Agricole) @ 3hr 40min 44sec
  137. Sven Krauss (Gerolsteiner) @ 3hr 40min 51sec
  138. Gert Steegmans (Quick Step) @ 3hr 41min 38sec
  139. Thor Hushovd (Credit Agricole) @ 3hr 41min 57sec
  140. Geriant Thomas (Barloworld) @ 3hr 46min 51sec
  141. Wim Vansevenant (Predictor-Lotto) @ 3hr 52min 54sec

Climber

  1. Mauricio Soler (Barloworld): 206 points
  2. Alberto Contador (Discovery): 128
  3. Yaroslav Popovych (Discovery): 105
  4. Cadel EVans (Predictor-Lotto): 92
  5. Laurent Lefevre (Bouygues Telecom): 85
  6. Juan Manuel Garate (Quick Step): 77
  7. Carlos Sastre (CSC): 74
  8. Juan José Cobo (Saunier Duval): 68
  9. Levi Leipheimer (Discovery): 64
  10. Haimar Zubeldia (Euskaltel): 64
Points
 
  1. Tom Boonen (Quick Step): 256 points
  2. Robert Hunter (Barloworld): 234
  3. Erik Zabel (Milram) 232
  4. Thor Hushovd (Credit Agricole): 186
  5. Sébastien Chavanel (FDJ): 181
  6. Daniele Bennati (Lampre): 160
  7. Robert Förster (Gerolsteiner): 140
  8. Fabian Cancellara (CSC): 112
  9. Cadel Evans (Predictor-Lotto): 109
  10. Alberto Contador (Discovery): 88

Young Rider

  1. Alberto Contador (Discovery) 91hr 26sec
  2. Mauricio Soler (Barloworld) @ 16min 51sec
  3. Amets Txurruka (Euskaltel) @ 49min 34sec
  4. Bernhard Kohl (Gerolsteiner) @ 1hr 13min 27sec
  5. Kanstantsin Sivtsov (Barloworld) @ 1hr 15min 16sec
  6. Thomas Dekker (Rabobank) @ 1hr 30min 34sec
  7. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 1hr 30min 47sec
  8. Vladimir Gusev (Discovery) @ 1hr 33min 50sec
  9. Thomas Lövkvist (FDJ) @ 2hr 22min 50sec
  10. Andriy Grivko (Milram) @ 2hr 41min 41sec

Team Classification

  1. Discovery 273hr 12min 52sec
  2. CSC @ 19min 36sec
  3. Caisse d'Epargne @ 22min 10sec
  4. Rabobank @ 36min 24sec
  5. Euskaltel @ 46min 46sec
  6. Saunier Duval @ 1hr 44min 33sec
  7. Predictor-Lotto @ 1hr 50min 21sec
  8. Lampre @ 2hr 19min 41sec
  9. Credit Agricole @ 2hr 25min 44sec
  10. Ag2r @ 2hr 26min 8sec

The stages and results with running GC:

Prologue: Saturday, July 7, London - London, 7.9 km

Results:

1. Fabian Cancellara (CSC) 8min 50sec
2. Andreas Kloden (Astana) @ 13sec
3. George Hincapie (Discovery) @ 23sec
4. Bradley Wiggins (Cofidis) s.t.
5. Vladimir Gusev (Discovery) @ 25sec
6. Vladimir Karpets (Caisse d'Eparge) @ 26sec
7. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 30sec
8. Thomas Dekker (Rabobank) @ 31sec
9. Manuel Quinziato (Liquigas) @ 32sec
10. Benoit Vaugrenard (FDJ) s.t.
11. David Zabriskie (CSC) s.t.
12. Jose Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) @ 33sec
17. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 36sec
21. Oscar Pereiro (Caisse d'Epargne) @ 37sec
26. Levi Leipheimer (Discovery) @ 40sec
32. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 43sec

Route map and elevation guide for the downtown London Tour Prologue


Stage 1: Sunday, July 8, London - Canterbury, 203 km

Results:

1. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) 4hr 39min 1sec
2. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
3. Tom Boonen (Quick Step) s.t.
4. Sebastien Chavanel (FDJ) s.t.
5. Romain Feillu (Ag2R) s.t.
6. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
7. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
8. Marcus Burghardt (T-Mobile) s.t.
9. Francisco Ventoso (Saunier Duval) s.t.
10. Tomas Vaitkus (Discovery) s.t.

GC after Stage 1:

1. Fabian Cancellara (CSC) 4hr 47min 51sec
2. Andreas Kloden (Astana) @ 13sec
3. David Millar (Saunier Duval) @ 21sec
4. George Hincapie (Discovery) @ 23sec
5. Bradley Wiggins (Cofidis) s.t.
6. Vladimir Gusev (Discovery) @ 25sec
7. Vladimi Karpets (Caisse d'Epargne) @ 26sec
8. Thor Hushovd (Credit Agricole) @ 29sec
9. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 30sec
10. Thomas Dekker (Rabobank) @ 31sec

Climber:

1. David Millar (Saunier Duval) 5 points
2. Stephane Auge (Cofidis) 5
3. Freddy Bichot (Ag2R) 3

Points:

1. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) 35 points
2. Thor Hushovd (Credit Agricole) 30
3. Tom Boonen (Quick Step) 26

Young Rider:

1. Vladimir Gusev (Discovery) 4hr 48min 16sec
2. Thomas Dekker (Rabobank) @ 6sec
3. Benoît Vaugrenard (FDJ) @ 7sec

Team GC:

1. Astana 14hr 24min 51sec
2. CSC @ 2sec
3. Discovery @ 5sec

Stage 1 route map and elevation guide.


Stage 2: Monday, July 9, Dunkirk - Gent, 168.5 km

The Tour transfers to the continent for the start in Dunkirk, France.

Results:

1. Gert Steegmans (Quick Step) 3hr 48min 22sec
2. Tom Boonen (Quick Step) s.t.
3. Filippo Pozzato (Liquigas) s.t.
4. Robert Hunter (Barloworld) s.t.
5. Romain Feillu (Agritubel) s.t.
6. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) s.t.
7. Erik Zabel (Milram) s.t.
8. Heinrich Haussler (Gerolsteiner) s.t.
9. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
10. Sebastien Chavanel (FDJ) s.t.

GC after Stage 2:

1. Fabian Cancellara (CSC) 8hr 36min 13sec
2. Andreas Kloden (Astana) @ 13sec
3. David Millar (Saunier Duval) @ 21sec
4. George Hincapie (Discovery) @ 23sec
5. Bradley Wiggins (Cofidis) s.t.
6. Vladimir Gusev (Discovery) @ 25sec
7. Tom Boonen (Quick Step) @ 26sec
8. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) @ s.t.
9. Thor Hushovd (Credit Agricole) @ 29sec
10. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 30sec
11. Thomas Dekker (Rabobank) @ 31sec

Climber:

1. David Millar (Saunier Duval) 5 points
2. Stephane Auge (Cofidis) 5
3. Freddy Bichot (Ag2R) 3

Points:

1. Tom Bonnen (Quick Step) 56 Points
2. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) 55
3. Gert Steegmans (Quick Step) 46

Young Rider:

1. Vladimir Gusev (Discovery) 8hr 36min 38sec
2. Thomas Dekker (Rabobank) @ 6sec
3. Benoît Vaugrenard (FDJ) @ 7sec

Team GC:

1. Astana
2. CSC @ 2sec
3. Discovery @ 5sec

Stage 2 route map and elevation guide.


Stage 3: Tuesday, July 10, Waregem - Compiègne, 236.5 km

Results:

1. Fabian Cancellara (CSC) 6hr 36min 15sec
2. Erik Zabel (Milram) s.t.
3. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
4. Tom Boonen (Quick Step) s.t.
5. Robert Hunter (Barloworld) s.t.
6. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
7. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) s.t.
8. Bernhard Eisel (T-Mobile) s.t.
9. Mark Cavendish (T-Mobile) s.t.
10. Heinrich Haussler (Gerolsteiner) s.t.

GC after Stage 3:

1. Fabian Cancellara (CSC) 15hr 12min 8sec
2. Andreas Kloden (Astana) @ 33sec
3. David Millar (Saunier Duval) @ 41sec
4. George Hincapie (Discovery) @ 43sec
5. Bradley Wiggins (Cofidis) s.t.
6. Vladimir Gusev (Discovery) @ 45sec
7. Tom Boonen (Quick Step) @ 46sec
8. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) s.t.
9. Thor Hushovd (Credit Agricole) @ 49sec
10. Mikel Astarloza (Euskaltel) s.t.

Climber:

1. Stephane Auge (Cofidis) 8
2. David Millar (Saunier Duval) 5
3. Freddy Bichot (Ag2R) 3

Points:

1. Tom Bonnen (Quick Step) 80 Points
2. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) 74
3. Erik Zabel (Milram) 62

Young Rider:

1. Vladimir Gusev (Discovery) 15hr 12min 53sec
2. Thomas Dekker (Rabobank) @ 6sec
3. Benoît Vaugrenard (FDJ) @ 7sec

Team GC:

1. Astana
2. CSC @ 2sec
3. Discovery @ 5sec

Stage 3 route map and elevation guide


Stage 4: Wednesday, July 11, Villers-Cotterêts - Joigny, 193 km

Results:

1. Thor Hushovd (Credit Agricole) 4hr 37min 47sec
2. Robert Hunter (Barloworld) s.t.
3. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
4. Erik Zabel (Milram) s.t.
5. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
6. Gert Steegmans (Quick Step) s.t.
7. Robert Förster (Gerolsteiner) s.t.
8. Tom Boonen (Quick Step) s.t.
9. Sébastien Chavanel (FDJ) s.t.
10. Mark Cavendish (T-Mobile) s.t.

GC after Stage 4:

1. Fabian Cancellara (CSC) 19hr 49min 55sec
2. Thor Hushovd (Credit Agricole) @ 29sec
3. Andreas Kloden (Astana) @ 33sec
4. David Millar (Saunier Duval) @ 41sec
5. George Hincapie (Discovery) @ 43sec
6. Bradley Wiggins (Cofidis) s.t.
7. Sylvain Chavanel (Cofidis) @ 44sec
8. Tom Boonen (Quick Step) @ 46sec
10. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) s.t.

Climber:

1. Stephane Auge (Cofidis) 9 Points
2. Sylvain Chavanel (Cofidis) 7
3. David Millar (Saunier Duval) 7

Points:

1. Tom Bonnen (Quick Step) 98 Points
2. Erik Zabel (Milram) 86
3. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) 84
 

Young Rider:

1. Vladimir Gusev (Discovery) 19hr 50min 40sec
2. Thomas Dekker (Rabobank) @ 6sec
3. Benoît Vaugrenard (FDJ) @ 7sec

Team GC:

1. Astana
2. CSC @ 2sec
3. Discovery @ 5sec

Stage 4 route map and elevation guide.


Stage 5: Thursday, July 12, 184 km, Chablis - Autun, 182.5 km

Stage 5: Vinokourov comes in worse for the wear after his crash. Note his bloody knee. It doesn't show in this photo, but his rear is all chewed up.

Results:

1. Filippo Pozzato (Liquigas) 4hr 39min 1sec
2. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
3. Daniele Bennati (Lampre) s.t.
4. Kim Kirchen (T-Mobile) s.t.
5. Erik Zabel (Milram) s.t.
6. George Hincapie (Discovery) s.t.
7. Cristian Moreni (Cofidis) s.t.
8. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) s.t.
9. Bram Tankink (Quick Step) s.t.
10. Jerome Pineau (Bouygues Telecom) s.t.
83. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 1min 20sec

GC after Stage 5:

1. Fabian Cancellara (CSC) 24hr 28min 56sec
2. Andreas Kloden (Astana) @ 33sec
3. Filippo Pozzato (Liquigas) @ 35sec
4. David Millar (Saunier Duval) @ 41sec
5. George Hincapie (Discovery) @ 43sec
6. Vladimir Gusev (Discovery) @ 45sec
7. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) @ 46sec
8. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 49sec
9. Thomas Dekker (Rabobank) @ 51sec
10. Benoit Vaugrenard (FDJ) s.t.
81. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 2min 10sec

Climber:

1. Sylvain Chavanel (Cofidis) 37 points
2. Philippe Gilbert (FDJ) 23
3. William Bonnet (Credit Agricole) 15

Points:

1. Erik Zabel (Milram) 102 points
2. Tom Boonen (Quick Step) 98
3. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) 84

Young Rider:

1. Vladimir Gusev (Discovery)
2. Thomas Dekker (Rabobank) @ 6sec
3. Benoît Vaugrenard (FDJ) @ 7sec

Team GC:

1. CSC
2. Discovery @ 3sec
3. Caisse d'Epargne @ 16sec

The finish: Filippo Pozzato wins the stage. Cancellara is in that lead group so he stays in Yellow. Vinokourov comes in about 1 minute 17 seconds later.

4 km to go: On the start of a very scary-ass descent Vino has hooked up with the Tom Boonen group and is getting help.

10 kilometers to go: Unbelievable! Vinokourov is on the final climb. He has burned off all of his team and is chasing solo. He's within a minute of the field as he makes his way through the dropped riders. What a champion!

Flash: 8:00 AM, PDT: Alexandre Vinokourov has crashed with about 20 kilometers to go in the stage. 6 of his teammates (less Kloden) have dropped back to pace him back. The gap to the peloton is over 2 minutes and Vinokourov seems to be really hurt.

Stage 5 route map and elevation guide.

Stage 6: Friday, July 13, Semur-en-Auxois - Bourg-en-Bresse, 199.5 km

A beat-up and bandaged Alexandre Vinokourov signs in for the start of stage 6

Results:

1. Tom Boonen (Quick Step) 5hr 20min 59sec
2. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
3. Erik Zabel (Milram) s.t.
4. Sebastien Chavanel (FDJ) s.t.
5. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
6. Daniele Bennati (Lampre) s.t.
7. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
8. Robert Hunter (Barloworld) s.t.
9. Romain Feillu (Agritubel) s.t.
10. Murilo Fischer (Liquigas) s.t.

GC after Stage 6:

1. Fabian Cancellara (CSC) 29hr 49min 55sec
2. Andreas Kloden (Astana) @ 33sec
3. Filippo Pozzato (Liquigas) @ 35sec
4. David Millar (Saunier Duval) @ 41sec
5. Oscar Freire (Rabobank) @ 43sec
6. George Hincapie (Discovery) s.t.
7. Vladimir Gusev (Discovery) @ 45sec
8. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) @ 46sec
9. Erik Zabel (Milram) @ 48sec
10. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 49sec

Climber:

1. Sylvain Chavanel (Cofidis) 37 points
2. Philippe Gilbert (FDJ) 23
3. William Bonnet (Credit Agricole) 15

Points:

1. Tom Boonen (Quick Step) 141 points
2. Erik Zabel (Milram) 130
3. Oscar Freire (Rabobank) 114

Young Rider:

1. Vladimir Gusev (Discovery)
2. Thomas Dekker (Rabobank) @ 6sec
3. Benoît Vaugrenard (FDJ) @ 7sec

Team GC:

1. CSC
2. Discovery @ 3sec
3. Caisse d'Epargne @ 16sec

Stage 6 route map and elevation guide. The mountains (Alps) start Saturday.


Stage 7: Saturday, July 14, Bourg-en-Bresse - Le Grand-Bornand, 197.5 km

The rated climbs:

Km 35.5: Côte de Corlier, ascent of 5.9 km at a 5.5% gradient. Cat 3
Km 122.5: Côte de Cruseilles, ascent of 7.1 km @ 4.4 %, Cat 3
Km 134: Côte Peguin, ascent of 4.3 km at 4.1% . 4th category
Km 183: Col de la Colombière, ascent of 16 km at 6.8%. 1st Category

Gerdemann alone on the Col de la Colombière

Results. It looks like all of the major GC contenders came in at 3min 38sec in the group led in by Garate:

1. Linus Gerdemann (T-Mobile) 4hr 53min 13sec
2. Inigo Landeluze (Euskaltel) @ 40sec
3. David de la Fuente (Saunier Duval) @ 1min 39sec
4. Mauricio Soler (Barloworld) @ 2min 14sec
5. Laurent Lefevre (Bouygues Telecom) @ 2min 21sec
6. Fabian Wegmann (Gerolsteiner) @ 3min 32sec
7. Juan Manuel Garate (Quick Step) @ 3min 38sec
8. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) s.t.
9. Christophe Moreau (Ag2R) s.t.
10. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) s.t.

GC after Stage 7:

1. Linus Gerdemann (T-Mobile) 34hr 43min 46sec
2. Inigo Landeluze (Euskaltel) @ 1min 24sec
3. David de la Fuente (Saunier Duval) @ 2min 45sec
4. Laurent Lefevre (Bouygues Telecom) @ 2min 55sec
5. Mauricio Soler (Barloworld) @ 3min 5sec
6. Andreas Kloden (Astana) @ 3min 39sec
7. Vladimir Gusev (Discovery) @ 3min 51sec
8. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) @ 3min 52sec
9. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 3min 55sec
10. Thomas Dekker (Rabobank) @ 3min 57sec

Climber:

1. Sylvain Chavanel (Cofidis) 42 points
2. Linus Gerdemann (T-Mobile) 30
3. David de la Fuente (Saunier Duval) 30

Points:

1. Tom Boonen (Quick Step) 147 points
2. Erik Zabel (Milram) 134
3. Robert Hunter (Barloworld) 103

Young Rider:

1. Linus Gerdemann (T-Mobile)
2. Mauricio Soler (Barloworld) @ 3min 5sec
3. Vladimir Gusev (Discovery) @ 3min 51sec

Team GC:

1. T-Mobile
2. Euskaltel @ 52sec
3. Saunier Duval @ 2min 4sec

Stage 7 route map and elevation guide.


Stage 8: Sunday, July 15, Le Grand-Bornand - Tignes, 165 km. Hilltop finish

The rated climbs:

Km 15.5: Col du Marais, ascent of 3.8 km at a 4.1% gradient. 4th category
Km 22: Côte du Bouchet-Mont-Charvin, Ascent of 2 km at 7.1% 3rd category
Km 46.5: Col de Tamié, ascent of 9.5 km at 4%. 2nd category
Km 99.5: Cormet de Roselend, ascent of 19.9 km at 6%. 1st category
Km 137: Montée de Hauteville (route du Petit Saint-Bernard), ascent of 15.3 km at 4.7% gradient. 1st category
Km 163: Le Lac (Tignes), ascent of 18 km at 5.4%. 1st category

Results:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 4hr 49min 40sec
2. Iban Mayo (Saunier Duval) @ 2min 47sec
3. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 3min 12sec
4. Christophe Moreau (Ag2R) @ 3min 13sec
5. Frank Schleck (CSC) s.t.
6. Cadel Evans (Predictor-Lotto) s.t.
7. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
8. Alberto Contador Discovery) s.t.
9. Denis Menchov (Rabobank) @ 3min 35sec
10. Carlos Sastre (CSC) s.t.
11. Haimar Zubeldia (Euskaltel) @ 3min 59sec
12. Levi Leipheimer (Discovery) s.t.
13. Juan Jose Cobo (Saunier Duval) s.t.
14. Mauel Beltran (Liquigas) @ 4min 13sec
15. Oscar Pereiro (Caisse d'Epargne) s.t.
16. Juan Manuel Garate (Quick Step) @ 4min 29sec
17. David Arroyo (Caisse d'Epargne) s.t.
18. Andreas Kloden (Astana) s.t.
19. Alexandre Vinokourov (AStana) s.t.
20. Linis Gerdemann (T-Mobile) @ 5min 5sec

GC after Stage 8:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 39hr 37min 42sec
2. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 43sec
3. Iban Mayo (Saunier Duval) @ 2min 39sec
4. Alejandro Valverde (Caisse d'Epagne) @ 2min 51sec
5. Andrey Kashechkin (Astana) @ 2min 52sec
6. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 53sec
7. Christophe Moreau (Ag2R) @ 3min 6sec
8. Alberto Contador (Discovery) @ 3min 10sec
9. Frank Schleck (CSC) @ 3min 14sec
10. Denis Menchov (Rabobank) @ 3min 19sec
11. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 35sec
12. Andreas Kloden (Astana) @ 3min 46sec
13. Levi Leipheimer (Discovery) @ 3min 53sec
14. Oscar Pereiro (Caisse d'Epargne) @ 3min 54sec
15. Haimar Zubeldia (Euskaltel) @ 4min
22. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 5min 23sec

Climber:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 82 points
2. Sylvain Chavanel (Cofidis) 42
3. Linus Gerdemann (T-Mobile) 30

Points:

1. Tom Boonen (Quick Step) 147 points
2. Erik Zabel (Milram) 134
3. Robert Hunter (Barloworld) 103

Young Rider:

1. Linus Gerdemann (T-Mobile) 39hr 38min 25sec
2. Alberto Contador (Discovery) @ 2min 27sec
3. Kanstantin Siutsou (Barloworld) @ 5min 35sec

Team GC:

1. Rabobank 119hr 2min 30sec
2. Caisse d'Epargne @ 1min 18sec
3. Astana @ 2min 37sec

Stage 8 route map and elevation guide.


Rest Day: Monday 16 July 2007, Tignes


Stage 9: Tuesday, July 17, Val-d'Isère - Briançon, 161 km.

The rated climbs:

Km 15: Col de l'Iseran, ascent of 15 km at a 6% gradient. Hors Category
Km 99: Col du Télégraphe, ascent of 12 km at 6.7%. 1st category
Km 122: Col du Galibier, ascent of 17.5 km at 6.9%. hors Category

Results:

1. Mauricio Soler (Barloworld) 4hr 14min 24sec
2. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 38sec
3. Cadel Evans (Predictor-Lotto) s.t.
4. Alberto Contador (Discovery) @ 40sec
5. Iban Mayo (Saunier Duval) @ 42sec
6. Michael Rasmussen (Rabobank) s.t.
7. Levi Leipheimer (Dixcovery) s.t.
8. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 46sec
9. Andreas Kloden (Astana) s.t.
10. Carlos Sastre (CSC) s.t.
11. Christophe Moreau (Ag2R) s.t.
12. Mikel Astarloza (Euskaltel) s.t.
13. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 1min 32sec
14. Juan José Cobo (Saunier Duval) @ 1min 36sec

GC after Stage 9:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 43hr 52min 48sec
2. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 2min 35sec
3. Iban Mayo (Saunier Duval) @ 2min 39sec
4. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 41sec
5. Alberto Contador (Discovery) @ 3min 8sec
6. Christophe Moreau (Ag2R) @ 3min 18sec
7. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 39sec
8. Andreas Kloden (Astana) @ 3min 50sec
9. Levi Leipheimer (Discovery) @ 3min 53sec
10. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 5min 6sec

Climber:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 82 points
2. Mauricio Soler (Baloworld) 79
3. Yaroslav Popovych 69

Points:

1. Tom Boonen (Quick Step) 147 points
2. Erik Zabel (Milram) 134
3. Robert Hunter (Barloworld) 103

Young Rider:

1. Alberto Contador (Discovery) 43hr 55min 56sec
2. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 3min 37sec
3. Mauricio Soler (Barloworld) @ 3min 41sec

Team GC:

1. Caisse d'Epargne 131hr 52min 51sec
2. Discovery @ 6sec
3. Astana @ 3min 2sec

Stage 9 route map and elevation guide


Stage10: Wednesday, July 18, Tallard - Marseille, 229 km.

Results:

1. Cedric Vasseur (Quick Step) 5hr 20min 24sec
2. Sandy Casar (FDJ) s.t.
3. Michael Albasini (Liquigas) s.t.
4. Patrice Halgand (Credit Agricole) s.t.
5. Jens Voigt (CSC) s.t.
6. Staf Scheirlinckx (Cofidis) @ 36sec
7. Paolo Bossoni (Lampre) s.t.
8. Marcus Burghardt (T-Mobile) @ 1min 1sec
9. Aleksandr Kuschynski (Liquigas) @ 2min 34sec
10. Juan Antonio Flecha (Rabobank) s.t.

GC after Stage 10:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 49hr 23min 48sec
2. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 2min 35sec
3. Iban Mayo (Saunier Duval) @ 2min 39sec
4. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 41sec
5. Alberto Contador (Discovery) @ 3min 8sec
6. Christophe Moreau (Ag2R) @ 3min 18sec
7. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 39sec
8. Andreas Kloden (Astana) @ 3min 50sec
9. Levi Leipheimer (Discovery) @ 3min 53sec
10. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 5min 6sec

Climber:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 82 points
2. Mauricio Soler (Baloworld) 79
3. Yaroslav Popovych 69

Points:

1. Tom Boonen (Quick Step) 160 points
2. Erik Zabel (Milram) 144
3. Robert Hunter (Barloworld) 114

Young Rider:

1. Alberto Contador (Discovery) 49hr 26min 50sec
2. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 3min 37sec
3. Mauricio Soler (Barloworld) @ 3min 41sec

Team GC:

1. CSC 148hr 20min 49sec
2. Caisse d'Epargne @ 5min 2sec
3. Discovery @ 5min 8sec

Stage 10 route map and elevation guide.


Stage 11: Thursday, July 19, Marseille - Montpellier, 182.5 km

Results:

1. Robert Hunter (Barloworld) 3hr 47min 50sec
2. Fabian Cancellara (CSC) s.t.
3. Murilo Fischer (Liquigas) s.t.
4. Filippo Pozzato (Liquigas) s.t.
5. Alessandro Ballan (Lampre) s.t.
6. Paolo Bossoni (Lampre) s.t.
7. Claudio Corioni (Lampre) s.t.
8. Philippe Gilbert (FDJ) s.t.
9. William Bonnet (Credit Agricole) s.t.
10. Kim Kirchen (T-Mobile) s.t.
82. Christophe Moreau (Ag2R) @ 3min 20sec

GC after Stage 11:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 53hr 11min 45sec
2. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 2min 35sec
3. Iban Mayo (Saunier Duval) @ 2min 39sec
4. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 41sec
5. Alberto Contador (Discovery) @ 3min 8sec
6. Andreas Kloden (AStana) @ 3min 50sec
7. Levi Leipheimer (Discovery) @ 3min 53sec
8. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 54sec
9. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 4min 59sec
10. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 5min 20sec
14. Christophe Moreau (Ag2R) @ 6min 38sec

Climber:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 82 points
2. Mauricio Soler (Baloworld) 79
3. Yaroslav Popovych 70

Points:

1. Tom Boonen (Quick Step) 160 points
2. Robert Hunter (Barloworld) 149
3. Erik Zabel (Milram) 144

Young Rider:

1. Alberto Contador (Discovery) 53hr 14min 46sec
2. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 3min 37sec
3. Mauricio Soler (Barloworld) @ 3min 41sec

Team GC:

1. CSC 159hr 44min 19sec
2. Caisse d'Epargne @ 5min 2sec
3. Discovery @ 5min 8sec

Stage 11 route map and elevation guide.


Stage 12: Friday, July 20, 179 km, Montpellier - Castres, 178.5 km.

Results:

1. Tom Boonen (Quick Step) 4hr 25min 32sec
2. Erik Zabel (Milram) s.t.
3. Robert Hunter (Barloworld) s.t.
4. Daniele Bennati (Lampre) s.t.
5. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
6. Bernhard Eisel (T-Mobile) s.t.
7. Sebastien Chavanel (FDJ) s.t.
8. Nicolas Jalabert (Agritubel) s.t.
9. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
10. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.

GC after Stage 12:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 57hr 37min 10sec
2. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 2min 35sec
3. Iban Mayo (Saunier Duval) @ 2min 39sec
4. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 41sec
5. Alberto Contador (Discovery) @ 3min 8sec
6. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 39sec
7. Andreas Kloden (Astana) @ 3min 50sec
8. Levi Leipheimer (Discovery) @ 3min 53sec
9. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 5min 6sec
10. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 5min 20sec

Climber:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 98 points
2. Mauricio Soler (Baloworld) 89
3. Yaroslav Popovych 86

Points:

1. Tom Boonen (Quick Step) 195 points
2. Robert Hunter (Barloworld) 175
3. Erik Zabel (Milram) 174

Young Rider:

1. Alberto Contador (Discovery) 57hr 44min 18sec
2. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 3min 37sec
3. Mauricio Soler (Barloworld) @ 3min 41sec

Team GC:

1. CSC 173hr 55sec
2. Caisse d'Epargne @ 5min 2sec
3. Discovery @ 5min 8sec

Stage 12 route map and elevation guide.


Stage 13: Saturday, July 21, Albi - Albi 54 km individual time trial

Rasmussen catches and passes Valverde. Who would have bet on that happening?

Results:

1. Alexandre Vinokourov (Astana) 1hr 6min 34sec
2. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 1min 14sec
3. Andreas Kloden (Astana) @ 1min 39sec
4. Andrey Kashechkin (AStana) @ 1min 44sec
5. Bradley Wiggins (Cofidis) @ 2min 14sec
6. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 2min 16sec
7. Alberto Contador (Discovery) @ 2min 18sec
8. Sylvain Chavanel (Cofidis) @ 2min 38sec
9. Levi Leipheimer (Discovery) @ 2min 39sec
10. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 2min 42sec
11. Michael Rasmussen (Rabobank) @ 2min 55sec
12. Vladimir Gusev (Discovery) @ 2min 56sec
46. Iban Mayo (Saunier Duval) @ 6min 4sec
47. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 6min 8sec

GC after Stage 13:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 58hr 46min 39sec
2. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 1min
3. Alberto Contador (Discovery) @ 2min 31sec
4. Andreas Kloden (Astana) @ 2min 34sec
5. Levi Leipheimer (Discovery) @ 3min 37sec
6. Andrey Kashechkin (Astana) @ 4min 23sec
7. Carlos Sastre (CSC) @ 4min 45sec
8. Mikel Astarloza (Euskatel) @ 5min 7sec
9. Alexandre Vinokourov (AStana) @ 5min 10sec
10. Kim Kirchen @ 5min 29sec

Climber:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 98 points
2. Mauricio Soler (Baloworld) 89
3. Yaroslav Popovych 86

Points:

1. Tom Boonen (Quick Step) 195 points
2. Robert Hunter (Barloworld) 175
3. Erik Zabel (Milram) 174

Young Rider:

1. Alberto Contador (Discovery) 58hr 49min 10sec
2. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 4min 28sec
3. Kanstantsin Siutsou (Barloworld) @ 7min 54sec

Team GC:

1. Astana 176hr 32min 4sec
2. Discovery @ 54sec
3. CSC @ 2min 19sec

Stage 12 individual time trial route map and elevation guide


Stage 14: Sunday, July 22, Mazamet - Plateau-de-Beille, 197 km

Major rated climbs:

Km 9: Côte de Sarraille, ascent of 9 km at a 5.3% gradient. 2nd category
Km 146.5: Port de Pailhères, ascent of 16.8 km at 7.2%. Hors Category
Km 197: Plateau-de-Beille, ascent of 15.9 km at a 7.9%. Hors Category.

Results:

1. Alberto Contador (Discovery) 5hr 25min 48sec
2. Michael Rasmussen (Rabobank) s.t.
3. Mauricio Soler (Barloworld) @ 37sec
4. Levi Leipheimer (Discovery) @ 40sec
5. Carlos Sastre (CSC) @ 53sec
6. Andreas Kloden (Astana) @ 2min 52sec
7. Cadel Evans (Pedictor-Lotto) s.t.
8. Antonio Colom (Astana) @ 2min 23sec
9. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
10. Yarolsav Popovych (Discovery) @ 3min 6sec

GC after Stage 14:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 64hr 12min 15sec
2. Alberto Contador (Discovery) @ 2min 23sec
3. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 3min 4sec
4. Levi Leipheimer (Discovery) @ 4min 29sec
5. Andreas Kloden (Astana) @ 4min 38sec
6. Carlos Sastre (CSC) @ 5min 50sec
7. Andrey Kashechkin (Astana) @ 6min 58sec
8. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 8min 25sec
9. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 9min 45sec
10. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 10min 55sec

Climber:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 142 points
2. Mauricio Soler (Baloworld) 140
3. Yaroslav Popovych 104

Points:

1. Tom Boonen (Quick Step) 195 points
2. Robert Hunter (Barloworld) 175
3. Erik Zabel (Milram) 174

Young Rider:

1. Alberto Contador (Discovery) 64hr 14min 38sec
2. Mauricio Soler (Barloworld) @ 9min 8sec
3. Kanstantsin Siutsou (Barloworld) @ 20min 30sec

Team GC:

1. Discovery 192hr 54min 8sec
2. Astana @ 1min 58sec
3. Rabobank @ 7min 58sec

Stage 14 route map and elevation guide.


Stage 15: Monday, July 23: Foix - Loudenvielle-Le Louron, 196 km.

The rated climbs:

Km 27.5: Col de Port, ascent of 11.4 km at a 5.3% gradient. 2nd category
Km 98.5: Col de Portet d'Aspet, ascent of 5.7 km at 6.9%. 2nd category
Km 114: Col de Menté, ascent of 7 km at 8.1%. 1st category
Km 159.5: Port de Balès, ascent of 19.2 km at 6.2%. Hors category
Km 184.5: Col de Peyresourde, ascent of 9.7 km at 7.8%. 1st category

Results:

1. Alexandre Vinokourov (Astana) 5hr 34min 28sec
2. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 51sec
3. Haimar Zubeldia (Euskaltel) s.t.
4. Juan Jose Cobo (Saunier duval) @ 58sec
5. Juan Manuel Garate (Quick Step) @ 2min 14sec
6. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 3min 23sec
7. Bernhard Kohl (Gerolsteiner) @ 4min 25sec
8. Christian Vandevelde (CSC) s.t.
9. Ludovic Turpin (Ag2R) @ 5min 16sec
10. Alberto Contador (Discovery) @ 5min 31sec
11. Michael Rasmussen (Rabobank) s.t.
13. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 6min 27sec
16. Levi Leipheimer (Discovery) s.t.
17. Andreas Kloden (Astana) s.t.

GC after Stage 15:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 69hr 52min 14sec
2. Alberto Contador (Discovery) @ 2min 23sec
3. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 4min
4. Levi Leipheimer (Discovery) @ 5min 25sec
5. Andreas Kloden (Astana) @ 5min 34sec
6. Carlos Sastre (CSC) @ 6min 46sec
7. Haimar Zubeldia (Euskaltel) @ 7min 27sec
8. Andrey Kashechkin (Astana) @ 7min 54sec
9. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 8min 24sec
10. Mikel Astarloza (Euskatel) @ 9min 21sec

Climber:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 142 points
2. Mauricio Soler (Barloworld) 140
3. Yaroslav Popovych (Discovery) 104

Points

1. Tom Boonen (Quick Step) 195 points
2. Robert Hunter (Barloworld) 175
3. Erik Zabel (Milram) 174

Young Rider:

1. Alberto Contador (Discovery) 69hr 54min 37sec
2. Mauricio Soler (Barloworld) @ 12min 37sec
3. Kanstantsin Siutsou (Barloworld) @ 30min 35sec

Team GC:

1. Astana 209hr 52min 24sec
2. Discovery @ 2min 53sec
3. CSC @ 15min 1sec

Stage 15 route map and elevation guide.


Rest Day: Tuesday, July 24, Pau


Stage 16: Wednesday, July 25, Orthez - Gourette-Col d'Aubisque, 218.5 km. Hilltop finish.

Rated climbs:

Km 79: Col de Larrau, ascent of 14.7 km at an 8.1% gradient. Hors Category
Km 93: Alto Laza ? km at 6.8%. 3rd Category
Km 131: Col de la Pierre Saint-Martin, ascent of 14.2 km at 5.2%. 1st Category
Km 180.5: Col de Marie-Blanque, ascent of 9.3 km at 7.4%. 1st Category
Km 218.5: Col d'Aubisque, ascent of 16.7 km at 7%. Hors Category

Results:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 6r 23min 21sec
2. Levi Leipheimer (Discovery) @ 26sec
3. Alberto Contador (Discovery) @ 35sec
4. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 43sec
5. Mauricio Soler (Barloworld) @ 1min 25sec
6. Haimar Zubeldia (Euskaltel) @ 1min 52sec
7. Juan Jose Cobo (Saunier Duval) @ 1min 54sec
8. Carlos Sastre (CSC) @ 2min 12sec
9. Oscar Pereiro (Caisse d'Epargne) @ 2min 27sec
10. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) s.t.

GC after Stage 16:

1. Michael Rasmussen (Rabobank) 76hr 15min 15sec
2. Alberto Contador (Discovery) @ 3min 10sec
3. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 5min 3sec
4. Levi Leipheimer (Discovery) @ 5min 59sec
5. Carlos Sastre (CSC) @ 9min 12sec
6. Haimar Zubeldia (Euskaltel) @ 9min 39sec
7. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 13min 28sec
8. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 14min 46sec
9. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 16min
10. Mauricio Soler (Barloworld) @ 16min 41sec

Climber:

1. Mauricio Soler (Barloworld) 206 points
2. Michael Rasmussen (Rabobank) 196
3. Alberto Contador (Discovery) 128

Points

1. Tom Boonen (Quick Step) 195 points
2. Robert Hunter (Barloworld) 175
3. Erik Zabel (Milram) 174

Young Rider:

1. Alberto Contador (Discovery) 76hr 18min 25sec
2. Mauricio Soler (Barloworld) @ 13min 31sec
3. Amets Txurruka (Euskaltel) @ 45min 54sec

Team GC:

1. Discovery 229hr 9min 32sec
2. Caisse d'Epargne @ 16min 48sec
3. CSC @ 25min 1sec

Stage 16 route map and elevation guide.


Stage 17: Thursday, July 26, Pau - Castelsarrasin, 188.5 km

Results:

1. Daniele Bennati (Lampre) 4hr 14min 4sec
2. Markus Fothen (Gerolsteiner) s.t.
3. Martin Elmiger (Ag2R) s.t.
4. Jens Voigt (CSC) s.t.
5. David Millar (Saunier Duval) @ 2min 41sec
6. Matteo Tosatto (Quick Step) @ 2min 43sec
7. Manuel Quinziato (Liquigas) @ 3min 20sec
8. Daniele Righi (Lampre) s.t.
9. Tom Boonen (Quick Step) @ 9min 37sec
10. Sebastien Chavanel (FDJ) s.t.

GC after Stage 17:

1. Alberto Contador (Discovery) 76hr 18min 25sec
2. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 1min 53sec
3. Levi Leipheimer (Discovery) @ 2min 49sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 6min 2sec
5. Haimar Zubeldia (Euskaltel) @ 6min 29sec
6. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 10min 18sec
7. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 11min 36sec
8. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 12min 50sec
9. Mauricio Soler (Barloworld) @ 13min 31sec
10. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 13min 42sec

Climber:

1. Mauricio Soler (Barloworld) 206 points
2. Alberto Contador (Discovery) 128
3. Yaroslav Popovych 104

Points

1. Tom Boonen (Quick Step) 212 points
2. Robert Hunter (Barloworld) 190
3. Erik Zabel (Milram) 187

Young Rider:

1. Alberto Contador (Discovery) 80hr 42min 8sec
2. Mauricio Soler (Barloworld) @ 13min 31sec
3. Amets Txurruka (Euskaltel) @ 45min 54sec

Team GC:

1. Discovery 242hr 20min 41sec
2. CSC @ 15min 22sec
3. Caisse d'Epargne @ 16min 48sec

Stage 17 route map and elevation guide.


Stage 18: Friday, July 27, Cahors - Angoulême, 211 km

Tom Boonen wins the field sprint. Contador was 16th, in the bigger group that was gapped by Boonen and the sprinters, costing him 3 seconds to Evans. Good heads-up riding by Evans!

Results:

1. Sandy Casar (FDJ) 5hr 13min 31sec
2. Axel Merckx (T-Mobile) @ 1sec
3. Laurent Lefevre (Bouygues Telecom) s.t.
4. Michael Boogerd (Rabobank) s.t.
5. Tom Boonen (Quick Step) @ 8min 34sec
6. Robert Hunter (Barloworld) s.t.
7. Erik Zabel (Milram) s.t.
8. Sebastien chavanel (FDJ) s.t.
9. Bernhard Eisel (T-Mobile) s.t.
10. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.

GC after Stage 18:

1. Alberto Contador (Discovery) 86hr 4min 16sec
2. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 1min 50sec
3. Levi Leipheimer (Discovery) @ 2min 49sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 6min 2sec
5. Haimar Zubeldia (Euskaltel) @ 6min 29sec
6. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 10min 18sec
7. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 11min 36sec
8. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 12min 47sec
9. Mauricio Soler (Barloworld) @ 13min 31sec
10. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 13min 42sec

Climber:

1. Mauricio Soler (Barloworld) 206 points
2. Alberto Contador (Discovery) 128
3. Yaroslav Popovych 104

Points

1. Tom Boonen (Quick Step) 234 points
2. Robert Hunter (Barloworld) 210
3. Erik Zabel (Milram) 206

Young Rider:

1. Alberto Contador (Discovery) 86hr 4min 16sec
2. Mauricio Soler (Barloworld) @ 13min 31sec
3. Amets Txurruka (Euskaltel) @ 45min 54sec

Team GC:

1. Discovery 258hr 27min 2sec
2. CSC @ 16min 12sec
3. Caisse d'Epargne @ 16min 51sec

Stage 18 route map and elevation guide.


Stage 19: Saturday, July 28, Cognac - Angoulême 55.5 km individual time trial

Results:

1. Levi Leipheimer (Discovery) 1hr 2min 44sec
2. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 51sec
3. Vladimir Karpets (CAisse d'Epargne) @ 1min 56sec
4. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 2min 1sec
5. Alberto Contador (Discovery) @ 2min 18sec
6. Jose Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) @ 2min 27sec
7. George Hincapie (Discovery) @ 2min 33sec
8. Oscar Pereiro (Caisse d'Epargne) @ 2min 36sec
9. Leif Hoste (Predictor-Lotto)n @ 2min 48sec
10. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 2min 50sec

GC after Stage 19:

1. Alberto Contador (Discovery) 87hr 9min 18sec
2. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 23sec
3. Levi Leipheimer (Discovery) @ 31sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 7min 8sec
5. Haimar Zubeldia (Euskaltel) @ 8min 17sec
6. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 11min 37sec
7. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 12min 18sec
8. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 12min 30sec
9. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 14min 14sec
10. Oscar Pereiro (Caisse d'Epargne) @ 14min 25sec

Climber:

1. Mauricio Soler (Barloworld) 206 points
2. Alberto Contador (Discovery) 128
3. Yaroslav Popovych 104

Points

1. Tom Boonen (Quick Step) 234 points
2. Robert Hunter (Barloworld) 210
3. Erik Zabel (Milram) 206

Young Rider:

1. Alberto Contador (Discovery) 87hr 9min 18sec
2. Mauricio Soler (Barloworld) @ 16min 41sec
3. Amets Txurruka (Euskaltel) @ 49min 24sec

Team GC:

1. Discovery 261hr 39min 33sec
2. CSC @ 19min 31sec
3. Caisse d'Epargne @ 22min 10sec

Stage 19 route map and elevation guide


Stage 20: Sunday, July 29, Marcoussis - Paris Champs-Élysées, 146 km.

Results:

1. Daniele Bennati (Lampre) 3hr 51min 3sec
2. Thor Husovd (Credit Agricole) s.t.
3. Erik Zabel (Milram) s.t.
4. Robert Hunter (Barloworld) s.t.
5. Tom Boonen (Quick Step) s.t.
6. Sebastien Chavanel (DFJ) s.t.
7. Fabian Cancellara (CSC) s.t.
8. David Millar (Saunier Duval) s.t.
9. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
10. Manuel Quinziato (Liquigas) s.t.

Final 2007 Tour de France GC after Stage 20:

Complete final 2007 Tour de France General Classification

1. Alberto Contador (Discovery) 91hr 26sec
2. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 23sec
3. Levi Leipheimer (Discovery) @ 31sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 7min 8sec
5. Haimar Zubeldia (Euskaltel) @ 8min 17sec
6. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 11min 37sec
7. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 12min 18sec
8. Yaroslav Popovych (Discovery) @ 12min 25sec
9. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 14min 14sec
10. Oscar Pereiro (Caisse d'Epargne) @ 14min 25sec

Climber:

1. Mauricio Soler (Barloworld) 206 points
2. Alberto Contador (Discovery) 128
3. Yaroslav Popovych 105

Points

1. Tom Boonen (Quick Step) 256 points
2. Robert Hunter (Barloworld) 234
3. Erik Zabel (Milram) 232

Young Rider:

1. Alberto Contador (Discovery) 91hr 26sec
2. Mauricio Soler (Barloworld) @ 16min 51sec
3. Amets Txurruka (Euskaltel) @ 49min 34sec

Team GC:

1. Discovery 273hr 12min 52sec
2. CSC @ 19min 36sec
3. Caisse d'Epargne @ 22min 10sec

Stage 20 route map


Route details:

Running from Saturday July 7th to Sunday July 29th 2007, the 94th Tour de France will be made up of a prologue and 20 stages and will cover a total distance of 3,550 kilometres.

These 20 stages have the following profiles:

11 flat stages
6 mountain stages
1 medium mountain stage
2 individual time-trial stages

Distinctive aspects of the race:

3 mountain finishes
2 rest days
117 kilometres of individual time-trials (including the prologue)
21 Category 1, Category 2 and highest level passes will be climbed