BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Bicycle History book Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2010 Driedaagse van West-Vlaanderen (2.1), Belgium

Results

Driedaagse van West-Vlaanderen podium history

March 5 - March 7: Driedaagse van West-Vlaanderen (2.1), Belgium

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3

Sunday, March 7: 3rd and Final Stage, Middelkerke - Ichtegem, 194.5 km

  1. Kris Boeckmans (Topsport Vlaanderen) 4hr 21min 36sec. 44.61 km/hr
  2. Yohann Gene (Bouygues Telecom) s.t.
  3. Jens Keukeleire (Cofidis) s.t.
  4. Robert Wagner (Skil-Shimano) s.t.
  5. Egidjus Joudvalkis (Palmans-Cras)s.t.
  6. Paul Voss (Milram) s.t.
  7. Alexander Porsev (Itera-Kutsha) s.t.
  8. Peter Ghyllebert (An Post-Sean Kelly) s.t.
  9. Evgeny Popov (Itera-Katusha) s.t.
  10. Rony Martias (Saur-Sojasun) s.t.
  11. Wouter Mol (Vacansoleil) s.t.
  12. Kenny Dehaes (Omega Pharma-Lotto) s.t.
  13. Mathieu Claude (Bouygues Telecom) s.t.
  14. Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen) s.t.
  15. Coen Vermeltfoort (Rabobank) s.t.
  16. Simon Zahner (BMC) s.t.
  17. Mats Boeve (Rabobank) s.t.
  18. Sep Vanmarcke (Topsport Vlaanderen) s.t.
  19. Jaroslaw Marycz (Saxo) s.t.
  20. Stephane Poulhies (Saur-Sojasun) s.t.

Final GC after stage 3: Total distance: 554.6 km. Average speed: 42.846 km/hr. Fastest ever edition of this race.

  1. Jens Keukeleire (Cofidis) 12hr 56min 39sec
  2. Kris Boeckmans (Topsport Vlaanderen) @ 3sec
  3. Bobbie Traksel (Vacansoleil) @ 7sec
  4. Robert Wagner (Skil-Shimano) @ 8sec
  5. Mitchell Docker (Skil-Shimano) @ 10sec
  6. Paul Voss (Milram) @ 11sec
  7. Rony Martias (Saur-Sojasun) s.t.
  8. Stephane Poulhies (Saur-Sojasun) s.t.
  9. Nicki Sorensen (Saxo) @ 13sec
  10. Fumiyuki Beppu (Radio Shack) @ 15sec
  11. Steve Houanard (Skil-Shimano) @ 16sec
  12. Bert De Waele (Landbouwkrediet) @ 16sec
  13. Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen) @ 16sec
  14. Dmitriy Muravyev (Radio Shack) @ 17sec
  15. Frederik Veuchelen (Vacansoleil) s.t.
  16. Alexander Porsev (Itera-Katusha) @ 18sec
  17. Barry Markus (Rabobank) s.t.
  18. Evgeny Popov (Itera-Katusha) s.t.
  19. Coen Vermeltfoort (Rabobank) s.t.
  20. Yuriy Krivtsov (Ag2r) s.t.

Saturday, March 6: Stage 2, Torhout - Handzame, 176.6 km

  1. Robert Wagner (Skil-Shimano) 4hr 3min 21sec. 43.54 km/hr
  2. Bobbie Traksel (Vacansoleil) s.t.
  3. Jens Keukeleire (Cofidis) s.t.
  4. Kenny Robert Van Hummel (Skil-Shimano) s.t.
  5. Niko Eeckhout (An Post-Sean Kelly) s.t.
  6. Kris Boeckmans (Topsport Vlaanderen) s.t.
  7. Barry Markus (Rabobank ) s.t.
  8. Boy Van Poppel (Rabobank) s.t.
  9. Evgeny Popov (Itera-Katusha) s.t.
  10. Yoeri Havik (Van Vliet) s.t.
  11. Danilo Wyss (BMC) s.t.
  12. Michael Van Stayen (Topsport Vlaanderen) s.t.
  13. Kenny de Haes (Omega Pharma-Lotto) s.t.
  14. Kevin Ista (Cofidis) s.t.
  15. Adam Byth (Omega Pharma-Lotto) s.t.
  16. Rony Martias (Saur-Sojasun) s.t.
  17. Davy Commeyne (Landbouwkrediet) s.t.
  18. Paul Voss (Milram) s.t.
  19. David Boucher (Landbouwkrediet) s.t.
  20. Giovanni Bernaudeau (Bouygues Telecom) s.t.

GC after Stage 2:

  1. Jens Keukeleire (Cofidis) 8hr 35min 7sec
  2. Robert Wagner (Skil-Shimano) @ 4sec
  3. Bobbie Traksel (Vacansoleil) @ 5sec
  4. Mitchell Docker (Skil-Shimano) @ 6sec
  5. Stephane Poulhies (Saur-Sojasun) @ 7sec
  6. Rony Martias (Saur-Sojasun) @ 8sec
  7. Nicki Sorensen (Saxo) @ 9sec
  8. Paul Voss (Milram) @ 10sec
  9. Niko Eeckhout (An Post-Sean Kelly) @ 11sec
  10. Kris Boeckmans (Topsport Vlaanderen) @ 12sec
  11. Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen) s.t.
  12. Adam Blyth (Omega Pharma-Lotto) @ 13sec
  13. Barry Markus (Rabobank) @ 14sec
  14. Kristof Goddaert (Ag2r) s.t.
  15. Giovanni Bernaudeau (Bouygues Telecom) s.t.
  16. Alexander Porsev (Itera-Katusha) s.t.
  17. Stefan Van Dijk (Verandas-Willems) s.t.
  18. Gorik Gardeyn (Vacansoleil) s.t.
  19. Steve Houanard (Skil-Shimano) s.t.
  20. Danilo Wyss (BMC) s.t.

Friday, March 5: Stage 1, Kortrijk - Bellegem, 183.5 km

  1. Jens Keukeleire (Cofidis) 4hr 32min. 40.48 km/hr
  2. Rony Martias (Saur-Sojasun) s.t.
  3. Paul Voss (Milram) s.t.
  4. Kristof Goddaert (Ag2r) s.t.
  5. Robert Wagner (Skil-Shimano) s.t.
  6. Markus Eichler (Milram) s.t.
  7. Steve Chanel (Bouygues Telecom) s.t.
  8. Nko Eeckhout (An Post-Sean Kelly) s.t.
  9. Barry Markus (Rabobank) s.t.
  10. Pieter Ghyllebert (An Post-Sean Kelly) s.t.
  11. Alexander Porsev (Itera-Katusha) s.t.
  12. Steve Houanard (Skil-Shimano) s.t.
  13. Adam Blyth (Omega Pharma-Lotto) s.t.
  14. Jonas Aaen Jorgensen (Saxo) s.t.
  15. Giovanni Bernaudeau (Bouygues Telecom) s.t.
  16. Nico Sijmens (Cofidis) s.t.
  17. Bobbie Traksel (Vacansoleil) s.t.
  18. Gorik Gardeyn (Vacansoleil) s.t.
  19. Ronan Van Zandbeek (Van Vliet) s.t.
  20. Stefan Van Dijk (Verandas Willems) s.t.

GC after Stage 1:

  1. Jens Keukeleire (Cofidis) 4hr 31min 50sec
  2. Mitchel Docker (Skil-Shimano) @ 2sec
  3. Stephane Poulhies (Saur-Sojasun) @ 3sec
  4. Rony Martias (Saur-Sojasun) @ 4sec
  5. Paul Voss (Milram) @ 6sec
  6. Kristof Goddaert (Ag2r) @ 10sec
  7. Robert Wagner (Skil-Shimano) s.t.
  8. Markus Eichler (Milram) s.t.
  9. Steve Chavanel (Bouygues Telecom) s.t.
  10. Niko Eeckhout (An Post-Sean Kelly) s.t.
  11. Barry Markus (Rabobank) s.t.
  12. Pieter Ghyllebert (An Post-Sean Kelly) s.t.
  13. Alexander Porsev (Itera-Katusha) s.t.
  14. Steve Houanard (Skil-Shimano) s.t.
  15. Adam Blyth (Omega Pharma-Lotto) s.t.
  16. Jonas Aaen Jorgensen (Saxo) s.t.
  17. Giovanni Bernaudeau (Bouygues Telecom) s.t.
  18. Nico Sijmens (Cofidis) s.t.
  19. Bobbie Traksel (Vacansoleil) s.t.
  20. Gorik Gardeyn (Vacansoleil) s.t.