BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

Tirreno - Adriatico (Pro Tour)
March 14 - March 20, 2007

Tuesday, March 20: 7th and Final Stage, Civitella del Tronto - San Benedetto del Tronto, 177 km.

1. Koldo Fernandez (Euskaltel) 4hr 38min 43sec
2. Stuart O'Grady (CSC) s.t.
3. Gabriele Balducci (Acqua & Sapone) s.t.
4. Maximilliano Richeze (Panaria) s.t.
5. Alan Davis (Discovery) s.t.

Final GC after Stage 7:

1. Andreas Kloden (Astana) 28hr 31min 26sec. 1,111.8 km ridden at an average speed of 38.975 km/hr
2. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 4sec
3. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 13sec
4. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 23sec
5. Janez Brajkovic (Discovery) @ 31sec
6. Jens Voigt (CSC) @ 34sec
7. Vasili Kiryienka (Tinkoff) @ 55sec
8. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 59sec
9. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) @ 1min
10. Michael Boogerd (Rabobank) @ 1min 12sec
11. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) @ 1min 24sec
12. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 1min 31sec
13. Staf Scheirlinckx (Cofidis) @ 1min 50sec
14. Stuart O'Grady (CSC) @ 1min 56sec
15. Riccardo Serrano (Tinkoff) @ 2min 5sec
16. David Arroyo (Caisse d'Eoargne) @ 2min 14sec
17. Vincenzo Nibali (Liquigas) @ 2min 15sec
18. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 2min 22sec
19. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 2min 23sec
20. Enrico Gasparotto (Liquigas) @ 3min 14sec

Monday, March 19: Stage 6, San Benedetto del Tronto - San Giacomo Monti della Laga, 164 km.

Andreas Kloden in action. Sirotti photo.

1. Matteo Bono (Lampre) 4hr 25min 7sec. 36.663 km/hr
2. Enrico Gasparotto (Liquigas) @ 32sec
3. Giovanni Visconti (Quick Step) @ 41sec
4. Vasili Kiryienka (Tinkoff) @ 45sec
5. Stephane Goubert (Ag2R) @ 51sec

GC after Stage 6:

1. Andreas Kloden (Astana) 23hr 52min 44sec
2. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 3sec
3. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 12sec
4. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 22sec
5. Janez Brakovic (Discovery) @ 30sec

Sunday, March 18: Stage 5, Civitanova Marche 20.5 km Individual Time Trial.

1. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) 27min 8sec
2. Andreas Kloden (Astana) @ 1sec
3. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 6sec
4. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 13sec
5. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 21sec

GC after Stage 5:

1. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) 19hr 25min 51sec
2. Andreas Kloden (Astana) @ 3sec
3. Alexandre Vinkourov (Astana) @ 9sec
4. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 12sec
5. Janez Brajkovic (Discovery) @ 27sec

Saturday, March 17: Stage 4, Pievebovigliana - Offagna, 161 km.

1. Riccardo Ricco (Saunier Duval) 3hr 50min 22sec. 41.229 km/hr
2. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 4sec
3. Alexandre Vinokourov (Astana) s.t.
4. Janez Brajkovic (Discovery) s.t.
5. Thomas Dekker (Rabobank) s.t.

GC after Stage 4:

1. Riccardo Ricco (Saunier Duval) 18hr 58min 23sec
2. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 16sec
3. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 20sec
4. Andreas Kloden (Astana) @ 22sec
5. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 26sec

Friday, March 16: Stage 3, Marsciano - Macerata, 213 km.

1. Riccardo Ricco (Saunier Duval) 5hr 41min 51sec. 37.983 km/hr
2. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 2sec
3. Andreas Kloden (Astana) s.t.
4. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
5. Luca Mazzanti (Panaria) s.t.

GC after Stage 3:

1. Alexandr Arekeev (Acqua & Sapone) 15hr 7min 50sec
2. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 21sec
3. Oscar Freire (Rabobank) @ 27sec
4. Alexandre Vinkourov (Astana) s.t.
5. Andreas Kloden (Astana) @ 29sec

Thursday, March 15: Stage 2, Civitavecchia - Marsciano, 203 km.

Arekeev leaves his breakaway companions and holds his half-minute gap to the finish.

1. Alexandr Arekeev (Acqua & Sapone) 4hr 51min 41sec. 41.757 km/hr
2. Daniele Contrini (Tinkoff) @ 29sec
3. Sven Krauss (Gerolsteiner) s.t.
4. Fortunato Baliani (Panaria) @ 31sec
5. Bernhard Eisel (T-Mobile) @ 54sec

GC after Stage 2:

1. Alexandr Arekeev (Acqua & Sapone) 9hr 25min 52sec
2. Daniele Contrini (Tinkoff) @ 32sec
3. Sven Krauss (Gerolsteiner) @ 35sec
4. Fortunato Baliani (Panaria) @ 42sec
5. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) @ 57sec

Wednesday, March 14: Stage 1, Civitaveccchia - Civitavecchia, 160 km.

1. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) 4hr 34min 24sec. 38.265 km/hr
2. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
3. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
4. Stuart O'Grady (CSC) s.t.
5. Bernhard Eisel (T-Mobile) s.t.

GC after Stage 1:

1. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) 4hr 34min 14sec
2. Oscar Freire (Rabobank) @ 4sec
3. Thor Hushovd (Credit Agricole) @ 6sec
5. Benat Albizuti (Euskaltel) @ 7sec
5. Matteo Priamo (Panaria) @ 8sec