BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

Tour of Switzerland (Tour de Suisse)
Pro Tour, June 16 - June 24, 2007

Podium History of Tour of Switzerland

Sunday, June 24: 9th and Final Stage, Bern 33.7 km Individual Time Trial.

1. Fabian Cancellara (CSC) 41min 46sec. 48.412 km/hr.
2. Andreas Kloden (Astana) @ 20sec
3. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 33sec
4. Stijn Devolder (Discovery) @ 1min 4sec
5. Vladimir Gusev (Discovery) @ 1min 5sec
6. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) @ 1min 6sec
38. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 3min 22sec

Final GC after Stage 9:

1. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) 30hr 7min 23sec. 1,252 km raced at an average speed of 38.395 km/hr
2. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 1min 4sec
3. Stijn Devolder (Discovery) @ 1min 30sec
4. Matteo Carrara (Unibet) s.t.
5. Damiano Cunego (Lampre) @ 1min 41sec
6. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 1min 46sec
7. Frank Schleck (CSC) @ 1min 47sec
8. Gerrit Glomser (Volksbank) @ 2min 50sec
9. Rigoberto Uran (Unibet) @ 3min 16sec
10. Andreas Kloden (Astana) @ 3min 19sec
11. Gilberto Simoni (Saunier duval) @ 4min 41sec
12. Jose Angel Gomez (Saunier Duval) @ 5min 16sec
13. Gustak Erik Larsson (Unibet) @ 5min 25sec
14. Hubert Dupont (Ag2R) @ 6min
15. Vladimir Gusev (Discovery) @ 6min 4sec
16. Juan Manuel Garate (Quick step) @ 6min 48sec
17. Joaquin Rodriguez Oliver (Caisse d'Epargne) @ 8min 22sec
18. Laurent Brochard (Bouygues Telecom) @ 8min 42sec
19. Carlos Sastre (CSC) @ 8min 50sec
20. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 9min 8sec

Saturday, June 23: Stage 8, Innertkirchen - Schwarzsee, 152.5 km.

1. Rigoberto Uran (Unibet) 3hr 28min 51sec. 43.811 km/hr.
2. Cristian Moreni (Cofidis) @ 2sec
3. Andreas Kloden (Astana) s.t.
4. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) s.t.
5. Gerrit Glomser (Volksbank) s.t.
6. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) s.t.

GC after Stage 8:

1. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) 29hr 524min 1sec
2. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 24sec
3. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) @ 30sec
4. Matteo Carrara (Unibet) @ 31sec
5. Frank Schleck (CSC) @ 33sec
6. Damiano Cunego (Lampre) @ 57sec

Friday, June 22: Stage 7, Ulrichen - Grimselpass, 125.7 km.

1. Vladimir Gusev (Discovery) 3hr 53min 50sec. 32.253 km/hr
2. Christopher Horner (Predictor-Lotto) @ 2min 2sec
3. Andreas Kloden (Astana @ 2min 37sec
4. Marzio Bruseghin (Lampre) s.t.
5. Beat Zberg (Gerolsteiner) @ 3min

GC after Stage 7:

1. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) 25hr 55min 8sec
2. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 24sec
3. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) @ 30sec
4. Matteo Carrara (Unibet) @ 31sec
5. Frank Schleck (CSC) @ 33sec

Thursday, June 21: Stage 6, Giubiasco - Crans Montana. Bad weather caused the stage to be shortened to 95 km.

1. Thomas Dekker (Rabobank) 2hr 28min 38.513 km/hr
2. Gerrit Glomser (Volksbank) @ 8sec
3. Gilberto Simoni (Saunier Duval) @ 11sec
4. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) s.t.
5. Damiano Cunego (Lampre) s.t.

GC after Stage 6:

1. Vladimier Efimkin (Caisse d'Epargne) 21hr 57min 3sec
2. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 9sec
3. Frank Schleck (CSC) @ 21sec
4. Matteo Carrara (Unibet) @ 26sec
5. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) @ 30sec

Wednesday, June 20: Stage 5, Vaduz - Giubiasco, 192.8 km.

1. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) 4hr 55min 39sec. 39.127 km/hr
2. Daniele Bennati (Lampre) s.t.
3. Erik Zabel (Milram) s.t.
4. Murilo Antonio Fischer (Liquigas) s.t.
5. Cristian Moreni (Cofidis) s.t.

GC after Stage 5:

1. Frank Schleck (CSC) 19hr 28min 3sec
2. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 49sec
3. Kim Kirchen (T-Mobile) s.t.
4. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 58sec
5. Matteo Carrara (Unibet) @ 1min 5sec

Tuesday, June 19: Stage 4, Nauders - Triesenberg Malbun, 167.2 km.

1. Frank Schleck (CSC) 4hr 20min 37sec. 38.493 km/hr
2. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 32sec
3. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 42sec
4. Matteo Carrara (Unibet) @ 48sec
5. Kim Kirchen (T-Mobile) s.t.

GC after Stage 4:

1. Frank Schleck (CSC) 14hr 32min 24sec
2. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 49sec
3. Kim Kirchen (T-Mobile) s.t.
4. Jose Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) @ 58sec
5. Matteo Carrara (Unibet) @ 1min 5sec

Monday, June 18: Stage 3, Brunnen - Nauders, 228.7 km.

1. Alessandro Proni (Quick Step) 6hr 2min 17sec. 37.876 km/hr
2. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) @ 7sec
3. Kim Kirchen (T-Mobile) s.t.
4. Cristian Moreni (Cofidis) s.t.
5. Franck Schleck (CSC) s.t.

GC after Stage 3:

1. Fabian Cancellara (CSC) 10hr 11min 34sec
2. Alessandro Proni (Quick Step) @ 2sec
3. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 14sec
4. Xavier Florencio (Bouygues Telecom) @ 15sec
5. Martin Elmiger (Ag2R) @ 17sec

Sunday, June 17: Stage 2, Olten - Luzern, 157.2 km.

1. Erik Zabel (Milram) 4hr 4min 56sec. 38.508 km/hr
2. Daniele Bennati (Lampre) s.t.
3. Fabian Cancellara (CSC) s.t.
4. Stuart O'Grady (CSC) s.t.
5. Murilo Antonio Fischer (Lquigas) s.t.

GC After Stage 2:

1. Fabian Cancellara (CSC) 4hr 9min 10sec
2. Daniele Bennati (Lampre) @ 7sec
3. Jose Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) @ 15sec
4. William Bonnet (Credit Agricole) @ 16sec
5. Stuart O'Grady (CSC) s.t.

Saturday, June 16: Stage 1, Olten 3.8 km Individual Time Trial.

1. Fabian Cancellara (CSC) 4min 20sec
2. Daniele Bennati (Lampre) @ 8sec
3. Jose Ivan Gutierrez (Caisse d'Epargne) @ 9sec
4. William Bonnet (Credit Agricole) @ 10sec
5. Stuart O'Grady (CSC) s.t.