BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2003 Tour of Switzerland -Tour de Suisse
(HC)

June 16 - June 25, 2003

Podium history of the Tour of Switzerland.

Scheduled to ride: Zülle, Tonkov, Bettini, Celestino, Vinokourov, Julich, Casgrande, Bettini, McEwen, Frigo, McGee, Caspar, Ullrich, O'Grady.

Wednesday, June 25: 9th and Final Stage, Stafa - Aarau, 152 km. Should be a sprinter's finale with no change in GC.

1. Baden Cooke (FDJ) 3hr 25min 41sec
2. Alexandre Moos (Phonak) s.t.
3. Julian Dean (CSC) s.t.
4. Sven Teutenberg (Bianchi) s.t.
5. Alexandre Vinokourov (Telekom) s.t.
6. Marcus Zberg (Gerolsteiner) s.t.

Final GC after Stage 9: Francesco Casagrande, sitting in 2nd place did not start the final stage because of an infection.

1. Alexandre Vinokourov (Telekom) 36hr 38min 58sec. 1,444 km ridden at an average speed of 39.290 km/hr
2. Giuseppe Guerini (Telekom) @ 1min 14sec
3. Oscar Pereiro (Phonak) @ 1min 28sec
4. Kim Kirchen (Fassa Bortolo) @ 1min 46sec
5. Tadej Valjavec (Fassa Bortolo) @ 1min 55sec
6. Alexandre Moos (Phonak) @ 2min 10sec
7. Jan Ullrich (Bianchi) @ 2min 27sec
8. Sven Montgomery (Fassa Bortolo) @ 2min 29sec
9. Ondrej Sosenka (CCC Polsat) @ 4min 14sec
10. Tomasz Brozyna (CCC Polsat) @ 6min 17sec
11. Nicolas Fritsch (FDJ) @ 6min 32sec
12. Patrik Sinkewitz (Quick Step) @ 6min 42sec
13. Seweryn Kohut (CCC-Polsat) @ 6min 47sec
14. Daniel Schnider (Phonak) @ 8min 15sec
15. Oscar Camenzind (Phonak) @ 8min 49sec
16. Gustav Larsson (Fassa Bortolo) @ 10min 23sec
17. Bekim Christensen (CSC) @ 10min 47sec
18. Niki Aebersold (Phonak) @ 10min 52sec
19. Bobby Julich (Telekom) @ 11min 6sec
20. Bradley McGee (FDJ) @ 11min 38sec

Tuesday, June 24: Gossau 32.5 Individual Time Trial. Casagrande could not hold on to his lead against the superior time-trial abilities of Alexandre Vinokourov.

1. Bradley McGee (FDJ) 42min 20sec
2. Uwe Peschel (Gerolsteiner) @ 23sec
3. Jan Ullrich (Bianchi) @ 50sec
4. Oscar Pereiro (Phonak) @ 1min 7sec
5. Alexandre Vinokourov (Telekom) @ 1min 12sec
6. Tobias Steinhauser (Bianchi) @ 1min 28sec
7. Bobby Julich (Telekom) @ 1min 29sec
15. Francesco Casagrande (Lampre) @ 2min 4sec

GC after Stage 8:

1. Alexandre Vinokourov (Telekom) 33hr 13min 17sec
2. Francesco Casagrande (Lampre) @ 15sec
3. Giuseppe Guerini (Telekom) @ 1min 12sec
4. Oscar Pereiro (Phonak) @ 1min 26sec
5. Kim Kirchen (Fassa Bortolo) @ 1min 44sec
6. Tadej Valjavec (Fassa Bortolo) @ 1min 53sec
7. Alexandre Moos (Phonak) @ 2min 10sec
8. Jan Ullrich (Bianchi) @ 2min 25sec
9. Sven Montgomery (Fassa Bortolo) @ 2min 27sec
10, Ondrej Sosenka (CCC Polsat) @ 3min 38sec

Monday, June 23: stage 7, Savognin - Oberstaufen (Germany), 231 km. This is the longest stage of the Tour. The profile of the final 1/3 of the race is a tough sawtooth, but a change in GC is unlikely.

Results.

1. Serguei Yakovlev (Telekom) 5hr 53min 3sec
2. Marcus Zberg (Gerolsteiner) @ 1min 2sec
3. Martin Derganc (Domina Vacanze) s.t.
4. Daniel Schnider (Phonak) s.t.
5. Eric Leblacher (Credit Agricole) @ 1min 23sec
6. Bobby Julich (Telekom) @ 2min 16sec
7. Stuart O'Grady (Credit Agricole) s.t.
8. Oscar Camenzind (Phonak) s.t.

GC after Stage 7:

1. Francesco Casagrande (Lampre) 32hr 29min 7sec
2. Alexandre Vinokourov (Telekom) @ 37sec
3. Alexandre Moos (Phonak) @ 1min 25sec
4. Giuseppe Guerini (Telekom) @ 1min 27sec
5. Kim Kirchen (Fassa Bortolo) @ 1min 30sec
6. Tadej Valjavec (Fassa Bortolo) @ 1min 31sec
7. Sven Montgomery (Fassa Bortolo) @ 1min 56sec
8. Oscar Pereiro (Phonak) @ 2min 9sec
9. Jan Ullrich (Bianchi) @ 3min 24sec
10. Ondrej Sosenka (CCC Polsat) @ 3min 58sec

Sunday, June 22: Stage 6, Silvaplana -Silvaplana, 135 km. 3 tough climbs this stage. This is the last stage for the pure climbers.

1. Oscar Pereiro (Phonak) 3hr 39min 40sec
2. Jan Ullrich (Bianchi) @ 1min 14sec
3. Kim Kirchen (Fassa Bortolo) @ 1min 17sec
4. Alexandre Moos (Phonak) s.t.
5. Alexandre Vinokourov (Telekom) s.t.
6. Ondrej Sosenka (CCC-Polsat) s.t.
7. Francesco Casagrande (Lampre) s.t.
8. Giuseppe Guerini (Telekom) s.t.
9. Sven Montgomery (Fassa Bortolo) s.t.
10. Tadej Valjevec (Fassa Bortolo) s.t.

GC after Stage 6:

1. Francesco Casagrande (Lampre) 26hr 31min 57sec
2. Alexandre Vinokourov (Telekom) @ 37sec
3. Alexandre Moos (Phonak) @ 1min 25sec
4. Giuseppe Guerini (Telekom) @ 1min 27sec
5. Tadej Valjevec (Fassa Bortolo) s.t.
6. Kim Kirchen (Fassa Bortolo) @ 1min 30sec
7. Sven Montgomery (Fassa Bortolo) @ 1min 52sec
8. Oscar Pereiro (Phonak) @ 2min 5sec
9. Jan Ullrich (Bianchi) @ 3min 24sec
10. Ondrej Sosenka (CCC Polsat) @ 3min 45sec

Saturday, June 21: Stage 5, Ascona - La Punt, 177.8 km. There was a final, tough climb, the Abula, which shattered the field. After the Abula, it's only a short descent to the finish.

1. Francesco Casagrande (Lampre) 5hr 9min 34sec
2. Alexandre Vinokourov (Telekom) @ 39sec
3. Alexandre Moos (Phonak) @ 47sec
4. Giuseppe Guerini (Telekom) s.t.
5. Tadej Vlajevec (Fassa Bortolo) @ 49sec
7. Kim Kirchen (Fassa Bortolo) @ 1min 10sec
12. Jan Ullrich (Bianchi) @ 2min 52sec
17. Alex Zulle (Phonak) @ 3min 14sec
47. Bradley McGee (FDJ) @ 12min 1sec

GC after Stage 5:

1. Francesco Casagrande (Lampre) 22hr 51min
2. Alexandre Vinokourov (Telekom) @ 37sec
3. Alexandre Moos (Phonak) @ 1min 25sec
4. Giuseppe Guerini (Telekom) @ 1min 27sec
5. Tadej Valjevec (Fassa Bortolo) s.t.
6. Kim Kirchen (Fassa Bortolo) @ 1min 34sec
10. Jan Ullrich (Bianchi) @ 3min 33sec
13. Alex Zulle (Phonak) @ 3min 50sec
32. Bradley McGee (FDJ) @ 12min 21sec

Friday, June 20: Stage 4, Visp - Losone, 168 km. This stage has the 2,478 meter Nufenpass in the middle, with the rest of the stage a long downhil for a probable regroupment.

The finish of the stage had an unusual ending. Sandy Casar and Filippo Simeoni were caught at the entrance to Losone. Kim Kirchen launched a solo attack from the front of the peloton, but was too confident of his victory and stopped sprinting too early. Sandy Casar caught him and threw his bike past Kirchen at the line.

1. Sandy Casar (FDJ) 4hr 5min 1sec
2. Kim Kirchen (Fassa Bortolo) s.t.
3. Stuart O'Grady (Credit Agricole) s.t.
4. Robby McEwen (Lotto) s.t.
5. Julian Dean (CSC) s.t.

GC after stage 4:

1. Alexandre Vinokourov (Telekom) 17hr 41min 30sec
2. Francesco Casagrande (Lampre) @ 6sec
3. Bradly McGee (DJ) @ 16sec
4. Kim kirchen (Fassa Bortolo) @ 20sec
5. Alex Zülle (Phonak) @ 32sec

Thursday, June 19: Stage 3, Nyon - Saas Fee, 217 km. Tough hill-top finish.

1. Francesco Casagrande (Lampre) 5hr 10min 38sec
2. Kim Kirchen (Fassa Bortolo) @ 13sec
3. Alexandre Vinokourov (Telekom) @ 18sec
4. Sven Montgomery (Fassa Bortolo) s.t.
5. Tadej Valjavec (Fassa Bortolo) s.t.
6. Bradly McGee (FDJ) @ 25sec
11. Alex Zülle (Phonak) s.t.
15. Jan Ullrich (Bianchi) @ 29sec

GC after Stage 3:

1. Alexandre Vinkourov (Telekom) 13hr 36min 29sec
2. Francesco Casagrande (Lampre) @ 6sec
3. Bradley McGee (FDJ) @ 16sec
4. Kim Kirchen (Fassa Bortolo) @ 26sec
5. Alex Zülle (Phonak) @ 32sec
10. Jan Ullrich (Bianchi) @ 37sec

Wednesday, June 18: Stage 2, Murten - Nyon, 175 km.

1. Robbie McEwen (Lotto) 4hr 3min 10sec
2. Julian Dean (CSC) s.t.
3. Stuart O'Grady (Credit Agricole) s.t.
4. Robert Forster (Gerolsteiner) s.t.
5. Baden Cooke (FDJ) s.t.

GC after stage 2:

1. Alexandre Vinokourov (Telekom) 8hr 25min 39sec
2. Bradley McGee (FDJ) @ 4sec
3. Oscar Pereiro (Phonak) @ 10sec
4. Fabian Cancellera (Fassa Bortolo) @ 12sec
5. Stuart O'Grady (Credit Agricole) @ 16sec

Tuesday, June 17: Stage 1, Egerkingen - Le Locle, 163 km.

1. Alexandre Vinokourov (Telekom) 4hr 13sec 43sec
2. Sergei Ivanov (Fassa Bortolo) s.t.
3. Miguel Angel Perdiguero (Domina Vacaze) @ 2sec
4. Dario Frigo (Fassa Bortolo) s.t.
5. Salvatore Commesso (Saeco) s.t.
6. Francesco Casagrande (Lampre) s.t.
8. Bradley McGee (FDJ) s.t.
15. Jan Ullrich (Bianchi) @ 8sec
19. Alex Zülle (Phonak) @ 15sec

GC after Stage 1:

1. Alexandre Vinokourov (Telekom) 4hr 22min 29sec
2. Bradley McGee (FDJ) @ 4sec
3. Oscar Pereiro (Phonak) @ 10sec
4. Fabian Cancellara (Fassa Bortolo) @ 12sec
5. Sergei Ivanov (Fassa Bortolo) @ 16sec
6. Dario Frigo (Fassa Bortolo) @ 18sec
7. Alex Zülle (Phonak) @ 19sec
8. Jan Ullrich (Bianchi) @ 20sec

Monday, June 16: Prologue, Egerkingen 6.5 km Individual Time Trial. From the Tour's web site: "Not an easy prologue with a lot of curves in the first 3 kilometres, and then a route for the strong rouleurs. The favourites should be Fabian Cancellara, Uwe Peschel and Alex Zülle"

1. Fabian Cancellara (Fassa Bortolo) 8min 46.28sec (avg. 47.908 km/h)
2. Oscar Pereiro (Phonak) @ 1.72sec
3. Bradley McGee (FDJ) @ 2.08sec
4. Alex Zülle (Phonak) at 4.56sec
5. Juan Carlos Dominguez (Phonak) at 5.35sec
13. Jan Ullrich (Bianchi) @ 12sec