BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Olympics' 50 Craziest Stories Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2014 Four Days of Dunkirk -
4 Jours de Dunkerque
(HC), France

Stage 2 results

60th edition: May 7 - May 11, 2014

Back to 2014 4 Days of Dunkirk |


Thursday, May 8: Stage 2, Hazebrouck - Orchies, 166.9 km

The Race: I'll cheat (I really have no shame). Here's the race summary from the Tinkoff-Saxo press release:

Today’s 166 kilometer long second stage of 4 days at Dunkerque from Hazebrouck to Orchies offered another stretch of brutal cross and headwind sections mixed with occasional cobbles and daylong rain, which combined constantly stirred up the peloton and broke it to pieces.

Tinkoff-Saxo Italian, Manuele Boaro has a thing for these kinds of circumstances and he launched an attack and participated in today’s big breakaway chasing a front trio along with race leader, Arnuad Demare (FDJ). Entering the final 30 kilometers of the stage, a bigger group bridged the gap from behind while two riders tried to squeeze the last bit of energy by prolonging the break with a few kilometers. But FDJ had the situation under control until the group thundered in on the final cobblestone section.

Here, Sylvain Chavanel (IAM) leaped up the road in a dedicated move and bridged the gap to the front duo but soon after, FDJ closed it down again and the lead group was back together. Behind, another chase group was fighting intensely to catch up and going under the red kite, it all back together. In a furious bunch sprint, Arnaud Demare (FDJ) opened early with 300 meters to go and won superbly by several bike lengths.  

Demare, of course, retains the overall lead.

Complete Results:

Winner's average speed: 41.526 km/hr

1 Arnaud Demare FDJ.fr 4hr 01min 09sec
2 Jonas Ahlstrand Team Giant-Shimano
3 Tom Van Asbroeck Topsport Vlaanderen-Baloise
4 Sascha Weber Veranclassic - Doltcini
5 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen-Baloise
6 Jan Ghyselinck Wanty-Groupe Gobert @ 3 seconds
7 Alo Jakin BigMat - Auber 93
8 Sébastien Delfosse Wallonie - Bruxelles
9 Steven Tronet BigMat - Auber 93
10 Michael Valgren Andersen Tinkoff-Saxo
11 Gerald Ciolek MTN - Qhubeka
12 Edwig Cammaerts Cofidis, Solutions Crédits 0:00:05
13 Florian Senechal Cofidis, Solutions Crédits
14 Sylvain Chavanel IAM Cycling
15 Yoann Offredo FDJ.fr
16 Ralf Matzka Team NetApp-Endura
17 Maxime Vantomme Roubaix Lille Metropole
18 Sébastien Minard AG2R La Mondiale
19 Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale
20 José Goncalves Team La Pomme Marseille 13
21 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale
22 Yannick Martinez Team Europcar
23 Jérôme Pineau IAM Cycling
24 Frédéric Amorison Wallonie - Bruxelles
25 Jonas Rickaert Topsport Vlaanderen-Baloise
26 Yohann Gené Team Europcar 0:00:11
27 Pierre Luc Perichon Bretagne Séché Environnement
28 Mickaël Delage FDJ.fr
29 Gustav Larsson IAM Cycling
30 Matteo Pelucchi IAM Cycling
31 Julien Duval Roubaix Lille Metropole
32 Vincent Jerome Team Europcar
33 Frederik Veuchelen Wanty-Groupe Gobert
34 Johannes Fröhlinger Team Giant-Shimano
35 Tim Declercq Topsport Vlaanderen-Baloise
36 Adrien Petit Cofidis, Solutions Crédits 0:01:23
37 Benjamin Le Montagner Bretagne Séché Environnement
38 Christophe Laporte Cofidis, Solutions Crédits
39 Hugo Houle AG2R La Mondiale 0:01:29
40 Nikias Arndt Team Giant-Shimano
41 David Boucher FDJ.fr
42 Matthieu Ladagnous FDJ.fr
43 Jean-Pierre Drucker Wanty-Groupe Gobert 0:00:11
44 Pierrick Fédrigo FDJ.fr 0:01:29
45 Marcel Aregger IAM Cycling
46 Jimmy Turgis Roubaix Lille Metropole
47 Loic Pestiaux Wallonie - Bruxelles
48 Dominic Klemme IAM Cycling
49 Michael Morkov Tinkoff-Saxo
50 Stéphane Poulhies Cofidis, Solutions Crédits 0:01:40
51 Gorik Gardeyn Veranclassic - Doltcini
52 Jimmy Engoulvent Team Europcar 0:01:41
53 Romain Zingle Cofidis, Solutions Crédits
54 Martin Reimer MTN - Qhubeka 0:00:11
55 Kenneth Van Bilsen Topsport Vlaanderen-Baloise
56 Julien Fouchard Cofidis, Solutions Crédits 0:04:41
57 Laurens De Vreese Wanty-Groupe Gobert 0:05:09
58 Andreas Stauff MTN - Qhubeka 0:05:11
59 Maxime Renault BigMat - Auber 93 0:05:26
60 Pierre Gouault BigMat - Auber 93
61 Yoann Paillot Team La Pomme Marseille 13
62 Flavien Dassonville BigMat - Auber 93
63 Timothy Dupont Roubaix Lille Metropole
64 Morgan Lamoisson Team Europcar
65 Robin Stenuit Wallonie - Bruxelles
66 Wouter Mol Veranclassic - Doltcini
67 Rick Ottema Veranclassic - Doltcini
68 Benjamin Giraud Team La Pomme Marseille 13
69 Michael Schwarzmann Team NetApp-Endura 0:07:20
70 Steve Chainel AG2R La Mondiale
71 Jonathan Mcevoy Team NetApp-Endura
72 Martin Wesemann MTN - Qhubeka
73 Alexandre Pichot Team Europcar
74 Anthony Geslin FDJ.fr
75 Gediminas Bagdonas AG2R La Mondiale
76 Cesare Benedetti Team NetApp-Endura
77 Théo Vimpere BigMat - Auber 93
78 Blaz Jarc Team NetApp-Endura
79 Stijn Steels Topsport Vlaanderen-Baloise
80 Quentin Bertholet Wallonie - Bruxelles 0:10:17
81 Quentin Jauregui Roubaix Lille Metropole
82 Jean-Lou Paiani Roubaix Lille Metropole
83 Bryan Naulleau Team Europcar
84 Erwann Corbel Bretagne Séché Environnement
85 Thomas Rostollan Team La Pomme Marseille 13
86 Romain Pillon Roubaix Lille Metropole
87 Clement Saint Martin Team La Pomme Marseille 13
88 Olivier Zaugg Tinkoff-Saxo
89 Stéphane Rossetto BigMat - Auber 93
90 Jean-Marc Bideau Bretagne Séché Environnement
91 Marko Kump Tinkoff-Saxo
92 Rudy Kowalski Roubaix Lille Metropole
93 Giorgio Brambila Veranclassic - Doltcini
94 Tom Goovaerts Veranclassic - Doltcini
95 Christophe Laborie Bretagne Séché Environnement
96 Florian Guillou Bretagne Séché Environnement
97 Daniel Schorn Team NetApp-Endura
98 Jesper Hansen Tinkoff-Saxo
99 Matti Breschel Tinkoff-Saxo
100 Francis De Greef Wanty-Groupe Gobert
101 Roger Kluge IAM Cycling
102 Michal Kolar Tinkoff-Saxo
103 Julien El Fares Team La Pomme Marseille 13
104 Sam Bennett Team NetApp-Endura
105 William Bonnet FDJ.fr
106 Arnaud Gérard Bretagne Séché Environnement
107 Nico Sijmens Wanty-Groupe Gobert
108 Cameron Karwowski Veranclassic - Doltcini
109 Otto Vergaerde Topsport Vlaanderen-Baloise
110 Brian Bulgac Team Giant-Shimano 0:13:36
111 Ramon Sinkeldam Team Giant-Shimano
112 Clément Koretzky Bretagne Séché Environnement
113 Jonathan Dufrasne Wallonie - Bruxelles
114 Antoine Demoitie Wallonie - Bruxelles
115 Erick Rowsell Team NetApp-Endura
116 Blel Kadri AG2R La Mondiale
117 Maxime Daniel AG2R La Mondiale
118 Domingos Goncalves Team La Pomme Marseille 13
119 Thierry Hupond Team Giant-Shimano
120 Fréderic Brun BigMat - Auber 93
121 Kevin Ista IAM Cycling
122 Boris Dron Wallonie - Bruxelles
123 Thomas Peterson Team Giant-Shimano
124 Jim Songezo MTN - Qhubeka
125 Tim De Troyer Wanty-Groupe Gobert
126 Frekalsi Debesay MTN - Qhubeka 0:16:01
127 Adrien Niyonshuti MTN - Qhubeka
128 Manuele Boaro Tinkoff-Saxo 0:21:22

DNFs:

Marco Minnaard Wanty-Groupe Gobert Abandon
Julien Antomarchi Team La Pomme Marseille 13 Abandon
Guillaume Levarlet Cofidis, Solutions Crédits Abandon
Victor Campenaerts Topsport Vlaanderen-Baloise Abandon
Joeri Stallaert Veranclassic - Doltcini Did not start

GC after stage 2:

1 Arnaud Demare FDJ.fr 7hr 50min 21sec
2 Tom Van Asbroeck Topsport Vlaanderen-Baloise @ 16 seconds
3 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:17
4 Yannick Martinez Team Europcar 0:00:21
5 Sébastien Delfosse Wallonie - Bruxelles
6 Jan Ghyselinck Wanty-Groupe Gobert 0:00:23
7 Steven Tronet BigMat - Auber 93
8 Alo Jakin BigMat - Auber 93
9 Gerald Ciolek MTN - Qhubeka
10 Michael Valgren Andersen Tinkoff-Saxo
11 Sylvain Chavanel IAM Cycling 0:00:24
12 Jonas Rickaert Topsport Vlaanderen-Baloise
13 Maxime Vantomme Roubaix Lille Metropole 0:00:25
14 Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale
15 Florian Senechal Cofidis, Solutions Crédits
16 José Goncalves Team La Pomme Marseille 13
17 Sébastien Minard AG2R La Mondiale
18 Jérôme Pineau IAM Cycling
19 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale
20 Yoann Offredo FDJ.fr
21 Frédéric Amorison Wallonie - Bruxelles
22 Tim Declercq Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:28
23 Matteo Pelucchi IAM Cycling 0:00:31
24 Pierre Luc Perichon Bretagne Séché Environnement
25 Kenneth Van Bilsen Topsport Vlaanderen-Baloise
26 Julien Duval Roubaix Lille Metropole
27 Gustav Larsson IAM Cycling
28 Adrien Petit Cofidis, Solutions Crédits 0:01:41
29 Christophe Laporte Cofidis, Solutions Crédits 0:01:43
30 Matthieu Ladagnous FDJ.fr 0:01:46
31 Nikias Arndt Team Giant-Shimano 0:01:49
32 Hugo Houle AG2R La Mondiale
33 Michael Morkov Tinkoff-Saxo
34 Pierrick Fédrigo FDJ.fr
35 David Boucher FDJ.fr
36 Marcel Aregger IAM Cycling
37 Dominic Klemme IAM Cycling
38 Stéphane Poulhies Cofidis, Solutions Crédits 0:02:00
39 Romain Zingle Cofidis, Solutions Crédits 0:02:01
40 Laurens De Vreese Wanty-Groupe Gobert 0:05:29
41 Timothy Dupont Roubaix Lille Metropole 0:05:46
42 Benjamin Giraud Team La Pomme Marseille 13
43 Wouter Mol Veranclassic - Doltcini
44 Flavien Dassonville BigMat - Auber 93
45 Robin Stenuit Wallonie - Bruxelles 0:07:37
46 Alexandre Pichot Team Europcar 0:07:40
47 Anthony Geslin FDJ.fr
48 Blaz Jarc Team NetApp-Endura
49 Stijn Steels Topsport Vlaanderen-Baloise
50 Martin Wesemann MTN - Qhubeka 0:07:56
51 Roger Kluge IAM Cycling 0:10:34
52 Marko Kump Tinkoff-Saxo 0:10:37
53 Sam Bennett Team NetApp-Endura
54 Quentin Jauregui Roubaix Lille Metropole
55 Jean-Marc Bideau Bretagne Séché Environnement
56 Bryan Naulleau Team Europcar
57 Clement Saint Martin Team La Pomme Marseille 13
58 Jesper Hansen Tinkoff-Saxo
59 William Bonnet FDJ.fr
60 Steve Chainel AG2R La Mondiale 0:12:42
61 Sascha Weber Veranclassic - Doltcini 0:13:11
62 Edwig Cammaerts Cofidis, Solutions Crédits 0:13:16
63 Ralf Matzka Team NetApp-Endura
64 Frederik Veuchelen Wanty-Groupe Gobert 0:13:22
65 Johannes Fröhlinger Team Giant-Shimano
66 Jean-Pierre Drucker Wanty-Groupe Gobert
67 Mickaël Delage FDJ.fr
68 Yohann Gené Team Europcar
69 Vincent Jerome Team Europcar
70 Ramon Sinkeldam Team Giant-Shimano 0:13:50
71 Antoine Demoitie Wallonie - Bruxelles 0:13:56
72 Tim De Troyer Wanty-Groupe Gobert
73 Thierry Hupond Team Giant-Shimano
74 Brian Bulgac Team Giant-Shimano
75 Kevin Ista IAM Cycling
76 Benjamin Le Montagner Bretagne Séché Environnement 0:14:34
77 Jimmy Turgis Roubaix Lille Metropole 0:14:40
78 Loic Pestiaux Wallonie - Bruxelles
79 Gorik Gardeyn Veranclassic - Doltcini 0:14:44
80 Jimmy Engoulvent Team Europcar 0:14:52
81 Julien Fouchard Cofidis, Solutions Crédits 0:17:50
82 Andreas Stauff MTN - Qhubeka 0:18:22
83 Jonas Ahlstrand Team Giant-Shimano 0:18:24
84 Pierre Gouault BigMat - Auber 93 0:18:37
85 Yoann Paillot Team La Pomme Marseille 13
86 Maxime Renault BigMat - Auber 93
87 Rick Ottema Veranclassic - Doltcini
88 Morgan Lamoisson Team Europcar
89 Martin Reimer MTN - Qhubeka 0:18:41
90 Gediminas Bagdonas AG2R La Mondiale 0:20:31
91 Théo Vimpere BigMat - Auber 93
92 Michael Schwarzmann Team NetApp-Endura
93 Cesare Benedetti Team NetApp-Endura
94 Jonathan Mcevoy Team NetApp-Endura
95 Quentin Bertholet Wallonie - Bruxelles 0:23:27
96 Romain Pillon Roubaix Lille Metropole 0:23:28
97 Stéphane Rossetto BigMat - Auber 93
98 Rudy Kowalski Roubaix Lille Metropole
99 Jean-Lou Paiani Roubaix Lille Metropole
100 Olivier Zaugg Tinkoff-Saxo
101 Julien El Fares Team La Pomme Marseille 13
102 Daniel Schorn Team NetApp-Endura
103 Matti Breschel Tinkoff-Saxo
104 Michal Kolar Tinkoff-Saxo
105 Thomas Rostollan Team La Pomme Marseille 13
106 Francis De Greef Wanty-Groupe Gobert
107 Christophe Laborie Bretagne Séché Environnement
108 Otto Vergaerde Topsport Vlaanderen-Baloise
109 Nico Sijmens Wanty-Groupe Gobert
110 Florian Guillou Bretagne Séché Environnement
111 Arnaud Gérard Bretagne Séché Environnement
112 Cameron Karwowski Veranclassic - Doltcini
113 Domingos Goncalves Team La Pomme Marseille 13 0:26:47
114 Fréderic Brun BigMat - Auber 93
115 Erick Rowsell Team NetApp-Endura
116 Jonathan Dufrasne Wallonie - Bruxelles
117 Maxime Daniel AG2R La Mondiale
118 Blel Kadri AG2R La Mondiale
119 Boris Dron Wallonie - Bruxelles
120 Clément Koretzky Bretagne Séché Environnement
121 Erwann Corbel Bretagne Séché Environnement 0:28:47
122 Giorgio Brambila Veranclassic - Doltcini
123 Tom Goovaerts Veranclassic - Doltcini
124 Frekalsi Debesay MTN - Qhubeka 0:29:12
125 Adrien Niyonshuti MTN - Qhubeka
126 Jim Songezo MTN - Qhubeka 0:32:06
127 Thomas Peterson Team Giant-Shimano
128 Manuele Boaro Tinkoff-Saxo 0:34:33