BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Olympics' 50 Craziest Stories Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2002 Tour Down Under (2.3)

January 15 - January 20

Tour Down Under podium history

Sunday, January 20: 6th and Final Stage, Adelaide City Council Circuit, 90 km.

1. Robbie McEwen (Lotto) 1hr 51min 29sec
2. Julian Dean (CSC-Tiscali) s.t.
3. Baden Cooke (FDJ) s.t.
4. Stefano Zanini (Mapei) s.t.
5. Jaan Kirsipuu (Ag2r) s.t.

Final GC after 6th Stage:

1. Michael Rogers (Australian Institute of Sport-AIS) 16hr 59min 44sec. 735 km ridden at an average speed of 43.128 km/hr
2. Alexandre Botcharov (Ag2R) @ 21sec
3. Patrick Jonker (UniSA) @ 30sec
4. Cadel Evens (Mapei) @ 40sec
5. Daniele Nardello (Mapei) @ 58sec
6. Paul Van Hyfte (CSC) @ 3min 14sec
7. Stuart O'Grady (Credit Agricole) @ 3min 57sec
8. Andrea Tafi (Mapei) @ 4min 36sec
9. Anthony Morin (Credit Agricole) @ 4min 40sec
10. Steffen Wesemann (Telekom) @ 5min 28sec
11. Robert Tighello (AIS) @ 5min 29sec
12. Inigo Chaurreau (Ag2r) @ 6min 27sec
13. Kurt Van De Wouwer (Lotto-Adecco) @ 9min 32sec
14. Scott Davis (AIS) @ 9min 52sec
15. Kai Hundertmark (Telekom) @ 10min
16. Thierry Loder (Ag2r) @ 12min 43sec
17. Kevin Hulsmans (Mapei) @ 12min 46sec
18. Mikel Astarloza (Ag2r) @ 12min 55sec
19. Dave McPartland (United Water) @ 12min 56sec
20. Luca Paolini (Mapei) @ 13min 10sec

Saturday, January 19: Stage 5, Gawler - Tanunda, 156 km.

1. Cadel Evens (Mapei) 3hr 42min 21sec
2. Michael Rogers (AIS) @ 16sec
3. Daniele Nardello (Mapei) @ 25sec

GC after Stage 5:

1. Michael Rogers (AIS) 15hr 8min 15sec
2. Alendre Botcharov (Ag2R) @ 21sec
3. Patrick Jonker (UniSA) @ 30sec
4. Cadel Evens (Mapei) @ 40sec

Friday, January 18: Stage 4, Unley - Victoria Harbor, 141 km.

1. Robbie McEwen (Lotto) 3hr 25min 50sec
2. Danilo Hondo (Telekom) s.t.
3. Jaan Kirsipuu (Ag2R) s.t.

Sadly, Scott Sunderland, who recovered from a terrible crash in the 1998 Amstel Gold, crashed and fractured his right leg. His early spring season is gone. Get well soon.

GC after Stage 4:

1. Fabio Sacchi (Saeco) 11hr 25min 44sec
2. Michael Rogers (AIS) @ 1sec
3. Andrea Tafi (Mapei) @ 5sec

Thursday, January 17: Stage 3, Willunga - Willunga, 149 km.

1. Robbie McEwen (Lotto) 3hr 38min 55sec
2. Luca Paolini (Mapei) s.t.
3. Scott Sunderland (AIS) s.t.

GC after Stage 3:

1. Fabio Sacchi (Saeco) 7hr 59min 54sec
2. Michael Rogers (AIS) @ 1sec
3. Andrea Tafi (Mapei) @ 5sec

Wednesday, January 16: Stage 2, Hahndort - Strathalbayn, 150 km.

1. Michael Rodgers (AIS) 3hr21min 52sec
2. Fabio Sacchi (Saeco) s.t.
3. Andrea Tafi (Mapei) s.t.

GC after Stage 2:

1. Fabio Sacchi (Saeco) 4hr 20min 59sec
2. Michael Rodgers (AIS) @ 1sec
3. Andrea Tafi (Mapei) @ 5sec

Tuesday, January 15: Stage 1, Glenelg Criterium, 45 km.

1. Robbie McEwen (Lotto) 59min 14sec
2. Corey Sweet (UniSA) s.t.
3. Jans Koerts (Domo) s.t.