BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Bicycle History book Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2010 Driedaagse De Panne - Koksijde (HC), Belgium

3 Days of De Panne

March 30 - April 1

3 Days of De Panne podium history

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3a | Stage 3b

Thursday, April 1: stage 3b, De Panne 14.75 km Individual Time Trial

Millar wins stage 3b

  1. David Millar (Garmin-Transitions) 18min 44.43sec
  2. Lieuwe Westra (Vacansoleil) @ 5sec
  3. Svein Tuft (Garmin-Transitions) @ 24sec
  4. Bert Grabsch (HTC-Columbia) @ 30sec
  5. Dominique Cornu (Skil-Shimano) @ 34sec
  6. Hayden Roulston (HTC-Columbia) @ 35sec
  7. Eric Berthou (Carmiooro) @ 42sec
  8. Andry Grivko (Astana) @ 47sec
  9. Stijn Devolder (Quick Step) @ 49sec
  10. Thomas De Gendt (Topsport Vlaanderen) @ 52sec
  11. Leif Hoste (Omega Pharma-Lotto) s.t.
  12. Mikhail Ignatiev (Katusha) @ 53sec
  13. Manuel Quinziato (Liquigas) s.t.
  14. Federico Canuti (Colnago-CSF) @ 54sec
  15. Damien Gaudin (Bouygues Telecom) @ 55sec
  16. Nicolay Trussov (Katusha) s.t.
  17. Kevin Ista (Cofidis) @ 56sec
  18. Lazlo Bodrogi (Katusha) s.t.
  19. Bobbie Traksel (Vacansoleil) @ 58sec
  20. Jens Mouris (Vacansoleil) @ 1min 1sec
  21. Romain Sicard (Euskaltel) @ 1min 2sec
  22. Romain Zingle (Cofidis) @ 1min 5sec
  23. Tiziano Dall'Antonia (Liquigas) @ 1min 6sec
  24. Aleksejs Saramontins (HTC-Columbia) @ 1min 7sec
  25. Gorka Izagirre (Eusakaltel) s.t.

Final GC after Stage 3b: Total distance: 512.75 km. Average speed: 41.480 km/hr

  1. David Millar (Garmin-Transitions) 12hr 20min 36sec
  2. Andry Grivko (Astana) @ 35sec
  3. Luca Paolini (Acqua & Sapone) @ 1min 7sec
  4. Frederic Amorison (Landbouwkrediet) @ 1min 25sec
  5. Lieuwe Westra (Vacansoleil) @ 2min 15sec
  6. Jens Mouris (Vacansoleil) @ 2min 26sec
  7. Hayden Roulston (HTC-Columbia) @ 2min 44sec
  8. Sebastien Turgot (Bouygues Telecom) @ 2min 45sec
  9. Nicolay Trussov (Katusha) @ 2min 58sec
  10. Manuel Quinziato (Liquigas) @ 2min 59sec
  11. Mirco Lorenzetto (Lampre) @ 3min 32sec
  12. Stijn Vandenbergh (Katusha) @ 5min 24sec
  13. Stefan Van Dijk (Verandas Willems) @ 6min 58sec
  14. Johan Coenen (Topsport Vlaanderen) @ 8min 7sec
  15. Francisco Jose Ventoso (Carmiooro) @ 9min 49sec
  16. Alassandro Ballan (BMC) @ 14min 2sec
  17. Danilo Hondo (Lampre) @ 14min 53sec
  18. Simon Spilak (Lampre) @ 15min 11sec
  19. Mauro Da Dalto (Lampre) @ 15min 49sec
  20. Romain Zingle (Cofidis) @ 16min36sec
  21. Aleksejs Saramontins (HTC-Columbia) @ 16min 48sec
  22. Laurent Beuret (Carmiooro) @ 17min 28sec
  23. Stijn Devolder (Quick Step) @ 17mn 50sec
  24. Gert Dockx (HTC-Columbia) @ 17min 56sec
  25. David Boucher (Landbouwkrediet) @ 18min 3sec

Thursday, April 1: Stage 3a, De Panne - De Panne, 112 km

Farrar wins a close one

  1. Tyler Farrar (Garmin-Transitions) 2hr 31min 30sec
  2. Robert Wagner (Skil-Shimano) s.t.
  3. Kenny Robert Van Hummel (Skil-Shimano) s.t.
  4. Robbie McEwen (Katusha) s.t.
  5. Sjef De Wilde (Verandas Willems) s.t.
  6. Luca Paolini (Acqua & Sapone) s.t.
  7. Wouter Weylandt (Quick Step) s.t.
  8. Stefan Van Dijk (Verandas Willems) s.t.
  9. Borut Bozic (Vacansoleil) s.t.
  10. Manuel Belletti (Colnago-CSF) s.t.
  11. Michael Van Staeyen (Topsport Vlaanderen) s.t.
  12. Baptiste Planckaert (Landbouwkrediet) s.t.
  13. Javier Aramedia (Euskaltel) s.t.
  14. Said Haddou (Bouygues Telecom) s.t.
  15. Kenny De Haes (Omega Pharma-Lotto) s.t.

GC after Stage 3a

  1. Luca Paolini (Acqua & Sapone) 12hr 1min 40sec
  2. Andry Grivko (Astana) s.t.
  3. Frederic Amorison (Landbouwkrediet) @ 9sec
  4. David Millar (Garmin-Transitions) @ 12sec
  5. Sebastien Turgot (Bouygues Telecom) @ 1min 30sec
  6. Jen Mouris (Vacansoleil) @ 1min 37sec
  7. Mirco lorenzetto (Lampre) @ 2min 15sec
  8. Nicolay Trusov (Katusha) s.t.
  9. Manuel Quinziato (Liquigas) @ 2min 18sec
  10. Hayden Roulston (HTC-Columbia) @ 2min 21sec
  11. Lieuwe Westra (Vacansoleil) @ 2min 23sec
  12. Stijn Vandenbergh (Katusha) @ 2min 56sec
  13. Tyler Farrar (Garmin-TRansitions) @ 4min 29sec
  14. Stefan Van Dijk (Verandas Willems) @ 4min 41sec
  15. Johan Coenen (Topsport Vlaanderen @ 6min 8sec

Wednesday, March 31: Stage 2, Zottegem - Koksijde (St. Idesbald), 188 km.

  1. Sebastien Turgot (Bouygues Telecom) 4hr 55min 7sec
  2. Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto) s.t.
  3. Andry Grivko (Astana) s.t.
  4. Jens Mouris (Vacansoleil) s.t.
  5. Bobbie Tracksel (Vacansoleil) @ 41sec
  6. Luca Paolini (Acqua & Sapone) s.t.
  7. Nicolay Trussov (Katusha) s.t.
  8. Hayden Roulston (HTC-Columbia) s.t.
  9. Mirco Lorenzetto (Lampre) s.t.
  10. James Vanlandschoot (Verandas Willems) s.t.
  11. Manuel Quinziato (Liquigas) @ 44sec
  12. Frederic Amorison (Landbouwkrediet) s.t.
  13. David Millar (Garmin-Transition) s.t.
  14. Stijn Vandenbergh (Katusha) s.t.
  15. Stefan Van Dijk (Vernadas Willems) @ 3min 1sec
  16. Enrico Peruffo (Carmiooro) s.t.
  17. Job Vissers (Skil-Shimano) s.t.
  18. Tyler Farrar (Garmin-Transitions) s.t.
  19. Danny Pate (Garmin-Transitions) s.t.
  20. Lieuwe Westra (Vacansoleil) s.t.
  21. Klaas Lodewyck (Topsport Vlaanderen) s.t.
  22. Piet Rooijakkers (Skil-Shimano) @ 3min 3sec
  23. Johan Coenen (Topsport Vlaanderen) @ 5min 58sec
  24. Robert McEwen (Katusha) @ 6min 56sec
  25. Steve Chainel (Bouygues Telecom) s.t.

GC after Stage 2:

  1. Luca Paolini (Acqua & Sapone) 9hr 30min 10sec
  2. Andry Grivko (Astana) s.t.
  3. Frederic Amorison (Landbouwkrediet) @ 9sec
  4. David Millar (Garmin-Transitions) @ 12sec
  5. Sebastien Turgot (Bouygues Telecom) @ 1min 30sec
  6. Jens Mouris (Vacansoleil) @ 1min 37sec
  7. Nicolay Trussov (Katusha) @ 2min 15sec
  8. Mirco Lorensetto (Lampre) s.t.
  9. Manuel Quinziato (Liquigas) @ 2min 18sec
  10. Hayden Roulston (HTC-Columbia) @ 2min 21sec
  11. Lieuwe Westra (Vacansoleil) @ 2min 23sec
  12. Stijn Vandenbergh (Katusha) @ @ 2min 44sec
  13. Tyler Farrar (Garmin-Transitions) @ 4min 35sec
  14. Stefan Van Dijk (Verandas Willems) @ 4min 41sec
  15. Johan Coenen (Topsport Vlaanderen) @ 5min 8sec
  16. Steve Chainel (Bouygues Telecom) @ 6min 11sec
  17. Francisco Ventoso (Carmiooro) @ 8min 36sec
  18. Enrico Gasparotto (Astana) @ 10min 33sec
  19. Daniel Oss (Lquigas) @ 10min 37sec
  20. Simon Spilak (Lampre) @ 12min 18sec
  21. Alexandre Pichot (Bouygues Telecom) @ 12min 46sec
  22. Alessandro Ballan (BMC) s.t.
  23. Danilo Hondo (Lampre) @ 13min 44sec
  24. Mauro Da Dalto (Lampre) s.t.
  25. Romain Zingle (Cofidis) @ 15min 31sec

Tuesday, March 30: Stage 1, Middelkerke - Oudenaarde, 198 km.

Chainel wins stage 1

  1. Steve Chainel (Bouygues Telecom) 4hr 34min 28sec. 43.284 km/hr
  2. Luca Paolini (Acqua & Sapone) s.t.
  3. Enrico Gasparotto (Astana) s.t.
  4. Daniel Oss (Liquigas) s.t.
  5. Frederic Amorison (Landbouwkrediet) s.t.
  6. Lieuwe Westra ((Vacansoleil) s.t.
  7. David Millar (Garmin-TRansitions) @ 3sec
  8. Niko Eeckhout (An Post-Sean Kelly) @ 45sec
  9. Johan Coenen (Topsport Vlaanderen) s.t.
  10. Marco Bandiera (Katusha) s.t.
  11. Bert Scheirlinckx (Landbouwkrediet) s.t.
  12. Romain Zingle (Cofidis) s.t.
  13. Andry Grivko (Astana) s.t.
  14. Simon Spilak (Lampre) @ 49sec
  15. Daniele Bennati (Lquigas) @ 51sec
  16. Laurent Beuret (Carmiooro) @ 55sec
  17. Aleksejs Saramontins (HTC-Columbia) s.t.
  18. Tiziano Dall'Antonia (Lquigas) s.t.
  19. Nicolay Trussov (Katusha) @ 2min 9sec
  20. Mirco Lorenzetto (Lampre) s.t.
  21. Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen) s.t.
  22. Koen Barbe (Lanbouwkrediet) s.t.
  23. Gert Dockx (HTC-Columbia) s.t.
  24. Alexendre Pichot (Bouygues Telecom) s.t.
  25. Alessandro Ballan (BMC) s.t.

GC after Stage 1:

  1. Steve Chainel (Bouygues Telecom) 4hr 34min 18sec
  2. Luca Paolini (Acqua @ Sapone) @ 4sec
  3. Enrico Gasparotto (Astana) @ 5sec
  4. Lieuwe Westra (Vacansoleil) @ 7sec
  5. Daniel Oss (Lquigas) @ 10sec
  6. Frederic Amorison (Landbouwkrediet) s.t.
  7. David Millar (Garmin-Transitions) @ 13sec
  8. Niko Eeckhout (An Post-Sean Kelly) @ 55sec
  9. Johan Coenen (Topsport Vlaanderen) s.t.
  10. Marco Bandiera (Katusha) s.t.
  11. Bert Scheirlinckx (Landbouwkrediet) s.t.
  12. Romain Ziongle (Cofidis) s.t.
  13. Andry Grivko (Astana) s.t.
  14. Simon Spilak (Lampre) @ 59sec
  15. Daniele Bennati (Liquigas) @ 1min 1sec
  16. Tiziano Dall'Antonia (Liquigas) @ 1min 3sec
  17. Laurent Beuret (Carmiooro) @ 1min 5sec
  18. Aleksejs Saramontins (HTC-Columbia) s.t.
  19. Nicolay Trussov (Katusha) @ 2min 19sec
  20. Mirco Lorenzetto (Lampre) s.t.
  21. Pieter Vanspebrouck (Topsport Vlaanderen) s.t.
  22. Koen Barbe (Landbouwkrediet) s.t.
  23. Gert Dockx (HTC-Columbia) s.t.
  24. Alexandre Pichot (Bouygues Telecom) s.t.
  25. Alessandro Ballan (BMC) s.t.
  26. Tyler Farrar (Garmin-Transitions) s.t.