BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, volume one Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2007 Driedaagse De Panne - Koksijde (HC), Belgium

3 Days of De Panne

April 3 - April 5

3 Days of De Panne podium history

Thursday, April 5: 4th and final stage, De Panne 11 Km Individual Time Trial.

1. Stijn Devolder (Discovery) 13min 25sec. 49.193 km/hr
2. David Millar (Saunier Duval) @ 8sec
3. Vladimir Gusev (Discovery) @ 10sec
4. Sebastien Rosseler (Quick Step) @ 17sec
5. Ravis Belhovisciks (Saunier Duval) @ 19sec

Final GC after Stage 4:

1. Alessandro Ballan (Lampre) 12hr 48min 7sec. 549 km ridden at an average speed of 42.884 km/hr
2. Joost Posthuma (Rabobank) @ 6sec
3. Bert Roesems (Predictor-Lotto) @ 11sec
4. Sergiy Matveyev (Panaria) @ 17sec
5. Vladimir Gusev (Discovery) @ 38sec
6. Sebastien Rosseler (Quick Step) @ 45sec
7. Kevin Hulsmans (Quick Step) @ 49sec
8. Markus Eichler (Unibet) @ 54sec
9. Daniele Bennati (Lampre) @ 55sec
10. Luca Paolini (Liquigas) @ 1min 6sec
11. Gert Steegmans (Quick Step) s.t.
12. Tomas Vaitkus (Discovery) @ 1min 17sec
13. Arnaud Coyot (Unibet) @ 1min 33sec
14. Gregory Rast (Astana) s.t.
15. Roy Sentjens (Predictor-Lotto) @ 1min 39sec
16. David Millar (Saunier Duval) @ 2min 17sec
17. Janek Tombak (Jartzi) @ 2min 21sec
18. Raivis Belohvosciks (Saunier Duval) @ 2min 28sec
19. Olaf Pollack (Wiesenhof) @ 2min 31sec
20. Brett Lancaster (Milram) @ 2min 41sec

Thursday, April 5: Stage 3, De Panne - De Panne, 119 km.

1. Gert Steegmans (Quick Step) 2hr 33min 20sec
2. Daniele Bennati (Lampre) s.t.
3. Gabriele Balducci (Acqua & Sapone) s.t.
4. Olaf Pollack (Wiesenhof) s.t.
5. Graeme Brown (Rabobank) s.t.

Leading GC after Stage 3: Luca Paolini (Liquigas)

Wednesday, April 4: Stage 2, Zottegem - Koksijde, Sint Idesbald, 227 km.

1. Daniele Bennati (Lampre) 5hr 32sec. 41.2006 km/hr
2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
3. Tomas Vaitkus (Discovery) s.t.
4. Baden Cooke (Unibet) s.t.
5. Gabriele Balducci (Acqua & Sapone) s.t.

GC after Stage 2:

1. Luca Paolini (Liquigas) 10hr 49sec
2. Alessandro Ballan (Lampre) @ 9sec
3. Sergiy Matveyev (Panaria) @ 18sec
4. Joost Posthuma (Rabobank) @ 20sec
5. Bert Roesems (Predictor-Lotto) @ 21sec

Tuesday, April 3: Stage 1, Middlekerke - Zottegem, 192 km.

1. Luca Paolini (Liquigas) 4hr 30min 27sec. 42.595 km/hr
2. Alessandro Ballan (Lampre) s.t.
3. Kevin Hulsmans (Quick Step) @ 11sec
4. Sergiy Matveyev (Panaria) s.t.
5. Joost Posthuma (Rabobank) s.t.

GC After Stage 1:

1. Luca Paolini (Liquigas) 4hr 30min 17sec
2. Alessandro Ballan (Lampre) @ 4sec
3. Kevin Hulsmans (Quick Step) @ 17sec
4. Sergiy Matveyev (Panaria) @ 18sec
5. Joost Posthuma (Rabobank) @ 20sec