BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2007 Settimana Ciclistica Internazionale di Coppi e Bartali (2.1)

March 27 - March 31
Winners, podium, distance

Saturday, March 31: 5th and final stage, Caselgrande - Sassuolo, 168.9 km.

Scarponi (left, in red) and Ricco are gone.....

1. Riccardo Ricco (Saunier Duval) 4hr 16min 33sec
2. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) s.t.
3. Mirco Lorenzetto (Milram) @ 21sec
4. Danilo Di Luca (Liquigas) s.t.
5. Alexander Efimkin (Barloworld) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) 19hr 43min 36sec. 778.7 km ridden at an average speed of 39.474 km/hr
2. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 8sec
3. Luca Pierfelici (Aurum Hotels) @ 25sec
4. Michael Rogers (T-Mobile) @ 34sec
5. Morris Possoni (Lampre) @ 56sec
6. Josep Jufre (Predictor-Lotto) @ 1min 1sec
7. Mirco Lorenzetto (Milram) @ 1min 3sec
8. Massimo Giunti (Miche) @ 1min 4sec
9. Kanstantsin Siutsou (Barloworld) @ 1min 7sec
10. Danilo Di Luca (Liquigas) @ 1min 12sec
11. Daniel Navarro (Astana) @ 1min 17sec
12. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 1min 21sec
13. Sylvester Szmyd (Lampre) @ 1min 32sec
14. Paolo Tiralongo (Lampre) s.t.
15. Marco Marzano (Lampre) s.t.
16. Cristian Gasparoni (Flaminia) @ 1min 35sec
17. Pedro Arreitunandia (Barloworld) @ 1min 39sec
18. Sergey Lagutin (Navigators) @ 1min 45sec
19. Daniele Pietropolli (Tenax-Menikini) @ 1min 47sec

Friday, March 30: Stage 4, Carpi - Finale Emilia, rain shortened to about 170 km.

1. Robert Forster (Gerolsteiner) 4hr 24min 34sec
2. Elia Rigotto (Milram) s.t.
3. Andre Greipel (T-Mobile) s.t.
4. Adam Wedecki (Flaminia) s.t.
5. Roberto Ferreri (Tenax) s.t.

GC after Stage 4:

1. Luca Pierfelici (Aurum Hotels) 15hr 27min 7sec
2. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) @ 2sec
3. Michael Rogers (T-Mobile) @ 9sec
4. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 14sec
5. Morris Possoni (Lampre) @ 31sec

Thursday, March 29: Stage 3, Scandiano - Serramazzoni, 165.9 km.

1. Danilo Di Luca (Liquigas) 4hr 23min 7sec. 37.831 km/hr
2. Riccardo Ricco (Saunier Duval) s.t.
3. Alexander Efimkin (Barloworld) s.t.
4. Krzysztof Szczawinski (Miche) s.t.
5. Hubert Schwab (Quick Step) s.t.

GC after Stage 3:

1. Luca Pierfelici (Aurum Hotels) 11hr 2min 33sec
2. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) @ 2sec
3. Michael Rogers (T-Mobile) @ 9sec
4. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 14sec
5. Morris Possoni (Lampre) @ 31sec

Wednesday, March 28: Stage 2, Castel San Pietro Terme - Faenza, 175.6 km.

Should be the final climb before Faenza, left to right: Michael Rogers, Massimo Guinti, Michele Scarponi, Riccardo Ricco. Sirotti photo.

1. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) 4hr 28min 11sec
2. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 6sec
3. Michael Rogers (T-Mobile) @ 6sec
4. Morris Passoni (Lampre) s.t.
5. Massimo Guinti (Miche) s.t.

GC after Stage 2:

1. Luca Pierfelici (Aurum Hotels) 6hr 39min 26sec
2. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) @ 2sec
3. Michael Rogers (T-Mobile) @ 9sec
4. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 20sec
5. Morris Possoni (Lampre) @ 31sec

Tuesday, March 27: Stage 1b, Misano Adriatico 11.8 km Team Time Trial

1. Predictor-Lotto 13min 39sec
2. Milram @ 6sec
3. T-Mobile @ 9sec
4. Astana @ 12sec
5. Gerolsteiner @ 14sec

GC after Stage 1b:

1. Pavel Brutt (Tinkoff) 2hr 10min 30sec
2. Luca Pierfelici (Aurum Hotels) @ 7sec
3. Alessandro Bertolini (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 36sec
4. Josep Jufre (Predictor-Lotto) @ 43sec
5. Christophe Brandt (Predictor-Lotto) s.t.

Tuesday March 27: Stage 1a: Riccione - Riccione, 95.2 km

1. Alessandro Bertolini (Serramenti PVC-Diquigiovanni) 2hr 12min 20sec
2. Pavel Brutt (Tinkoff) s.t.
3. Luca Pierfelici (Aurum Hotels) s.t.
4. Ivan De Nobile (Universal Caffe) @ 41sec
5. Francesco Chicchi (Liquigas) s.t.

GC after Stage 1a:

1. Alessandro Bertolini (Serramenti PVC-Diquigiovanni) 1hr 56min 29sec
2. Pavel Brutt (Tinkoff) @ 2sec
3. Luca Pierfelici (aurum Hotels) @ 4sec
4. Ivan De Nobile (Universal Caffe) @ 1min 5sec
5. Francesco Chicchi (Liquigas) s.t.