BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Bicycle History book Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2010 Vuelta a Castilla y León (2.1)

April 14 - April 18

Vuelta a Castilla y León podium history

Results: Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5


Sunday, April 18: 5th and Final stage, Samos - Santiago de Compostela, 171.6 km.

  1. Sergio Ribeiro (Barbot-Siper) 3hr 50min 6sec. 41.460 km/hr
  2. Alberto Benitez (Footon-Servetto) s.t.
  3. Angel Vicioso (Andalucia) s.t.
  4. Javier Moreno (Andalucia) s.t.
  5. Pablo Urtasun (Euskaltel) s.t.
  6. Tiago Machado (Radio Shack) s.t.
  7. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) s.t.
  8. David Garcia (Xacobeo) s.t.
  9. Stefan Denifl (Cervelo) s.t.
  10. Filipe Cardoso (LA-Rota Dos Moveis) s.t.
  11. Gonzalo Rabunal (Xacobeo) s.t.
  12. Janez Brajkovic (Radio Shack) s.t.
  13. Aketza Pena (Caja Rural) s.t.
  14. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) s.t.
  15. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
  16. Fabricio Ferrari (Caja Rural) s.t.
  17. Oscar Grau (Burgos 2016) s.t.
  18. Koos Moerenhout (Rabobank) s.t.
  19. Arnold Jeannesson (Caisse d'Epargne) s.t.
  20. David Bernaubeu (Barbot-Siper) s.t.
  21. Alberto Contador (Astana) s.t.
  22. Edward King (Cervelo) s.t.
  23. Artuo Mora (Caja Rural) s.t.
  24. Oscar Pereiro (Astana) s.t.
  25. Andrey Amador (Caisse d'Epargne) s.t.

Final GC after Stage 5:Total distance raced was 700.5 km. Average speed: 41.367 km/hr.

  1. Alberto Contador (Astana) 16hr 56min 1sec
  2. Igor Anton (Euskaltel) @ 41sec
  3. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) @ 1min 20sec
  4. Janez Brajkovic (Radio Shack) @ 1min 30sec
  5. David Bernaubeu (Barbot-Siper) @ 2min 30sec
  6. Javier Moreno (Andalucia) @ 2min 51sec
  7. Tiago Machado (Radio Shack) s.t.
  8. Stefan Denifl (Cervelo) @ 2min 58sec
  9. Denis Menchov (Rabobank) @ 3min 6sec
  10. Jose Rubiera (Radio Shack) @ 3min 17sec
  11. Koos Moerenhout (Rabobank) @ 3min 23sec
  12. Raul Santamarta (Burgos 2016) @ 3min 28sec
  13. Bruno Pires (Barbot-Siper) @ 3min 58sec
  14. Aketza Pena (Caja Rural) @ 4min 2sec
  15. Gustavo Cesar (Xacobeo) @ 4min 20sec
  16. Juan Mauricio Soler (Caisse d'Epargne) @ 4min 44sec
  17. Grischa Niermann (Rabobank) @ 5min 3sec
  18. Jose Herrada (Caja Rural) @ 5min 10sec
  19. Juan Garate (Rabobank) @ 5min 11sec
  20. Mario Bruseghin (Caisse d'Epargne) @ 5min 15sec
  21. Jose Mendes (LA-Rota Dos Moveis) @ 5min 33sec
  22. Fabricio Ferrari (Caja Rural) @ 5min 37sec
  23. Diego Gallego (Burgos 2016) @ 7min 33sec
  24. Alberto Losada (Caisse d'Epargne) @ 7min 54sec
  25. Ruben Plaza (Caisse d'Epargne) @ 8min 8sec

Saturday, April 17: Stage 4, Ponferrada 15.1 km Individual Time Trial

  1. Alberto Contador (Astana) 20min 30sec. 44.195 km/hr
  2. Janez Brajkovic (Radio Shack) @ 33sec
  3. Igor Anton (Euskaltel) @ 54sec
  4. Gustavo Cesar (Xacobeo) @ 1min 8sec
  5. David Bernaubeu (Barbot-Siper) @ 1min 20sec
  6. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) s.t.
  7. Jose Mendes (LA-Rota Dos Moveis) @ 1min 21sec
  8. Stef Clement (Rabobank) @ 1min 23sec
  9. Ignatas Konovalovas (Cervelo) @ 1min 33sec
  10. Jose Herrada (Caja Rural) @ 1min 35sec
  11. Steven Kruijswijk (Rabobank) @ 1min 36sec
  12. Stefan Denifl (Cervelo) @ 1min 37sec
  13. Javier Moreno (Andalucia) s.t.
  14. Tiago Machado (Radio Shack) @ 1min 43sec
  15. Denis Menchov (Rabobank) @ 1min 45sec
  16. Jonathan Castroviejo (Euskaltel) @ 1min 47sec
  17. Oscar Pereiro (Astana) @ 1min 48sec
  18. Jose Rubiera (Radio Shack) @ 1min 50sec
  19. Grischa Niermann (Rabobank) @ 1min 51sec
  20. Angel Vicioso (Andalucia) s.t.
  21. Juan Mauricio Soler (Caisse d'Epargne) @ 1min 53sec
  22. Hernani Broco (LA-Rota Dos Moveis) @ 1min 56sec
  23. Gregory Obando (Burgos 2016) s.t.
  24. Ruben Plaza (Caisse d'Epargne) @ 1min 58sec
  25. Juan Garate (Rabobank) @ 1min 59sec

GC after Stage 4: 541.5 km raced so far. Average speed: 41.340 km/hr

  1. Alberto Contador (Astana) 13hr 5min 55sec
  2. Igor Anton (Euskaltel) @ 41sec
  3. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) @ 1min 20sec
  4. Janez Brajkovic (Radio Shack) @ 1min 30sec
  5. David Bernaubeu (Barbot-Siper) @ 2min 30sec
  6. Javier Moreno (Andalucia) @ 2min 51sec
  7. Tiago Machado (Radio Shack) s.t.
  8. Stefan Denifil (Cervelo) @ 2min 58sec
  9. Denis Menchov (Rabobank) @ 3min 6sec
  10. Jose Rubiera (Radio Shack) @ 3min 17sec
  11. Koos Moerenhout (Rabobank) @ 3min 23sec
  12. Raul Santamarta (Burgos 2016) @ 3min 28sec
  13. Bruno Pires (Barbot-Siper) @ 3min 58sec
  14. Aketza Pena (Caja Rural) @ 4m in 2sec
  15. Gustavo Cesar (Xacobeo) @ 4min 20sec
  16. Juan Mauricio Soler (Caisse d'Epargne) @ 4min 44sec
  17. Jose Herrada (Caja Rural) @ 4min 54sec
  18. Grischa Niermann (Rabobank) @ 5min 3sec
  19. Juan Garate (Rabobank) @ 5min 11sec
  20. Mario Bruseghin (Caisse d'Epargne) @ 5min 15sec
  21. Jose Mendes (LA-Rota Dos Moveis) @ 5min 17sec
  22. Fabricio Ferrari (Caja Rural) @ 5min 37sec
  23. Diego Gallego (Burgo 2016) @ 7min 33sec
  24. Alberto Losada (Caisse d'Epargne) @ 7min 54sec
  25. Ruben Plaza (Caisse d'Epargne) @ 8min 8sec

Friday, April 16: Stage 3, Ponferrada - Alto de Morredero, 158.8 km

  1. Igor Anton (Euskaltel) 4hr 7min 9sec. 38.551 km/hr
  2. Juan Mauricio Soler (Caisse d'Epargne) @ 13sec
  3. Alberto Contador (Astana) s.t.
  4. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) s.t.
  5. Janez Brajkovic (Radio Shack) @ 1min 10sec
  6. Tiago Machado (Radio Shack) @ 1min 21sec
  7. David Bernaubeu (Barbot-Siper) @ 1min 23sec
  8. Javier Moreno (Andalucia) @ 1min 27sec
  9. Raul Santamarta (Burgos 2016) @ 1min 31sec
  10. Stefan Denifl (Cervelo) @ 1min 34sec
  11. Denis Menchov (Rabobank) s.t.
  12. Koos Moerenhout (Rabobank) @ 1min 37sec
  13. Jose Herrada (Caja Rural) @ 1min 40sec
  14. Jose Rubiera (Radio Shack) s.t.
  15. Aketza Pena (Caja Rural) @ 1min 48sec
  16. Bruno Pires (Barbot-Siper) @ 1min 51sec
  17. Gustavo Cesar (Xacobeo) @ 3min 25sec
  18. Juan Garate (Rabobank) s.t.
  19. Grischa Niermann (Rabobank) s.t.
  20. Mario Bruseghin (Caisse d'Epargne) s.t.
  21. Diego Gallego (Burgo 2016) s.t.
  22. Fabricio Ferrari (Caja Rural) @ 3min 28sec
  23. Inigo Cuesta (Cervelo) s.t.
  24. Andrey Amador (Caisse d'Epargne) s.t.
  25. Jose Mendes (LA-Rota Dos Moveis) @ 4min 9sec

GC after Stage 3: 526.40 km raced so far. Average speed, 41.275 km/hr

  1. Igor Anton (Euskatel) 12hr 45min 12sec
  2. Alberto Contador (Astana) @ 13sec
  3. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) s.t.
  4. Janez Brajkovic (Radio Shack) @ 1min 10sec
  5. Tiago Machado (Radio Shack) @ 1min 21sec
  6. David Bernaubeu (Barbot-Siper) @ 1min 23sec
  7. Javier Moreno (Andalucia) @ 1min 27sec
  8. Raul Santamarta (Burgos 2016) @ 1min 31sec
  9. Danis Menchov (Rabobank) @ 1min 34sec
  10. Stefan Denifl (Cervelo) s.t.
  11. Koos Moerenhout (Rabobank) @ 1min 37sec
  12. Jose Rubiera (Radio Shack) @ 1min 40sec
  13. Aketza Pena (Caja Rural) @ 1min 48sec
  14. Bruno Pires (Barbot-Siper) 1min 51sec
  15. Juan Mauricio Soler (Caisse d'Epargne) @ 3min 4sec
  16. Diego Gallego (Burgos 2016) @ 3min 25sec
  17. Grischa Niermann (Rabobank) s.t.
  18. Mario Bruseghin (Caisse d'Epargne) s.t.
  19. Juan Garate (Rabobank) s.t.
  20. Gustavo Cesar (Xacobeo) s.t.
  21. Fabricio Ferrari (Caja Rural) @ 3min 28sec
  22. Jose Herrada (Caja Rural) @ 3min 32sec
  23. Jose Mendes (LA-Rota Dos Moveis) @ 4min 9sec
  24. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) @ 5min 59sec
  25. Daniel Navarro (Astana) s.t.

Thursday, April 15: Stage 2, Burgos - Carrion de los Condes, 209 km.

  1. Theo Bos (Cervelo) 4hr 45 in 55sec. 44.048 km/hr
  2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
  3. Oscar Grau (Burgos 2016) s.t.
  4. Pablo Urtasun (Euskaltel) s.t.
  5. Enrique Mata (Footon-Servetto) s.t.
  6. Filipe Cardoso (LA-Rota Dos Moveis) s.t.
  7. Alberto Contador (Astana) s.t.
  8. Stefan Danifl (Cervelo) s.t.
  9. Denis Menchov (Rabobank) s.t.
  10. Tiago Machado (Radio Shack) s.t.
  11. Arnold Jeannesson (Caisse d'Epargne) s.t.
  12. Jose Mendes (LA-Rota Dos Moveis) s.t.
  13. Oscar Pereiro (Astana) s.t.
  14. Janez Brajkovic (Radio Shack) s.t.
  15. David Garcia (Xacobeo) s.t.
  16. Edgar Pinto (LA-Rota Dos Moveis) s.t.
  17. Rodrigo Garcia (Xacobeo) s.t.
  18. Manuel Anton (Burgos 2016) s.t.
  19. Raul Santamarta (Burgos 2016) s.t.
  20. Fabricio Ferrari (Caja Rural) s.t.
  21. Francisco Perez (Caisse d'Epargne) s.t.
  22. Grischa Niermann (Rabobank) s.t.
  23. Koos Moerenhout (Rabobank) s.t.
  24. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
  25. Javier Aramendia (Euskaltel) s.t.

GC after stage 2: 376.6 km raced so far. average speed: 42.575 km/hr.

  1. Theo Bos (Cervelo) 8hr 38min 3sec
  2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
  3. Pablo Urtasun (Euskaltel) s.t.
  4. Filipe Cardoso (LA-Rota Dos Moveis)
  5. Tiago Machado (Radio Shack) s.t.
  6. Edgar Pinto (LA-Rota Dos Moveis) s.t.
  7. Alberto Contador (Radio Shack) s.t.
  8. Arnold Jeanesson (Caisse d'Epargne) s.t.
  9. David Garcia (Xacobeo) s.t.
  10. Manuel Anton (Burgos 2016) s.t.
  11. Jose Mendes (LA-Rota Dos Moveis) s.t.
  12. Javier Aramendia (Euskaltel) s.t.
  13. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) s.t.
  14. Bruno Pires (Barbot-Siper) s.t.
  15. Fabricio Ferrari (Caja Rural) s.t.
  16. Janez Brejkovic (Radio Shack) s.t.
  17. Diego Gallego (Burgos 2016) s.t.
  18. Denis Menchov (Rabobank) s.t.
  19. Francisco Perez (Caisse d'Epargne) s.t.
  20. Koos Moerenhout (Rabobank) s.t.
  21. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) s.t.
  22. Dennis Van Winden (Rabobank) s.t.
  23. Oscar Pereiro (Astana) s.t.
  24. Grischa Niermann (Rabobank) s.t.
  25. Stef Clement (Rabobank) s.t.

Wednesday, April 14: Stage 1, Belorado (Burgos) - Burgos, 157.7 km

  1. Theo Bos (Cervelo) 3hr 52min 8sec. 40.761 km/hr
  2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
  3. Pablo Urtasun (Euskaltel) s.t.
  4. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne)
  5. Filipe Cardoso (LA-Rota Dos Moveis) s.t.
  6. Tiago Machado (Radio Shack) s.t.
  7. Michael Kwiatkowski (Caja Rural) s.t.
  8. Edgar Pinto (LA-Rota Dos Moveis) s.t.
  9. Javier Aramendia) (Euskaltel) s.t.
  10. Edward King (Cervelo) s.t.
  11. Andrey Amador (Caisse d'Epargne) s.t.
  12. Ruben Plaza (CAisse d'Epargne) s.t.
  13. Bruno Pires (Barbot-Siper) s.t.
  14. Manuel Anton (Burgos 2016) s.t.
  15. Cesar Fonte (Barbot-Siper) s.t.

19. Alberto Contador (Astana) s.t.

 

GC after Stage 1: Stage and GC times and places are the same