BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, Volume 1 Cycles BiKyle Nalini custom clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2017 Danilith Nokere Koerse (HC), Belgium

72nd edition: Wednesday, March 15, 2017

Nokere Koerse podium history | 2016 edition

Deinze - Nokere, 192.3 km

Nacer Bouhanni

Nacer Bouhanni wins the race

Complete Results

192.3 kilometers raced at an average speed of 46.615 km/hr

1 Nacer BOUHANNI Cofidis 4hr 7min 31sec
2 Adam BLYTHE Aqua Blue Sport s.t.
3 Joeri STALLAERT Cibel-Cebon s.t.
4 Phil BAUHAUS Sunweb s.t.
5 Bert VAN LERBERGHE Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
6 Coen VERMELTFOORT Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
7 Rüdiger SELIG Bora-hansgrohe s.t.
8 Andre LOOIJ Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
9 Alan BANASZEK CCC Sprandi Polkowice s.t.
10 Mathias DE WITTE Cibel-Cebon s.t.
11 FrantišEk SISR CCC Sprandi Polkowice s.t.
12 Guillaume BOIVIN Israel Cycling Academy s.t.
13 Jarl SALOMEIN Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
14 Rob LEEMANS Pauwels Sauzen-Vastgoedservice s.t.
15 Jelle MANNAERTS Tartletto-Isorex s.t.
16 Justin JULES WB Veranclassic s.t.
17 Jenthe BIERMANS Katusha Alpecin s.t.
18 Mihkel RÄIM Israel Cycling Academy s.t.
19 Steven LAMMERTINK Lotto NL-Jumbo s.t.
20 Jasper DE BUYST Lotto Soudal s.t.
21 Riccardo STACCHIOTTI Nippo-Vini Fantini s.t.
22 Boris VALLEE Fortuneo-Vital Concept s.t.
23 Martin ELMIGER BMC s.t.
24 Twan CASTELIJNS Lotto NL-Jumbo s.t.
25 Danilo NAPOLITANO Wanty-Groupe Gobert s.t.
26 Timothy STEVENS Pauwels Sauzen-Vastgoedservice s.t.
27 Floris GERFS BMC s.t.
28 Aleksei TCATEVICH Gazprom-Rusvelo s.t.
29 Aidis KRUOPIS Veranda's Willems-Crelan s.t.
30 Amund Grondahl JANSEN Lotto NL-Jumbo s.t.
31 Romain CARDIS Direct Energie s.t.
32 Berden DE VRIES Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
33 Aaron GATE Aqua Blue Sport s.t.
34 Fabien GRELLIER Direct Energie s.t.
35 Loïc VLIEGEN BMC s.t.
36 Etienne VAN EMPEL Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
37 Anders SKAARSETH Joker Icopal s.t.
38 Miles SCOTSON BMC s.t.
39 Roy JANS WB Veranclassic s.t.
40 Bert DE BACKER Sunweb s.t.
41 José GONÇALVES Katusha Alpecin s.t.
42 Benoit JARRIER Fortuneo-Vital Concept s.t.
43 Rob RUIJGH Tartletto-Isorex s.t.
44 Viacheslav KUZNETSOV Katusha Alpecin s.t.
45 Arjen LIVYNS Pauwels Sauzen-Vastgoedservice s.t.
46 Zico WAEYTENS Sunweb s.t.
47 Martijn BUDDING Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
48 Michal PALUTA CCC Sprandi Polkowice s.t.
49 Jakub KACZMAREK CCC Sprandi Polkowice s.t.
50 Lasse Norman HANSEN Aqua Blue Sport s.t.
51 Remy MERTZ Lotto Soudal s.t.
52 Andrea PASQUALON Wanty-Groupe Gobert s.t.
53 David BOUCHER Pauwels Sauzen-Vastgoedservice s.t.
54 Alexandre PICHOT Direct Energie s.t.
55 Nicolas MARINI Nippo-Vini Fantini s.t.
56 Roman MAIKIN Gazprom-Rusvelo s.t.
57 Wesley KREDER Wanty-Groupe Gobert s.t.
58 Pier Paolo DE NEGRI Nippo-Vini Fantini s.t.
59 Antwan TOLHOEK Lotto NL-Jumbo s.t.
60 Nils POLITT Katusha Alpecin s.t.
61 Jonas KOCH CCC Sprandi Polkowice s.t.
62 Dries DE BONDT Veranda's Willems-Crelan s.t.
63 Pieter VANSPEYBROUCK Wanty-Groupe Gobert s.t.
64 Johannes FRÖHLINGER Sunweb s.t.
65 Igor BOEV Gazprom-Rusvelo s.t.
66 Kamil MALECKI CCC Sprandi Polkowice @ 17sec
67 Guillaume VAN KEIRSBULCK Wanty-Groupe Gobert s.t.
68 Lennard KÄMNA Sunweb s.t.
69 Michael COOLS Tartletto-Isorex s.t.
70 Franck BONNAMOUR Fortuneo-Vital Concept s.t.
71 Preben VAN HECKE Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
72 Benjamin PERRY Israel Cycling Academy s.t.
73 Anton VOROBYEV Gazprom-Rusvelo s.t.
74 Erik BASKA Bora-hansgrohe s.t.
75 Oscar RIESEBEEK Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
76 Tom BOHLI BMC s.t.
77 Kilian FRANKINY BMC s.t.
78 Maxim BELKOV Katusha Alpecin s.t.
79 Guy SAGIV Israel Cycling Academy s.t.
80 Huub DUYN Veranda's Willems-Crelan s.t.
81 Gerry DRUYTS Pauwels Sauzen-Vastgoedservice s.t.
82 Michiel DIELEMAN Cibel-Cebon s.t.
83 Paul OURSELIN Direct Energie s.t.
84 Seppe VERSCHUERE Cibel-Cebon s.t.
85 Niels DE ROOZE Tartletto-Isorex s.t.
86 Florian VACHON Fortuneo-Vital Concept s.t.
87 Krists NEILANDS Israel Cycling Academy s.t.
88 Hugo Hofstetter Cofidis @ 26sec
89 Jonas VAN GENECHTEN Cofidis s.t.
90 Kenny DEHAES Wanty-Groupe Gobert s.t.
91 Sean DE BIE Lotto Soudal s.t.
92 Thomas SPRENGERS Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
93 Vegard BREEN Joker Icopal s.t.
94 Edward PLANCKAERT Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
95 Martijn TUSVELD Roompot-Nederlandse Loterij @ 29sec
96 Robby COBBAERT Cibel-Cebon s.t.
97 Maxime VANTOMME WB Veranclassic @ 32sec
98 Pascal ACKERMANN Bora-hansgrohe s.t.
99 Dimitri PEYSKENS WB Veranclassic s.t.
100 Dmitriy KOZONTCHUK Gazprom-Rusvelo s.t.
101 Laurens TEN DAM Sunweb s.t.
102 Dorian GODON Cofidis s.t.
103 Jeremy CORNU Direct Energie s.t.
104 Sindre SKJOESTAD LUNKE Sunweb s.t.
105 Andrei SOLOMENNIKOV Gazprom-Rusvelo s.t.
106 Mark MCNALLY Wanty-Groupe Gobert s.t.
107 Floris DE TIER Lotto NL-Jumbo @ 37sec
108 Frederik FRISON Lotto Soudal s.t.
109 Silvan DILLIER BMC s.t.
110 Marcel SIEBERG Lotto Soudal @ 40sec
111 Nicola BAGIOLI Nippo-Vini Fantini s.t.
112 Stijn STEELS Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
113 Dennis VAN WINDEN Israel Cycling Academy @ 59sec
114 Kenneth VANBILSEN Cofidis +1:01
115 Michaël VAN STAEYEN Cofidis s.t.
116 Frederik BACKAERT Wanty-Groupe Gobert +1:04
117 Kevin ISTA WB Veranclassic s.t.
118 Leigh HOWARD Aqua Blue Sport +1:42
119 Dennis COENEN Cibel-Cebon s.t.
120 Mads Würtz SCHMIDT Katusha Alpecin +1:48
121 Matthew BRAMMEIER Aqua Blue Sport s.t.
122 Enzo WOUTERS Lotto Soudal s.t.
123 Brecht DHAENE Pauwels Sauzen-Vastgoedservice +1:51
124 Hamish SCHREURS Israel Cycling Academy +1:54
125 Ludwig DE WINTER WB Veranclassic +1:56
126 Elmar REINDERS Roompot-Nederlandse Loterij s.t.
127 Martijn KEIZER Lotto NL-Jumbo s.t.
128 Koen BOUWMAN Lotto NL-Jumbo s.t.
129 Lukas PÖSTLBERGER Bora-hansgrohe s.t.
130 Jimmy JANSSENS Cibel-Cebon +2:00
131 Andrew FENN Aqua Blue Sport s.t.
132 Evgeny SHALUNOV Gazprom-Rusvelo s.t.
133 Ole FORFANG Joker Icopal +2:09
134 Michael GOOLAERTS Veranda's Willems-Crelan s.t.
135 Loic CHETOUT Cofidis +2:34
136 Gaetan BILLE Veranda's Willems-Crelan +2:36
137 Marco MATHIS Katusha Alpecin +2:41
138 Adrian KUREK CCC Sprandi Polkowice s.t.
139 Francis MOUREY Fortuneo-Vital Concept +2:44
140 Patryk STOSZ CCC Sprandi Polkowice +2:46
141 Tony HUREL Direct Energie +2:55
142 Andreas SCHILLINGER Bora-hansgrohe +3:45
143 Kenneth VAN ROOY Sport Vlaanderen-Baloise +3:52
144 Alexander MAES Cibel-Cebon s.t.
145 Aime DE GENDT Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
146 Yohann GENE Direct Energie +4:18
147 Zakkari DEMPSTER Israel Cycling Academy s.t.
148 Ryan ANDERSON Direct Energie +4:21
149 Kris BOECKMANS Lotto Soudal +4:29
150 Jhonatan RESTREPO Katusha Alpecin s.t.
151 Erwann CORBEL Fortuneo-Vital Concept +5:15
152 Bert-Jan LINDEMAN Lotto NL-Jumbo +5:27
153 Peter KONING Aqua Blue Sport +5:35
154 Sander CORDEEL Veranda's Willems-Crelan +7:27
155 Timothy DUPONT Veranda's Willems-Crelan +7:42
156 Kristoffer SKJERPING Joker Icopal s.t.
157 Kristoffer HALVORSEN Joker Icopal s.t.
158 Adriaan Aas STIEN Joker Icopal s.t.
159 Bjorn Tore HOEM Joker Icopal s.t.
160 Markus HOELGAARD Joker Icopal s.t.
161 Alessandro BISOLTI Nippo-Vini Fantini +8:19
162 Andrew LEIGH Tartletto-Isorex s.t.
163 Barry MARKUS Pauwels Sauzen-Vastgoedservice s.t.
164 James SHAW Lotto Soudal s.t.
165 Conor DUNNE Aqua Blue Sport s.t.
166 Lawrence NAESEN WB Veranclassic s.t.
167 Kevin VERWAEST Tartletto-Isorex +9:01
168 Jonathan BREYNE Tartletto-Isorex +9:29