BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, Volume 1 Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Nalini cycle clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2015 Grand Prix de la Somme (1.1), France

30th Edition: Sunday, May 3, 2015

Grand Prix de la Somme podium history | 2014 edition | 2016 edition

Rivery - Amiens, 189.4 km

Quentin Jauregui wins 2015 GP de la Somme

Quentin Jauregui wins the 2015 GP de la Somme. Dominique Bécart photo

The Race: Quentin Jauregui, 2012 French junior cyclocross champion, looks like he is fulfilling his youthful promise, demonstrated today with a superb race win.

Today's race started with rain and wind to add to the day's hilly course. Making the riders even more miserable, the peloton suffered an unusually large number of punctures.

Jauregui made it up to an eight-man break with less than twenty kilometers to go. Not content with that, later he attacked, taking Anthony Delaplace and Alo Jakin with him.

The trio survived to the finish where Jaurequi won the sprint.

Complete Results:

189.4 km raced at an average speed of 40.961 km/hr

1 Quentin JAUREGUI AG2R LA MONDIALE 4hr 37min 26sec
2 Anthony DELAPLACE BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
3 Alo JAKIN AUBER 93 s.t.
4 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE @ 16sec
5 Bryan COQUARD TEAM EUROPCAR 0:00:19
6 Pierrick FEDRIGO BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
7 Anthony ROUX FDJ s.t.
8 Julien LOUBET TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
9 Rudy MOLARD COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
10 Gediminas BAGDONAS AG2R LA MONDIALE @ 1min 2sec
11 Clément VENTURINI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:01:28
12 Alexandre BLAIN TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
13 Benoit JARRIER BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
14 Romain COMBAUD L ARMEE DE TERRE s.t.
15 David MENUT AUBER 93 s.t.
16 Arnaud GERARD BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
17 Antoine DUCHESNE TEAM EUROPCAR s.t.
18 Steve CHAINEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
19 Vincent JEROME TEAM EUROPCAR s.t.
20 Benjamin GIRAUD TEAM MARSEILLE 13 KTM 0:01:36
21 Nicolas BALDO TEAM VORARLBERG 0:02:11
22 Pierre-Roger LATOUR AG2R LA MONDIALE s.t.
23 Guillaume THÉVENOT TEAM EUROPCAR s.t.
24 Grischa JANORSCHKE TEAM VORARLBERG 0:03:24
25 Timothy DUPONT ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
26 Lukas JAUN ROTH - SKODA s.t.
27 Antoine DEMOITIE WALLONIE - BRUXELLES s.t.
28 Patrick JÄGER TEAM VORARLBERG s.t.
29 Benjamin THOMAS L ARMEE DE TERRE s.t.
30 Tom THILL TEAM DIFFERDANGE - LOSCH s.t.
31 Jonathan BARATTO T.PALM - PÔLE- WALLON s.t.
32 Quentin PACHER L ARMEE DE TERRE s.t.
33 Sascha WEBER CCT p/b CHAMPION SYSTEM s.t.
34 Jimmy TURGIS ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
35 Maxime VANTOMME ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
36 Clément KORETZKY TEAM VORARLBERG s.t.
37 Johan COENEN TEAM DIFFERDANGE - LOSCH s.t.
38 Laurent EVRARD WALLONIE - BRUXELLES 0:03:30
39 Julien MORICE TEAM EUROPCAR 0:03:30
40 Yoann OFFREDO FDJ 0:03:32
41 Steven TRONET AUBER 93 s.t.
42 Théo VIMPERE AUBER 93 s.t.
43 Clement SAINT MARTIN TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
44 Anthony MALDONADO AUBER 93 s.t.
45 Julien EL FARES TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
46 Guillaume LEVARLET AUBER 93 s.t.
47 Arnaud COURTEILLE FDJ s.t.
48 Andrea PASQUALON ROTH - SKODA s.t.
49 Jimmy ENGOULVENT TEAM EUROPCAR 0:03:35
50 Alexandre PICHOT TEAM EUROPCAR 0:03:35
51 Alberto CECCHIN ROTH - SKODA 0:03:37
52 Alexis GOUGEARD AG2R LA MONDIALE 0:06:01
53 Romain PILLON ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:06:23
54 Rudy BARBIER ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
55 Tom GOOVAERTS CCT p/b CHAMPION SYSTEM s.t.
56 Cedric RAYMACKERS TEAM DIFFERDANGE - LOSCH s.t.
57 Christoph SPRINGER TEAM VORARLBERG s.t.
58 Marc SARREAU FDJ s.t.
59 Nicolas WINTER TEAM VORARLBERG s.t.
60 Tom DERNIES WALLONIE - BRUXELLES 0:06:25
61 Jeremy LEVEAU ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
62 Adrien PETIT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
63 Alexis BODIOT L ARMEE DE TERRE s.t.
64 Christophe LABORIE BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
65 Ryota NISHIZONO BRIDGESTONE ANCHOR s.t.
66 Sho HATSUYAMA BRIDGESTONE ANCHOR s.t.
67 Nico BRÜNGGER ROTH - SKODA s.t.
68 Janis DAKTERIS TEAM DIFFERDANGE - LOSCH 0:06:28
69 Fabien CANAL L ARMEE DE TERRE s.t.
70 Yohann GENE TEAM EUROPCAR s.t.
71 Clément PENVEN TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
72 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE s.t.
73 Michael VAN STAEYEN COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:08:33
74 Thomas ARMSTRONG T.PALM - PÔLE- WALLON 0:08:33
75 Darijus DZERVUS CCT p/b CHAMPION SYSTEM s.t.
76 Jonas AHLSTRAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
77 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE s.t.
78 Guillaume HAAG T.PALM - PÔLE- WALLON s.t.
79 Ian VANSUMERE T.PALM - PÔLE- WALLON s.t.
80 Loic PESTIAUX WALLONIE - BRUXELLES s.t.
81 Nicolas MERTZ T.PALM - PÔLE- WALLON s.t.
82 Ludwig DE WINTER WALLONIE - BRUXELLES s.t.
83 Julien STASSEN WALLONIE - BRUXELLES s.t.
84 Bryan ALAPHILIPPE L ARMEE DE TERRE s.t.
85 Gregory HABEAUX WALLONIE - BRUXELLES s.t.
86 Andrew YDENS T.PALM - PÔLE- WALLON s.t.
87 Jeff PEELAERS T.PALM - PÔLE- WALLON 0:14:11
88 Manuel SCHREIBER TEAM VORARLBERG s.t.
89 Gert JOEAAR COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
90 Takero TERASAKI BRIDGESTONE ANCHOR s.t.
91 Rick AMPLER TEAM DIFFERDANGE - LOSCH s.t.
92 Temesgen TEKLEHAYMANOT ROTH - SKODA s.t.
93 Thomas WERTZ WALLONIE - BRUXELLES 0:14:28