BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling historyBikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history
Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1980 Giro d'Italia

63rd edition: May 15- June 7

Results, stages with running GC, map & photos

1979 Giro | 1981 Giro | Giro d'Italia Database | 1980 Giro Quick Facts | 1980 Giro d'Italia Final GC | Stage results with running GC | 1980 Giro d'Italia photos

1980 Giro d'Italia map

Map of the 1980 Giro d'Italia


1980 Giro Quick Facts:

4,025 km raced at an average speed of 35.897 km/hr

130 starters and 89 classified finishers

Bernard Hinault had won the Tour and the Vuelta but the only Frenchman to have won the Giro was Jacques Anquetil.

Hinault found himself fighting the combined efforts of the Italian riders.

His solution was magnificent set-piece in the 20th stage. He sent his strongest gregario, Jean-René Bernaudeau, ahead and on the Stelvio Pass, joined him.

The two distanced the pack enough to give Hinault the lead for good.

Les Woodland's book Dirty Feet: How the Great Unwashed created the Tour de France is available as an audiobook here.


1980 Giro d'Italia Complete Final General Classification:

  1. Bernard Hinault (Renault-Gitane): 112hr 8min 20sec
  2. Wladimiro Panizza (Gis Gelati) @ 5min 43sec
  3. Giovanni Battaglin (Inoxpran) @ 6min 3sec
  4. Tommy Prim (Bianchi) @ 7min 53sec
  5. Giambattista Baronchelli (Bianchi) @ 11min 49sec
  6. Mario Beccia (Hoonved) @ 12min 47sec
  7. Giuseppe Saronni (Gis Gelati) @ 12min 53sec
  8. Josef Fuchs (Gis Gelati) @ 20min 26sec
  9. Roberto Visentini (San Giacomo) @ 20min 37sec
  10. Leonardo Natale (Magniflex) @ 21min 30sec
  11. Faustino Ruperez (Selle Italia-Zor) @ 21min 33sec
  12. Jean-René Bernaudeau (Renault-Gitane) @ 28min 18sec
  13. Godi Schmutz (Cilo-Aufina) @ 29min 10sec
  14. Alessandro Pozzi (Bianchi) @ 30min 37sec
  15. Knut Knudsen (Bianchi) @ 42min 46sec
  16. Lucian Loro (Hoonved) @ 48min 27sec
  17. Roberto Ceruti (Gis Gelati) @ 48min 36sec
  18. Miguel-Maria Lasa (Selle Italia-Zor) @ 52min 14sec
  19. Ennio Vanotti (Bianchi) @ 53min 36sec
  20. Alfredo Chinetti (Inoxpran) @ 53min 44sec
  21. Ronald De Witte (Sanson) @ 54min 30sec
  22. Gregor Braun (Sanson) @ 58min 25sec
  23. Alfonso Dal Pian (Inoxpran) @ 59min 52sec
  24. Juan Fernandez (Selle Italia-Zor) @ 1hr 4min 45sec
  25. Claudio Bortolotto (San Giacomo) @ 1hr 6min 3sec
  26. Marino Amadori (Magniflex) @ 1hr 7min 0sec
  27. Sergio Parsani (Bianchi) @ 1hr 8min 27sec
  28. Giancarlo Casiraghi (Magniflex) @ 1hr 10min 5sec
  29. Angel Arroyo (Selle Italia-Zor) @ 1hr 12min 32sec
  30. Fausto Bertoglio (Sanson) @ 1hr 13min 49sec
  31. Carmelo Barone (Sanson) @ 1hr 14mi 9sec
  32. Alvaro Crespi (Hoonved) @ 1hr 16min 32sec
  33. Jörgen Marcussen (Inoxpran) @ 1hr 17min 6sec
  34. Claudio Corti (San Giacomo) @ 1hr 17min 51sec
  35. Giuseppe Fatato (Famcucine) @ 1hr 20min 36sec
  36. Aldo Donadello (Bianchi) @ 1hr 23min 59sec
  37. Simone Fraccaro (Gis Gelati) @ 1hr 26min 0sec
  38. Pierre-Raymond Villemiane (Renault-Gitane) @ 1hr 28min 29sec
  39. Giuseppe Passuello (Gis Gelati) @ 1hr 31min 0sec
  40. Franco Conti (San Giacomo) @ 1hr 31min 17sec
  41. Rafael Ladron De Guevara (Selle Italia-Zor) @ 1hr 34min 32sec
  42. Valerio Lualdi (Gis Gelati) @ 1hr 37min 52sec
  43. Leonardo Mazzantini (Sanson) @ 1hr 41min 42sec
  44. Attilio Rota (Sanson) @ 1hr 45min 0sec
  45. Lucien Didier (Renault-Gitane) @ 1hr 45min 23sec
  46. Palmiro Masciarelli (Sanson) @ 1hr 46min 32sec
  47. Gianluigi Zuanel (Gis Gelati) @ 1hr 49min 56sec
  48. Silvano Cervato (Gis Gelati) @ 1hr 52min 40sec
  49. Bernard Becaas (Renault-Gitane) @ 1hr 52min 45sec
  50. José-Luis Lopez Cerron (Selle Italia-Zor) @ 1hr 56min 48sec
  51. Corrado Donadio (Famcucine) @ 1hr 58min 37sec
  52. Gaetano Baronchelli (Bianchi) @ 2hr 1min 37sec
  53. Antonio D'Alonzo (Famcucine) @ 2hr 2min 6sec
  54. Tullio Bertacco (San Giacomo) @ 2hr 3min 11sec
  55. Maurice Le Guilloux (Renault-Gitane) @ 2hr 7min 0sec
  56. Pierino Gavazzi (Magniflex) @ 2hr 7min 0sec
  57. Giovanni Mantovani (Hoonved) @ 2hr 9min 20sec
  58. Annnunzio Colombo (Famcucine) @ 2hr 11min 12sec
  59. Tranquillo Andreetta (San Giacomo) @ 2hr 11min 12sec
  60. Alessio Antonini (San Giacomo) @ 2hr 15min 12sec
  61. Erwin Leinhard (Cilo-Aufina) @ 2hr 17min 0sec
  62. Josef Wehrli (Cilo-Aufina) @ 2hr 18min 9sec
  63. Graziano Salvietti (Famcucine) @ 2hr 19min 21sec
  64. Sergio Gerosa (Cilo-Aufina) @ 2hr 20min 28sec
  65. Bruno Leali (Inoxpran) @ 2hr 23min 8sec
  66. Pasquale Pugliese (Inoxpran) @ 2hr 23min 37sec
  67. Bernard Quilfen (Renault-Gitane) @ 2hr 25min 20sec
  68. Mario Noris (Magniflex) @ 2hr 25min 20sec
  69. Hubert Arbes (Renault-Gitane) @ 2hr 26min 20sec
  70. Vittorio Algeri (Magniflex) @ 2hr 29min 56sec
  71. Graziano Rossi (Famcucine) @ 2hr 30min 13sec
  72. Ignazio Paleari (Magniflex) @ 2hr 30min 50sec
  73. Claude Vincendeau (Renault-Gitane) @ 2hr 31min 17sec
  74. Angelo Tosoni (Famcucine) @ 2hr 38min 32sec
  75. Luciano Donati (Kondor) @ 2hr 40min 21sec
  76. Yvon Bertin (Renault-Gitane) @ 2hr 42min 45sec
  77. Giuseppe Martinelli (San Giacomo) @ 2hr 44min 41sec
  78. Dante Morandi (Hoonved) @ 2hr 47min 11sec
  79. Fiorenzo Favoro (Hoonved) @ 2hr 49min 37sec
  80. Nazzareno Berto (Inoxpran) @ 2hr 54min 52sec
  81. Roy Schuiten (Inoxpran) @ 2hr 56min 21sec
  82. Sergio Santimaria (Hoonved) @ 2hr 56min 42sec
  83. Georges Luthi (Cilo-Aufina) @ 3hr 0min 3sec
  84. Guido Amrhein (Cilo-Aufina) @ 3hr 1min 24sec
  85. Hans Hindelang (Kondor) @ 3hr 1min 30sec
  86. Manuel Martin-Conde (Selle Italia-Zor) @ 3hr 20min 32sec
  87. Daniele Tinchella (Kondor) @ 3hr 20min 32sec
  88. Heinz Betz (Kondor) @ 3hr 39min 20sec
  89. Giuliano Cazzolato (Hoonved) @ 3hr 44min 7sec

Points Competition:

  1. Giuseppe Saronni (Gis Gelati): 301 points
  2. Giovanni Mantovani (Hoonved): 215
  3. Tommy Prim (Bianchi): 179
  4. Bernard Hinault (Renault-Gitane): 160
  5. Giuseppe Martinelli (San Giacomo): 151

Climbers' Competition:

  1. Claudio Bortolotto (San Giacomo): 670 points
  2. Wladimiro Panizza (Gis Gelati): 400
  3. Bernard Hinault (Renault-Gitane): 350
  4. Giovanni Battaglin (Inoxpran): 280
  5. Jean-René Bernaudeau (Renault-Gitane): 265

Young Rider:

  1. Tommy Prim (Bianchi) 112hr 16min 13sec
  2. Roberto Visentini (San Giacomo) @ 12min 44sec
  3. Leonardo Natale (Magniflex) @ 13min 37sec
  4. Faustino Ruperez (Selle Italia-Zor) @ 13min 40sec
  5. Jean-René Bernaudeau @ 20min 25sec

Team Classification:

  1. Bianchi
  2. Gis Gelati
  3. Inoxpran
  4. Renault-Gitane
find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Story of the Tour de France, volume 1 Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Peaks Coaching: work with a coach! Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

Content continues below the ads

Story of the Tour de France, volume 1 Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames

1980 Giro stage results with running GC:

Thursday, May 15: Genova 7 km Prologue

  1. Francesco Moser: 9min 13sec
  2. Knut Knudsen @ 4sec
  3. Bernard Hinault @ 18sec
  4. Giovanni Battaglin @ 22sec
  5. Tommy Prim @ 24sec
  6. Roy Schuiten, Gregor Braun, Giambattista Baronchelli @ 25sec
  7. Claudio Torelli @ 28sec

Friday, May 16: Stage 1, Genova - Imperia, 123 km

  1. Giuseppe Saronni: 2hr 56min 23sec
  2. Giuseppe Martinelli s.t.
  3. Giovanni Mantovani s.t.
  4. Francesco Moser s.t.
  5. Pierino Gavazzi st.
  6. Tommy Prim s.t.
  7. Nazzareno Berto s.t.
  8. Dante Morandi s.t.
  9. Serge Demierre s.t.
  10. Simone Fraccaro s.t.

GC after Stage 1:

  1. Francesco Moser: 3hr 5min 36sec
  2. Knut Knudsen @ 4sec
  3. Bernard Hinault @ 6sec
  4. Giuseppe Saronni @ 18sec
  5. Giovanni Battaglin @ 22sec
  6. Tommy Prim @ 24sec
  7. Roy Schuiten, Giambattista Baronchelli, Gregor Braun @ 25sec
  8. Roberto Visentini @ 29sec

Saturday, May 17: Stage 2, Imperia - Torino, 179 km

Major ascents: San Bartolomeo, Nava, la Pedaggera

  1. Giuseppe Saronni: 4hr 45min 2sec
  2. Leonardo Mazzantini s.t.
  3. Eddy Van Haerens s.t.
  4. Francesco Moser s.t.
  5. Pierino Gavazzi s.t.
  6. Giovanni Mantovani s.t.
  7. Roger De Cnijf s.t.
  8. Peter Kehl s.t.
  9. Alfredo Chinetti s.t.
  10. Yvon Bertin s.t.

GC after Stage 2:

  1. Francesco Moser: 7hr 50min 38sec
  2. Knut Knudsen @ 4sec
  3. Bernard Hinault @ 6sec
  4. Giuseppe Saronni @ 16sec
  5. Giovanni Battaglin @ 22sec
  6. Tommy Prim @ 24sec
  7. Giambattista Baronchelli, Roy Schuiten, Gregor Braun @ 25sec
  8. Roberto Visentini @ 29sec

Sunday, May 18: Stage 3: Torino - Parma, 243 km

  1. Giuseppe Saronni: 6hr 10min 47sec
  2. Giovanni Mantovani s.t.
  3. Eddy Van Haerens s.t.
  4. Giuseppe Martinelli s.t.
  5. Peter Kehl s.t.
  6. Daniele Tinchella s.t.
  7. Yvon Bertin s.t.
  8. Serge Demierre s.t.
  9. Francesco Moser s.t.
  10. Luciano Borgognoni s.t.

GC after Stage 3:

  1. Francesco Moser: 14hr 1min 25sec
  2. Knut Knudsen @ 4sec
  3. Bernard Hinault @ 6sec
  4. Giuseppe Saronni @ 18sec
  5. Giovanni Battaglin @ 22sec
  6. Tommy Prim @ 24sec
  7. Gregor Braun, Giambattista Baronchelli, Roy Schuiten @ 25sec
  8. Roberto Visentini @ 29sec

Monday, May 19: Stage 4, Parma - Marina di Pisa, 193 km

Major ascent: Prato Spilla

  1. Dante Morandi: 4hr 57min 27sec
  2. Giuseppe Martinelli s.t.
  3. Eddy Van Haerens s.t.
  4. Roger De Cnijf s.t.
  5. Giovanni Mantovani s.t.
  6. Yvon Bertin s.t.
  7. Leonardo Mazantini s.t.
  8. Daniele Tinchella s.t.
  9. Peter Kehl s.t.
  10. Nazzareno Berto s.t.

GC after stage 4:

  1. Francesco Moser: 18hr 58min 52sec
  2. Knut Knudsen @ 4sec
  3. Bernard Hinault @ 6sec
  4. Giuseppe Saronni @ 18sec
  5. Giovanni Battaglin @ 22sec
  6. Tommy Prim @ 24sec
  7. Gregor Braun, Giambattista Baronchelli, Roy Schuiten @ 25sec
  8. Roberto Visentini @ 29sec

Tuesday, May 20: Stage 5, Pontedera - Pisa 36 km individual time trial

  1. Jörgen Marcussen: 45min 7sec
  2. Bernard Hinault @ 14sec
  3. Knut Knudsen @ 48sec
  4. Claudio Torelli @ 1min 4sec
  5. Roberto Visentini @ 1min 11sec
  6. Francesco Moser @ 1min 14sec
  7. Hans Hindelang @ 1min 16sec
  8. Bernard Quilfen @ 1min45sec
  9. Silvano Contini @ 2min 1sec
  10. Giuseppe Saronni @ 2min 5sec

GC after Stage 5:

  1. Bernard Hinault: 19hr 44min 19sec
  2. Knut Knudsen @ 32sec
  3. Francesco Moser @ 54sec
  4. Jogen Marcussen @ 1min 1sec
  5. Roberto Visentini @ 1min 20sec
  6. Claudio Torelli @ 1min 44sec
  7. Giuseppe Saronni @ 2min 3sec
  8. Silvano Contini @ 2min 15sec
  9. Giambattista Baronchelli @ 2min 21sec
  10. Gregor Braun @ 2min 35sec

Wednesday, May 21: Rest Day (giorno di riposo)

Thursday, May 22: Stage 6, Giro dell'Elba (Rio Marina - Portoferraio), 126 km

  1. Carmelo Barone: 3hr 13min 35sec
  2. Giambattista Baronchelli s.t.
  3. Bernt Johansson @ 1sec
  4. Mario Beccia s.t.
  5. Giovanni Mantovani @ 1min 18sec
  6. Francesco Moser s.t.
  7. Tommy Prim s.t.
  8. Pierino Gavazzi s.t.
  9. Giuseppe Fatato s.t.
  10. Alfredo Chinetti s.t.

GC after Stage 6:

  1. Bernard Hinault: 22hr 59min 12sec
  2. Knut Knudsen @ 32sec
  3. Francesco Moser @ 54sec
  4. Giambattista Baronchelli @ 1min 3sec
  5. Roberto Visentini @ 1min 20sec
  6. Claudio Torelli @ 1min 44sec
  7. Bernt Johansson @ 1min 53sec
  8. Giuseppe Saronni @ 2mn 3sec
  9. Mario Beccia @ 2min 8sec
  10. Silvano Contini @ 2min 15sec

Friday, May 23: Stage 7, Castiglion della Pescaia - Orvieto, 199 km

Major ascent: Monte Amiata

  1. Silvano Contini: 6hr 10min 46sec
  2. Juan Fernandez @ 1sec
  3. Faustino Ruperez @ 5sec
  4. Giovanni Battaglin @ 11sec
  5. Alfredo Chinetti s.t.
  6. Godi Schmutz s.t.
  7. Roberto Visentini s.t.
  8. Ronald de Witte @ 32sec
  9. Angel Arroyo @ 59sec
  10. Leonardo Natale @ 1min 19sec

GC after Stage 7:

  1. Roberto Visentini: 29hr 11min 29sec
  2. Silvano Contini @ 44sec
  3. Faustino Ruperez @ 1min 15sec
  4. Giovanni Battaglin @ 2min 13sec
  5. Wladimiro Panizza @ 2min 27sec
  6. Ronald de Witte @ 2min 31sec
  7. Godi Schmutz @ 2min 56sec
  8. Bernard Hinault @ 2min 58sec
  9. Juan Fernandez @ 3min 16sec
  10. Knut Knudsen @ 3min 30sec

Saturday, May 24: Stage 8, Orvieto - Fiuggi, 216 km

Major ascent: Poggio Nibbio

  1. Juan Fernandez: 5hr 35min 22sec
  2. Giovanni Mantovani @ 2sec
  3. Pierino Gavazzi s.t.
  4. Giuseppe Saronni s.t.
  5. Palmiro Masciarelli s.t.
  6. Miguel-Maria Lasa s.t.
  7. Alvaro Crespi s.t.
  8. Francesco Moser s.t.
  9. Tommy Prim s.t.
  10. Mario Beccia s.t.

GC after Stage 8:

  1. Roberto Visentini: 34hr 46min 53sec
  2. Silvano Contini @ 44sec
  3. Faustino Ruperez @ 1min 16sec
  4. Giovanni Battaglin @ 2min 13sec
  5. Wladimiro Panizza @ 2min 27sec
  6. Ronald de Witte @ 2min 31sec
  7. Godi Schmutz @ 2min 56sec
  8. Bernard Hinault @ 2min 58sec
  9. Juan Fernandez @ 2min 14sec
  10. Knut Knudsen @ 3min 30sec

Sunday, May 25: Stage 9, Fiuggi - Sorrento, 247 km

  1. Giovanni Mantovani: 6hr 49min 0sec
  2. Pierino Gavazzi s.t.
  3. Fiorenzo Favero s.t.
  4. Giuseppe Martinelli s.t.
  5. Francesco Moser s.t.
  6. Giuseppe Saronni s.t.
  7. Bernard Hinault s.t.
  8. Giuseppe Fatato s.t.
  9. Tommy Prim s.t.
  10. Jean-René Bernaudeau s.t.

GC after Stage 9:

  1. Roberto Visentini: 41hr 35min 53sec
  2. Silvano Contini @ 44sec
  3. Faustino Ruperez @ 1min 16sec
  4. Giovanni Battaglin @ 2min 13sec
  5. Wladimiro Panizza @ 2min 27sec
  6. Ronald de Witte @ 2min 31sec
  7. Godi Schmutz @ 2min 56sec
  8. Bernard Hinault @ 2min 58sec
  9. Juan Fernandez @ 3mn 14sec
  10. Knut Knudsen @ 3min 30sec

Monday, May 26: Stage 10, Sorrento - Palinuro, 177 km

  1. Giovanni Mantovani: 4hr 59min 33sec
  2. Tommy Prim s.t.
  3. Wladimiro Panizza s.t.
  4. Palmiro Masciarelli s.t.
  5. Knut Knudsen @ 4sec
  6. Giuseppe Saronni @ 16sec
  7. Francesco Moser s.t.
  8. Alfredo Chinetti @ 19sec
  9. Pierino Gavazzi s.t.
  10. Giambattista Baronchelli s.t.

GC after Stage 10:

  1. Roberto Visentini: 46hr 35min 57sec
  2. Silvano Contini @ 44sec
  3. Faustino Ruperez @ 1mn 22sec
  4. Wladimiro Panizza @ 2min 6sec
  5. Giovanni Battaglin @ 2min 13sec
  6. Ronald de Witte @ 2min 37sec
  7. Godi Schmutz @ 2min 56sec
  8. Bernard Hinault @ 2min 58sec
  9. Knut Knudsen 2 3min 13sec
  10. Juan Fernandez @ 3min 14sec

Tuesday, May 27: Stage 11, Palinuro - Campotenese, 145 km

Major ascents: Pietrastagliato, Passo la Colla, Monte Mormanno

  1. Giambattista Baronchelli: 4hr 16min 41sec
  2. Bernt Johansson s.t.
  3. Wladimiro Panizza s.t.
  4. Mario Beccia s.t.
  5. Francesco Moser s.t.
  6. Bernard Hinault s.t.
  7. Giuseppe Saronni s.t.
  8. Miguel-Maria Lasa s.t.
  9. Godi Schmutz s.t.
  10. Roberto Ceruti s.t.

GC after Stage 11:

  1. Robert Visentini: 50hr 52min 51sec
  2. Silvano Contini @ 44sec
  3. Faustino Ruperez @ 1min 22sec
  4. Wladimiro Panizza @ 1min 53sec
  5. Giovanni Battaglin @ 2min 13sec
  6. Godi Schmutz @ 2min 56sec
  7. Bernard Hinault @ 2min 58sec
  8. Knut Knudsen @ 3min 13sec
  9. Giambattista Baronchelli @ 3min 46sec
  10. Francesco Moser @ 3min 47sec

Wednesday, May 28: Stage 12, Villapiana Lido - Lecce, 203 km

  1. Yvon Bertin: 5hr 40min 29sec
  2. Francesco Moser s.t.
  3. Giovanni Mantovani s.t.
  4. Giuseppe Martinelli s.t.
  5. Dante Morandi s.t.
  6. Graziano Salvietti s.t.
  7. Nazzareno Berto s.t.
  8. Bernard Hinault s.t.
  9. Hans Hindelang s.t.
  10. Giuseppe Fatato s.t.

GC after Stage 12:

  1. Roberto Visentini: 56hr 33min 20sec
  2. Silvano Contini @ 44sec
  3. Faustino Ruperez @ 1min 22sec
  4. Wladimiro Panizza @ 1min 53sec
  5. Giovanni Battaglin @ 2min 13sec
  6. Godi Schmutz @ 2min 56sec
  7. Bernard Hinault @ 2min 58sec
  8. Knut Knudsen @ 3min 13sec
  9. Giambattista Baronchelli @ 3min 46sec
  10. Francesco Moser @ 3min 47sec

Thursday, May 29: Stage 13, Lecce - Barletta, 220 km

  1. Giuseppe Saronni: 6hr 22min 52sec
  2. Yvon Bertin s.t.
  3. Giuseppe Martinelli s.t.
  4. Pierino Gavazzi s.t.
  5. Giovanni Mantovani s.t.
  6. Francesco Moser s.t.
  7. Dante Morandi s.t.
  8. Pierre-Raymond Villemiane s.t.
  9. Hans Hindelang s.t.
  10. Angelo Tosoni s.t.

GC after Stage 13:

  1. Roberto Visentini: 62hr 56min 12sec
  2. Silvano Contini @ 44sec
  3. Faustino Ruperez @ 1min 22sec
  4. Wladimiro Panizza @ 1min53sec
  5. Giovanni Battaglin @ 2min 13sec
  6. Godi Schmutz @ 2min 56sec
  7. Bernard Hinault @ 2min 58sec
  8. Knut Knudsen @ 3mn 13sec
  9. Giambattista Baronchelli @ 3min 46sec
  10. Francesco Moser @ 3min 47sec

Friday, May 30: Stage 14, Foggia - Roccaraso, 186 km

Major ascents: Crocella di Motta, Macerone, Rionero Sannitico, Roccaraso

  1. Bernard Hinault: 5hr 58min 15sec
  2. Wladimiro Panizza s.t.
  3. Giuseppe Saronni @ 42sec
  4. Giambattista Baronchelli s.t.
  5. Tommy Prim @ 51sec
  6. Francesco Moser @ 1min 36sec
  7. Joseph Fuchs @ 2min 3sec
  8. Leonardo Natale @ 2min13sec
  9. Jean-René Bernaudeau @ 2min 18sec
  10. Roberto Ceruti s.t.
  11. Roberto Visentini @ 6min 13sec

GC after Stage 14:

  1. Wladimiro Panizza 68hr 56min 20sec
  2. Bernard Hinault @ 1min 5sec
  3. Faustino Ruperez @ 1min 49sec
  4. Giambattista Baronchelli @ 2min 35sec
  5. Giovanni Battaglin @ 2min 40sec
  6. Francesco Moser @ 3min 30sec
  7. Roberto Visentini @ 4min 20sec
  8. Tommy Prim @ 4min 24sec
  9. Giuseppe Saronni @ 5min 1sec
  10. Godi Schmutz @ 5min 23sec

Saturday, May 31: Stage 15, Roccaraso - Teramo, 194 km

Major ascents: Starda di Svolte, Monte Capo di Serre, Vado del Sole

  1. Tommy Prim: 5hr 30min 52sec
  2. Juan Fernandez s.t.
  3. Giovanni Mantovani s.t.
  4. Giuseppe Saronni s.t.
  5. Giambattista Baronchelli s.t.
  6. Giuseppe Fatato s.t.
  7. Leonardo Natale s.t.
  8. Alessandro Pozzi s.t.
  9. Francesco Moser s.t.
  10. Leonardo Mazzantini s.t.

GC after Stage 15:

  1. Wladimiro Panizza: 74hr 27min 22sec
  2. Bernard Hinault @ 1min 5sec
  3. Faustino Ruperez @ 1min 49sec
  4. Giambattista Baronchelli @ 2min 35sec
  5. Giovanni Battaglin @ 2min 40sec
  6. Francesco Moser @ 3min 30sec
  7. Tommy Prim @ 4min 14sec
  8. Roberto Visentini @ 4min 20sec
  9. Giuseppe Saronni @ 5mn 1sec
  10. Godi Schmutz @ 5min 23sec

Sunday, June 1: Stage 16, Giulianova - Gatteo a Mare, 229 km

  1. Giuseppe Martinelli: 6hr 37min 1sec
  2. Giuseppe Saronni s.t.
  3. Pierino Gavazzi s.t.
  4. Yvon Bertin s.t.
  5. Gregor Braun s.t.
  6. Jean-René Bernaudeau s.t.
  7. Nazzareno Berto s.t.
  8. Dante Morandi s.t.
  9. Giovanni Montovani s.t.
  10. Daniele Tinchella s.t.

GC after Stage 16:

  1. Wladimiro Panizza: 81hr 4min 23sec
  2. Bernard Hinault @ 1min 5sec
  3. Faustino Ruperez @ 1min 49sec
  4. Giambattista Baronchelli @ 2min 35sec
  5. Giovanni Battaglin @ 2min 40sec
  6. Francesco Moser @ 3min 30sec
  7. Tommy Prim @ 4min 14sec
  8. Roberto Visentini @ 4min 20sec
  9. Giuseppe Saronni @ 5min 1sec
  10. Godi Schmutz @ 5min 23sec

Monday, June 2: Stage 17, Gatteo a Mare - Sermione, 237 km

  1. Giuseppe Saronni: 6hr 38min 54sec
  2. Yvon Bertin s.t.
  3. Pierino Gavazzi s.t.
  4. Giovanni Manotvani s.t.
  5. Dante Morandi s.t.
  6. Daniele Tinchella s.t.
  7. Francesco Moser s.t.
  8. Jean-René Bernaudeau s.t.
  9. Hans Hindelang s.t.
  10. Giuseppe Martinelli s.t.

GC afte Stage 17:

  1. Wladimiro Panizza: 87hr 43min 17sec
  2. Bernard Hinault @ 1min 5sec
  3. Faustino Ruperez @ 1min 49sec
  4. Giambattista Baronchelli @ 2min 35sec
  5. Giovanni Battaglin @ 2min 40sec
  6. Francesco Moser @ 3min 30sec
  7. Tommy Prim @ 4min 14sec
  8. Roberto Visentini @ 4min 20sec
  9. Giuseppe Saronni @ 5min 1sec
  10. Godi Schmutz @ 5min 23sec

Tuesday, June 3: Stage 18, Sirmione - Pecol, 239 km

Major ascents: Passo Duran, Pecol

  1. Giovanni Battaglin: 7hr 3min 41sec
  2. Wladimiro Panizza @ 1min 15sec
  3. Tommy Prim s.t.
  4. Bernard Hinault @ 1min 18sec
  5. Leonardo Natale @ 1min 40sec
  6. Giuseppe Saronni @ 1min 51sec
  7. Roberto Visentini @ 1min 57sec
  8. Mario Beccia @ 2min 8sec
  9. Joseph Fuchs @ 2min 32sec
  10. Francesco Moser 2 3min 49sec

GC after Stage 18:

  1. Wladimiro Panizza: 94hr 48min 13sec
  2. Bernard Hinault: 1min 8sec
  3. Giovanni Battaglin @ 1min 25sec
  4. Tommy Prim @ 4min 14sec
  5. Roberto Visentini @ 5min 2sec
  6. Giambattista Baronchelli @ 5min 11sec
  7. Giuseppe Saronni @ 5min 37sec
  8. Francesco Moser @ 6min 4sec
  9. Mario Beccia @ 6min 22sec
  10. Godi Schmutz @ 7min 59sec

Wednesday, June 4: Stage 19, Longarone - Cles, 241 km

Major ascents: Tre Croci, Mendola

  1. Giuseppe Saronni: 7hr 23min 18sec
  2. Bernard Hinault s.t.
  3. Wladimiro Panizza s.t.
  4. Tommy Prim s.t.
  5. Giambattista Baronchelli s.t.
  6. Giovanni Battaglin s.t.
  7. Mario Beccia s.t.
  8. Leonardo Natale s.t.
  9. Roberto Visentini @ 5sec
  10. Joseph Fuchs @ 6sec

GC after Stage 19:

  1. Wladimiro Panizza: 102hr 11min 31sec
  2. Bernard Hinault @ 1min 8sec
  3. Giovanni Battaglin @ 1min 25sec
  4. Tommy Prim @ 4min 14sec
  5. Roberto Visentini @ 5min 7sec
  6. Giambattista Baronchelli @ 5min 11sec
  7. Giuseppe Saronni @ 5min 37sec
  8. Mario Beccia @ 6min 22sec
  9. Francesco Moser @ 7min 43sec
  10. Joseph Fuchs @ 8min 27sec

Thursday, June 5: Stage 20, Cles - Sondrio, 221 km

Major ascents: Palade, Passo dello Stelvio

  1. Jean-René Bernaudeau: 6hr 24min 24sec
  2. Bernard Hinault @ 2sec
  3. Mario Beccia @ 4min 22sec
  4. Tommy Prim @ 4min 24sec
  5. Giovanni Battaglin s.t.
  6. Giambattista Baronchelli s.t.
  7. Wladimiro Panizza s.t.
  8. Leonardo Natale s.t.
  9. Giuseppe Fatato @ 8min 42sec
  10. Annunzio Colombo s.t.

GC after Stage 20:

  1. Bernard Hinault: 108hr 37min 5sec
  2. Wladimiro Panizza @ 3min 14sec
  3. Giovanni Battaglin @ 4min 39sec
  4. Tommy Prim @ 7min 28sec
  5. Giambattista Baronchelli @ 8min 25sec
  6. Mario Beccia @ 9min 34sec
  7. Giuseppe Saronni @ 13min 9sec
  8. Leonardo Natale @ 15min 24sec
  9. Joseph Fuchs @ 15min 59sec
  10. Faustino Ruperez @ 18min 5sec

Friday, June 6: Stage 21, Saronno - Turbigo 50 km individual time trial

  1. Giuseppe Saronni: 1hr 2min 32sec
  2. Gregor Braun @ 40sec
  3. Knut Knudsen @ 43sec
  4. Bernard Hinault @ 46sec
  5. Tommy Prim @ 1min 11sec
  6. Roberto Visentini @ 1min 55sec
  7. Giovanni Battaglin @ 2min 4sec
  8. Jean-René Bernaudeau @ 2min 41sec
  9. Hans Hindelang @ 2min 54sec
  10. Wladimiro Panizza @ 3min 13sec

GC after Stage 21:

  1. Bernard Hinault: 109hr 40min 23sec
  2. Wladimiro Panizza @ 5min 43sec
  3. Giovanni Battaglin @ 5min 57sec
  4. Tommy Prim @ 7min 53sec
  5. Giambattista Baronchelli @ 11min 43sec
  6. Mario Beccia @ 12min 47sec
  7. Giuseppe Saronni @ 12min 53sec
  8. Joseph Fuchs @ 20min 26sec
  9. Roberto Visentini @ 20min 37sec
  10. Leonardo Natale @ 21min 30sec

Saturday, June 7: 22nd and Final Stage, Giro di Milano, 114 km

  1. Pierino Gavazzi: 2hr 27mn 57sec
  2. Tommy Prim s.t.
  3. Giuseppe Martinelli s.t.
  4. Alfredo Chinetti s.t.
  5. Daniele Tinchella s.t.
  6. Giovanni Mantovani s.t.
  7. Angelo Tosoni s.t.
  8. Yvon Bertin s.t.
  9. Jean-René Bernaudeau s.t.
  10. Ignazio Paleari s.t.

1980 Giro d'Italia Complete Final General Classification


Content continues below the ads

Neugent Cycling Wheels Peaks Coaching: work with a coach!

1980 Giro d'Italia photos

Wladimiro Panizza on the Stelvio

Wladimiro Panizza following Giovanni Battaglin up the Stelvio Pass

Bernard Hinault in pink

1980 Giro winner Bernard Hinault. Note how he loops his toe strap through the back of the pedal. This way the strap is behind the wide part of the foot, making it very difficult to pull out of the pedal.


Content continues below the ads

Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

.