BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italit, volume 1 Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2014 Herald Sun Tour (2.1)

61st edition: February 5 - February 9

Herald Sun Tour Podium history | 2015 edition |

Sunday, February 9: Arthurs Seat & Mornington Peninsula, 124 km

Stage cancelled because of extreme heat. According to the organizers: "Simon Clarke has been crowned 2014 Jayco Herald Sun Tour champion, continuing local WorldTour team Orica GreenEDGE’s dominance of the Australian summer of cycling.

"Clarke was awarded the victory as the leader going into the final stage after consultations between Victoria Police and race organisers concluded that today’s final stage at Arthurs Seat could not proceed due to extreme weather conditions.

"Whilst there was no immediate threat on Arthurs Seat, emergency services including police and fire brigade, had been diverted to other areas under threat across the state.

"With results standing as at the conclusion of yesterday’s third stage, former Olympic rower Cameron Wurf (Cannondale Pro Cycling) and the up-and-coming Jack Haig (Avanti Cycling Team) rounded out the podium."

Final 2014 Jayco Herald Sun Tour GC:

  1. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) 10hr 59min 17sec
  2. Cameron Wurf (Cannondale) @ 8sec
  3. Jack Haig (Avanti) @ 11sec
  4. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 1min 9sec
  5. Neil Van Der Ploeg (Avanti) @ 1min 21sec
  6. Jonathan Cantwell (Drapac) s.t.
  7. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) @ 1min 22sec
  8. Glenn O'Shea (Australia) @ 1min 23sec
  9. Cameron Meyer (Orica-GreenEdge) s.t.
  10. William Clarke (Drapac) s.t.
  11. Mitchell Docker (Orica-GreenEdge) @ 1min 24sec
  12. Alex Clements (Jayco) @ 1min 28sec
  13. Harry Carpenter (Jayco) s.t.
  14. Lachlan Norris (Drapac) s.t.
  15. Guillaume Boivin (Cannondale) @ 1min 29sec
  16. Timothy Roe (Budget Forklifts) @ 1min 30sec
  17. Darren Lapthorne (Drapac) @ 1min 31sec
  18. Rhys Gillett (African Wildlife Safaris) s.t.
  19. Robert Power (Jayco) s.t.
  20. Calvin Watson (Australia) @ 1min 32sec

Saturday, February 8: Stage 3, Mitchelton Winery - Nagambie, 156 km

  1. Robert-John McCarthy (Jayco) 3hr 47min 9sec. 41.23 km/hr
  2. Dean Thomas Rogers (OCBC Singapore) s.t.
  3. Felix English (Rapha-Condor) s.t.
  4. Karl Menzies (United Healthcare) s.t.
  5. Daniel Klemme (Synergy Baku) s.t.
  6. Tom Scully (New Zealand) s.t.
  7. Ji Wen Low (OCBC Singapore) s.t.
  8. Guillaume Boivin (Cannondale) s.t.
  9. Cameron Wurf (Cannondale) s.t.
  10. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  11. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) s.t.
  12. Jonathan Cantwell (Drapac) s.t.
  13. Robert Power (Jayco) s.t.
  14. Tural Isgandarov (Synergy Baku) s.t.
  15. Patrick Bevin (New Zealand) s.t.

GC after Stage 3:

  1. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) 10hr 59min 17sec
  2. Cameron Wurf (Cannondale) @ 8sec
  3. Jack Haig (Avanti) @ 11sec
  4. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 1min 9sec
  5. Neil Van Der Ploeg (Avanti) @ 1min 21sec
  6. Jonathan Cantwell (Drapac) s.t.
  7. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) @ 1min 22sec
  8. Glenn O'Shea (Australia) @ 1min 23sec
  9. Cameron Meyer (Orica-GreenEdge) s.t.
  10. William Clarke (Drapac) s.t.
  11. Mitchell Docker (Orica-GreenEdge) @ 1min 24sec
  12. Alex Clements (Jayco) @ 1min 28sec
  13. Harry Carpenter (Jayco) s.t.
  14. Lachlan Norris (Drapac) s.t.
  15. Guillaume Boivin (Cannondale) @ 1min 29sec

Friday, February 7: Stage 2, Ballarat - Bendigo, 165km (101.8 miles)

  1. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) 4hr 5min 1sec. 39.92 km/hr
  2. Cameron Wurf (Cannondale) @ 1sec
  3. Jack Haig (Avanti) s.t.
  4. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) @ 1min 11sec
  5. Guillaume Boivin (Cannondale) s.t.
  6. Jonathan Cantwell (Drapac) s.t.
  7. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  8. Alberto Bettiol (Cannondale) s.t.
  9. Neil Van Der Ploeg (Avanti) s.t.
  10. Pat Shaw (Australia) s.t.
  11. Glenn O'Shea (Australia) s.t.
  12. Mitchell Docker (Orica-GreenEdge) s.t.
  13. Jeremy Cameron (African Wildlife Safaris) s.t.
  14. Calvin Watson (Australia) s.t.
  15. Cameron Meyer (Orica-GreenEdge) s.t.

GC after Stage 2:

  1. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) 7hr 12min 8sec
  2. Cameron Wurf (Cannondale) @ 8sec
  3. Jack Haig (Avanti) @ 11sec
  4. Mathan Haas (Garmin-Sharp) @ 1min 9sec
  5. Neil Van Der Ploeg (Avanti) @ 1min 21sec
  6. Jonathan Cantwell (Drapac) s.t.
  7. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) @ 1min 22sec
  8. Glenn O'Shea (Australia) @ 1min 23sec
  9. William Clarke (Drapac) s.t.
  10. Cameron Meyer (Orica-GreenEdge) s.t.
  11. Mitchell Docker (Orica-GreenEdge) @ 1min 24sec
  12. Lachlan Norris (Drapac) @ 1min 28sec
  13. Harry Carpenter (Jayco) s.t.
  14. Alex Clements (Jayco) s.t.
  15. Guillaume Boivin (Cannondale) @ 1min 29sec

Thursday, February 6: Stage 1, Geelong - Ballarat, 116 km

  1. Nathan Haas (Garmin-Sharp) 3hr 4min 12sec. 37.785 km/hr
  2. Matthew Goss (Orica-GreenEdge) s.t.
  3. Jonathan Cantwell (Drapac) s.t.
  4. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) s.t.
  5. Neil Van Der Ploeg (Avanti) s.t.
  6. Pat Shaw (Australia) s.t.
  7. Guillaume Boivin (Cannondale) s.t.
  8. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) s.t.
  9. Patrick Bevin (New Zealand) s.t.
  10. Anthony Giacoppo (Avanti) s.t.
  11. Mitchell Docker (Orica-GreenEdge) s.t.
  12. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  13. Jordan Kerby (Drapac) s.t.
  14. Gleen O'Shea (Australia) s.t.
  15. Cameron Meyer (Orica-GreenEdge) s.t

GC after Stage 1:

  1. Nathan Haas (Garmin-Sharp) 3hr 7min 5sec
  2. Jack Bauer (Garmin-sharp) @ 7sec
  3. William Clarke (Drapac) @ 9sec
  4. Matthew Goss (Orica-GreenEdge) s.t.
  5. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) @ 11sec
  6. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) @ 12sec
  7. Neil Van Der Ploeg (Avanti) s.t.
  8. Jonathan Cantwell (Drapac) s.t.
  9. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) @ 13sec
  10. Anthony Giacoppo (Avanti) s.t.
  11. Glenn O'Shea (Australia) @ 14sec
  12. Cameron Meyer (Orica-GreenEdge) s.t.
  13. Lachlan Norris (Drapac) s.t.
  14. Harry Carpenter (Jayco) s.t.
  15. Mithell Docker (Orica-GreenEdge) @ 15sec

Wednesday, February 5: Prologue 2.5 km (1.55 miles) Melbourne individual time trial

Results and GC:

  1. Jack Bauer (Garmin-Sharp) 3min 0sec. 50.0 km/hr
  2. Tom Scully (New Zealand) @ 1sec
  3. William Clarke (Drapac) @ 2sec
  4. Felix English (Rapha-Condor) s.t.
  5. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 3sec
  6. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) @ 4sec
  7. Rohan Dennis (Garmin-Sharp) @ 5sec
  8. Niel Van Der Ploeg (Avanti) s.t.
  9. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) s.t.
  10. Germain Burton (Great Britain) @ 6sec
  11. Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) s.t.
  12. Anthony Giacoppo (Avanti) s.t.
  13. Glenn O'Shea (Australia) @ 7sec
  14. Christopher Lawless (Great Britain) s.t.
  15. Campbell Flakemore (Avanti) s.t.