BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Bicycle History Shade Vise sunglass holder Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

Vuelta a Burgos (HC), Spain.
August 5 - August 9, 2009

Vuelta a Burgos podium history

Sunday, August 9: 5th and Final Stage, Areniscas de los Pinares- Vilviestre del Pinar - Lagunas de Neila, 155 km. Hilltop finish.

1. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) 4hr 52sec
2. Xavier Tondo (Andalucia) @ 6sec
3. Francesco Masciarelli (Acqua & Sapone) @ 9sec
4. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) s.t.
5. Tom Danielson (Garmin-Slipstream) @ 26sec
6. Mauricio Solar (Barloworld s.t.
7. Inigo Cuesta (Cervelo) @ 1min 12sec
8. Benat Inxausti (Fuji-Servetto) @ 1min 14sec
9. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 1min 13sec
10. Philip Deignan (Cervelo) @ 1min 26sec

Final GC after Stage 5:

1. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) 15hr 49min 33sec. 641 km ridden at an average speed of 40.50 km/hr
2. Xavier Tondo (Andalucia) @ 10sec
3. Tom Danielson (Garmin-Slipstream) @ 12sec
4. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) @ 30sec
5. Mauricio Soler (Barloworld @ 1min 11sec
6. Francesco Masciarelli (Acqua & Sapone) @ 1min 16sec
7. Benat Intxausti (Fuji-Servetto) @ 1min 39sec
8. Inigo Cuesta (Cervelo) @ 1min 40sec
9. Manuel Vazquez (Contentpolis) @ 2min 7sec
10. Philip Deignan (Cervelo) @ 2min 14sec

Saturday, August 8: Stage 4, Ribera del Duero 15 km Individual Time trial.

1. Tom Danielson (Garmin-Slipstream) 17min 9sec
2. Danny Pate (Garmin-Slipstream) @ 10sec
3. Alexei Markov (Katusha) @ 16sec
4. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 18sec
5. Lieuwe Westra (Vacansoleil) @ 22sec
6. Luis Pasamontes (Caisse D'Epargne) @ 23sec
7. Xavier Tondo (Andalucia @ 24sec
8. Simon Gerrans (Cervelo) @ 29sec
9. Gustavo Cesar Veloso (Xacobeo) @ 32sec
10. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 33sec

GC after Stage 4:

1. Tom Danielson (Garmin-Slipstream) 11hr 48min 27sec
2. Danny Pate (Garmin-Slipstream) @ 4sec
3. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 5sec
4. Xavier Tondo (Andalucia) @ 18sec
5. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 26sec
6. Manuel Vazquez Hueso (Contentpolis) @ 36sec
7. Luis Pasamontes (Caisse d'Epargne) @ 37sec
8. Alberto De La Fernandez (Fuji-Servetto) @ 38sec
9. Benat Intxausti (Fuji-Servetto) @ 39sec
10. Inigo Cuesta Lopez (Cervelo) @ 42sec

Friday, August 7: Stage 3, Burgos - Burgos, 175 km.

1. Nikolas Maes (Topsport Vlaanderen) 4hr 25min 55sec
2. Alexei Markov (Katusha) s.t.
3. Ben Hermans (Topsport Vlaanderen) s.t.
4. Koldo Ferenandez (Euskaltel) s.t.
5. Denis Galimzyanov (Katusha) s.t.
6. Baden Cooke (Vacansoleil) s.t.
7. Patrick Calgani (Barloworld) s.t.
8. Joaquin Sobrino (Burgos) s.t.
9. Luca Paolini (Acqua & Sapone) s.t.
10. Javier Benitez (Contentpolis) s.t.

GC after Stage 3:

1. Ben Hermans (Topsort Vlaanderen) 11hr 31min 1sec
2. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 3sec
3. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 4sec
4. Alexandre Botcharov (Katusha) s.t.
5. Manuel Vazquez (Contentpolis) @ 7sec
6. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) s.r.
7. Bjorn Leukemans (Vacansoleil) s.t.
8. Benat Intxausti (Fuji-Servetto) @ 8sec
9. Francesco Masciarelli (Acqua & Sapone) @ 10sec
10. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.

Thursday, August 6: Stage 2, Villasana de Mena - Miranda de Ebro, 153 km.

1. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) 3hr 36min 51sec
2. Ben Hermans (Topsport Vlaanderen) @ 1sec
3. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) s.t.
4. Alexandre Botcharov (Katusha) s.t.
5. Benat Intxausti (Fuki-Servetto) @ 5sec
6. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 7sec
7. Francesco Maschiarelli (Acqua & Sapone) s.t.
8. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) @ 8sec
9. Bjorn Leukemans (Vacansoleil) s.t.
10. Manuel Vazquez (Contentpolis) s.t.

GC after Stage 2:

1. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) 7hr 5min 5sec
2. Ben Hermans (Topsport Vlaanderen) @ 1sec
3. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) s.t.
4. Alexandre Botcharov (Katusha) s.t.
5. Benat Intxausti (Fuji-Servetto) @ 5sec
6. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 7sec
7. Francesco Masciarelli (Acqua & Sapone) s.t.
8. Manuel Vazquez (Contentpolis) @ 8sec
9. Xavier Tondo (Andalucia) s.t.
10. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) s.t.

Wednesday, August 5: Stage 1, Ona - Briviesca, 143 km.

1. Koldo Fernandes (Euskaltel) 3hr 28min 14sec
2. Enrique Mata Cabello (Burgos) s.t.
3. Nikolas Maes (Topsport Vlaaanderen) s.t.
4. Pablo Urtasun (Euskaltel) s.t.
5. Joaquin Sobrino (Burgos) s.t.
6. Diego Milan Jimenez (Acqua & Sapone) s.t.
7. Patrick Calgani (Barloworld) s.t.
8. Manuel Vazquez (Contentpolis) s.t.
9. Baden Cooke (Vacansoleil) s.t.
10. Ben Swift (Katusha) s.t.

GC after stage 1:

1. Koldo Fernandez (Euskaltel) 3hr 28min 14sec
2. Enrique Mata Cabello (Burgos) s.t.
3. Nikolas Maes (Topsport Vlaanderen) s.t.
4. Pablo Urtasun (Euskaltel) s.t.
5. Joaquin Sobrino (Burgos) s.t.
6. Diego Milan Jimenez (Acqua & Sapone) s.t.
7. Patrick Calgani (Barloworld) s.t.
8. Manuel Vazquez (Contentpolis) s.t.
9. Baden Cooke (Vacansoleil) s.t.
10. Ben Swift (Katusha) s.t.