BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Bicycle History Shade Vise sunglass holder Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2007 Vuelta a Andalucia - Ruta Ciclista Del Sol (2.1), Spain.

February 18 - February 22

Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol podium history

Thursday, February 22: 5th and final stage, Ecija - Antiquera, 170.9 km.

1. Oscar Freire (Rabobank) 4hr 34min 19sec. 37.38 km/hr
2. Koldo Fernandez (Euskaltel) @ 2sec
3. Manuele Mori (Saunier Duval) s.t.
4. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) s.t.
5. Tadej Valjavec (Lampre) s.t.

Final GC after stage 5:

1. Oscar Freire (Rabobank) 20hr 20min 55sec. 823.2 km ridden at an average speed of 40.455 km/hr
2. Dario David Cioni (Predictor-Lotto) @ 1sec
3. Tadej Valjavec (Lampre) @ 2sec
4. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) s.t.
5. Koldo Fernandez (Euskaltel) @ 6sec
6. Francisco Mancebo (Relax) s.t.
7. Roger Hammond (T-Mobile) s.t.
8. Luis Pasamontes (Unibet) s.t.
9. Linus Gerdemann (T-Mobile) s.t.
10. Rodrigo Garcia (Fuerteventura) s.t.
11. Manuel Lloret (Fuerteventura) s.t.
12. Jose Bonilla (Fuerteventura) @ 10sec
13. Manuele Mori (Saunier Duval) @ 15sec
14. Jose Alberto Benitez (Suanier Duval) @ 19sec
15. Anton Luengo (Euskaltel) @ 21sec
16. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) @ 23sec
17. Laurens Ten Dam (Unibet) @ 25sec
18. Iban Mayo (Saunier Duval) s.t.
19. Alexander Khatuntsev (Unibet) s.t.
20. Bert Grabsch (T-Mobile) s.t.

Wednesday, February 21: Stage 4, Cabra - Cordoba, 179.2 km.

1. Tom Boonen (Quick Step) 4hr 32min 7sec
2. Danilo Napolitano (Lampre) s.t.
3. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
4. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
5. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.

GC after Stage 4:

1. Dario David Cioni (Predictor-Lotto) 15hr 46min 35sec
2. Oscare Freire (Rabobank) @ 1sec
3. Tadej Valjavec (Lampre) s.t.
4. Anton Luengo (Euskaltel) s.t.
5. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) s.t.

Tuesday, February 20: Stage 3, La Gardia de Jaen - Jaen, 165.7 km.

1. Max Van Heeswijk (Rabobank) 3hr 57min 34sec. 41.85 km/hr.
2. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
3. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
4. Alexander Khatunstev (Unibet) s.t.
5. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) s.t.

GC after Stage 3:

1. Dario David Cioni (Predictor-Lotto) 11hr 14min 28sec
2. Oscar Freire (Rabobank) @ 1sec
3. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) s.t.
4. Tadej Valjavec (Lampre) s.t.
5. Anton Luengo (Euskaltel) s.t.

Monday, February 19: Stage 2, Vegas de Genil - Cazorla, 156.6 km.

1. Oscar Freire (Rabobank) 3hr 44min 54sec. 41.778 km/hr
2. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) s.t.
3. Tadej Valjavec (Lampre) s.t.
4. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) @ 2sec
5. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 4sec

GC after Stage 2:

1. Dario David Cioni (Predictor-Lotto) 7hr 16min 54sec
2. Oscar Freire (Rabobank) @ 1sec
3. Franceisco Jose Ventoso (Saunier Duval) s.t.
4. Tadej Valjavec (Lampre) s.t.
5. Anton Luengo (Euskaltel) s.t.

Sunday, February 18: Stage 1, Otura Santa Clara - La Zubia, 146.5 km.

GC times same as stage results

1. Dario David Cioni (Predictor-Lotto) 3hr 31min 56sec. 41.475 km/hr
2. Anton Luengo (Euskaltel) @ 1sec
3. Oscar Freire (Rabobank) @ 5sec
4. Francisco Jose Ventoso (Saunier Duval) s.t.
5. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.