BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook Find us on Twitter See our youtube channel Melanoma: It started with a freckle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Peaks Coaching: work with a coach! Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2002 Tour Down Under (2.3)

January 15 - January 20

Tour Down Under podium history

Sunday, January 20: 6th and Final Stage, Adelaide City Council Circuit, 90 km.

1. Robbie McEwen (Lotto) 1hr 51min 29sec
2. Julian Dean (CSC-Tiscali) s.t.
3. Baden Cooke (FDJ) s.t.
4. Stefano Zanini (Mapei) s.t.
5. Jaan Kirsipuu (Ag2r) s.t.

Final GC after 6th Stage:

1. Michael Rogers (Australian Institute of Sport-AIS) 16hr 59min 44sec. 735 km ridden at an average speed of 43.128 km/hr
2. Alexandre Botcharov (Ag2R) @ 21sec
3. Patrick Jonker (UniSA) @ 30sec
4. Cadel Evens (Mapei) @ 40sec
5. Daniele Nardello (Mapei) @ 58sec
6. Paul Van Hyfte (CSC) @ 3min 14sec
7. Stuart O'Grady (Credit Agricole) @ 3min 57sec
8. Andrea Tafi (Mapei) @ 4min 36sec
9. Anthony Morin (Credit Agricole) @ 4min 40sec
10. Steffen Wesemann (Telekom) @ 5min 28sec
11. Robert Tighello (AIS) @ 5min 29sec
12. Inigo Chaurreau (Ag2r) @ 6min 27sec
13. Kurt Van De Wouwer (Lotto-Adecco) @ 9min 32sec
14. Scott Davis (AIS) @ 9min 52sec
15. Kai Hundertmark (Telekom) @ 10min
16. Thierry Loder (Ag2r) @ 12min 43sec
17. Kevin Hulsmans (Mapei) @ 12min 46sec
18. Mikel Astarloza (Ag2r) @ 12min 55sec
19. Dave McPartland (United Water) @ 12min 56sec
20. Luca Paolini (Mapei) @ 13min 10sec

Saturday, January 19: Stage 5, Gawler - Tanunda, 156 km.

1. Cadel Evens (Mapei) 3hr 42min 21sec
2. Michael Rogers (AIS) @ 16sec
3. Daniele Nardello (Mapei) @ 25sec

GC after Stage 5:

1. Michael Rogers (AIS) 15hr 8min 15sec
2. Alendre Botcharov (Ag2R) @ 21sec
3. Patrick Jonker (UniSA) @ 30sec
4. Cadel Evens (Mapei) @ 40sec

Friday, January 18: Stage 4, Unley - Victoria Harbor, 141 km.

1. Robbie McEwen (Lotto) 3hr 25min 50sec
2. Danilo Hondo (Telekom) s.t.
3. Jaan Kirsipuu (Ag2R) s.t.

Sadly, Scott Sunderland, who recovered from a terrible crash in the 1998 Amstel Gold, crashed and fractured his right leg. His early spring season is gone. Get well soon.

GC after Stage 4:

1. Fabio Sacchi (Saeco) 11hr 25min 44sec
2. Michael Rogers (AIS) @ 1sec
3. Andrea Tafi (Mapei) @ 5sec

Thursday, January 17: Stage 3, Willunga - Willunga, 149 km.

1. Robbie McEwen (Lotto) 3hr 38min 55sec
2. Luca Paolini (Mapei) s.t.
3. Scott Sunderland (AIS) s.t.

GC after Stage 3:

1. Fabio Sacchi (Saeco) 7hr 59min 54sec
2. Michael Rogers (AIS) @ 1sec
3. Andrea Tafi (Mapei) @ 5sec

Wednesday, January 16: Stage 2, Hahndort - Strathalbayn, 150 km.

1. Michael Rodgers (AIS) 3hr21min 52sec
2. Fabio Sacchi (Saeco) s.t.
3. Andrea Tafi (Mapei) s.t.

GC after Stage 2:

1. Fabio Sacchi (Saeco) 4hr 20min 59sec
2. Michael Rodgers (AIS) @ 1sec
3. Andrea Tafi (Mapei) @ 5sec

Tuesday, January 15: Stage 1, Glenelg Criterium, 45 km.

1. Robbie McEwen (Lotto) 59min 14sec
2. Corey Sweet (UniSA) s.t.
3. Jans Koerts (Domo) s.t.