BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook Find us on Twitter See our youtube channel Melanoma: It started with a freckle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Peaks Coaching: work with a coach! Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2007 Driedaagse De Panne - Koksijde (HC), Belgium

3 Days of De Panne

April 3 - April 5

3 Days of De Panne podium history

Thursday, April 5: 4th and final stage, De Panne 11 Km Individual Time Trial.

1. Stijn Devolder (Discovery) 13min 25sec. 49.193 km/hr
2. David Millar (Saunier Duval) @ 8sec
3. Vladimir Gusev (Discovery) @ 10sec
4. Sebastien Rosseler (Quick Step) @ 17sec
5. Ravis Belhovisciks (Saunier Duval) @ 19sec

Final GC after Stage 4:

1. Alessandro Ballan (Lampre) 12hr 48min 7sec. 549 km ridden at an average speed of 42.884 km/hr
2. Joost Posthuma (Rabobank) @ 6sec
3. Bert Roesems (Predictor-Lotto) @ 11sec
4. Sergiy Matveyev (Panaria) @ 17sec
5. Vladimir Gusev (Discovery) @ 38sec
6. Sebastien Rosseler (Quick Step) @ 45sec
7. Kevin Hulsmans (Quick Step) @ 49sec
8. Markus Eichler (Unibet) @ 54sec
9. Daniele Bennati (Lampre) @ 55sec
10. Luca Paolini (Liquigas) @ 1min 6sec
11. Gert Steegmans (Quick Step) s.t.
12. Tomas Vaitkus (Discovery) @ 1min 17sec
13. Arnaud Coyot (Unibet) @ 1min 33sec
14. Gregory Rast (Astana) s.t.
15. Roy Sentjens (Predictor-Lotto) @ 1min 39sec
16. David Millar (Saunier Duval) @ 2min 17sec
17. Janek Tombak (Jartzi) @ 2min 21sec
18. Raivis Belohvosciks (Saunier Duval) @ 2min 28sec
19. Olaf Pollack (Wiesenhof) @ 2min 31sec
20. Brett Lancaster (Milram) @ 2min 41sec

Thursday, April 5: Stage 3, De Panne - De Panne, 119 km.

1. Gert Steegmans (Quick Step) 2hr 33min 20sec
2. Daniele Bennati (Lampre) s.t.
3. Gabriele Balducci (Acqua & Sapone) s.t.
4. Olaf Pollack (Wiesenhof) s.t.
5. Graeme Brown (Rabobank) s.t.

Leading GC after Stage 3: Luca Paolini (Liquigas)

Wednesday, April 4: Stage 2, Zottegem - Koksijde, Sint Idesbald, 227 km.

1. Daniele Bennati (Lampre) 5hr 32sec. 41.2006 km/hr
2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
3. Tomas Vaitkus (Discovery) s.t.
4. Baden Cooke (Unibet) s.t.
5. Gabriele Balducci (Acqua & Sapone) s.t.

GC after Stage 2:

1. Luca Paolini (Liquigas) 10hr 49sec
2. Alessandro Ballan (Lampre) @ 9sec
3. Sergiy Matveyev (Panaria) @ 18sec
4. Joost Posthuma (Rabobank) @ 20sec
5. Bert Roesems (Predictor-Lotto) @ 21sec

Tuesday, April 3: Stage 1, Middlekerke - Zottegem, 192 km.

1. Luca Paolini (Liquigas) 4hr 30min 27sec. 42.595 km/hr
2. Alessandro Ballan (Lampre) s.t.
3. Kevin Hulsmans (Quick Step) @ 11sec
4. Sergiy Matveyev (Panaria) s.t.
5. Joost Posthuma (Rabobank) s.t.

GC After Stage 1:

1. Luca Paolini (Liquigas) 4hr 30min 17sec
2. Alessandro Ballan (Lampre) @ 4sec
3. Kevin Hulsmans (Quick Step) @ 17sec
4. Sergiy Matveyev (Panaria) @ 18sec
5. Joost Posthuma (Rabobank) @ 20sec