BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: it started with a freckle Cycles BiKyle Peaks Coaching: work with a coach! Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Shade Vise sunglass holder Neugent Cycling Wheels Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2012 Japan Cup (HC) Results

Japan Cup podium history | 2011 edition | 2013 edition |

Sunday, October 21. Utsunomiya, Japan. 151.3 km

Complete results

  1. Ivan Basso (Liquigas) 4hr 1min 58sec. 37.52 km/hr
  2. Daniel Martin (Garmin-Sharp) s.t.
  3. Rafal Majka (Saxo-Tinkoff) s.t.
  4. Julian David Arredondo (Nippo) s.t.
  5. Christian Meier (Orica-GreenEdge) @ 46sec
  6. Miyataka Shimizu (Bridgestone-Anchor) @ 59sec
  7. Simon Clarke (Orica-GreenEdge) s.t.
  8. Christophe Le Mevel (Garmin-Sharp) @ 1min 38sec
  9. Yusuke Hatanaka @ 1min 39sec
  10. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  11. Masahiro Shinagawa (Aisan) s.t.
  12. Taiji Nishitani (Aisan) s.t.
  13. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
  14. Tomoyuki Iino (Utsunomiya Blitzen) s.t.
  15. François Parisien (Spidertech) s.t.
  16. Fumiyuki Beppu (Orica-GreenEdge) s.t.
  17. Jaraoslaw Marycz (Saxo-Tinkoff) s.t.
  18. Nariyuki Masuda (Utsunomiya Blitzen) @ 1min 41sec
  19. Mark O'Brien (Budget Forklifts) s.t.
  20. Yoshimitsu Hiratsuka (Shimano) s.t.
  21. Masaru Fukuhara (Utsunomiya Blitzen) s.t.
  22. Brian Vandborg (Spidertech) @ 1min 45sec
  23. Ryota Nishizono(Bridgestone-Anchor) @ 6min 3sec
  24. Ryoma Nonaka (Shimano) s.t.
  25. Luis Enrique Davila (Jelly Belly) @ 6min 7sec
  26. Alex Hagman (Jelly Belly) @ 6min 9sec
  27. Yuzuru Suzuki (Shimano) s.t.
  28. Ryan Roth (Spidertech) @ 6min 11sec
  29. Takashi Miyazawa (Saxo-Tinkoff) s.t.
  30. Nic Hamilton (Jelly Belly) s.t.
  31. Kazuhiro Mori (Aisan) @ 6min 15sec
  32. Kazou Inoue (Bridgestone Anchor) @ 9min 9sec
  33. Ryohei Komori (Nippo) s.t.
  34. Ki Seok Lee (Korea) @ 10min 8sec
  35. Sho Hatsuyama (Utsunomiya Blitzen) s.t.
  36. Makato Nakamura (Utsunomiya Blitzen) s.t.
  37. Yasaharu Nakajima (Aisan) s.t.
  38. Takayuki Abe (Shimano)s.t.
  39. Michael Cupitt (Budget Forklifts) @ 12min 44sec