BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Dirty Feet South Salem Cycleworks vintage parts Shade Vise sunglass holder Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2021 Giro dell'Appennino (1.1), Italy

82nd edition: Thursday, June 24, 2021

Giro dell'Appennino podium history | 2020 edition | Course map & profile | Start list

Pasturana - Genova, 192.1 km

Ben Hermans

Ben Hermans takes a solo win in Genoa.

Weather at the finish city of Genova (Genoa) at 6:00 PM, local time: 26C (78F), sunny, with the wind from the south at 18 km/hr (11 mph).

The race: Here's the report from second-place Valerio Conti's UAE Team Emirates.

Valerio Conti registered his first podium of the season with 2nd place from a heavily reduced group in the finish of the Giro Dell’Appennino (1.1) today in Italy.

Conti formed a strong chase group along with Diego Ulissi, Jan Polanc and Juan Ayuso which pursued lone leader Ben Hermans (Israel Start Up Nation), with the former Maglia Rosa wearer able to outsprint the rest of the group to take the runner-up spot on the 192km from Pasturana to Genoa.

It was a dominant performance from the Emirati squad with Jan Polanc and Diego Ulissi completing the top ten with 5th and 7th respectively.

Juan Ayuso impressed on his first outing in UAE colours: taking flight with Gianni Moscon (Ineos-Grenadiers) and the eventual winner Hermans on the final climb to Madonna della Guardia.

Valerio Conti: “Today was a tough day with some very challenging climbs. Right in the last ascent we fought and together with my teammates we tried to stop Hermans who was simply the strongest today. In the final I had good sensations and so at the last kilometer I realized I had something left in the tank and I gave everything in the sprint second”.

Complete Results:

192.1 kilometers raced at an average speed of 39.695 km/hr

1 Ben Hermans Israel Start-Up Nation 4hr 50min 22sec
2 Valerio Conti UAE Team Emirates @ 30sec
3 Enrico Battaglin Bardiani-CSF-Faizanè s.t.
4 Simone Velasco Gazprom-RusVelo s.t.
5 Jan Polanc UAE Team Emirates 0:31
6 Henok Mulubrhan Team Qhubeka s.t.
7 Diego Ulissi UAE Team Emirates s.t.
8 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec s.t.
9 Alejandro Ropero Eolo-Kometa s.t.
10 Eduardo Sepulveda Androni Giocattoli-Sidermec s.t.
11 Alessandro Fedeli Italia s.t.
12 Davide Rebellin Work Service-Dynatek-Vega s.t.
13 Marco Tizza Amore e Vita-Prodir s.t.
14 Matteo Trentin UAE Team Emirates 0:34
15 Andrea Garosio Bardiani-CSF-Faizanè 0:42
16 Giovanni Carboni Bardiani-CSF-Faizanè 0:44
17 Juan Ayuso UAE Team Emirates 0:52
18 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo s.t.
19 Gianni Moscon INEOS Grenadiers 1:00
20 Matis Louvel Arkéa-Samsic 3:37
21 Davide Orrico Vini Zabú-Brado-KTM s.t.
22 Lorenzo Quartucci D'Amico-UM Tools s.t.
23 Giacomo Garavaglia Work Service-Dynatek-Vega s.t.
24 Mattia Bais Androni Giocattoli-Sidermec s.t.
25 Luca Covili Bardiani-CSF-Faizanè s.t.
26 Maxime Bouet Arkéa-Samsic s.t.
27 Edoardo Zardini Vini Zabú-Brado-KTM s.t.
28 Jhonnatan Narvaez INEOS Grenadiers 3:42
29 Alessandro Covi UAE Team Emirates 3:50
30 Daniel Munoz Androni Giocattoli-Sidermec s.t.
31 Yeisson Casallas Colombia s.t.
32 Davide Bais Eolo-Kometa s.t.
33 Nicolo Parisini Beltrami TSA-Tre Colli s.t.
34 Omar El Gouzi Iseo-Rime-Carnovali-SIAS s.t.
35 Riccardo Ciuccarelli Italia s.t.
36 Paul Double MG.K vis VPM s.t.
37 Daniel Pearson Vini Zabú-Brado-KTM s.t.
38 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec s.t.
39 Lukasz Owsian Arkéa-Samsic s.t.
40 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo s.t.
41 Marco Canola Gazprom-RusVelo s.t.
42 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo 3:58
43 Jesus David Pena Colombia 6:11
44 Davide Appollonio Amore e Vita-Prodir 8:36
45 Romain Hardy Arkéa-Samsic s.t.
46 Alessandro Santaromita Italia s.t.
47 Marc Pritzen Team Qhubeka 10:37
48 Alessandro Iacchi Vini Zabú-Brado-KTM 11:43
49 Brandon Rojas Colombia s.t.
50 Denis Nekrasov Gazprom-RusVelo s.t.
51 Andrea di Renzo Vini Zabú-Brado-KTM s.t.
52 Alessandro Monaco Bardiani-CSF-Faizanè s.t.
53 Luca Cibrario Italia s.t.
54 Alexis Renard Israel Start-Up Nation 12:15
55 Thibault Guernalec Arkéa-Samsic s.t.
56 Luca Wackermann Eolo-Kometa s.t.
57 Michal Golas INEOS Grenadiers s.t.
58 Simon Pellaud Androni Giocattoli-Sidermec s.t.
59 Emil Dima Giotti Victoria-Savini Due s.t.
60 Diego Sevilla Eolo-Kometa s.t.
61 Alexandr Riabushenko UAE Team Emirates s.t.
62 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec s.t.
63 Brandon Rivera INEOS Grenadiers s.t.
64 Federico Iacomoni Iseo-Rime-Carnovali-SIAS s.t.
65 Francesco di Felice MG.K vis VPM s.t.
66 Alex Raimondi Iseo-Rime-Carnovali-SIAS s.t.
67 Alexander Cataford Israel Start-Up Nation s.t.
68 Cameron Wurf INEOS Grenadiers s.t.
69 Alessandro Verre Italia s.t.
70 Tom Pidcock INEOS Grenadiers 12:21
71 Tom van Asbroeck Israel Start-Up Nation 16:24
72 Mattia Frapporti Eolo-Kometa s.t.
73 Nicolas Nesi D'Amico-UM Tools s.t.
74 Stefano Pirazzi Amore e Vita-Prodir s.t.
75 Giosue Crescioli Beltrami TSA-Tre Colli s.t.
76 Luca Regalli Iseo-Rime-Carnovali-SIAS s.t.
77 Mattia Guasco Team Qhubeka s.t.
78 Gebrihiwet Berhane Team Qhubeka s.t.
79 Giovanni Bortoluzzi Work Service-Dynatek-Vega s.t.
80 Edgar Pinzon Colombia s.t.
81 Luca Cretti Beltrami TSA-Tre Colli s.t.
82 Laurent Pichon Arkéa-Samsic s.t.
83 Fabio di Guglielmo MG.K vis VPM s.t.
84 Karel Vacek Team Qhubeka s.t.
85 Oscar Tellez Colombia s.t.
86 Andrea Ghislanzoni MG.K vis VPM s.t.
87 Francesco Zandri Work Service-Dynatek-Vega s.t.
88 Adriano Brogi Giotti Victoria-Savini Due s.t.
89 Didier Merchan Colombia s.t.
90 Andrea Pietrobon Italia s.t.
91 Edoardo Sandri Italia s.t.
92 Evgeny Shalunov Gazprom-RusVelo s.t.
93 Sebastian Berwick Israel Start-Up Nation s.t.
94 Federico Burchio Work Service-Dynatek-Vega s.t.

Course map & profile:

Tour of the Appennines

Race map

Race profile

Race profile

Start list with back numbers, June 23, 2021:

INEOS GRENADIERS
1 MOSCON Gianni
2 GOLAS Michal
3 NARVAEZ Jhonnatan
4 WURF Cameron
5 VARGAS Brandon
6 BASSO Leonardo
7 PIDCOCK Thomas
AMORE E VITA-PRODIR
11 TIZZA Marco
12 ZUBAR Vladislav
14 TOTO' Paolo
16 PIRAZZI Stefano
17 APPOLLONIO Davide
ANDRONI GIOCATTOLI-SIDERMEC
21 BISOLTI Alessandro
22 MUÑOZ GIRALDO Daniel
23 RAVANELLI Simone
24 CHIRICO Luca
25 PELLAUD Simon
26 BAIS Mattia
27 SEPULVEDA Eduardo
BARDIANI-CSF-FAIZANE'
31 GAROSIO Andrea
32 COVILI Luca
33 MONACO Alessandro
34 ZACCANTI Filippo
35 BATTAGLIN Enrico
36 CARBONI Giovanni
37 SAVINI Daniel
BELTRAMI TSA-TRE COLLI
41 PESCHI Lorenzo
42 PESENTI Thomas
43 FREDDI Matteo
44 CRESCIOLI Giosue
45 PARISINI Nicolo
46 CRETTI Luca
47 BALESTRA Lorenzo
D'AMICO-UM TOOLS
51 NASTASI Daniel
52 NESI Nicolas
53 QUARTUCCI Lorenzo
54 ISLAMI Besnik
55 ROBERTI Luca
56 SMARZARO Daniel
EOLO-KOMETA
61 GARCÍA Sergio
62 ROPERO Alejandro
63 SEVILLA Diego Pablo
64 GRÁVALOS Arturo
65 BAIS Davide
66 FRAPPORTI Mattia
67 WACKERMANN Luca
GAZPROM-RUSVELO
71 SHALUNOV Evgeny
72 CHERKASOV Nikolay
73 NEKRASOV Denis
74 CANOLA Marco
75 KUZMIN Anton
76 SCARONI Cristian
77 VELASCO Simone
GIOTTI VICTORIA-SAVINI DUE
81 DIMA Emil
82 FILOSI Iuri
83 GUARDINI Andrea
84 FILUTAS Viktor
85 YUSTRE Kristian
86 SIMION Paolo
87 BROGI Adriano
ISEO-RIME-CARNOVALI-SIAS
91 IACOMONI Federico
92 MASOTTO Leandro
93 PARASHCHAK Yaroslav
94 RAIMONDI Alex
95 EL GOUZI Omar
96 REGALLI Luca
97 TAROLLA Matteo
ISRAEL START-UP NATION
101 HERMANS Ben
102 CATAFORD Alexander
103 VAN ASBROECK Tom
104 HOFSTETTER Hugo
106 BERWICK Sebastian
107 RENARD Alexis
MG.K VIS VPM
111 GHISLANZONI Andrea
112 WRIGHT Paul
113 SALVIETTI Niccoló
114 RADICE Raffaele
115 DI FELICE Francesco
116 DI GUGLIELMO Fabio
117 DOUBLE Paul
COLOMBIA
121 MERCHAN Didier
122 PEÑA Jesus
123 GOMEZ German
124 PINZÓN Edgar
125 ROJAS Brandon
126 TÉLLEZ Oscar
127 CASALLAS Yeisson
ITALIA
131 PIETROBON Andrea
132 VERRE Alessandro
133 CIUCCARELLI Riccardo
134 SANTAROMITA Alessandro
135 SANDRI Edoardo
136 FEDELI Alessandro
137 CIBRARIO Luca
ARKÉA-SAMSIC
142 BOUET Maxime
143 GUERNALEC Thibault
144 HARDY Romain
145 PICHON Laurent
146 OWSIAN Lukasz
147 LOUVEL Matis
TEAM QHUBEKA
151 MULUBERHAN Henok
152 ABREHA Negasi
153 GUASCO Matteo
154 PRITZEN Marc
155 BERHANE Yohannes
156 BYIZA Renus
157 VACEK Karel
UAE TEAM EMIRATES
161 ULISSI Diego
162 POLANC Jan
163 RIABUSHENKO Aliaksandr
164 AYUSO Juan
165 CONTI Valerio
166 COVI Alessandro
167 TRENTIN Matteo
VINI ZABU’-BRADO-KTM
171 IACCHI Alessandro
172 BARTOLOZZI Andrea
173 DI RENZO Andrea
174 ZARDINI Edoardo
175 FRAPPORTI Marco
176 ORRICO Davide
177 PEARSON Daniel
WORK SERVICE-DINATEK-VEGA
181 REBELLIN Davide
182 PASE Christian Danilo
183 GARAVAGLIA Giacomo
184 BURCHIO Federico
186 ZANDRI Francesco
187 BORTOLUZZI Giovanni