BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling historyBikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history
Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2020 Gavere Cyclocross (C1)

Sunday, December 13, 2020: Gavere, Belgium

Gavere Cyclocross podium history | 2019 edition

Complete Results: men | women

Tom Pidcock

Tom Pidcock finishes nearly a half minute ahead of Mathieu van der Poel! Photo: Simon Wilkinson

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Dirty Feet South Salem Cycleworks frames Shade Vise sunglass holder Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Advertise with us!


Content continues below the ads.

Dirty Feet South Salem Cycleworks frames Shade Vise sunglass holder

 

Men Elite:

1 PIDCOCK Thomas TRINITY RACING 58min 11sec
2 VAN DER POEL Mathieu ALPECIN-FENIX @ 25sec
3 AERTS Toon TELENET BALOISE LIONS @ 44sec
4 ISERBYT Eli PAUWELS SAUZEN-BINGOAL @ 54sec
5 VAN DER HAAR Lars TELENET BALOISE LIONS @ 1min 1sec
6 VANTHOURENHOUT Michael PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 0:59:24
7 HERMANS Quinten TORMANS CYCLO CROSS TEAM 0:59:42
8 VAN KESSEL Corne TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:00:58
9 MEIN Thomas TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:01:35
10 SOETE Daan GROUP HENS-MAES CONTAINERS 1:01:44
11 SWEECK Laurens PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:01:51
12 CLEPPE Nicolas TELENET BALOISE LIONS 1:01:53
13 TURNER Ben TRINITY RACING 1:01:55
14 RONHAAR Pim PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:02:24
15 KAMP Ryan PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:02:29
16 MEISEN Marcel ALPECIN-FENIX 1:02:29
17 VAN DER POEL David ALPECIN-FENIX 1:02:32
18 BEKAERT Yentl TELENET BALOISE LIONS 1:02:34
19 KIELICH Timo CREDISHOP-FRISTADS 1:02:39
20 MEEUSEN Tom GROUP HENS-MAES CONTAINERS 1:02:45
21 NIEUWENHUIS Joris 1:02:51
22 VERMEERSCH Gianni CREDISHOP-FRISTADS 1:03:15
23 VANDEBOSCH Toon PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:03:24
24 AERTS Thijs TELENET BALOISE LIONS 1:03:40
25 LOOCKX Lander GROUP HENS-MAES CONTAINERS 1:03:44
26 ROUILLER Loris ALPECIN-FENIX 1:03:48
27 VERSTRYNGE Emiel TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:03:49
28 HENDRIKX Mees CREDISHOP-FRISTADS 1:04:11
29 WYSEURE Joran 1:04:19
30 KUHN Kevin TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:04:30
31 WHITE Curtis 1:04:42
32 DUBAU Joshua 1:04:52
33 GRAS Yan AAA SÖRIUS 1:05:01
34 ROMBOUTS Seppe 1:05:43
35 PHILIBERT Aurélien ARDENNES CROSS TEAM 1:06:01
36 ALDERWEIRELD Robin 1:06:14
37 VAN DEN HAM Michael -1 LAP
38 FERDINANDE Anton PAUWELS SAUZEN-BINGOAL -2 LAPS
39 TROPARDY Arthur -2 LAPS
40 DUBAU Lucas -2 LAPS
41 VERVOORT Wout -2 LAPS
42 VAN LOOVEREN Joachim PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES -2 LAPS
43 JOT Hugo ARDENNES CROSS TEAM -2 LAPS
44 GABRIEL Timothé -2 LAPS
45 VAN DIJKE Koen -3 LAPS
46 ARTZ Bart -3 LAPS
47 SALOMEZ Ydris PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES -3 LAPS
48 COOLEN Yves -4 LAPS
49 BRONDANI Lucas A.S BIKE CROSSTEAM -4 LAPS
MERLIER Tim ALPECIN-FENIX DNF
SWEECK Diether CREDISHOP-FRISTADS DNF
AERNOUTS Jim TELENET BALOISE LIONS DNF
SIEBENS Gianni DNF
OGER Vincent DNF
GROENEN Klaas DNF
PEMEN Dolf PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES DNF

 


Content continues below the ads.

Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles

 

Women Elite:

Lucinda Brand

Lucinda Brand beats a first-rate field.

1 BRAND Lucinda TELENET BALOISE LIONS 42min 56sec
2 BETSEMA Denise PAUWELS SAUZEN-BINGOAL @ 13sec
3 ALVARADO Ceylin del Carmen ALPECIN-FENIX @ 34sec
4 HONSINGER Clara @ 44sec
5 KASTELIJN Yara CREDISHOP-FRISTADS @ 1min 12sec
6 CANT Sanne IKO-CRELAN 0:44:17
7 BAKKER Manon CREDISHOP-FRISTADS 0:44:23
8 MAJERUS Christine 0:44:31
9 VAN ALPHEN Aniek CREDISHOP-FRISTADS 0:44:45
10 LECHNER Eva STARCASINO CX TEAM 0:44:49
11 PIETERSE Puck ALPECIN-FENIX 0:44:55
12 KAY Anna STARCASINO CX TEAM 0:45:14
13 WORST Annemarie 777 0:45:22
14 RICHARDS Evie TREK FACTORY RACING CX 0:45:24
15 FRANCK Alicia PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES 0:45:36
16 CLAUZEL Hélène A.S BIKE CROSSTEAM 0:45:38
17 ARZUFFI Alice Maria 777 0:45:47
18 VAS Kata Blanka 0:45:56
19 VERDONSCHOT Laura PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 0:46:02
20 CLAUZEL Perrine A.S BIKE CROSSTEAM 0:46:09
21 VAN DER HEIJDEN Inge 777 0:46:12
22 FAHRINGER Rebecca 0:46:16
23 FOUQUENET Amandine 0:46:18
24 WEST Ruby PROXIMUS-ALPHAMOTORHOMES 0:46:19
25 VAN LOY Ellen TELENET BALOISE LIONS 0:46:20
26 MUNRO Madigan TREK FACTORY RACING CX 0:46:37
27 COMPTON Katherine 0:46:37
28 NORBERT RIBEROLLE Marion STARCASINO CX TEAM 0:46:46
29 KEOUGH Kaitlin 0:46:49
30 MELLOR Amira 0:47:55
31 VERHESTRAETEN Karen IKO-CRELAN 0:48:05
32 BARHOUMI Zina 0:49:08
33 PARKINSON Abby-Mae TRINITY RACING 0:49:17
34 DE WILDE Julie IKO-CRELAN 0:49:42
35 VERHOEVEN Suzanne 0:50:14
36 DOBBELAERE Jana 0:50:28
37 MCGILL Sidney 0:50:28
38 DEVIGNE Camille ARDENNES CROSS TEAM 0:50:34
39 STRAPPAZZON Marine TEAM PODIOCOM CC 0:50:56
40 BENOIT GUYOD Camille 0:51:43
41 WRIGHT Sophie -1 LAP
42 KELLY Siobhan -1 LAP
43 PETIT Marlène TEAM PODIOCOM CC -1 LAP
44 COOGAN CISEK Corey -1 LAP
45 BARTHELS Maïté -1 LAP
46 VERMEIR Aurélie -2 LAPS
47 BASTIAENSSEN Fauve -2 LAPS
48 GEOGHEGAN Michelle -2 LAPS
49 GREENHALGH Laura -2 LAPS
ROCHETTE Maghalie DNF

 


Content continues below the ads.

Advertise with us!