BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling historyBikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history
Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1981 Giro d'Italia

64th edition: May 13 - July 7

Results, stages with running GC, map & photos

1980 Giro | 1982 Giro | Giro d'Italia Database | 1951 Giro Quick Facts | 1981 Giro d'Italia Final GC | Stage results with running GC | 1981 Giro d'Italia photos

Map of the 1981 Giro d'Italia


1981 Giro Quick Facts:

3,895 km ridden at an average speed of 37.15 km/hr

130 starters and 104 classified finishers

For much of the race, the 1981 Giro d'Italia was very close and after stage 19 to San Vigilio di Marebbe, the top four were only 30 seconds apart.

The next day Giovanni Battaglin became the leader by 50 seconds with good ride on the Tre Cime di Lavaredo ascent.

He cemented his victory in the final stage with an excellent time trial in Verona.

This was the peak of Battaglin's career. In April of 1982 he suffered a terrible crash from which he never properly recovered.

Les Woodland's book Cycling's World Championships: The Inside Story is available as an audiobook here.


1981 Giro d'Italia Complete Final General Classification:

  1. Giovanni Battaglin (Inoxpran) 104hr 50min 36sec
  2. Tommy Prim (Bianchi) @ 38sec
  3. Giuseppe Saronni (Gis Gelati) @ 50sec
  4. Silvano Contini (Bianchi) @ 2min 59sec
  5. Josef Fuchs (Cilo-Aufina) @ 3min 19sec
  6. Roberto Visentini (Sammontana) @ 5min 37sec
  7. Alfio Vandi (Selle San Marco-Sider) @ 9min 32sec
  8. Beat Breu (Cilo-Aufina) @ 10min 2sec
  9. Claudio Bortolotto (Santini-Selle Italia) @ 10min 12sec
  10. Giambattista Baronchelli (Bianchi) @ 12min 1sec
  11. Giuseppe Faraca (Hoonved) @ 13min 54sec
  12. Mario Beccia (Santini-Selle Italia) @ 15min 31sec
  13. Leonardo Natale (Magniflex) @ 16min 11sec
  14. Dietrich Thurau (Kotter's-GBC) @ 19min 45sec
  15. Antonio D'Alonzo (Selle San Marco-Sider) @ 25min 10sec
  16. Eduardo Chozas (Gemeaz Cusin-Zor) @ 25min 56sec
  17. Jørgen Marcussen (Inoxpran) @ 26min 38sec
  18. Alessandro Pozzi (Sammontana) @ 28min 47sec
  19. Erwin Leinhard (Cilo-Aufina) @ 29min 35sec
  20. Luciano Loro (Inoxpran) @ 30min 7sec
  21. Francesco Moser (Famcucine) @ 31min 24sec
  22. Knut Knudsen (Bianchi) @ 31min 46sec
  23. Alberto Minetti (Famcucine) @ 37min 45sec
  24. Giancarlo Casiraghi (Magniflex) @ 38min 51sec
  25. George Mount (Sammontana) @ 39min 20sec
  26. Godi Schmutz (Cilo-Aufina) @ 39min 53sec
  27. Serge Demierre (Cilo-Aufina) @ 40min 8sec
  28. Bruno Leali (Inoxpran) @ 41min 3sec
  29. Franco Conti (Selle San Marco-Sider) @ 47min 22sec
  30. Riccardo Magrini (Santini-Selle Italia) @ 49min 9sec
  31. Sergio Parsani (Bianchi) @ 49min 27sec
  32. Guillermo De La Pena (Gemeaz Cusin-Zor) @ 49min 55sec
  33. Alfredo Chinetti (Inoxpran) @ 50min 11sec
  34. Claudio Torelli (Famcucine) @ 50min 20sec
  35. Roberto Ceruti (Gis Gelati) @ 50min 44sec
  36. Palmiro Masciarelli (Famcucine) @ 51min 25sec
  37. Miguel-Maria Lasa (Gemeaz Cusin-Zor) @ 52min 51sec
  38. Glauco Santoni (Famcucine) @ 53min 41sec
  39. Stefan Mutter (Cilo-Aufina) @ 54min 32sec
  40. Amilcare Sgalbazzi (Inoxpran) @ 56min 18sec
  41. Pedro Munoz (Gemeaz Cusin-Zor) @ 58min 17sec
  42. Alfonso Dal Pian (Inoxpran) @ 58min 41sec
  43. Moreno Argentin (Sammontana) @ 1hr 0min 6sec
  44. Per Bausager (Inoxpran) @ 1hr 0min 26sec
  45. Maurizio Piovani (Gis Gelati) @ 1hr 0min 34sec
  46. Jean-Philippe Vandenbrande (Safir-Galli) @ 1hr 2min 52sec
  47. Leonardo Mazzantini (Famcucine) @ 1hr 3min 0sec
  48. Valerio Lualdi (Gis Gelati) @ 1hr 4min 18sec
  49. Bruno Wolfer (Bianchi) @ 1hr 7min 46sec
  50. Silvano Cervato (Santini-Selle Italia) @ 1hr 8min 21sec
  51. Ennio Vanotti (Bianchi) @ 1hr 8min 27sec
  52. Simone Fraccaro (Gis Gelati) @ 1hr 8min 51sec
  53. Ueli Sutter (Cilo-Aufina) @ 1hr 10min 58sec
  54. Luciano Borgognoni (Hoonved) @ 1hr 12min 17sec
  55. Alessio Antonini (Santini-Selle Italia) @ 1hr 15min 48sec
  56. Pierangelo Bincoletto (Sammontana) @ 1hr 18min 41sec
  57. Tullio Bertacco (Sammontana) @ 1hr 20min 34sec
  58. Alf Segersall (Bianchi) @ 1hr 23min 39sec
  59. Salvatore Maccali (Sammontana) @ 1hr 23min 41sec
  60. Luciano Rui (Hoonved) @ 1hr 26min 22sec
  61. Claudio Savini (Selle San Marco-Sider) @ 1hr 26min 24sec
  62. Fiorenzo Aliverti (Hoonved) @ 1hr 26min 43sec
  63. Enrico Maestrelli (Selle San Marco-Sider) @ 1hr 26min 51sec
  64. Pierino Gavazzi (Magniflex) @ 1hr 28min 26sec
  65. Giovanni Mantovani (Hoonved) @ 1hr 33min 11sec
  66. Fritz Werhli (Cilo-Aufina) @ 1hr 33min 57sec
  67. Claudio Corti (Sammontana) @ 1hr 34min 31sec
  68. Benedetto Patellaro (Hoonved) @ 1hr 34min 49sec
  69. Giuliano Biatta (Inoxpran) @ 1hr 34min 58sec
  70. Francesco Masi (Magniflex) @ 1hr 35min 20sec
  71. Bertrand Vigouroux (SAfir-Galli) @ 1hr 39min 51sec
  72. Walter Clivati (Selle San Marco-Sider) @ 1hr 40min 55sec
  73. Giovanni Moro (Hoonved) @ 1hr 41min 51sec
  74. Daniel Gisiger (Cilo-Aufina) @ 1hr 42min 21sec
  75. Sergio Santimaria (Selle San Marco-Sider) @ 1hr 44min 21sec
  76. Antonio Bevilacqua (Gis Gelati) @ 1hr 47min 53sec
  77. Luciano Rabottini (Santini-Selle Italia) @ 1hr 49min 49sec
  78. Corrado Donadio (Selle San Marco-Sider) @ 1hr 55min 4sec
  79. Giuseppe Passuello (Gis Gelati) @ 1hr 59min 53sec
  80. Fiorenzo Favero (Santini-Selle Italia) @ 2hr 0min 32sec
  81. John Trevorrow (Safir-Galli) @ 2hr 6min 15sec
  82. Gaetano Baronchelli (Bianchi) @ 2hr 6min 31sec
  83. Piero Ghibaudo (Famcucine) @ 2hr 10min 59sec
  84. Aldo Donadello (Bianchi) @ 2hr 11min 45sec
  85. Mario Noris (Magniflex) @ 2hr 13min 51sec
  86. Giuseppe Martinelli (Santini-Selle Italia) @ 2hr 19min 0sec
  87. Raniero Gradi (Sammontana) @ 1hr 19min 32sec
  88. Giovanni Renosto (Magniflex) @ 2hr 24min 38sec
  89. Flavio Miozzo (Selle San Marco-Sider) @ 2hr 25min 49sec
  90. Roy Schuiten (Kotter's-GBC) @ 2hr 29min 34sec
  91. Leonardo Bevilacqua (Gis Gelati) @ 2hr 29min 45sec
  92. Thierry Bolle (Cilo-Aufina) @ 2hr 30min 17sec
  93. José-Luis Lopez-Cerron (Gemeaz Cusin-Zor) @ 2hr 30min 33sec
  94. Jean-Marie Wampers (Santini-Selle Italia) @ 2hr 36min 36sec
  95. Tranquillo Andreetta (Santini-Selle Italia) @ 2hr 39min 13sec
  96. Gianluigi Zuanel (Gis Gelati) @ 2hr 40min 1sec
  97. Benny Schepmans (Safir-Galli) @ 2hr 41min 19sec
  98. Willy Sprangers (Safir-Galli) @ 2hr 42min 7sec
  99. Rudi Weber (Kotter's-GBC) @ 2hr 44min 24sec
  100. Hans-Peter Jakst (Kotter's-GBC) @ 2hr 45min 6sec
  101. Dante Morandi (Famcucine) @ 2hr 49min 40sec
  102. Eugenio Herranz (Gemeaz Cusin-Zor) @ 3hr 5min 28sec
  103. Paolo Rosola (Magniflex) @ 3hr 7min 34sec
  104. Stefan Schropfer (Kotter's-GBC) @ 3hr 28min 34sec

Points Competition:

  1. Giuseppe Saronni (Gis Gelati): 215 points
  2. Tommy Prim (Bianchi): 133
  3. Giovanni Mantovani (Hoonved): 127
  4. Francesco Moser (Famcucine): 117
  5. Silvano Contini (Bianchi): 112

Climbers' Competition:

  1. Claudio Bortolotto (Santini-Selle Italia): 510 points
  2. Beat Breu (Cilo-Aufina): 500
  3. Benedetto Patellaro (Hoonved): 290
  4. Giovanni Battaglin (Inoxpran): 265
  5. Leonardo Natale (Magniflex): 180

Young Rider:

  1. Giuseppe Faraca (Hoonved) 105hr 5min 30sec
  2. Alberto Minetti (Famcucine) @ 23min 51sec
  3. George Mount (Sammontana) @ 25min 26sec
  4. Moreno Argentin (Sammontana) @ 46min 12sec
  5. Giuseppe Saronni (Gis Gelati) @ 40min 40sec

Team Classification:

  1. Bianchi: 313hr 55min 8sec
  2. Cilo-Aufina @ 25min 1sec
  3. Inoxpran @ 44min 32sec
find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Dirty Feet South Salem Cycleworks frames Shade Vise sunglass holder Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Advertise with us!


Content continues below the ads.

Dirty Feet South Salem Cycleworks frames Shade Vise sunglass holder

1981 Giro stage results with running GC:

Time bonuses for each stage: 30 seconds for 1st, 20 for second and 10 seconds for third place.

Wednesday, May 13: Prologue, Trieste 6 km individual time trial

  1. Knut Knudsen: 7min 46sec
  2. Francesco Moser @ 1sec
  3. Gregor Braun @ 5sec
  4. Daniel Gisiger @ 9sec
  5. Giuseppe Saronni s.t.
  6. Claudio Torelli @ 13sec
  7. Dietrich Thurau s.t.
  8. Silvano Contini @ 14sec
  9. Roberto Visentini @ 15sec
  10. Tommy Prim @ 16sec

Thursday, May 14: Stage 1A, Trieste - Bibione, 100 km

  1. Guido Bontempi: 2hr 25min 16sec
  2. Giovanni Mantovani s.t.
  3. Pierino Gavazzi s.t.
  4. Dietrich Thurau s.t.
  5. Serge Demierre s.t.
  6. Giovanni Moro s.t.
  7. Luciano Borgognoni s.t.
  8. Pierangelo Bincoletto s.t.
  9. Dante Morandi s.t.
  10. Giuseppe Faraca s.t.

GC after Stage 1A:

  1. Guido Bontempi

Thursday, May 14: Stage 1B: Lignano - Bibione 15 km team time trial (cronometro a squadre)

  1. Hoonved (Aliverti, Beilacqua, Bombini, Borgognoni, Faraca, Mantovani, Moro, Patellaro, Rui, Zappi) 17min 33sec
  2. Famcucine (Moser, Barone, Braun, Masciarelli, Minetti, Morandi, Santoni, Torelli) @ 2sec
  3. Cilo-Aufina (Bolle, Breu, Demierre, Fuchs, Gisiger, Lienhard, Mutter, Schmutz, Sutter, Wehrli) @ 3sec
  4. Sammontana (Visentini, Bincoletto, Gradi) @ 10sec
  5. Inoxpran (Battaglin, Bausager, Bontempi, Chinetti, Leali, Moro, Marcussen, Sgalbazzi) @ 19sec
  6. Santini-Selle Italia (Beccia, Bortolotto, Andreeta, Favero, Magrini, Rabottini, Wampers) @ 22sec
  7. Gis Gelati (Saronni, Fraccaro, Lualdi, Panizza, Piovani) @ 23sec
  8. Kotter's-GBC (Thurau, Betz, Jakst, Loos, Fossato) @ 23sec
  9. Magniflex (Amadori, Casiraghi, Noris, Gavazzi, Johansson, Lanzoni, Masi, Natale, Renosto, Rosola) @ 30sec
  10. Bianchi (G.B. Baronchelli, Contini, Parsani, Knudsen, Prim, Segersall) @ 36sec

GC after Stage 1B:

  1. Francesco Moser: 2hr 51min 9sec
  2. Gregor Braun @ 4sec
  3. Daniel Gisiger @ 6sec
  4. Claudio Torelli @ 12sec
  5. Guido Bontempi @ 14sec
  6. Stefan Mutter @ 17sec
  7. Joseph Fuchs, Dante Morandi @ 19sec
  8. Ueli Sutter @ 20sec
  9. Roberto Visentini @ 21sec

Friday, May 15: Stage 2, Bibione - Ferrara, 211 km

  1. Paolo Rosola: 5hr 14min 10sec
  2. Gregor Braun s.t.
  3. Dante Morandi s.t.
  4. Giovanni Mantovani s.t.
  5. Jean-Philippe Vandenbrande s.t.
  6. John Trevorrow s.t.
  7. Alessio Antonini s.t.
  8. Flavio Zappi s.t.
  9. Giuseppe Saronni s.t.
  10. Beat Breu s.t.

GC after stage 2:

  1. Gregor Braun: 8hr 5min 3sec
  2. Francesco Moser @ 16sec
  3. Daniel Gisiger @ 22sec
  4. Dante Morandi @ 25sec
  5. Claudio Torelli @ 28sec
  6. Guido Bontempi @ 30sec
  7. Stefan Mutter @ 33sec
  8. Joseph Fuchs @ 35sec
  9. Ueli Sutter 2 36sec
  10. Roberto Visentini @ 37sec

Saturday, May 16: Stage 3, Bologna - Recanati, 255 km

  1. Giuseppe Saronni: 7hr 10min 14sec
  2. Francesco Moser s.t.
  3. Giovanni Mantovani s.t.
  4. Sergio Santimaria s.t.
  5. Claudio Corti s.t.
  6. Godi Schmutz s.t.
  7. Serge Demierre s.t.
  8. Tommy Prim s.t.
  9. Silvano Contini s.t.
  10. Antonio Bevilacqua s.t.

GC after Stage 3:

  1. Francesco Moser: 15hr 15min 13sec
  2. Gregor Braun @ 4sec
  3. Giuseppe Saronni @ 16sec
  4. Daniel Gisiger @ 26sec
  5. Joseph Fuchs @ 39sec
  6. Ueli Sutter @ 40sec
  7. Roberto Visentini @ 41sec
  8. Luciano Borgognoni @ 42sec
  9. Giuseppe Faraca @ 44sec
  10. Giovanni Mantovani @ 47sec

Sunday, May 17: Rest Day (giorno di riposo)

Monday, May 18: Stage 4, Recanati - Lanciano, 214 km

  1. Mario Beccia: 5hr 50min 56sec
  2. Moreno Argentin @ 3sec
  3. Godi Schmutz s.t.
  4. Fiorenzo Aliverti s.t.
  5. Pedro Munoz s.t.
  6. Enrico Maestrelli s.t.
  7. Giuseppe Faraca @ 5sec
  8. Giambattista Baronchelli s.t.
  9. Serge Demierre @ 10sec
  10. Pierino Gavazzi @ 12sec

GC after Stage 4:

  1. Francesco Moser: 21hr 6min 21sec
  2. Gregor Braun @ 4sec
  3. Giuseppe Saronni @ 16sec
  4. Godi Schmutz @ 32sec
  5. Giuseppe Faraca @ 37sec
  6. Joseph Fuchs @ 39sec
  7. Ueli Sutter @ 40sec
  8. Roberto Visentini @ 41sec
  9. Luciano Borgognoni, Fiorenzo Aliverti @ 42sec

Tuesday, May 19: Stage 5, Marina San Vito - Rodi Garganico, 180 km

  1. Giuseppe Saronni: 5hr 2min 50sec
  2. Francesco Moser s.t.
  3. Serge Demierre s.t.
  4. Giambattista Baronchelli s.t.
  5. Silvano Contini s.t.
  6. Knut Knudsen s.t.
  7. Claudio Torelli s.t.
  8. Leonardo Mazzantini s.t.
  9. Alfredo Chinetti s.t.
  10. Tommy Prim s.t.

GC after Stage 5:

  1. Francesco Moser: 26hr 8min 51sec
  2. Giuseppe Saronni @ 6sec
  3. Gregor Braun @ 24sec
  4. Godi Schmutz @ 52sec
  5. Serge Demierre @ 56sec
  6. Joseph Fuchs @ 59sec
  7. Roberto Visentini @ 1min 1sec
  8. Fiorenzo Aliverti, Dietrich Thurau, Knut Knudsen @ 1min 12sec

Wednesday, May 20: Stage 6, Rodi Garganico - Bari, 225 km

  1. Giuseppe Saronni: 6hr 19min 0sec
  2. Peter Kehl s.t.
  3. Paolo Rosola s.t.
  4. Benny Schepmans s.t.
  5. Stefan Mutter s.t.
  6. Pierino Gavazzi s.t.
  7. Dietrich Thurau s.t.
  8. Mario Noris s.t.
  9. Alberto Minetti s.t.
  10. Palmiro Masciarelli s.t.

GC after Stage 6:

  1. Giuseppe Saronni: 32hr 27min 27sec
  2. Francesco Moser @ 24sec
  3. Gregor Braun @ 48sec
  4. Godi Schmutz @ 1min 16sec
  5. Serge Demierre @ 1min 20sec
  6. Joseph Fuchs @ 1min 23sec
  7. Roberto Visentini @ 1min 25sec
  8. Fiorenzo Aliverti @ 1min 26sec
  9. Dietrich Thurau, Knut Knudsen @ 1min 36sec

Thursday, May 21: Stage 7, Bari - Potenza, 143 km

Major ascent: Macchia Rossano

  1. Palmiro Masciarelli: 3hr 48min 1sec
  2. Sergio Sanitmaria s.t.
  3. Claudio Bortolotto s.t.
  4. Wladimiro Panizza s.t.
  5. Alfio Vandi s.t.
  6. Luciano Loro @ 4sec
  7. Beat Breu @ 6sec
  8. Pierino Gavazzi @ 30sec
  9. Giambattista Baronchelli s.t.
  10. Serge Demierre s.t.

GC after Stage 7:

  1. Giuseppe Saronni: 36hr 15min 58sec
  2. Francesco Moser @ 24sec
  3. Godi Schmutz @ 1min 16sec
  4. Serge Demierre @ 1min 20sec
  5. Beat Breu @ 1min 21sec
  6. Joseph Fuchs, Claudio Bortolotto @ 1min 23sec
  7. Roberto Visentini, Fiorenzo Aliverti @ 1min 26sec
  8. Wladimiro Panizza @ 1min 33sec

Friday, May 22: Stage 8, Sala Consilina - Cosenza, 202 km

Major ascents: Cerri, Mormannio

  1. Moreno Argentin: 5hr 23min 13sec
  2. Enrico Maestrelli s.t.
  3. Bruno Leali s.t.
  4. Pierino Gavazzi @ 56sec
  5. Giovanni Mantovani s.t.
  6. Giuseppe Martinelli s.t.
  7. Giambattista Baronchelli s.t.
  8. Serge Demierre s.t.
  9. Dietrich Thurau s.t.
  10. Giovanni Renosto s.t.

GC after Stage 8:

  1. Giuseppe Saronni: 41hr 40min 27sec
  2. Francesco Moser @ 24sec
  3. Bruno Leali @ 46sec
  4. Godi Schmutz @ 1min 16sec
  5. Serge Demierre @ 1min 20sec
  6. Beat Breu @ 1min 21sec
  7. Joseph Fuchs, Claudio Bortolotto @ 1min 23sec
  8. Roberto Visentini @ 1min 25sec
  9. Fiorenzo Aliverti @ 1min 26sec

Saturday, May 23: Stage 9, Cosenza - Reggio Calabria, 230 km

Major ascents: Crocetta, San Elia

  1. Sergio Parsani: 6hr 49min 33sec
  2. Palmiro Masciarelli s.t.
  3. Serge Demierre s.t.
  4. Giovanni Mantovani s.t.
  5. Giuseppe Martinelli s.t.
  6. Giuseppe Saronni s.t.
  7. Dante Morandi s.t.
  8. Pierino Gavazzi s.t.
  9. Stefan Mutter s.t.
  10. Dietrich Thurau s.t.

GC after Stage 9:

  1. Giuseppe Saronni: 48hr 20min 42sec
  2. Franesco Moser @ 24sec
  3. Bruno Leali @ 46sec
  4. Serge Demierre @ 1min 10sec
  5. Godi Schmutz @ 1min 16sec
  6. Beat Breu @ 1min 21sec
  7. Joseph Fuchs, Claudio Bortolotto @ 1min 23sec
  8. Roberto Visentini @ 1min 25sec
  9. Fiorenzo Aliverti @ 1min 26sec

Sunday, May 24: Rest Day (giorno di riposo)

Monday, May 25: Stage 10, Roma - Cascia, 166 km

Major ascents: Terminillo, Chiavano

  1. Giambattista Baronchelli: 4hr 43min 7sec
  2. Claudio Bortolotto @ 3sec
  3. Silvano Contini s.t.
  4. Alfio Vandi @ 5sec
  5. Giovanni Battaglin s.t.
  6. Tommy Prim @ 7sec
  7. Mario Beccia @ 51sec
  8. Joseph Fuchs @ 54sec
  9. Giuseppe Saronni s.t.

GC after Stage 10:

  1. Giuseppe Saronni: 53hr 4min 43sec
  2. Claudio Bortolotto @ 12sec
  3. Giambattista Baronchelli 2 31sec
  4. Alfio Vandi, Silvano Contini @ 49sec
  5. Giovanni Battaglin @ 50sec
  6. Tommy Prim @ 1min 4sec
  7. Joseph Fuchs @ 1min 23sec
  8. Roberto Visentini @ 1min 32sec
  9. Beat Breu @ 1min 33sec

Tuesday, May 26: Stage 11, Cascia - Arezzo, 199 km

  1. Giovanni Renosto: 5hr 18min 43sec
  2. Enrico Marstrelli @ 1sec
  3. Thierry Bolle @ 2sec
  4. Claudio Torelli s.t.
  5. Emanuele Bombini s.t.
  6. Aldo Donadello s.t.
  7. Fulvio Bertacco s.t.
  8. Erwin Leinhard s.t.
  9. Antonio D'Alonzo @ 6sec
  10. Glauco Santoni s.t.

GC after Stage 11:

  1. Giuseppe Saronni: 58hr 26min 17sec
  2. Claudio Bortolotto @ 22sec
  3. Giambattista Baronchelli @ 31sec
  4. Alfio Vandi, Silvano Contini @ 49sec
  5. Giovanni Battaglin @ 50sec
  6. Tommy Prim @ 1min 4sec
  7. Joseph Fuchs @ 1min 23sec
  8. Roberto Visentini @ 1min 32sec
  9. Beat Breu @ 1min 33sec

Wednesday, May 27: Stage 12, Arezzo - Livorno, 224 km

  1. Moreno Argentin: 6hr 9min 22sec
  2. Giuseppe Saronni @ 2sec
  3. Giovanni Mantovani s.t.
  4. Tommy Prim s.t.
  5. Pierino Gavazzi s.t.
  6. Claudio Bortolotto s.t.
  7. Benny Schepmans s.t.
  8. Serge Demierre s.t.
  9. Giambattista Baronchelli s.t.
  10. Giuseppe Martinelli s.t.

GC after Stage 12:

  1. Giuseppe Saronni: 64hr 35min 21sec
  2. Claudio Bortolotto @ 42sec
  3. Giambattista Baronchelli @ 51sec
  4. Alfio Vandi, Silvano Contini @ 1min 9sec
  5. Giovanni Battaglin @ 1min 10sec
  6. Tommy prim @ 1min 24sec
  7. Joseph Fuchs @ 1min 40sec
  8. Roberto Visentini @ 1min 52sec
  9. Beat Breu @ 1min 53sec

Thursday, May 28: Stage 13, Empoli - Montecatini 35 km individual time trial (cronometro)

  1. Knut Knudsen: 45min 10sec
  2. Roberto Vinsetini @ 1min 0sec
  3. Daniel Gisiger @ @ 1min 10sec
  4. Tommy Prim @ 1min 30sec
  5. Silvano Contini s.t.
  6. Roy Schuiten @ 1min 32sec
  7. Giovanni Battaglin @ 2min 0sec
  8. Serge Demierre @ 2min 15sec
  9. Giambattista Baronchelli @ 2min 35sec
  10. Francesco Moser @ 2min 37sec
  11. Giuseppe Saronni @ 2min 55sec

GC after Stage 13:

  1. Roberto Visentini: 65hr 23min 3sec
  2. Silvano Contini @ 7sec
  3. Tommy Prim @ 22sec
  4. Giuseppe Saronni @ 23sec
  5. Giovanni Battaglin @ 38sec
  6. Giambattista Baronchelli @ 54sec
  7. Joseph Fuchs @ 1min 51sec
  8. Claudio Bortolotto @ 2min 17sec
  9. Alfio Vandi @ 2min 21sec
  10. Knut Knudsen @ 2min 35sec

Friday, May 29: Stage 14, Montecatini - Salsomaggiore, 224 km

Major ascents: Cisa, Mille Pini

  1. Francesco Moser: 5hr 48min 56sec
  2. Silvano Contini @ 1sec
  3. Giovanni Battglin s.t.
  4. Claudio Bortolotto s.t.
  5. Luciano Rui s.t.
  6. Tommy Prim s.t.
  7. Jean-Philippe(?) Vandenbrande @ 1min 18sec
  8. Riccardo Magrini s.t.
  9. Dietrich Thurau s.t.
  10. Alfredo Chinetti s.t.

GC after stage 14:

  1. Silvano Contini: 7hr 12min 52sec
  2. Roberto Visentini @ 25sec
  3. Tommy Prim @ 35sec
  4. Giovanni Battaglin @ 41sec
  5. Giuseppe Saronni @ 48sec
  6. Giambattista Baronchelli @ 1min 19sec
  7. Joseph Fuchs @ 2min 16sec
  8. Claudio Bortolotto @ 2min 30sec
  9. Alfio Vandi @ 2min 46sec
  10. Knut Knudsen @ 3min 0sec

Saturday, May 30: Stage 15, Salsomaggiore - Pavia, 198 km

Major ascent: Penice

  1. Daniel Gisiger: 5hr 6min 48sec
  2. Gianarlo Casiraghi s.t.
  3. Sergio Parsani @ 19sec
  4. Giovanni Moro s.t.
  5. Giuseppe Passuello @ 2min 18sec
  6. Eugenio Herranz @ 2min 19sec
  7. Sergio Santimaria s.t.
  8. Salvatore Maccali s.t.
  9. Jean-Marie Wampers @ 11min 53sec
  10. Giovanni Mantovani @ 11min 54sec

GC after Stage 15:

  1. Silvano Contini: 76hr 33min 34sec
  2. Roberto Visentini @ 25sec
  3. Tommy Prim 2 35sec
  4. Giovanni Battaglin @ 41sec
  5. Giuseppe Saronni @ 48sec
  6. Giambattista Baronchelli @ 1min 19sec
  7. Joseph Fuchs @ 2min 16sec
  8. Claudio Bortolotto @ 2min 30sec
  9. Alfio Vandi @ 2min 46sec
  10. Knut Knudsen @ 3min 0sec

Sunday, May 31: Stage 16, Milano - Mantova, 173 km

  1. Claudio Torelli: 4hr 46min 35sec
  2. Dante Morandi s.t.
  3. Alfredo Chinetti s.t.
  4. Mario Noris s.t.
  5. Giuseppe Martinelli s.t.
  6. Giovanni Mantovani s.t.
  7. Pierangelo Bincoletto s.t.
  8. Giuseppe Passuello s.t.
  9. Joseph Fuchs s.t.
  10. Jørgen Marcussen

GC after Stage 16:

  1. Silvano Contini: 81hr 21min 42sec
  2. Roberto Visentini @ 25sec
  3. Tommy Prim @ 35sec
  4. Giovanni Battaglin @ 41sec
  5. Joseph Fuchs @ 43sec
  6. Giuseppe Saronni @ 48sec
  7. Giambattista Baronchelli @ 1min 19sec
  8. Claudio Bortolotto @ 2min 30sec
  9. Alfio Vandi @ 2min 46sec
  10. Knut Knudsen @ 3min 0sec

Monday, June 1: Stage 17, Mantova - Borno, 215 km

Major ascents: San Fermo, Gallo, Clusole, Borno

  1. Benedetto Patellaro: 6hr 5min 5sec
  2. Faustino Ruperez @ 2min 55sec
  3. Claudio Bortolotto @ 4min 56sec
  4. Tommy Prim @ 4min 58sec
  5. Giuseppe Saronni @ 5min 23sec
  6. Giambattista Baronchelli s.t.
  7. Silvano Contini s.t.
  8. Roberto Visentini @ 5min 24sec
  9. Wladimiro Panizza s.t.
  10. Mario Beccia s.t.
  11. Giovanni Battaglin @ 5min 25sec
  12. Alfio Vandi s.t.

GC after Stage 17:

  1. Silvano Contini: 87hr 32min 10sec
  2. Tommy Prim @ 10sec
  3. Roberto Visentini @ 26sec
  4. Giovanni Battaglin @ 43sec
  5. Giuseppe Saronni @ 48sec
  6. Giambattista Baronchelli @ 1min 19sec
  7. Claudio Bortolotto @ 1min 53sec
  8. Joseph Fuchs @ 2min 4sec
  9. Alfio Vandi @ 2min 48sec
  10. Wladimiro Panizza @ 3min 29sec

Tuesday, June 2: Stage 18, Borno - Dimaro Val di Sole, 127 km

Major ascents: Vivone, Tonale

  1. Miguel-Maria Lasa: 3hr 39min 8sec
  2. Silvano Contini @ 1sec
  3. Leonardo Natale s.t.
  4. Eduardo Chozas @ 7sec
  5. Giambattista Baronchelli @ 21sec
  6. Tommy Prim @ 30sec
  7. Joseph Fuchs @ 33sec
  8. Giovanni Battaglin s.t.
  9. Giuseppe Saronni @ 35sec
  10. Alfio Vandi s.t.

GC after Stage 18:

  1. Silvano Contini: 91hr 10min 49sec
  2. Tommy Prim @ 59sec
  3. Giovanni Battaglin @ 1min 35sec
  4. Giuseppe Saronni @ 1min 42sec
  5. Giambattista Baraonchelli @ 1min 59sec
  6. Joseph Fuchs @ 2min 56sec
  7. Alfio Vandi @ 3min 42sec
  8. Roberto Visentini @ 5min 16sec
  9. Claudio Bortolotto @ 6min 53sec
  10. Beat Breu @ 8min 35sec

Wednesday, June 3: Rest Day (giorno di riposo)

Thursday, June 4: Stage 19, Dimaro - San Vigilio di Marebbe, 208 km

Major ascents: Palade, Furcia

  1. Giovanni Battaglin: 5hr 41min 2sec
  2. Giuseppe Saronni @ 10sec
  3. Joseph Fuchs @ 11sec
  4. Tommy Prim s.t.
  5. Roberto Visentini @ 17sec
  6. Beat Breu @ 25sec
  7. Claudio Bortolotto @ 41sec
  8. Erwin Lienhard @ 59sec
  9. Dietrich Thurau @ 1min 2sec
  10. Giambattista Baronchelli s.t.

GC after stage 19:

  1. Silvano Contini: 96hr 53min 3sec
  2. Giovanni Battaglin @ 3sec
  3. Tommy Prim @ 8sec
  4. Giuseppe Saronni @ 30sec
  5. Joseph Fuchs @ 1min 55sec
  6. Giambattista Baronchelli @ 1min 59sec
  7. Alfio Vandi @ 3min 42sec
  8. Roberto Visentini @ 4min 31sec
  9. Claudio Bortolotto @ 6min 22sec
  10. Beat Breu @ 7min 58sec

Friday, June 5: Stage 20, San Vigilio di Maregge - Tre Cime di Lavaredo, 100 km

Major ascents: Tre Croci, Tre Cime di Lavaredo

  1. Beat Breu: 2hr 48min 32sec
  2. Joseph Fuchs @ 10sec
  3. Giovanni Battaglin @ 42sec
  4. Leonardo Natale @ 52sec
  5. Guillermo De La Pena @ 56sec
  6. Giuseppe Saronni @ 1min 4sec
  7. Moreno Argentin s.t.
  8. Roberto Ceruti @ 1min 17sec
  9. Tommy Prim s.t.
  10. Roberto Visentini @ 1min 26sec
  11. Silvano Contini @ 2min 19sec

GC after Stage 20:

  1. Giovanni Battaglin: 99hr 42min 10sec
  2. Tommy Prim @ 50sec
  3. Giuseppe Saronni @ 59sec
  4. Joseph Fuchs @ 1min 10sec
  5. Silvano Contini @ 1min 44sec
  6. Roberto Visentini @ 5min 22sec
  7. Alfio Vandi @ 6min 13sec
  8. Beat Breu @ 6min 53sec
  9. Claudio Bortolotto @ 7min 18sec
  10. Giambattista Baronchelli @ 8min 43sec

Saturday, June 6: Stage 21, Auronzo - Arzignano, 197 km

  1. Pierino Gavazzi: 4hr 15min 22sec
  2. Giuseppe Saronni s.t.
  3. Francesco Moser s.t.
  4. Giovanni Mantovani s.t.
  5. Benny Schepmans s.t.
  6. Willy Vigouroux s.t.
  7. Dante Morandi s.t.
  8. Giuseppe Martinelli s.t.
  9. Jean-Philippe(?) Vandenbrande s.t.
  10. Paolo Rosola s.t.

GC after Stage 21:

  1. Giovanni Battaglin: 103hr 57min 32sec
  2. Giuseppe Saronni @ 39sec
  3. Tommy Prim @ 50sec
  4. Joseph Fuchs @ 1min 10sec
  5. Silvano Contini @ 1min 44sec
  6. Roberto Visentini @ 5min 22sec
  7. Alfio Vandi @ 6min 13sec
  8. Beat Breu @ 6min 53sec
  9. Claudio Bortolotto @ 7min 18sec
  10. Giambattista Baronchelli @ 8min 43sec

Sunday, June 7: 22nd and Final Stage, Soave - Verona 42 km individual time trial (cronometro)

  1. Knut Knudsen: 51min 50sec
  2. Tommy Prim @ 1min 22sec
  3. Giovanni Battaglin @ 1min 24sec
  4. Giuseppe Saronni @ 1min 25sec
  5. Roberto Visentini @ 1min 29sec
  6. Claudio Torelli @ 1min 36sec
  7. Roy Schuiten @ 1min 46sec
  8. Daniel Gisiger @ 2min 5sec
  9. Franco Conti @ 2min 29sec
  10. Francesco Moser @ 2min 32sec

1981 Giro d'Italia Complete Final General Classification


Content continues below the ads.

Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles

1981 Giro d'Italia photos

Silvano Contini in pink

Silvano Contini in pink

Giovanni Battaglin

Giovanni Battaglin

Giovanni Battaglin in triumph

Giovanni Battaglin savors his victory


Content continues below the ads.

Advertise with us!