BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Nalini clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2015 Herald Sun Tour (2.1), Australia

62nd edition: February 4 - February 8, 2015

Herald Sun Tour Podium history | 2014 edition | 2016 edition

Prologue | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 |


Sunday, February 8: 4th and Final Stage, Arthurs Seat - Arthurs Seat, 122 km

Stage 4 profile/elevation |

Cameron Meyer

Final overall winner Cameron Meyer

The Race: Cameron Meyer proved himself a superb racer by winning the 2015 Herald Sun Tour. Having won the Tour Down Under in 2011, Meyer joins Stuart O'Grady and Simon Gerrans in having won both important Australian stage races.

The stage had an 86 km loop before three ascents of the Arthur's Seat climb, which rises to 18% at one place. Some members of the original break of 13 riders survived the second time up, but they were all captured before the third ascent to the hilltop finish.

Twenty riders were in the front group on the final time up the hill, but they broke up near the top. Cameron Meyer and Simon Clarke gained a slight gap near the top and were then joined by Patrick Bevin, who won the stage. That gave Meyer second place for the stage and the overall win.

Complete Results:

Winner's average speed: 41.9 km/hr. 85 starters, 13 abandons

1 Patrick BEVIN (Avanti) 2hr 54min 38sec
2 Cameron MEYER (Orica-GreenEdge) s.t.
3 Simon CLARKE (Orica-GreenEdge) s.t.
4 Brendan CANTY (Budget Forklifts) @ 2sec
5 Robert POWER (Jayco-AIS Under 23) s.t.
6 Franco PELLIZOTTI (Androni Giocattoli) s.t.
7 Damien HOWSON (Orica-GreenEdge) @ 6sec
8 Scott DAVIES (Great Britain) @ 7sec
9 Joseph COOPER (Avanti) @ 9sec
10 Serge PAUWELS (MTN-Qhubeka) @ 11sec
11 Mitchell COOPER (Navitas Satalyst) s.t.
12 Grant FERGUSON (Great Britain) s.t.
13 Lachlan NORRIS (Drapac) s.t.
14 Mark O'BRIEN (Avanti) @ 32sec
15 Daniel SUMMERHILL (United Healthcare) @ 40sec
16 Christopher JONES (United Healthcare) s.t.
17 Thomas MOSES (JLT Condor) @ 46sec
18 Michael TORCKLER (Budget Forklifts) s.t.
19 Michael CUMING (JLT Condor) @ 48sec
20 Lachlan MORTON (KordaMentha-Australia) @ 55sec
21 Patrick SHAW (Avanti) @ 1min 10sec
22 Graham BRIGGS (JLT Condor) +1:14
23 Cameron WURF (KordaMentha-Australia) +1:14
24 Scott THOMAS (Data #3 Symantec) +1:30
25 Nicholas SCHULTZ (KordaMentha-Australia) +1:43
26 Chris HAMILTON (KordaMentha-Australia) s.t.
27 Lucas EUSER (United Healthcare) s.t.
28 Jeremy CAMERON (African Wildlife Safaris) +1:50
29 Benjamin HILL (Charter Mason-Giant) s.t.
30 Jackson MAWBY (Navitas Satalyst) +1:50
31 Samuel SPOKES (Drapac) +2:05
32 Marco FRAPPORTI (Androni Giocattoli) +2:16
33 Alexander CLEMENTS (Jayco-AIS Under 23) +2:26
34 Adam PHELAN (Drapac) +2:45
35 Angus MORTON (KordaMentha-Australia) s.t.
36 Joshua EDMONDSON (Great Britain) +3:11
37 Robbie HUCKER (Drapac) s.t.
38 Nicholas KATSONIS (Charter Mason-Giant) s.t.
39 Caleb EWAN (Orica-GreenEdge) +3:23
40 Steele VON HOFF (KordaMentha-Australia) +3:36
41 Brodie TALBOT (Budget Forklifts) s.t.
42 Sam BEWLEY (Orica-GreenEdge) s.t.
43 Sean LAKE (African Wildlife Safaris) s.t.
44 Patrick LANE (African Wildlife Safaris) s.t.
45 Richard HANDLEY (JLT Condor) s.t.
46 Songezo JIM (MTN-Qhubeka) s.t.
47 Cameron BAYLY (Search2retain) +4:02
48 Tanner PUTT (United Healthcare) +5:10
49 Alberto NARDIN (Androni Giocattoli) s.t.
50 John MURPHY (United Healthcare) s.t.
51 Tyler FARRAR (MTN-Qhubeka) s.t.
52 Matthew Harley GOSS (MTN-Qhubeka) s.t.
53 Tiziano DALL'ANTONIA (Androni Giocattoli) s.t.
54 William CLARKE (Drapac) +5:44
55 Alexander SMYTH (African Wildlife Safaris) +9:38
56 Joel STRACHAN (Navitas Satalyst) +10:09
57 Christopher LAWLESS (Great Britain) s.t.
58 Jake KELLY (Great Britain) s.t.
59 Tommy NANKERVIS (Budget Forklifts) s.t.
60 Michael RICE (Search2retain) s.t.
61 Gabreil CULLAIGH (Great Britain) s.t.
62 Craig EVERS (Data #3 Symantec) s.t.
63 Jayden COPP (Charter Mason-Giant) s.t.
64 Ryan THOMAS (Data #3 Symantec) s.t.
65 Nick DOUGALL (MTN-Qhubeka) s.t.
66 Mitchell LOVELOCK-FAY (Avanti) s.t.
67 Grayson NAPIER (Navitas Satalyst) s.t.
68 Kane WALKER (Navitas Satalyst) +10:34
69 Adrian HEGYVARY (United Healthcare) s.t.
70 James MOWATT (Data #3 Symantec) +13:50
71 Stuart SHAW (Search2retain) +13:52
72 Tyler SPURRELL (Data #3 Symantec) +14:33

Complete Final GC after Stage 4:

534.9 km raced at an average speed of 42.740 km/hr

1 Cameron MEYER (Orica-GreenEdge) 12hr 30min 55sec
2 Patrick BEVIN (Avanti) @ 11sec
3 Joseph COOPER (Avanti) @ 19sec
4 Simon CLARKE (Orica-GreenEdge) @ 21sec
5 Damien HOWSON (Orica-GreenEdge) @ 35sec
6 Robert POWER (Jayco-AIS Under 23) @ 37sec
7 Brendan CANTY (Budget Forklifts) @ 39sec
8 Lachlan NORRIS (Drapac) @ 40sec
9 Franco PELLIZOTTI (Androni Giocattoli) s.t.
10 Scott DAVIES (Great Britain) @ 41sec
11 Mitchell COOPER (Navitas Satalyst) @ 45sec
12 Serge PAUWELS (MTN-Qhubeka) @ 46sec
13 Grant FERGUSON (Great Britain) @ 47sec
14 Daniel SUMMERHILL (United Healthcare) @ 1min 10sec
15 Mark O'BRIEN (Avanti) +1:12
16 Christopher JONES (United Healthcare) +1:17
17 Michael TORCKLER (Budget Forklifts) +1:22
18 Lachlan MORTON (KordaMentha-Australia) +1:28
19 Patrick SHAW (Avanti) +1:46
20 Chris HAMILTON (KordaMentha-Australia) +2:18
21 Lucas EUSER (United Healthcare) +2:21
22 Joshua EDMONDSON (Great Britain) +25:33
23 Thomas MOSES (JLT Condor) +26:47
24 Graham BRIGGS (JLT Condor) +27:12
25 Cameron WURF (KordaMentha-Australia) +27:15
26 Nicholas SCHULTZ (KordaMentha-Australia) +27:49
27 Jackson MAWBY (Navitas Satalyst) +27:50
28 Benjamin HILL (Charter Mason-Giant) +27:51
29 Jeremy CAMERON (African Wildlife Safaris) +27:55
30 Samuel SPOKES (Drapac) +28:06
31 Marco FRAPPORTI (Androni Giocattoli) +28:28
32 Adam PHELAN (Drapac) +28:41
33 Caleb EWAN (Orica-GreenEdge) +28:55
34 Steele VON HOFF (KordaMentha-Australia) +29:20
35 Nicholas KATSONIS (Charter Mason-Giant) s.t.
36 Richard HANDLEY (JLT Condor) +29:37
37 Sean LAKE (African Wildlife Safaris) +29:39
38 Patrick LANE (African Wildlife Safaris) s.t.
39 Brodie TALBOT (Budget Forklifts) +29:41
40 Songezo JIM (MTN-Qhubeka) +29:44
41 Robbie HUCKER (Drapac) +29:59
42 Scott THOMAS (Data #3 Symantec) +30:26
43 Sam BEWLEY (Orica-GreenEdge) +30:27
44 Michael CUMING (JLT Condor) +30:34
45 Cameron BAYLY (Search2retain) +31:03
46 John MURPHY (United Healthcare) +31:08
47 Matthew Harley GOSS (MTN-Qhubeka) +31:09
48 Tiziano DALL'ANTONIA (Androni Giocattoli) +31:10
49 Alberto NARDIN (Androni Giocattoli) +31:47
50 Alexander CLEMENTS (Jayco-AIS Under 23) +31:50
51 Gabreil CULLAIGH (Great Britain) +32:00
52 Tyler FARRAR (MTN-Qhubeka) +32:13
53 Angus MORTON (KordaMentha-Australia) +32:42
54 William CLARKE (Drapac) +32:49
55 Tanner PUTT (United Healthcare) +34:45
56 Tommy NANKERVIS (Budget Forklifts) +36:07
57 Craig EVERS (Data #3 Symantec) +36:10
58 Grayson NAPIER (Navitas Satalyst) +36:13
59 Christopher LAWLESS (Great Britain) +36:29
60 Kane WALKER (Navitas Satalyst) +36:35
61 Adrian HEGYVARY (United Healthcare) +37:36
62 Jake KELLY (Great Britain) +37:54
63 Nick DOUGALL (MTN-Qhubeka) +38:32
64 Alexander SMYTH (African Wildlife Safaris) +38:45
65 Jayden COPP (Charter Mason-Giant) +39:44
66 James MOWATT (Data #3 Symantec) +39:48
67 Joel STRACHAN (Navitas Satalyst) +40:07
68 Mitchell LOVELOCK-FAY (Avanti) +40:29
69 Michael RICE (Search2retain) +41:13
70 Ryan THOMAS (Data #3 Symantec) +41:26
71 Tyler SPURRELL (Data #3 Symantec) +42:31
72 Stuart SHAW (Search2retain) +44:58

Stage 4 elevation/profile

Stage 4 profile


Saturday, February 7: Stage 3, Mitchellstown - Nagambie, 146.7 km

Stage 3 profile/elevation |

Caleb Ewen wins stage 3

Caleb Ewen wins stage 3

The Race: A group of 58 riders contested the sprint to win stage three after absorbing the last riders of a break with four kilometers to go.

William Clark was hoping to get the jump on the quickest riders of the bunch by going a bit early. But, it was impossible to stay away from the fast-moving large group.

Sam Bewley of Orica-GreenEdge gave teammate Caleb Ewan a powerful leadout which Ewan did not waste. Ewan won the stage while GC leader Cameron Meyer finished in the same front group, nineteenth, to maintain his overall leadership.

This has been Orica-GreenEdge's race. They have won stages 1, 2 and 3, missing only the prologue to have won every stage of this year's edition and currently have the the GC lead as well.

Complete Results:

42.877 km/hr average speed

1. Caleb EWAN (Orica-GreenEdge) 3hr 25min 17sec
2. Tyler FARRAR (MTN-Qhubeka) s.t.
3. Steele VON HOFF (KordaMentha-Australia) s.t.
4. John MURPHY (United Healthcare) s.t.
5. William CLARKE (Drapac) s.t.
6. Tiziano DALL'ANTONIA (Androni Giocattoli) s.t.
7. Felix ENGLISH (JLT Condor) s.t.
8. Grayson NAPIER (Navitas Satalyst) s.t.
9. Patrick BEVIN (Avanti) s.t.
10. James MOWATT (Data #3 Symantec) s.t.
11. Tommy NANKERVIS (Budget Forklifts) s.t.
12. Paul VAN DER PLOEG (Charter Mason-Giant) s.t.
13. Graham BRIGGS (JLT Condor) s.t.
14. Serge PAUWELS (MTN-Qhubeka) s.t.
15. Lachlan NORRIS (Drapac) s.t.
16. Patrick SHAW (Avanti) s.t.
17. Jackson MAWBY (Navitas Satalyst) s.t.
18. Thomas MOSES (JLT Condor) s.t.
19. Cameron MEYER (Orica-GreenEdge) s.t.
20. Nicholas SCHULTZ (KordaMentha-Australia) s.t.
21. Kane WALKER (Navitas Satalyst) s.t.
22. Jeremy CAMERON (African Wildlife Safaris) s.t.
23. Scott DAVIES (Great Britain) s.t.
24. Cameron WURF (KordaMentha-Australia) s.t.
25. Simon CLARKE (Orica-GreenEdge) s.t.
26. Joseph COOPER (Avanti) s.t.
27. Christopher LAWLESS (Great Britain) s.t.
28. Lucas EUSER (United Healthcare) s.t.
29. Ryan CAVANAGH (Jayco-AIS Australia U23) s.t.
30. Franco PELLIZOTTI (Androni Giocattoli) s.t.
31. Brodie TALBOT (Budget Forklifts) s.t.
32. Grant FERGUSON (Great Britain) s.t.
33. Matthew Harley GOSS (MTN-Qhubeka) s.t.
34. Sean LAKE (African Wildlife Safaris) s.t.
35. Damien HOWSON (Orica-GreenEdge) s.t.
36. Mark O'BRIEN (Avanti) s.t.
37. Robert POWER (Jayco-AIS Australia U23) s.t.
38. Brendan CANTY (Budget Forklifts) s.t.
39. Songezo JIM (MTN-Qhubeka) s.t.
40. Michael TORCKLER (Budget Forklifts) s.t.
41. Lachlan MORTON (KordaMentha-Australia) s.t.
42. Christopher JONES (United Healthcare) s.t.
43. Patrick LANE (African Wildlife Safaris) s.t.
44. Nicholas KATSONIS (Charter Mason-Giant) s.t.
45. Marco FRAPPORTI (Androni Giocattoli) s.t.
46. Chris HAMILTON (KordaMentha-Australia) s.t.
47. David EDWARDS (Charter Mason-Giant) s.t.
48. Harry CARPENTER (Jayco-AIS Australia U23) s.t.
49. Gabreil CULLAIGH (Great Britain) s.t.
50. Richard HANDLEY (JLT Condor) s.t.
51. Mitchell COOPER (Navitas Satalyst) s.t.
52. Adam PHELAN (Drapac) s.t.
53. Daniel SUMMERHILL (United Healthcare) s.t.
54. Angus LYONS (Jayco-AIS Australia U23) s.t.
55. Craig EVERS (Data #3 Symantec) s.t.
56. Benjamin HILL (Charter Mason-Giant) s.t.
57. Samuel SPOKES (Drapac) s.t.
58. Neil VAN DER PLOEG (Avanti) s.t.
59. Sam BEWLEY (Orica-GreenEdge) @ 21sec
60. Alberto NARDIN (Androni Giocattoli) @ 28sec
61. Michael HEPBURN (Orica-GreenEdge) @ 31sec
62. Joshua EDMONDSON (Great Britain) @ 45sec
63. Robbie HUCKER (Drapac) s.t.
64. Adrian HEGYVARY (United Healthcare) @ 1min 0sec
65. Cameron BAYLY (STR) @ 1min 2sec
66. Kristian HOUSE (JLT Condor) s.t.
67. Jake KELLY (Great Britain) @ 1min 43sec
68. Tyler SPURRELL (Data #3 Symantec) @ 2min 0sec
69. Matt BRAMMEIER (MTN-Qhubeka) s.t.
70. Nick DOUGALL (MTN-Qhubeka) s.t.
71. Scott THOMAS (Data #3 Symantec) @ 2min 55sec
72. Alexander CLEMENTS (Jayco-AIS Australia U23) s.t.
73. Alexander SMYTH (African Wildlife Safaris) @ 3min 5sec
74. Michael CUMING (JLT Condor) @ 3min 24sec
75. Jayden COPP (Charter Mason-Giant) @ 3min 34sec
76. Jacob KAUFFMANN (Budget Forklifts) s.t.
77. Mitchell LOVELOCK-FAY (Avanti) s.t.
78. Tanner PUTT (United Healthcare) s.t.
79. Joel STRACHAN (Navitas Satalyst) s.t.
80. Angus MORTON (KordaMentha-Australia) s.t.
81. Massimo GRAZIATO (African Wildlife Safaris) @ 4min 27sec
82. Stuart SHAW (STR) @ 5min 2sec
83. Michael RICE (STR) s.t.
84. Ryan THOMAS (Data #3 Symantec) @ 5min 18sec
85. David MELVILLE (Data #3 Symantec) @ 5min 20sec

GC after Stage 3: 412.9 kms raced so far at an average speed of 42.982 km/hr

1. Cameron MEYER (Orica-GreenEdge) 9hr 36min 23sec
2. Joseph COOPER (Avanti) @ 4sec
3. Patrick BEVIN (Avanti) @ 15sec
4. Simon CLARKE (Orica-GreenEdge) @ 19sec
5. Lachlan NORRIS (Drapac) @ 23sec
6. Damien HOWSON (Orica-GreenEdge) s.t.
7. Daniel SUMMERHILL (United Healthcare) @ 24sec
8. Lachlan MORTON (KordaMentha-Australia) @ 27sec
9. Scott DAVIES (Great Britain) @ 28sec
10. Mitchell COOPER (Navitas Satalyst) s.t.
11. Serge PAUWELS (MTN-Qhubeka) @ 29sec
12. Robert POWER (Jayco-AIS Australia U23) s.t.
13. Chris HAMILTON (KordaMentha-Australia) s.t.
14. Michael TORCKLER (Budget Forklifts) @ 30sec
15. Grant FERGUSON (Great Britain) s.t.
16. Franco PELLIZOTTI (Androni Giocattoli) s.t.
17. Patrick SHAW (Avanti) s.t.
18. Christopher JONES (United Healthcare) @ 31sec
19. Brendan CANTY (Budget Forklifts) s.t.
20. Lucas EUSER (United Healthcare) @ 32sec
21. Mark O'BRIEN (Avanti) @ 34sec
22. Gabreil CULLAIGH (Great Britain) @ 21min 45sec
23. Joshua EDMONDSON (Great Britain) @ 22min 16sec
24. Caleb EWAN (Orica-GreenEdge) @ 25min 26sec
25. Steele VON HOFF (KordaMentha-Australia) @ 25min 38sec
26. Neil VAN DER PLOEG (Avanti) @ 25min 47sec
27. Paul VAN DER PLOEG (Charter Mason-Giant) s.t.
28. Felix ENGLISH (JLT Condor) @ 25min 50sec
29. Adam PHELAN (Drapac) s.t.
30. Tommy NANKERVIS (Budget Forklifts) @ 25min 52sec
31. John MURPHY (United Healthcare) s.t.
32. David EDWARDS (Charter Mason-Giant) s.t.
33. Graham BRIGGS (JLT Condor) s.t.
34. James MOWATT (Data #3 Symantec) s.t.
35. Harry CARPENTER (Jayco-AIS Australia U23) @ 25min 53sec
36. Matthew Harley GOSS (MTN-Qhubeka) s.t.
37. Angus LYONS (Jayco-AIS Australia U23) s.t.
38. Tiziano DALL'ANTONIA (Androni Giocattoli) @ 25min 54sec
39. Jackson MAWBY (Navitas Satalyst) s.t.
40. Cameron WURF (KordaMentha-Australia) @ 25min 55sec
41. Ryan CAVANAGH (Jayco-AIS Australia U23) s.t.
42. Samuel SPOKES (Drapac) s.t.
43. Richard HANDLEY (JLT Condor) s.t.
44. Craig EVERS (Data #3 Symantec) s.t.
45. Benjamin HILL (Charter Mason-Giant) s.t.
46. Thomas MOSES (JLT Condor) s.t.
47. Kane WALKER (Navitas Satalyst) s.t.
48. Sean LAKE (African Wildlife Safaris) @ 25min 57sec
49. Patrick LANE (African Wildlife Safaris) s.t.
50. Grayson NAPIER (Navitas Satalyst) @ 25min 58sec
51. Brodie TALBOT (Budget Forklifts) @ 25min 59sec
52. Jeremy CAMERON (African Wildlife Safaris) s.t.
53. Nicholas SCHULTZ (KordaMentha-Australia) @ 26min 0sec
54. Songezo JIM (MTN-Qhubeka) +26:02
55. Nicholas KATSONIS (Charter Mason-Giant) +26:03
56. Marco FRAPPORTI (Androni Giocattoli) +26:06
57. Christopher LAWLESS (Great Britain) +26:14
58. Michael HEPBURN (Orica-GreenEdge) +26:18
59. Alberto NARDIN (Androni Giocattoli) +26:31
60. Robbie HUCKER (Drapac) +26:42
61. Sam BEWLEY (Orica-GreenEdge) +26:45
62. Cameron BAYLY (STR) +26:55
63. Adrian HEGYVARY (United Healthcare) +26:56
64. Tyler FARRAR (MTN-Qhubeka) +26:57
65. William CLARKE (Drapac) +26:59
66. Kristian HOUSE (JLT Condor) +27:15
67. Jake KELLY (Great Britain) +27:39
68. Tyler SPURRELL (Data #3 Symantec) +27:52
69. Matt BRAMMEIER (MTN-Qhubeka) +27:56
70. Nick DOUGALL (MTN-Qhubeka) +28:17
71. Scott THOMAS (Data #3 Symantec) +28:50
72. Alexander SMYTH (African Wildlife Safaris) +29:01
73. Alexander CLEMENTS (Jayco-AIS Australia U23) +29:18
74. Jayden COPP (Charter Mason-Giant) +29:29
75. Tanner PUTT (United Healthcare) +29:29
76. Jacob KAUFFMANN (Budget Forklifts) +29:30
77. Michael CUMING (JLT Condor) +29:40
78. Angus MORTON (KordaMentha-Australia) +29:51
79. Joel STRACHAN (Navitas Satalyst) +29:52
80. Mitchell LOVELOCK-FAY (Avanti) +30:14
81. Massimo GRAZIATO (African Wildlife Safaris) +30:23
82. Michael RICE (STR) +30:58
83. Stuart SHAW (STR) +31:00
84. Ryan THOMAS (Data #3 Symantec) +31:11
85. David MELVILLE (Data #3 Symantec) +31:22

Stage 3 profile/elevation

Stage 3 profile


Friday, February 6: Stage 2, Bendigo - Nagambie, 117.9 km

Stage 2 elevation |

Caleb Ewan wins stage 2

Caleb Ewan wins stage 2

The Race: With the stage about 40 kilometers old, three riders escaped: Tyler Farrar, Michael Cumming and Will Clarke.

This was a determined trio that grew their gap to nearly three minutes. The break lasted most of the stage, with the three escapees still a minute ahead of the field with twenty kilometers remaining. But, it was not to be, with the escapees captured close to the finish.

With the peloton largely intact, Orica-GreenEdge's Caleb Ewan was the fastest man in the pack today. Ewan won the stage. But, just as Ewan was raising his hands in victory, a crash was happening on his left. Brenton Jones (Drapac) tangled with Sam Witmiz (Budget Forklifts), as you can see in the photo above. While Jones went down, Witmitz stayed upright and finished third, behind Steele von Hoff.

Cameron Meyer retained his overall race lead.

Complete Results:

Winner's average speed: 44.5 km/hr

1 Caleb EWAN (Orica-GreenEdge) 2hr 38min 51sec
2 Steele VON HOFF (KordaMentha Australia) s.t.
3 Samuel WITMITZ (Budget Forklifts) s.t.
4 John MURPHY (United Healthcare) s.t.
5 Brenton JONES (Drapac) s.t.
6 Massimo GRAZIATO (African Wildlife Safaris) s.t.
7 James MOWATT (Data #3 Symantec) s.t.
8 Graham BRIGGS (JLT Condor) s.t.
9 Michael RICE (Search2retain) s.t.
10 Tanner PUTT (United Healthcare) s.t.
11 Tiziano DALL'ANTONIA (Androni Giocattoli) s.t.
12 Felix ENGLISH (JLT Condor) s.t.
13 Michael HEPBURN (Orica-GreenEdge) s.t.
14 Alexander SMYTH (African Wildlife Safaris) s.t.
15 Patrick SHAW (Avanti) s.t.
16 Matt BRAMMEIER (MTN-Qhubeka) s.t.
17 Marco FRAPPORTI (Androni Giocattoli) s.t.
18 Alistair DONOHOE (Search2retain) s.t.
19 Paul VAN DER PLOEG (Charter Mason-Giant) s.t.
20 Grayson NAPIER (Navitas Satalyst) s.t.
21 Cameron MEYER (Orica-GreenEdge) s.t.
22 Serge PAUWELS (MTN-Qhubeka) s.t.
23 Patrick BEVIN (Avanti) s.t.
24 Lucas EUSER (United Healthcare) s.t.
25 Matthew Harley GOSS (MTN-Qhubeka) s.t.
26 Robbie HUCKER (Drapac) s.t.
27 Jeremy CAMERON (African Wildlife Safaris) s.t.
28 Lachlan NORRIS (Drapac) s.t.
29 Scott DAVIES (Great Britain) s.t.
30 Samuel SPOKES (Drapac) s.t.
31 Christopher JONES (United Healthcare) s.t.
32 Jackson MAWBY (Navitas Satalyst) s.t.
33 Benjamin HILL (Charter Mason-Giant) s.t.
34 Adrian HEGYVARY (United Healthcare) s.t.
35 Simon CLARKE (Orica-GreenEdge) s.t.
36 Joseph COOPER (Avanti) s.t.
37 Tommy NANKERVIS (Budget Forklifts) s.t.
38 Cameron WURF (KordaMentha Australia) s.t.
39 Tyler SPURRELL (Data #3 Symantec) s.t.
40 Jacob KAUFFMANN (Budget Forklifts) s.t.
41 Franco PELLIZOTTI (Androni Giocattoli) s.t.
42 Mark O'BRIEN (Avanti) s.t.
43 Alberto NARDIN (Androni Giocattoli) s.t.
44 Songezo JIM (MTN-Qhubeka) s.t.
45 Damien HOWSON (Orica-GreenEdge) s.t.
46 Michael TORCKLER (Budget Forklifts) s.t.
47 Thomas MOSES (JLT Condor) s.t.
48 Stuart SHAW (Search2retain) s.t.
49 Robert POWER (Jayco-AIS) s.t.
50 Nicholas SCHULTZ (KordaMentha Australia) s.t.
51 Brendan CANTY (Budget Forklifts) s.t.
52 Adam PHELAN (Drapac) s.t.
53 Jayden COPP (Charter Mason-Giant) s.t.
54 Brodie TALBOT (Budget Forklifts) s.t.
55 Lachlan MORTON (KordaMentha Australia) s.t.
56 Ryan THOMAS (Data #3 Symantec) s.t.
57 Mitchell COOPER (Navitas Satalyst) s.t.
58 Daniel SUMMERHILL (United Healthcare) s.t.
59 Chris HAMILTON (KordaMentha Australia) s.t.
60 Richard HANDLEY (JLT Condor) s.t.
61 Ryan CAVANAGH (Jayco-AIS) s.t.
62 Grant FERGUSON (Great Britain) s.t.
63 David EDWARDS (Charter Mason-Giant) s.t.
64 Harry CARPENTER (Jayco-AIS) s.t.
65 Jake KELLY (Great Britain) s.t.
66 Scott THOMAS (Data #3 Symantec) s.t.
67 Craig EVERS (Data #3 Symantec) s.t.
68 Cameron BAYLY (Search2retain) s.t.
69 David MELVILLE (Data #3 Symantec) s.t.
70 Joshua EDMONDSON (Great Britain) s.t.
71 Patrick LANE (African Wildlife Safaris) s.t.
72 Neil VAN DER PLOEG (Avanti) s.t.
73 Jack BECKINSALE (Jayco-AIS) s.t.
74 Nicholas KATSONIS (Charter Mason-Giant) s.t.
75 Kane WALKER (Navitas Satalyst) s.t.
76 Angus LYONS (Jayco-AIS) s.t.
77 Sean LAKE (African Wildlife Safaris) s.t.
78 Angus MORTON (KordaMentha Australia) @ 19sec
79 Alexander CLEMENTS (Jayco-AIS) s.t.
80 Gabreil CULLAIGH (Great Britain) @ 22sec
81 Joel STRACHAN (Navitas Satalyst) s.t.
82 Nick DOUGALL (MTN-Qhubeka) s.t.
83 Kristian HOUSE (JLT Condor) s.t.
84 Michael CUMING (JLT Condor) s.t.
85 Christopher LAWLESS (Great Britain) s.t.
86 Sam BEWLEY (Orica-GreenEdge) @ 37sec
87 Mitchell LOVELOCK-FAY (Avanti) @ 46sec
88 Tyler FARRAR (MTN-Qhubeka) @ 1min 13sec
89 William CLARKE (Drapac) @ 1min 14sec

Complete GC after Stage 2:

1 Cameron MEYER (Orica-GreenEdge) 6hr11min 6sec
2 Joseph COOPER (Avanti) @ 4sec
3 Patrick BEVIN (Avanti) @ 15sec
4 Simon CLARKE (Orica-GreenEdge) @ 19sec
5 Lachlan NORRIS (Drapac) @ 23sec
6 Damien HOWSON (Orica-GreenEdge) s.t.
7 Daniel SUMMERHILL (United Healthcare) @ 24sec
8 Lachlan MORTON (KordaMentha Australia) @ 27sec
9 Scott DAVIES (Great Britain) @ 28sec
10 Mitchell COOPER (Navitas Satalyst) s.t.
11 Serge PAUWELS (MTN-Qhubeka) @ 29sec
12 Robert POWER (Jayco-AIS) s.t.
13 Chris HAMILTON (KordaMentha Australia) s.t.
14 Michael TORCKLER (Budget Forklifts) @ 30sec
15 Grant FERGUSON (Great Britain) s.t.
16 Franco PELLIZOTTI (Androni Giocattoli) s.t.
17 Patrick SHAW (Avanti) s.t.
18 Christopher JONES (United Healthcare) @ 31sec
19 Brendan CANTY (Budget Forklifts) s.t.
20 Lucas EUSER (United Healthcare) @ 32sec
21 Mark O'BRIEN (Avanti) @ 34sec
22 Joshua EDMONDSON (Great Britain) @ 21min 31sec
23 Gabreil CULLAIGH (Great Britain) +21:45
24 Caleb EWAN (Orica-GreenEdge) +25:36
25 Steele VON HOFF (KordaMentha Australia) +25:42
26 Samuel WITMITZ (Budget Forklifts) +25:45
27 Brenton JONES (Drapac) +25:46
28 Neil VAN DER PLOEG (Avanti) +25:47
29 Michael HEPBURN (Orica-GreenEdge) s.t.
30 Paul VAN DER PLOEG (Charter Mason-Giant) s.t.
31 Felix ENGLISH (JLT Condor) +25:50
32 Adam PHELAN (Drapac) +25:50
33 Jack BECKINSALE (Jayco-AIS) +25:51
34 Tyler SPURRELL (Data #3 Symantec) +25:52
35 Tommy NANKERVIS (Budget Forklifts) s.t.
36 John MURPHY (United Healthcare) s.t.
37 David EDWARDS (Charter Mason-Giant) s.t.
38 Graham BRIGGS (JLT Condor) s.t.
39 James MOWATT (Data #3 Symantec) s.t.
40 Harry CARPENTER (Jayco-AIS) +25:53
41 Matthew Harley GOSS (MTN-Qhubeka) s.t.
42 Ryan THOMAS (Data #3 Symantec) s.t.
43 Cameron BAYLY (Search2retain) s.t.
44 Angus LYONS (Jayco-AIS) s.t.
45 Alistair DONOHOE (Search2retain) +25:54
46 Matt BRAMMEIER (MTN-Qhubeka) s.t.
47 Tiziano DALL'ANTONIA (Androni Giocattoli) s.t.
48 Jackson MAWBY (Navitas Satalyst) s.t.
49 Cameron WURF (KordaMentha Australia) +25:55
50 Ryan CAVANAGH (Jayco-AIS) s.t.
51 Jayden COPP (Charter Mason-Giant) s.t.
52 Tanner PUTT (United Healthcare) s.t.
53 Samuel SPOKES (Drapac) s.t.
54 Scott THOMAS (Data #3 Symantec) s.t.
55 Richard HANDLEY (JLT Condor) s.t.
56 Craig EVERS (Data #3 Symantec) s.t.
57 Benjamin HILL (Charter Mason-Giant) s.t.
58 Thomas MOSES (JLT Condor) s.t.
59 Kane WALKER (Navitas Satalyst) s.t.
60 Alexander SMYTH (African Wildlife Safaris) +25:56
61 Adrian HEGYVARY (United Healthcare) s.t.
62 Jake KELLY (Great Britain) s.t.
63 Jacob KAUFFMANN (Budget Forklifts) s.t.
64 Massimo GRAZIATO (African Wildlife Safaris) s.t.
65 Michael RICE (Search2retain) s.t.
66 Robbie HUCKER (Drapac) +25:57
67 Sean LAKE (African Wildlife Safaris) s.t.
68 Patrick LANE (African Wildlife Safaris) s.t.
69 Grayson NAPIER (Navitas Satalyst) +25:58
70 Stuart SHAW (Search2retain) s.t.
71 Brodie TALBOT (Budget Forklifts) +25:59
72 Jeremy CAMERON (African Wildlife Safaris) s.t.
73 Nicholas SCHULTZ (KordaMentha Australia) +26:00
74 Songezo JIM (MTN-Qhubeka) +26:02
75 David MELVILLE (Data #3 Symantec) s.t.
76 Nicholas KATSONIS (Charter Mason-Giant) +26:03
77 Alberto NARDIN (Androni Giocattoli) s.t.
78 Marco FRAPPORTI (Androni Giocattoli) +26:06
79 Kristian HOUSE (JLT Condor) +26:13
80 Christopher LAWLESS (Great Britain) +26:14
81 Nick DOUGALL (MTN-Qhubeka) +26:15
82 Michael CUMING (JLT Condor) +26:16
83 Angus MORTON (KordaMentha Australia) +26:17
84 Joel STRACHAN (Navitas Satalyst) +26:18
85 Alexander CLEMENTS (Jayco-AIS) +26:23
86 Sam BEWLEY (Orica-GreenEdge) +26:24
87 Mitchell LOVELOCK-FAY (Avanti) +26:40
88 William CLARKE (Drapac) +26:59
89 Tyler FARRAR (MTN-Qhubeka) +27:03

Stage 2 elevation

Herald Sun Tour stage 2 elevation


Thursday, February 5: Stage 1, Mt Macedon - Kyneton - Harcourt - Bendigo, 146.2 km

Stage 1 map and elevation |

Cameron Meyer wins stage one

Cameron Meyer wins stage 1

The Race: After just four kilometers into the stage, the riders had to go up. Up Mount Macedon, to be exact, and that climb produced a lead group of just twenty-one riders.

By the time this elite group reached the second KOM, about two-thirds into the stage, the chasing riders had given up and were more than twelve minutes behind the leaders.

With about ten kilometers remaining, Cameron Meyer (Orica-GreenEdge) and Joseph Cooper (Avanti) were able to get away from the front group. They built a slender lead which they were able to hold to the end, with Meyer winning the sprint for the stage victory. The main peloton finished more than 25 minutes later.

With the time gap and the bonus time he earned while on the break, Cameron Meyer (three-time world points race champion) became the overall leader.

After the race Meyer had this to say, “There was lots of attacks in the end and I just had to bide my time for the right move and I love that sort of race,” he explained. “Twenty guys just like it used to be on the track with the points race and trying to judge when to make the move and I made the right one.”

“I brought an Avanti guy [with me] which was perfect and he didn’t want to give me a turn in the last 10km which I got a little bit angry with, but I still managed to have enough in the end to win so I’m really happy.”

Results: Winner's average speed: 41.8 km/hr

1 Cameron MEYER (Orica-GreenEdge) 3hr 29min 47sec
2 Joseph COOPER (Avanti) s.t.
3 Patrick BEVIN (Avanti) @ 10sec
4 Simon CLARKE (Orica-GreenEdge) s.t.
5 Daniel SUMMERHILL (United Healthcare) s.t.
6 Franco PELLIZOTTI (Androni Giocattoli) s.t.
7 Serge PAUWELS (Mtn-Qhubeka) s.t.
8 Grant FERGUSON (Great Britain) s.t.
9 Damien HOWSON (Orica-GreenEdge) s.t.
10 Brendan CANTY (Budget Forklifts) s.t.
11 Lachlan MORTON (KordaMentha Australia) s.t.
12 Lucas EUSER (United Healthcare) s.t.
13 Robert POWER (Jay-AIS Australian U23) s.t.
14 Scott DAVIES (Great Britain) s.t.
15 Michael TORCKLER (Budget Forklifts) s.t.
16 Chris HAMILTON (KordaMentha Australia) s.t.
17 Mitchell COOPER (Navitas Satalyst) s.t.
18 Mark O'BRIEN (Avanti) s.t.
19 Christopher JONES (United Healthcare) s.t.
20 Lachlan NORRIS (Drapac) s.t.
21 Patrick SHAW (Avanti) s.t.
22 Gabreil CULLAIGH (Great Britain) @ 21min 6sec
23 Joshua EDMONDSON (Great Britain) s.t.
24 Alexander CLEMENTS (Jay-AIS Australian U23) @ 25min 38sec
25 Harry CARPENTER (Jay-AIS Australian U23) s.t.
26 Samuel WITMITZ (Budget Forklifts) s.t.
27 Brenton JONES (Drapac) s.t.
28 Thomas MOSES (JLT-Condor) s.t.
29 Alistair DONOHOE (Search2Retain) s.t.
30 James MOWATT (Data #3 Symantec) s.t.
31 Graham BRIGGS (JLT-Condor) s.t.
32 Adrian HEGYVARY (United Healthcare) s.t.
33 Alberto NARDIN (Androni Giocattoli) s.t.
34 John MURPHY (United Healthcare) s.t.
35 Adam PHELAN (Drapac) s.t.
36 Paul VAN DER PLOEG (Charter Mason-Giant) s.t.
37 Michael RICE (Search2Retain) s.t.
38 Benjamin HILL (Charter Mason-Giant) s.t.
39 Caleb EWAN (Orica-GreenEdge) s.t.
40 Joel STRACHAN (Navitas Satalyst) s.t.
41 Tyler FARRAR (Mtn-Qhubeka) s.t.
42 Matthew Harley GOSS (Mtn-Qhubeka) s.t.
43 Kristian HOUSE (JLT-Condor) s.t.
44 Patrick LANE (Africa Wildlife Safaris) s.t.
45 Cameron WURF (KordaMentha Australia) s.t.
46 Jeremy CAMERON (Africa Wildlife Safaris) s.t.
47 Sean LAKE (Africa Wildlife Safaris) s.t.
48 Stuart SHAW (Search2Retain) s.t.
49 Grayson NAPIER (Navitas Satalyst) s.t.
50 Jackson MAWBY (Navitas Satalyst) s.t.
51 David EDWARDS (Charter Mason-Giant) s.t.
52 Jacob KAUFFMANN (Budget Forklifts) s.t.
53 Brodie TALBOT (Budget Forklifts) s.t.
54 Felix ENGLISH (JLT-Condor) s.t.
55 Robbie HUCKER (Drapac) s.t.
56 Michael CUMING (JLT-Condor) s.t.
57 Jake KELLY (Great Britain) s.t.
58 Tommy NANKERVIS (Budget Forklifts) s.t.
59 Tanner PUTT (United Healthcare) s.t.
60 Nicholas KATSONIS (Charter Mason-Giant) s.t.
61 Richard HANDLEY (JLT-Condor) s.t.
62 Jayden COPP (Charter Mason-Giant) s.t.
63 Alexander SMYTH (Africa Wildlife Safaris) s.t.
64 Scott THOMAS (Data #3 Symantec) s.t.
65 Massimo GRAZIATO (Africa Wildlife Safaris) s.t.
66 Christopher LAWLESS (Great Britain) s.t.
67 David MELVILLE (Data #3 Symantec) s.t.
68 Ryan THOMAS (Data #3 Symantec) s.t.
69 Marco FRAPPORTI (Androni Giocattoli) s.t.
70 Tiziano DALL'ANTONIA (Androni Giocattoli) s.t.
71 Craig EVERS (Data #3 Symantec) s.t.
72 Neil VAN DER PLOEG (Avanti) s.t.
73 Michael HEPBURN (Orica-GreenEdge) s.t.
74 Jack BECKINSALE (Jay-AIS Australian U23) s.t.
75 Sam BEWLEY (Orica-GreenEdge) s.t.
76 Nicholas SCHULTZ (KordaMentha Australia) s.t.
77 Cameron BAYLY (Search2Retain) s.t.
78 Nick DOUGALL (Mtn-Qhubeka) s.t.
79 Mitchell LOVELOCK-FAY (Avanti) s.t.
80 Matt BRAMMEIER (Mtn-Qhubeka) s.t.
81 Ryan CAVANAGH (Jay-AIS Australian U23) s.t.
82 Songezo JIM (Mtn-Qhubeka) s.t.
83 Angus LYONS (Jay-AIS Australian U23) s.t.
84 Samuel SPOKES (Drapac) s.t.
85 Tyler SPURRELL (Data #3 Symantec) s.t.
86 William CLARKE (Drapac) s.t.
87 Steele VON HOFF (KordaMentha Australia) s.t.
88 Kane WALKER (Navitas Satalyst) s.t.
89 Angus MORTON (KordaMentha Australia) s.t.

GC after Stage 1:

1 Cameron MEYER (Orica-GreenEdge) 3hr 32min 15sec
2 Joseph COOPER (Avanti) @ 4sec
3 Patrick BEVIN (Avanti) @ 15sec
4 Simon CLARKE (Orica-GreenEdge) @ 19sec
5 Lachlan NORRIS (Drapac) @ 23sec
6 Damien HOWSON (Orica-GreenEdge) s.t.
7 Daniel SUMMERHILL (United Healthcare) @ 24sec
8 Lachlan MORTON (KordaMentha Australia) @ 27sec
9 Scott DAVIES (Great Britain) @ 28sec
10 Mitchell COOPER (Navitas Satalyst) s.t.
11 Serge PAUWELS (Mtn-Qhubeka) @ 29sec
12 Robert POWER (Jay-AIS Australian U23) s.t.
13 Chris HAMILTON (KordaMentha Australia) s.t.
14 Michael TORCKLER (Budget Forklifts) @ 30sec
15 Grant FERGUSON (Great Britain) s.t.
16 Franco PELLIZOTTI (Androni Giocattoli) s.t.
17 Patrick SHAW (Avanti) s.t.
18 Christopher JONES (United Healthcare) @ 31sec
19 Brendan CANTY (Budget Forklifts) s.t.
20 Lucas EUSER (United Healthcare) @ 32sec
21 Mark O'BRIEN (Avanti) @ 34sec
22 Gabreil CULLAIGH (Great Britain) @ 21min 23sec
23 Joshua EDMONDSON (Great Britain) +21:31
24 William CLARKE (Drapac) +25:45
25 Caleb EWAN (Orica-GreenEdge) +25:46
26 Brenton JONES (Drapac) +25:46
27 Sam BEWLEY (Orica-GreenEdge) +25:47
28 Neil VAN DER PLOEG (Avanti) s.t.
29 Michael HEPBURN (Orica-GreenEdge) s.t.
30 Paul VAN DER PLOEG (Charter Mason-Giant) s.t.
31 Steele VON HOFF (KordaMentha Australia) +25:48
32 Samuel WITMITZ (Budget Forklifts) +25:49
33 Felix ENGLISH (JLT-Condor) +25:50
34 Tyler FARRAR (Mtn-Qhubeka) +25:50
35 Adam PHELAN (Drapac) s.t.
36 Kristian HOUSE (JLT-Condor) +25:51
37 Jack BECKINSALE (Jay-AIS Australian U23) s.t.
38 Tyler SPURRELL (Data #3 Symantec) +25:52
39 Tommy NANKERVIS (Budget Forklifts) s.t.
40 Christopher LAWLESS (Great Britain) s.t.
41 John MURPHY (United Healthcare) s.t.
42 David EDWARDS (Charter Mason-Giant) s.t.
43 Graham BRIGGS (JLT-Condor) s.t.
44 James MOWATT (Data #3 Symantec) s.t.
45 Harry CARPENTER (Jay-AIS Australian U23) +25:53
46 Matthew Harley GOSS (Mtn-Qhubeka) s.t.
47 Ryan THOMAS (Data #3 Symantec) s.t.
48 Cameron BAYLY (Search2Retain) s.t.
49 Angus LYONS (Jay-AIS Australian U23) s.t.
50 Nick DOUGALL (Mtn-Qhubeka) s.t.
51 Mitchell LOVELOCK-FAY (Avanti) +25:54
52 Alistair DONOHOE (Search2Retain) s.t.
53 Matt BRAMMEIER (Mtn-Qhubeka) s.t.
54 Tiziano DALL'ANTONIA (Androni Giocattoli) s.t.
55 Jackson MAWBY (Navitas Satalyst) s.t.
56 Michael CUMING (JLT-Condor) s.t.
57 Cameron WURF (KordaMentha Australia) +25:55
58 Ryan CAVANAGH (Jay-AIS Australian U23) s.t.
59 Jayden COPP (Charter Mason-Giant) s.t.
60 Tanner PUTT (United Healthcare) s.t.
61 Samuel SPOKES (Drapac) s.t.
62 Scott THOMAS (Data #3 Symantec) s.t.
63 Richard HANDLEY (JLT-Condor) s.t.
64 Craig EVERS (Data #3 Symantec) s.t.
65 Benjamin HILL (Charter Mason-Giant) s.t.
66 Thomas MOSES (JLT-Condor) s.t.
67 Kane WALKER (Navitas Satalyst) s.t.
68 Alexander SMYTH (Africa Wildlife Safaris) +25:56
69 Adrian HEGYVARY (United Healthcare) s.t.
70 Jake KELLY (Great Britain) s.t.
71 Jacob KAUFFMANN (Budget Forklifts) s.t.
72 Massimo GRAZIATO (Africa Wildlife Safaris) s.t.
73 Michael RICE (Search2Retain) s.t.
74 Joel STRACHAN (Navitas Satalyst) s.t.
75 Robbie HUCKER (Drapac) +25:57
76 Sean LAKE (Africa Wildlife Safaris) s.t.
77 Patrick LANE (Africa Wildlife Safaris) s.t.
78 Grayson NAPIER (Navitas Satalyst) +25:58
79 Stuart SHAW (Search2Retain) s.t.
80 Angus MORTON (KordaMentha Australia) s.t.
81 Brodie TALBOT (Budget Forklifts) +25:59
82 Jeremy CAMERON (Africa Wildlife Safaris) s.t.
83 Nicholas SCHULTZ (KordaMentha Australia) +26:00
84 Songezo JIM (Mtn-Qhubeka) +26:02
85 David MELVILLE (Data #3 Symantec) s.t.
86 Nicholas KATSONIS (Charter Mason-Giant) +26:03
87 Alberto NARDIN (Androni Giocattoli) +26:03
88 Alexander CLEMENTS (Jay-AIS Australian U23) +26:04
89 Marco FRAPPORTI (Androni Giocattoli) +26:06

Stage 1 map and elevation

Stage 1 map

Sun Tour stage 1 elevation


Wednesday, February 4: Prologue, 2.1 km Melbourne individual time trial

Prologue map and elevation |

Will Clarke

Will Clarke enjoys his time trial win

The Race: There were about 20,000 people on site to watch the Sun Tour's prologue, held late in the day. Twenty-nine year old William Clarke hammered the 2.1 kilometer course to take the stage and the first leader's jersey. Clarke was third in the race's opening time trial last year.

“I’ve been thinking about it for twelve months so I’ve had a bit of time to go over it and figure out where to make up a bit of ground,” Clarke said.

Orica-GreenEdge rider Caleb Ewan was less than a second (before rounding) slower the Clarke, to take second place. Drapac had a fabulous day with Brenton Jones finishing third, giving the team first and third places for the day.

Defending champion Simon Clarke finished seventh, at two seconds.

Prologue map and elevation |

Complete Results:

Winner's average speed: 48.8 km/hr

1 William CLARKE (Drapac) 2min 35.5sec
2 Caleb EWAN (Orica-GreenEdge) @ 1sec
3 Brenton JONES (Drapac) s.t.
4 Sam BEWLEY (Orica-GreenEdge) @ 2sec
5 Neil VAN DER PLOEG (Avanti) s.t.
6 Michael HEPBURN (Orica-GreenEdge) s.t.
7 Simon CLARKE (Orica-GreenEdge) s.t.
8 Patrick BEVIN (Avanti) s.t.
9 Paul VAN DER PLOEG (Charter Mason-Giant) s.t.
10 Joseph COOPER (Avanti) @ 3sec
11 Steele VON HOFF (KordaMentha Australia) s.t.
12 Cameron MEYER (Orica-GreenEdge) s.t.
13 Samuel WITMITZ (Budget Forklifts) @ 4sec
14 Felix ENGLISH (JLT Condor) @ 5sec
15 Tyler FARRAR (MTN-Qhubeka) s.t.
16 Adam PHELAN (Drapac) s.t.
17 Kristian HOUSE (JLT Condor) @ 6sec
18 Jack BECKINSALE (Jay-AIS Australian U23) s.t
19 Lachlan NORRIS (Drapac) s.t.
20 Damien HOWSON (Orica-GreenEdge) s.t.
21 Tyler SPURRELL (Data #3 Symantec) @ 7sec
22 Tommy NANKERVIS (Budget Forklifts) s.t.
23 Christopher LAWLESS (Great Britain) s.t.
24 John MURPHY (United Healthcare) s.t.
25 David EDWARDS (Charter Mason-Giant) s.t.
26 Graham BRIGGS (JLT Condor) s.t.
27 Daniel SUMMERHILL (United Healthcare) s.t.
28 James MOWATT (Data #3 Symantec) s.t.
29 Harry CARPENTER (Jay-AIS Australian U23) @ 8sec
30 Matthew Harley GOSS (MTN-Qhubeka) s.t.
31 Ryan THOMAS (Data #3 Symantec) s.t.
32 Cameron BAYLY (Search2Retain) s.t.
33 Angus LYONS (Jay-AIS Australian U23) s.t.
34 Nick DOUGALL (MTN-Qhubeka) s.t.
35 Mitchell LOVELOCK-FAY (Avanti) @ 9sec
36 Alistair DONOHOE (Search2Retain) s.t.
37 Matt BRAMMEIER (MTN-Qhubeka) s.t.
38 Tiziano DALL'ANTONIA (Androni Giocattoli) s.t.
39 Jackson MAWBY (Navitas Satalyst) s.t.
40 Michael CUMING (JLT Condor) s.t.
41 Cameron WURF (KordaMentha Australia) @ 10sec
42 Ryan CAVANAGH (Jay-AIS Australian U23) s.t.
43 Jayden COPP (Charter Mason-Giant) s.t.
44 Tanner PUTT (United Healthcare) s.t.
45 Samuel SPOKES (Drapac) s.t.
46 Scott THOMAS (Data #3 Symantec) s.t.
47 Richard HANDLEY (JLT Condor) s.t.
48 Gabreil CULLAIGH (Great Britain) s.t.
49 Craig EVERS (Data #3 Symantec) s.t.
50 Benjamin HILL (Charter Mason-Giant) s.t.
51 Lachlan MORTON (KordaMentha Australia) s.t.
52 Thomas MOSES (JLT Condor) s.t.
53 Kane WALKER (Navitas Satalyst) s.t.
54 Scott DAVIES (Great Britain) @ 11sec
55 Alexander SMYTH (African Wildlife Safaris) s.t.
56 Mitchell COOPER (Navitas Satalyst) s.t.
57 Adrian HEGYVARY (United Healthcare) s.t.
58 Alder MARTZ (Search2Retain) s.t.
59 Jake KELLY (Great Britain) s.t.
60 Jacob KAUFFMANN (Budget Forklifts) s.t.
61 Massimo GRAZIATO (African Wildlife Safaris) s.t.
62 Michael RICE (Search2Retain) s.t.
63 Joel STRACHAN (Navitas Satalyst) s.t.
64 Robbie HUCKER (Drapac) @ 12sec
65 Sean LAKE (African Wildlife Safaris) s.t.
66 Serge PAUWELS (MTN-Qhubeka) s.t.
67 Robert POWER (Jay-AIS Australian U23) s.t.
68 Chris HAMILTON (KordaMentha Australia) s.t.
69 Patrick LANE (African Wildlife Safaris) s.t.
70 Grayson NAPIER (Navitas Satalyst) @ 13sec
71 Michael TORCKLER (Budget Forklifts) s.t.
72 Grant FERGUSON (Great Britain) s.t.
73 Franco PELLIZOTTI (Androni Giocattoli) s.t.
74 Stuart SHAW (Search2Retain) s.t.
75 Patrick SHAW (Avanti) s.t.
76 Angus MORTON (KordaMentha Australia) s.t.
77 Brodie TALBOT (Budget Forklifts) @ 14sec
78 Oliver KENT-SPARK (Search2Retain) s.t.
79 Christopher JONES (United Healthcare) s.t.
80 Brendan CANTY (Budget Forklifts) s.t.
81 Jeremy CAMERON (African Wildlife Safaris) s.t.
82 Nicholas SCHULTZ (KordaMentha Australia) @ 15sec
83 Lucas EUSER (United Healthcare) s.t.
84 Rico Dene Thomas ROGERS (African Wildlife Safaris) @ 16sec
85 Tom ROBINSON (Charter Mason-Giant) s.t.
86 Songezo JIM (MTN-Qhubeka) @ 17sec
87 Mark O'BRIEN (Avanti) s.t.
88 David MELVILLE (Data #3 Symantec) s.t.
89 Joshua EDMONDSON (Great Britain) @ 18sec
90 Nicholas KATSONIS (Charter Mason-Giant) s.t.
91 Alberto NARDIN (Androni Giocattoli) s.t.
92 Alexander CLEMENTS (Jay-AIS Australian U23) @ 19sec
93 Marco FRAPPORTI (Androni Giocattoli) @ 21sec

Sun Tour Prologue map and elevation

Sun Tour Stage 1 map

Sun Tour prologue elevation