BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Nalini clothing Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2015 Tour of Alberta (2.1), Canada

3rd edition: September 2 - 7, 2015

The Tour of Alberta podium history | Start list | 2016 Edition

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 | Stage 6


Monday, September 7: 6th and Final Stage, Edmonton Circuit, 124 kilometers/ 77 miles

Stage 6 map and profile | Stage 6 video

Nikias Arndt

Nikias Arndt wins the final stage of the Tour of Alberta

The race: For the Tour of Alberta's final stage, at least Mother Nature relented a bit and didn't rain or snow on the riders.

A small group got clear, but the sprinters' teams timed things perfectly to catch the escapees near the finish to allow for the speedy guys to go for the stage win. Giant-Alpecin rider Nikias Arndt just beat Michael Matthews for the stage win.

GC leader Bauke Mollema finished twelfth to become the final overall winner of the third edition of the Tour of Alberta.

Complete Results:

Stage 6 video

124 kilometers raced at an average speed of 45.10 km/hr

1 Nikias ARNDT GIANT-ALPECIN 2hr 44min 57sec
2 Michael MATTHEWS ORICA-GREENEDGE s.t.
3 Dion SMITH HINCAPIE RACING s.t.
4 Wouter WIPPERT DRAPAC s.t.
5 Sam BENNETT BORA-ARGON 18 s.t.
6 Ramon SINKELDAM GIANT-ALPECIN @ 2sec
7 Aleksei TCATEVICH KATUSHA s.t.
8 Justin OIEN AXEON CYCLING s.t.
9 Alexander RAY SILBER PRO CYCLING s.t.
10 Miguel BRYON HINCAPIE RACING s.t.
11 Ryan ANDERSON OPTUM s.t.
12 Bauke MOLLEMA TREK s.t.
13 Sergey LAGUTIN KATUSHA s.t.
14 Florenz KNAUER H&R BLOCK s.t.
15 Travis MCCABE SMART STOP s.t.
16 Tobias LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN s.t.
17 Adam YATES ORICA-GREENEDGE s.t.
18 Chad BEYER LUPUS RACING TEAM s.t.
19 Tom Jelte SLAGTER CANNONDALE-GARMIN s.t.
20 Paul VOSS BORA-ARGON 18 s.t.
21 Evan HUFFMAN SMART STOP 5
22 James ORAM AXEON CYCLING s.t.
23 Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING s.t.
24 Kris DAHL SMART STOP s.t.
25 Grégory RAST TREK s.t.
26 Viacheslav KUZNETSOV KATUSHA s.t.
27 Georg PREIDLER GIANT-ALPECIN s.t.
28 Christian MEIER ORICA-GREENEDGE s.t.
29 Phil O'DONNELL AXEON CYCLING s.t.
30 Michael WOODS OPTUM s.t.
31 Sven erik BYSTRØM KATUSHA s.t.
32 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING s.t.
33 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING s.t.
34 Alexandr BRAICO JELLY BELLY s.t.
35 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING s.t.
36 Kyle MURPHY LUPUS RACING TEAM s.t.
37 Davide FORMOLO CANNONDALE-GARMIN s.t.
38 Travis MEYER DRAPAC s.t.
39 Guillaume BOIVIN OPTUM s.t.
40 Adam DE VOS H&R BLOCK s.t.
41 Lasse Norman HANSEN CANNONDALE-GARMIN s.t.
42 Joshua BERRY JELLY BELLY s.t.
43 Nathan BROWN CANNONDALE-GARMIN s.t.
44 Edward KING CANNONDALE-GARMIN s.t.
45 Taylor SHELDON JELLY BELLY s.t.
46 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 s.t.
47 Ryder HESJEDAL CANNONDALE-GARMIN s.t.
48 Ryan ROTH SILBER PRO CYCLING s.t.
49 Simon SPILAK KATUSHA s.t.
50 Fredrik LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN s.t.
51 Sergei CHERNETSKI KATUSHA s.t.
52 Matthieu JEANNES LUPUS RACING TEAM s.t.
53 Christoph PFINGSTEN BORA-ARGON 18 s.t.
54 Jan BARTA BORA-ARGON 18 s.t.
55 Daniel EATON AXEON CYCLING s.t.
56 Gavin MANNION JELLY BELLY s.t.
57 Ilnur ZAKARIN KATUSHA s.t.
58 Scott THWAITES BORA-ARGON 18 s.t.
59 Alexander PORSEV KATUSHA 16
60 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 18
61 Logan OWEN AXEON CYCLING 30
62 Luke DURBRIDGE ORICA-GREENEDGE 41
63 Chad HAGA GIANT-ALPECIN s.t.
64 Eric MARCOTTE SMART STOP @ 1min 6sec
65 Michael HEPBURN ORICA-GREENEDGE s.t.
66 Will ROUTLEY OPTUM +1:23
67 Nigel ELLSAY SILBER PRO CYCLING s.t.
68 Winston DAVID LUPUS RACING TEAM s.t.
69 Kristoffer SKJERPING CANNONDALE-GARMIN s.t.
70 Scott ZWIZANSKI OPTUM s.t.
71 Cesare BENEDETTI BORA-ARGON 18 s.t.
72 Malcom RUDOLPH DRAPAC s.t.
73 Steve FISHER JELLY BELLY s.t.
74 Jacob SCHWINGBOTH H&R BLOCK s.t.
75 Garrett MCLEOD H&R BLOCK s.t.
76 Svein TUFT ORICA-GREENEDGE s.t.
77 Bailey MCKNIGHT H&R BLOCK s.t.
78 Laurent DIDIER TREK s.t.
79 Mac BRENNAN HINCAPIE RACING +1:36
80 Sam BEWLEY ORICA-GREENEDGE +2:33
81 Angus MORTON JELLY BELLY +4:03
82 Jesse SERGENT TREK +4:51
83 Hayden ROULSTON TREK s.t.
84 Matthew BUSCHE TREK s.t.
85 John HORNBECK HINCAPIE RACING s.t.
86 Marco COLEDAN TREK s.t.
87 Chris PUTT AXEON CYCLING s.t.
88 Benjamin PERRY SILBER PRO CYCLING s.t.
89 GREGORY DANIEL AXEON CYCLING s.t.
90 Matteo DAL-CIN SILBER PRO CYCLING s.t.
91 Alexander CATAFORD SILBER PRO CYCLING s.t.
92 Derrick ST JOHN SILBER PRO CYCLING s.t.
93 William CLARKE DRAPAC s.t.
94 Jens MOURIS ORICA-GREENEDGE s.t.
95 Jesse ANTHONY OPTUM s.t.
96 Lachlan David MORTON JELLY BELLY s.t.
97 Zachary BELL SMART STOP +7:12
98 Graeme BROWN DRAPAC +10:49
99 Michael OLHEISER LUPUS RACING TEAM s.t.
100 Tyler MAGNER HINCAPIE RACING s.t.
101 Michael LE ROSSIGNOL SILBER PRO CYCLING +12:13

Final GC after Stage 6

865.4 kilometers raced at an average speed of 42.544 km/hr

1 Bauke MOLLEMA TREK 20hr 20min 28sec
2 Adam YATES ORICA-GREENEDGE @ 6sec
3 Tom Jelte SLAGTER CANNONDALE-GARMIN 22
4 Sergey LAGUTIN KATUSHA 35
5 Dion SMITH HINCAPIE RACING 39
6 Lasse Norman HANSEN CANNONDALE-GARMIN @ 1min 8sec
7 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING +1:12
8 Paul VOSS BORA-ARGON 18 +1:16
9 Davide FORMOLO CANNONDALE-GARMIN +1:23
10 Michael WOODS OPTUM +1:25
11 James ORAM AXEON CYCLING +1:29
12 Evan HUFFMAN SMART STOP +1:32
13 Simon SPILAK KATUSHA +1:51
14 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING +2:01
15 Georg PREIDLER GIANT-ALPECIN +2:05
16 Tobias LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN +2:06
17 Kyle MURPHY LUPUS RACING TEAM +2:11
18 Ilnur ZAKARIN KATUSHA +2:15
19 Nathan BROWN CANNONDALE-GARMIN s.t.
20 Ryder HESJEDAL CANNONDALE-GARMIN +2:20
21 Jan BARTA BORA-ARGON 18 +2:25
22 Ryan ANDERSON OPTUM +3:21
23 Alexander RAY SILBER PRO CYCLING +3:35
24 Christian MEIER ORICA-GREENEDGE +3:53
25 Taylor SHELDON JELLY BELLY s.t.
26 Alexandr BRAICO JELLY BELLY +4:16
27 Daniel EATON AXEON CYCLING +4:55
28 Sergei CHERNETSKI KATUSHA +5:23
29 Chad HAGA GIANT-ALPECIN +6:07
30 Michael MATTHEWS ORICA-GREENEDGE +6:22
31 John HORNBECK HINCAPIE RACING +6:26
32 Kristoffer SKJERPING CANNONDALE-GARMIN +6:48
33 Sven erik BYSTRØM KATUSHA +7:01
34 Luke DURBRIDGE ORICA-GREENEDGE +7:30
35 Aleksei TCATEVICH KATUSHA +8:21
36 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING +8:22
37 Christoph PFINGSTEN BORA-ARGON 18 +8:36
38 Gavin MANNION JELLY BELLY +8:56
39 Logan OWEN AXEON CYCLING +9:14
40 Viacheslav KUZNETSOV KATUSHA +10:13
41 Fredrik LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN +10:24
42 Nigel ELLSAY SILBER PRO CYCLING +11:10
43 Travis MCCABE SMART STOP +11:18
44 Ryan ROTH SILBER PRO CYCLING +11:25
45 Laurent DIDIER TREK +12:21
46 Scott THWAITES BORA-ARGON 18 +12:51
47 Grégory RAST TREK +13:13
48 Alexander CATAFORD SILBER PRO CYCLING +14:49
49 Lachlan David MORTON JELLY BELLY +15:17
50 Matthieu JEANNES LUPUS RACING TEAM +15:30
51 Hayden ROULSTON TREK +15:32
52 Jesse SERGENT TREK +15:49
53 Joshua BERRY JELLY BELLY +16:09
54 Alexander PORSEV KATUSHA +16:14
55 Matthew BUSCHE TREK +16:48
56 Wouter WIPPERT DRAPAC +17:08
57 Nikias ARNDT GIANT-ALPECIN +18:22
58 Chad BEYER LUPUS RACING TEAM +18:45
59 Florenz KNAUER H&R BLOCK +19:34
60 Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING +20:19
61 Guillaume BOIVIN OPTUM +20:21
62 Justin OIEN AXEON CYCLING +20:41
63 Ramon SINKELDAM GIANT-ALPECIN +20:50
64 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 +22:34
65 Phil O'DONNELL AXEON CYCLING +23:51
66 GREGORY DANIEL AXEON CYCLING +23:52
67 Cesare BENEDETTI BORA-ARGON 18 +24:07
68 Travis MEYER DRAPAC +24:25
69 Winston DAVID LUPUS RACING TEAM +24:40
70 Derrick ST JOHN SILBER PRO CYCLING +24:53
71 Edward KING CANNONDALE-GARMIN +25:06
72 Eric MARCOTTE SMART STOP +25:32
73 Svein TUFT ORICA-GREENEDGE +25:58
74 Kris DAHL SMART STOP +26:23
75 Malcom RUDOLPH DRAPAC +26:34
76 Scott ZWIZANSKI OPTUM +26:42
77 Michael HEPBURN ORICA-GREENEDGE +26:46
78 Bailey MCKNIGHT H&R BLOCK +26:50
79 Garrett MCLEOD H&R BLOCK +27:20
80 Miguel BRYON HINCAPIE RACING +27:30
81 Sam BENNETT BORA-ARGON 18 +28:22
82 Jesse ANTHONY OPTUM +28:34
83 Adam DE VOS H&R BLOCK +28:35
84 Sam BEWLEY ORICA-GREENEDGE +29:03
85 Mac BRENNAN HINCAPIE RACING +30:46
86 Will ROUTLEY OPTUM +30:58
87 Matteo DAL-CIN SILBER PRO CYCLING +32:03
88 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 +32:16
89 Michael OLHEISER LUPUS RACING TEAM +33:07
90 Benjamin PERRY SILBER PRO CYCLING +33:29
91 Steve FISHER JELLY BELLY +34:18
92 Marco COLEDAN TREK +34:39
93 Angus MORTON JELLY BELLY +34:55
94 Jacob SCHWINGBOTH H&R BLOCK +35:12
95 Michael LE ROSSIGNOL SILBER PRO CYCLING +36:55
96 Jens MOURIS ORICA-GREENEDGE +37:08
97 Chris PUTT AXEON CYCLING +37:13
98 Zachary BELL SMART STOP +39:02
99 Tyler MAGNER HINCAPIE RACING +46:50
100 William CLARKE DRAPAC +47:15
101 Graeme BROWN DRAPAC +52:52

Stage 6 map and profile:

Stage 6 map

Stage 6 map

Stage 6 profile

Stage 6 profile

Stage 6 video:


Sunday, September 6: Stage 5, Edson - Spruce Grove, planned distance: 206 kilometers/128 miles

Stage 5 map and profile

The race: This was a wet, cold and confusing day of racing in Alberta. There were planned dirt-road sectors, but with the rain, most were eliminated.

A small group went clear and from them Lasse Hansen launched himself on a solo adventure with about forty kilometers to go. And that was that. Kinda.

Chasing Hansen was Sven Bystrom. As he went through an intersection, course marshals tried to direct him to turn. Bystrom in head-down, time-trial mode, did not see them and did not take the turn. Worse, the peloton followed Bystrom off the course. That meant only Lasse Hansen was on the course.

The peloton was led back on to the course. The stage called for two finishing laps in Spruce Grove. The judges decided to call it a day and neutralized the two circuits. Hansen was well into his second lap when he was informed that he had won the stage.

Bauke Mollema finished third to maintain his GC lead.

Complete Results:

1 Lasse Norman HANSEN CANNONDALE-GARMIN 4hr 23min 1sec
2 Laurent DIDIER TREK s.t.
3 Bauke MOLLEMA TREK s.t.
4 Viacheslav KUZNETSOV KATUSHA s.t.
5 Aleksei TCATEVICH KATUSHA s.t.
6 Marco COLEDAN TREK s.t.
7 Wouter WIPPERT DRAPAC s.t.
8 Alexander RAY SILBER PRO CYCLING s.t.
9 Michael HEPBURN ORICA-GREENEDGE s.t.
10 Jan BARTA BORA-ARGON 18 s.t.
11 Jasper BOVENHUIS CANNONDALE-GARMIN s.t.
12 Ryan ANDERSON OPTUM s.t.
13 Sam BEWLEY ORICA-GREENEDGE s.t.
14 Nikias ARNDT GIANT-ALPECIN s.t.
15 Sergey LAGUTIN KATUSHA s.t.
16 Guillaume BOIVIN OPTUM s.t.
17 Hayden ROULSTON TREK s.t.
18 Michael MATTHEWS ORICA-GREENEDGE s.t.
19 Davide FORMOLO CANNONDALE-GARMIN s.t.
20 Sam BENNETT BORA-ARGON 18 s.t.
21 Fredrik LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN s.t.
22 Alexander CATAFORD SILBER PRO CYCLING s.t.
23 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 s.t.
24 Peter KONING DRAPAC s.t.
25 Dion SMITH HINCAPIE RACING s.t.
26 Logan OWEN AXEON CYCLING s.t.
27 Paul VOSS BORA-ARGON 18 s.t.
28 Ryan ROTH SILBER PRO CYCLING s.t.
29 Miguel BRYON HINCAPIE RACING s.t.
30 Adam YATES ORICA-GREENEDGE s.t.
31 Georg PREIDLER GIANT-ALPECIN s.t.
32 Scott THWAITES BORA-ARGON 18 s.t.
33 Michael WOODS OPTUM s.t.
34 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING s.t.
35 Tobias LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN s.t.
36 Travis MEYER DRAPAC s.t.
37 Kristoffer SKJERPING CANNONDALE-GARMIN s.t.
38 Tom Jelte SLAGTER CANNONDALE-GARMIN s.t.
39 Sven erik BYSTRØM KATUSHA s.t.
40 Ilnur ZAKARIN KATUSHA s.t.
41 Christoph PFINGSTEN BORA-ARGON 18 s.t.
42 John HORNBECK HINCAPIE RACING s.t.
43 Scott ZWIZANSKI OPTUM s.t.
44 Alexander PORSEV KATUSHA s.t.
45 Grégory RAST TREK s.t.
46 Sergei CHERNETSKI KATUSHA s.t.
47 Svein TUFT ORICA-GREENEDGE s.t.
48 Simon SPILAK KATUSHA s.t.
49 Joshua BERRY JELLY BELLY s.t.
50 Travis MCCABE SMART STOP s.t.
51 Christian MEIER ORICA-GREENEDGE s.t.
52 Benjamin PERRY SILBER PRO CYCLING s.t.
53 Luke DURBRIDGE ORICA-GREENEDGE s.t.
54 Evan HUFFMAN SMART STOP s.t.
55 Travis LIVERMON SMART STOP s.t.
56 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING s.t.
57 Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING s.t.
58 Justin OIEN AXEON CYCLING s.t.
59 Tom ZIRBEL OPTUM s.t.
60 Kyle MURPHY LUPUS RACING s.t.
61 James ORAM AXEON CYCLING s.t.
62 Chad HAGA GIANT-ALPECIN s.t.
63 Daniel EATON AXEON CYCLING s.t.
64 Ryder HESJEDAL CANNONDALE-GARMIN s.t.
65 Jens MOURIS ORICA-GREENEDGE s.t.
66 Matthew BUSCHE TREK s.t.
67 Alexandr BRAICO JELLY BELLY s.t.
68 Derrick ST JOHN SILBER PRO CYCLING s.t.
69 Jesse SERGENT TREK s.t.
70 Nathan BROWN CANNONDALE-GARMIN s.t.
71 Taylor SHELDON JELLY BELLY s.t.
72 Fred RODRIGUEZ JELLY BELLY +5:39
73 Angus MORTON JELLY BELLY s.t.
74 Lachlan David MORTON JELLY BELLY s.t.
75 Edward KING CANNONDALE-GARMIN +6:57
76 Ramon SINKELDAM GIANT-ALPECIN +6:58
77 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING s.t.
78 Malcom RUDOLPH DRAPAC s.t.
79 Bernard SULZBERGER DRAPAC s.t.
80 Florenz KNAUER H&R BLOCK +7:39
81 Matthieu JEANNES LUPUS RACING s.t.
82 Jacob SCHWINGBOTH H&R BLOCK +7:41
83 Jesse ANTHONY OPTUM s.t.
84 Steve FISHER JELLY BELLY s.t.
85 Chad BEYER LUPUS RACING s.t.
86 GREGORY DANIEL AXEON CYCLING s.t.
87 Adam DE VOS H&R BLOCK s.t.
88 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 s.t.
89 Winston DAVID LUPUS RACING s.t.
90 Matteo DAL-CIN SILBER PRO CYCLING s.t.
91 Phil O'DONNELL AXEON CYCLING s.t.
92 Zachary BELL SMART STOP s.t.
93 Will ROUTLEY OPTUM s.t.
94 Graeme BROWN DRAPAC s.t.
95 Michael LE ROSSIGNOL SILBER PRO CYCLING s.t.
96 Cesare BENEDETTI BORA-ARGON 18 s.t.
97 Shane KLINE SMART STOP s.t.
98 Michael OLHEISER LUPUS RACING s.t.
99 Nigel ELLSAY SILBER PRO CYCLING s.t.
100 Kris DAHL SMART STOP s.t.
101 Chris PUTT AXEON CYCLING s.t.
102 Mac BRENNAN HINCAPIE RACING s.t.
103 Julian KYER SMART STOP s.t.
104 Tyler MAGNER HINCAPIE RACING +7:50
105 Gavin MANNION JELLY BELLY s.t.
106 Eric MARCOTTE SMART STOP +8:32
107 Evan MURPHY LUPUS RACING +8:45
108 William CLARKE DRAPAC +9:13
109 Bailey MCKNIGHT H&R BLOCK s.t.
110 Garrett MCLEOD H&R BLOCK +17:35

GC after Stage 5:

1 Bauke MOLLEMA TREK 17hr 35min 29sec
2 Adam YATES ORICA-GREENEDGE @ 6sec
3 Tom Jelte SLAGTER CANNONDALE-GARMIN 22
4 Sergey LAGUTIN KATUSHA 35
5 Dion SMITH HINCAPIE RACING 45
6 Lasse Norman HANSEN CANNONDALE-GARMIN @ 1min 5sec
7 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING +1:14
8 Paul VOSS BORA-ARGON 18 +1:16
9 Davide FORMOLO CANNONDALE-GARMIN +1:20
10 Michael WOODS OPTUM +1:22
11 James ORAM AXEON CYCLING +1:26
12 Evan HUFFMAN SMART STOP +1:29
13 John HORNBECK HINCAPIE RACING +1:39
14 Simon SPILAK KATUSHA +1:48
15 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING +1:58
16 Georg PREIDLER GIANT-ALPECIN +2:02
17 Tobias LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN +2:06
18 Kyle MURPHY LUPUS RACING +2:08
19 Ilnur ZAKARIN KATUSHA +2:12
20 Nathan BROWN CANNONDALE-GARMIN s.t.
21 Ryder HESJEDAL CANNONDALE-GARMIN +2:17
22 Jan BARTA BORA-ARGON 18 +2:22
23 Ryan ANDERSON OPTUM +3:21
24 Alexander RAY SILBER PRO CYCLING +3:35
25 Christian MEIER ORICA-GREENEDGE +3:50
26 Taylor SHELDON JELLY BELLY s.t.
27 Alexandr BRAICO JELLY BELLY +4:13
28 Daniel EATON AXEON CYCLING +4:52
29 Sergei CHERNETSKI KATUSHA +5:20
30 Kristoffer SKJERPING CANNONDALE-GARMIN +5:28
31 Chad HAGA GIANT-ALPECIN s.t.
32 Michael MATTHEWS ORICA-GREENEDGE +6:30
33 Luke DURBRIDGE ORICA-GREENEDGE +6:51
34 Sven erik BYSTRØM KATUSHA +6:58
35 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING +8:19
36 Aleksei TCATEVICH KATUSHA +8:21
37 Christoph PFINGSTEN BORA-ARGON 18 +8:33
38 Logan OWEN AXEON CYCLING +8:46
39 Gavin MANNION JELLY BELLY +8:53
40 Nigel ELLSAY SILBER PRO CYCLING +9:49
41 Alexander CATAFORD SILBER PRO CYCLING +10:00
42 Viacheslav KUZNETSOV KATUSHA +10:10
43 Fredrik LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN +10:21
44 Lachlan David MORTON JELLY BELLY +10:28
45 Hayden ROULSTON TREK +10:43
46 Laurent DIDIER TREK +11:00
47 Jesse SERGENT TREK s.t.
48 Travis MCCABE SMART STOP +11:18
49 Ryan ROTH SILBER PRO CYCLING +11:22
50 Travis LIVERMON SMART STOP +11:51
51 Matthew BUSCHE TREK +11:59
52 Scott THWAITES BORA-ARGON 18 +12:48
53 Grégory RAST TREK +13:10
54 Matthieu JEANNES LUPUS RACING +15:27
55 Alexander PORSEV KATUSHA +16:00
56 Joshua BERRY JELLY BELLY +16:06
57 Tom ZIRBEL OPTUM +17:02
58 Wouter WIPPERT DRAPAC +17:10
59 Nikias ARNDT GIANT-ALPECIN +18:34
60 Chad BEYER LUPUS RACING +18:45
61 GREGORY DANIEL AXEON CYCLING +19:03
62 Julian KYER SMART STOP +19:21
63 Florenz KNAUER H&R BLOCK +19:34
64 Derrick ST JOHN SILBER PRO CYCLING +20:04
65 Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING +20:16
66 Guillaume BOIVIN OPTUM +20:18
67 Justin OIEN AXEON CYCLING +20:41
68 Ramon SINKELDAM GIANT-ALPECIN +20:50
69 Jasper BOVENHUIS CANNONDALE-GARMIN +20:57
70 Michael OLHEISER LUPUS RACING +22:20
71 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 +22:31
72 Cesare BENEDETTI BORA-ARGON 18 +22:50
73 Winston DAVID LUPUS RACING +23:19
74 Jesse ANTHONY OPTUM +23:45
75 Phil O'DONNELL AXEON CYCLING +23:48
76 Peter KONING DRAPAC +24:00
77 Travis MEYER DRAPAC +24:22
78 Eric MARCOTTE SMART STOP +24:28
79 Svein TUFT ORICA-GREENEDGE +24:37
80 Michael LE ROSSIGNOL SILBER PRO CYCLING +24:44
81 Edward KING CANNONDALE-GARMIN +25:03
82 Malcom RUDOLPH DRAPAC +25:13
83 Scott ZWIZANSKI OPTUM +25:21
84 Bailey MCKNIGHT H&R BLOCK +25:29
85 Michael HEPBURN ORICA-GREENEDGE +25:42
86 Garrett MCLEOD H&R BLOCK +25:59
87 Kris DAHL SMART STOP +26:20
88 Sam BEWLEY ORICA-GREENEDGE +26:32
89 Evan MURPHY LUPUS RACING +27:10
90 Matteo DAL-CIN SILBER PRO CYCLING +27:14
91 Miguel BRYON HINCAPIE RACING +27:30
92 Sam BENNETT BORA-ARGON 18 +28:24
93 Adam DE VOS H&R BLOCK +28:32
94 Benjamin PERRY SILBER PRO CYCLING +28:40
95 Mac BRENNAN HINCAPIE RACING +29:12
96 Will ROUTLEY OPTUM +29:37
97 Fred RODRIGUEZ JELLY BELLY +29:48
98 Marco COLEDAN TREK +29:50
99 Angus MORTON JELLY BELLY +30:54
100 Zachary BELL SMART STOP +31:52
101 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 +32:00
102 Jens MOURIS ORICA-GREENEDGE +32:19
103 Chris PUTT AXEON CYCLING +32:24
104 Steve FISHER JELLY BELLY +32:57
105 Jacob SCHWINGBOTH H&R BLOCK +33:51
106 Shane KLINE SMART STOP +35:27
107 Bernard SULZBERGER DRAPAC +35:48
108 Tyler MAGNER HINCAPIE RACING +36:03
109 Graeme BROWN DRAPAC +42:05
110 William CLARKE DRAPAC +42:26

Stage 5 map and profile:

Stage 5 map

Stage 5 map

Stage 5 profile

Stage 5 profile


Saturday, September 5: Stage 4, Jasper - Marmont Basin, 162 kilometers/100 miles

Stage 4 map and profile | Stage 4 video

Tom Jelte Slagter wins ALberta Tour stage 4

Tom Jelte Slagter wins Alberta Tour stage 4

The race: I had to check the results a couple of times before posting them because the same three riders won stage four, in the same order, as had won stage three.

The day's early break (Scott Thwaites, Thomas Vaubourzeiz and Logan Owen) almost, just almost, had the legs to go the distance. In fact, the trio wasn't caught until the final climb to the finish.

On that climb to the hilltop finish, of course the attacks fired off, one after another. But it was yesterday's stage winner, Tom Jelte Slagter who had the power to make his attack stick. Slagter took off with GC leader Bauke Mollema and Adam Yates not too far behind.

Slagter won the stage and Mollema retained his GC leadership, six seconds ahead of second place Adam Yates.

Complete Results:

Stage 4 video

162 kilometers raced at an average speed of 38.97 km/hr

1 Tom Jelte SLAGTER CANNONDALE-GARMIN 4hr 9min 26sec
2 Bauke MOLLEMA TREK @ 4sec
3 Adam YATES ORICA-GREENEDGE s.t.
4 Dion SMITH HINCAPIE RACING 6
5 Evan HUFFMAN SMART STOP 8
6 James ORAM AXEON CYCLING 14
7 Sergey LAGUTIN KATUSHA 19
8 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING 22
9 Paul VOSS BORA-ARGON 18 27
10 Michael WOODS OPTUM s.t.
11 Tobias LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN 35
12 Davide FORMOLO CANNONDALE-GARMIN s.t.
13 John HORNBECK HINCAPIE RACING 49
14 Gavin MANNION JELLY BELLY 51
15 Kyle MURPHY LUPUS RACING TEAM 54
16 Christian MEIER ORICA-GREENEDGE 56
17 Georg PREIDLER GIANT-ALPECIN 58
18 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING @ 1min 3sec
19 Nathan BROWN CANNONDALE-GARMIN +1:09
20 Lars VAN DER HAAR GIANT-ALPECIN +1:13
21 Jan BARTA BORA-ARGON 18 s.t.
22 Simon SPILAK KATUSHA +1:23
23 Ilnur ZAKARIN KATUSHA s.t.
24 Ryder HESJEDAL CANNONDALE-GARMIN +1:28
25 Sven Erik BYSTRØM KATUSHA +1:39
26 Lasse Norman HANSEN CANNONDALE-GARMIN +1:45
27 Sergei CHERNETSKI KATUSHA s.t.
28 Taylor SHELDON JELLY BELLY +1:48
29 Alexandr BRAICO JELLY BELLY s.t.
30 Alexander RAY SILBER PRO CYCLING s.t.
31 Alexander CATAFORD SILBER PRO CYCLING +1:51
32 Ryan ANDERSON OPTUM s.t.
33 Nigel ELLSAY SILBER PRO CYCLING s.t.
34 Fredrik LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN s.t.
35 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING +1:55
36 Luke DURBRIDGE ORICA-GREENEDGE +2:45
37 Garrett MCLEOD H&R BLOCK +3:05
38 Daniel EATON AXEON CYCLING s.t.
39 Matthieu JEANNES LUPUS RACING TEAM +3:39
40 Matteo DAL-CIN SILBER PRO CYCLING +3:58
41 Kristoffer SKJERPING CANNONDALE-GARMIN s.t.
42 Benjamin PERRY SILBER PRO CYCLING +4:01
43 Florenz KNAUER H&R BLOCK s.t.
44 Adam DE VOS H&R BLOCK s.t.
45 Cesare BENEDETTI BORA-ARGON 18 +4:03
46 Chad HAGA GIANT-ALPECIN +4:15
47 Felix COTÉ BOUVETTE H&R BLOCK +4:19
48 GREGORY DANIEL AXEON CYCLING +4:25
49 Lachlan David MORTON JELLY BELLY +4:34
50 Travis LIVERMON SMART STOP +4:45
51 Christoph PFINGSTEN BORA-ARGON 18 +5:09
52 Logan OWEN AXEON CYCLING +5:09
53 Viacheslav KUZNETSOV KATUSHA s.t.
54 Michael MATTHEWS ORICA-GREENEDGE +5:12
55 Laurent DIDIER TREK +5:38
56 Matthew BUSCHE TREK +6:07
57 Jesse SERGENT TREK s.t.
58 Michael LE ROSSIGNOL SILBER PRO CYCLING +7:29
59 Sam BEWLEY ORICA-GREENEDGE s.t.
60 Phil O'DONNELL AXEON CYCLING s.t.
61 Michael HEPBURN ORICA-GREENEDGE s.t.
62 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 s.t.
63 Chris PUTT AXEON CYCLING s.t.
64 Joshua BERRY JELLY BELLY s.t.
65 Aleksei TCATEVICH KATUSHA s.t.
66 Ramon SINKELDAM GIANT-ALPECIN s.t.
67 Chad BEYER LUPUS RACING TEAM s.t.
68 Bailey MCKNIGHT H&R BLOCK s.t.
69 Tom ZIRBEL OPTUM s.t.
70 Travis MEYER DRAPAC s.t.
71 Hayden ROULSTON TREK s.t.
72 Winston DAVID LUPUS RACING TEAM s.t.
73 Grégory RAST TREK s.t.
74 Alexander PORSEV KATUSHA s.t.
75 Jacob SCHWINGBOTH H&R BLOCK s.t.
76 Travis MCCABE SMART STOP +7:36
77 Thomas VAUBOURZEIX LUPUS RACING TEAM +7:57
78 Michael OLHEISER LUPUS RACING TEAM s.t.
79 Eric MARCOTTE SMART STOP +8:54
80 Jesse ANTHONY OPTUM +9:22
81 Derrick ST JOHN SILBER PRO CYCLING +9:38
82 Ryan ROTH SILBER PRO CYCLING +9:55
83 Edward KING CANNONDALE-GARMIN +10:03
84 Julian KYER SMART STOP +10:57
85 Jure RUPNIK H&R BLOCK s.t.
86 Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING +11:37
87 Malcom RUDOLPH DRAPAC s.t.
88 Mac BRENNAN HINCAPIE RACING s.t.
89 Jasper BOVENHUIS CANNONDALE-GARMIN s.t.
90 Wouter WIPPERT DRAPAC s.t.
91 Zachary BELL SMART STOP s.t.
92 Simon GESCHKE GIANT-ALPECIN s.t.
93 Will ROUTLEY OPTUM s.t.
94 Justin OIEN AXEON CYCLING s.t.
95 Shane KLINE SMART STOP s.t.
96 Mike STONE LUPUS RACING TEAM s.t.
97 Kris DAHL SMART STOP s.t.
98 Guillaume BOIVIN OPTUM s.t.
99 Miguel BRYON HINCAPIE RACING s.t.
100 Tyler MAGNER HINCAPIE RACING s.t.
101 Jordan KERBY DRAPAC s.t.
102 Svein TUFT ORICA-GREENEDGE s.t.
103 Peter KONING DRAPAC s.t.
104 Scott THWAITES BORA-ARGON 18 s.t.
105 Sam BENNETT BORA-ARGON 18 s.t.
106 Angus MORTON JELLY BELLY s.t.
107 Thomas SOLADAY OPTUM s.t.
108 Evan MURPHY LUPUS RACING TEAM s.t.
109 Scott ZWIZANSKI OPTUM s.t.
110 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 +11:49
111 Jens MOURIS ORICA-GREENEDGE s.t.
112 Travis SAMUEL H&R BLOCK +13:53
113 Fred RODRIGUEZ JELLY BELLY +16:50
114 William CLARKE DRAPAC s.t.
115 Bernard SULZBERGER DRAPAC s.t.
116 Steve FISHER JELLY BELLY s.t.
117 Graeme BROWN DRAPAC s.t.
118 Kristof VANDEWALLE TREK s.t.
119 Marco COLEDAN TREK s.t.
120 Nikias ARNDT GIANT-ALPECIN +17:42

GC after Stage 4:

535.2 kilometers raced so far at an average speed of 40.60 km/hr

1 Bauke MOLLEMA TREK 13hr 10min 58sec
2 Adam YATES ORICA-GREENEDGE @ 6sec
3 Tom Jelte SLAGTER CANNONDALE-GARMIN 22
4 Sergey LAGUTIN KATUSHA 35
5 Dion SMITH HINCAPIE RACING 45
6 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING @ 1min 14sec
7 Paul VOSS BORA-ARGON 18 +1:16
8 Davide FORMOLO CANNONDALE-GARMIN +1:20
9 Michael WOODS OPTUM +1:22
10 James ORAM AXEON CYCLING +1:26
11 Evan HUFFMAN SMART STOP +1:29
12 John HORNBECK HINCAPIE RACING +1:39
13 Simon SPILAK KATUSHA +1:48
14 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING +1:59
15 Georg PREIDLER GIANT-ALPECIN +2:02
16 Tobias LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN +2:06
17 Kyle MURPHY LUPUS RACING TEAM +2:08
18 Ilnur ZAKARIN KATUSHA +2:12
19 Nathan BROWN CANNONDALE-GARMIN s.t.
20 Ryder HESJEDAL CANNONDALE-GARMIN +2:17
21 Jan BARTA BORA-ARGON 18 +2:22
22 Gavin MANNION JELLY BELLY +2:33
23 Lasse Norman HANSEN CANNONDALE-GARMIN +2:41
24 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING +2:51
25 Ryan ANDERSON OPTUM +3:21
26 Alexander RAY SILBER PRO CYCLING +3:35
27 Nigel ELLSAY SILBER PRO CYCLING +3:38
28 Christian MEIER ORICA-GREENEDGE +3:50
29 Taylor SHELDON JELLY BELLY s.t.
30 Alexandr BRAICO JELLY BELLY +4:13
31 Daniel EATON AXEON CYCLING +4:52
32 Sergei CHERNETSKI KATUSHA +5:20
33 Chad HAGA GIANT-ALPECIN +5:28
34 Kristoffer SKJERPING CANNONDALE-GARMIN s.t.
35 Lars VAN DER HAAR GIANT-ALPECIN +6:18
36 Lachlan David MORTON JELLY BELLY +6:19
37 Michael MATTHEWS ORICA-GREENEDGE +6:30
38 Luke DURBRIDGE ORICA-GREENEDGE +6:51
39 Sven erik BYSTRØM KATUSHA +7:00
40 Aleksei TCATEVICH KATUSHA +8:21
41 Christoph PFINGSTEN BORA-ARGON 18 +8:33
42 Logan OWEN AXEON CYCLING +8:46
43 Matthieu JEANNES LUPUS RACING TEAM +9:18
44 Garrett MCLEOD H&R BLOCK +9:54
45 Alexander CATAFORD SILBER PRO CYCLING +10:00
46 Viacheslav KUZNETSOV KATUSHA +10:10
47 Fredrik LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN +10:21
48 Hayden ROULSTON TREK +10:43
49 Laurent DIDIER TREK +11:00
50 Jesse SERGENT TREK s.t.
51 Travis MCCABE SMART STOP +11:18
52 Ryan ROTH SILBER PRO CYCLING +11:22
53 Travis LIVERMON SMART STOP +11:51
54 Matthew BUSCHE TREK +11:59
55 Chad BEYER LUPUS RACING TEAM +12:34
56 Scott THWAITES BORA-ARGON 18 +12:48
57 GREGORY DANIEL AXEON CYCLING +12:52
58 Grégory RAST TREK +13:10
59 Julian KYER SMART STOP s.t.
60 Florenz KNAUER H&R BLOCK +13:25
61 Felix COTÉ BOUVETTE H&R BLOCK +13:30
62 Simon GESCHKE GIANT-ALPECIN +14:25
63 Ramon SINKELDAM GIANT-ALPECIN +15:22
64 Alexander PORSEV KATUSHA +16:00
65 Joshua BERRY JELLY BELLY +16:06
66 Michael OLHEISER LUPUS RACING TEAM +16:09
67 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 +16:22
68 Cesare BENEDETTI BORA-ARGON 18 +16:39
69 Tom ZIRBEL OPTUM +17:03
70 Winston DAVID LUPUS RACING TEAM +17:08
71 Wouter WIPPERT DRAPAC +17:10
72 Eric MARCOTTE SMART STOP +17:26
73 Jesse ANTHONY OPTUM +17:34
74 Phil O'DONNELL AXEON CYCLING +17:37
75 Bailey MCKNIGHT H&R BLOCK +17:46
76 Michael LE ROSSIGNOL SILBER PRO CYCLING +18:33
77 Nikias ARNDT GIANT-ALPECIN +18:34
78 Edward KING CANNONDALE-GARMIN +19:36
79 Malcom RUDOLPH DRAPAC +19:45
80 Mike STONE LUPUS RACING TEAM +19:49
81 Evan MURPHY LUPUS RACING TEAM +19:55
82 Derrick ST JOHN SILBER PRO CYCLING +20:04
83 Kris DAHL SMART STOP +20:09
84 Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING +20:16
85 Guillaume BOIVIN OPTUM +20:18
86 Justin OIEN AXEON CYCLING +20:41
87 Jordan KERBY DRAPAC +20:50
88 Jasper BOVENHUIS CANNONDALE-GARMIN +20:57
89 Matteo DAL-CIN SILBER PRO CYCLING +21:03
90 Jure RUPNIK H&R BLOCK +21:34
91 Adam DE VOS H&R BLOCK +22:21
92 Mac BRENNAN HINCAPIE RACING +23:01
93 Will ROUTLEY OPTUM +23:26
94 Thomas VAUBOURZEIX LUPUS RACING TEAM +23:32
95 Peter KONING DRAPAC +24:00
96 Travis MEYER DRAPAC +24:22
97 Svein TUFT ORICA-GREENEDGE +24:37
98 Scott ZWIZANSKI OPTUM +25:21
99 Fred RODRIGUEZ JELLY BELLY +25:39
100 Zachary BELL SMART STOP +25:41
101 Michael HEPBURN ORICA-GREENEDGE +25:42
102 Chris PUTT AXEON CYCLING +26:13
103 Sam BEWLEY ORICA-GREENEDGE +26:32
104 Angus MORTON JELLY BELLY +26:45
105 Steve FISHER JELLY BELLY +26:46
106 Miguel BRYON HINCAPIE RACING +27:30
107 Jacob SCHWINGBOTH H&R BLOCK +27:40
108 Sam BENNETT BORA-ARGON 18 +28:24
109 Benjamin PERRY SILBER PRO CYCLING +28:40
110 Shane KLINE SMART STOP +29:16
111 Tyler MAGNER HINCAPIE RACING +29:43
112 Marco COLEDAN TREK +29:50
113 Bernard SULZBERGER DRAPAC +30:20
114 Thomas SOLADAY OPTUM +30:46
115 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 +32:00
116 Jens MOURIS ORICA-GREENEDGE +32:19
117 William CLARKE DRAPAC +34:43
118 Graeme BROWN DRAPAC +35:54
119 Kristof VANDEWALLE TREK +38:49
120 Travis SAMUEL H&R BLOCK s.t.

Stage 4 map and profile:

Stage 4 map

Stage 4 map

Stage 4 profile

Stage 4 profile

Stage 4 video:


Friday, September 4: Stage 3, Grande Cache - Jasper National Park (Miette Hot Springs), 182 kilometers/113 miles

Stage 3 map and profile | Stage 3 video

Tom Jelte Slagter

Tom Jelte Slagter wins Tour of Alberta Stage 3

The race: Another cold day in Alberta. It snowed the night before and it was near freezing when the stage started. Plus, there was a light rain to make the day complete. And, there was lots of climbing to make the day truly challenging.

A small group went clear early and for the longest time, stubbornly refused to be caught by the chasing pack. It wasn't until the final kilometers on the final climb that the last of the escapees had been rounded up.

Near the hilltop-finish Tom Jelte Slagter gave it his all, with Dutch countryman Bauke Mollema right with him to take the stage. Mollema, who had been leading the race after Trek won the opening team time trial, gathered enough bonus time time to become the GC leader again, leading Orica-GreenEdge rider Adam Yates by six seconds.

Complete Results:

Stage 3 video

182 kilometers raced at an average speed of 40.701 km/hr

1 Tom Jelte SLAGTER CANNONDALE-GARMIN 4hr 28min 18sec
2 Bauke MOLLEMA TREK s.t.
3 Adam YATES ORICA-GREENEDGE @ 4sec
4 Sergey LAGUTIN KATUSHA 6
5 Michael WOODS OPTUM 9
6 Dion SMITH HINCAPIE RACING 11
7 James ORAM AXEON CYCLING s.t.
8 Davide FORMOLO CANNONDALE-GARMIN 13
9 Simon SPILAK KATUSHA 15
10 Evan HUFFMAN SMART STOP s.t.
11 Ryder HESJEDAL CANNONDALE-GARMIN 17
12 Gavin MANNION JELLY BELLY 19
13 John HORNBECK HINCAPIE RACING 22
14 Lachlan David MORTON JELLY BELLY s.t.
15 Lasse Norman HANSEN CANNONDALE-GARMIN 24
16 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING s.t.
17 Paul VOSS BORA-ARGON 18 s.t.
18 Kyle MURPHY LUPUS RACING TEAM 28
19 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING s.t.
20 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING s.t.
21 Nikias ARNDT GIANT-ALPECIN 31
22 Nathan BROWN CANNONDALE-GARMIN s.t.
23 Laurent DIDIER TREK 34
24 Georg PREIDLER GIANT-ALPECIN 37
25 Tobias LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN 39
26 Ilnur ZAKARIN KATUSHA s.t.
27 Taylor SHELDON JELLY BELLY s.t.
28 Ryan ANDERSON OPTUM 44
29 Ryan ROTH SILBER PRO RACING s.t.
30 Jan BARTA BORA-ARGON 18 s.t.
31 Daniel EATON AXEON CYCLING 46
32 Chad HAGA GIANT-ALPECIN s.t.
33 Scott THWAITES BORA-ARGON 18 s.t.
34 Aleksei TCATEVICH KATUSHA s.t.
35 Kristoffer SKJERPING CANNONDALE-GARMIN 58
36 Alexandr BRAICO JELLY BELLY @ 1min 2sec
37 Alexander RAY SILBER PRO RACING +1:04
38 Nigel ELLSAY SILBER PRO RACING s.t.
39 Julian KYER SMART STOP +1:07
40 Lars VAN DER HAAR GIANT-ALPECIN +1:26
41 Michael MATTHEWS ORICA-GREENEDGE s.t.
42 Simon GESCHKE GIANT-ALPECIN +2:01
43 Logan OWEN AXEON CYCLING +2:36
44 Travis MCCABE SMART STOP s.t.
45 Christian MEIER ORICA-GREENEDGE +2:52
46 Sergei CHERNETSKI KATUSHA s.t.
47 Sven erik BYSTRØM KATUSHA s.t.
48 Christoph PFINGSTEN BORA-ARGON 18 +2:59
49 Grégory RAST TREK +3:12
50 Hayden ROULSTON TREK s.t.
51 Luke DURBRIDGE ORICA-GREENEDGE +4:04
52 Chad BEYER LUPUS RACING TEAM +4:19
53 Felix COTÉ BOUVETTE H&R BLOCK +4:51
54 Matthieu JEANNES LUPUS RACING TEAM s.t.
55 Wouter WIPPERT DRAPAC s.t.
56 Fredrik LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN s.t.
57 Viacheslav KUZNETSOV KATUSHA s.t.
58 Garrett MCLEOD H&R BLOCK s.t.
59 Jesse SERGENT TREK s.t.
60 Travis LIVERMON SMART STOP s.t.
61 Cesare BENEDETTI BORA-ARGON 18 +4:57
62 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 +5:08
63 Matthew BUSCHE TREK +5:50
64 Justin OIEN AXEON CYCLING +6:00
65 Guillaume BOIVIN OPTUM +6:12
66 Michael LE ROSSIGNOL SILBER PRO RACING +6:56
67 Joshua BERRY JELLY BELLY +7:14
68 Bailey MCKNIGHT H&R BLOCK +7:22
69 Florenz KNAUER H&R BLOCK +7:26
70 Ramon SINKELDAM GIANT-ALPECIN s.t.
71 Jure RUPNIK H&R BLOCK s.t.
72 Michael OLHEISER LUPUS RACING TEAM s.t.
73 Winston DAVID LUPUS RACING TEAM s.t.
74 Malcom RUDOLPH DRAPAC s.t.
75 Eric MARCOTTE SMART STOP s.t.
76 GREGORY DANIEL AXEON CYCLING s.t.
77 Jesse ANTHONY OPTUM s.t.
78 Edward KING CANNONDALE-GARMIN s.t.
79 Phil O'DONNELL AXEON CYCLING s.t.
80 Mike STONE LUPUS RACING TEAM s.t.
81 Kris DAHL SMART STOP s.t.
82 Angus MORTON JELLY BELLY s.t.
83 Peter KONING DRAPAC s.t.
84 Steve FISHER JELLY BELLY s.t.
85 Fred RODRIGUEZ JELLY BELLY s.t.
86 Alexander PORSEV KATUSHA s.t.
87 Alexander CATAFORD SILBER PRO RACING s.t.
88 Will ROUTLEY OPTUM s.t.
89 Derrick ST JOHN SILBER PRO RACING +7:32
90 Evan MURPHY LUPUS RACING TEAM s.t.
91 Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING +7:38
92 Mac BRENNAN HINCAPIE RACING +7:40
93 Bernard SULZBERGER DRAPAC +7:44
94 Jordan KERBY DRAPAC s.t.
95 Jasper BOVENHUIS CANNONDALE-GARMIN +8:48
96 Tom ZIRBEL OPTUM +8:48
97 Svein TUFT ORICA-GREENEDGE +12:58
98 Michael HEPBURN ORICA-GREENEDGE s.t.
99 Marco COLEDAN TREK s.t.
100 Kristof VANDEWALLE TREK s.t.
101 Chris PUTT AXEON CYCLING s.t.
102 Zachary BELL SMART STOP s.t.
103 Scott ZWIZANSKI OPTUM s.t.
104 Miguel BRYON HINCAPIE RACING s.t.
105 Travis MEYER DRAPAC s.t.
106 Thomas VAUBOURZEIX LUPUS RACING TEAM +13:35
107 Sam BEWLEY ORICA-GREENEDGE +13:48
108 Benjamin PERRY SILBER PRO RACING +16:22
109 Matteo DAL-CIN SILBER PRO RACING s.t.
110 Adam DE VOS H&R BLOCK s.t.
111 Shane KLINE SMART STOP s.t.
112 Graeme BROWN DRAPAC s.t.
113 Sam BENNETT BORA-ARGON 18 s.t.
114 Tyler MAGNER HINCAPIE RACING s.t.
115 Jacob SCHWINGBOTH H&R BLOCK s.t.
116 Thomas SOLADAY OPTUM s.t.
117 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 +16:26
118 William CLARKE DRAPAC +16:29

GC after Stage 3:

373.2 kilometers raced so far at an average speed of 41.354 km/hr

1 Bauke MOLLEMA TREK 9hr 1min 28sec
2 Adam YATES ORICA-GREENEDGE @ 6sec
3 Sergey LAGUTIN KATUSHA 20
4 Tom Jelte SLAGTER CANNONDALE-GARMIN 26
5 Simon SPILAK KATUSHA 29
6 Dion SMITH HINCAPIE RACING 43
7 Davide FORMOLO CANNONDALE-GARMIN 49
8 Paul VOSS BORA-ARGON 18 53
9 Ilnur ZAKARIN KATUSHA s.t.
10 Ryder HESJEDAL CANNONDALE-GARMIN s.t.
11 John HORNBECK HINCAPIE RACING 54
12 Nikias ARNDT GIANT-ALPECIN 56
13 Aleksei TCATEVICH KATUSHA s.t.
14 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING s.t.
15 Michael WOODS OPTUM 59
16 Lasse Norman HANSEN CANNONDALE-GARMIN @ 1min 0sec
17 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING s.t.
18 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING s.t.
19 Nathan BROWN CANNONDALE-GARMIN +1:07
20 Georg PREIDLER GIANT-ALPECIN +1:08
21 Jan BARTA BORA-ARGON 18 +1:13
22 Scott THWAITES BORA-ARGON 18 +1:15
23 James ORAM AXEON CYCLING +1:16
24 Chad HAGA GIANT-ALPECIN +1:17
25 Kyle MURPHY LUPUS RACING TEAM +1:18
26 Michael MATTHEWS ORICA-GREENEDGE +1:22
27 Evan HUFFMAN SMART STOP +1:25
28 Ryan ROTH SILBER PRO RACING +1:31
29 Ryan ANDERSON OPTUM +1:34
30 Kristoffer SKJERPING CANNONDALE-GARMIN s.t.
31 Tobias LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN +1:35
32 Gavin MANNION JELLY BELLY +1:46
33 Lachlan David MORTON JELLY BELLY +1:49
34 Alexander RAY SILBER PRO RACING +1:51
35 Daniel EATON AXEON CYCLING s.t.
36 Nigel ELLSAY SILBER PRO RACING s.t.
37 Taylor SHELDON JELLY BELLY +2:06
38 Julian KYER SMART STOP +2:17
39 Alexandr BRAICO JELLY BELLY +2:29
40 Simon GESCHKE GIANT-ALPECIN +2:52
41 Christian MEIER ORICA-GREENEDGE +2:58
42 Hayden ROULSTON TREK +3:18
43 Christoph PFINGSTEN BORA-ARGON 18 +3:28
44 Sergei CHERNETSKI KATUSHA +3:39
45 Logan OWEN AXEON CYCLING +3:41
46 Travis MCCABE SMART STOP +3:46
47 Luke DURBRIDGE ORICA-GREENEDGE +4:10
48 Jesse SERGENT TREK +4:57
49 Viacheslav KUZNETSOV KATUSHA +5:05
50 Chad BEYER LUPUS RACING TEAM +5:09
51 Lars VAN DER HAAR GIANT-ALPECIN s.t.
52 Sven erik BYSTRØM KATUSHA +5:25
53 Laurent DIDIER TREK +5:26
54 Wouter WIPPERT DRAPAC +5:37
55 Matthieu JEANNES LUPUS RACING TEAM +5:43
56 Grégory RAST TREK +5:45
57 Matthew BUSCHE TREK +5:56
58 Garrett MCLEOD H&R BLOCK +6:53
59 Travis LIVERMON SMART STOP +7:10
60 Ramon SINKELDAM GIANT-ALPECIN +7:57
61 Malcom RUDOLPH DRAPAC +8:12
62 Alexander CATAFORD SILBER PRO RACING +8:13
63 Jesse ANTHONY OPTUM +8:16
64 Michael OLHEISER LUPUS RACING TEAM s.t.
65 Mike STONE LUPUS RACING TEAM s.t.
66 Evan MURPHY LUPUS RACING TEAM +8:22
67 GREGORY DANIEL AXEON CYCLING +8:31
68 Fredrik LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN +8:34
69 Alexander PORSEV KATUSHA +8:35
70 Kris DAHL SMART STOP +8:36
71 Eric MARCOTTE SMART STOP s.t.
72 Joshua BERRY JELLY BELLY +8:41
73 Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING +8:43
74 Guillaume BOIVIN OPTUM +8:45
75 Fred RODRIGUEZ JELLY BELLY +8:53
76 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 +8:57
77 Justin OIEN AXEON CYCLING +9:08
78 Felix COTÉ BOUVETTE H&R BLOCK +9:15
79 Jordan KERBY DRAPAC +9:17
80 Jasper BOVENHUIS CANNONDALE-GARMIN +9:24
81 Florenz KNAUER H&R BLOCK +9:28
82 Edward KING CANNONDALE-GARMIN +9:37
83 Tom ZIRBEL OPTUM +9:38
84 Winston DAVID LUPUS RACING TEAM +9:43
85 Steve FISHER JELLY BELLY +10:00
86 Phil O'DONNELL AXEON CYCLING +10:12
87 Bailey MCKNIGHT H&R BLOCK +10:21
88 Derrick ST JOHN SILBER PRO RACING +10:30
89 Jure RUPNIK H&R BLOCK +10:41
90 Michael LE ROSSIGNOL SILBER PRO RACING +11:08
91 Mac BRENNAN HINCAPIE RACING +11:28
92 Will ROUTLEY OPTUM +11:53
93 Peter KONING DRAPAC +12:27
94 Cesare BENEDETTI BORA-ARGON 18 +12:40
95 Marco COLEDAN TREK +13:04
96 Svein TUFT ORICA-GREENEDGE s.t.
97 Bernard SULZBERGER DRAPAC +13:34
98 Scott ZWIZANSKI OPTUM +13:48
99 Zachary BELL SMART STOP +14:08
100 Angus MORTON JELLY BELLY +15:12
101 Thomas VAUBOURZEIX LUPUS RACING TEAM +15:39
102 Miguel BRYON HINCAPIE RACING +15:57
103 Sam BENNETT BORA-ARGON 18 +16:51
104 Travis MEYER DRAPAC +16:57
105 Matteo DAL-CIN SILBER PRO RACING +17:09
106 Shane KLINE SMART STOP +17:43
107 William CLARKE DRAPAC +17:57
108 Tyler MAGNER HINCAPIE RACING +18:10
109 Michael HEPBURN ORICA-GREENEDGE +18:17
110 Adam DE VOS H&R BLOCK +18:24
111 Chris PUTT AXEON CYCLING +18:48
112 Graeme BROWN DRAPAC s.t.
113 Sam BEWLEY ORICA-GREENEDGE +19:07
114 Thomas SOLADAY OPTUM +19:13
115 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 +20:15
116 Jacob SCHWINGBOTH H&R BLOCK s.t.
117 Jens MOURIS ORICA-GREENEDGE +20:34
118 Kristof VANDEWALLE TREK +22:03
119 Benjamin PERRY SILBER PRO RACING +24:43
120 Travis SAMUEL H&R BLOCK +25:00

Stage 3 map and profile:

Stage 3 map

Stage 3 map

Stage 3 profile

Stage 3 profile

Stage 3 video:


Thursday, September 3: Stage 2, County of Grande Prairie, 171.6 km

Stage 2 map

Michael Matthews wins ALberta stage 2

Michael Matthews wins Tour of Alberta stage 2

The race: A cold, wet day in Canada greeted the riders this morning. The thermometers may not have risen much, but that did not cool the riders' racing ardor.

A break of four riders broke free of the peloton's grip, and at one point had a lead of almost three and a half minutes. That wasn't good enough, and unlike yesterday, the peloton went after them and had the escapees back in the pack with about thirty kilometers to go.

There is a reason why the peloton often lets the escape sit out in front until the stage's closing kilometers. If they are caught too early, another group will try to get away, now with fresh legs from sitting in.

And that's just what happened. Another quartet jumped away, but were caught near the stage finish. That meant a big group would contest the sprint.

Orica-GreenEdge brought Michael Matthews into position and he blasted to the line to win the stage. Since his Orica-GreenEdge team was virtually tied with Trek after the team time trial, the ten bonus seconds he earned for winning the stage made him the new GC leader.

After the stage, Matthews had this to say: “It’s really nice to be back on the bike and feel like a professional rider again after the Tour de France and not really being able to animate the race.

“We didn’t quite nail the team time trial yesterday so we didn’t have ambitions to help Trek during the stage.  We played our cards on hoping they would bring the break back and from about five kilometres to go we took control of the bunch.

“From then on it was just perfection really, the guys totally nailed it. We had a plan and they really executed it, even with the twisty roads and a lot of rain.

“I wouldn’t say I was flying but it was my first opportunity to open up in a sprint like that in a while. It was little bit foreign but I just had to take the confidence in my form at the moment.”

Complete Results:

171.6 km raced at an average speed of 41.132 km/hr

1 Michael MATTHEWS ORICA-GREENEDGE 4hr 10min 19sec
2 Nikias ARNDT GIANT-ALPECIN s.t.
3 Aleksei TCATEVICH KATUSHA s.t.
4 Travis MCCABE SMART STOP s.t.
5 Sam BENNETT BORA-ARGON 18 s.t.
6 Michael HEPBURN ORICA-GREENEDGE s.t.
7 Guillaume BOIVIN OPTUM s.t.
8 Logan OWEN AXEON CYCLING s.t.
9 Miguel BRYON HINCAPIE RACING s.t.
10 Jasper BOVENHUIS CANNONDALE-GARMIN s.t.
11 Wouter WIPPERT DRAPAC s.t.
12 Marco COLEDAN TREK s.t.
13 Alexander RAY SILBER PRO RACING s.t.
14 Justin OIEN AXEON CYCLING s.t.
15 Ryan ANDERSON OPTUM s.t.
16 Christian MEIER ORICA-GREENEDGE s.t.
17 Viacheslav KUZNETSOV KATUSHA s.t.
18 Bauke MOLLEMA TREK s.t.
19 Kris DAHL SMART STOP s.t.
20 Evan MURPHY LUPUS RACING TEAM s.t.
21 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 s.t.
22 Jesse ANTHONY OPTUM s.t.
23 Alexander PORSEV KATUSHA s.t.
24 Felix COTÉ BOUVETTE H&R BLOCK s.t.
25 Christoph PFINGSTEN BORA-ARGON 18 s.t.
26 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING s.t.
27 Lasse Norman HANSEN CANNONDALE-GARMIN s.t.
28 Dion SMITH HINCAPIE RACING s.t.
29 Alexander CATAFORD SILBER PRO RACING s.t.
30 Adam YATES ORICA-GREENEDGE s.t.
31 Sergey LAGUTIN KATUSHA s.t.
32 Simon GESCHKE GIANT-ALPECIN s.t.
33 Georg PREIDLER GIANT-ALPECIN s.t.
34 Shane KLINE SMART STOP s.t.
35 Jan BARTA BORA-ARGON 18 s.t.
36 Florenz KNAUER H&R BLOCK s.t.
37 Alexandr BRAICO JELLY BELLY s.t.
38 Malcom RUDOLPH DRAPAC s.t.
39 Sergei CHERNETSKI KATUSHA s.t.
40 Simon SPILAK KATUSHA s.t.
41 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING s.t.
42 Joshua BERRY JELLY BELLY s.t.
43 Zachary BELL SMART STOP s.t.
44 Chad BEYER LUPUS RACING TEAM s.t.
45 Tobias LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN s.t.
46 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING s.t.
47 Scott ZWIZANSKI OPTUM s.t.
48 Eric MARCOTTE SMART STOP s.t.
49 Gavin MANNION JELLY BELLY s.t.
50 Adam DE VOS H&R BLOCK s.t.
51 Michael WOODS OPTUM s.t.
52 Thomas SOLADAY OPTUM s.t.
53 Daniel EATON AXEON CYCLING s.t.
54 Jesse SERGENT TREK s.t.
55 Ilnur ZAKARIN KATUSHA s.t.
56 Chad HAGA GIANT-ALPECIN s.t.
57 Fredrik LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN s.t.
58 Fred RODRIGUEZ JELLY BELLY s.t.
59 James ORAM AXEON CYCLING s.t.
60 Paul VOSS BORA-ARGON 18 s.t.
61 Chris PUTT AXEON CYCLING s.t.
62 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 s.t.
63 Lars VAN DER HAAR GIANT-ALPECIN s.t.
64 Sven erik BYSTRØM KATUSHA s.t.
65 Bernard SULZBERGER DRAPAC s.t.
66 Tyler MAGNER HINCAPIE RACING s.t.
67 Mac BRENNAN HINCAPIE RACING s.t.
68 Laurent DIDIER TREK s.t.
69 Nathan BROWN CANNONDALE-GARMIN s.t.
70 Bailey MCKNIGHT H&R BLOCK s.t.
71 Scott THWAITES BORA-ARGON 18 s.t.
72 John HORNBECK HINCAPIE RACING s.t.
73 Michael LE ROSSIGNOL SILBER PRO RACING s.t.
74 Matteo DAL-CIN SILBER PRO RACING s.t.
75 Ryder HESJEDAL CANNONDALE-GARMIN s.t.
76 Kristoffer SKJERPING CANNONDALE-GARMIN s.t.
77 Sam BEWLEY ORICA-GREENEDGE s.t.
78 Tom Jelte SLAGTER CANNONDALE-GARMIN s.t.
79 Michael OLHEISER LUPUS RACING TEAM s.t.
80 Svein TUFT ORICA-GREENEDGE s.t.
81 Davide FORMOLO CANNONDALE-GARMIN s.t.
82 Edward KING CANNONDALE-GARMIN s.t.
83 Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING s.t.
84 Steve FISHER JELLY BELLY s.t.
85 Ryan ROTH SILBER PRO RACING s.t.
86 Taylor SHELDON JELLY BELLY s.t.
87 Derrick ST JOHN SILBER PRO RACING s.t.
88 Nigel ELLSAY SILBER PRO RACING s.t.
89 Winston DAVID LUPUS RACING TEAM s.t.
90 GREGORY DANIEL AXEON CYCLING s.t.
91 Ramon SINKELDAM GIANT-ALPECIN s.t.
92 Lachlan David MORTON JELLY BELLY s.t.
93 Grégory RAST TREK s.t.
94 Matthieu JEANNES LUPUS RACING TEAM s.t.
95 Angus MORTON JELLY BELLY s.t.
96 Matthew BUSCHE TREK s.t.
97 Hayden ROULSTON TREK s.t.
98 Julian KYER SMART STOP s.t.
99 Kyle MURPHY LUPUS RACING TEAM s.t.
100 Mike STONE LUPUS RACING TEAM s.t.
101 Tom ZIRBEL OPTUM s.t.
102 Jure RUPNIK H&R BLOCK s.t.
103 Garrett MCLEOD H&R BLOCK s.t.
104 Evan HUFFMAN SMART STOP s.t.
105 Phil O'DONNELL AXEON CYCLING s.t.
106 Will ROUTLEY OPTUM @ 29sec
107 Jens MOURIS ORICA-GREENEDGE 42
108 William CLARKE DRAPAC 0
109 Travis MEYER DRAPAC 47
110 Jordan KERBY DRAPAC 0
111 Peter KONING DRAPAC 56
112 Travis LIVERMON SMART STOP @ 1min 9sec
113 Luke DURBRIDGE ORICA-GREENEDGE 0
114 Thomas VAUBOURZEIX LUPUS RACING TEAM +1:18
115 Graeme BROWN DRAPAC +1:40
116 Jacob SCHWINGBOTH H&R BLOCK +1:51
117 Benjamin PERRY SILBER PRO RACING +4:00
118 Cesare BENEDETTI BORA-ARGON 18 0
119 Travis SAMUEL H&R BLOCK +5:10
120 Kristof VANDEWALLE TREK 0

GC after Stage 2:

191.2 kilometers raced so far at an average speed of 42.066 km/hr

1 Michael MATTHEWS ORICA-GREENEDGE 4hr 33min 6sec
2 Marco COLEDAN TREK @ 10sec
3 Christian MEIER ORICA-GREENEDGE s.t.
4 Bauke MOLLEMA TREK s.t.
5 Adam YATES ORICA-GREENEDGE s.t.
6 Jesse SERGENT TREK s.t.
7 Svein TUFT ORICA-GREENEDGE s.t.
8 Matthew BUSCHE TREK s.t.
9 Hayden ROULSTON TREK s.t.
10 Luke DURBRIDGE ORICA-GREENEDGE s.t.
11 Aleksei TCATEVICH KATUSHA 14
12 Viacheslav KUZNETSOV KATUSHA 18
13 Sergey LAGUTIN KATUSHA s.t.
14 Simon SPILAK KATUSHA s.t.
15 Ilnur ZAKARIN KATUSHA s.t.
16 Nikias ARNDT GIANT-ALPECIN 29
17 Sam BENNETT BORA-ARGON 18 33
18 Christoph PFINGSTEN BORA-ARGON 18 s.t.
19 Jan BARTA BORA-ARGON 18 s.t.
20 Paul VOSS BORA-ARGON 18 s.t.
21 Scott THWAITES BORA-ARGON 18 s.t.
22 Simon GESCHKE GIANT-ALPECIN 35
23 Georg PREIDLER GIANT-ALPECIN s.t.
24 Chad HAGA GIANT-ALPECIN s.t.
25 Ramon SINKELDAM GIANT-ALPECIN s.t.
26 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING 36
27 Dion SMITH HINCAPIE RACING s.t.
28 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING s.t.
29 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING s.t.
30 John HORNBECK HINCAPIE RACING s.t.
31 Jasper BOVENHUIS CANNONDALE-GARMIN 40
32 Lasse Norman HANSEN CANNONDALE-GARMIN s.t.
33 Nathan BROWN CANNONDALE-GARMIN s.t.
34 Ryder HESJEDAL CANNONDALE-GARMIN s.t.
35 Kristoffer SKJERPING CANNONDALE-GARMIN s.t.
36 Tom Jelte SLAGTER CANNONDALE-GARMIN s.t.
37 Davide FORMOLO CANNONDALE-GARMIN s.t.
38 Wouter WIPPERT DRAPAC 50
39 Malcom RUDOLPH DRAPAC s.t.
40 Alexander RAY SILBER PRO RACING 51
41 Alexander CATAFORD SILBER PRO RACING s.t.
42 Sergei CHERNETSKI KATUSHA s.t.
43 Matteo DAL-CIN SILBER PRO RACING s.t.
44 Ryan ROTH SILBER PRO RACING s.t.
45 Nigel ELLSAY SILBER PRO RACING s.t.
46 Ryan ANDERSON OPTUM 54
47 Evan MURPHY LUPUS RACING TEAM s.t.
48 Jesse ANTHONY OPTUM s.t.
49 Chad BEYER LUPUS RACING TEAM s.t.
50 Scott ZWIZANSKI OPTUM s.t.
51 Michael WOODS OPTUM s.t.
52 Michael OLHEISER LUPUS RACING TEAM s.t.
53 Kyle MURPHY LUPUS RACING TEAM s.t.
54 Mike STONE LUPUS RACING TEAM s.t.
55 Tom ZIRBEL OPTUM s.t.
56 Matthieu JEANNES LUPUS RACING TEAM 56
57 Tobias LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN @ 1min 0sec
58 Logan OWEN AXEON CYCLING +1:09
59 Daniel EATON AXEON CYCLING s.t.
60 James ORAM AXEON CYCLING s.t.
61 Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING s.t.
62 GREGORY DANIEL AXEON CYCLING s.t.
63 Alexander PORSEV KATUSHA +1:13
64 Travis MCCABE SMART STOP +1:14
65 Kris DAHL SMART STOP s.t.
66 Zachary BELL SMART STOP s.t.
67 Eric MARCOTTE SMART STOP s.t.
68 Julian KYER SMART STOP s.t.
69 Evan HUFFMAN SMART STOP s.t.
70 Shane KLINE SMART STOP +1:25
71 Alexandr BRAICO JELLY BELLY +1:31
72 Joshua BERRY JELLY BELLY s.t.
73 Gavin MANNION JELLY BELLY s.t.
74 Fred RODRIGUEZ JELLY BELLY s.t.
75 Taylor SHELDON JELLY BELLY s.t.
76 Lachlan David MORTON JELLY BELLY s.t.
77 William CLARKE DRAPAC +1:32
78 Jordan KERBY DRAPAC +1:37
79 Tyler MAGNER HINCAPIE RACING +1:52
80 Florenz KNAUER H&R BLOCK +2:06
81 Adam DE VOS H&R BLOCK s.t.
82 Garrett MCLEOD H&R BLOCK s.t.
83 Thomas VAUBOURZEIX LUPUS RACING TEAM +2:08
84 Edward KING CANNONDALE-GARMIN +2:15
85 Winston DAVID LUPUS RACING TEAM +2:21
86 Travis LIVERMON SMART STOP +2:23
87 Graeme BROWN DRAPAC +2:30
88 Guillaume BOIVIN OPTUM +2:37
89 Sven erik BYSTRØM KATUSHA s.t.
90 Grégory RAST TREK s.t.
91 Steve FISHER JELLY BELLY +2:38
92 Phil O'DONNELL AXEON CYCLING +2:50
93 Thomas SOLADAY OPTUM +2:55
94 Derrick ST JOHN SILBER PRO RACING +3:02
95 Miguel BRYON HINCAPIE RACING +3:03
96 Bailey MCKNIGHT H&R BLOCK s.t.
97 Justin OIEN AXEON CYCLING +3:12
98 Jure RUPNIK H&R BLOCK +3:19
99 Fredrik LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN +3:47
100 Lars VAN DER HAAR GIANT-ALPECIN s.t.
101 Mac BRENNAN HINCAPIE RACING +3:52
102 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 +3:53
103 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 s.t.
104 Jacob SCHWINGBOTH H&R BLOCK +3:57
105 Travis MEYER DRAPAC +4:03
106 Jens MOURIS ORICA-GREENEDGE +4:09
107 Michael LE ROSSIGNOL SILBER PRO RACING +4:16
108 Felix COTÉ BOUVETTE H&R BLOCK +4:28
109 Will ROUTLEY OPTUM +4:31
110 Laurent DIDIER TREK +4:56
111 Peter KONING DRAPAC +5:05
112 Michael HEPBURN ORICA-GREENEDGE +5:23
113 Sam BEWLEY ORICA-GREENEDGE s.t.
114 Chris PUTT AXEON CYCLING +5:54
115 Bernard SULZBERGER DRAPAC s.t.
116 Travis SAMUEL H&R BLOCK +7:16
117 Cesare BENEDETTI BORA-ARGON 18 +7:47
118 Angus MORTON JELLY BELLY +7:50
119 Benjamin PERRY SILBER PRO RACING +8:25
120 Kristof VANDEWALLE TREK +9:09

Stage 2 map & profile

Stage 2 map

Tour of Alberta stage 2 map

Stage 2 profile

Tour of Alberta stage 2 profile


Wednesday, September 2: Stage 1, Grande Prairie 19.6 km team time trial

Stage 1 map | Stage 1 video

Trek Factory Racing

Trek Factory Racing riding to a narrow stage win

The Race: Trek Factory Racing beat Orica-GreenEdge in the Tour of Alberta's first stage by less than a second. But, that was good enough to give them the stage win and put the first rider of their team across the line, Bauke Mollema, in the leader's jersey. Trek had lost three men by the half-way point, yet still had enough horsepower to win the stage.

Take a look at the photo above. The riders are using regular road bikes, not time trial bikes. The race rules for the day mandated UCI road racing bike only. That was probably a blessing for the smaller, less richly funded teams racing here.

“It was a little unexpected because we saw that Orica-GreenEdge had the fastest split by 12 seconds and we didn’t think it would be so close at the end,” said Trek Factory Racing director Kim Andersen. “I knew that we had a good chance to win so I really tried to motivate the guys before the start. I think it also helped that we were third team to start because we could warm-up on the course, we did a full lap full gas and didn’t even have to use rollers.”

“This was the first TTT win in my life," said Bauke Mollema. “It was a big team effort and everyone gave everything he had.

Complete Results:

Stage 1 video

1 TREK FACTORY RACING 22min 57sec
2 ORICA GREENEDGE s.t.
3 TEAM KATUSHA @ 8sec
4 BORA-ARGON 18 23
5 TEAM GIANT - ALPECIN 25
6 HINCAPIE RACING TEAM 26
7 TEAM CANNONDALE - GARMIN 30
8 DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 40
9 SILBER PRO CYCLING 41
10 OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 44
11 LUPUS RACING TEAM s.t.
12 AXEON CYCLING TEAM 59
13 TEAM SMARTSTOP @ 1min 4sec
14 JELLY BELLY P/B MAXXIS +1:21
15 H&R BLOCK PRO CYCLING +1:56

GC after Stage 1:

1 Bauke MOLLEMA TREK 22min 57sec
2 Jesse SERGENT TREK s.t.
3 Hayden ROULSTON TREK s.t.
4 Marco COLEDAN TREK s.t.
5 Matthew BUSCHE TREK s.t.
6 Christian MEIER ORICA-GREENEDGE s.t.
7 Svein TUFT ORICA-GREENEDGE s.t.
8 Michael MATTHEWS ORICA-GREENEDGE s.t.
9 Adam YATES ORICA-GREENEDGE s.t.
10 Luke DURBRIDGE ORICA-GREENEDGE s.t.
11 Aleksei TCATEVICH KATUSHA @ 8sec
12 Sergey LAGUTIN KATUSHA s.t.
13 Simon SPILAK KATUSHA s.t.
14 Viacheslav KUZNETSOV KATUSHA s.t.
15 Ilnur ZAKARIN KATUSHA s.t.
16 Christoph PFINGSTEN BORA-ARGON 18 23
17 Sam BENNETT BORA-ARGON 18 s.t.
18 Paul VOSS BORA-ARGON 18 s.t.
19 Jan BARTA BORA-ARGON 18 s.t.
20 Scott THWAITES BORA-ARGON 18 s.t.
21 Nikias ARNDT GIANT-ALPECIN 25
22 Simon GESCHKE GIANT-ALPECIN s.t.
23 Ramon SINKELDAM GIANT-ALPECIN s.t.
24 Chad HAGA GIANT-ALPECIN s.t.
25 Georg PREIDLER GIANT-ALPECIN s.t.
26 Dion SMITH HINCAPIE RACING 26
27 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING s.t.
28 John HORNBECK HINCAPIE RACING s.t.
29 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING s.t.
30 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING s.t.
31 Kristoffer SKJERPING CANNONDALE-GARMIN 30
32 Ryder HESJEDAL CANNONDALE-GARMIN s.t.
33 Nathan BROWN CANNONDALE-GARMIN s.t.
34 Jasper BOVENHUIS CANNONDALE-GARMIN s.t.
35 Tom Jelte SLAGTER CANNONDALE-GARMIN s.t.
36 Davide FORMOLO CANNONDALE-GARMIN s.t.
37 Lasse Norman HANSEN CANNONDALE-GARMIN s.t.
38 Jordan KERBY DRAPAC 40
39 Graeme BROWN DRAPAC s.t.
40 William CLARKE DRAPAC s.t.
41 Wouter WIPPERT DRAPAC s.t.
42 Malcom RUDOLPH DRAPAC s.t.
43 Sergei CHERNETSKI KATUSHA 41
44 Ryan ROTH SILBER PRO CYCLING s.t.
45 Alexander RAY SILBER PRO CYCLING s.t.
46 Alexander CATAFORD SILBER PRO CYCLING s.t.
47 Nigel ELLSAY SILBER PRO CYCLING s.t.
48 Matteo DAL-CIN SILBER PRO CYCLING s.t.
49 Jesse ANTHONY OPTUM 44
50 Tom ZIRBEL OPTUM s.t.
51 Scott ZWIZANSKI OPTUM s.t.
52 Ryan ANDERSON OPTUM s.t.
53 Michael WOODS OPTUM s.t.
54 Evan MURPHY LUPUS RACING s.t.
55 Kyle MURPHY LUPUS RACING s.t.
56 Thomas VAUBOURZEIX LUPUS RACING s.t.
57 Mike STONE LUPUS RACING s.t.
58 Chad BEYER LUPUS RACING s.t.
59 Michael OLHEISER LUPUS RACING s.t.
60 Matthieu JEANNES LUPUS RACING 46
61 Tobias LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN 50
62 Daniel EATON AXEON CYCLING 59
63 Logan OWEN AXEON CYCLING s.t.
64 James ORAM AXEON CYCLING s.t.
65 GREGORY DANIEL AXEON CYCLING s.t.
66 Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING s.t.
67 Alexander PORSEV KATUSHA @ 1min 3sec
68 Kris DAHL SMART STOP +1:04
69 Eric MARCOTTE SMART STOP s.t.
70 Julian KYER SMART STOP s.t.
71 Evan HUFFMAN SMART STOP s.t.
72 Zachary BELL SMART STOP s.t.
73 Travis MCCABE SMART STOP s.t.
74 Travis LIVERMON SMART STOP s.t.
75 Shane KLINE SMART STOP +1:15
76 Gavin MANNION JELLY BELLY +1:21
77 Lachlan David MORTON JELLY BELLY s.t.
78 Alexandr BRAICO JELLY BELLY s.t.
79 Taylor SHELDON JELLY BELLY s.t.
80 Fred RODRIGUEZ JELLY BELLY s.t.
81 Joshua BERRY JELLY BELLY +1:21
82 Tyler MAGNER HINCAPIE RACING +1:42
83 Florenz KNAUER H&R BLOCK +1:56
84 Adam DE VOS H&R BLOCK s.t.
85 Jacob SCHWINGBOTH H&R BLOCK s.t.
86 Garrett MCLEOD H&R BLOCK s.t.
87 Travis SAMUEL H&R BLOCK s.t.
88 Edward KING CANNONDALE-GARMIN +2:05
89 Winston DAVID LUPUS RACING +2:11
90 Sven erik BYSTRØM KATUSHA +2:27
91 Guillaume BOIVIN OPTUM s.t.
92 Grégory RAST TREK s.t.
93 Steve FISHER JELLY BELLY +2:28
94 Phil O'DONNELL AXEON CYCLING +2:41
95 Thomas SOLADAY OPTUM +2:45
96 Derrick ST JOHN SILBER PRO CYCLING +2:52
97 Bailey MCKNIGHT H&R BLOCK +2:53
98 Miguel BRYON HINCAPIE RACING s.t.
99 Justin OIEN AXEON CYCLING +3:02
100 Travis MEYER DRAPAC +3:06
101 Jure RUPNIK H&R BLOCK +3:09
102 Jens MOURIS ORICA-GREENEDGE +3:17
103 Fredrik LUDVIGSSON GIANT-ALPECIN +3:37
104 Lars VAN DER HAAR GIANT-ALPECIN s.t.
105 Mac BRENNAN HINCAPIE RACING +3:42
106 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 +3:43
107 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 s.t.
108 Cesare BENEDETTI BORA-ARGON 18 s.t.
109 Kristof VANDEWALLE TREK +3:49
110 Will ROUTLEY OPTUM +3:52
111 Peter KONING DRAPAC +3:59
112 Michael LE ROSSIGNOL SILBER PRO CYCLING +4:06
113 Benjamin PERRY SILBER PRO CYCLING +4:16
114 Felix COTÉ BOUVETTE H&R BLOCK +4:18
115 Laurent DIDIER TREK +4:46
116 Michael HEPBURN ORICA-GREENEDGE +5:13
117 Sam BEWLEY ORICA-GREENEDGE +5:13
118 Bernard SULZBERGER DRAPAC +5:44
119 Chris PUTT AXEON CYCLING +5:44
120 Angus MORTON JELLY BELLY +7:40

Alberta Tour stage 1 map

Alberta Tour stage 1 map

Alberta Tour Stage 1 map

Stage 1 video:


Start list with back numbers, September 1, 2015
ORICA-GREENEDGE
1 YATES Adam
2 BEWLEY Sam
3 DURBRIDGE Luke
4 HEPBURN Michael
5 MATTHEWS Michael
6 MEIER Christian
7 MOURIS Jens
8 TUFT Svein
KATUSHA
11 CHERNETSKY Sergey
12 BYSTROM Sven Erik
13 KUZNETSOV Vyacheslav
14 LAGUTIN Sergey
15 PORSEV Alexander
16 SPILAK Simon
17 TSATEVITCH Alexey
18 ZAKARIN Ilnur
GIANT-ALPECIN
21 GESCHKE Simon
22 ARNDT Nikias
23 HAGA Chad
24 LUDVIGSSON Fredrik
25 LUDVIGSSON Tobias
26 PREIDLER Georg
27 SINKELDAM Ramon
28 VAN DER HAAR Lars
TREK FACTORY RACING
31 BUSCHE Matthew
32 COLEDAN Marco
33 DIDIER Laurent
34 MOLLEMA Bauke
35 RAST Grégory
36 ROULSTON Hayden
37 SERGENT Jesse
38 VANDEWALLE Kristof
CANNONDALE - GARMIN
41 HESJEDAL Ryder
42 BROWN Nathan
43 BOVENHUIS Jasper
44 FORMOLO Davide
45 HANSEN Lasse Norman
46 KING Edward
47 SKJERPING Kristoffer
48 SLAGTER Tom Jelte
BORA-ARGON 18
51 ARCHBOLD Shane
52 BARTA Jan
53 BENEDETTI Cesare
54 BENNETT Sam
55 NERZ Dominik
56 PFINGSTEN Christoph
57 THWAITES Scott
58 VOSS Paul
DRAPAC
61 BROWN Graeme
62 CLARKE William
63 KERBY Jordan
64 KONING Peter
65 MEYER Travis
66 RUDOLPH Malcolm
67 SULZBERGER Bernard
68 WIPPERT Wouter
HINCAPIE RACING TEAM
71 SKUJINS Toms
72 BRENNAN Mac
73 BRYON Miguel
74 FLAKSIS Andzs
75 HORNBECK Jonathan
76 LEWIS Joseph
77 MAGNER Tyler
78 SMITH Dion
OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES
81 WOODS Michael
82 ANDERSON Ryan
83 ANTHONY Jesse
84 BOIVIN Guillaume
85 ROUTLEY Will
86 SOLADAY Thomas
87 ZIRBEL Tom
88 ZWIZANSKI Scott
TEAM SMARTSTOP
91 BELL Zachary
92 DAHL Kristofer
93 HUFFMAN Evan
94 KLINE Shane
95 KYER Julian
96 LIVERMON Travis
97 MARCOTTE Eric
98 MCCABE Travis
AXEON CYCLING TEAM
101 DANIEL Gregory
102 CURRAN Geoffrey
103 EATON Daniel
104 PUTT Christopher
105 O'DONNELL Phil
106 OIEN Justin
107 ORAM James
108 OWEN Logan
SILBER PRO CYCLING TEAM
111 CATAFORD Alexander
112 DAL-CIN Matteo
113 ELLSAY Nigel
114 LE ROSSIGNOL Michael
115 PERRY Benjamin
116 RAY Alexander
117 ROTH Ryan
118 ST JOHN Derrick
LUPUS RACING TEAM
121 VAUBOURZEIX Thomas
122 BEYER Chad
123 DAVID Winston
124 JEANNES Matthieu
125 MURPHY Evan
126 MURPHY Kyle
127 OLHEISER Mike
128 STONE Mike
H&R BLOCK
131 DE VOS Adam
132 KNAUER Florenz
133 MCLEOD Garrett
134 SAMUEL Travis
135 SCHWINGBOTH Jacob
136 MCKNIGHT Bailey
137 COTÉ BOUVETTE Felix
138 RUPNIK Jure
JELLY BELLY P/B MAXXIS
141 MORTON Lachlan David
142 BERRY Josh
143 BRAICO Alexandr
144 FISHER Steve
145 MANNION Gavin
146 MORTON Angus
147 RODRIGUEZ Fred
148 SHELDON Taylor