BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France: Volume 1, second edition South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2003 Tour Down Under (2.3)

January 21 - January 26

Tour Down Under podium history

Sunday, January 26: 6th and final Stage, Adelaide Circuit Race, 90 km.

1. Graeme Brown (Panaria) 1hr 52min 9sec
2. Baden Cooke (FDJ) s.t.
3. Jaan Kirsipuu (Ag2R) s.t.
4. Stuart O'Grady (Credit Agricole) s.t.
5. Tom Boonen (Quick Step) s.t.

Final GC after Stage 6:

1. Mikel Astarloza (Ag2R) 17hr 17min 45sec. 735 km ridden at an average speed of 42.295 km/hr
2. Lennie Kristensen (CSC) s.t.
3. Stuart O'Grady (Credit Agricole) @ 4sec
4. Giampaolo Caruso (ONCE) s.t.
5. Paolo Lanfranchi (Panaria) @ 6sec
6. Xavier Florencio (ONCE) @ 7sec
7. Patrick Jonker (UniSA) @ 9sec
8. David Canada (Quick Step) @ 13sec
9. Stefen Wesemann (Telekom) @ 15sec
10. Cadel Evans (Telekom) s.t.
11. Fabio Sacchi (Saeco) @ 16sec
12. Andy Flickinger (Ag2r) @ 32sec
13. Russell Van Hout (UniSA) @ 39sec
14. Daniele Nardello (Telekom) @ 43sec
15. Luke Roberts (UniSA) @ 44sec
16. Angel Vicioso (ONCE) @ 45sec
17. Michael Rogers (Quick Step) s.t.
18. Geert Van Bondt (CSC) s.t.
19. Gene Bates (UniSA) s.t.
20. Mark Scanlon (Ag2r) @ 47sec

Saturday, January 25: Stage 5, Willunga - Willunga, 147 km.

1. Giampaolo Caruso (ONCE) 3hr 26min 43sec
2. Stefen Wesemann (Telekom) s.t.
3. Paolo Lanfranchi (Panaria) s.t.

Robbie McEwen pulled out of the race after only a few kilometers with severe pain in his left knee.

GC after Stage 5:

1. Mikel Astarloza (Ag2R) 15hr 25min 36sec
2. Lennie Kristensen (CSC) s.t.
3. Giampaolo Caruso (ONCE) @ 4sec
4. Stuart O'Grady (Credit Agricole) @ 5sec

Friday, January 24: Stage 4, Unley - Goolwa, 144 km.

1. Baden Cooke (FDJ) 3hr 33min 59sec
2. Graeme Brown (Panaria) s.t.
3. Stuart O'Grady (Credit Agricole) s.t.
4. Robbie McEwen (Lotto) s.t.

GC after Stage 4:

1. Fabio Sacchi (Saeco) 11hr 58min 33sec
2. Robbie McEwen (Lotto) @8sec
3. Andy Flickinger (Ag2R) @ 17sec
4. Cedric Herve (Credit Agricole) @18sec.

Thursday, January 23: Stage 3, Glenelg - Hahndorf, 164 km.

1. Robbie McEwen (Lotto) 3 hr 53min 4sec
2. Graeme Brown (Panaria) s.t.
3. Stuart O'Grady (Credit Agricole) s.t.

GC after Stage 3:

1. Fabio Sacchi (Saeco) 8hr 24min 34sec
2. Robbie McEwen (Lotto) @10sec
3. Cedric Herve (Credit Agricole) @18sec.

Wednesday, January 22: Stage 2, Jacob's Creek (Adelaide) - Kapunda, 140 km.

1. Fabio Sacchi (Saeco) 3hr 29min 16sec
2. Robbie McEwen (Lotto) @ 14sec
3. Cedric Herve (Credit Agricole) s.t.

GC after Stage 2

1. Fabio Sacchi (Saeco) 4hr 31min 30sec
2. Robbie McEwen (Lotto) @16sec
3. Cedric Herve (Credit Agricole) @18sec.

Tuesday, January 21: Stage 1, East End Adelaide Street Race, 50 km.

1. Baden Cooke (FDJ) 1hr 2min 20sec
2. Robbie McEwen (Lotto) s.t.
3. Luca Paolini (Quick Step) s.t.

Graeme Brown (Panaria) crossed the finish line first, but was relegated to last place because he was ruled not to have held his line in the sprint.