BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2014 Mitchelton Wines Bay Cycling Classic, Australia (Criterium)

January 2 - January 5, 2014

Mitchelton Wines Bay Cycling Classic podium history | 2015 edition

Sunday, January 5: 4th and Final Stage, Williamstown, 60 minutes

  1. Caleb Ewan (Subaru NWIS) 55min 38sec
  2. Brenton Jones (Procon Telematics) s.t.
  3. Zakkari Dempster (SASI) s.t.
  4. Tom Scully (Total Rush-Hyster) s.t.
  5. Matthew Goss (Orica-GreenEdge) s.t.
  6. Graham Briggs (Rapha-Condor) s.t.
  7. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) s.t.
  8. Felix English (Rapha-Condor) s.t.
  9. Samuel Witmitz (Budget Forklifts) s.t.
  10. Jesse Kerrison (Budget Forklifts) s.t.
  11. Robert McCarthy (SASI) s.t.
  12. Stuart Shaw (health.com-au) s.t.
  13. Joseph Lewis (Total Rush-Hyster) @ 5sec
  14. Jake Magee (Charter Mason) s.t.
  15. Reuben Donati (Chain Reaction) s.t.
  16. Joshua Taylor (Charter Mason) s.t.
  17. Bradley Linfield (Total Rush-Hyster) s.t.
  18. Steele Von Hoff (Procon Telematics) @ 7sec
  19. Rico Rogers (health.com.au) @ 13sec
  20. Alder Martz (Total Rush-Hyster) s.t.

Final GC after Stage 4:

  1. Brenton Jones (Procon Telematics): 30 points
  2. Zakkari Dempster (SASI) 29
  3. Caleb Ewan (Subaru NWIS) 28
  4. Matthew Goss (Orica-GreenEdge) 18
  5. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) 18
  6. Luke Durbridge (Orica-GreenEdge) 18
  7. Felix English (Rapha-Condor) 16
  8. Tom Scully (Total Rush-Hyster) 15
  9. Graham Briggs (Rapha-Condor) 15
  10. Patrick Shaw (Satalyst) 10

Saturday, January 4: Stage 3, Portarlington, 60 minutes

  1. Luke Durbridge (Orica-GreenEdge)1hr 0min 35sec
  2. Patrick Shaw (Satalyst) s.t.
  3. Tom Scully (Total Rush-Hyster) @ 19sec
  4. Zakkari Dempster (SASI) @ 34sec
  5. Caleb Ewen (Subaru NWIS) @ 55sec
  6. Brenton Jones (Procon Telematics) s.t.
  7. Robert McCarthy (SASI) s.t.
  8. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) s.t.
  9. Graham Briggs (Rapha-Condor) s.t.
  10. Joseph Lewis (Total Rush-Hyster) s.t.
  11. Marc Williams (Budget Forklifts) s.t.
  12. Harry Carpenter (SASI) @ 59sec
  13. Mitchell Docker (Orica-GreenEdge) @ 1min 2sec
  14. Luke Parker (Jayco VIS) @ 1min 9sec
  15. Ryan Macanally (Chain Reaction) @ 1min 13sec
  16. Tom Moses (Rapha-Condor) @ 1min 15sec
  17. Alder Martz (Total Rush-Hyster) @ 1min 16sec
  18. Samuel Witmitz (Busget Forklifts) s.t.
  19. Jake Magee (Charter Mason) s.t.
  20. Michael Crosbie (Total Rush-Hyster) s.t.

GC after Stage 3:

  1. Zakkari Dempster (SASI): 21 points
  2. Brenton Jones (Procon Telematics) 20
  3. Luke Durbridge (Orica-GreenEdge) 18
  4. Matthew Goss (Orica-GreenEdge) 17
  5. Caleb Ewen (Subaru NWIS) 16
  6. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) 14
  7. Felix English (Rapha-Condor) 13
  8. Patrick Shaw (Satalyst) 10
  9. Graham Briggs (Rapha-Condor) 10
  10. Tom Scully (Total Rush-Hyster) 8

Friday, January 3: Stage 2, Eastern Park, Geelong, 60 minutes

  1. Matthew Goss (Orica-GreenEdge) 1hr 1min 54sec
  2. Caleb Ewen (Subaru NSWIS) s.t.
  3. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) s.t.
  4. Brenton Jones (Procon Telematics) s.t.
  5. Graham Briggs (Rapha-Condor) s.t.
  6. Raphael Freienstein (Charter Mason) s.t.
  7. Allan Davis (Chain Reaction) s.t.
  8. Felix English (Rapha-Condor) s.t.
  9. Zakkari Dempster (SASI) s.t.
  10. Russell Gill (SASI) s.t.
  11. Joseph Lewis (Total Rush-Hyster) s.t.
  12. Steele Von Hoff (Procon Telematics)@ 1sec
  13. Patrick Shaw (Satalyst) s.t.
  14. Angus Tobin (health.com.au) s.t.
  15. Craig Hutton (Chain Reaction) s.t.
  16. Samuel Witmitz (Budget Forklifts) s.t.
  17. Lucas Hamilton (Jayco VIS) s.t.
  18. Stuart Shaw (health.com.au) s.t.
  19. Bradley Linfield (Total Rush-Hyster) s.t.
  20. Joshua Taylor (Charter Mason) s.t.

GC after Stage 2:

  1. Matthew Goss (Orica-GreenEdge): 17 points
  2. Brenton Jones (Procon Telematics) 15
  3. Zakkari Dempster (SASI) 14
  4. Felic English (Rapha-Condor) 13
  5. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) 11
  6. Caleb Ewen (Subaru NSWIS) 10
  7. Graham Briggs (Rapha-Condor) 8
  8. Luke Parker (Jayco VIS) 7
  9. Luke Durbridge (Orica-GreenEdge) 6
  10. Raphael Freienstein (Charter MAson) 5

Thursday, Jan 2: Stage 1, Ritchie Bld, Gellong. One hour.

  1. Zakkari Dempster (SASI) 58min 1sec
  2. Felix English (Rapha-Condor) s.t.
  3. Brenton Jons (Procon Telematics) s.t.
  4. Luke Parker (Jayco VIS) s.t.
  5. Luke Durbridge (Orica-GreenEdge) s.t.
  6. Matthew Goss (Orica-GreenEdge) s.t.
  7. Harry Carpenter (SASI) @ 8sec
  8. Leigh Howard (Orica-GreenEdge) @ 58sec
  9. Graham Briggs (Rapha-Condor) s.t.
  10. George Tansley (SASI) s.t.
  11. Mitchell Docker (Orica-GreenEdge) s.t.
  12. Michael Hepburn (Orica-GreenEdge) s.t.
  13. Samuel Witmitz (Budget Forklifts) s.t.
  14. Steele Von Hoff (Procon Telematics) s.t.
  15. Alder Martz (Total Rush-Hyster Racing) s.t.
  16. Daniel Nelson (African Wildlife safaris) s.t.
  17. Joseph Lewis (Total Rush-Hyster Racing) s.t.
  18. Robert McCarthy (SASI) s.t.
  19. Tom Scully (Total Rush-Hyster Racing) s.t.
  20. Lucas Hamilton (Jayco VIS) s.t.

GC after Stage 1:

  1. Zakkari Dempster (SASI) 12 points
  2. Felix English (Rapha-Condor) 10
  3. Brenton Jones (Procon Telematics) 8
  4. Luke Parker (Jayco VIS) 7
  5. Luke Durbridge (Orica-GreenEdge): 6
  6. Matthew Goss (Orica-GreenEdge) 5
  7. Harry Carpenter (SASI) 4
  8. Leigh Howard (Orica-GreenEdge): 3
  9. Graham Briggs (Rapha-Condor) 2
  10. George Tansley (SASI) 1