BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Bicycle History book Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2014 Bayern Rundfahrt-Tour of Bavaria (HC)

Results: May 28 - June 1, 2014

Bayern Rundfahrt historical results | 2015 edition |

Stage 5 |

Apologies: I was only able to post the final stage results and the complete final GC.


Sunday, June 1: 5th and Final Stage: Wassertrüdingen - Nürnberg, 159.6 km

Complete Results:

1 Sam Bennett Team NetApp 3hr 31min 40sec
2 Yauheni Hutarovich Ag2r
3 Raymond Kreder Garmin-Sharp
4 Alexandr Porsev Katusha
5 Phil Bauhaus Team Stölti
6 Heinrich Haussler IAM Cycling
7 Andreas Stauff MTN QHUBEKA
8 Nikias Arndt Giant-Shimano
9 Henning Bommel Rad-Net Rose Team
10 Davide Viganò Caja Rual
11 Tino Thömel Team Stuttgart
12 Aidis Kruopis Orica-GreenEdge
13 Florenz Knauer Team Heizomat
14 Gerald Ciolek MTN QHUBEKA
15 Luis Mas Bonet Caja Rual
16 Alexander Krieger Team Stuttgart
17 Gregory Rast Trek Factory Racing
18 Anthony Delaplace Bretagne-Seche Environnement
19 Nikodemus Holler Team Stuttgart
20 Willi Willwohl LKT Team Brandenburg
21 Silvio Herklotz Team Stölti
22 Jaroslaw Marycz CCC Polsat
23 Brice Feillu Bretagne-Seche Environnement
24 Yuriy Vasyliv Team Stölti
25 Alexander Kolobnev Katusha
26 Johannes Weber Team Heizomat
27 Anton Vorobyev Katusha
28 Vasil Kiryienka SKY
29 Guillaume Bonnafond Ag2r
30 Rensburg Janse Van Giant-Shimano
31 Geraint Thomas SKY
32 Linus Gerdemann MTN QHUBEKA
33 Marcel Wyss IAM Cycling
34 Warren Barguil Giant-Shimano
35 Steele Von Hoff Garmin-Sharp
36 Jan Barta Team NetApp
37 Sebastian Langeveld Garmin-Sharp
38 Jack Cummings Team Stuttgart
39 Mathias Frank IAM Cycling
40 Jan-Niklas Droste Team Heizomat
41 Davide Rebellin CCC Polsat
42 David Arroyo Duran Caja Rual
43 Arthur Vichot FDJ
44 Thibaut Pinot FDJ
45 Leopold König Team NetApp
46 Daryl Impey Orica-GreenEdge
47 Matthieu Ladagnous FDJ
48 Christian Knees SKY
49 Mario Vogt Rad-Net Rose Team
50 Kai Kautz Team Stuttgart
51 Markus Eichler Team Stölti
52 Lukasz Owsian CCC Polsat
53 Peter Kennaugh SKY
54 Lawson Craddock Giant-Shimano
55 Pavel Brutt Katusha
56 Roger Kluge IAM Cycling
57 Heiner Parra Caja Rual
58 Aleksei Tsatevich Katusha
59 Julien Essers Team Heizomat
60 Fernando Grijalba Caja Rual
61 Ben Gastauer Ag2r
62 Thomas Damuseau Giant-Shimano
63 Christophe Riblon Ag2r
64 Benoit Jarrier Bretagne-Seche Environnement
65 Florian Guillou Bretagne-Seche Environnement
66 Antonio Piedra Caja Rual
67 Emanuel Buchmann Rad-Net Rose Team
68 Florian Vachon Bretagne-Seche Environnement
69 Marco Mathis Rad-Net Rose Team
70 Fabian Schormair Team Heizomat
71 Louis Meintjes MTN QHUBEKA
72 Johann Tschopp IAM Cycling
73 Branislau Samoilau CCC Polsat
74 Kristof Vandewalle Trek Factory Racing
75 Christian Meier Orica-GreenEdge
76 Jay Thomson MTN QHUBEKA
77 Cesare Benedetti Team NetApp
78 Arnaud Gerard Bretagne-Seche Environnement
79 Jérémy Roy FDJ
80 Julian Kern Ag2r
81 Julian Schulze LKT Team Brandenburg
82 Jaco Venter MTN QHUBEKA
83 Kenny Ellisonde FDJ
84 Romain Bardet Ag2r
85 Mirco Saggiorato Team Stölti
86 Adrian Honkisz CCC Polsat
87 Mateusz Taciak CCC Polsat
88 Jacek Morajko CCC Polsat
89 Cedric Pineau FDJ
90 Maximilian Werda Team Stölti
91 Eduardo Sepulveda Bretagne-Seche Environnement
92 Marcel Weber Team Stuttgart
93 Jack Bauer Garmin-Sharp
94 Norman Hansen Lasse Garmin-Sharp
95 Simon Gerrans Orica-GreenEdge
96 Blel Kadri Ag2r
97 Stijn Devolder Trek Factory Racing
98 Mikhail Ignatyev Katusha
99 Jens Mouris Orica-GreenEdge @ 18 seconds
100 Michael Schwarzmann Team NetApp 0.23
101 Stefan Schäfer LKT Team Brandenburg 0.28
102 Luke Rowe SKY 0.59
103 Moritz Schaffner Rad-Net Rose Team 1.05
104 Jens Voigt Trek Factory Racing
105 Thomas Peterson Giant-Shimano
106 Alexander Grad Team Heizomat
107 Max Walsleben Team Stuttgart
108 Yaroslav Popovych Trek Factory Racing
109 Sebastian Deckert LKT Team Brandenburg
110 Hayden Roulston Trek Factory Racing
111 Sam Bewley Orica-GreenEdge
112 Fabian Cancellara Trek Factory Racing 1.05
113 Bartosz Huzarski Team NetApp 1.41
114 Daniel Schorn Team NetApp
115 Jan Dieteren Team Stölti
116 Fabian Brintrup Rad-Net Rose Team
117 Marcos García Caja Rual
118 Carl Soballa LKT Team Brandenburg
119 Vladimir Isaychev Katusha 2.38
120 Dominic Klemme IAM Cycling 2.57
121 Stefan Denifl IAM Cycling
122 Franz Schiewer LKT Team Brandenburg 3.03

Final GC after Stage 5: 784.1 km raced at an average speed of 40.637 km/hr

1 Geraint Thomas SKY 19hr 17min 42sec
2 Mathias Frank IAM Cycling @ 19 seconds
3 Vasil Kiryienka SKY 00.00.35
4 Leopold König Team NetApp 00.00.43
5 Thibaut Pinot FDJ 00.01.10
6 Jan Barta Team NetApp 00.01.35
7 Daryl Impey Orica-GreenEdge 00.01.38
8 Johann Tschopp IAM Cycling 00.01.58
9 Marcel Wyss IAM Cycling 00.02.00
10 Peter Kennaugh SKY 00.02.04
11 Brice Feillu Bretagne-Seche Environnement 00.02.12
12 Ben Gastauer Ag2r 00.02.19
13 Jack Bauer Garmin-Sharp 00.02.22
14 Christian Knees SKY 00.02.23
15 Romain Bardet Ag2r 00.02.30
16 Christophe Riblon Ag2r 00.02.35
17 Eduardo Sepulveda Bretagne-Seche Environnement 00.02.35
18 Branislau Samoilau CCC Polsat 00.02.55
19 Warren Barguil Giant-Shimano 00.02.56
20 Pavel Brutt Katusha 00.03.01
21 Linus Gerdemann MTN QHUBEKA 00.03.08
22 Silvio Herklotz Team Stölti 00.03.14
23 Davide Rebellin CCC Polsat 00.03.27
24 Kenny Ellisonde FDJ 00.03.27
25 Louis Meintjes MTN QHUBEKA 00.03.33
26 Mirco Saggiorato Team Stölti 00.03.34
27 Lawson Craddock Giant-Shimano 00.03.35
28 Emanuel Buchmann Rad-Net Rose Team 00.03.38
29 Mateusz Taciak CCC Polsat 00.03.57
30 Luis Mas Bonet Caja Rural 00.03.59
31 Maximilian Werda Team Stölti 00.04.15
32 Anthony Delaplace Bretagne-Seche Environnement 00.04.19
33 Florian Guillou Bretagne-Seche Environnement 00.04.20
34 Lukasz Owsian CCC Polsat 00.04.40
35 Hayden Roulston Trek Factory Racing 00.04.58
36 Jaco Venter MTN QHUBEKA 00.05.00
37 Guillaume Bonnafond Ag2r 00.05.30
38 Mario Vogt Rad-Net Rose Team 00.05.41
39 Rensburg Janse Van Giant-Shimano 00.06.00
40 Yuriy Vasyliv Team Stölti 00.06.40
41 Christian Meier Orica-GreenEdge 00.06.47
42 Johannes Weber THF Team Heizomat 00.07.01
43 Thomas Damuseau Giant-Shimano 00.07.15
44 Gregory Rast Trek Factory Racing 00.07.45
45 Fabian Schormair THF Team Heizomat 00.07.57
46 Julien Essers THF Team Heizomat 00.08.17
47 Heinrich Haussler IAM Cycling 00.08.56
48 Jérémy Roy FDJ 00.09.09
49 Nikias Arndt Giant-Shimano 00.09.34
50 Heiner Parra Caja Rural 00.10.15
51 Arthur Vichot FDJ 00.10.23
52 Fabian Cancellara Trek Factory Racing 00.10.25
53 David Arroyo Duran Caja Rural 00.10.30
54 Florian Vachon Bretagne-Seche Environnement 00.10.53
55 Simon Gerrans Orica-GreenEdge 00.11.00
56 Gerald Ciolek MTN QHUBEKA 00.11.09
57 Alexander Kolobnev Katusha 00.11.14
58 Jens Voigt Trek Factory Racing 00.11.23
59 Jay Thomson MTN QHUBEKA 00.11.45
60 Alexander Krieger Team Stuttgart 00.11.53
61 Sebastian Deckert LKT Team Brandenburg 00.11.56
62 Antonio Piedra Caja Rural 00.12.48
63 Raymond Kreder Garmin-Sharp 00.12.49
64 Yaroslav Popovych Trek Factory Racing 00.12.54
65 Arnaud Gerard Bretagne-Seche Environnement 00.12.58
66 Alexandr Porsev Katusha 00.13.05
67 Matthieu Ladagnous FDJ 00.13.25
68 Luke Rowe SKY 00.13.46
69 Cedric Pineau FDJ 00.13.49
70 Blel Kadri Ag2r 00.15.00
71 Jan Dieteren Team Stölti 00.15.07
72 Daniel Schorn Team NetApp 00.15.30
73 Stefan Denifl IAM Cycling 00.15.49
74 Fernando Grijalba Caja Rural 00.16.01
75 Bartosz Huzarski Team NetApp 00.16.54
76 Nikodemus Holler Team Stuttgart 00.17.09
77 Jacek Morajko CCC Polsat 00.17.11
78 Anton Vorobyev Katusha 00.17.20
79 Kristof Vandewalle Trek Factory Racing 00.17.41
80 Jan-Niklas Droste THF Team Heizomat 00.17.50
81 Benoit Jarrier Bretagne-Seche Environnement 00.19.02
82 Michael Schwarzmann Team NetApp 00.19.28
83 Stijn Devolder Trek Factory Racing 00.19.29
84 Jaroslaw Marycz CCC Polsat 00.19.30
85 Vladimir Isaychev Katusha 00.19.47
86 Aleksei Tsatevich Katusha 00.20.01
87 Sebastian Langeveld Garmin-Sharp 00.20.05
88 Steele Von Hoff Garmin-Sharp 00.20.30
89 Roger Kluge IAM Cycling 00.20.57
90 Yauheni Hutarovich Ag2r 00.21.08
91 Davide Vigano Caja Rural 00.21.16
92 Adrian Honkisz CCC Polsat 00.21.17
93 Julian Kern Ag2r 00.21.23
94 Willi Willwohl LKT Team Brandenburg 00.21.53
95 Marcos Garcia Caja Rural 00.21.57
96 Markus Eichler Team Stölti 00.22.20
97 Mikhail Ignatyev Katusha 00.22.39
98 Marco Mathis Rad-Net Rose Team 00.22.45
99 Alexander Grad THF Team Heizomat 00.23.14
100 Cesare Benedetti Team NetApp 00.23.17
101 Andreas Stauff MTN QHUBEKA 00.23.29
102 Stefan Schäfer LKT Team Brandenburg 00.23.49
103 Julian Schulze LKT Team Brandenburg 00.23.56
104 Aidis Kruopis Orica-GreenEdge 00.25.16
105 Phil Bauhaus Team Stölti 00.25.27
106 Marcel Weber Team Stuttgart 00.25.28
107 Sam Bewley Orica-GreenEdge 00.25.35
108 Jens Mouris Orica-GreenEdge 00.26.06
109 Kai Kautz Team Stuttgart 00.26.57
110 Henning Bommel Rad-Net Rose Team 00.27.23
111 Thomas Peterson Giant-Shimano 00.27.49
112 Carl Soballa LKT Team Brandenburg 00.27.55
113 Sam Bennett Team NetApp 00.29.35
114 Florenz Knauer THF Team Heizomat 00.29.39
115 Max Walsleben Team Stuttgart 00.30.20
116 Norman Hansen Lasse Garmin-Sharp 00.30.37
117 Tino Thömel Team Stuttgart 00.30.52
118 Jack Cummings Team Stuttgart 00.32.24
119 Dominic Klemme IAM Cycling 00.33.02
120 Franz Schiewer LKT Team Brandenburg 00.33.22
121 Moritz Schaffner Rad-Net Rose Team 00.37.03
122 Fabian Brintrup Rad-Net Rose Team 00.39.25