BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Olympics 50 Craziest Stories Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2018 La Poly Normande (1.1), France

39th edition: Sunday, August 5, 2018

La Poly Normande historic results | 2017 edition |

Pierre-Luc Perichon

Pierre-Luc Perichon wins in St. Martin de Landelles. Bruno Bade photo

Avranches - St. Martin de Landelles, 157 km

Complete Results:

157 kilometers raced at an average speed of 38.392 km/hr

1 PERICHON Pierre-Luc Fortuneo-Samsic 4hr 5min 22sec
2 GOUAULT Pierre Roubaix-Lille Metropole s.t.
3 MANZIN Lorrenzo Vital Concept @ 8sec
4 HOFSTETTER Hugo Cofidis s.t.
5 SWIFT Connor Madison Genesis s.t.
6 DUMOULIN Samuel Ag2r La Mondiale s.t.
7 VAN MELSEN Kevin Wanty-Groupe Gobert s.t.
8 MAURELET Flavien St Michel-Auber 93 s.t.
9 RUSSO Clément Fortuneo-Samsic s.t.
10 TURGIS Jimmy Cofidis s.t.
11 ISTA Kevyn WB Aqua Protect Veranclassic s.t.
12 NÕMMELA Aksel Beat Cycling Club s.t.
13 MADOUAS Valentin Groupama-FDJ s.t.
14 RAIBAUD Jimmy Groupama-FDJ s.t.
15 TOUZE Damien St Michel-Auber 93 s.t.
16 LIEPINS Emils One Pro Cycling s.t.
17 LE CUNFF Kévin St Michel-Auber 93 s.t.
18 PEYSKENS Dimitri WB Aqua Protect Veranclassic s.t.
19 GAFFURINI Nicola Sangemini-Mg. K Vis s.t.
20 FEDELI Alessandro Delko-Marseille Provence s.t.
21 DELAPLACE Anthony Fortuneo-Samsic s.t.
22 OFFREDO Yoann Wanty-Groupe Gobert s.t.
23 COMBAUD Romain Delko-Marseille Provence s.t.
24 VERMEER Tom Differdange Losch s.t.
25 HAVIK Piotr Beat Cycling Club s.t.
26 IDJOUADIENE Pierre Roubaix-Lille Metropole s.t.
27 OURSELIN Paul Direct Energie s.t.
28 HOLMES Matthew Madison Genesis s.t.
29 VANTOMME Maxime WB Aqua Protect Veranclassic s.t.
30 LE ROUX Romain Fortuneo-Samsic s.t.
31 DOUBEY Fabien Wanty-Groupe Gobert s.t.
32 PUCCIONI Dario Sangemini-Mg. K Vis s.t.
33 GAZZARA Michele Sangemini-Mg. K Vis 14
34 MEYER Robin Delko-Marseille Provence 16
35 MUDGWAY Luke H&R Block s.t.
36 SEIGLE Romain Groupama-FDJ 18
37 ORAM James One Pro Cycling s.t.
38 THOMINET Camille St Michel-Auber 93 s.t.
39 BAYLIS Thomas One Pro Cycling s.t.
40 MARTIN Guillaume Wanty-Groupe Gobert 25
41 ANTOMARCHI Julien Roubaix-Lille Metropole 27
42 LEVEAU Jérémy Delko-Marseille Provence 45
43 TRONET Steven Roubaix-Lille Metropole 48
44 REZA Kévin Vital Concept 50
45 BONNAMOUR Franck Fortuneo-Samsic 59
46 PARET-PEINTRE Aurélien Ag2r La Mondiale 1:24
47 PRODHOMME Nicolas Ag2r La Mondiale s.t.
48 VANBILSEN Kenneth Cofidis 1:48
49 PYM George Madison Genesis 2:26
50 MÜNSTERMANN Per Team Sauerland NRW s.t.
51 HODAPP Johannes Team Sauerland NRW s.t.
52 WIRTGEN Tom WB Aqua Protect Veranclassic 3:08
53 CLAEYS Dimitri Cofidis 3:56
54 TOTO' Paolo Sangemini-Mg. K Vis s.t.
55 DE ROSSI Lucas Delko-Marseille Provence s.t.
56 BAGOT Yoann Vital Concept s.t.
57 MAINARD Jérôme Roubaix-Lille Metropole s.t.
58 LEVARLET Guillaume St Michel-Auber 93 s.t.
59 JAKIN Alo St Michel-Auber 93 s.t.
60 GENE Yohann Direct Energie s.t.
61 WILLIAMS Peter One Pro Cycling 4:45
62 VAN GENECHTEN Jonas Vital Concept 5:00
63 JAUREGUI Quentin Ag2r La Mondiale 5:08
64 COSNEFROY Benoit Ag2r La Mondiale s.t.
65 HANDLEY Richard Madison Genesis 5:25
66 ROWSELL Erick Madison Genesis 6:00
67 VAN DER PLOEG Neil Madison Genesis s.t.
68 MALDONADO Anthony St Michel-Auber 93 s.t.
69 COLNAGHI Luca Sangemini-Mg. K Vis 6:42
70 SALVIETTI Niccolo Sangemini-Mg. K Vis s.t.
71 LEMOINE Cyril Cofidis s.t.
72 VAUGRENARD Benoit Groupama-FDJ s.t.
73 TURGIS Tanguy Vital Concept s.t.
74 DAVY Clément Groupama-FDJ s.t.
75 THILL Tom Differdange Losch 7:20
76 ROZSA Balazs Differdange Losch s.t.
77 SCOTT Jacob One Pro Cycling 7:28
78 DE WINTER Ludwig WB Aqua Protect Veranclassic 7:34
79 JULES Justin WB Aqua Protect Veranclassic 7:42
80 CORBEL Erwann Vital Concept 8:27
81 BRUNEL Alexys Groupama-FDJ 8:28
82 DANIEL Maxime Fortuneo-Samsic 8:30
83 MORIN Emmanuel Cofidis s.t.
84 CORNU Jérémy Direct Energie 9:26
85 GERARD Arnaud Fortuneo-Samsic s.t.
86 MENGOULAS Alex Beat Cycling Club s.t.
87 VALADE Jayson H&R Block 11:56
88 VAN DYCK Wesley Beat Cycling Club 12:18
89 HOEYBERGHS Daan Beat Cycling Club 12:32
90 LAFAY Victor Cofidis 13:06
91 THIBAULT Jean-Denis H&R Block s.t.
92 GALARRETA David H&R Block s.t.
93 DOMNICK Julius Team Sauerland NRW s.t.
94 LATHAM Christopher One Pro Cycling 13:08
95 DUVAL Julien Ag2r La Mondiale s.t.
96 RUPNIK Jure H&R Block 15:14