BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour of Flanders: The Inside Story South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2018 Gavere Cyclocross (C1)

Sunday, November 11, 2018: Gavere, Belgium

Gavere Cyclocross podium history | 2017 edition

Complete Results: men | women

Men Elite:

Mathieu Van der Poel

Mathieu Van der Poel gets another Gavere Cross win. He won here in 2016.

1 VAN DER POEL Mathieu CORENDON-CIRCUS 1hr 4min 52sec
2 AERTS Toon TELENET FIDEA LIONS @ 24sec
3 VAN AERT Wout 36"
4 PIDCOCK Thomas TP RACING @ 1min 41sec
5 VAN DER HAAR Lars TELENET FIDEA LIONS 1' 51"
6 MEEUSEN Tom CORENDON-CIRCUS 2' 19"
7 HERMANS Quinten TELENET FIDEA LIONS 2' 32"
8 ADAMS Jens PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 2' 52"
9 VERMEERSCH Gianni STEYLAERTS-777 3' 35"
10 CLEPPE Nicolas TELENET FIDEA LIONS 3' 50"
11 AERTS Thijs TELENET FIDEA LIONS 4' 12"
12 BOROŠ Michael CREAFIN TÜV SUD 4' 15"
13 MERLIER Tim CRELAN-CHARLES 4' 44"
14 BERTOLINI Gioele SELLE ITALIA-GUERCIOTTI 4' 48"
15 SWEECK Diether PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 4' 52"
16 PAUWELS Kevin MARLUX-BINGOAL 4' 57"
17 VANTHOURENHOUT Dieter MARLUX-BINGOAL 5' 04"
18 ŤOUPALÍK Adam STEYLAERTS-777 5' 11"
19 TULETT Daniel TP RACING 5' 14"
20 GODRIE Stan CRELAN-CHARLES 5' 33"
21 NIEUWENHUIS Joris s.t.
22 DORIGONI Jakob SELLE ITALIA-GUERCIOTTI 5' 47"
23 SOETE Daan PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE 5' 58"
24 ISERBYT Eli MARLUX-BINGOAL -1 LAP
25 VANDEBOSCH Toon PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE -1 LAP
26 TURNER Ben CORENDON-CIRCUS -1 LAP
27 DEBEIR Arno MARLUX-BINGOAL -2 LAPS
28 ROUILLER Loris -2 LAPS
29 DERVEAUX Niels TARTELETTO-ISOREX -3 LAPS
30 KOPECKY Tomas PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE -3 LAPS
31 VANKEIRSBILCK Berne -3 LAPS
32 KAMP Ryan -3 LAPS
33 BONNE Jenko TARTELETTO-ISOREX -3 LAPS
34 HENDRIKX Mees NED -3 LAPS
35 KIELICH Timo STEYLAERTS-777 -4 LAPS
36 ROMBOUTS Seppe CREAFIN TÜV SUD -4 LAPS
37 MEIN Thomas -4 LAPS
38 MASON Cameron -4 LAPS
39 VAN COMPERNOLLE Kenneth TARTELETTO-ISOREX -4 LAPS
40 VAN DER POEL David CORENDON-CIRCUS -4 LAPS
41 VAN DIJKE Tim -5 LAPS
42 ARENSMAN Thymen -5 LAPS
43 VAN DIJKE Mick -5 LAPS
44 CLYNHENS Jens -5 LAPS
45 WILLIAMS Joe -5 LAPS
46 DE WIT Edwin -6 LAPS
47 KAJI Tetsuki -6 LAPS
SWEECK Laurens PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE DNF
VANTHOURENHOUT Michael MARLUX-BINGOAL DNF
BOSMANS Wietse STEYLAERTS-777 DNF
PEETERS Yannick PAUWELS SAUZEN-VASTGOEDSERVICE DNF

Women Elite:

Alice Maria Arzuffi

Alice Maria Arzuffi take a great solo win in Gavere

1 ARZUFFI Alice Maria STEYLAERTS-777 45min 25sec
2 BRAMMEIER Nikki @ 17sec
3 CANT Sanne CORENDON-CIRCUS 38"
4 WORST Annemarie STEYLAERTS-777 s.t.
5 WYMAN Helen 42"
6 LECHNER Eva CREAFIN TÜV SUD 51"
7 DEL CARMEN Ceylin CORENDON-CIRCUS 1' 05"
8 BRAND Lucinda 1' 09"
9 VAN DE STEENE Kim TARTELETTO-ISOREX 1' 24"
10 BETSEMA Denise MARLUX-BINGOAL 1' 34"
11 MAJERUS Christine 1' 51"
12 NAGENGAST Fleur TELENET FIDEA LIONS s.t.
13 VAN LOY Ellen TELENET FIDEA LIONS 2' 24"
14 VERDONSCHOT Laura MARLUX-BINGOAL 2' 43"
15 HOEKE Geerte CREAFIN TÜV SUD 3' 40"
16 BAKKER Manon 3' 51"
17 VANDERBEKEN Joyce 4' 00"
18 VAN DER HEIJDEN Inge 4' 11"
19 ANDERSON Elle 4' 26"
20 VAN ANROOIJ Shirin 4' 51"
21 DELHAYE Pauline 5' 22"
22 WADSWORTH Emily TP RACING 5' 49"
23 VAN ALPHEN Aniek 6' 40"
24 COMPTON Katherine 6' 49"
25 TRUYEN Marthe TELENET FIDEA LIONS 6' 57"
26 VAN DER BURG Esther 8' 20"
27 MEISTROK Susanne s.t.
28 VANÍČKOVÁ Tereza s.t.
29 DOBBELAERE Jana s.t.
30 VERMEIR Aurélie s.t.
31 MAUS Laetitia -2 LAPS
32 VAN DE PUTTE Kim -3 LAPS
33 ZWAENEPOEL Tessa -3 LAPS
34 GODART Suzie -3 LAPS
35 GERRITSEN Irene -3 LAPS
36 BLANCHAERT Jo -4 LAPS
37 VAN WATERSCHOOT Famke -4 LAPS
KAPTHEIJNS Maud CRELAN-CHARLES DNF