BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Bianchi cycle clothing Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1996 Milano - San Remo

87th edition: Saturday, March 23, 1996

Podium History of Milano-San Remo | 1997 edition | 1995 edition |

294 km. 198 starters, 175 classified finishers

Gabriele Colombo wins the 1996 Milano-San Remo

Gabriele Colombo wins the 1996 Milano-San Remo

Complete Results:

  1. Gabriele Colombo (Gewiss-Playbus) 7hr 0min 27sec. 41.995 km/hr
  2. Alexandre Gontchenkov (Roslotto-ZG Mobili) @ 1sec
  3. Michele Coppolillo (MG-Technogym) s.t.
  4. Maximilian Sciandri (Motorola) s.t.
  5. Stefano Zanini (Gewiss-Playbus) @ 32sec
  6. Fabio Baldato (MG-Technogym) s.t.
  7. Mario Cipollini (Saeco) s.t.
  8. Johan Museeuw (Mapei-GB) s.t.
  9. Laurent Brochard (Festina) s.t.
  10. Andrei Tchmil (Lotto-Isoglass) s.t.
  11. Lance Armstrong (Motorola) s.t.
  12. Michele Bartoli (MG-Technogym) s.t.
  13. Gianluca Pianegonda (Polti) s.t.
  14. Gianluca Gorini (AKI-Gipiemme) s.t.
  15. Wladimir Belli (Panaria) s.t.
  16. Viatcheslav Ekimov (Rabobank) s.t.
  17. Maurizio Fondriest (Roslotto-ZG Mobili) s.t.
  18. Neil Stephens (ONCE) s.t.
  19. Axel Merckx (Motorola) s.t.
  20. Frank Vandenbroucke (Mapei-GB) s.t.
  21. Laurent Dufaux (Festina) s.t.
  22. Abraham Olano (Mapei-GB) s.t.
  23. Gabriele Missaglia (Panaria) s.t.
  24. Alex Zülle (ONCE) s.t.
  25. Rodolfo Massi (Refin-Mobilvetta) s.t.
  26. Melchior Mauri (ONCE) s.t.
  27. Roberto Petito (Saeco) s.t.
  28. Evgeni Berzin (Gewiss-Playbus) s.t.
  29. Serguei Outschakov (Polti) @ 48sec
  30. Bruno Boscardin (Festina) s.t.
  31. Peter van Petegem (TVM) s.t.
  32. Emmanuel Magnien (Festina) s.t.
  33. Djamolidine Abdoujaparov (Refin-Mobilvetta) s.t.
  34. Biagio Conte (Scrigno-Blue Storm) s.t.
  35. Erik Dekker (Rabobank) s.t.
  36. Andrea Tafi (Mapei-GB) s.t.
  37. Mauro Gianetti (Polti) s.t.
  38. Rolf Järmann (MG-Technogym) s.t.
  39. Erik Zabel (Telekom) s.t.
  40. Gianluca Bortolami (Mapei-GB) s.t.
  41. Fabrizio Bontempi (Brescialat) s.t.
  42. Marco Serpellini (Panaria) s.t.
  43. Sauro Gallorini (Scrigno-Blue Storm) s.t.
  44. Bo Hamburger (TVM) s.t.
  45. Rolf Sørensen (Rabobank) s.t.
  46. Herminio Diaz Zabala (ONCE) s.t.
  47. Beat Zberg (Carrera) s.t.
  48. Jan Ullrich (Telekom) s.t
  49. Jens Heppner (Telekom) s.t.
  50. Marco Saligari (MG-Technogym) s.t.
  51. Micahel Boogerd (Rabobank) s.t.
  52. Marc Wauters (Lotto-Isoglass) s.t.
  53. Wilfried Peeters (Mapei-GB) s.t.
  54. Mario Scirea (Saeco) s.t.
  55. Luca Gelfi (Brescialat) s.t.
  56. Stéphane Goubert (Festina) s.t.
  57. Mauro Redaelli (Brescialat) s.t.
  58. Maarten Den Bakker (TVM) s.t.
  59. Andrea Peron (Motorola) s.t.
  60. Richard Virenque (Festina) s.t.
  61. Davide Rebellin (Polti) s.t.
  62. Stefano Colage (Refin-Mobilvetta) s.t.
  63. Gianni Bugno (MG-Technogym) s.t.
  64. Francesco Frattini (Gewiss-Playbus) s.t.
  65. Marco Zen (Roslotto-ZG Mobili) s.t.
  66. Carlo Bomans (Mapei-GB) s.t.
  67. Franco Ballerini (Mapei-GB) s.t.
  68. Chris Boardman (Gan) s.t.
  69. Felice Puttini (Refin-Mobilvetta) s.t.
  70. Stephen Hodge (Festina) s.t.
  71. Enrico Zaina (Carrera) s.t.
  72. Giorgio Furlan (Saeco) s.t.
  73. Cristian Gasperoni (Scrigno-Blue Storm) s.t.
  74. Iñigo Cuesta (ONCE) s.t.
  75. Wilfried Nelissen (Lotto-Isoglass) @ 5min 50sec
  76. Jan Svorada (Panaria) s.t.
  77. George Hincapie (Motorola) s.t.
  78. Giuseppe Citterio (AKI-Gipiemme) s.t.
  79. Giovanni Fidenza (Carrera) s.t.
  80. Asiat Saitov (Refin-Mobilvetta) s.t.
  81. Leon Van Bon (Rabobank) s.t.
  82. Erwan Mentheour (AKI-Gipiemme) s.t.
  83. Denis Zanette (AKI-Gipiemme) s.t.
  84. Pascal Lino (Roslotto-ZG Mobili) s.t.
  85. François Simon (Gan) s.t.
  86. Lars Michaelsen (Festina) s.t.
  87. Mauro Bettin (Refin-Mobilvetta) s.t.
  88. Orlando Sergio Gomes (Banesto) s.t.
  89. Davide Casarotto (Scrigno-Blue Storm) s.t
  90. Yvon Ledanois (Gan) s.t.
  91. Ronan Pensec (Gan) s.t.
  92. Scott Sunderland (Lotto-Isoglass) s.t.
  93. Edwig van Hooydonck (Rabobank) s.t.
  94. José Roberto Sierra (ONCE) s.t.
  95. Peter Farazijn (Lotto-Isoglass) s.t.
  96. Zenon Jaskula (Brescialat) s.t.
  97. Daniele Contrini (Brescialat) s.t.
  98. Claudio Chiappucci (Carrera) s.t.
  99. Roberto Pelliconi (Amore & Vita) s.t.
  100. Steffen Wesemann (Telekom) s.t.
  101. Nicola Loda (MG-Technogym) s.t.
  102. Nelson Rodriguez (Glacial-Sella Italia) s.t.
  103. Servais Knaven (TVM) s.t.
  104. Frédéric Moncassin (Gan) s.t.
  105. Gérard Rué (Gan) s.t.
  106. Marc Sergeant (Lotto-Isoglass) s.t.
  107. Stefano Checchin (Carrera) s.t.
  108. Rossano Brasi (Polti) s.t.
  109. Laurent Roux (TVM) s.t.
  110. Tristan Hoffman (TVM) s.t.
  111. Marco Artunghi (Carrera) s.t.
  112. Francisco Benitez (Kelme) s.t.
  113. Zbigniew Spruch (Panaria) s.t.
  114. Nicola Miceli (Glacial-Sella Italia) s.t.
  115. Miguel Indurain (Banesto) s.t.
  116. Olaf Ludwig (Telekom) s.t.
  117. Vassili Davidenko (Roslotto-ZG Mobili) s.t.
  118. Paolo Savoldelli (Roslotto-ZG Mobili) s.t.
  119. Stefano Faustini (AKI-Gipiemme) s.t.
  120. Bert Dietz (Telekom) s.t.
  121. Mario Manzoni (Roslotto-ZG Mobili) s.t.
  122. Walter Pedroni (Glacial-Selle Italia) s.t.
  123. Brian Holm (Telekom) s.t.
  124. Fausto Dotti (Brescialat) s.t.
  125. Jesper Skibby (TVM) s.t.
  126. Davide Bramati (Panaria) s.t.
  127. Leonardo Calzavara (Polti) s.t.
  128. Federico Profeti (Glacial-Selle Italia) s.t.
  129. Giovanni Lombardi (Polti) s.t.
  130. Alessio Barbagli (Scrigno-Blue Storm) s.t.
  131. Marcos Antonio Serrano (Kelme) s.t.
  132. Angel Luis Casero (Banesto) s.t.
  133. José Luis Rodriguez (Kelme) s.t.
  134. Massimo Podenza (Carrera) s.t.
  135. Alessnadro Baronti (Panaria) s.t.
  136. Gianni Faresin (Panaria) s.t.
  137. Alberto Volpi (Gewiss-Playbus) s.t.
  138. Juan Carlos Dominguez (Kelme) s.t.
  139. Filippo Casagrande (Scrigno-Blue Storm) s.t.
  140. Stefano Casagrande (MG-Technogym) s.t.
  141. Cristian Salvato (Refin-Mobilvetta) s.t.
  142. Nico Mattan (Lotto-Isoglass) s.t.
  143. Marco Vergnani (Amore & Vita) s.t.
  144. Andrea Chiurato (Roslotto-ZG Mobili) s.t.
  145. Dario Bottaro (Gewiss-Playbus) s.t.
  146. Mauro Antonio Santaromita (Gewiss-Playbus) s.t.
  147. Maurizio Tomi (AKI-Gipiemme) st.
  148. Hendrik Redant (TVM) @ 8min 20sec
  149. Oscar Pellicioli (Carrera) s.t.
  150. Thomas Fleischer (Lotto-Isoglass) s.t.
  151. Sean Yates (Motorola) s.t.
  152. Kevin Livingston (Motorola) s.t.
  153. Andrea Patuelli (Amore & Vita) s.t.
  154. Oscar Camenzind (Panaria) s.t.
  155. Erwin Nijboer (Banesto) @ 10min 40sec
  156. José Luis Arrieta (Banesto) s.t.
  157. Mario Chiesa (Carrera) s.t.
  158. Riccardo Forconi (amreo & Vita) s.t.
  159. Massimo Strazzer (Brescialat) s.t.
  160. Francesco Arazzi (Brescialat) s.t.
  161. Giuseppe Guierini (Polti) s.t.
  162. Luca Maggioni (Amore & Vita) s.t.
  163. Michelangelo Cauz (AKI-Gipiemme) s.t.
  164. Jacques Jolidon (Glacial-Selle Italia) @ 12min 54sec
  165. Arvis Piziks (Rabobank) s.t.
  166. Max Van Heeswijk (Motorola) s.t.
  167. José Angel Vidal (Kelme) s.t.
  168. Angel Edo (Kelme) s.t.
  169. José Ramon Uriarte (Banesto) s.t.
  170. José Ramon Gonzalez (Banesto) s.t.
  171. Luca Pavanello (AKI-Gipiemme) s.t.
  172. Oscar Dalla Costa s.t.
  173. Quintino Fernandes Da Silva (Kelme) s.t.
  174. Ivan Raimondi s.t.
  175. Nicolay Bo larsen (Amore & Vita) @ 16min 27sec